f KL M W E R K K L E SUNIL HALEN! Er loopt familielijn van Jan Pietersz. Sweelinck naar Bruinisse MM Kan ■yl Langer Symfonie-concert Vereniging voor instrumentale muziek te Middelburg ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 11 MEI 1962 118e jaargang No. 19113 Resultaat van genealogisch speurwerk Herdenking 300ste geboortedag van beroemde componist Ingezonden mededeling (Foto welwillend afgestaan door de N.C.R.V.-Radiogids). (Van onze redakteur) beroemd geworden door zün orgel werken en zyn psalmen „een monu ment van meerstemmige kunst", die ontstonden in de periode 1603-1621. Meer dan veertig jaar is Sweelinck organist geweest van de Oude Kerk te Amsterdam. De componist over leed op 16 oktober 1621 en Joost van den Vondel wüdde aan hem het volgende gedicht. „Dit 's Swelings sterflijk deel, ten troost ons nagebleven; 't Onsterflijk hout de maat by Godt. in 't eeuwig leven; Daar streckt hy, meer dan hier kon vatten ons gehoor, Een goddelijcke galm in aller Englen oor". ZIERIKZEE, 10-5. 1962 is het jaar, waarin de 300ste geboortedag her dacht wordt van de beroemde 16c ceuwse componist Jan Pieterszoon Sweelinck. Als vaststaand mag wor den aangenomen, dat de componist in de maand mei 1562 te Deventer werd geboren. De preciese datum is niet bekend. Sweelinck is vooral Het spreekt wel vanzelf dat in Nederland ruime aandacht zal wor den besteed aan de 300ste geboorte dag van Sweelinck. Zo vindt op 14 mei te Deventer in de Grote Kerk een officieel openingsconcert plaats van het Sweelinck-jaar, gevolgd op 16 mei door een herdenkingsconcert in de Oude Kerk te Amsterdam, waaraan medewerking zal worden verleend door het Nederlands Ka merkoor. Verder vinden van mei tot en met december in alle grote ste den van Nederland herdenkings concerten plaats van Sweelinck, wiens stoffelijke resten rusten in de Oude Kerk te Amsterdam, die thans in restauratie is. Zeer veel zou hier te schrijven zijn over de betekenis van de componist organist Sweelinck, maar de bedoe ling van dit artikel is te wijzen op de merkwaardige omstandigheid, dat een familie te Bruinisse afstamt van deze beroemde componist. Het is de familie J. Huibers in deze gemeente, waarvan het gezinshoofd aldaar is gevestigd als elektro-technisch in stallateur. We zouden deze merkwaardige af stamming nimmer hebben geweten, ware het niet dat de zoon van de heer Huibers sr., de heer J. Huibers (handelsemployé te Voorburg) be schikt over een bijzondere genealo gische speurzin. Deze 28-jarige te Bruinisse geboren vertegenwoordi ger van de familie Huibers, doorliep te Zierikzee de chr. u.l.o., deed eind examen in 1949 en sindsdien is er behalve voor zijn werk, slechts aan dacht geweest voor familiestambo men en alles wat daarmede samen hangt. Ook verzamelen is een hobby die hem ligt en trouwens dicht aan leunt tegen het speuren in de ge slachten. Zo bezit hij een Oranjever zameling bestaande uit 25.000 foto's en alleen al van zijn geboorteplaats Bruinisse bezit hij een kaartenver zameling van ongeveer 600 stuks. Prachtige stamboom De heer J. Huibers jr. heeft ons een blik gegund in het stambomen- boek van zijn familie, een lijvig werk, met uiterste nauwkeurigheid samengesteld en rijkelijk geïllus treerd met foto-copieën, platen, rij men en wat maar in het kader van het „naamverhaal" der familie inte ressant zou kunnen zijn. Een magni fiek werk, dat vooral ook in vak kringen zeer de aandacht heeft ge trokken. De stamboom der familie Swee linck leert, dat een kleinzoon van de componist zich vestigde te Veenen- daal als chirurgijn. In mannelijke lijn Ingezonden mededeling «ief vPMjtitm tro-technisch installateur te Bruinisse, huwt 1931: Jozina Cornelia Boot (1907). Men ziet hoe de lijst te Bruinisse eindigt en bij het vernemen van dit merkwaardige genealogische feit, zou er iets voor te zeggen zijn ook te Bruinisse een Sweelinck-concert te organiseren. Misschien heeft men daar nog niet aan gedacht, maar wie weet wat komt, gezien de historisch interessante aanleiding, die In dit artikel is aangestipt. KLM-overalls ifli ook in indanthren- blauw onder merk KLM-EXTRA DING Mee! Vraag er naar! IN DE ZJERIKZEESE CONCERTZAAL Pluisje" pakt pisangs :j: stierf het geslacht Sweelinck uit in 1700. In Veenendaal woonden en wonen nog nakomelingen in vrou welijke lijn van de componist. Eén van deze nu is de heer J. Huibers te Bruinisse, die in 1928 naar Schou- wen-Duiveland vertrok, om als elek tricien te gaan werken bij de aanleg van het elektriciteitsnet te Bruinisse. Van Sweelinck tot Huibers heeft de heer Huibers jr. een afstamming op schrift gekregen, waarvan wij hier voor de „doorlopende lijn", de meest essentiële namen laten volgen: 1. Jan Zwelinc (grootvader van moederszijde van de componist) 1500-±1556) chirurgijn te Deventer; huwt le 1530 Marie (t 1540); 2e 1550: Claesken. 2. Elsgen Jans Sweling, 1538- 1585), huwt 1558: Peter Swib- bertsz, 1535-1573), organist aan de Oude Kerk te Amster dam. 3. Jan Pieterszoon Sweelinck (mei 1562-1621); Jcomponist, organist aan de Oude Kerk te Amster dam, huwt 1590: Claesgen Dirx- dr. Puyner 1565-1637). 4. Pieter Jansz. Sweelinger (1593- 1670) koopman te Amsterdam; huwt le Heyltgen Jansdr. Rey- niers (j 1653); 2e Lijsbet Dom- mers Hendriksdr. 5. Gerard Pietersz. Sweelingh 1630-1670); chirurgijn te Veenen daal; huwt 1661: Petronella Gerrits Volwens (t 1714). 6. Theodora (Dirckje) Sweelinck 1663-±1744) huwt le 1682: Peter van Broeckhuijsen, chirur gijn te Veenendaal (f 1693); 2e 1701: Wouter van der Son, kerk meester en veenraad te Veenen daal (t 1731). 7. Cornelis van der Son (1702-?) landbouwer te Veenendaal, huwt 1731: Lydia Middelhoven (1702- 8. Neeltje van der Son (1741- 1811) huwt 1766: Gerrit van Bur- ken (1749-1829), wolkammer te Veenendaal. 9. Aaltje van Burken (1780-1810) huwt 1800: Jan Achterberg (1775 - 1828), wolkammer te Veenen daal. 10. Everdje Achterberg (1805-1839) huwt 1823: Willem Turkensteen (1804-1856), wolkammer te Vee nendaal. 11. Johannes Turkensteen (1823- 1882) wolkammer te Veenendaal huwt 1847: Anthonia van der Pas (1824-1873). 12. Willem Turkestcen (1845-1891), wever te Veenendaal, huwt 1868: Wilhelmiria Slotboom (1847-1925) 13. Wilhelmina Turkesteen (1881- 1960) huwt 1905: Jan Huibers 1882-1949), smid te Veenendaal. 14. Johannes Huibers (1906), elec- RHENEN, 9-5. Ongeveer een jaar geleden vond één van de oppassers in Ouwehands Die renpark een nog jonge eek hoorn. Het diertje werd lief derijk verzorgd totdat het op eigen benen kon staan, waar na het vrijwillig de vrijheid verkoos boven de vertroeteling in het park, waar het intussen alle oppassers kende en zijn aangebor enschuwheid totaal had afgelegd. Het eekhoorntje had de naam „Pluisje" gekre gen. Lange lijd zag en hoorde men niets meer van de kleine pluis, totdat er bij de chim pansees bananen werden ver mist. Het apenhuis staat langs de bosrand waarvan het park wordt gescheiden door een be tonnen muur van enkele me ters hoog. Al ras bleek „Pluis je" op het oorlogspad te zijn. Toen men op zekere dag de mand met bananen verlokke lijk dichtbij de muur had ge plaatst, zag men „Pluisje" al gauw te voorschijn komen. De rakker keek rechts, toen links, nam een duik op de mand en pikte fluks een kanjer van van een pisang mee de bomen in. Dit toneeltje herhaalt zich nu bijna dagelijks. Een paar dagen later blek dat „Pluisje" die inmiddels „Pluis" is ge worden, een nest jongen ver zorgt, die kennelijk graag een banaantje lusten. Iedereen op het park is nu erg benieuwd of zij nog eens haar kroost komt tonen. Ingezonden mededeling Veefcl&tti BINNENVERINGBED het beste bed ooit gemaakt JjoodlwilS SCHUIMRUBBERBED1 met versterkte middensector NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL x&et fabrieken Zevenbergen i KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND MAASTRICHT. Op het Volksplein te Maastricht is een vrouw van on geveer 60 jaar dodelijk verongelukt. Zij stak te voet het plein over en werd daarbij aangereden door een bromfietser. Zij viel met haar hoofd op het wegdek. Het slachtoffer was onmiddellijk dood. ACHTERVELD. Op het veehou- dersbedrijf „Groot Emelaar" te Ach terveld is varkenspest uitgebroken. 20 varkens stierven direct aan de pest, terwijl ruim 60 varkens moes ten worden afgemaakt. Hierdoor kon de pest worden gelokaliseerd en ver dere uitbreiding in Achterveld en de Gelderse vallei worden voorkomen. ROTTERDAM. Op Verolme's werf in Heusden in enkele dagen geleden de kiel gelegd voor een tweede bulk carrier van 15.000 ton dw. voor de Irish Shipping Ltd. in Dublin, die een zusterschip wordt van de „Irish Cedar", welke op 12 april bij de zelfde werf te water werd gelaten. ALKMAAR. De 49-jarige opper man M. Tamis, gehuwd en vader van negen kinderen, is tijdens het slopen van een bouwvallige woning te Schoorl, onder een omvallende schoorsteen bedolven geraakt. Tij dens het vervoer naar het zieken huis te Alkmaar overleed hij. GRONINGEN. De rechtbank te Groningen heeft de 47-jarige apo thekersknecht P. de H. uit Gronin gen conform de eis tot een jaar ge vangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar veroordeeld. In de jaren 1957-1962 heeft hij ruim f 10.000 bij de apotheek, waar hij in dienst was, verduisterd. Weekeinde ARTSENDIENSTEN ZIERIKZEE; dokter W. Bontkes, te lefoon (01110)-2280, MIDDENSCHOUVVEN: dokter W. Terpstra, Brouwershaven, telefoon (01119)-280. DIERENARTSEN Dokter W. A. M. Kalkman, Renesse, telefoon (01116)-310. ZIERIKZEE, 10-5. - Op woensdag 23 mei a.s. kan Schouwen-Duiveland het optreden tegemoet zien van de Vereniging voor Instrumentale Mu ziek te Middelburg met een gevari eerd symfonie-concert in de Zierik- zeese Concertzaal. Medewerkende solisten aan dit onder leiding van dirigent Jan Out staande concert zijn Bouw Lemkes en Jeanne Vos, viool. Bouw Lemkes en Jeanne Vos ont vingen hun muzikale opleiding aan het Amsterdams Conservatorium en studeerden vervolgens onder leiding van de befaamde vioolpaedagoog Oskar Back. Van 1955 tot 1959 maak ten zij deel uit van het Nederlands Kamerorkest, waarmee zij onder leiding van Szymon Goldberg ook solistisch optraden. Sinds 1959 be kleden zij de funkties van eerste concertmeester, respektievelijk aan voerster tweede violen bij het Ut rechtse Stedelijk Orkest. De laatste tijd legt dit violisten-echtpaar zich toe op het verzorgen van vioolduo- recitals, geheel zonder begeleiding. In oktober 1961 onder andere met veel succes te Londen. Het te Zierikzee uit te voeren pro gramma ziet er als volgt uit: 1) Symfonie D-gr. terts KV 385 (Haffner-symfonie) van Wolfgang Amadeus Mozart. De delen zijn: al legro con spirito, andante, menuetto en finale (presto). 2) Concert voor twee violen D-kl. terts van Joh. Sebastiaan Bach. De delen zijn: vivace, largo, ma non tan to, allegro. 3) Sinfonia Giocosa van dc heden daagse componist Lex van Delden, bestaande uit de delen allegro, an dante, allegro en alia marcia. 4) Jeux d'Enfants (Petite suite d' orchestre) van Georges Bizet. De de len zijn: marche, berceuse, impromp tu, duo en galop. In het concert voor twee violen van Bach heeft het strijkorkest Voor 25 jaar.... ZIERIKZEE. Van 6 tot en met 8 juli organiseert de Z.L.M. nabij het Sas een landbouw- en veeteeltten toonstelling. HAAMSTEDE. Op het vliegveld Haamstede arriveerde de 240Öt)pte passagier(e). Haar werd een fraai al bum foto's aangebodên. ZIERIKZEE. Een inwoner der ge meente vond in de Zuidhoek een ballonnetje, afkomstig uit Stratford on Avon, opgelaten tijdens de En gelse kroningsfeesten. DREISCHOR. Tot grote vreugde van de jeugd vond alhier de jaar lijkse beproeving plaats van de brandspuit, die nog aardig wat wa ter omhoog wist te jagen. Toch wa ren de pompers niet tevreden. Zij verlangen naar een moderne spuit. HAAMSTEDE. De voorbereidende commissie deelt mede, dat het begin der kerkrestauratie op 24 juni zal worden aanbesteed. RENESSE. De in deze gemeente gehouden inzameling voor een nieuw kerkorgel, heeft in de afgelopen we ken f 1076 opgebracht. KERKWERVE. Een koe van een landbouwer in deze gemeente schonk het leven aan drie kalverendie in blakende welstand verkeren. BRUINISSE. De toren van de kerk is geheel hersteld en de weerhaan is opnieuw in het goud gezet. ELLEMEET. Bij de gemeenteveld wachter alhier is als verloren voor werp .een egel aangebracht. ZIERIKZEE. De bewoners van de Hoofdpoortstraat hebben zich met een adres tot b. en w. gericht, waar in wordt verzocht tot baggeren van de Brakke gracht, in verband met de ondragelijke stank. RENESSE (adv.). Badartikelen: badcostuums 1,35; kinderbadpak- ken( wol) f 0,98; badmutsen 6 ct.; badschoenen 0,40; bandhanddoeken f 0,30. slechts een begeleidende rol, behalve in de tutti van het eerste deel en en kele plaatsen van het laatste. Het eerste deel is een mengvorm van een driestemmige fuga (de altviool speelt slechts een vulstem) in concertvorm. In het eerste tutti horen we vijf maal het hoofdthema, de andere drie tutti brengen slechts éénmaal het thema. De vorm van de beide andere delen is zeer ingewikkeld. De beide soloviolen treden steeds op de voor grond met prachtig meerstemmig spel vol vontrapuntische vondsten. Op dit concert en de andere uit te voeren werken komen wij nog nader terug. Geen verkiezing in Schellinkhont SCHELLINKHOUT, 10-5. Als Ne derland op woensdag 30 mei nieu we gemeenteraden gaat kiezen, zal te Schellinkhout, een plaatsje bij Hoorn, niets bijzonders te bemerken zijn. Het betreft hier de enige ge meente, waar na de laatste wereld oorlog nog nooit gemeenteraadsver kiezingen behoefden te worden ge houden. De raad bestaat uit zeven leden, die allen bij enkele candidaat- stelling gekozen kunnen worden verklaard. Het is de lijst van de kiesvereniging „Ons Belang". Er zouden 12 handtekeningen nodig zijn om een tweede lijst te kunnen in dienen, waarnaar blijkbaar niemand behoefte heeft. PREVENTIEVE TAAK VOOR DE ARTS Ongeval is dc voornaamste doodsoorzaak op de kinderleeftijd LEIDEN, 10-5. - De belangrijkste doodsoorzaak op dc kinderleeftijd is in ons land het ongeval: een fatale val, verdrinking, het verkeer, ver giftiging, verbranding (om de meest voorkomende vüf te noemen) en nog vele andere soorten ongevallen be halve deze vijf „v's". Tot dusver heeft de arts zich ei genlijk alleen met de gevolgen van een dergelijk ongeval bezig gehou den - niet met de preventie. Het is het streven van de donderdag in Leiden begonnen ,Boerhaave-cursus' voor voortgezet medisch onderwijs, georganiseerd door de Leidense uni versiteit en meer in 'het bijzonder door het Leids academisch zieken huis, de arts er op te wijzen dat ook op dit terrein een preventieve taak op het gebied van de gezondheids zorg zijn aandacht verdient. Naar de directeur-geneesheer van het academisch ziekenhuis, de heer M. W. Jongsma, en de hoogleraar voor de kindergeneeskunde, prof. dr. G. M. H. Veeneklaas, in een pers conferentie uiteenzetten, treden ook met betrekking tot het ongeval als doodsoorzaak in de kinderleeftijd de factoren op, die of zuiver medisch geacht kunnen worden, of door de medicus beoordeeld kunnen worden. Drie punten zullen tijdens deze tweedaagse cursus in het bijzonder beschouwd worden. In de eerste plaats zal de vraag worden gesteld, waarom zoveel mensen (en kinderen) niet het slachtoffer van een ongeluk worden, terwijl de omstandigheden veelal gelijke kansen geven. In de tweede plaats zal er de aandacht op worden gevestigd, dat kinderen tot het vierde jaar zeer grote kans lopen om in of direkt bij het ouderlijk huis het slachtoffer van een ongeval le worden. Dit betekent, dat het raditionecl „veilige" ouderlijke huis over het al gemeen bepaald niet zo veilig is. Daaraan zou veel te doen zijn. In de derde plaats worden oorzaken be sproken van het statistisch uitge maakte feit, dat jongens een twee- maal zo groot ongevallencijfer tonen als meisjes. Aan de cursus nemen ongeveer honderd artsen uit geheel Nederland deel. c. F.A. Zierikzee Schaduw van de boemerang De C.F.A.-afdeling te Zierikzee vertoont a.s. zaterdagavond in het Herv. Verenigingsgebouw de kleu renfilm „Schaduw van de boeme rang", een rolprent waarin de kracht van Billy Graham's evangelisatie campagne duidelijk tot uitdrukking komt. Voor de farmer Prince in het ver re westen van Amerika is het een hele onderneming geweest aan het andere eind van de wereld een vee station te kopen. Australië is be paald niet naast de deur. De beste oplossing lijkt hem zijn zoon Bop er heen te sturen en hem het beheer over het Australisch bedrijf te ge ven. Met Slim Rogers, de voorman van de ranch, worden de nodige voorbereidingen getroffen. Bob's zuster- Katherine, was de bedrijvig heid om haar heen niet ontgaan en toen zij vernam dat Bob naar Aus- trali ëzou vertrekken, stond zij er op met hem mee te gaan om voor het huishoudelijk werk te zorgen. Op het vliegveld van Sydney was een grote menigte aanwezig met spandoeken, die dr. Billy Graham een welkom toeriepen. Het was aan de vooravond van Graham's kruis tocht door Australië en de douane veroorloofde zich de opmerking dat er zelden zo'n belangstelling voor een landsman van hen was geweest. De kennismaking met het bedrijf viel niet tegen, al waren er verschil lende dingen die dringend verande ring behoefden. De zondagse kerk gang betekende door de grote af standen dat het bedrijf praktisch het gehele weekend stil lag, wat een aanzienlijk produktieverlies bete kende. Bovendien zinde Bob de ami cale omgang van kleurlingen en blanken niet en hij verbood de kleurlingen nog langer in de keuken te eten. De climax komt als Bob zijn voor man Johnny (een kleurling) ver biedt de bijeenkomst in het naburige hospitaal bij te wonen, waar een uitzending van Billy Graham beluis terd zal worden. Hij neemt hem mee naar het veld voor het verrich ten van enkele werkzaamheden. Daar worden zij aangevallen door een wild zwijn, waarbij Johnny ern stig gewond raakt en later in het hospitaal ovei'lijdt. De wijze waarop Johnny zijn baas beschermde, heeft een diepe indruk op Bob gemaakt en betekende een ommekeer in zijn leven. AMSTERDAM. B. en w. van Am sterdam hebben de gemeenteraad voorgesteld principieel te besluiten over te gaan tot fluoridering van het drinkwater te Amsterdam en hen uit te'nodigen tot het doen van na dere voorstellen terzake. Jongen gegrepen door aulo HEESCH, 10-5. lil Hccsch Is don- derdagmorgen het achtjarig zoontje Harry van de familie Nistelrooij bij een verkeersongeval om het leven gekomen. De jongen kwam met zijn 12-jarig zusje uit dc Kloosterstraat op de'rijksweg, waar het tweetal op het rijwielpad ging lopen. Ter hoog te van de politiekazerne meende de jongen aan de andere kant van de weg een vriendje te zien. Hij rukte zich los uit de hand van zijn zusje en stak de weg over op het moment, dat uit de richting Nijmegen een personenauto naderde. Deze kon het kind niet meer ontwijken. Het kind werd geschept en zo zwaar gewond, dat het vrijwel onmiddellijk over leed. Opname uit de film „Schaduw van de boemerang

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 9