Kreekrakplan naar Oosterschelde Zeer exclusief geschenk in damast voor zilveren Vorstenpaar kF.ttkWh.RVE VIERDE FEEST Kerkwerve - evenals Zonnemaire - vierde op Bevrijdingsdag een op gewekt feest, uiteraard mede in verband met Koninginnedag en de zilveren bruiloft van 't vorstenpaar. Op de foto een jeugdig „echtpaar" dat wat beduusd Ijjkt door het feestgedruis. Beiden lieten zich stilletjes meedrijven langs de juichende mensen, die de weg flankeerden. Deze drie feestelingen verbeelden een sprookje in de prachtige optocht, die door de straten van Kerkwerve - en ver daarbuiten - trok en aller aaiidacht kreeg. (Foto's: Zierikzeeschc Nieuwsbode). DEN HAAG, 8-5. De vaste com missie voor Verkeer en Waterstaat uit de Tweede Kamer heeft met de minister van Verkeer en Waterstaat en met onder andere de staatssecre taris van dit departement mondeling overleg gevoerd over de begroting van het ministerie. B\j het gesprek werd onder meer meegedeeld, dat een definitieve re geling inzake de beheersvorm van het havenbekken Zuid-Sloe waar schijnlijk binnen niet te lange tijd bereikbaar zal blijken. Over de situering van het Kreek rakplan, dat door Noord-Brabant is opgesteld, deelde de bewindsman mee dat de toegankelijkheid tot het zeehavengedeelte aan de Wester- schelde om nautische redenen een Veel beduchtheid bij „Holl. Mij. van Landbouw' Giftige gassen - onderwijsproblemen - „schrielheid" DEN HAAG, 9-5. „In verschillende delen van onze provincies zien wü met zorg de toename van grote be volkingscentra, die heel veel van on ze goede cultuurgronden kost. Maar nog erger en gevaarlijker voor onze land- en tuinbouw is in sommige streken de toename van die indus trieën, die smook en vergiftigde gas sen de lucht in slingeren". Dit zei de heer J. A. van Nieu- wenhuyzen, voorzitter van de „Hol- landsche Maatschappij van Land bouw" in zijn openingsrede bij de aanvang van de 187ste algemene ver gadering van deze organisatie, in Scheveningen gehouden. Sprekende over de luchtverontreiniging vroeg de heer Van Nieuwenhuyzen zich af, of er bij de overheid wel voldoende begrip bestaat voor de schaden, die hierdoor aan de landbouw, maar z.i. vooral aan de tuinbouw in het West- land wordt toegebracht. In zijn openingsrede schonk de heer Van Nieuwenhuyzen o.m. ook aandacht aan het land- en tuin- bouwondcrwijs. „Er zijn hier en daar scholen waar de toeloop van nieuwe leerlingen zo gering wordt, dat handhaving van die scholen op den duur moeilijk zal zijn", aldus de voorzitter. Hij noemde de ont wikkeling bij het landbouwhuis- houdonderwijs over het algemeen gunstig. Internationaal Leger «les Hcils-leider naar Nederland AMSTERDAM, 9-5. Generaal Wil fred Kitching, de internationaal lei der van het Leger des Hcils, zal van 12-15 mei een bezoek brengen aan Nederland in verband met het 75- jarig bestaan van deze organisatie. Generaal Kitching zal op zaterdag 12 mei de officiële jubileum-samen komst in het Concertgebouw leiden, waarin o.a. het woord gevoerd zal worden door mr. A. C. W. Beerman, minister van Justitie. Op zondag zal de generaal 's-mor- gens en 's-avonds voor ieder toegan kelijke bijeenkomsten in het Con certgebouw en des middags oen be sloten samenkomst voor heilssolda ten in Krasnapolsky leiden. Op maandag 14 «mi dinsdag 15 mei leidt hij een tweedaags congres voor -heilsofficieren, dat eveneens in Am sterdam zal worden gehouden. Burgemeester Kolfschoten „deelde de lakens uit" 's-GRAVENHAGE, 9-5. Bij hel be zoek aan Oen Haas. dat de konin- klijke familie woensdag bracht, als afsluiting van de toernee langs de verschillende provincies des lauds, heeft burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten van de Residentie op een bijeenkomst in de Ridderzaal het geschenk van de Haagse burgerij aangeboden. moeilijk vraagstuk blijft, waarvoor tot dusverre geen eenvoudige en voor de hand liggende oplossing is gevonden. Onder de verschillende schetsvarianten, die voor het zeeha vengedeelte zijn gemaakt komt ook de mogelijkheid van verplaatsing naar de Oosterschelde voor. De stu die duurt nog voort. Het is niet mo gelijk thans reeds een definitief ant woord te geven op de vraag of de Ocsterschelde-vaart overwegende voordelen biedt boven de andere op lossingen. Een noordelijk variant op het Kreekrakplan heeft, naar de voorlopige mening van de minister, aantrekkelijke kanten. Rijkswater staat is verzocht ook aan deze op lossing de nodige aandacht te be steden. Sprekende over de gang van za ken in het agrarisch bedrijfsleven en over de landbouwpolitiek in het algemeen wees de heer Van Nieu wenhuyzen op de „schrielheid", waar mee z.i. de overheid bij het vast stellen van de garantie-regeling te werk gaat. „De broederen Maandag begint in Melbourne een proces tegen een religi euze sekte „De Broederen" ge naamd, die in Australië en Nieuw-Zeeland talrijke aan hangers heeft. Het proces is aanhangig gemaakt door een man wiens vrouw en kinde ren hem op aanraden van de sekte hebben verlaten. Het genootschap verbiedt het ge bruik van tabak, radio en te levisie en beveelt zijn leden aan om huis en haard te ver laten wanneer hun echtgeno ten zich tegen de geboden van de sekte verzetten. Verschei dene vrouwen hadden deze raad reeds opgevolgd, doch tot dusver waren hiertegen van de zijde der mannen geen protesten gehoord. Dit geschenk was verpakt in een cassette van kalfsleerperkament met notenhouten zijkanten. Gp voor- en achterkant waren in zilver de kroon en het initiaal „H.A.V.O." aange bracht. Burgemeester Kolfschoten onthulde het raadsel van deze let tercombinatie. Zij betekenen „Hen drik en Amalia van Oranje". In de cassette, die met blauwe shantung gevoerd is, bevonden zich een 24 meter lang damasten tafel laken en vier maal tien damasten servetten in aparte vakken, elk ter grootte van een beddelaken. Dit prachtige damast is kort voor de dood van de prachtlievende prins Frederik Hendrik besteld ten ge- bruike op het toen nieuw gebouwde Huis ten Bosch. Dit buitenverblijf verrees ter ere van zijn echtgenote Amalia van Solms. Lange omzwervingen Burgemeester Kolfschoten, die er echt plezier in had op deze wijze de lakens uit te delen, vertelde hoe dit Nassau-damast na lange omzwer vingen weer in Nederland terecht was gekomen. Het werd door de Ne derlandse historicus dr. J. Poelhek- ke, direkteur van het Nederlands in stituut in Rome, toevallig ontdekt op het kasteel de Buthiers van de markies de Scey Montbéliard de Brun bij Voray Sur Ognon onder Besangon. Dr. Poelhekke deed his torische nasporingen in dit gebied met betrekking tot de vrede van Munster (1648) waarbij Antoine Brun als afgezant van de Spaanse koning een rol speelde. De ruim zeventig jarige markies, die met zijn echtge note het achttiende eeuwse kasteel met zijn peperbustorens gedekte to rens bewoont, toonde naast vele ar chiefstukken het damast, waarvan hij alleen wist, dat het uit de fa milie van de Marquise afkomstig was. Bjjnapoppeklcertjes De slotvrouwe kreeg het van haar grootmoeder om er pöppekleertjes van te maken. Haar moeder echter vond dat zonde en jammer en zo bleef het damast gespaard. In dit damast zijn ruim twintig inheemse bloempatronen, o.a. van tulp en nar cis, verweven alsmede de initialen „ECHT NIET GEZIEN" Waarnemingsvermogen van mensen is beperkt UTRECHT. 9-5. - De A.N.W.B. is van mening, dat het van het grootste belang is, dat over de besprekingen van het menselijk waarnemingsver mogen meer bekend wordt. Dat er voorts wetenschappelijke verklarin gen worden verkregen van goedwil lende en zich van hun verantwoor delijkheid bewuste weggebruikers die „het echt niet gezien hebben", opdat daaruit conclusies kunnen ge trokken worden die tot verbetering van visueel kennelijk onduidelijke situaties kunnen leiden. Dit verklaarde de heer A. C. M. Boot, directeur wegen en verkeer van de A.N.W.B., ter inleiding van de 7e politieverkeersleergang in Utrecht. Over dit waarnemingsvermogen van de mens zei dr. H. W. J. Hore- man van het instituut voor percep tie-onderzoek van de technische ho geschool in Eindhoven vervolgens, dat de hoop dat de mens zijn waar nemingsvermogen zal vergroten ijdel is. Het waarnemingsvermogen van de mens, zo zei hij, is beperkt en de ze betrekkelijkheid doet zich zowel in het waarnemen als in het hande len voor. De mens kan zowel bij waarneming, het besluit als bij het handelen een fout maken. Met de vraag welke grootheden invloed uit oefenen op het resultaat van een perceptiehandeling is, aldus dr. Ho- reman, een nieuw probleem gesteld waar het perceptie-onderzoek zich onder meer mee bezig houdt. Uit on derzoekingen is reeds gebleken, dat de snelheid waarmee de mens zin tuigelij ke informatie kan opnemen en verwerken beperkt is en dat vele grootheden daarbij een rol spelen. Uiteraard is dit van invloed op het gedrag in het verkeer. Hongaars militair gevlucht Een Hongaarse onder-luitenant is woensdag in uniform naar Oosten rijk gevlucht. Hij loste waarschu wingsschoten, waardoor twee Hon gaarse wachten dekking zochten, en vluchtte bij Nickelsdorf over de grens. De wachten schoten nog op hem maar de onder-luitenant - van de contraspionage - liep geen ver wondingen op. Hij vroeg om politie ke redenen asiel. Dc Duitsers in bet Vreemdelingenlegioen BONN, 9-5. De Bondsregering zal Frankrijk verzoeken de Duitse staatsburgers in het vreemdelingen legioen die terug naar huis willen reeds voor het aflopen van hun ver bintenis te laten gaan. Staatssecreta ris Lahr verklaarde in het parle ment dat naar schatting tien- üt twaalfduizend legionairs staatsbur ger van Duitsland zijn. Het is de Duitse Bondsregering niet bekend of het vreemdelingenlegioen zal wor den opgeheven. van prins Frederik Hendrik en gra vin Amalia van Solms. Na experti ses van de gemeentelijke dienst voor schone kunsten van Den Haag kon het van de markies de Scey worden verworven. Deze was zeer verheugd dat het aan het koninklijk zilveren bruidspaar zou worden geschonken. In Nederland is het damast opnieuw door deskundigen geprepareerd. In de cassette werd achter zilveren klemmen een oorkonde op ragfijn francijnperkament aangebracht. Binnenkort Amerikaanse ruimtevlucht NEW YORK, 9-5. De Mercury-ca- bine waarmee Malcolm Scott Car penter, vliegofficier van de Ameri kaanse marine, later in de maand een ruimtevlucht maakt, zal een ge kleurde ballon van 76 cm. doorsnee achter zich aanslepen voor meting van de weerstand boven de damp kring. Er zal voorts een poging wor den gedaan om het verschijnsel der „ruimtevuurvliegen", dat kolonel Glenn bij elke zonsopgang waarnam, op te lossen. In de een ton metende cabine zal een kleine tank met ge kleurd water worden meegevoerd ter bestudering van de reacties van vloeistof bij gewichtloosheid. ingezonden mededeling Leel gelukkig met een (Tog)al-gezonde body Met Togal bevrijdt U zich snel èn afdoende van reumatiek, spit, ischias, ver koudheid, griep en menstruatiepijnen. Met een flacon Togal in huis kunt U dié kwalen definitief de baas. Bij apoth. en drog. TOGAL 0,95; 2,40; 8,88. Mond- en klauwzeer teistert noord-Linilnirg VENRAY, 9-5. Het mond- en klauwzeer blijft slachtoffers eisen in noord-Limburg. Gemeenten die tot nu toe vrij waren gebleven, zijn nu de grootste centra geworden. De laatste week zijn in de gemeente Sevenum 100 bedrijven besmet. Meer dan 5.000 varkens moesten na ge slacht te zijn in Son, in St. Antonis worden vernietigd. In de gemeente Meerlo waren in hetzelfde tijdvak vijftien bedrijven besmet. Ongeveer 1000 varkens moesten worden afge maakt. In de gemeente Venray is het aan tal meldingen iets terug gelopen. 500 varkens afkomstig van 20 bedrijven werden hier het slachtoffer van mond- en klauwzeer. Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen telt 54.000 leden UTRECHT, 9-5. Het aantal leden van de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen is in het afgelopen jaar gestegen tot ruim 54.000. In 1961 organiseerde de bond ongeveer 1000 excursies en 800 cursussen. Het aantal afdelingen werd uitgebreid. Dit werd bekend gemaakt op de in Utrecht gehouden algemene ver gadering van de bond. De algemeen secretaresse, mevrouw ir. N. Köster- Constandse legde haar functie neer, zij wordt opgevolgd door mej. mr. H. C. Willink. De presidente, mevr. R. J. Tonckens-Hadders en de be stuursleden mevr. J. Jepma-de Groot en mevr. J. C. van Willigen-Everse werden herkozen. De consumentenprijzen voor melk DEN HAAG, 9-5. Ingeval niet van een gelijkblijvende verreken- prijs van de grondstof melk wordt uitgegaan, kan dan een methodiek worden verkregen, waarbij de con sumentenprijzen gelijk blijven? Deze vraag is gesteld aan de staatssecre taris van financiën door de vaste commissie van financiën uit de Tweede Kamer. In het eindverslag van deze commissie over het wets ontwerp wijziging van de omzetbe lasting wordt aan deze vraag toe gevoegd of 'bij het eventueel verkrij gen van een methodiek, waarbij de consumentenprijzen gelijk blijven, het resultaat is, dat vrijstelling ge geven wordt van de heffing van om zetbelasting, terwijl anderzijds het verlies voor de schatkist van 13 mil joen, dat uit deze vrijstelling voort vloeit, volledig gecompenseerd wordt door een overeenkomstige verlaging van de producentensubsidie? De le den van de commissie, die deze vraag hebben gesteld, zijn van oor deel dat hierdoor wel degelijk be duidende administratieve vereen voudigingen zullen worden bereikt. ONGELUKKEN OP DE WEG DOETINCHEM. In het St. Jozel- ziekenhuis te Doetinchem is de 23- jarige H. Hunting uit Braamt (gem. Bergh) overleden. Zondag kwam hij in Gaanderen, toen hij met zijn bromfiets plotseling naar links uit week, in botsing met een andere bromfietser. Het slachtoffer was ge huwd. DOETINCHEM. In het St. Jozef- ziekenhuis te Doetinchem is de 24- jarige A. J. W. Bergevoet uit Gen- dringen overleden. Zaterdagavond reed hij in Gendringen met grote snelheid per bromfiets tegen een melkwagen, waarbij hij zeer ernstig gewond werd. Het slachtoffer was ongehuwd. IJMUIDEN. De 12-jarige Maarten Punt is in de Frans Nacreboutstvaat te IJmuiden-Oost bij een verkeers ongeval om het leven gekomen. De jongen reed per fiets langs een aan de rechterzijde van de straat gepar keerde auto, toen hij door een vrachtwagen met aanhanger, be stuurd door een chauffeur uit Am sterdam, werd gegrepen. Hij kwam onder dc aanhanger terecht en was op slag dood. SPIJKENISSE. De 84-jarige T. Doolaar uit Spijkenissc is op dc Voorstraat door een achteruitrijden de bestelauto aangereden. Enkele uren later overleed hij aan de beko men verwondingen. EINDHOVEN. Dc 65-jarige heer H. Laamen uit Eindhoven is bij het oversteken van dc Kruisstraat-De Vriesstraat door een personenauto aangereden on zwaar gewond naar het Binnenzickenhuis overgebracht. In de loop van de avond is hij daar overleden. Oostenrijkse nieren vervuilen Volgens het Oostenrijkse verbond van waterschappen bestaat het ge vaar, dat, wanneer geen maatrege len worden genomen tegen water vervuiling, de Oostenrijkse meren verboden zullen worden voor zwem mers. Geëist wordt dat het lozen van afvalwater op de kanalen die met de meren in verbinding staan, ge staakt wordt. Dit dringt volgens de autoriteiten te meer daar deze me ren binnenkort als reservoir voor drinkwater gebruikt zullen moeten worden. Dodelijk ongeluk in Tulpenrallye MONTE CARLO, 8-5. Een ernstig ongeluk heeft een schaduw gewor pen over de veertiende internatio nale Tulpenrallye, die sportief ge sproken een groot succes is. Tussen Bédoin en Sault in zuid- Frankrijk is, enkele kilometers na de klassementsproef op de Mont Ventoux, de Triumph Herald van de Nederlanders Vos en De Boer veron gelukt. De 21-jarige H. J. de Boer, afkomstig uit Wognum (Noord-Hol land) kwam hierbij om het leven. Geschenk voor Vorstenpaar DEN HAAG, 9-6. Ter gelegen- heid van het zilveren iiuwe- Igksfeest van het koninklijk a echtpaar heeft de deken van v het corps diplomatique, de 't, Belgische ambassadeur, baron F. X. van der Straten Waillet, Y namens het corps diplomati- X que op Huis ten Bosch als ge- schenk een gastenboek aange- X X boden. De kaft van het boek, groot 34 25.5 cm., is van i' eerste gehalte zilver en weegt a plm. 3 kg. Aan de voorzijde v bevinden zich de letters „J B" X gedekt door een koningskroon *J* en relief. In de twee boven- X X hoeken staat het wapen van Juliana, koningin der Neder- v landen en van Bernhard, prins X der Nederlanden* In de bene- denhoeken staan de wapens X van Juliana, kroonprinses der X Nederlanden en van Bern- v hard, prins van Lippe Biester- X feld. De uiapens zijn en relief X gegraveerd. Monogram, kroon, X X wapens en omlijsting zijn ver- gutd (vermeil). Aan de achter- zijde bevinden zich, omgeven door een vergulde lijst, de 'j' X vijfenzeventig handtekeningen X van de buitenlandse diploma- *t' tieke vertegenwoordigers, die dit cadeau aanbieden. Vliegtuig neergestort RIO DE JANEIRO, 10-5. Nabij het vliegveld van Vitoria, in dc staat Esperito Santo, is een vliegtuig van een Braziliaanse luchtvaartmaat schappij neergestort en verbrand. Twee-en-twintig passagiers en vijf leden der bemanning zijn hierbij om het leven gekomen. Het totale aantal doden in geheel Algerië als gevolg van gewelddaden heeft woensdag 37 bedragen. Tot de 34 Algerijnse slachtoffers behoorden drie vrouwen, terwijl ook een Euro pese vrouw om het leven kwam. Ge wond werden 34 Algerijnen en vier Europeanen van wie twee vrouwen. SPORT ATLETIEK Trainings wedstrijd „Delta-Sport" en „Dioniedou' Goede prestaties van Ciska Mays en Kees Stoutjesdijk Zaterdagmiddag vond op het sport park te Zierikzee een trainingswed strijd plaats tussen Delta Sport en de Steenbergse vereniging „Diome- don". Deze wedstrijd was speciaal georganiseerd voor de jongste groe pen, tot en met 14 jaar, welke nog niet aan normale wedstrijden mo gen deelnemen. Een grote opkomst van beide ver enigingen en stralend weer hebben deze wedstrijden tot een succes ge maakt. Een reprise ervan zal dan ook spoedig in Steenbergen plaats hebben, zodra men daar gereed is met de aanleg van een 100 m. lange sintelbaan. (Hopelijk een aansteke lijk voorbeeld voor het Zierikzeese gemeentebestuur) Ondanks het feit dat het late voor jaar de buitentraining zo lang heeft tegen gewerkt, kwamen er nog ver rassend goede prestaties onder de uitslagen voor. Bij de meisjes van '48 en '49 kwam de 13-jarige Ciska Maijs tot een uit stekende vèrpsrong van 4.43 m. Zij werd daarmee eerste uit een veld van 24 meisjes. Tweede werd Jopie Verwest met 4.35 en derde Anjo Rentzing met 4.30 m. Op 't nummer 60 m. in deze leef tijdsklasse zegevierde Anjo Rent zing in 9.1 sec. Tweede was Jopie Verwest en derde de verrassend goed lopende Janny v. d. Hulle. Bij het hoogspringen sprong een geblesseerde Jopie Verwest toch nog 1.33 m„ wat ruim voldoende was voor de overwinning. Anjo Rentzing werd tweede met 1.22 m. De 60 m. bij de meisjes van '50 werd gewonnen door Jenneke Mout- haan in 9.3 sec., voor Ingrid Kor- stanje en Ria Kosters. Ingrid en Jenneke deelden bij het hoogspringen de eerste plaats met 1.20 m. Hier werd Carola Lems derde met 1.15 m. De meisjes van '51 moesten zowel op de 60 m. als bij het verspringen 'de Steenbergse Nelly Free de eer laten met 9.4 sec. en 3.80 m. Op de sprint werd Carolien Huurling 2e en Joke Constandse 3e, terwijl bij het springen Anneke Hage de tweede plaats voor zich opeiste. De meisjes geboren in '52 moesten 50 m. lopen. Ook hier werd het een Steenbergse zege, nl. voor Janny Rombouts in 8.4 sec. Henny Hage was tweede in 8.7 sec. Het Steen bergse meisje won ook het versprin gen in deze klasse, met 3.54 m., voor Elzelien Vogelaar met 3.28 m. Ook de jongste meisjes liepen 50 m.. wat een overwinning opleverde voor Heieen Vogelaar. De achtjarige Elly de Looze won het verspringen met een veelbelovende afstand van 3.47 m. Was de hegemonie bij de meisjes voor Delta Sport, bij de jongens overheerste Diomedon, dat over en kele jaren een uitstekende wed- strijdploeg van deze jongens kan hebben. Alleen Kees Stoutjesdijk trad met twee overwinningen in het spoor van zijn zusjes, op de 60 m. in 8,4 sec. en bij het verspringen met 4.58 m. Dit in de groep jongens van '49 en '50. Ook Wim v. d. Heuvel leverde in de groep geb. '51 enkele goede pres taties. Óp de 60 m. werd hij tweede in 10.4 sec., evenals bij het hoog springen met 1.00 m. Tenslotte werd bij de jongens van '54 Robby de Looze tweede op de 50 m. Enkele goede hoogspringers had Diomedon in de oudste groep, waar P. Baaten 1.50 sprong, en G. Oerle- mans en C. Hagens beide tot 1.45 m. kwamen. Door het toedienen van een verpletterende nederlaag aan Bruse Boys li 11, wist het MEVO B I-elftal, kampioen Ie worden in de junioren- competitie. Het kampioensclftal onder de lat op het sportpark „Bannink". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 2