Plan tot bouwrijp maken terrein bij Ostoerio-hotel, Haamstede De massamoord op Joden PR0T. CHRIST. FEDERATIE Aankondiging Hypotheekgelden beschikbaar „UNIVERSEEL" IWWWC-MWK De St. Janstraat is weer actief! „De Rokende Moor" extra reclame 1,28 Topslager Quist 1,00 „De Rokende Moor PRAKTIJK FINANCIERING „UNIVERSEEL" TOPPLAAT „Good luck charm" Radio van den Berge GEMEENTERAAD WESTERSCHOUWEN Diskussie over figuur van de Stichting Reiiesse WESTERSCHOUWEN, 7-5. In de maandagmiddag gehouden raadsver gadering was de heer Van Oord met kennisgeving afwezig, terwijl voor het eerst in 1962 de heer Westhoeve weer de vergadering bezocht. De voorzitter, jhr. Röell, feliciteert de heer Westhoeve met diens volledig herstel en die van zjjn echtgenote. Tegen de vastgestelde grondprijs wordt aan de Ned. Herv. Kerk ten behoeve van de Koebel-commissie een stuk grond aan de westzijde van de Koebel gelegen, verkocht. Inge trokken wordt het raadsbesluit waar in een perceel grond werd verkocht aan de heer A. Anker, gelegen op de voormalige gemeenteweide te Burgh. Een voorstel van b. en w. tot het verlenen van vergunning voor weg aanleg rond de Vuurtoren aan de heren Jansen en De Rijke wordt aangenomen. De weg loopt rond de Vuurtoren aan de westkant en sluit dan aan op de Strandweg. Indien deze weg aan de gestelde eisen vol doet, mag er gebouwd worden. Dit n.a.v. een vraag van de heer De Boer. De aanleg van licht en water is voor rekening van de aanvrager. Vastgesteld wordt verder de re kening 1959 van de voormalige ge meente Serooskerke, nadat de heer De Boer, namens de commissie van onderzoek een gunstig rapport had uitgebracht. In de gewone dienst waren de inkomsten f 111.348,76, de uitgaven f 111.317,13, zodat er een batig saldo was van f 31,63. In de kapitaaldienst bedroegen deze be dragen f 682.358,45 en in inkomsten f 566.300,98, zodat hier een nadelig saldo was van f 116.057,47. Het was de heer De Boer opgevallen dat een kleine gemeente zulke grote uitga ven had. De burgemeester zegt dat hier nu eenmaal niets aan te doen is. Wel voorspelt hij voor Seroos kerke in de toekomst een groot re creatiegebied aan het Zeeuwse meer. Eveneens wordt goedgekeurd de laatste begrotingswijziging van de voormalige gemeente Haamstede. Nu kan worden vastgesteld dat alle vijf kernen met een batig saldo uit de bus zijn gekomen. De nieuwe ge meente Westerschouwen begint dus niet met een schuld van de voorma lige gemeenten (in de gewone dienst). Verder kan de raad zijn goedkeu ring hechten aan de twaalfde be grotingswijziging 1961 van de ge meente Westerschouwen. In de vol gende raad komen de slot wijzigingen van de gewone dienst, waarna de begroting 1962 klaar is. Hier direkt op aansluitend komt de begroting 1963. De heer De Boer dankt het secretarie-personeel voor dit vele werk. Bouwrijp maken terrein F 2.500,wordt uitgetrokken voor het opmaken van een plan voor het bouwrijp maken van een terrein, ge legen aan de noordzijde van het Os toerio-hotel. Hiertoe is men reeds bezig geweest de J. J. Boeijesweg bij de uitloop op de Provinciale weg iets naar het noorden te verleggen. Hier tussen komt het parkeerterrein van hotel Ostoerio. Achter deze nieuwe weg komt het stuk bouwgrond waar op zeventien woningen gebouwd kunnen worden. De voorzitter noem de dit een zeer gunstig punt voor een bouwterrein, rustig, buiten het dorp en vlak bij een bushalte. Op voordracht van b. en w. wordt als lid van de Dorpshuis-commissie te Renesse benoemd de heer S. W. v. d. Hoek, die acht stemmen ver wierf. De heer L. S. Hoogerhuis, nummer twee van de voordracht, verkreeg twee stemmen. Hierna volgt verder de vaststel ling van de nieuwe statuten van de „Stichting Renesse". De voorzitter geeft eerst een korte toelichting, waaruit blijkt dat de Stichting op 3 juni 1953 werd opgericht. De heer De Boer heeft geen aanmerkingen. Toch vraagt hij zich af of in ver band met de hoge grondprijzen de huur van de Oostenrijkse woningen niet omhoog moet. De voorzitter be aamt dit volkomen en zegt dat de drie exploitatiegebieden van deze Oostenrijkse woningen, te weten Re nesse, Haamstede en Burgh, naast elkaar gelegd zullen worden en dan zal bekeken worden met welk voor stel over huurverhoging het college in een volgende vergadering kan komen. Hij merkt daarbij nog op dat de huur van de permanent be woonde Oostenrijkse woningen in Haamstede hoger ligt dan in Renes se. Voor de woningen te Renesse die permanent bewoond worden is voor verlichting machtiging aangevraagd, doch nog geen vergunning verkre gen. Dit n.a.v. een vraag van de heer Goossens. Enigszins afdwalend van de Stichting noemt de heer West hoeve de lus van de Jan van Re- nesseweg een moeilijke lus. Dé voor zitter antwoordt hierop dat dit in het uitbreidingsplan herzien wordt en een en ander recht getrokken wordt. Het Rijk vroeg voor de be nodigde Domeingrond hiervoor f 1,05 per vierkante, meter, wat niet eens voor bouwgrond bestemd was. ,Geen wonder dat partikulieren ook wel eens hoge prijzen durven vragen" zeide de voorzitter. Terugkomend op het onderwerp Stichting zegt de voorzitter dat de raadsleden nu in het bezit zijn van de statuten die aangepast zijn aan de nieuwe ge meente. Gemeente en Stichting Op een vraag hoe de verplichtin gen zijn van de gemeente tegenover de Stichting, krijgt de heer De Boer ten antwoord dat dit alleen borg stelling van geleende gelden be treft. De heer De Boer is verder van mening dat volgens de nieuwe sta tuten het in de toekomst niet moge lijk zal zijn de Stichting door de raad op te doen heffen. Een en an der volgens artikel 14. De voorzitter merkt hierbij op dat de Stichting volgens artikel 2 een veel groter werkingssfeer zal krijgen. De heer Steur noemt de Stichting een zelf standig lichaam dat zelf uit moet maken of ze wil voortbestaan of niet. Hierop zegt de heer De Boer dat er zich omstandigheden kunnen voordoen die opheffing noodzakelijk maken. „Tegen opheffing zou ik nu fel gekant zijn", aldus de heer De Boer. Gemeentelijke opheffingsbevoegdheid Wethouder v. d. Klooster noemt de stichting 'n uitvloeisel van de voor malige gemeente Renesse, die zeer veel nuttig werk deed. Zij werd op gericht omdat bij winstmaking dooi de stichting dit bedrag ten volle ge bezigd kan worden voor de entou rage rond de gebouwen, terwijl dit bij de gemeente niet zo gemakkelijk is. De heer Westhoeve meent dat, in dien de stichting geen bestaansmo gelijkheden meer heeft, hij van zelf weggaat. De heer Hendrikse ziet iets in een compromis tussen bestuur stichting en gemeente, wat de heer den Boer ook reeds naar voren bracht. Laatstgenoemde voegde er echter aan toe dat de Renessenaars niet moeten denken dat hij tegen deze stichting is. De voorzitter noemt het eveneens een kwetsbaar artikel en maakt het voorstel van de heer de Boer stemmingsklaar. Het begin van de zin in art. 14 zal dus worden: „in overleg met", inplaats van „op verzoek van". Hiermede krijgt de raad dus de bevoegdheid de stich ting op te heffen maar met voor overleg met het stichtingsbestuur. Het voorstel van de heer den Boer in stemming gebracht, wordt aange nomen met 7-3 stemmen. Tegen stemden de heren Padmos, Steur en Westhoeve. De Vereniging voor Instrumentale Muziek te Middelburg, krijgt op voorstel van b. er. w. een subsidie van f 75, waar iedereen het mee eens is. Toegelicht door de secretaris, de heer J. W. de Jonge, wordt ook een wij ziging in de Bezoldigingsverorde ning 1961 door de raadsleden aan genomen. Wet vervreemding landbouwgronden Dan komt aan de orde de reeds in de vorige vergadering behandelde en naar deze vergadering verwezen motie van de gemeente Aardenburg, inzake de wet op de vervreemding van landbouwgronden. De voorzitter zegt hierover dat dit punt reeds in veel vergaderingen van andere ra den, landbouwverenigingen, in de Z. L.M. en in de C.B.T.B. is besproken. Zelfs was er hierover verschil van mening tussen de Z.L.M. en de C.B. T.B. „Daarom kan er ook wel hier over verschil van mening bestaan in b. en w.", zei de voorzitter. Verder gaande hierover zegt de voorzitter dat Aardenburg geheel anders is dan Westerschouwen. Welke grond valt nu onder landbouwgrond? Het spe ciale karakter van de gronden in de gemeente Westerschouwen verdient aanbeveling om de wet in te trek ken, meent de voorzitter, en tevens de meerderheid van b. en w. Wet houder v. d. Klooster beziet Wester schouwen in de verhouding recrea tie-landbouwgronden, doch hij meent dat dit voor onze gemeente niet erg scherp is, en we moeten het meer in groter verband zien. Wethouder Vis meent dat men niet ongerust be hoeft te zijn over mogelijke opko ping van landbouwgronden door Fransen en Belgen, en ziet geen be zwaar in de vrijkoming van gron den. De heer den Boer's inzicht is vrij gemakkelijk, daar hij altijd op het standpunt heeft gestaan om aan dergelijke vragen geen adhaesie te betuigen, behalve wanneer het over bouwvolume of iets dergelijks ging. De heer den Boer gaat diep op dit punt in en wijst op de komende vas te oeververbindingen, terwijl, indien het streekplan aangenomen wordt, er veel gronden een andere bestem ming zullen krijgen, en niet meer onder vervreemding zullen vallen. Zo noemt de heer den Boer ook de mogelijkheden van landbouwgron den voor de tuinbouwbehoeftes, want aldus spreker: „een goed tuinbouw bedrijf van 5 ha. kan evenveel op brengen als een landbouwbedrijf van 40 ha. Het is een kwestie voor de Tweede Kamer". Hij hoopt verder op een goede garantie voor de pach ters, daar deze meestal de dupe worden. De heer Steur slaat de spijker op de kop en zegt dat er hele-< maal door landbouworganisaties in Zeeland geen voorstellen hierover zijn gedaan, zoals in de motie van de gemeente Aarden burg werd gezegd, en stelt voor een en ander voor kennisgeving aan te nemen. De heer Hendrik- se is het hier mee eens, waar na de gehele raad zich hiermede verenigen kan. Bij de verder voorkomende zaken is eerst een vraag van de Centrale Kath. tehuizen om subsidie. Hiertoe moet eerst de begroting 1962 beke ken worden. De heer J. Duinhouwer, vishande laar te Haamstede, krijgt toegezegd dat in de gemeentewoning die hij bewoont, een en ander in de winkel veranderd zal worden. De kosten worden gedekt door huurverhoging. Begrenzing bebouwde kommen Van G.S. is eindelijk de goedkeu ring ontvangen over de begrenzing van de bebouwde kommen in de ker nen, in verband met de wegenver keerswet. Zo zal in Renesse de kom doorlopen over de Hogezoom tot Kabbelaarsweg. De Laone-kom loopt door tot de woning van de heer de Ruijter, terwijl de Prov. weg-kom be grensd wordt door de woning waar vroeger wijlen de heer Stevense woonde. Haamstede en Burgh krij gen éénkom-grens. Dit betekent dat de Weststraat als kom overgaat in Burghse weg, dus tussen Haamstede en Burgh wordt alles kom. Op de Prov. weg komt de kom tot even voorbij de R.K. kapel. Verder een stukje Hogezoom en de Kloosterweg tot aan de laatste uitgang van het rusthuis Duinoord. Te Westenschou- wen wordt het oude kommetje kom plus een stukje Lageweg en Steen weg. De borden zullen zo spoedig mogelijk aangebracht worden. De voorzitter toont de juist ont vangen voorlopige tekening van het gymnastieklokaal. Het enige wat de voorzitter er van zeggen kan is de prijs. Die valt niet mee. In de volgende vergadering zal een voorstel komen om tot een gemeen telijke sportraad te komen. De nieuwe Gem. Dienst voor Soc. Bijstand heeft als secretaris de heer B. Bossers, die hiermede f 360 per jaar verdient. De penningmeester, de heer C. Verton krijgt als vergoeding f 900 per jaar. Beide bedragen met terugwerkende kracht vanaf 1 jan. 1962. De heer Hendrikse heeft zeer veel waardering voor het werk op dit gebied van de heer Bossers, die dit alles met veel liefde doet. Verder deelt de voorzitter nog me de dat op 26 april jl. een bijeen komst in de raadszaal is gehouden met een commissie uit de P.P.D. over de bezwaren die de raad tegen het streekplan had ingebracht. Alle be zwaren zijn goed doorgesproken en de commissie had een volledig be grip hiervoor. De voorzitter is er dan ook van overtuigd dat aan veel be zwaren kan tegemoet gekomen wor den. Over de bunkers en de betonrom- mel op het strand zegt de voorzitter dat de opruiming aanbesteed is. Weth. Vis deelt mede dat dit de bun- kerrij betreft die begint te Koude- kerke en zo langs dijken en strand naar Scharendijke loopt. De duin bunkers komen later in een ander programma. Wethouder Vis zal bij het waterschap stappen ondernemen om eerst de bctonresten van de muur op het strand te laten verwijderen. Over de Jan van Renesseweg te Renesse deelt de voox*zitter mede dat deze hard opschiet en met Pinkste ren reeds een gedeelte gebruikt kan worden. Het parkeerterrein is dan klaar. Dan roemt de voorzitter de fees telijkheden van 30 april in de ge meente. De bekers voor de kinderen komen in de loop van de maand mei. Ook het Grevelingen-congres voor a.s. donderdag wordt door de voor zitter even aangetipt. Het gemeentehuis-plan vordert eveneens en met de heer Bom zijn de besprekingen zo ver dat eerstdaags de notaris bezocht kan worden. Over anderhalve maand komt ir. 't Hooft met de schetsplannen van het nieuwe gebouw. De rondvraag Bij de rondvraag noemt de heer Hendrikse het zeer aanbevelens waardig dat het college geheel of gedeeltelijk aanwezig was bij de of ficiële gedeeltes van de laatste fees telijkheden. Dezelfde spreker vraagt naar het „tonnenstelsel". De voor zitter antwoordt hierop en zegt dat er in Haamstede nog tonnetjes zijn. Er is zelfs iemand die ze uit „lief hebberij" ledigt! Weth. v. d. Klooster zegt hierover dat dit de woningen zijn in de Armengang te Haamstede. Daar dit bijna krotwoningen waren, zijn deze niet aangesloten op de rio lering. Getracht zal worden om de bewoners in de toekomst een ander onderdak te geven, mede omdat de liefhebberijman met 1 mei zijn hob by heeft gestaakt. De heer den Boer zegt nog dat de voorste woningen nog zeer goed zijn, zodat overwogen kan worden om deze nog aan te sluiten. Over een woningkwestie aan de Hogezoom te Renesse vraagt de heer Westhoeve inlichtingen, doch dit is een kwestie in de civiele sfeer. De zelfde vragensteller vraagt of het niet te ingrijpend is zomaar drie woningen te slopen plus een oud ge meentehuis voor één nieuw gemeen tehuis met een breed front. Hij zag meer in de achteruit-bouw in de tuinrichting, vooral omdat men om woningen „schreeuwt". De voorzitter zegt dat twee zeker is, doch drie woningen is nog een vraag. Weth. v. d. Klooster zegt hierop dat van dit stel woningen er twee afgeschreven zijn. Bovendien krijgt de rijkspolitie nieuwe woningen. De heer Hendrik se zegt dat we wat verder in de toe komst moeten kijken, wat de heer Steur hem toegeeft, want: „in 1923, toen het gemeentehuis werd ge bouwd. dacht men ock dat men voor honderd jaar klaar was". Tot slot vraagt de heer den Boer naar de ophaaldienst. De voorzitter meent dat, indien de inlichtingen goed zijn, G.S. de nieuwe regeling zullen goedkeuren, waar dus alles onder valt, behalve Brouwershaven. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Verkiezing ambtsdragers tc Zierikzee Maandagavond vond te Zierikzee de verkiezing plaats van twee ouder lingen in de vacatures, ontstaan door het bedanken van de heren T. C. Heckman en W. Tack. In de vacature-Hekman werd met 39 stemmen gekozen de heer L. A. v. d. Schelde (13 stemmen werden uitgebracht op de heer J. Verspoor). In de vacature-Tack werd, eveneens met 39 stemmen gekozen de heer C. Fiere (13 stemmen werden uitge bracht op de heer N. van Leeuwen). NEW YORK, 6-5, Het Amerikaanse joodse congres heeft zaterdag mee gedeeld, een verzoek ontvangen te hebben van de openbare aanklagers in Wiesbaden en Hannover tot het helpen opsporen van getuigen tegen 11 personen, die beschuldigd worden van deelneming aan Nazistische moorden op 42.000 joden in Lublin in de maand november van 1943. Het Amerikaanse joodse congres heeft verder bekend gemaakt, dat ten minste acht voormalige leden van de Gestapo in Lublin door de west-Duitse politie zijn gearresteerd MIDDENSCHOUWEN Kandidatenlijst A.R.-partij De kandidatenlijst voor de A.R.- partij in Middenschouwen, die en kele weken geleden door de kiesver enigingen van Kerkwcrve en Scha rendijke is vastgesteld, luidt als volgt: 1. I. W. Padmos, Brijdorpe; 2. D. v. d. Wekken, Kerkwerve; 3. J. N. Viergever, Scharendijke; 4. J. ,T. v. d. Wekken, Kerkwerve; 5. C. Da lebout, Brijdorpe; 6. H. Knol, Brij dorpe; 7. L. den Boer, Kerkwerve; 8. J. Boot, Kerkwerve; 9. C. v. d. Linde, Kerkwerve; 10. A. Kloet] Kerkwerve; 11. M. Boot, Ellemeet; 12. H. Ringelberg, Scharendijke. De Centrale Bank van El Salva dor heeft meegedeeld dat cr een centraal-Amerikaanse munteenheid, de peso, zal worden gecreëerd, gang baar in Guatemala, El Salvador, Honduras en Nicaragua. DE LIEFDE VAN RODE BLOEM 38. „Het was een ongeluk, schipper het was geen opzet", jammert Black. „U weet zelf hoe we van de dorst leden, toen op onze eerste reisop een nacht haalde Webster me over om samen de wachtpost bij het luik tc overmeesteren., we stier ven haast van dorstWebster sloeg de wachtpost bewusteloos.maar juist toen we afdaalden in het ruim, waar de drink vaten stonden, kwam Tailor aan dek.... Webster wierp hem het mes in de borst Webster heeft hem vermoord, schipper, ik bezweer het je!" „Webster kan niet. meer tegenspreken, die heeft zijn straf al tc pakken", snauwt Cabot. Dan wendt hij zich vol verachting van Black af. „Wat wil je dat we met deze rat doen, Agua?" vraagt hij. „Laat hem het zelfde lot ondergaan dat hij ons heeft aan gedaan", zegt Agua strak. „Stuur hem on gewapend de wildernis in, Cabot, en laat hem nooit meer terugkomen!" En even later loopt Black met gebogen hoofd de nederzetting uit. om in de bossen van het vreemde land te verdwijnen, al leen en ongewapend ZIERIKZEE Gemeenteraad;-verkiezingen op 30 mei a.s. Kuni u zelf ter stembus gaan Neen Dan bij Volmacht laten stemmen! Verhindering wegens ziekte of afwezigheid uiterlijk dinsdag 14 mei a.s. opgeven bij J. P. OVERBEEKE *tVrije (CHU) A. BIN Slabberswerl (AR) W. SPREN j-ELMEYER, Zevengetijstraat (SGP) Het Dagelijks Bestuur van het Waterschap Schouwen- Duiveland; Gelet op art. 183 van het Re glement van genoemd water schap; maakt bekend: le. dat de Rekening en Ver antwoording dienstjaar 1961 ter inzage van de in gelanden zijn nederge- legd ter Griffie van het waterschap, van 8 mei 1962 tot en met 23 mei d.a.v.; 2e. dat deze stukken aldaar verkrijgbaar zijn tegen betaling der kosten; 3e. dat bezwaren tegen de rekening binnen acht da- gén na de sub le ge noemde termijn, door de ingelanden schriftelijk bij de Algemene Vergadering kunnen worden inge diend. Zierikzee, 8 mei 1962. Het Dagelijks Bestuur voornoemd, A. M. GELUK. Dijkgraaf. A. C. HARTOG, Griffier. op woon- en winkelhuizen, boerderijen, garages en ho- reca-bedrjjven, zowel oud als nieuwbouw. Vraagt inlichtingen Hypotheken- en Assurantie kantoor Inspectie voor zuid- en west- Nederland, Vrouw Gelenweg no. 26 - Hendrik Ido Ambacht Telefoon (01858) 3334. Agentschap: Korte Groen- dal 18 - Zierikzee - Telefoon (01110) 2261. Wij hebben nu het nieuwste op pijpengebied Korte St. Janstraat 11 A. TH. ANNAERT SUCCESJES Te koop: Armstoelen vanaf f 5,per stuk. L. Kaashoek, Lange No- belstr. 23, Zierikzee, tel. 2167. Wegens verandering: Peugeot scooter, als nieuw. Spec, prijs. Garage C. v. d. Bcut, Mol 11, telef. 2464, Zierikzee. Drie kg prinsessebonen bij H. K. Fondse, Zweedsestraat 2, Ouwerkerk. Nieuwe overjarige „ISO" scooter. Speciale aanbieding! Garage C. v. d. Bout, Mol 11, telef. 2464, Zierikzee. Spinazie en radijs. De Mun- nik, Zandweg 8, Haamstede. Eetaardappelen bij D. v. d. Sluis, Schuddebeurs. Een goed bromfietsmotortje, merk „Victoria" en goede te lescoopveren. - Haneweg 11, Schuddebeurs. Personeel gevraagd: Werkmeisje voor halve da gen. niet beneden 16 jaar. of werkvrouw. Noordzijde Ha ven 17, Brouwershaven. Nette werkvrouw. C. Berre- voets, Sint Domusstraat 12, Zierikzee. Personeel aangeboden: Werkster, voor driemaal een halve dag. Te bevragen: bur. van dit blad. Diversen: „Junkers", de veiligste geiser. Uw adres hiervoor is: Keste- loo, Bruinisse, telef. 334. Geef moeder „Cosmetica Dr. v. d. Hoog". Ze is er blij mee! Kapsalons Murk, Zierikzee. „Histor" zijdeglans is magni fiek! Voor binnenwerk beslist uniek! „Verf en Kleur", P. Schults, Meelstraat 40, Zie rikzee. Dames! Voor moderne haar- snit, w.o. Lady Twist, Hart lijn, Fair Lady: Kapsalons Murk, Zierikzee. Deze week bij uw TOPslager Woensdag: Gewoon GEHAKTDAG Alleen nu buitengewoon voordelig! 500 gram GEHAKT met gratis kruiden nu slechts 250 gr. echte leverworst 0,63 't Wordt ook weer tijd voor vlug-klaar-vlees Deze week: 5 gehaktballen of 5 Hamburgers of 4 slavinken Wilt U voordelig vlees eten? Neemt dan eens RUNDERLAPPEN met randje vet nu 500 gram slechts 1,78 Voor een voordelige en smakelijke boterham: 150 gram rollade 0,88 200 gram boterhamworst 0,45 Ga óók naar Zierikzee Op klompen en klomp- klompschoenen sokken uit loop je op wolken Korte St. Janstraat 11 A. TH. ANNAERT voor de medische beroepen, notaris sen, deurwaarders, accoun tants, belastingsconsulenten, leraren, architecten, enz. Hypotheken- en Assurantie kantoor Inspectie voor zuid- en west- Nederland, Vrouw Gelenweg no. 26 - Hendrik Ido Ambacht Telefoon (01858) 3334. Agentschap: Korte Groen- dal 18 - Zierikzee - Telefoon (01110) 2261. van ELVIS PRESLEY Prijs f 3,60 O telefoon 2962 - Zierikzee Vermager zonder moeite met Gracial. 50 dragees f 1,98. Bij apoth. en drogist.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 8