HOOFDPIJN m oed er BEST I LEXINGTON Mourer LAAT ZE MET RUST! i Wat biedt de BEELDBUIS? FEUILLETON ZIEREKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 4 Mti i%> so. msa Ingezonden mededeling LEXINGTON FROM AMERICA'S TOBACCOS ,,KAN-NIET-MEER-MEE"-VERKEERSFOUT Tachtigjarige automobilist krijgt de raad er mee te stoppen ZIERIKZEE, 2-5. „Eens komt de MJd te zeggen: ,,'t snelle verkeer is niets meer voor my". Ik geloof dat voor u die tyd nu langzamerhand wel gekomen is". Aldus sprak de officier van justitie, mr. J. Anddrcae woensdagmorgen tydens de zitting van het Kantongerecht te Zierikzee tot de 80-jarige automobilist M. v. d. W. uit Renesse, die in de gemeen te Middenschouwen rydend over de Heuveisweg bü het links afslaan naar de Tellersweg verzuimd had richting aan te geven en de door gang voor een passerende automo bilist niet had vrygelaten, met het gevolg dat een aanrijding was ont staan. De bejaarde verdachte ver klaarde aan het zoeken te zjjn ge weest naar de goede weg en de ach ter hem komende auto niet gezien te hebben, hetgeen de kantonrech ter, mr. E. W. van Vloten de opmer king ontlokte, dat deze toch niet „uit de lucht was komen vallen". Het bleek dat de krasse heer Van de W. auto had leren rijden op 72- jarige leeftijd, hetgeen de kanton rechter een hele prestatie achtte. Niettemin gaf mr. van Vloten dui delijk te verstaan, dat hij er nu be ter mee kan stoppen, voordat er on gelukken gebeuren. „Mijn rijbewijs is geldig tot augustus", aldus de be jaarde automobilist, „en dan is het rijden voor mij beslist gedaan". Mr. van Vloten gaf v. d. W. echter drin gend de raad er nu reeds mee te stoppen, omdat het verkeer op de weg óók op Schouwen-Duiveland met de dag drukker wordt. De of ficier vroeg voor deze „kan-niet- meer-mee" verkeersfout een boete van f 25,- (of 5 dagen hechtenis) en van f 50,- (of 10 dagen). De kan tonrechter veroordeelde de verdach te, die het met het requisitoir wel eens was en toegaf fout te hebben gehandeld, tot f 25,- (of 5 dagen) en f 35,- (of 7 dagen). Conform de eis veroordeelde de kantonrechter vervolgens de land bouwer J. M. H. uit Duivendijke tot f 30, - of 6 dagen. Als bestuurder van een grote gesloten veewagen had H., nadat hij vlees geladen had in de Hem te Zierikzee, een met een handkar manoeuvrerende slagers knecht aangereden, toen hij achter uit reed naar de Schuithaven. De slager kwam hierbij te vallen en liep verwondingen op. De verdachte bevestigde het ten laste gelegde en verklaarde de zich vlak achter de auto 'bevindende voetganger en kar in de achteruit kijkspiegel niet te hebben waargeno men. De kantonrechter wees er op dat men zich altijd dient te over tuigen of de weg vrij is, dit desnoods te vragen of zelf uit te stappen en achter de wagen te gaan kijken. „Mijn wagen was afgesteld op 20 kilometer", zei de volgende verdach te, die hierop ogenblikkelijk van de officier te horen kreeg: „maar u reed er 60"! Deze woorden waren bestemd voor C. P. de V. uit Kerk- werve, die op de Heuveisweg al daar gereden had in een personen auto zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs. Uit de verklaringen bleek, dat deze verdachte tweemaal gezakt was voor het rij-examen. De officier' noemde het „een gevaarlijk trucje" om dan de motor maar op 20 kilo meter te laten afstellen, zodat geen rijbewijs nodig is. Vooral als dan de afstelling niet blijkt te deugen, is deze handelwijze af te keuren. De eis was f 25,- of 5 dagen, maar de kantonrechter vond dit te mild be oordeeld en veroordeelde de V. tot f 35,- of 7 dagen. Een boete van f 25.- of 5 dagen (de eis was f 30), kwam voor re kening van de landbouwer B. M. E. uit Haamstede, omdat deze een 14- jarige knaap zonder toezicht met een trekker had laten ploegen. De rij van verkeersovertreders werd afgesloten door J- W. v. D. uit Oosterland, die zijn brommer tot 1,48 meter breed beladen had met Ingezonden mededeling W' v v v Voor Moeder: van een horloge in doublé of goud ook uw juwelier X Wij komen desgewenst met .i.LWnnrlinn .1 in ntlic ct<«CJg0KSC60K30S0W WIJ OUDERS i Verschillende vormen van zichtzending aan huis 'X enige palen en vervolgens was gaan rijden over het veel gebruikte rij wielpad van de Rijksweg 18. De brommer had echter niet breder be laden mogen zijn dan 75 cm. (houdt u aan de verkeersregels, aldus de kantonrechter), zodat v. D. voor dit vervoer alsnog f 10,. zal moeten neertellen. Volgens kringen van de Franse justitie is mevrouw Bidault, de echtgenote van de vroegere premier Georges Bidault, op het Gare de Lyon in Parijs, waar zij uit Zwit serland aankwam, door de politie aangehouden en naar het ministerie van binnenlandse zaken overge- bi-acht. Vrije zaterdag en bevrijdingsdag, weinig belangstelling waarschijnlijk voor het fluorescerend venster, of het moest zijn voor de cup-final de ze middag en het extra journaal van het koninklijk bezoek in het noor den. Wie niet deelneemt aan de feestvreugde, kan kamervertier zoe ken bij Ivanhoe, Teddy en Henk Scholten en Alfred Hitchcock. Zon dag een uitzending die feitelijk be ter op 5 mei had gepast: de herha ling van het negende deel van „De bezetting" (3.30 uur n.m.), 's avonds kunt u wel op familiebezoek gaan of blijven. Van de vijfdaagse werkweek tip pen wij: Wells Fargo (ma. 8.35), Het leven van E mile Zola (hoofdfilm van dinsdag), de voetbalwedstrijd Neder land-noord Ierland, in een enkel programmablad nog aangekondigd, gaat (natuurlijk Nederland) niet door woensdag. Die avond zien we het derde deel van In Holland staat een riddergoed en dr. van Swol. Het to neelstuk Wetterleuchten van August Strindberg levert de stof voor het spel op donderdagavond. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND SCHIPHOL. Op Schiphol is de de legatie van het Canadese Rode Kruis uit Montreal aangekomen, die zal helpen met het terugbrengen van gevluchte Algerijnen naar hun voor malige woonplaatsen in Algerië. ROTTERDAM. Op de werf van Verolme op Rozenburg zal op 24 mei de officiële overdracht plaats heb ben van het 10.350 ton metende vrachtschip „Amstelland" (met een accomodatie voor tien passagiers) aan de opdrachtgeefster, de Konink lijke Hollandse Lloyd in Amsterdam UTRECHT. De Nederlands Her vormde predikantenvereniging heeft in de Domkerk in Utrecht haar hon derdjarig bestaan herdacht. De bij eenkomst werd geopend door de praeses van de Generale Synode, ds. P. G. van den Hooff. DEN HAAG. Van juli 1960 tot januari 1962 is, naar globale ramin gen, het aantal in Duitsland werk zame Nederlandse bouwvakarbei ders opgelopen van 1900 tot 4500. PURMEREND. De 17-jarige J- L. A. van Langen uit Purmerend is verdronken, nadat hij met een land bouwtrekker in het vaarwater de Where terecht was gekomen. AMSTERDAM. Ook in Tokio heb ben de eerste twee concerten van het Concertgebouworkest veel be wondering geoogst, zo verneemt de stichting. HAAKSBERGEN. De 20-jarige timmerman J. T. Vogt uit Haaksber gen is verongelukt, toen hij met grote snelheid op zijn bromfiets uit een bocht vloog op do Hengelose straat te Haaksbergen. Hij raakte de macht over het stuur kwijt en sloeg met zijn hoofd tegen een be tonnen duiker. Hij was op slag dood DEN HAAG. Ook dit jaar wor den op de erebegraafplaats in Over- vcen twee herdenkingen gehouden. De eerste op 4 mei, die begint met een stille tocht naar de begraaf plaats, waar ds. ter Steege en pas toor A. M. Abelen zullen spreken. Op 10 mei is hier de herdenking uitgaande van de vereniging van ex- politieke gevangenen in oorlogstijd. ALKMAAR. Dc politie in Alk maar heeft de 45-jarige veehande laar C. S. uit Alkmaar aangehouden cn in bewaring gesteld. Hij wordt er van verdacht een bedrag van 50.000 gulden te hebben verduisterd ten nadele van de Amsterdamse firma Richter, voor wie hij vee kocht en verkocht. Er was eens een enthousiaste ziel, die bloemetjes wilde kweken. „Er gaat maar niets boven eigen ge kweekt goed!", straalde ze en zij schafte zich een heel regiment bol- lenglazen en bollen aan. Zij kreeg er een gedrukte handleiding bij en daar stond in, hoe het allemaal moest. Zij deed alles precies volgens voorschrift en op de daarvoor ge stelde tijd verschenen deeerste groene puntjes, later gevolgd door dikke knoppen. „Zie je wel, er is niets aan!" ju belde de enthousiaste ziel en ze liep wel twintig keer per dag naar de vensterbank waar de glazen ston den, om naar haar troetelkinderen te kijken. „Het gaat wel erg lang zaam", vond ze na een paar dagen en toen peuterde ze een paar knop jes open, want dan kon de zon er beter bij komen. Dat stond overigens niet in de handleiding. Drie dagen later vertoonde de helft van de bollen bruine, ver schrompelde knoppen. „Ze komen nog best uit", meende de enthousias te ziel vol vertrouwen. Ze kwamen inderdaad uit, maar het waren zie kelijke, stumperige bloempjes, die nimmer hun volle, wasdom bereik ten. Hoeveel moeders gaat het niet precies zo met haar kroost? Goed bedoeld, maar verkeerd gedaan Zij bedoelen het o zo goed, maar zij doen het o zo verkeerd. Al wat groeit heeft naast zorg een grote mate van rust nodig om tot ont plooiing te komen. Laat ze met rust! Dat is wel één van de moeilijkste geboden voor sommige moeders. Voortdurend zijn ze met hun kinderen bezig. Geen ogenblik hebben de arme schapen rust. Hóór.ze maar bevelen en ver bieden en aansporen in tram of trein „Zit rechtAfblijven Fritsje! Hou je voeten stil! Niet over dat raam vegen Pas op, je hindert die me vrouw Blijf van je neus af En als dan het arme wurm eindelijk een keel opzet, is zijn moeder dood confuus. De mensen moeten toch vooral niet denken, dat zij haar kind geen goede opvoeding geeft. Ze doet er juist van alles aanze zou niet méér kunnen doen. Hmals zij er eens een beetje minder aan deed? Overdaad schaadt, ook bij groei en die rust vergt vaak het uiterste van de opvoeder aan zelfbeheersing. Snauwen en moppe ren is nog geen opvoeden! Minder vex-bieden, minder bemoei en, minder dreigen en minder belo ven. Het kind gex*aakt zo spoedig - te spoedig - gewend aan een kijven de, dreigende stem, waarvan de be- dx-eiging toch nooit wordt uitgevoerd en weldra alle verschrikking ver liest. Er zijn moeders, die al machi naal verbieden met haar aandacht bij geheel andere dingen. Kort, duidelyk en rechtvaardig Met rust laten wil niet zeggen, geen notitie van nemen, maar: korte duidelijke bevelen geven en nimmer dreigen met straffen, die toch niet worden toegepast. En bovenal: weest rechtvaardig en verbiedt niet de ene dag in een vlaag van opvoedijver, hetgeen de volgende dag uit gemak zucht oogluikend wordt toegelaten. En maakt door uw goedbedoelde on ophoudelijke bemoeizucht uw kinde ren niet tot onpersoonlijke, willoze marionetten. Er zijn kindei'en met een sterke persoonlijkheid, die toch wel boven al dat bemoeien uitgx-oeien, maar er zijn ook schuwe naturen, die er ge heel door verstikt geraken en dat wordëh later de weifelende, weinig zelfverzekerde mensen, die zwaar gebukt gaan onder een misplaatst minderwaardigheidscomplex, omdat een bazige moeder hun nimmer de gelegenheid schonk om ook eens zonder aansporen en bevel iets zelf standig te beslissen en te doen. En daax*om moeders: laat ze met rust! ELLY MARTINS. Onderzoek naar de oorzaak soins gewenst Ingezonden mededeling De Rotterdamse roofmoord De politie heeft klaarheid gebracht ,.in de Rotterdamse roofmoord, waar- van de 61-jarige vertegenwoordiger P. Roest het slachtoffer is geworden. Ter zake is gearresteerd de 19-jari- ge J. L. en diens 20-jarige vriendin P. V. O. Er schijnt een vechtpartij plaats gehad te hebben tussen R. en L., met het bovengenoemd noodlot tig gevolg. Nieuwe statuten voor Boerenleenbanken EINDHOVEN, 1-5. De algemene vergadering van de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank op 3 mei in Eindhoven gaat beslissen over een reeks reorganisatievoorstellen. Wor den deze aangenomen, dan zullexi de 600 aangesloten banken nieuwe sta tuten krijgen, welke mogelijk ma ken, dat ook aan leden-niet-land- bouwers voorschotten of kredieten groter dan 5000 gulden verstrekt zullen kunnen worden tegen andere zekerheid dan hypotheek. Loonbe drijven zullen tot de landbouwbe drijven worden gerekend. Andere zekerheden zullen door aanvulling met kredietverzekeringen meer zelf standige funktie krijgen ter dekking van aangevraagde voorschotten en kredieten. Kort durende hoofdpijn kennen wij allemaal. Soms komt ze voor bij een overladen maag, soms ook bij het omgekeerde: een maag waar niets in zit. Verblijf in een benauwd vertrek is eveneens een heel gewone oor zaak. Ook met de hoofdpijn bij koorts of bij een „kater" als gevolg van overdadig alkoholgebruik heb ben veel mensen al eens kennis ge maakt. In al dergelijke gevallen is voor de hoofdpijn geen afzonderlijke be handeling vereist. Iets anders is het met de chronische hoofdpijn, zonder direkt aanwijsbare oorzaak. Bij tal van ziekten Er valt alles voor te zeggen een onderzoek te laten instellen naar de oorzaak van chronische hoofdpijn en dat zeer zeker, wanneer de klach ten zo ernstig zijn, dat het hele le ven er eigenlijk door wordt vergald. Lang niet altijd ligt de oorzaak van zulke pijnen primair in het hoofd zelf. Zo gaat bijvoorbeeld een ziekte als bloedarmoede nogal eens met hoofdpijn gepaard. Ook de zo veelvuldig voorkomende obstipatie kan hoofdpijn teweeg brengen. Zo zijn er nog tal van ziekelijke afwij kingen, waarvan bij geneeskundig onderzoek zal blijken, dat zij het uit gangspunt van de soms zo wanhopig makende pijn zijn. Mogelijk hebben we dan te maken met een reflektorische prikkelings toestand of met de vorming van gif tige stoffendie inwerken op de in het hoofd gelegen zenuwen. De theorieën doen er voor de pa tiënt echter weinig toe; voor hem is het enige belangrijke, dat hij van het zeer onaangename verschijnsel wordt verlost. Nerveuze, overgevoelige mensen Het laat zich horen, dat ook in of aan de schedel zelf een direkte oor zaak voor hoofdpijn te vinden kan zijn. Dat betekent niet dat iedereen die dit leest en die af en toe wel eens hoofdpijn heeft, bang hoeft te worden voor hersenvliesontsteking of voor een hersengezwel. Slechts in zeer enkele gevallen zit er zulk een ernstige ziekte achter. Bij die zeldzame stoornissen is de pijn bovendien meestal konstant en zeer hevig. Juist nerveuze, overgevoelige men sen hebben nogal eens last van hoofdpijn, terwijl zij tevens tamelijk bezorgd voor hun gezondheid plegen te zijn. Het is vooral voor dezulken het beste als zij zich aan een onderzoek onderwerpen ten einde zich omtrent hun angstige vermoedens betreffen de een gevaarlijke ziekte te laten geruststellen. Vex-volgens zal spychologische of psychiatrische behandeling bij hen soms nodig zijn, want natuurlijk willen ook nerveuze mensen wel van hun hoofdpijn afkomen, ook al be rust die dan niet op organische af wijkingen. UITEENLOPENDE KLACHTEN. Het karakter en de lokalisatie van hoofdpijn kunnen zeer uiteenlopend zijn. De een heeft pijn aan de op pervlakte, de ander aan de binnen zijde van de schedel, terwijl ook lo kalisatie in voor- of achterhoofd voorkomt en ook beperking tot een enkele plek of uitbreiding door het gehele hoofd. Bij sommigen is de pijn dof, bij anderen is 2e stekend; weer anderen klagen over een gevoel of het hoofd zal barsten. Al die verschillen zul len wel samenhangen met de diver se oorzaken die mogelijk zijn, als ook met persoonlijke lichamelijke en geestelijke faktoren. Een bijzonder soort hoofdpijn is de migraine of halfzijdige hoofdpijn, die zowel met erfelijke aanleg als met overbelasting te maken kan hebben. Dat is een ziekte met een heel eigen problematiek. Een be spreking daarvan ligt niet in de be doeling van dit artikel. Dr. H. W. Scalongne. Klankbeeld „J. Henry Duuant" Hierdoor delen wij U mede dat op 9 mei a.s. van 21 uur tot 21.20 uur - onvoorziene omstandigheden voor behouden - door de N.C.R.V. een klankbeeld zal wox'den uitgezonden over het Rode Kruis Hospitaalschip „J. Henry Dunant", onder de titel „Schip Ahoy". Ingezonden mededeling DRINK jog S I N AS gezond en lekker door Maarlje Zeldenrijk KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oldebroek: J. van Wier, Putten. Ger. Kex-ken Benoemd tot hulppx-ediker voor Oostzaan: ds. G. J. van Reenen, em. miss. pred. en hulppred. te Oostzaan. en Oostzaan-Zuid. Bex-oepen te Zuid-Beije^land: G. Grafe, hulppred. te Breskens; te Vianen en te 'Vinkeveen: kand. G. van der Maaten, Doornspijk; te Schooni-ewoerdkand. C. Warner, Amsterdam; te Vrouwenpolder: kand. A. van Zuijlen, Rotterdam. Aangenomen naar Zuidlaren (2de pred.pl.): A. Riddersma, Schettens (Fx-.); naar Utrecht (voor missionaire arbeid in Bx*azilië): kand. K. Kuiper, Daarle; naar Utrecht-Zuid (vac. J. van Reeven): R. Siertsema, Aalten; naar Amslerdam-Watei-gx-aafsmeer (vac. C. B. Bavinck): Th. Ferwerda, Noordwijk aan Zee; naar Heerjans- dam: P. Hombui-g, Vlissingen. Bedankt voor Hoogvliet (3e pred. pl.)R. Akkex-man, Diever (Di\). Chi\ Ger. Kei-ken Tweetal te Zutphen: A. W. Drcch- sler, Vlissingen en J. M. Visser, Dokkum. Beroepen tc Broek op Langendijk: D. H. Biesma, Lisse. Evang. Luth. Kerk Bedankt voor Amsterdam (wijk- gem. 10): S. G. van der Haagen, Schiedam. „Maar poesje, luister nu eens naar mebegon hij en legde zijn hand op haar schouders. Ze schudde de hand van zich af. „Ik luister niet meer naar jou en naar niemand meer. Was ik maar nooit zo gek ge weest om naar jqu te luisteren, dan was al die narigheid er niet geweest. Had ik die vei-wenste portefeuille maar nooit gevonden Hij gaf geen antwoord, maar startte de motor en i'eed weer de weg op .Aaltje zat met de zakdoek in haai' hand, met haar rug naar hem toe en keek troosteloos naar buiten. Na een poosje zei hij op kalme toon: „Dat geld komt natuurlijk te rug". Ze keek hem even aan en lachte spottend. „Hoe wil jij dat versieren? Pluk maar eens veren van een kik ker". „Als je dat nu eens aan mij over liet, Aaltje?" Ze schudde haar hoofd. „Hij zal je zien aankomen. Hij heeft toch al een gloeiende hekel aan je.... En dan daarbijmet welk x-echt zou je hem kunnen dwingen het geld terug te betalen? En ik wil er geerx politiewei-k van maken. Dat zouden de andei-en nooit goed vinden". „De anderen?" „M'n broex-s en zussen. Op hun manier zijn ze erg familiezwak. Nu ja, dat ben ik ook, als het er op aan komt. Per slot van rekening is hij toch mijn broer". „Aaltje, tx-ouw dan met me, dan kun je kopen, wat je wilt". Ze haalde haar schoudex-s op. „Praat alsjeblieft geen onzin, Arte. We kennen elkaar ternauwernood. Een beetje verliefdheid is nog geen behoorlijke basis om een huwelijk te beginnen. Afgezien nog van het feit, dat ik niet zo maar tegen moe der kan zeggen: aju, ik trouw met Ax-ie Schilders en ik ga in een woon wagen zitten". „Een salonwagen". „Je woont er toch in? Dan is het een woonwagen. En houd er nu maar over op! Ik heb zwaai- de pest in. Misschien bedenk je je nu wel, wat je trouwplannen betx-eft. Als het er op aankomt, kan ik een doe rak zijn". „Aaltje", zei hij zacht, „je moest eens weten, hoeveel ik op dit ogen blik van je houd". Ze draaide zich naar hem toe en keek hem onderzoekend aan. „Je bent getikt", was haar conclusie. Hij legde even zijn hand op haar arm en toen ze zich niet bewoog, drukte hij er even in. „Liefje, van nu af aan heb ik maar één doel in m'n leven: jou gelukkig maken". Ze zuchtte diep. „Van jou kan ik met de beste wil van de wex-eld geen hoogte krijgen. Ik kan je op het ogenblik wel opvreten en jij zit maar te leuteren van: Aaltje, je moest eens weten Gelijktijdig vloog ze met haar hoofd bijna tegen de voorruit. Ze keek hem verschrikt aan en op het zelfde ogenblik stond de wagen stil, midden op de weg. Hij had op de rem getrapt en een sekonde latex- voelde ze zijn armen om zich heen. Ze stribbelde wild tegen, maar te gen zijn reuzenkracht was ze niet bestand en na een korte worsteling lag ze hijgend in zijn armen. Hij drukte een kus op haar rode, half geopende mond. „Aaltje Dinkla, wat ben jij een prachtmeid, als je kwaad wordt. Ik kan je ook wel opvreten, maar dan van liefde. O, m'n poesje, wat houd ik ontzettend veel van je". Hoe lang ze in zijn ax-men gelegen had, wist ze niet, maar op een ge geven ogenblik keken ze verschrikt overeind, want een langdurig getoe ter drong eindelijk door in hun oren en voor zich zagen ze een grote zwarte auto staan, van waaruit een woedende man zijn hoofd door de raamopening stak: „Als de tortel duifjes misschien klaar zijn, zou ik wel graag verder willen rijden Hoofdstuk 12. De volgende morgen, tijdens het koffiedrinken, beleefde Aaltje de vi-eemdste gebeurtenis van haar le ven. Een noi*se Dirk Dinkla wan delde de kamer binnen en legde twee briefjes van hondei*d gulden voor haar op de tafel neer. „Zo, dit heb ik los kunnen maken, zus, dan kun jij dat mantelpakje en die bij passende tas kopen. Het is tenminste wat". Het meisje keek naar de twee briefjes en toen naar haar broei-. „Hoe heb je dat voor elkaar gekre gen Gistei-en zei je, dat je al het geld geïnvesteex-d had?" Hij haalde zijn schouders op. „Voor noodgevallen heb ik altijd nog wel wat achter de hand. Het is ten slotte jouw geld, nietwaar?" Ze knikte, half begx-ijpend. „En als je voor de x-est nou een beetje geduld wilt hebben Aaltje zat nog steeds aan de tafel en staarde op het bankpapier. Ze begx-eep er niets van; en toch waren dat twee echte briefjes van honderd gulden. Ze nam ze even op en streek er over. Ja, het wax-en net zulke, als zij toen van Arie gekregen had. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 7