DE ZIERIKZEESCHE COURANT Oranje- en Bevrijdingsfeest Kerkwerve: zie pagina 4 Feestende provincies onthalen koninklijk bruidspaar en prinsessen Nederland beschuldigd Indonesië in brief aan de Ver. Naties Weinig kans op overeenkomst inzake A-proeven De Berlijnse kwestie AMERIKA STELT AFSCHRIKWEKKENDE KERNMACHT TER BESCHIKKING VAN NAVO De nationale dodenherdenking te Amsterdam ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 7 MEI 1962 118e jaargang No. 19170 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij y/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. Tocht langs elf hoofdsteden begonnen Indrukwekkend jeugdspel in Arnhem UTRECHT, 5-5. - Overijssel, Gelderland en Utrecht hebben zaterdag op ondubbelzinnige wijze van hun aanhankelijkheid aan het vorstenhuis ge tuigd en gaven daarmee het mooiste huwelijkscadeau dat het zilveren bruidspaar mocht wensen. Koningin en prins moeten bij de voorbereiding van deze tochten gedacht hebben: „Wij kunnen niet alle landgenoten ontvangen en daarom komen wij naar hen". Hoewel het programma strak georganiseerd was en op de minuut af was getimed, was er van een officieel bezoek geen sprake. Integendeel, ongedwongen hebben koningin en prins en hun kinderen feest gevierd. Een feest waarin met name de jeugd betrokken werd. Als men wil spreken van hoogte punten dan waren dit er vele. Spec taculair was natuurlijk het jeugd- spel in de Arnhemse Schouwburg, waar honderden jongeren bijeen waren en hier op hun manier een antwoord gaven op de door onze vorstin gestelde vraag: „Wat den ken jullie van de toekomst?" Maar dan was er ook dat ongedwongen samenzijn in de Buiten Sociëteit in Zwolle. Ook hier weer tientallen jongens en meisjes die luisterden naar een concert dat door het Twents jeugdorkest werd gegeven. Men zat niet in lang rijen maar on- gedowngen aan met bloemen ver sierde tafeltjes. Aan elk van deze tafeltjes was een plaats opengehou den. De koninklijke gasten konden zelf kiezen waar zij wilden zitten. Dat deden zij dan ook. Zomaar, naast een meisje dat het schort van de huishoudschool nog droeg en een ojnge landbouwer in overall. Zij dronken sam enkoffie, die jeugd van Overijssel en de gasten waarom het vandaag ging. Groots défilé Overijssel wilde vandaag zijn ge zicht laten zien en dat deed men door een groots défilé, waarover de gasten zich bijzonder enthousiast toonden. En zo was het eigenlijk ook in Gelderland. Naast de manifestatie in de Schouwburg was er nog gele genheid om de koningin, de prins en de prinsessen die op het balkon van oht provinciehuis stonden, hulde te brengen. Dat deden meer dan 2000 padvinders, maar ook de 1000 schut ters van de federatie van Gelder- landse schutterij, de honderden be jaarden en de Amezones en ruiters. Utrecht viel de eer te beurt van een avondlijk bezoek en men heeft dit tijdstip dan ook uitgebuit door te werken met veel kleurige lichtjes en geïllumineerde erebogen. De Utrechtse grachten, zo vaak bekritiseerd, boden een feeërieke aanblik. Men was huiverig voor een tocht van de koninklijke bezoekers door deze grachten na al dat schoons dat er in de eerste dagen van mei reeds was geboden. Maar de konink lijke familie heeft waarlijk genoten van wat hier werd getoond. Op het meest rustieke plekje van Utrecht, de eeuwenoude kloostertuin aan de voet van de Dom, ontving het Sticht het zilevren bruidspaar en zijn kin deren. Een waarlijk groots moment dat werd omlijst door frele orgel preludes die uit het Dómorgel op welden. En dan die maaltijd in Utrecht. Men wilde op de vijfde mei Indonesische para's geland VERENIGDE NATIES, 4-5. Ne derland heeft in een brief aan de V.N. Indonesië beschuldigd van „agressie" en een rechtstreekse be dreiging van de vrede". De Nederlandse afgevaardigde, rar, C. W. A. Schürmann, verklaarde dat de Nederlandse autoriteiten in Wes telijk Nieuw Guinea „de nodige maatregelen hadden genomen om te gen deze agressie op te treden". Hy verwees naar het neerlaten van Indonesische parachutisten bij Fak-Fak in de nacht van 26 op 27 april. „Het is duidelijk", zo zei de Ne derlandse afgevaardigde, „dat deze militaire actie slechts kon worden uitgevoerd door officiële land- en luchtstrijdkrachten die optreden vol genseen gecoördineerd plan dat te voren zorgvuldig werd opgesteld." Bij afwezigheid van de waarne mend secretaris-generaal, Oe Thant, die Europa bezoekt, werd de brief overhandigd aan Ralp J. Bunche, onder-secretaris voor speciale poli tieke zaken. Nederland vroeg geen optreden door de V.N. op dit ogenblik^ maar verzocht, alleen de brief onder de leden-delegaties te laten circuleren. Mr. Schürmann zei, dat, toen het geheime vooroverleg begon tussen Nederland en Indonesië op 20 maart in aanwezigheid van een waarnemer die door de V.N. was aangewezen, „de Nederlandse regering zich ge rechtigd achtte te verwachten dat Indonesië zich van bedreigingen met geweld en a fortiori van geweld dadig optreden zou onthouden". Deze verwachting was „onmiddel lijk vergeefs gebleken". Laddervrije kous is er samenwerking Op U mei is het zo ver! Dan zal de Nederlandse vrouw eindelijk de lang verbeide laddervrije naadloze nylonkousen kunnen kopen. Ze worden door een bekende Haarlemse kousen fabriek in de handel gebracht en door een Haagse fabrikant. - Laddervrij houdt in de eerste plaats in, dat bij een on gelukje met de kous, waarbij tot dusverre een ladder het yei>olg placht te zijn, men. nu in het ergste geval sleehls een gat krijgt. Het spreekt, wel van zelf dut de kons niet tegen abnormale geweldplegingen bestand is. - Op de foto ziet men twee kousen over een glas getrokken. De ene is laddervrij, de ander niet. In beide kousen is een gat gestoken, waaruit in het eerste gei til geen ladders ontstonden en in het tweede wel. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Men begaat de meeste dwaas heden onder de mensen voor wie men geen achting heeft. Later kans op een akkoord iets anders doen dan gewoon in Utrecht en men zocht het in de be vrijdingsmaaltijd, waar veleen nog zulke dankbare 'herinneringen aan hebben. „Meat and vegetables" aten de honderden jongeren die aan lange tafels op het Vredenburg gezeten waren en waar ook koningin en awap ook koningin en prins en de prinsessen een kijkje kwamen ne men. Dezelfde maaltijd werd later op de avond geserveerd in het groot auditorium van de universiteit, waar zich ruim 100 genodigden rond de koninklijke familie schaarden. Deze eerste dag van een reeks van bezoeken aan provinciale hoofdste den mag bijzonder geslaagd worden genoemd. Hiervan getuigden ook de koninklijke gasten zelve toen zij bij hun afscheid de Commissaris der Koningin in Overijssel, Gelderland en Utrecht bedankten. Dank werd ook gebracht aan de Nederlandse Spoorwegen die deze dag de verant woordelijkheid droegen voor het vervoer van de koninklijke familie en een stipt tijdschema handhaafden WASHINGTON, 5-5. Volgens de New York Times heeft de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, de steun van west-Duitsland en Frankrijk verkre gen voor een overgang van de ver kennende besprekingen met de Sow- jet-Unie over Berlijn naar het sta dium van eigenlijke onderhandelin gen. Volgens sommige Amerikanen zou de soepeler Franse houding het gevolg zijn van de installatie van Pompidou als premier. De Gaulle in september naar West-Duitsland PARIJS, 4-5. President de Gaulle van Frankrijk zal in september een officieel bezoek brengen aan west- Duitsland. Dit heeft dr. Adenauer, de Westduitse kanselier, in een door „France Soir" gepubliceerd vraag gesprek gezegd. De Franse president beantwoordt het bezoek, dat de Westduitse pre sident, Lübke, vorig jaar aan Frank rijk gebracht heeft. Adenauer zelf zal ook een offici eel bezoek aan Frankrijk brengen en wel van 1 tot 6 juli. Denkbeeld voor politieke GENEVE, 5-5. De (waarnemende) secretaris-generaal der Verenigde Naties, de Birmaan Oe Thant, heeft vrijdag op een persconferentie te Genève verklaard dat er op het ogenblik niet veel kans bestaat op een spoedige totstandkoming van een overeenkomst, waarin het ne men van kernwapenproeven wordt verboden. Hij voegde hieraan toe: „Er be staan echter aanwijzingen dat de be trokken mogendheden een akkoord zullen bereiken, nadat de Verenigde Staten hun lopende reeks proefne mingen in het gebied van de Grote Oceaan hebben beëindigd en de Sowjet-Uni£ de proeven, die zij aan gekondigd heeft, genomen heeft". Oe Thant bracht hulde aan het „onvermoeide pogen" van de verte genwoordigers der acht neutrale landen op het ontwapeningsoverleg te Genève om „de impasse te door breken en de kloof tussen de stand punten der twee grote mogendheden te overbruggen". Achtervolging van de subversieve groep op Nieuw Guinea HOLLANDIA, 5-5. In een commu niqué, dat het gouvernements-voor- lichtingsbureau te Hollandia zater dagmorgen uitgaf, wordt gemeld: „Bij de opsporing van de groep- Tepi heeft de politie vrij dagmiddag een actie uitgevoerd in het heuvel- terrein, gelegen achter Hollandia- Binnen Daarby stuitte men op de hoofdgroep, die werd overrompeld en naar alle kanten vluchtte. Een der leiders werd gevangen genomen en daarby licht gewond. De politie achterhaalde twee vuurwapens. Volgens mededelingen van de ge arresteerde is het moreel van de groep bijzonder laag. Zij beschikt praktisch niet meer over de nodige vuurkracht. De opsporing .wordt met medewerking van de bevolking in tensief voortgezet". De gearresteerde, genaamd Has san Sa ja, is een beruchte figuur in Hollandia en de rechterhand van de bendeleider Tepi, die bij de actie van vrijdag niet kon wordengegre pen, evenmin als diens twee zoons. De bende heeft nu nog slechts en kele gladloop-geweren en wellicht ook een flobert buks. -Alle wapens waren afkomstig van de wapen diefstal uit het kantoon van het ka daster, enkele maanden geleden. Het achterland van Hollandia- Binnen, waar de groep zich bevindt, is zwaar bebost. De leden dezer groep zullen nu, om aan voedsel te komen, de bevolkingstuinen moeten gaan bestelen. Eeuwige vlam in Hollandse schouwburg AMSTERDAM, 4-5. Tijdens een korte plechtigheid waarvoor grote belangstelling bestond heeft de bur gemeester van Amsterdam mr. G. van Hall de als herdenkingsplaats ingerichte voormalige Hollandse Schouwburg officieel open gestéld. Van deze plaats werden in de oor log duizenden Amsterdamse Joden weggevoerd. In de chapelle ardente ontstak burgemeester van Hall ver volgens de eeuwige vlam. De plech tigheid werd o.m. bijgewoond door de consul generaal van Israël Ye- hudi Yaari. Zuidwestelijke wind Verwachting tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enige regen. Overwegend ma tige wind tussen zuid en west. Wei nig verandering in temperatuur. 8 mei: Zon op 4.59, onder 20.15. Maan op 8.30, onder Eerste kwartier: 11 mei te 13.45. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 8 mei 6.07 v.m. 18.20 n.m. BROUWERSHAVEN 8 mei 5.35 v.m. 18.04 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 7-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Zuidwestelijke winden voe den gedurende het weekeinde voch tige en van oorsprong zeer zachte oceaanlucht over Frankrijk, de Brit se eilanden en onze omgeving naar Duitsland, het Noordzeegebied en Zuid-Scandinavië. In deze lucht wa ren vopral de minimum-temperatu ren hoog. In ons land in de nacht van zondag op maandag plaatselijk zelfs 14 graden. De middag-tempera turen bleven echter nog betrekke lijk laag, doordat er veel bewolking was en de luchtaanvoer over het koude Noordzeewater plaats vond. Aan de kust werd het dan ook nog slechts 10 tot 12 graden. Komend et maal komt in deze toestand nog wei nig verandering en zullen zwakke randstoringen plaatselijk enkele buien brengen, maar er zullen ook nu en dan opklaringen voorkomen. Polarisraketten voor onderzeeboten LUXEMBURG, 4-5. De vroegere Belgische premier Jean Duvieusart die lid is van het Europese parle ment, heeft een plan ontworpen om 't streven naar een Eur. polit. Unie uit de impasse te halen. Hij heeft 'n ontwerp gemaakt dat voorziet in in stelling van een „Raad van staten" die zowel voor de bestaande drie ge meenschappen (E.E.G., Euratom en E.G.K.S.) als voor de nieuwe poli tieke unie zou moeten optreden. Naar verluidt zal hij dit plan de volgende week in de politieke com missie van het Europese parlement aan de orde stellen, in de hoop dat het in de juni-zitting van het parle ment in openbare behandeling zal kunnen komen. Duvieusart meent dat zes gemeen- schapslanden alleen uit de impasse komen als men uitgaat van de stel ling dat het Europese optreden der regeringen via de gemeenschappe lijke ministerraden verwezenlijkt wordt. Ziekenhuis ontsnapt aan groot gevaar DEN HAAG, 4-5. Het gemèente- ziekenhuis in Den Haag is aan een grote ramp ontsnapt, doordat de Haagse brandweer er in is geslaagd, een brand in een hout enloods, waar veertig zuurstofcylinders in waren opgesteld, binnen een kwartier te bedwingen. Zou de brand vijf minu ten langer hebben geduurd, dan wa ren ongetwijfeld de cylinders ont ploft, hetgeen vermoedelijk tot ge volg zou hebben gehad, dat een niet onaanzienlijk deel van het grote zie kenhuis ernstig zou zijn beschadigd. Nu is het ziekenhuis er af geko men met een schade van nog geen f 1500 en moest, een vijftigtal pa tiënten tijdelijk worden verplaatst. De loods is gebouwd tegen een muur van de polio-afdeling vnn het ziekenhuis. ATHENE, 6-5. Op de conferentie van ministers van buitenlandse za ken der NAVO-landen, die vrydag in Athene begon en zondagochtend eindigde, zyn belangrijke stappen genomen ter vergroting van de kern wapenkracht der organisatie. Eén der twee belangrijke stappen was de toezegging der Amerikanen om vyf onderzeeboten met Polaris raketten ter beschikking te stellen van hun marinestrijdkrachten die deel uitmaken van de NAVO. De andere was goedkeuring - waar Frankrijk zich buiten hield - van een kernpolitïek der NAVO, waar bij de Europese bondgenoten mede zeggenschap hebben bij de opstel ling van Amerikaanse kernwapens te land in Europa. Het besluit ten aanzien van de Polaris-raketten brengt met zich mee dat de Amerikanen voor het ogenblik de gedachte van een NAVO- macht van kernraketten van middel bare reikwijdte te land onder het beheer van de verschillende landen laten varen. De Polaris, die onder Amerikaans beheer blijft, zal de rol van een kernmacht der NAVO ver vullen. Goedkeuring van de kempolitiek der NAVO betekent volgens een ge zaghebbende zegsman, dat de Euro pese bondgenoten waardevolle ver zekeringen van Washington hebben gekregen op drie punten: 1 Amerika heeft getoond dat het Europa's verdediging even be langrijk vindt als zijn eigen defensie. O Amerika heeft op zich genomen de NAVO een afschrikwek kende kernmacht ter beschikking te stellen, ook al is deze niet onder het beheer van de NAVO. O De Amerikaanse en Britse stra- tegische kernstrijdkrachten zul len eventueel optreden tegen Sowjet'- russische raket- en andere bases die in ooi-log Europa zouden bedreigen en buiten het bereik van de andere leden van de NAVO liggen. Tegenstellingen Ondanks dc verklaring van de se cretaris-generaal, mr. D. U. Stikker, dat deze conferentie vlotter en met minder tegenstellingen dan de vorige was verlopen, merken waarnemers op dat bepaalde tegenstellingen zijn gebleven. De Amerikanen hebben bijvoorbeeld vaak bij Engeland erop aangedrongen meer aandacht aan de conventionele verdediging te beste den en in verhouding minder aan de kernmacht. In het slotcommuniqué werd gezegd dat de kwestie van een gebalanceerde strijdmacht een on derwerp van voortdurend onderzoek apart wat betreft de verkennende be sprekingen der Amerikanen met de Russen over Berlijn en de nieuwe kernpolitiek der NAVO. Vermoede lijk hierom wordt in het communi qué alleen gezegd dat de bondge noten kennis namen van de Berlijnse contacten, zonder dat steun hiervoor werd uitgesproken. Een andere kwestie is nog de Brits-Amerikaanse steun voor een uitwisseling van verklaringen tussen de NAVO en de landen van het Ver drag van Warschau, waarin men be looft geen agressie te zullen plegen. Mr. Stikker en de Portugese minis ter van buitenlandse zaken, Noguie- ra, waren hiertegen. De Amerikanen en de Britten zien het als een moge lijk element bij de oplossing van de Berlijnse kwestie, daar Oost- en West-Duitsland, die geen lid zijn van V.N. en daarom niet door het Hand vest der V.N. worden gebonden, zich tot non-agressie zouden verplichten. Vele nabestaanden waren aanwezig AMSTERDAM, 4-5. Ter nagedach tenis aan alle Nederlandse burgers en militairen, die, ongeacht wanneer en waar ook ter wereld, het hoogste offer hebben gebracht voor orde en vrede, recht en vryheid, is in Am sterdam oen nationale dodenherden king gehouden. Naast de gevallenen uit de jaren 1940-45 gold de plechtigheid zo o.a. ook dc na 1945 in Indonesië en Ko rea gevallenen. Om drie uur werden in drie kerken in de hoofdstad (de Oude kerk, de Oude Lutherse kerk en de Nieuwe Zijdskapel) bijeenkom sten gehouden, waarbij in elke kerk eenopperrabbijn, een pater en een legerprediknat voorgingen. Alle na bestaanden van de 47.000 bij de oor logsgravenstichting gerégistreerde gevallenen hadden voor deze plech tigheden een uitnodiging ontvangen. Met ca. 400 autoriteiten waren in de Oude Lutherse kerk reeds lang voor het aanvangsuur van de dienst ongeveer 1300 nabestaanden bijeen gekomen. Eenzelfde aantal bevond zich op dat moment in beide andere kerken. Koningin Juliana en prins Bern- hard hebben ter nagedachtenis van alle in de tweede wereldoorlog ge vallen burgers en militairen een krans gelegd aan de voet van het nationaal monument op de Dam in Amsterdam. Dit gebeurde een half uur nadat de stoeten uit de drie ker ken, onder wie ongeveer 1500 nabe staanden van gevalenen, op de Dam war engearriveerd. Koningin Juliana en prins Bernhard kwamen om vier uur aan. Ze werden begroet door premier prof. dr. J. E. de Quay, de burgemeester van Amsterdam, en de voorzitters van de organiserende comité's. Eerbewijzen en eregroeten werden gebracht door erewachten van de landmacht, de marine, de luchtmacht, de voormalige binnen landse strijdkrachten en het vetera- nenlegioen Nederland. De laatste groepen vormde de erehaag, die ko ningin en prins passeerden toen zij na declamatie van het 12e couplet va nhet. Wilhelmus door de actrice Marie Hamel de krans bij hel mo nument legden. De kapel van de Ko ninklijke Landmacht speelde tijdens de kranslegging koraalmuziek.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1