VMirujtons dilemma LEXINGTON I LEXINGTON -1*31 ONZE PUZZEL-RUBRIEK Blik door het wereldvenster TONEEL EN FILM Deze week in de Concertzaal: Ingezonden mededeling Fotomodellen en chantage" Te Haamstede: „De brave soldaat Schwejk" hoe Rassen en bondgenoten tevreden te stellen Hoe kunnen wij met de Russen tot een akkoord komen over vraagstuk ken als dat van Duitsland en de ont wapening, zonder onze bondgenoten, die wij niet kunnen missen, voor het hoofd te stoten of zelfs geheel van ons te vervreemdenVoor deze las tige vraag ziet de Amerikaanse bui tenlandse politiek zich al sinds een jaar en dag gesteld en een antwoord heeft zij er nog steeds niet op kun nen vinden. Op het punt van de ontwapening is het duidelijk, dat Amerikanen en Russen heel wat gemakkelijker za ken zouden kunnen doen, indien zij alleen kernwapens bezaten. Zij zou den er dan een gemeenschapélijk be lang bij hebben, dat geen andere mogendheid - Duitsland en China! - in het bezit van dergelijke wapens geraken en samen ook de macht hebben om hun wil aan de andere naties op te leggen. Helaas echter hebben enige wes telijke mogendheden de wenselijk heid van zo'n situatie niet tijdig in gezien. Engeland heeft al jaren ge leden een onafhankelijke atoom macht ontwikkeld en generaal de Gaulle haast zich thans hetzelfde te doen. Alleen maar hopen En Washington kan smeken en bidden, zelfs de naar een vergelijk met de Russen snakkende MacMil- lan is niet bereid, Engeland van atoomwapens te doen afzien. Met een de Gaulle is natuurlijk over dit onderwerp nog moeilijker te praten. Onder die omstandigheden kunnen de Amerikanen eigenlijk niets an ders doen dan afwachten en hopen, dat wellicht toekomstige regeringen in Engeland en Frankrijk zullen in zien, dat het dwaas is deel te nemen aan een atoomrace, die - met het oog op west-Duitsland - nie} slechts ge vaarlijk is, maar bovendien hun krachten te boven gaat. Ten aanzien van het vraagstuk Duitsland is het dilemma, waarvoor de Amerikaanse buitenlandse poli tiek staat, weer eens zeer duidelijk aan de dag getreden door de verkla ringen, die Adenauer heeft afgelegd op zijn persconferentie in west-Ber- lijn. Dat er enige oppositie bestond - en dat niet in west-Duitsland alleen ,maar ook bij voorbeeld in Frankrijk - tegen de toch wel rede lijke voorstellen van Washington in de kwestie Berlijn was bekend. Maar men had toch de indruk, dat ook de opposanten de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Rusk, en de Sowjet-ambassadeur in Wus-, hington, Dobrynin.rustig \iurt gang zouden laten gaan en afwachten. Botweg geweigerd In feite echter heeft nu Adenauer deze onderhandelingen tot misluk ken gedoemd, door Westduitse me dewerking aan een eventueel com promis op basis van het Amerikaan se plan bij voorbaat te weigeren. Natuurlijk was het beter geweest, indien Bonn zijn houdirtg tegenover het Amerikaanse voorstel tot inter nationale controle op de toegangs wegen naar Berlijn voor het begin van het gesprek Rusk-Dobrynin had bepaald. Tot zondebok voor de thans ont stane, onaangename situatie is nu door Adenauer de Westduitse am bassadeur in Washington, Grewe, gemaakt. Hij is teruggeroepen en zal niet meer naar de V.S. terugkeren. Adem nodig! Wat moet er nu gebeuren? Aden auer heeft het Kennedy verteld: er moet niets gebeuren. Dan komt er Ingezonden mededeling ...want AKKERTJES zijn instant cachets* met 4-voudig wer kend micropoeder Akkertjes bevatten de ideale combinatie van 2 pijnstillers zenuwkal- merend bromisovalum opwekkend cofféï- num. Microscopisch fijn poeder, dus directe op name in het organisme, dus directe werking zon der kans op maagklach ten. Ontdek óók de wel daad van Akkertjes! In slant direct werkend 6 stuks f 0.50 12 stuks f 1.- een adempauze, waarin de westelij ke positie niet verder kan afbrok kelen. Washington kan het zich voor gezegd houden - die afbrokkeling is natuurlijk de schuld van de Ame rikanen. Moelijk blijft echter in te zien, wat de wereld en zelfs wat Adenauer van deze politiek van afwachten te ho pen hebben. Gelooft men in Bonn, dat Moskou op de duur de hereni ging van Duitsland wel op een zil veren presenteerblaadje zal aanbie den? Minstens genomen in Washing ton zal men daaraan twijfelen. Maar wat kan Kennedy doen? Het dilemma blijft, hoe Russen en Duit sers gelijkelijk tevreden te stellen. OVERDENKING STERKE GOD. „CHRISTUS DE KRACHT GODS" 1 Cor. 1 24. Eén van de namen waarmee in het Oude Testament de Messias wordt aangeduid is: Sterke God. - Men noemt Zijn naam: Wonderlijk, Raad, Sterke God. - Aan deze naam heb ik bijzonder moeten denken in de tijd van Goede Vrijdag en het Paas feest, dat we zo kort geleden moch ten vieren. In Jezus zien we de kracht Gods. Hoe heeft Christus het kunnen uithouden aan het kruis? En dan be doel ik nog niet eens hoe Hij dat lijden heeft kunnen doorstaan. Er zijn mensen die naar het lichaam mogelijk erger moesten lijden. Maar hoe houdt Hij het uit dit schijnbaar zinloze offer tot het einde toe te vol brengen? Als Hij ziet wat het uitwerkt als Hij ziet, dat de wereld rustig door hoont en spot, of en dat is nog veel erger, aan Zijn liefdedaad vol komen voorbijgaat.... als Hij ziet hoe de zonde voortwoekert in ver deeldheid, haat en wantrouwen. Eens heeft Hij een zweep van touwtjes gemaakt en daar Jeruza- lems tempel mee gereinigd. Waarom heeft Hij dat niet meer gedaan en waaro mdoet Hij dat nu niet? Waarom verstoort Jezus niet op krachtige, gewelddadige wijze alle broeinesten van vijandschap tegen Gods orde? Waarom jaagt Hij niet alle meetings uiteen, die tot haat op ruien. Dan zouden we de zoëven ge noemde naam kunnen begrijpen. Sterke God. En ook de naam die Paulus aan de gekruisigde geeft: Christus de kracht Gods. Soms vragen we in menselijke wanhoop' bijmenselijke smart: Waarom grijpt God niet- in? Waar om komt God- niet tussenbeide? -En toch..,, toch zijn dat geschon den lichaam, die gebroken ogen, al les wat we aan en in Jezus vinden, tekenen van de kracht Gods. Want God doet het menselijk on mogelijke. God bewerkt de verzoe ning. En het is Gods doel harten te win nen voor deze verzoening. God wil ook U winnen. En harten wint men niet met de zweep. Liefde lokt men niet met de gesel. Maar door zich zelf te geven. Harten wint men door zichzelf restloos te offeren. In dit mateloze offer bleek Jezus sterker dan alle schepselen. Christus de kracht Gods. De Ster ke God. Als daarom het kruis ons niet wint voor Christus en Gods liefde, dan kan niets ter wereld ons meer winnen. Daarom prediken wij niets anders, dan alleen Jezus Christus en dien gekruisigd. Haamstede. L. B. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepbaar: kand. J. Mooy, Utrecht Beroepen te Leiden (vac. M. Otte- vanger): dr. C. Graafland, Woerden; te Gouda (wijkgem. Ill) (toez.): G. J. van de Bogerd ,Huizum (Fr.); te Duivendrecht: G. J. iWspelwey, vic. te Apeldoorn; te Hallum: L. A. Eij- genraam, Bedum; te Vierhuizen- Zoutkamp (toez.)mr. Q. Rovers, Wrans (Fr.). Aangenomen naar Middelbert (Gron.)T. J. Drent, Parrega (Fr.). Ger. Kerken Benoemd tot geestelijk verzorger van de chronische zieken in de clas sis Apeldoorn: ds. G. Melles, Voorst. Beroepen te Rilalnd-Bath: C. War ner, kand. te Amsterdam; te Woer den (vac. A. van der Kooij): L. J. Wolthuis, Oosterend (Fr.); te Gro- ningen-Noord (vac. A. Broek): A. Brouwer, Rotterdam; te Raamsdonk c.a.: kand. C. Warner, Amsterdam. Aangenomen naar Boskoop: G. Vesseur, Rockanje, die bedankte voor Geldermalsen. Chr. Ger. Kerken Tweetal te Woerden: C. den Her tog, 's-Gravenhage-West en M. Vliet- stra .IJmuiden; te 's-Gravenhage- Rijswijk: H. W. Eerland, Amersfoort en Joh. Prins, Groningen; te Slie- drecht: A. Bakker, Driebergen en G. de Vries, 's-Gravendeel. Bedankt voor Papendrecht: L. S. den Boer, Sassenheim; voor Mussel: M. Drayer, Drachten; voor Dordrecht J. Brons, Bunschoten. Ger. Gemeenten Beroepen te Aalst: A. Hofman, Zeist. Bedankt voor Kalamazoo (U.S.A.): A. Vergunst, Rotterdam-Centrum. Deze week wordt het filmprogram ma in de Zierikzeese Concertzaal ge opend met „Fotomodellen en chan tage", een film ontleend aan de duis tere praktijken van een ogenschijn lijk respectabele fotostudio met een school voor modellen. In wezen wor den in het huis in de deftige buurt echter andere zaken bedreven, wel ke bepaald het daglicht niet kunnen verdragen. Augie Cortona leeft ech ter van zijn vuile praktijken als een vorst. Zijn slachtoffers maakt hij met compromitterende negatieven in de nachtelijke uren genomen door de in zijn zaak onzichtbaar opge stelde camera's. Troebele zaken ge noeg dus in deze film, welk een nogal droevig slot vindt als de schurkachtige Augie Cortona het slachtoffer wordt van een door hem tot het uiterste gechanteerde bank directeur. Inmiddels is echter ook reeds de politie in het ongure zaakje gearriveerd, want een vrouwelijke detective was er eens een kijkje gaan nemen als fotomodel en zij zag al gauw meer dan genoeg om een inval te bewerkstelligen. En dan behoort deze chantagefilm, gebaseerd op een oud chapiter, weer tot het verleden. „De snertsoldaat" is de tweede film in het 'Concertzaalprogramma van deze week. Zoals de titel al wil aangeven hebben we te doen met een komisch geval, waarin de lief hebbers van de speciale Engelse hu mor volop aan hun trekken kunnen komen. De „snertsoldaat" is Atwood, luchtmachtrecruut, die de plaats in moet nemen van 's lands grootste man, luchtmachtheid Blenkinshop. De mannen lijken uiterlijk nl. als twee druppels water op elkaar en omdat de echte held voor een be langrijke opdracht naar Frankrijk is, wordt Atwood om de aandacht af te leiden naar Afrika gezonden. Er blijkt echter bij het transport een vergissing te zijn begaan en de snert soldaat arriveert in Frankrijk. Als we dan nog zien dat hij in het in wendige van een V-l terecht komt, uiteraard met de nodige gevolgen, is er alle aanleiding te veronderstel len dat deze dubbelrol veel plezier zal geven. Want voordat de snert soldaat arriyeerde liep het allemaal toch zo gesmeerd Te Haamstede wordt deze week vertoond in hotel bioscoop Bom, de reeds eerder in deze rubriek bespro ken film JDe brave soldaat Schwejk' met Heinz Ruhmann. Deze film is gemaakt naar de roman van Jaros- lav Hasek, die „onze brave soldaat" heeft getekend als de kleine man, die te midden van groot, opgedron gen geweld toch nimmer zichzelf verliest, ook al verklaart men hem voor staatsgek, ook al lijken zijn da den belachelijk en komisch. VVESTERSCHOUWEN Burgerlijke stand en loop der bevolking over april 1962 Geboren: 3 Abraham Cornelis, z. van A. C. Landman en A. N. Boot (Haamstede); 13. Cornelia Johanna, d. van P. Heijboer en E. J. Overbeke (Haamstede); 21. Stoffel, z. van I. Duinhouwer en A. Matthijsse (Haamstede); 29. Adriaan, z. van J. G. Poortman en B. de Borst (Haam stede). Gehuwd: 6 Pieter de Jager, oud 22 jaar en Martina Jozina Geleijnse, oud 23 jaar (Haamstede); 18 Jan Adriaan Maris, oud 24 jaar en Anna Jacoba Boot, oud 24 jaar (Haam stede). Overleden: 11 Willemina Lande- gent, oud 93 jaar (Haamstede); 12 Pieternella Cornelia Fasol, oud 66 jaar (Haamstede). Ingekomen: 3 A. J. van der Cin- gel uit Den Helder (Haamstede); 4 S. T. Boersma en gezin uit Utrecht (Haamstede); 5 J. P. Bakker en zoon uit Apeldoorn (Haamstede); 5 M. J. Jansen uit Apeldoorn (Haamstede); 16 J. J. Sterkenburg en gezin uit Franeker (Haamstede); 17 N. Jacobs en gezin uit Zutphen (Haamstede); 26 J. Raats uit Rotterdam (Haam stede). Vertrokken: 5 H. L. Bodbijl (Re- nesse) naar Veendam; 5. S. A. Groen- leer (Burgh) naar Oostkapelle; 6 M. J. Geleijnse (Haamstede) naar 's-Heer Arendskerke; 11 D. van der Slikke (Renesse) naar Breda; 18 A. J. Boot (Haamstede) naar Rotterdam; 18 M. van de Schelde (Noordwelle) naar Zierikzee. Ingezonden mededeling Het mooié voorjaarsweer, en mo gelijk ook de schoonmaak, hebben deze week blijkbaar wat afbreuk ge daan aan onze puzzelrubriek, want het aantal inzendingen dat wij ont vingen was minder dan we gewend zijn. Bij de goede oplossingen was ditmaal de jeugd goed vertegenwoor digd. De boeken zijn deze week be stemd voor PIET VAN BEVEREN, Weststraat 38, Zierikzee INEKE VAN LENT, Zuiddijk 8, Schuddebeurs De oplossing luidt: Horizontaal: 1. eleve; 5. bespot; 9. d.d.; 11. reppen; 13. oker; 15. isar; 17. elp; 19. em; 20. tü; 21. mars; 23. oorlam; 25. e.p.; 26. tobbe; 28. peter; 29. geel; 32. nl.; 33. li; 35. reèds; 36. eb; 38. etalage; 41. we; 42. among; 44. ga; 46. rij; 47. rede; 49. riant; 50. anton; 53. as; 55. troont; 57. last; 58. aa; 60. et; 61. tol; 63. eelt; 65. klei; 67. alleen; 70. st; 71. eerste; 72. al ken. Verticaal: 1. elite; 2. era; 3. ver mits; 4. e.p.; 5. be; 6. ene; 7. papoea; 8. toelage; 9. de; 10. dra; 12. portret; 14. k.m.a.; 16. supplement; 18. lob; 22. so; 24. moedertaal; 27. ballast; 30. eem; 31. l.s.; 34. ia; 35. re; 37. bod; 38. eg; 39. a.g.; 40. garnaal; 42. ar; 43. negotie; 45. kanteel; 48. panter; 51. nto; 52. o.l.; 54. satijn; 56. ree; 59. aks; 62. lat; 64. enk; 66. lt; 68. Ie; 69. e.a. DE NIEUWE PUZZEL De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal; 1. ter plaatse (afk.), 3. vogel, 5. geleerd, 8. Duits pers. voor- naamw., 10. behoeftige, 13. klein roofdier, 15. water in Friesland, 16. titel (afk.), 17. bergplaats, 19. als eerder (afk.), 20. zangnoot, 21. water in Brabant, 22. vrouwelijk dier, 24. de onbekende (afk.), 26. Gode zij lof (Lat. afk.), 28. voorzetsel, 29. man nelijk zoogdier, 31. op de wijze van, 32. masker, 33. water in Zeeland, 34. niet kunnende spreken, 36. voor, 37. elektrisch geladen deeltje, 39. nu en dan, 42. Europeaan, 45. werk schuw, 47. aanw. voornaamw., 48. Eijropese hoofdstad, 50. school (Fr.), 52. afstandsmaat (afk.), 54. voorzet sel, 55. geneesmiddel, 57. het Ro meins Imperium (afk.), 58. water stand (afk.), 59. voorzetsel, 61. gods dienst (afk.), 63. soort zeilboot (afk.), 64. de oudere (afk.), 65. fraai van uiterlijk, 67. Europese vulkaan, 69. de somma van, 70. edelknaap, 71. het zij zo, 72. voegwoord. Verticaal: 1. kindergroet, 2. groente, 3. pers. voornaamw., 4. ge vangenis, 6. meisjesnaam, 7. per fe licitatie (afk.), 8. gedeelte, 9. grond toon, 11. pers. voornaamw., 12. ik (Lat.), 14. rondhout, 16. zuidvrucht, 18. geestdrift, 20. weekdier, 21. meis jesnaam, 22. regelmaat der dingen,, 23. Egyptische godheid, 25. deel van een Franse ontkenning, 27. be schaafde vrouw, 28. onder andere (afk.), 30. vreemde munt (afk.), 33. noodsein, 35. laag, 38. glibberig, 40. moeilijke gave, 41. zonder kracht, 42. tweegevecht, 43. geweldig, 44. schrede, 46. bestaat, 47. lidwoord, 49. deel v. d. Bijbel (afk.), 51. Chi nese maat, 53. deel v. h. hoofd, 56. dun, 58. rivier in Italië, 60. familie lid, 62. wig, 63. projektiel, 64. hei lige (afk.), 65. vogel, 66. muziekterm (afk.), 67. voegwoord, 68. klaar. |f CIGARETTES Zg AMERICA'S BESTTOBACCOS FROM AMERICA'S BEST TOBACCOS Zeer geslaagd uitstapje vail Hervormde vrouwenvereniging te Scharendijke Bezoek aan „De Horst" te Driebergen SCHARENDIJKE, 8-5. - De Her vormde Vrouwenvereniging te Scha rendijke heeft dinsdag haar jaarlijks reisje gemaakt. De dames gingen sa men op stap niet de leden van de zustervereniging uit Renesse. Nadat de dames circa 5.30 uur v.m. waren ingestapt werd naar Zijpe gereden om op tüd voor de pont van 6.40 uur te zijn. Toen de dames daar een ogenblik' moesten wachten zagen zij leden van de zustervereniging uit Haamstede, die reeds twee ponten voorbij hadden moeten laten gaan. Gelukkig konden met de pont van 6.40 uur beide bussen mee. Vanaf Anna Jacobapolder werd gereisd met bestemming Driebergen. De heenreis ging over Steenber gen, Oudenbosch naar de grote ver keersweg naar de Moerdijk. Via Dordrecht kwam men in Rotterdam, waar de bus in het verkeer tijdens de spitsuren in de morgen terecht kwam. Toen de bus eenmaal over de Maasbruggen was, werd gereden naar Capelle aan de IJssel. Dankzij een wegomlegging kwamen de da mes door een zeer fraai landelijk landschap. Bij Capelle aan de IJssel waar nog over een zeer smalle dijk werd gereden, zagen de dames de gereed gekomen stormvloedkering over de Hollandse IJssel. Door de Krimpenerwaard ging het naar Schoonhoven, waar voor het eerst werd gestopt voor het genieten van een kopje koffie. Dat was wel ver diend. Het was een lange ruk van 5.30 uur tot 9.45 uur. Vanhier werd door de Lopikkerwaard, waar men langs het zendercomplex van de Ne derlandse Radio Omroep kwam, via Utrecht naar Driebergen gereden. Het eerste doel was hier „De Horst", waar de Stichting „Kerk en Wereld" is gehuisvest. „Kerk en Wereld" De dame9 werden namens het di rectorium verwelkomd door wika J. Roos. Nadat een kopje koffie zich heerlijk had doen smaken, vertelde wika Roos een en ander over het werk van „Kerk en Wereld". Hij sohetste de ontwikkeling sinds 1945. Het werk van de „Kerk en Wereld" kan worden onderscheiden in vier aspecten: 1. het evangelisatorische of apostolaire, aspect waartoe het „Open Deurwerk" wordt gerekend; 2. de. academie „De Horst", waar de wika's hun opleiding ontvangen; 3. het conferentiewerk en 4. de buiten landse betrekkingen, die hun de laatste tijd in aantal toenemen. Na deze inleiding en na het beantwoor den van enkele vragen door de da mes gesteld, werd een rondwande ling over het terrein gemaakt en werden verschillende gebouwen be zichtigd; de Kapel, de barakken, waar de leerlingen hun verblijf heb ben, de Voorhof, dat is het nieuwe het Eijkmanhuis. Na deze rondwandeling werd ge reden naar het Grote Bos, waar in de cantine een wel toebereide war me maaltijd de dames wachtte. Hier door verkwikt bezocht het gezel schap het nieuwe gebouw van het theologisch seminarium der Nec*- internaatsgebouw, de- boerderij en Herv. Kerk, gelegen op het terrein „Hydepark" in Doorn. De conrector van het seminarie, dr. A. A. Kool haas, verwelkomde de dames. Hij zette in een korte inleiding uiteen, waartoe dit gebouw dient. Door de loop der gebeurtenissen is in deze eeuw steeds sterker de behoefte ge voeld om meer aandacht te schen ken aan de praktische vragen waar voor de theoloog, die straks predi kant gaat worden, komt te staan. Uit deze inzichten is het seminarie voortgekomen, dat na een verblijf van twaalf jaar in het Eykmanhuis, nu een eigen gebouw heeft gekregen. De studenten zijn na het volbrengen van hun studie aan de universiteit eerst vier maanden leervicaris in één of andere gemeente, terwijl daar na een verblijf volgt van vier maan den op het seminarie. Dr. Koolhaas vertelde voorts, dat het in de bedoe ling ligt om in dit gebouw ook gere geld afgestudeerde predikanten, die reeds de gemeenten dienen, van tijd tot tijd in groepen hier bijeen te brengen, zodat zij hier kunnen „bij tanken". Kortom het gebouw wil echt een tehuis zijn voor de predi kanten. Na deze inleiding en na de beantwoording van verschillende vragen, bezichtigden de dames het gehele gebouw in twee groepen on der leiding van twee seminaristen, waarvan de één in Zeeland was ge boren, maar er nu niet meer woonde en de ander in Zeeland geboren en getogen was. Austerlitz Van „Hydepark" werd koers gezet naar Austerlitz, waar de dames op de pyramide genoten van het fraaie uitzicht over het Utrechtse land schap. Vandaar gingen zij naar Amersfoort, waar gezellig werd ge winkeld. Het was circa 6.00 uur n.m. toen de thuisreis werd aanvaard. Deze voerde van Amersfoort over Zeist naar Utrecht, via de verkeers- rotonde ,Oude Rijn' naar Gorinchem waar over de nieuwe brug over de Merwede werd gereden. In Ooster hout werd nog even gepauzeerd om vervolgens naar Anna Jacobapolder te gaan. Overgevaren naar het ei land, werden gedurende de laatste etappe de nodige toespraken in de bus gehouden, waarin de zusterver enigingen elkaar wederkerig dank ten voor de gezelligheid van deze dag en de chauffeur werd bedankt voor zijn rijden. Vermoeid maar zeer voldaan kwam ieder weer thuis om terug te zien op een schone reis met mooi weer en om de opgedane in drukken te verwerken. ARNHEM. Tengevolge van kolen dampvergiftiging zijn de 82-jarige heer H. F. Saaijer en zijn 79-jarige echtgenote in hun woning in de Bo- terbloemstraat te Arnhem om het leven gekomen. De kolendampver giftiging is veroorzaakt, doordat na het vullen van de kolenhaard het vuldeksel niet was gesloten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 10