CbO PE ZIERIKZEESCHE COURANT Zilveren Vorstenpaar heeft unieke „elfstedentocht" volbracht Westenwind Amerika houdt vast gezagsorgaan aan internationaal V.S. zoeken naar meer veiligheid voor Westberlijnse bevolking Scherpere maatregelen tegen bet geheime leger in Algerië ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDF.RDAG 10 MEI 19C2 118r juarfung Nu. 19172 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 1 fZierikzee, Postbus no. I, tel. Oil 10-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman 6. Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I A,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) t 1,per stuk. LAATSTE DAC WAS NIET DE MINSTE Vorstin op provincietoclit Bezoek aan Haarlem en rijtoer door tie Residentie SCHIPHOL, 9-5. In een stralende, weldadige lentezon is woensdagoch tend de laatste dag van de provin- cietocht begonnen, die de koninklij ke familie door ons land maakte. De provincies Noord- en Zuid-Holland vormden van deze tocht het slot. De laatste dag begon met een vliegtocht van Zuid-Limburg naar Schiphol, die in twee Friendship vliegtuigen werd gemaakt. In de eerste, de koninklijke Friendship P.H.-P.B.F. „Gerben Sonderman" za ten koningin en prins met prinses Beatrix en prinses Marijke. In de tweede (van de koninklijke lucht macht) vlogen de prinsessen Irene en Margriet naar Schiphol, vanwaar naar Haarlem werd gereden. Rondom de Dreef, waar het défilé werd afgenomen, was het vlag- en versieringsvertoon zeer bescheiden, omdat de aanblik van de in frisse voorjaarskleuren getooide, legenda rische Haarlemmerhout tegenover het Provinciehuis een natuurlijke kleurenpracht ten toon spreidde. De grootste mensenmenigte had zich 's ochtends geconcentreerd rond het Provinciehuis, eens het buitenver blijf van Lodewijk Napoleon. Kort vóór half elf arriveerde de konink lijke familie bij het majestueuze Provinciehuis. Duizenden mensen Duizenden mensen stonden toen reeds rondom de lommerrijke Pa viljoenslaan, dicht opeen gepakt om getuige te zijn van de hulde die Noord-Holland aan het koninklijk paar zou gaan brengen. Dat gebeur de tijdens een défilé, dat een half uur na aankomst aan de ogen van de koninklijke gasten voorbij trok. Een donderend hoera barstte los toen de koninklijke familie kort vóór elf uur naar buiten kwam en plaats nam op het voor het Provinciehuis aan de Paviljoenslaan gebouwde ere podium, dat versierd was met blau we hyacinthen en bakken viooltjes. Vijf Haarlemse bloemenmeisjes bo den de koningin en de vier prinses sen een boeket tulpen aan. 1.300 ge nodigden, onder wie de burgemees ters van alle Noord-Hollandse ge meenten, hun echtgenoten en talrijke andere autoriteiten, zaten op de twee grote, open tribunes die tegen over het met blauw doek overtrok ken koninklijke erepodium waren gebouwd. Rechts van dit podium hadden 180 chronische zieken, invaliden en ge pensioneerde diakonessen met be hulp van het Rode Kruis een ere- plaatsje gekregen. Links van het koninklijk erepodium stonden en kele honderden verpleegsters. De Matrozenkapel uit Den Helder, die reeds van half elf af vrolijk had staan musiceren op de Paviljoens laan, speelde het Wilhelmus dat door alle belangstellenden uit volle borst werd meegezongen. Hierna begon het grote clefilé, waarin Noord-Holland zich in al zijn schakeringen aan de koninklijke fa milie presenteerde. Bijna vier kilo meter lang was de stoet. 34 praal wagens en rijtuigen, negen sloepen en reddingboten, elf muziekkorpsen, ruim 1.800 mannen, vrouwen en kin deren in folkloristische en andere bonte kledij deden er aan mee, als ook een zestigtal paarden. Naar de Residentie Na een korte rustpauze op „Huis ten Bosch" in Den Haag begon voor de koninklijke familie de laatste fase van de „zilveren elfstedentocht" Kort na drie uur bood de doyen van het corps diplomatique op Huis ten Bosch een geschenk aan. De doyen, de Belgische ambassadeur baron F. X. van de Straten Waillet, deed dit geschenk vergezeld gaan van enige welgekozen woorden van gelukwens. Om kwart over drie maakten de Commissaris der Koningin in Zuid- Holland mr. J. Klaasesz en de Haag se burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten hun opwachting op Huis ten Bosch ter begroeting van de vorstelijke familie. Een klein uur later werd de tocht naar de Ridder zaal aanvaard, waar het geschenk der Haagse burgerij werd aangebo den. Aan het slot van de bijeenkomst in de Ridderzaal sprak de Commis saris van de Koningin, die x*eeds eerder had gezegd, dat het vorstelijk zilveren bruidspaar en hunne doch ters „hier weer thuis waren", enige woorden van erkentelijkheid en af scheid. „Uw bezoek aan de provin cie is thans ten einde. U gaat nu naar Den Haag, als het ware onze dependance", zo zeide mr. Klaasesz. Ten afscheid werd aan alle leden van het koninklijk gezin het Molen boek van Zuid-Holland en de Pro vinciale gedichtenbundel aangeboden Om kwart over vijf vertrok de koninklijke familie uit de Ridderzaal voor een rijtoer door Den Haag. De Commissaris der Koningin en burgemeester Kolf schoten begeleidden de vorste lijke gasten op deze tocht. De Haagse wethouders, die de aan bieding van het geschenk had den bijgewoond, deden het ge zelschap uitgeleide. In Circusgebouw Scheveningen De rijtoer leidde door de binnen stad van Den Haag via de Oude Scheveningse weg naar het hart van Scheveningen. Daar werd in de Kei zerstraat door de oudste leden van „Bijbel en Oranje" een bloemenhul de aangeboden. Om even over half zes arriveerde het koninklijk gezin bij het Circusgebouw, waar een commissie van zes jongelui onder leiding van de directeur van de Pro vinciale Jeugdraad Zuid-Holland de heer J. H. Th. Kouwenhoven de ho ge gasten naar een podium tussen ongeveer 3000 jongeren uit het ge hele land begeleidden. Een twintig tal hunner nam in de piste plaats om een discours te beginnen over de vraag „Wat denkt de jeugd van haar taak in heden en .toekomst". Het afscheid van de koninklijke familie op het Gevers Deynootplein in Scheveningen droeg een enigszins chaotisch karakter. Nadat het jeugd- discours in het Circusgebouw was afgelopen, liep de koninklijke fami lie door een haag van duizenden en duizenden jongeren naar het bordes van het Kurhaushotel. Het gejuich was niet van de lucht en het kon zelfs niet worden overstemd door de muziek van drumbands en muziek korpsen. De vaandels van de ver enigingen, die op het plein stonden opgesteld, werden achter de konink lijke familie aangedragen. Toen het vorstelijke gezelschap op het bordes van het Kurhaushotel stond, begon een enorm gedrang en gejuich, dat geen einde kon nemen. Ofschoon het waarschijnlijk in de bedoeling heeft gelegen, dat H.M. de Koningin nog enkele woorden tot de jeugd zou spreken, bleek dit onmogelijk. De jeugd bleef zingen, juichen, brullen, joelen, en was niet tot be daren te brengen. Tenslotte nam de koningin het initiatief en daalde de trappen af, waarna een baan voor haar en haar familie werd vrijge maakt naar de auto's, die opzij van het plein gereed stonden. Omstreeks tien voor half acht reed de konink lijk estoet uit Schevingen weg. PARAMARIBO. De elektrische energie van het Brokopondo-project in de Suriname-rivier zal waar schijnlijk elf maanden eerder be schikbaar komen dan oorspronkelijk werd verwacht, zo deelde de Surina me Aluminium Company (Suralco) woensdagmorgen mede. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Verstandig zijn degenen, die 1 door dtoaling komen tot waar- i heid, dwaas zijn z\), die in hun f dwaling volharden. WAT UGT DE BILT H.M. de Koningin met de pop „Zoete lieve Gerrilje", die zij op het Markt plein in 's-Hertogenbosch kreeg aangeboden, de stad die na Middelburg werd bezocht. De laatste vier caissons van de Grevelingendam, die Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee met elkaar zal verbinden, worden 12 mei tot zinken gebracht. In totaal zijn voor de afsluiting 36 caissons nodig. - Deze lucht foto geeft een beeld van de Grevelingendam. Op de achtergrond Schouwen- Duiveland. (Luchtfoto A.N.P.) OM DE TO WASHINGTON, 9-5. Lincoln Whi te, de woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft woensdag te Washing ton op een persconferentie verklaard dat de Verenigde Staten geen wij ziging hebben gebracht in hun voor stellen tot instelling van een inter nationaal gezagsorgaan, uit verte genwoordigers van dertien landen samengesteld, dat toezicht zou moe ten houden op de toegangen tot Ber lijn. De inleidende besprekingen, die hierover met de Sowjet-Unie wor den gevoerd, zullen voortgang vin den. „Noch West-Duitsland, noch de andere Westerse verbondenen heb ben de Verenigde Staten verzocht dit voorstel te wijzigen", aldus Whi te. Zijn verklaring is in feite een te genspraak van de berichten, volgens welke de Vei-enigde Staten hun „sa menstel van voorstellen" betreffende een regeling van 'het Berlijnse vraag stuk zouden willen laten varen. De ze voorstellen zullen ter tafel komen wanneer de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rusk zijn verkennend overleg met de Sowjet- 'ÏGANGEN TOT BERLIJN russische ambassadeur te Washing ton Dobrynin voortzet. Aanbesteding havendaiinneii Zuid-Sloe MIDDELBURG, 9-5. In het kan- toor van de Rijkswaterstaat in Mid delburg vond de openbare aanbeste ding plaats van het maken van twee havendammen in het Zuid-Sloe. De ze havendammen zullen straks de nieuwe Sloehaven vormen en moe ten voor het einde van 1962 gereed zijn. Voor dit werk waren twintig inschrijvers. De hoogste was de N.V. Nordeman en «Zonen uit Giessendam met een bedrag van 13.800.000 gul den en de laagste het aannemings bedrijf C. en J. Geluk uit Gorinchem met een bedrag van 10.394.000 gul den. GRONINGEN. De Bond van chris telijke bakkerspatrooiis in Neder land heeft in Groningen zijn lande lijke congres gehouden. De afdeling Groningen, de bakermat van de bond, trad hierbij als gastvrouwe op. Deze afdeling bestaat namelijk 40 jaar. Jaarvergadering Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren DEN HAAG, 9-5. De negen en ne gentigste jaarlijke algemene verga dering van de Nederlandse Vereni ging tot bescherming van Dieren wordt vrijdag 1 en zaterdag 2 juni in „Blije Werelt" in Lunteren ge houden. De vergadering staat onder leiding van prof. dr. S. Hofstra, die thans voorzitter der vereniging is. Op de eerste dag zullen onder meer causerieën worden gehouden door de directeur der vereniging de heer G. Nieuwenhuysen over „Kerk en Dierenbescherming" en door ir. F. J. Appelman over „De dierenwe reld in Afrika". Verwachting tot vrijdagavond: Wisselend bewolkt met in hoofdzaak in het binnenland plaatselijk een bui; weinig verandering in tempera tuur; matige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en west. 11 mei: Zon op 4.54, onder 20.20. Maan op 11.30, onder 2.04. Eerste kwartier; 11 mei te 13.45. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 11 mei 8.18 v.m. 20.30 n.m. BROUWERSHAVEN 11 mei 7.57 v.m. 20.28 n.m. Doodtij: 13 mei HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 10-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Na het wegtrekken van een onweersachtige storing zijn de win den in Nederland naar het westen gedraaid en werd koudere en enigs zins onstabiele lucht van polaire oorsprong aangevoerd. De westelijke winden zijn aanwezig tussen een hogedrukgebied dat zich uitstrekt van de Azoren naar Frankrijk en een lagedrukgebied dat reikt van de Britse eilanden via de Noordzee naar Polen. Ook de komende 30 uur blijft de wind in de westhoek en. houdt de aanvoer van polaire lucht aan. Daarbij zijn in hoofdzaak in het binnenland enkele buien moge lijk. In de temperatuur komt weinig verandering. SCHEEMDA. Het vermiste meisje Clara van Anken (15 jaar) uit Mid- wolda is terecht. Ze heeft onderdak gezocht in een meisjespensionaat in Halle (Duitsland). Zij is op 19 april van huis gegaan. PERSCONFERENTIE PRESIDENT KENNEDY Washington heeft wel begrip voor bezorgdheid van Bonn WjÊ WASHINGTON, 9-5. Op een pers conferentie heeft president Kennedy gezegd te begrijpen, dat de West- duitse regering wel belang stelt in verkennende besprekingen over de mogelijkheid van de vorming van een internationaal orgaan voor toe zicht op de toegang tot Berlijn maar dat haar bezorgdheid de samenstel ling van het orgaan betreft. De V.S. trachten onderhandelingen te voeren voor verscheidene mo gendheden en alle hebben verschil lende ideeën over de manier waarop dit moet gebeuren, aldus de presi dent die verklaarde van de Duitse regering of bondskanselier Adenauer niet vernomen te hebben dat de be sprekingen niet door moeten gaan. De V.S. hadden nooit gezegd dal zij optimistisch zijn over de uitslag van de besprekingen „maar wij geloven dat zij moeten worden voortgezet". Over de jongste „lekken" waar door de Amerikaanse voorstellen aangaande Berlijn bekend werden, zei Kennedy dat de taak van de V.S. bij de besprekingen met de Sowjet- Unie zeer moeilijk was gemaakt doop dat de Amerikaanse politiek bekend werd voordat deze een officiële ge dragslijn was geworden. Hij sprak tegen dat ihet Ameri kaanse voorstel voor een internatio naal orgaan voor toezicht op de toe gangswegen tot Berlijn erkennen van het Oostduitse regime - hetzij de factor hetzij de jure - inhoudt. „Wat wij proberen is een oplos sing uit te werken die de bevolking van West-Berlijn meer veiligheid verschaft, maar wanneer de moei lijke tijden komen zijn het de V.S. die de zwaarste lasten dragen". Laos - zorgenkind Aangaande Laos gaf de president uiting aan zijn bezorgdheid over de schending van het staken van het vuren door inneming van de provin ciale hoofdstad Nam Tha door link se strijdkrachten. Hij hoopte dat de Sowjet-Unie zou meewerken aan •herstel van het staken van het vuren en dat de besprekingen over vor ming van een coalitieregering voor Laos sneller zullen verlopen. Over de voorgenomen ontploffing van een kernwapen in de Van Allen stralingsgordel rond de aarde - om de invloed op de radarverbindingen na te gaan - verklaarde de presi dent dat een besluit over het nemen van een dergelijke proef slechts zal worden genomen na zeer zorgvuldig wetenschappelijk overleg. Toestand in het land wordt „ernstig'' PARIJS, 9-5. De Franse regering heeft woensdag scherpere maatre gelen tegen de organisatie van het Geheime Leger (O.A.S.) in Algerië aangekondigd. De minister voor Algerijnse zaken, Louis Joxe, zei tijdens een kabinets bijeenkomst dat de toestand in Al giers en Oran „ernstig" is, aldus eeh regeringswoordvoerder. Op 'het plat teland in Algerië is de toestand ver beterd. Het aantal incidenten is er verminderd en de F.L.N.-afdelingcn schijnen er beter onder controle te staan. In Rocher Noir werd aange- genoemd kondigd dat grote versterkingen van de mobiele gendarmerie naar Algiers zullen worden overgebracht. Dc au toriteiten in Algiers hebben een dei- wijken van Algiers afgesloten voor een huiszoeking naar O.A.S.-leden en in deze wijk een uitgaansverbod voor viei-entwintig uur opgelegd. In de kasbah moesten politie en soldaten woensdag ingrijpen om on geveer honderd mohammedanen te gen te houden, die een Europeaan wilden aanvallen in wiens viswinkel een moslim was aangevallen. De apothekers in de stad staakten er woensdag uit protest tegen het ont voeren van twee van hun collega's.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1