PE ZIERIKZEESCHE COURANT Jouwe (Nw.-Guinea-raad) geeft inlichtingen aan V.N.-commissie Zeeuwse meer biedt unieke mogelijkheden voorwatertoerisme Bloedige dag in Algerië Dankwoord van Koningin en Prins Sterk uitbreidende stakingsbeweging in Spaanse provincies Ov ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 11 MEI 1962 118e jaargang No. 19173 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v.h. Lakenman 6r Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. ..Economie nog in beginstadium" Dit nummer bestaat uit 12 pagina's VER. NATIES. NEW YORK, 10-5. De heer N. Jouwe, vice-voorzitter van de Nieuw Gulnea-raad, heeft donderdag, als lid van de Nederland se delegatie, aan de commissie der Verenigde Naties voor inlichtingen over niet-zelfbesturende gebieden, verslag uitgebracht over de econo mische toestand in Ned. Nieuw Gui nea. Hij zette uiteen, dat het werk van de dienst van economische zaken in Nieuw Guinea „nauwelijks boven het beginstadium is uitgekomen". In de laatste tien jaren z(jn er wel bedui dende vorderingen gemaakt, doch er zal nog veel moeten worden gedaan om het gebied „een redelijke econo mische bestaansbasis te verschaf fen", aldus de heer Jouwe. Hij zette verder uiteen, dat sedert 1950 vooruitgang kon worden ge boekt op het gebied van de land bouw, bosbouw, veeteelt, visserij en de mijnbouw. Aan een geleidelijke opbouw van de economische be staansvoorwaarden en een goed wer kend bestuursstelsel wordt gewerkt. Ook werden vorderingen gemaakt op het stuk der woningbouw, de P.T.T.-verbindingen, de transport mogelijkheden, de luchthavens en de arbeidsvoorwaarden. De economische vooruitzichten voor het gebied liggen voornamelijk op het terrein van de landbouw, de bosbouw, de visserij, de veeteelt en de mijnbouw. De landbouw Op agrarisch gebied zijn de eerste resultaten zichtbaar van jaren van landbouwkundig onderzoekingswerk en een ingespannen arbeid. De pro- duktie van handelsgewassen als ca cao, rubber en koffie neemt gestadig toe naast die van de meer inheemse gewassen als copra en nootmuskaat. In de laatste jaren gaf de uitvoer van de bevolkingsgewassen een aan merkelijke stijging te zien. Ook pro- duktie en export van timmerhout nemen voortdurend toe. Alles wat mogelijk is wordt in het werk ge steld, om er de plattelandsbevolking toe te brengen, de verbouw van de traditionele voedingsgewassen voor eigen gebruik, te combineren met de verbouw van handelsgewassen, om de toenemende behoefte aan de viezen te dekken. De huidige stand van de kennis der natuurlijke hulpbronnen van het land is nog verre van volledig. Hier door is het thans nog niet mogelijk, voor de toekomst hiervan een nauw- Grote veranderingen in Zeeland Ontwikkeling kan model slaan voor Grevelingeiuneer BURGH, 10-5. „Voor het eerst is met de afgesloten Braakman bewust gestreefd naar een recreatieve ont wikkeling. Er ontstond een aardig, afwijkend landschap en een hoven- gemeentelijk orgaan bemoeide zich de recreatie. In veel grotere mate en efficiënter vond dit navolging met het Zeeuwse meer, dat in korte tijd voor Zeeland een watersportgebied van grote betekenis is geworden". Deze mededeling tekenden wij op uit de mond van de directeur P.P.D. Zeeland, ir. M. de Vink, op het don derdag te Burgh gehouden V.V.V.- congres. Het Zeeuwse meer biedt Zeeland een unieke kans. Het is een water gebied, waar men met de watersport klein beginnen kan en dat was tot nu toe in de provincie niet moge lijk, omdat het open water grote zeilboten vergt en veel duurder ma teriaal. De start die het Zeeuwse meer heeft gemaakt, is belangrijk, omdat het model staan kan voor de toekomstige ontwikkeling van het Grevelineenmeer. De acht gemeen ten rond het Zeeuwse meer hebben tijdig de mogelijkheden gezien en erkenden de noodzaak van samen werking. Een technische adviescom missie is ingesteld, die begon met het opstellen van een raamplan, waarbij het vooral ging steunpunten voor het watertoerisme te scheppen, zich te bezinnen op de accomodatie e.d. Lengte van 22 km Het Zeeuwse meer heeft een leny- te van 22 km. Tweeduizend, h.a. grond viel droog en de helft daar van is geschikt voor de landbouw. Verder resteert 1000 ha. voor na- tunrbeschermxngsgebied. Het oester- proefbassin komt in het Zeeuwse meer en een zeer aantrekkelijke noot in het geheel is het „Zilveren Schor", in het noord-Sloe, een ter rein geschonken door H.M. de Ko ningin, bedoeld als jeugdcentrum. Het Veerse meer ligt uitstekend en centraal. Binnen een straal van 225 km. wonen 25 a 30 miljoen men sen en het gebied is voor dagbezoek bereikbaar door 5 miljoen mensen. Het Veerse meer, even groot als Ka- ger-, Loosdrechtse- en Reeuwijkse plassen samen - is goed voor 4000 boten. De Onrustpiaa't krijgt een passende accomodatie en gedacht is aan oeverecreatie, o.m. door inplan ting van 80 ha. bos. Een terrein in deze hoek is bestemd voor kampcer- huizen en zomerhuisjes. Een strook is gereserveerd voor meer perma nente bebouwing; de Goudplaat is bebossing en een kampeerterrein toegedacht. Rond Kortgene kan zich recreatie ontwikkelen. Het midden plateau is bestemd voor de natuur bescherming. afgeflankt met 80 ha. bos. Arnemuidcn krijgt een kans door ontwikkeling van de Oranje plaat, die als toekomstig recreatie- cent rum aansluit op het „Zilveren .Schor". Het Veerse krekengebied v apart wordt het krekenge bied rond Veere, met het aanslui tend duingebied van Vrouwcpoldcr. De haven van Veere wordt belang rijk als zeilcentrum. In het oosten wordt Wolfaartsdijk belangrijk. Deze plaats heeft zelfs drie havens, waar de Belgische jachtclub met 300 boten inmiddels vaste voet heeft gekregen. Ook Kortgene en Arnemuiden heb ben havens, die bruikbaar zijn voor de zeilsport. De werkhaven van de R.W.S. te Veere, komt vrij voor de zeilerij. Belangrijk is nog de instel ling van een orgaan, dat zich belast met de bebakening van het zeilwa- ter, het baggeren van „slurfjes" en het aanleggen van eilandjes, aldus ir. de Vink, wiens optimistisch be toog aansloot bij dat van ir. Lange, die mededelingen deed over de Brielse Maas, die in 1950 werd af gedamd. Hier ontstond een droog gevallen gebied van 1000 ha., waar van Vz is bestemd voor recreatie, samen met de 800 ha. water van de afgedamde zee-arm. ALGIERS, 11-5. - Donderdag is voor Algeric een bijzonder bloedige dag geweest. Bjj een totaal van 67 aanslagen, verloren 55 mensen het leven. Tot de slachtoffers behoorden achttien Algerijnen en twee Europe se vrouwen. In het geheel kwamen 46 Algerijnse mannen en vrouwen en negen Europese mannen en vrou wen om het leven. Voorts werden 28 personen gewond, te weten 23 Alge rijnen en vijf Europeanen. In het gebied van Algiers bedroeg het aantal doden 28 en in Oran 24. In laatstgenoemde stad behoorden twaalf vrouwen en écn meisje tot de slachtoffers. Maan kaalste licht terug CAMBRIDGE, 10-5. Geleerden van het technologisch instituut van Mas sachusetts zijn er donderdag in ge slaagd om vaar de maan „afgescho ten" lichtstralen weer met een teles coop op aarde terug te ontvangen. De lichtstralen werden afgescho ten met behulp van een Maser-in- stallatie, een nieuwe en revolutio naire optische apparatuur, die drach tig versterkte en geconcentreerde lichtstralen in een gewenste richting kan uitzenden. Het teruggekaatste licht werd door een telescoop in Cambridge opge vangen twee-en-een-halve seconden nadat dertien stoten van rood licht op de maan waren afgevuurd. Kortere diensttijd in Frankrijk PARIJS. 10-5. Hel Franse ministe rie van Defensie heeft meegedeeld dat de militaire diensttijd in Frank rijk met ingang van 1 mei 1963 tnt anderhalf jaar zal worden beperkt. keurige voorspelling te doen. De ex ploratie naar nieuwe delfstoffen is echter van het allergrootste belang, daar in Nieuw Guinea de produktie van ruwe olie, de enige delfstof die er thans voor uitvoer in aanmerking komt, snel achteruit loopt. Een gron dige exploratie heeft niet geleid tot de ontdekking van nieuwe olieter reinen. Daarom heeft men deze ex ploratie thans gestaakt. Aldus het verslag van de heer N. Jouwe aan de commissie voor de niet-zelfbesturende gebieden van de Verenigde Naties. BLOEMENDAAL. De E.X.P.O.G.E. (de Nederlandse vereniging van ex- politieke gevangenen uit de bezet tingstijd) heeft donderdag op de ere begraafplaats aan de Zeeweg in Overveen haar jaarlijkse herden kingsbijeenkomst gehouden. DEN HAAG, 10-5. De rijksvoor lichtingsdienst heeft het volgende dankwoord van de koningin en de prins verstrekt: „Aan het eincle van alle feeste lijkheden ter viering van onze zilveren bruiloft zijn wij vol dank baarheid voor de overweldigende hartelijkheid ons bewezen. Daar door zijn deze dagen voor ons tot een onvergetelijk en. onvergelijke lijk gebeuren in ons leven gemaakt. In het bijzonder betuigen wij onze warme dank voor de vele schriftelijke en telegrafische ge lukwensen. Zij waren zo talrijk dat het niet mogelijk is daarvoor, noch voor de vele verjaarswensen, afzonderlijk te bedanken. Wij hebben al die felicitaties bijzonder op prijs gesteld. Ook gaat onze grote dank uit naar allen die zich ingespannen hebben om ons bij onze bezoeken aan Amsterdam en aan de provin ciale hoofdsteden zo'n buitenge woon fleurige en hartelijke ont vangst te bereiden, mei name ook naar al degenen die hun mede werking hebben verleend aan de jeugdmanifestaties in Arnhem, Groningen, s-Hertogenbosch en 's-Gravenhage - manifestaties waardoor wij zeer zijn getroffen. Het heeft ons bijzonder getrof fen dat zovelen, zowel uit Neder land als uit Suriname en de Ne derlandse Antillen, uit Nederlands Nieuw-Guinea alsook uit den vreemde van hun gevoelens jegen ons hebben doen blijken op een zodanige wijze, dat wij uit han den van het nationale comité een indrukwekkend kapitaal hebben ontvangen. Met uitzondering van de bedra gen die wij een bestemming zul len geven voor jeugdwerk in Su riname en de Nederlandse Antil len alsmede in Nederlands Nieuw- Guinca, zullen wij dit kapitaal in handen stellen van de stichting die het beheer krijgt over de door ons voor het vormen van jeugd centra ter beschikking gestelde terreinen en gelden. Vooral na datgene wat wij van de kant van de jeugd in deze dagen nog eens hebben vernomenzijn wij de ge vers van dit extra kapitaal dank baar dat daardoor dit werk nu aanmerkelijk zal kunnen worden uitgebreid. Tot dit nationale geschenk be hoorde o.m. nog een prachtig ser vies van Haags porselein. Wij ge voelen grote erkentelijkheid je gens degenen die hiertoe het ini tiatief namen, omdat daardoor dit niet alleen mooie, maar ook kunst historisch bijzondere porselein voor Nederland bewaard, kan wor den. Alle bewijzen van harlelijkheid hebben ons eens temeer verbon den aan n allen. Wij zijn gelukkig in uw midden deze 23 jaren samen lebben mogen leven en werken wij hopen dat ons leven nog lang zo vervuld mag zijn. w.g. JULIANA en BERNHARDT Zowel voor mensen als voor natiën zijn eerlijkheid rechtvaardigheid uiteindelijk dc beste politiek. )oor J en J dijk De eerste gasten voor het huwelijk tussen prinses Sophia van Griekenland en prins Juan Carlos van Spanje, dat maandag a.s. zal worden voltrokken, zijn al in Athene aangekomen. - Hier een foto van de aankomst op het vliegveld bij Athene van de familie van de bruidegom: de graaf van Bar celona (rechts) wordt begroet door koningin Frederika en koning Paul. In het midden zoent prinses Sophia (op de rug gezien) haar toekomstige schoon zuster Maria del Pilar. Don Juan Carlos loopt nog steeds met zijn bezerde arm in een doek. Geheel links prinses Irene van Griekenland met haar broer prins Michaël (in uniform). Minister Marijnen verruimt de uitvoer van aardappelen NIET DEN HAAG, 10-5. Het ministerie van Landbouw en Visserij heeft thans officieel bevestigd, dat minis ter Marijnen de sedert 16 april j.l. gecontingenteerde uitvoer van aard appelen onder de tegenwoordige om standigheden niet zal verruimen. Dit standpunt zal slechts voor her ziening in aanmerking komen bij herstel van normaler verhoudingen op de binnenlandse "aardappelmarkt bij een aanzienlijk lager prijsniveau. Wel heeft de minister van Landbouw en Visserij een besluit van het Pro- duktschap voor aardappelen goedge keurd op grond waarvan bij wijze van hoge uitzondering met uitvoer vergunningen gedeeltelijk kan wor den tegemoetgekomen - dit ter be oordeling van het Produktschap voor aardappelen - aan enkele bepaalde, bijzondere gevallen van exportver plichtingen, aldus de mededeling van het ministerie van Landbouw en Visserij. Zoals bekend heeft minister Ma rijnen de hoeveelheid consumptie aardappelen die na 15 april nog mag worden uitgevoerd gesteld op 15.000 ton. Soebandrio terug in Djakarta DJAKARTA, 10-5. „Indonesië hoopt in de komende weken alle wapenen te verkrijgen die het nodig heeft om het hoofd te bieden aan een spoed- vereisende situatie op het front van West-Irian". Dit verklaarde minis ter Soebandrio van buitenlandse za ken bij zijn aankomst te Djakarta uit Moskou, waar hij een overeen komst voor levering van Russische wapens aan Indonesië heeft gete kend. Sociale opwinding niet te bedwingen MADRID, 11-5. Volgens de jong ste in Madrid ontvangen berichten, is het aantal stakers in de provincie Biscaye donderdagmiddag toegeno men tot 45.000. In de loop van de middag sloten de arbeiders van ver schillende kleine bedrijven zich by de stakingsbeweging aan, terwijl ar beiders van andere fabrieken heb ben aangekondigd vandaag (vrftdag) of zaterdag in staking te zullen gaan. In het centrum van Barcelona heb ben donderdagavond ongeveer 400 studenten een protestdemonstratie gehouden. Zij verspreidden pamflet ten welke onder meer de leuze be vatten, dat 1962 het beslissende jaar voor het omverwerpen van de dic tatuur is. Verscheidene studenten schreeuwden: „Rusland ja, Franco neen". De politie maakte van de wapenstokken, gebruik om de beto gers uiteen te slaan. In het gebied van Barcelona in de Spaanse provincie Catalonië, wordt de bevolking al enige dagen lang door middel van clandestiene pam fletten opgeroepen hel werk in de loop van de week neer te leggen. Waarnemers in Madrid vragen zich af of de door de regering ingestelde uitzonderingstoestand geen aver- rechtse uitwerking zal hebben. Wel iswaar is 75 a 80 procent van dc mijnwerkers sindsdien naar het werk teruggekeerd, maar dit zou eerder een gevolg zijn van de garanties die zij gekregen hebben dan het bevel van generaal Franco. Terzei f dertij d is de toestand in de provincies Bis caye en Guipuzcoa slechter gewor den. Hoewel dc autoriteiten de uit zonderingsmaatregelen streng toe passen, schijnen zij de sociale op winding niet te kunnen bedwingen. In het gebied van Bilbao had geen der 35.000 stakende mijnwerkers het werk hervat. De sfeer wordt er steeds meer gespannen. De autoriteiten hebben de drie grote ondernemingen in Beasain, Lazcano en Villafranca de Oria in het gebied van Snn So- bastiaan gesloten. Er gaan geruch ten dat La Mancha en Aragon ook reeds door de stakingsgolf zijn be smet. WAT HOT Dl BILT Noordelijke wind Verwachting tot zaterdagavond: Half tct zwaar bewolkt maar slechts hier en daar een bui; overwegend matige noordelijke wind; koud weer. 12 mei: Zon op 4.52, onder 20.21. Maan op 12.34, onder 2.33. 13 mei: Zon op 4.50, onder 20.23. Maan op 13.38, onder 2.57. 14 mei: Zon op 4.49, onder 20.24. Maan op 14.42, onder 3.19. Eerste kwartier: 11 mei te 13.45. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 12 mei 13 mei 14 mei 9.26 v.m. 10.46 v.m. 12.06 v.m. BROUWERSHAVEN 12 mei 9.02 v.m. 13 mei 10.17 v.m. 14 mei 11.29 v.m. Doodtij: 13 mei. 21.45 n.m. 23.04 n.m. n.m. 21.39 n.m. 22.56 n.m. n.m. De Spaanse dichter Dionisio Rid- ruejo zei donderdag dat hij tezamen met 23 andere Spaanse vooraan staande personen een brief heeft ge tekend waarin er bjj de Spaanse in tellectuelen op wordt aangedrongen het recht van petitie te gebruiken en aan het staatshoofd persvrijheid en vrijheid van vakvereniging te verzoeken. ROTTERDAM. De 58-jarige be drijfsarts van het Rotterdams Ge meente Energiebedrijf, M. H. Ber ger, is donderdag om het leven ge komen doordat hij om even over vijf op de Beneden Rijweg in Rotterdam met zijn wagen tegen een lichtmast van hetG.E.B. reed. Bij aankomst in het Zuiderziekenhuis bleek hij te zijn overleden. Koolzaad in bloei DEN HAAG, 10-5. Nu de bloeipe riode van het koolzaad in Oostelijk Flevoland weer is aangebroken heeft de directie van de Wieringermeer ten gerieve van de bezoekers een route uitgezet die de grootste lcool- zaadgebieden verbindt en tevens door de nu meest interessante delen van de polder voert. Harderwijk, El- burg of Kampen kunnen als uit gangspunt worden genomen. Langs de gehele route vindt men gele bordjes, vermeldende .koolzaad- route'. In de route is bij de weg Roggebotsluis-Dronten een tentoon stelling opgenomen, die van 15 mei af is te bezichtigen. De directie van de Wieringermeer deelt nog mede, dat de IJsselbrug te Kampen 15, 16 en 17 mei voor alle verkeer is ge sloten. De aanslagen in Algerije ALGIERS, 10-5. Donderdag zijn in hel. centrum van Algiers één mo hammedaanse vrouw, twee moham medaanse mannen en een Europeaan bij aanslagen om het leven gekomen- In Oran scholen O.A.S.-ers elf mohammedanen dood, onder wie ze ven vrouwen. Straffen voor O.A.S.-leden PARIJS, 10-5. Een militaire recht bank in Parijs heeft donderdag een groep leden van het geheime leger (O.A.S.) tot gevangenisstraffen va riërend van vier jaar tot levenslang veroordeeld. De 28-jarige Claude Sokolovitch, leider van de O.A.S. in Toulouse, kreeg levenslang. Hij had toegegeven verscheidene aanslagen met kneedbommen te hebben ge pleegd. Hierbij waren geen slacht offers gevallen. Drie beklaagden werden tot vijftien jaar veroordeeld en andere kregen straffen van vier tot acht jaar. Een man werd voor waardelijk veroordeeld en zijn vrouw kreeg vrijspraak. In totaal waren er zestien beklaagden. De mosselvangst BRUINISSE, 10-5. Uitgestrekte mosselbanken schijnen er dit jaar niet te zijn. De Zeeuwse mosselkwe- kersvloot die zich momenteel op de Waddenzee concentreert, heeft ze althans nog niet aangetroffen. Vorig jaar was dit wel het geval. Toch worden op verschillende plaatsen beperkte hoeveelheden mosselzaad aangetroffen. De mosselzaadvisserij dient voor het „bevolken" van de percelen voor de oogst van het vol gend seizoen. Kernwapens voor Belgische luchtmacht BRUSSEL, 10-5. In officiële krin gen in Brussel is donderdag ver klaard, dat „niets bekend is" over het op korte termijn sluiten van een overeenkomst met de Verenigde Sta ten voor het ter beschikking stellen van kernwapens voor de Belgische luchtmacht. De verklaring werd af gelegd naar aanleiding van berich ten daarover, die volgden op de ver klaring van de Belgische minister van Defensie, Seegers, dat België zich bereid heeft verklaard tot het oprichten van een escadrille van de luchtmacht, uit te rusten met kern wapens. Wielrijder onder trein BREDA, 10-5. Donderdag om vier uur is de 27-jarige P. A. Vincenten die op de fiets reed, op een onbe waakte overweg ter hoogte van wachtpost elf te Prinsenbeek bij Breda door een trein gegrepen en op slag gedood. Vermoedelijk heeft het slachtoffer een trein laten passeren en niet meer aan een tweede ge dacht. De heer Vincenten was pas een half jaar getrouwd en had nog niet zo lang geleden een bedrijf in Prinsenbeek geslicht. De overweg is beveiligd met knipperlichten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1