Om het vrije verkeer naar en van Berlijn DE ZIERIKZEESCHE COURANT provincies Vorstenpaar öhtcffekte dat noordelijke feest kunnen vieren Engeland en de V.S. peinzen over liet probleem Laos Tijdelijk V.N.-bestuur voor Nw.-Guinea De Bondsrepubliek en de NAVO Adenauer in West-Berlijn BERLIJN, 7-5. De west-Duitse bondskanselier, dr. Konrad Aden auer, die maandag voor een bezoek van twee dagen in west-Berlijn is gearriveerd, heeft daar op zijn eer ste grote persconferentie sedert een rustpauze van zes weken gesproken over de west-Duitse buitenlandse politiek. Over de Amerikaans-Russi sche „polsingen" inzake Berlijn en Duitsland zei Adenauer, dat hij geen hoop koesterde dat deze besprekin gen resultaten zullen opleveren. Wanneer hieruit zou volgen dat er een autoriteit voor de waarborging van het vrije verkeer van en naar Berlijn zal worden geschapen, dan zal het", aldus Adenauer, onze voor naamste opgaaf zijn, er voor te wa ken dat daarin een volkenrechtelijke erkenning van de Duitse Sowjet- zöne wordt opgenomen. Er ligt ech ter geen erkenning van deze zóne in een internationale contróle-auto- riteit die bestaat uit dertien leden, onder wie vertegenwoordigers van west-Duitsland, west-Berlijn, de Duitse Sowj et-zóne en van oost-Ber- lijn, zo zei de bondskanselier. Omdat anderen echter hieruit wel een dus danige erkenning zouden kunnen concluderen zou het de bondskanse lier „liever zijn" wanneer oost-Ber- lijn en Bonn geen deel uitmaakten van een dergelijke autoriteit. Geen indiskrcties De bondskanselier bestreed dat er bij de Amerikaans-Russische „pol singen" ook over andere problemen dan de oplossing van de kwestie- Berlijn was gesproken, of hiervan afhankelijk waren gesteld. Over de beweerde Duitse indis- kreties inzake de Amerikaanse „pol- singsgesprekken" zei Adenauer, dat geen enkele verantwoordelijke in stantie in Bonn noch in Washington dienaangaande enige indiskretie be gaan heeft. Adenauer zei in verband hiermede echter dat hij een spoedige vervan ging van de west-Duitse ambassa deur in Washington, Wilhelm Grewe, wenselijk achtte. Chinese schrijfmachine l1 Een uit China afkomstige p i' Vietnamees heeft een schrijf- ,i i1 machine voor Chinees schrift i ontworpen. Volgens de uitvin- ,i der kunnen met zijn machine ,i 0 6.000 tot 8.000 Chinese letters |i worden geproduceerd tegen ,i |i 2.000 op de gangbare schrijf- machine. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De ouderdom is niet somber i omdat onze vreugden, maar i omdat onze verwachtingen f voorbij zijn. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewakken 11, Zierikzee, Poitbus no. 1, tel. 01110-2255 Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, t-f-ï etnviiimtsJat t£> IVinnfYinCt Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 IlWtürWtlM; UUtlUdt, IV 11IVUIVVI ttVI n J Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 8 MEI 1968 118e jaargang No. 19171 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 Koninklijk gezin verrast door hartelijkheid LEEUWARDEN, De tweede dag van het bezoek, dat het koninklijk gezin aan de provinciale hoofdsteden bracht, leidde ditmaal naar het noorden, waar Leeuwarden, Groningen en Assen bezocht werden. Eigenlijk kwamen dc provincies naar de koninklijke familie als bruiloftsgasten en de receptie plaatsen waren de straten en pleinen. Nimmer zjjn zoveel mensen op de been geweest. Uit de kleinste gehuchten was men naar de provinciale hoofd steden getrokken. En wie meent, dat men in het noorden niet uitbundig kan feestvieren, kwam in ieder geval ditmaal bedrogen uit. Vooral de prinsessen waren overrompeld door de mensenzee, die samengestroomd was ter ere van hen en hun ouders. Het is ook weer een dag van defilé's geworden. De drie provincies deden het elk op hun eigen wijze. Friesland spande de kroon Friesland spande de kroon met een défilé, dat een lust was voor het oog. Men zag er letterlijk alles. De pro vincie heeft het koninklijk gezin een fris visitekaartje gepresenteerd waar op de organisatoren met recht trots kunnen zijn. De Friese koffietafel, het besluit van de receptie in Fries land, was door zijn eenvoud en har telijke sfeer een gebeuren, dat de koninklijke familie, zoals een lid van dc hofhouding zei, bijzonder goed heeft gedaan. Men heeft tijdens de ze eenvoudige boterham kunnen spreken met vertegenwoordigers uit vrijwel alle maatschappelijke groe peringen. Het was met recht een ge noeglijk boerenbruilofteten. Daar was ook Groningen, dat zich zelf „een pronkjuweel in gouden rand" noemde. Voornamelijk de jeugd was hier aan het woord. Het gebeurde niet alleen in de Stadsschouwburg, waar het spel „Een melodie zonder gren zen" werd opgevoerd, maar ook in de stad zelf, waar alleen al 35.000 schoolkinderen de straten en pleinen markeerden. Een bijzonder hoogtepunt vormde wel de ontvangst op de Grote Markt aan de voet van de „Olie Grieze", zoals men zo graag in Groningen de Martini-toren noemt. Hier geen de- filé met praalwagens en dergelijke, maar een simpel voorbijtrekken van groeperingen uit elke Groninger ge meente. Aan het hoofd van iedere groep de burgemeester met naast zich een wethouder, een dominee, een Groene Kruis-zuster, maar ook een landbouwer, een smid of een schoenmaker. Dit défilé zonder pre tenties heeft niet nagelaten grote indruk op het koninklijk gezin te maken door zijn nuchtere hartelijk heid. Het gebeurde maar zelden, dat zo'n deputatie bij het voorbijtrekken langs het podium, waarop de hoge gasten gezeten waren, een gejuich aanhief. Soms heel aarzelend kwam de hand omhoog, werd een hoed of pet gelicht, maar de hartelijke glim lach, die men de koningin en prirjs en de prinsessen schonk, was ge meend en oprecht. „Groningen is een lied" zon ff een Groninger advokaat op de Grote Markt voor het zilveren bruidspaar. Een lied, dat begeleid werd door carillonklanken van de stadsbeiaardier Jacob Everts. „Puur Gronings" Meisjes in Groninger kostuum ge stoken, namen de witte hyacinthen in ontvangst van de defilerende ge meenten en schikten die tot een spreuk die de tienduizenden Gro ningers op dat moment op de lippen lag: „Trouw blijkt". Een simpele spreuk, maar puur Gronings. Het avondlijk bezoek lag in Dren the. Assen bood het zilveren bruids paar de gelegenheid te recipiëren te midden van tienduizenden Drenthen. Reeds bij de aankomst op het station overstemde het glasgerinkel van de stationsruiten, die het begaven door dat nieuwsgierige mensen er te zwaar tegen aan leunden, de wel- komstmuziek van de Johan Willem Friso-kapel. Misschien kwam het doordat de koninklijke trein twee minuten te vroeg binnenliep, maar vast staat, dat de wachtkamerdeur van het Asser station nog op slot zat en de vijf meisjes, die bloemen moesten aanbieden noodzaakte door het raam te kruipen om tijdig de koningin en prinsessen hun bloe menhulde te presenteren. Overigens was het leuk in Assen. Dat gold zo wel voor de zanghulde, die honder den Asser schoolkinderen brachten, als voor het défilé, waar industrie, recreatie en sport manifesteerden. Intiem slotfeest Intiem was het slotfeest, dat de koninklijke familie bijwoonde in de garnizoenskantine. Muziek en spel wisselden elkaar hier af. Het was al erg donker in Assen, toen de ko ninklijke familie met de koninklijke trein naar Baarn vertrok om daar na een korte nachtrust zich gereed te maken voor de volgende konin klijke marathon: Middelburg-'s-Her- togenbosch-Maastricht. Pogen tot een „staakt-het-vuren" WASHINGTON, 7-5. Engeland en de V.S. overleggen thans hoe zij een eind kunnen maken aan de nieuwe gevechten in Noord-Laos waar de provinciale hoofdstad Nam Tha in handen van de linkse Pathet Lao- strijdkrachten is gevallen. Men wil de internationale contro le-commissie voor Laos een onder zoek laten instellen en herstel van het staken van het vuren. De V.S. hadd enal meegedeeld dat zij de ac tie tegen Nam Tha als een schen ding van de overeenkomst over het staken van het vuren beschouwen. Volgens de neutralistische strijd krachten in Noord-Laos was de stad zonder strijd gevallen omdat de rechtse regeringsstrijdkrachten ge brek aan voedsel hadden. De radio van de linkse Pathet Lao verklaarde volgens het persbureau Nieuw China dat linkse eenheden Nam Tha had den „bevrijd" bij een tegenaanval na een offensief van rechtse strijd krachten. In de controlecommissie hebben vertegenwoordigers van India, Polen en Canada zitting. V.N.-AFGEVAARDIGDE: VERENIGDE NATIES, 7-5. „Het vraagstuk Nieuw-Guinea is niet het weten of de bevolking behoort tot Nederland of tot Indonesië, maar het weten wat de beste manier is om de Papoea's te brengen op het peil van hun eeuw; een tijdelijk bestuur van dc V.N. lijkt de beste oplossing". Dit heeft de V.N.-afgevaardigde van Opper-Volta Frederic Guirma, die onlangs met de afgevaardigde van Dahomey, Max Zollner, Nieuw-Gui nea heeft bezocht, maandag op een persconferentie in New York ver klaard. Franse rechercheurs vermomd als huisschilders, hebben te Parijs het hoofd van de burgerorganisatie van dc O.A.S. in Frankrijk, André Canal, aangehouden. Nieuwe serie Russische kernproeven TOKIO, 8-5. In een op Japan ge richte uitzending van radio Moskou werd dinsdag gezegd, dat de Sow- jet-Unie het nemen van kernproe ven zal hervatten in verband met de hervatting van de Amerikaanse proeven in de Stille oceaan. Radio Moskou verklaarde dat de Sowjct-Unie vanzelfsprekend het „agressieve optreden" van de Ver enigde Staten niet onbeantwoord kan laten. Pleidooi voor andere tarieven bij de omzetbelasting Teleurstelling van 1954 ongedaan maken DEN HAAG, 7-5. - Het hoofdbe drijfschap ambachten heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres waarin, naar aanleiding van het wetsontwerp tot wijziging van de omzetbelasting, herinnerd wordt aan de teleurstelling die in 1954 aan het ambacht werd bereid doordat toen bij de herziening, die speciaal bedoeld was als een tegemoetkoming aan de middenstand, alleen de de tailhandelsleveringen aan partiku- lieren van omzetbelasting vrijgesteld werden. De vrijstelling voor fabrikanten- leveringen en detailhandelsleverin gen aan anderen dan partikulieren, mits deze beneden resp. f 2.000,en f 12.000,per jaar blijven, is een compromis geweest, dat uit ambach. telijk oogpunt algemeen als onbe vredigend werd aangemerkt. Het huidige wetsontwerp wil deze drem pelbedragen thans op f 2.500,en f 15.000,brengen, waarmee slechts de waardevermindering van de gul den wordt gecompenseerd, aldus dit adres. Het hoofdbedrijfschap pleit daar om voor verdergaande stappen. Vele geledingen van het ambacht zijn on der de invloed van de ontwikkeling der techniek en van andere faktoren aan structurele veranderingen on derworpen, die niet zelden een zo ingrijpend karakter dragen, dat van een sluipende crisis kan worden ge sproken. Wat in 1954 niet werd bereikt, zo meent het bestuur van het hoofdbe drijfschap, zou thans kunnen ge beuren door een verhoging van de drempelbedragen tot resp. f 7.500, en f 25.000,of door invoering van een algemene vrijstelling aan de voet voor bedrijven met een omzet die beneden een nader vast te stel len grens ligt. Een verkeersvliegtuig van de Jersey Airways is zondag op het eiland Wight aan de zuidkust van Engeland verongelukt, waarbij tien mensen zijn omgekomen. Maandag zijn in geheel Algerië 36 aanslagen gepleegd, die aan 30 mensen het leven hebben gekost. Er vielen 29 gewonden. ATHENE, 5-5. De west-Duitse mi nister van buitenlandse zaken, dr. Gerhard Schroder, heeft zich op de te Athene gehouden bijeenkomst van de NAVO-raad in beginsel akkoord verklaard met de Amerikaanse po litiek ten aanzien van de kwestie- Berlijn en de lopende besprekingen met de Russen. Zo is in conferentie kringen vernomen. Volgens de minister moesten de volgden voorwaarden in acht wor den genomen: het Westen moet zijn positie in West-Berlijn handhaven, de banden tussen dit stadsdeel en West-Duits land moeten blijven toestaan, Berlijn moet vrij toegankelijk blijven en een eindregeling van de kwestie- Berlijn moet verbonden zijn met de hereniging van de twee delen van Duitsland. Dr. Schroder zou ook gewaar schuwd hebben, geen voortijdige concessies aan te bieden. Volgens hem trachten de Russen Berlijn tè gebruiken om West-Duitsland los te maken van het westelijk bondge nootschap en de V.S. er toe te be wegen, uit Europa weg te trekken. Op het eiland Wight aan de zuidkust van Engeland is zondag een Dakota van de Channel Airways, met 14 passagiers en drie bemanningsleden aan boord, tegen een berghelling gevlogen. Tien mensen kwamen bij het ongeluk om het leven. - De foto toont politie en brandxoeerlieden aan het werk te midden van de wrakstukken van de machine. Feest in noord-Nederland Een beeld van het bezoek dat het koninklijk gezin maandag heeft gebracht aan de provincies Friesland, Groningen en Drente. - Foto: Op het Zaailand in Leeuwarden biedt een Friezin in traditionele klederdracht een program ma van de feestelijkheden aan aan v.l.n.r. prinses Margriet, prinses Beatrix en het zilveren bruidspaar. Westelijke wind Verwachting tot woensdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien; zwakke tot ma tige westelijke wind; weinig veran dering in temperatuur. 9 mei: Zon op 4.57, onder 20.16. Maan op 9.27, onder 0.48. 10 mei: Zon op 4.56, onder 20.18. Maan op 10.27, onder 1.30. Eerste kwartier: 11 mei te 13.45. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 9 mei 6.51 v.m. 10 mei 7.27 v.m. X BROUWERSHAVEN 9 mei 6.20 v.m. 10 mei 7.04 v.m. Doodtij: 13 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 8-5. Het K.N.M.I. deelt mede: een hogedrukgebied waarin in zuid-Frankrijk en het Alpengebied warm weer voorkwam, heeft zich afgelopen vier en twintig uur naar Italië verplaatst. In het overgangs gebied tussen de warme lucht en koelere, welke rond een depressie ten westen van de Britse eilanden stroomt, trok een randstoring van Spanje over Frankrijk in de richting van midden-Duitsland. Deze bracht op verschillende plaatsen onweer en in het uiterste zuidoosten van ons land tijdelijk regen. Boven het zee gebied tussen Ierland en de Azoren blijft de luchtdruk stijgen waardoor de winden boven de Britse eilanden geleidelijk van zuidwest naar west ruimen. Deze voeren enigszins on stabiele polaire lucht naar ons land, waarin naast opklaringen morgen in hoofdzaak in de oostelijke provincies plaatselijk enkele buien zullen voor komen. In het temperatuurverloop komt weinig verandering. 18.54 n.m. 19.34 n.m. 18.46 n.m. 19.32 n.m.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1