VERSER Grevelingen wordt in de toekomst afgesloten watergebied van 16000 h.a. wat ïs dan punt uit! V.V.V.-congres te Burgh Gemeenschap moet zich nu reeds instellen op toerisme Een hartekreet DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG KOEK DE LIEFDE VAN RODE BLOEM (Van onze redakteur) BURGH, 10-5. Te Burgh werd in de zaal van hotel „Het Wapen van Zeeland", onder auspiciën van de Provinciale V.V.V., donderdag het reeds lang tevoren aangekondigde Grevelingencongres gehouden, waarvoor een selecte kring van personen grote belangstelling aan de dag legde. De ontwikkeling van het Grevelingenmeer is uiteraard nog toekomst muziek en wacht op de sluiting van de (tweede) Grevelingendam in 1968, maar op het donderdag gehouden congres werd met keiharde toeristische Grevelingen-teiten gewerkt, die steun vinden in de ervaringen opgedaan met twee andere recreatieve watersport-ontwikkelingsgebieden, t.w. de Brielse Maas en het Veerse Meer. Bij deze twee gebieden zal zich straks het Grevelingenmeer voegen tot een trilogie, die het Deltagebied rijkge schakeerde kansen biedt op het punt van de recreatie. Tussen Goeree-Overtlakkee en Schouwen-Duiveiand komt een afgesloten gebied van 16.000 ha, waarin de verhouding land en water ongeveer zal zijn als zes staat tot negen. Het „land" zal voornamelijk worden gevormd door de Flakkeese stikgronden, twee grote en enkele kleinere eilanden in het Greve lingenmeer. Met name de directeur van de Provinciale Planologische Dienst van Zuid-Holland, ir. G. C. Lange, is op het gehouden congres diep inge gaan op de met stelligheid te ver wachten mogelijkheden, die het Gre velingenmeer voor de nationale en internationale recreatie gaat bieden. Men zal dienen te streven naar een ontwikkeling analoog aan die in de reeds genoemde gebieden Brielse Maas en Zeeuwse Meer. Een grote stroom van met name watersport liefhebbers zal t.z.t. zijn weg zoeken naar het Grevelingenmeer, maar dan is het ook dringend noodzakelijk dat op het punt van korte en snelle ver bindingen de ontwikkeling wordt bij gehouden. Bovendien zal de gemeen schap - en in eerste instantie geldt dit voor de rond het meer gelegen gemeenten - de handen ineen dienen te slaan, om de stroom toeristen op te vangen en een redelijk verzor- gingspeil te garanderen. De verbindingen Voor zijn betoog over de verbin dingen gebruikte ir. Lange kaarten van een uitzonderlijk kaliber, waar op aanwezige en in de toekomst ge wenste verkeersaders met plastic strips bijzonder duidelijk stonden aangegeven. Wegen naar een nieuw afgesloten gebied met schorren en banken, dat zal worden opgedeeld voor de natte en droge landbouw, de natuurbescherming, de oestercul tuur en recreatie. De Grevelingen als onderdeel van het Zeeuwse Meer gaat dan ook een veelbelovende toekomst tegemoet. De verbindingen echter zullen uitermate belangrijk zijn, vooral als men het gebied gaat bezien in het Europese verkeerspatroon. Van „Hol land" uit zal het Grevelingenmeer bereikbaar worden via Hellevoet- sluis, waarheen een spoorlijn is ge- projekteerd. Met die lijn wordt dag- toerisme naar het Grevelingengebied in de toekomst mogelijk. Zuid-llollandse wensen Zuid-Holland is uiteraard nauw betrokken bij het Grevelingenpro- jekt en 'het heeft - volgens ir. Lange - enkele typische wensen, die - en dat is een prettige bijkomstigheid - voor Schouwen-Duiveiand beslist gunstig zijn. Aan de kop van Goeree vindt men een dunne flessenhals en Zuid-Holland wil daardoorheen een kanaal zien gegraven. Dit kanaal zal een doorstroming van het water in het Deltagebied mogelijk maken, waardoor het verzoetingsproces van het Grevelingenmeer niet behoeft te wachten op de algehele afsluiting van het Deltagebied van de zee. Dit kan het meer een kans geven tien jaar eerder zoeter te zijn, hetgeen vooral voor de landbouw in het om ringende gebied belangrijk is. Zuid-Holland deelt verder de Zeeuwse verlangens ten aanzien van een centrale ontsluitingsweg door het hart van het Deltage bied, van Vlaardingen over de Veermansplaat naar Goes, een verbinding tussen Holland en Vlaanderen, met Zeeland in het midden. Per trein naar Londen Ir, Lange besteedde tenslotte lang durig aandacht aan de grote bete kenis van aan te leggen grote Euro pese verkeersaders voor de Bene- iux-verkeerssituatie, die sterke in vloed zal hebben op de ontwikkeling van het Grevelingenprojekt. Met na me moet men hierbij in het oog vat ten de aanleg van een tunnel van Calais naar Dover, die „technisch mogelijk en politiek niet langer on- modelijk is". In navolging van een verbinding Londen-Parijs, zouden ook Amsterdam en Rotterdam een railaansluiting met Londen kunnen krijgen. Dit kan worden bereikt door Gebeurtenissen van vtff jaar op rijm (Van onze redacteur) HAAMSTEDE, 10-5. - De bejaar densociëteit heeft donderdagavond in de recreatiezaal van het rusthuis „Duinoord" op feestelijke wijze het eerste lustrum gevierd. De feestbü- eenkomst vormde tevens het slot van het winterseizoen; tot september a.s. krijgt de „soos" vakantie en in die maand hopen de bejaarden elkaar weer te treffen in de gezellige sfeer die onverminderd op de bejaarden- bijeenkomsten heerst in de West hoek. De leiding van de lustrum viering was in handen van mevrouw Röell, echtgenote van de burgemees ter. In haar openingswoord verwel komde mevr. Röell burgemeester Jhr. Röell en de heren ds. L. Boer en J. van Waveren van het Rust- huisbestuur. De presidente herinner de er aan, dat van een vereniging doorgaans de eerste vijf jaar de moeilijkste zijn, maar die vijf jaar is de bejaardensociëteit uitstekend doorgekomen. Niet minder dan 100 bijeenkomsten werden gehouden, waarop verschillende programma's werden afgewerkt. De bejaardenso ciëteit doet het allemaal nog zonder subsidie van de gemeentelijke over heid. - Een bijzonder dankwoord sprak mevr. Röell tot de directrice en het personeel van het Rusthuis en de volijverige theeschenksters, die al tijd klaar staan. Zij hoopte op een prettige jubileumviering. Vjjf jaar op rijm Hierna gaf één der bejaarden de heer Francois, een relaas in dicht vorm over het wel. en wee van de „soos" in de achterliggende vijf jaar. Opvallend hierin was de gescha keerdheid van de programma's, die op de verschillende bijeenkomsten werden afgewerkt. Duidelijk bleek dat de bejaarden met de meest uit eenlopende onderwerpen werden ge confronteerd. Namens het gemeentebestuur sprak burgemeester jhr. R. J. H. Q. Röell, die zijn vreugde en voldoening uit sprak over hetgeen op dè socicëteit voor de bejaarden wordt gedaan. Hij achtte de op de sociëteit geboden af. wisseling een belangrijke faktor in 't vaak eenzame leven van de bejaar den en uitte grote bewondering voor de leiding die er in slaagt telkens weer met een interessant program ma voor de dag te komen. Hij sprak de hoop uit dat de bejaarden-socië- - hetgeen ir. Lange noemde - een „kortsluiting": Rotterdam-Zierikzee- Brugge, een verbinding die gereali seerd kan worden via de Vlaarding- se (Benelux)-tunnel, de Zoomweg, de Haringvlietbrug, via Flakkee, de Grevelingendam langs Zierikzee en over de te bouwen Oosterschelde- brug naar Goes. Samenhangend Deltagebied Ir. Lange wees nog met nadruk op het samenhangend karakter van het Deltagebied waarvan de Grevelingen een belangrijk on derdeel vormen gaat. Straks zal men hier bij elkaar vinden: zee, strand, duinen, bossen, zeilwate- ren, oude stadjes en moderne havenstedeneen variatie, die dit vakantiegebied uitzon- derlijke mogelijkheden biedt, al dus besloot ir. Lange zijn be langwekkend betoog, waarin hij eerder ook nog de betekenis van het Grevelingenmeer voor het achterliggende België had ge schetst. Hierbij zal het vooral gaan om „raaklijnen aan het Belgische ovaal" (kring van steden), die als onmisbare verkeerswegen de stroom uit het zuiden naar het nieuwe gebied zul len mogelijk dienen te maken. „Zo bouwen wij terug aan het voormali ge rijk van Karei de Grote, waarbij het er uitziet dat Nederland met name het Deltagebied - speeltuin van de buren gaat worden" zo zei hij. Aanbieding petitionnement Partij van de Arbeid DEN HAAG, 10-5. De heren J. G. Suurhoff en E. Meester, resp. voor zitter en algemeen secretaris-pen ningmeester van de Partij van de Arbeid, hebben donderdagochtend het tot heden ontvangen aantal for mulieren met handtekeningen van het door de Partij van de Arbeid gehouden petitionnement met be trekking tot de Nieuw Guinea-poli- tiek aangeboden aan de minister president, prof. De Quay. In het petitionnement wordt een dringend beroep op de regering ge daan zich bereid te verklaren tot de overdracht aan Indonesië van het bestuur over Nieuw-Guinea en daar bij te trachten zo gunstig mogelijke voorwaarden voor de Papoea's te verkrijgen. Tegen half elf arriveerden de he ren bij het kabinet van prof. De Quay aan het Plein 1813. Er werden omstreeks twintig pakken formulie ren met een half miljoen handteke ningen naar binnen gedragen. Het betrof hier een „eerste zending" om dat het petitionnement nog niet is geëindigd. Prof. De Quay heeft zelf de exemplaren in ontvangst geno- Ingezonden mededeling ~ïeUüd' Puistjes puroi-pqeder STAD EN PROVINCIE BRUINISSE In het maandag gepubliceerde verslag van de Boerenleenbank komt ten onrechte de zinsnede voor: „om de concurrentie het hoofd te bieden is het percentage verhoogd tot 3V2 procent". Dit moet echter zijn 3Vi procent. Diploma-uitreiking lagere land- en tuinbouwschool ZIERIKZEE, 10-5. Na een gehou den eindles, vond donderdagmiddag op een bijeenkomst in het Hervormd Verenigingsgebouw de uitreiking dej- diploma's plaats aan de geslaagde leerlingen van de lagere land- en tuinbou.wschool alhier. De volgende kandidaten ontvingen het diploma: L. A. Kraak, Sirjansland, (t.); Joh. v. d. Zande, Burgh, (1.); M. P. Boo- gert, Bruinisse, J. S. de Feiter, Renesse, (1.); M. A. Hanse, Duiven- dijlce, (1.); H. van Damme, Ouwor- kerk, (1.); J. M. Christiaanse, Zie rikzee, (1.); J. H. van Sluys, Haam stede, (t.); M. C. Ganzeman. Noord- gouwe, (1.); Joh. Hanse, Kerkwerve, (1.); B. Goudzwaard, Haamstede, (1.). 1 tuinbouw, 1 landbouw. Alleen gedeeltelijk tuinbouw: H. M. Flikweert, Nieuwerkerk. BURGH, 10-5. Op het donder dag gehouden V.V.V.-Greve- lingen-congres vond de na tuurbescherming zijn spreek buis in de heer N. H. Lysen, voorzitter van V.V.V, Burgh- Haamstede, de vereniging die gisteren het 50-jarig bestaan vierde, een jubileum naar aan leiding waarvan ook het con gres was georganiseerd. De heer Lysen zeide wel te be grijpen dat allerlei plannen worden opgesteld, om de te verwachten ontwikkeling in banen te leiden en te houden, maar hij uitte een hartekreet over verminkingen in de na tuur en vooral ook in de dorpskernen. Er zijn vele aan trekkelijke dingen, die „zo maar" verdwijnen, als jraai beboste weggetjes, antieke ge vels in hel dorpspatroon e.d. Te Renesse is alleen nog het Luyeweegje over en men zal daar zuinig op moeten zijn. Men ziet vaak, dat de harmo- niet wordt verstoord en „als er eenmaal in de dorpen een monster staat, zit men er ja ren mee opgescheept". Voor de natuurgebieden is het belang rijk niets te veranderen aan de biotoop en juist door de aanleg van toegangswegen ontstaan hiervoor grote geva ren. Het was een nuttige en onmisbare noot in het zo pom peuze Grevelingen-toekomst- concert, dat gisteren te Burgh werd gespeeld. FEEST IN „DUINOORD" Bejaardensociëteit te Haamstede viert eerste lustrum teit onder Gods zegen, tot in lengte van jaren het werk zal mogen voort zetten. Origineel geschenk De directrice bracht haar felicita ties uit aan de jarige sociëteit en deed deze vergezeld gaan van een origineel geschenk, zijnde een was mand met een werpbal, waarmede - gelijk de praktijk elders heeft ge leerd - interessante spelen kunnen worden gedaan door de bejaarden, in het genre „lichte gymnastiek". Tot slot sprak ds. L. Boer, die ge waagde van het loffelijke initiatief tot oprichting, dat vijf jaar geleden werd genomen. Spr. achtte het leven in de gemeenschap der sociëteit voor de bejaarden van grote betekenis en hij hoopte dat onder Gods zegen de sociëteit het werk tot in lengte van dagen zal mogen voortzetten. „Zierikzee in kleuren" Het verdere gedeelte van de avond werd gevuld met de vertoning van de dia-reportage „Zierikzee in kleu ren", verzorgd door de heren J. van Ast en M. J. Bij de Vaate te Zierik zee. Blijkens de ractie9 uit de zaal, viel het gebodene bij de aanwezigen zeer in de smaak. Zij werden gecon fronteerd met schoonheid dicht bij huis, die voor velen vaak een ver rassing bleek te zijn. Met gespannen aandacht werden projektie, gespro ken woord en muzikale illustratie gevolgd. In de pauze werd rijkelijk getracteerd en zongen allen het club lied, een schepping van de heer Frangois. Na een dankwoord van de presidente aan het adres van de Zie- rikzeese heren, vond de jubileum viering zijn slot met het gemeen schappelijk zingen van de Avond zang. „Keukenhof" langer geopend LISSE, 10-5. Het uitzonderlijk kou de voorjaar heeft er toe geleid, dat „Keukenhof" eerst thans zijn volle schoonheid begint ten toon te sprei den. Niet alleen moeten de meeste tulpen nog in bloei komen, doch ook bomen en heesters tooien zich eerst nu met het prille groen, dat een be langrijke rol speelt in 'het algehele beeld van Keukenhof. Een hittegolf voorbehouden, mag aangenomen worden, dat „Keukenhof" na het corso op 12 mei zeker nog tien h veertien dagen geopend is. Ingezonden mededeling Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote Kerk: 10 uur ds. Assendorp. Gaslhuiskerk: 10 en 7 uur ds. Bezemer. Kerkwerve: 9.30 uur ds. v. d. Ban, 11 uur zondags school. Serooskerke: 9.30 uur ds. Don, 11 uur zondagsschool. Burgh: 11 uur ds. Don. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Boer. Renesse; 11 uur ds. v. Liere. Noordwelle: 9.30 uur ds. v. Liere. Eikerzee (Scharendijke): 11 uur ds. v. d. Ban. Brouwershaven: 10 uur ds. Oort. Zonnemaire: 10 uur dhr. Malipaard. Noordgouwe: 10 uur vic. Kelling. Dreischor: 2.30 uur ds. Duyvendak (afscheid). Ouwerkerk: 10 uur ds. v. Yperen, Godlinze. Nieu werkerk: 10 uur ds. Westerhof. Oos- terland: 10 en 6 uur ds. Groenewe- gen. Sirjansland: 10 en 6.30 uur ds. v. Vliet. Bruinisse: 10 uur (bed. H.D.) en 5 uur ds. v. d. Sar. Sint Philips- land: 9.30 uur ds. Zwanenburg, 2.30 uur ds. Alblas. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur dr. H. J. Jaanus, Rotterdam. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Tiemers- ma. Haamstede: 10 en 5 uur ds. Mul der, Amsterdam. Scharendijke: 10 en 2.30 uur ds. Versluis, Heerjans- dam. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Wentsel. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Huyser. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oosterland: 10 en 3 uur ds. Firet sr., Bergambacht. Bruinisse: 9 en 3 uur ds. Den Hee- ten. Anna Jacobapolder: 10 en 2.30 uur ds. Haverkamp (bevestiging lid maten). Gereformeerde Kerken (vrijgem.) Brouwershaven: Keizer. 10 en 3 uur ds. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. v. cl. Klis. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. W. A. Zijlema, em.pred. te H oogeveen. Haamstede: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. Zijlema. Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. v. d. Klis. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur lees dienst. Sint Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee; 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10.30, en 5 uur leesdienst. Sint Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur ds. Gebraad. Leger des Ileils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomsl, 7.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen op zondag te 7.15 en 10 uur. In de week Eucharistievieringen te 7.15 en 8 uur. Haamstede: Eucharistievieringen op zondag te 9 uur. Bevorderd van klas 111 naar klas IV: Joh. v. d. Berge, Bruinisse, 1. en t.; Peter v. d. Berge, Haamstede, 1. en t.; P. Bcrrevoets, Zierikzee, 1. en t.; M. J. Bolle, Oosterland, 1.; J. K. Brouwer, Nieuwerkerk, 1. en t.; L. de Bruine. Oosterland, 1. en t.: H. Coomans, Scharendijke, 1. J. van Damme, Ouwerkerk, I. en t.; A. J. Goudzwaard, Nieuwerkerk. 1. en t.; L. N. Hanse, Zierikzee, 1.; M. Moer- mond, Noordwelle, 1. on t.: A. v. d. Sluis, Zierikzee, 1. en t.; J. H. Schee- Ie, Kerkwerve, 1. en t.; L. Steen- poorte, Oosterland, 1.; J. J. Steketee, Bruinisse, t.; Joh. P. v. d. Velde. Kerkwerve, 1. Alleen landbouw 5; alleen tuin bouw 1; gecombineerd 10; totaal: 16. ae De rechtse regering van Laos heft in een communiqué de val van de noordelijke stad Nam Tha beves tigd. DDN HAAG. - Prins Bernhard zal, in zijn kwaliteit van ere-voorzitter van de A.N.W.C., het nieuwe gebouw van de Koninklijke Nederlandsche Toeristenbond aan de Wassnaarse- weg in Den Haag, woensdagmorgen 16 mti officieel openen. Ingezonden mededeling kou, laar rlauaiatiek, kaMisipheid bh ervaiieki een ba»dige jplastac HUISAPOTHEEK zoiRlR-^>nJSv%h<^imf MEENK'S POEDERS helpen! Er zijn Meenk s<Poeder^ifc) hoofdpijn, kies pijn, hoest, gridfl,^arrhee. influenza, rheumatick, koortsflpcid bü gevatte kou, periodieke pijnen uz. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 fraeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis A 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. MEENK'^QEöEitf JjcJocal -Er Mevrouw had naar de t.v. geke ken. Deed ze meer trouwens, maar ditmaal was er een t.v.-kok bezig die met opvallende zwierigheid de pan hanteerde en een koek de lucht in wierp, die na enkele wulpse bui telingen, dan weer netjes in de pan terugzeilde. Natuurlijk kende me vrouw dat trucje wel, maar. ze werd nu weer eens met de neus op deze artistieke bezigheid gedrukt en dacht: „moet ik een volgende keer toch ook eens doen". De volgende week was het zover. Mevrouw stond te bakken voor het gasfornuis en floep daar ging een kanjer van een koek de lucht in. Eidoch, de koek deed, wal in som mige gevallen ook ruimteschepen wel doen. Ze raakte uit haar baan en landde niet in het toch zo dui delijk afgebakende pangebiecl. Ster ker, de koek maakte een duidelijk zichtbare afwijking van de gewenste baan en dwarrelde naar een onbe kende bestemming. Dit „onbekende bestemming" vrienden, moet letter lijk worden opgevat, want ziet hoe de werkelijkheid de fantasie over treft; de koek was in het niets op gelost en was en bleef spoorloos. Mevrouw was er beduusd van en begon onmiddellijk een speurtocht naar het afgewaaide koekeschaap, zonder succes evenwel. Nu was er in huis nog wel een dikbuikig kef fertje, maar de vrolijke bakster achtte het toch onmogelijk dat dit - overigens smulgrage - dier in een oogwenk een gloeiende koek zou hebben kunnen verorberen. Dat had hij trouwens ook niet gedaan, maar het koekmysterie bleef voorlopig on opgelost. In arren moede gaf me vrouw hel zoeken maar op. De vrij dag daarop evenwel kreeg de keu ken een goede beurt. De spiegel werd met een scheutje spiritus ge daan en bij die bewerking gaf me vrouw een klein slootje tegen dit ijdelheidsattribuut en dat betekende meteen de oplossing van het geheim. Juist, de koek kwam schriel en ver droogd vanachter de spiegel glijden. De heer des huizes, die dit ver haal al enkele weken lang zit te ver werken, hetgeen hem moeilijk valt, vertelde dat men met honderddui zenden koeken naast zich een kwart eeuw zou moeten werpen om ook maar één koek achter die spiegel te mikken. Maar mevrouw deed het in één keer en dan nog ivel achter waarts en ze schoot raak. Intussen is de ervaring ook op dit hoekige punt de beste leermeester en mevrouw laat voortaan de t.v.- kok s maar met koeken smijten. Ze gebruikt een garde om haar baksel te keren. De artisticiteit is dan wel minder, maar de zekerheden zijn groter. Dat is winst naast verlies! EILANDMAN. 40. „Hoe het met Aram en de twee ande ren gaat?" zegt Black na een korte aarze ling. „Wel, ze liggen nog plat, maatje Ik ben juist op jacht gegaan om vers wild braad voor ze te schietenmaar ik ben mijn geweer kwijt geraakt toen ik vluchtte voor een wild dier, weet je Black kijkt even naar het kleine kruikje in de hand van Rode Bloem, die naast hem is komen zitten. „Is., medicijn voor de gewonden?" vraagt hij dan, op het kruikje wijzend. „Ja, dat heeft dc medicijnman van de Osagen ons meegegeven", zogt Presto. „Het is een tegengif tegen het vergif dat aan de pijlen zat, weet je". „Hm, wat zou je ervan denken als ik hier op dat kruikje pas, terwijl jullie in hel bos een boshoen gaan schieten voor dc gewonden?", zegt Black dun langs zijn neus weg. „Ik kan met die pijl en boog niet overweg, weet je. en zc moeien toch wal te eten hebben Maar als Presto en Rode Bloem even later in het. bos verdwenen zijn, ontkurkt Black haastig het kruikje en giet de kost bare medicijn in de rivier

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 2