Macleans Zuidelijk gat in Grevelingen sluit men op zaterdag 12 mei De Mammoetwet in de Tweede Kamer De maan is radio-actief Ruimtevaarders ontmoeten elkaar 'Zündapp' Super-combinette STllRKA jackets en jassen „Niet pessimistisch zijn van de landbouw" GROTERE SAMENWERKING NODIG voor toekomst ROTTERDAM. 3-5. „Men behoeft niet pessimistisch te zijn ten aan zien van de toekomst van de Neder landse landbouw". Zo concludeerde donderdagmiddag de directeur-gene raal van de landbouw, ir. J. VV. Wel len, in zijn toespraak, die hij in het Rotterdamse Groothandelsgebouw hield op de jaarvergadering van de Bond van Agrarische Loonbedrjjven in Nederland (B.O.V.A.L.). „Maar er zal tussen werkgevers, werknemers en overheid een nog intensievere samenwerking moeten komen". Ir. Wellen verwacht dat een aantal bedrijven zal verdwijnen. Dat £ijn de ondernemingen, waarvan de eige naars zich onvoldoende aanpassen aan de moderne ontwikkelingen. Als voorbeeld haalde ihij in dit verband aan de tuinbouw, waar 10 tot 12 pro cent der bedrijven onrendabel werkt •hoewel voor de producten goede prijzen kunnen worden gemaakt. „Ondernemer-zy n" Ook in het agrarische bedrijf zal men zich steeds meer bewust moe ten worden van het ondernemer zijn. De factoren grond, arbeid en kapitaal moeten op de juiste wijze Unieke réunie DALEN, 2-5. Ongeveer 350 oud dorpsgenoten zullen op 19 mei bijeen komen in het agrari sche, Drentse dorpje Wachtum (gemeente Dalen) om herinne ringen op te halen en de hui dige inwoners van Wachtum te ontmoeten. Het 100 huizen tellende dorpje zal zijn oud ingezetenen feestelijk ontvan gen. Er zal een grote tent ver rijzen waar een koffietafel zal worden gehouden. Verder zul len enkele plaatselijke vereni gingen, zoals de zangvereni ging „Van knop tot bloem", de muziekvereniging „Ons Ge noegen" en afdeling van de Drentsche plattelandsmeisjes en plattelandsvrouwen in ieder geval - het programma is nog niet gereed - de „dag van oud- Wachtumers" opluisteren. Archeologische vondsten ALBLASSERDAM, 3-5. Leden van de werkgroep Lek- en Merwestreek van de archeologische werkgemeen schap westelijk Nederland hebben dezer dagen bij een oppervlakte-on derzoek in de Vinkepolder te Alblas- serdam op 80 cm. diepte sporen van Romeinse bewoning aangetroffen. De vondst, bestaande uit scherven van wel 40 soorten aardewerk, vele botten en een paar kiezen, vermoe delijk van koeien, welke te midden van houtskool werden aangetroffen, is bijzonder, daar het de eerste maal is, dat in de, Alblasserwaard zeer fijn rood aardewerk, terra sigillata, en zwart gevernist aardewerk, terra nigra, waaruit deze vondst voor een deel bestaat, werd aangetroffen. En kele Romeinse scherven droegen in heemse versieringen, zogenaamde spatel-techniek. Ter nadere vaststelling van her komst en ouderdom zijn de gevon den voorwerpen opgestuurd naar de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bo demonderzoek te Amersfoort. De rijken in de V.S. Er zyn honderdduizend miljonairs In een onlangs verschenen boek, getiteld „The Share of the Top Wealth-Holders in National Wealth" verschaft professor Robert J. Lamp man van de universiteit van Wiscon sin een aantal merkwaardige gege vens over de verdeling van de rijk dom in de Verenigde Staten. Professor Lampman noemt om te beginnen iedereen „rijk" die ten minste 60.000 dollar bezit. In 1961 telt hij in Amerika dan 3 miljoen „rijkaards". Verder blijkt uit zijn gegevens dat één procent van de volwassen bevolking van de Ver enigde Staten over 28 procent van het totale persoonlijke bezit be schikt. Deze verhouding is ongeveer gelijk aan de situatie van begin 1933. Tussen 1953 en 1961 nam het aan tal miljonairs toe van 27.000 tot 100 duizend, het aantal multi-mïljonairs van 2000 tot 10.000. Deze laatsten, wier bezit varieert van 3 tot 5 mil joen dollar, blijken hun bezit voor bijna 80 procent in aandelen en obli gaties te hebben belegd en minder dan 1 procent in levensverzekerin gen. Van de eerder genoemde rijken met meer dan 60.000 dollar) bestaat tweederde deel uit mannen, de rest zijn vrouwen. Algemeen geldt: hoe ouder, hoe rijker. De vrouwen zijn het meest gefor tuneerd tussen 30 en 50 jaar en professor Lampman is heel nieuws gierig naar wat er met het geld van de ouder wordende rijke dames ge beurt. EINDHOVEN. 1961 wa9 voor de Coöperatieve Centrale Boerenleen bank en de bij haar aangesloten boerenleenbanken een belangrijk jaar. Rond de jaarwisseling werden blijkens het verslag nieuwe mijlpa len bereikt. Zo overschreden de toe vertrouwde middelen het bedrag van f 2 miljard, terwijl de door de boerenleenbanken bij de centrale bank aangehouden tegoeden ruim f 1 miljard beliepen. gecombineerd worden, wil men het hoogste rendement verkrijgen. Daar voor zijn voortdurende voorlichting en studie noodzakelijk. Ir. Wellen waarschuwde voor al te lichtvaardige investeringen, die gestimuleerd worden door gemakke lijke afbetalingsregelingen. De om vang van de meeste bedrijven in Nederland is te klein voor exploita tie van dure en grote machines. Die kunnen, economisch bezien, dan ook veelal niet voldoende productief ge maakt worden. Bovendien veroude ren dergelijke machines snel. Daarom bepleitte ir. Wellen het aanschaffen van eenvoudiger appa raten voor dagelijks gebruik. Zyn advies was: roep by belangrijke in vesteringen de hulp in van objec tieve voorlichters. Herdenkingsbijeenkomst Kind gedood op onbewaakte overweg 's-HERTOGENBOSCH, 3-5. Don- derdagmiddag omstreeks twee uur is op de onbewaakte overweg aan de Molenstraat te Vught de 36-jari- ge mevrouw J. Broekhof-Verhoeven uit Vught, die daar op haar fiets passeerde, gegrepen door de perso nentrein 's-Hertogenbosch-Boxtel. Haar 3-jarig dochtertje, dat bij haar op de fiets zat, was op slag dood. De vrouw zelf liep ernstige verwon dingen, verschillende fracturen en een shock op. Zij werd naar het Groot-zieken- gasthuis te 's-Hertogenbosch overge bracht. De trein kon met 20 minuten vertraging de reis voortzetten. 1 legaliteit BLOEMENDAAL, 3-5. - Voor de zeventiende keer heeft de Vereni ging van oud-illegale werkers in Bloemendaal donderdagavond in de Hervormde kerk de jaarlijkse her denkingsbijeenkomst gehouden. De herdenkingsrede werd uitgesproken door ds. J. Bronsgeest, hervormd predikant te Haarlem. Voor muzi kale omlijsting zorgden de altzange res mevrouw Died Booms-van Es en de organist Johan Timmerman. De nieuwe voorzitter van de vereniging, drs. A. P. W. van der Ham, sprak een openingswoord. Met het geza menlijk zingen van twee coupletten van het Wilhelmus werd deze plech tigheid, waarbij vele autoriteiten uit de naaste omgeving aanwezig waren, besloten. Vliegtuigen en spreeuwen In een rapport over het ver ongelukken, anderhalf jaar ge leden, van een Lockheed Elec tro passagiersvliegtuig in de haven van Boston doordat een vlucht spreeuwen in de straal motor^ van het toestel werd gezogen, wordt de mogelijk heid geopperd dat de spreeu wen door de motoren werden aangelokt, omdat het lawaai ervan gelijkt op het getjilp van krekels, waar spreeuwen zo belust op zijn. Bij dit ongeluk kwamen 62 mensen om het le ven. Alleen de Eélctra-moto- ren vertonen dit verschijnsel. De commissie van onderzoek adviseert het geluid te veran deren door wijziging van het aantal omwentelingen der motoren. Eerste paal voor bejaardencentrum DORDRECHT, 3-5. De geneeskun- die inspecteur voor de Volksgezond heid in Zuid-Holland, de heer A. in 't Veld, heeft donderdagmiddag de eerste paal geslagen voor een pro ject, dat in de nieuwe wijk Crabbe- hof in Dordrecht zal worden uitge voerd. Dit omvat een tehuis voor 162 langdurig zieken, een tehuis voor 136 bejaarden, 24 be jaarden woningen van het galerijtype voor echtparen, een centraal gebouw, waarin onder gebracht zullen zijn de keukens, het ketelhuis, de huishoudelijke afdelin gen, de linnenafdelingen en de tech nische dienst, en een zusterhuis voor 56 verpleegsters. Het ontwerp voor dit „Hervormd Sociaal Centrum" is van de architect ir. G. Gerritse te Dordrecht. De bouw, die twee jaar zal duren, vergt met de inrichting en de aan loopkosten een bedrag van f 7.700.000 „Weg wijskampen" in Hoeven (N.B.) DORDRECHT, 3-5. Op het terrein van het gemeentelijk recreatiecen trum van Dordrecht in de gemeente Hoeven (N.B.) houdt de A.N.W.B. zo genaamde „wegwijskampen", waar kampeerders, die voor de eerste maal met hun nieuw aangeschaft materiaal op pad willen gaan, in structie krijgen van deskundigen. De instructieweekefnden worden gehou den op 19 en 20 mei, 26 en 27 mei, 2 en 3 juni, 16 en 17 juni, 23 en 24 juni en 30 juni en 1 juli. Op deze dagen bestaat gelegenheid tot het verwerven van het kampeerpaspoort. Concertgebouworkest teruggekeerd SCHIPHOL, 3-4. Het Amsterdams Concertgebouworkest is donderdag avond kwart voor zeven met een speciaal toestel van de K.L.M. van zijn tournee door Japan terugge keerd. Donderdag werden weer enkele caissons geplaatst BRUINISSE, 3-5. Nadat in het tijdvak van 9 tot 14 april reeds twee caissons als zuidelijk landhoofd en in de week van 16 tot 20 april drie caissons als noordelijk landhoofd waren geplaatst, zijn donderdagmor gen om 05.44 twee eenheidscaissons geplaatst in het zuidelijk sluitgat van de Grevelingendam. In het tijdvak tot en met zaterdag 12 mei zal behoudens een enkele uitzondering, dagelijks een aantal eenheidscaissons in deze zuidelijke geul tot zinken worden gebracht. Op zaterdag 12 mei tussen 12 en 13 uur hoopt men door middel van vier eenheidscaissons de laatste opening in het zuidelijke sluitgat af te grendelen. In de loop van 1963. zal de defini tieve besluiting van de Grevelingen dam plaats vinden. Deze operatie zal i.p.v. met caissons met steen stortingen geschieden, waartoe in de loop van dit jaar begonnen zal wor den met het maken van de daartoe benodigde kabelbaan. resultaat na veel zwoegen DEN HAAG, 3-5. Minister Cals heeft in de donderdagmiddag gehou den vergadering van de Tweede Ka mer opnieuw het woord gevoerd by de behandeling van de Mammoet wet. Hy dankte de leden die woor den van deelneming spraken in ver band met het overlijden van de staatssecretaris, drs. G. C. Stuben- rouch. De minister zeide, dat het wets ontwerp een zeer zware taak voor hem is, die een sterke psychische druk op hem legt. „Deze taak is zo zwaar, dat de Kamer in de laatste zestig jaar nooit zo'n grote taak tot een goed einde heeft gebracht". Er zullen verschillen overbrugd moeten worden. Dit betekent dat niemand helemaal zijn zin kan krijgen. Het uitgangspunt moet toch zijn dat wij gezamenlijk tot elkaar moeten ko men", aldus de minister. •Minister Cals zeide dat hij ervan overtuigd was dat een request van het Genootschap van Ieraren aan Nederlandse gymnasia en lycea en drie andere hogere onder wijs vereni gingen nooit de Kamer zou hebben bereikt, als de besturen een gesprek met de minister zouden hebben ge had. In het request staan notoire misvattingen, die in zo'n gesprek hadden weggenomen kunnen wor den. Men moet niet de conclusie WASHINGTON, 2-5. Amerikaanse geleerden hebben voor de eerste maal bewezen dat de maan radio actief is. Hierdoor wordt een nieuw vraagstuk gevoegd bij de vele, die in verband met de ruimtevaart nog nader onderzocht moeten worden. Het hoofd van de Amerikaanse commissie voor ruimte-onderzoek, dr. Richard W. Porter, heeft dins dag meegedeeld dat een raket met een gevoelige geiger-teller zoge naamde röntgenstraling van de maan heeft opgevangen. Deze stra ling ontstaat tengevolge van de voortdurende kosmische ultra-stra ling van de zon en de ver verwij derde sterrenstelsels, die ook de maan treft. trekken dat de minister niet wil luis teren naar hetgeen uit onderwijs kringen naar voren komt. Overleg gezocht De minister zeide dat hij bij her haling heeft geprobeerd tot overleg met onderwijskringen te komen. Hij had protestants-christelijke onder wijskringen om overleg verzocht, maar nooit een reactie hierop ge kregen. Minister Cals wees met de groot ste klem het verwijt van de hand dat hij geen overleg zou hebben ge zocht. Spreker meende dat het volslagen irreëel is om alle takken van V.H. M.O. en A.M.S. apart in wetten on der te brengen en dan een samen hang aan te brengen. Hij meende dat men met één regeling het beste kan komen tot samenhang. Minister Cals zeide dat de gelijk waardigheid van het openbaar en bijzonder onderwijs beter tot haar recht komt in deze nieuwe wet dan in de oude regelingen. WASHINGTON, 3-5. In Washington heeft donderdagmorgen een histori sche ontmoeting plaats gehad tus sen de Amerikaanse ruimtevaarder overste John Glenn en zijn Russi sche „collega" majoor Gherman Ti- tov. De beide astronauten ontmoet ten elkaar in het gebouw van de academie voor wetenschappen in Washington waar een internationaal congres over de ruimtevaart wordt gehouden. Terwijl de beide mannen elkaar de hand schudden, zei Glenn „Hello", waarop Titov reageerde met een „Aangenaam u te ontmoe ten". Al spoedig was het echter „John" en „Gherman". Later in de ochtend werden Glenn en Titov op het Witte Huis door president Kennedy ontvangen. SUCCESJES Chr. Contact Bureau (C.C.Bi) voor Nederland, Lindelaan 32, Krommenie (N. H.). Huwe- lijksbemidd. en briëfw. Voor inl. postz. bijsluiten. Tuin-, bloem-, gazon-gras zaad; bestrijdingsmiddelen; A.S.F. korrels uit voorraad leverbaar. W. van Sluijs, tel. 437, Haamstede. Dames! Kiest voor üw man of zoon het beste op het ge bied van sigaren, cigaretten, tabak! Sigm. D. C. Viergever, Wèststraat, Haamstede. Dag en nacht geopend is onze automaat nu met één gulden inworp, Sigm. D. C. Viet- gever, hoek Kraanplein, Zie- rikzee. Doet nu uw voordeel! 250 gr. „Dorino" tabak voor f 1,75, voor pijp en sigaret, bij D. C. Viergever te Haamstede en Zierikzee. Bestelt uw kuikens en jonge hennen bij een vertrouwd adres: Joh. Schouls, Laan van St. Hilaire 1, Zierikze, tel. 2232. Broederij 16107. M. de Looze, een vertrouwd adres voor autorijlessen. Gra tis theorie-avonden. d'Ailly- straat 12, tel. 2235. Wilt u profiteren van koopjés in kampeertenten, luchtbed den, slaapzakken, etc., vraagt dan Fa. Antoine, Roosendaal aan. Telef. (01650) 4318, 3516. Koolteer, Carbolineum, groe ne glans Carbolineum, grond en glansverf, menie, kwasten enz. W. van Sluijs, Hooge- zoom 44, telefoon 437, Haam stede. Sigm. D. CJ Viergever in Haamstede en Zierikzee. Voor een cadeautje slaagt u bij ons altijd. Ons uiterst moderne lesma teriaal bestaat uit de wagens: „Bedford" vrachtwagen, „Re nault Dauphine" eii „Opel Rekord". Autorijschool Lem- som, Kerkwervé, tel. (01110) 2259 (b.g.g. 2917). Erkend en gedipl. door de F.N.O.P. Sneldienst 'Koophandel'. Van Rotterdam: Centraal Bode- huis, 10 uur Leuyehaven, Zekveld 12 uur; Dordrecht: Van Putte, 12.30 uur. Aan komst Zierikzee 4 uur. Kan uw gezin de Tong Test k doorstaan? bewijst: Macleans-witfe tanden zijn gezonde tanden Terwijl u dit leest vormt zich een laagje aanslag op uw tanden. U kunt het met uw tong voelen. Deze aanslag is gevaarlijk, vooral tussen de tanden waar de borstel niet komen kan: daar nestelen zich de tandbedervende bacteria! Borstel met Macleans en ga dan opnieuw met de tong langs uw tanden. De aanslag is wegl Opgelost door de unieke bestand delen van Macleans - zelfs tussen de tanden waar de borstel niet komt. Macleans biedt u zó meer bescherming tegen tandbederf! Ook uw kinderen móeten regelmatig, met Macleans poetsen. Gezonde melktanden: dc beste basis voor een gezond gebit voor later. Deze wereldberoemde Engelse tandpasta hoort ook in uw gezin thuis! Als kerngezonde hagelwitte tanden u een paar stuivers meer waard zijn, neem dan Macleans Peroxide Tandpasta. Beecham (Nederland) N.V. Voor engros: Motam, onderafd. «Jaco. Mot N.V. Amsterdam '11 Meesterlijke bromfiets is de Muurvaste wegligging 1962 2li p.k. motor Dubbele achtervering Steekas voor en achter en vele andere pluspunten Prijs f 849,- A. VAN HESE Lammermarkt 36 - Zierikzee Telefoon 2022 Bizonder leuke collectie 1962 Firma Koevoets Kleding en Sport Havenpark 5 Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 6