op elk dubbelgroot pak 71 CT De CENTO-conferentie Zeven en zestig Schouvven-Duivelandse kinderen naar Middelburg OVERDENKING Ideaal-Persil jxr 3 Oct DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG VeeklesSi Jjootlwili Voor 55 jaar.... ONZE PUZZELRUBRIEK DE LIEFDE VAN RODE BLOEM ZTFRTK7FFSI HK NIEUWSBODE VBIJDAG 21 APRIL 1962 118e juifut No. X9166 De CENTO („Centraal Treaty Organization") is een bondgenoot schap met als hoofddoel de gemeenschappelijke verdediging van het Midden-Oosten. Dit bondgenootschap, eerst Bagdad-Pakt ge naamd, werd in 1955 door Turkije en Irak ondertekend. Groot- Brittannië, Pakistan en tenslotte ook Iran, sloten zich bij het pakt aan. Echter, Irak verliet in 1959 officieel het Bagdad-Pakt en de zetel van het bondgenootschap werd van Bagdad naar Ankara overgebracht. Sedertdien wordt het pakt CENTO genoemd. De Verenigde Staten zijn lid van vrijwel alle werkgroepen van de CENTO, maar zij maken er officieel geen deel van uit. Zij verlenen echter een versterkte economische en technische hulp aan de lid staten. Turkije en Groot-Brittannië zijn tevens lid van de Navo, terwijl Pakistan deel uitmaakt van de Zuid-Oost-Aziatische Verdrags organisatie (ZOAVO). Iran daarentegen, maakt, behalve van het CENTO, deel uit van geen enkele andere verdedigingsorganisatie. Het koninklijk bezoek aan Zeeland Scheepvaartberichteu Ampenan, 2-5 te Philadelphia. Attis, 27-4 van Amsterdam naar West Indië. Esso Amsterdam (t.), 28-4 te Port Said. Esso Nederland (t.), 1-5 van Puerto La Cruz naar Baltimore. Korenia (t.), 30-4 te Curagao. Philippia (t.), 30-4 te Mena Al Ahmadi. Zafra (t.), 30-4 van Lavera naar Mena Al Ahmadi. ZIERIKZEE, 3-5. Op 8 mei a.s. hoopt het zilveren vorstelijk paar een bezoek te brengen aan Zeeland, welk bezoek uitsluitend geldt de Zeeuwse hoofdstad Middelburg. Uit alle gemeenten van Schouwen- Duiveland zullen kinderen - in to taal 67 - op die dag te Middelburg aanwezig zün, om deel te nemen aan eep spel, dat ter ere van het vor stenpaar zal worden opgevoerd. Uit alle kinderen worden elf kin deren afgevaardigd, met uitzonde ring van Zierikzee, dat twaalf kin deren naar Middelburg mag sturen. Burgemeester F. Th. Dijckmeester is voornemens de feestelijkheden bij te wonen. De kinderen gaan onder goede ge leide op reis. Voor de verzorging zijn aangezocht het hoofd van de Nutskleutersehool mevr. N. Brou wer-Steur, alsmede de heren Heule, hoofd van de o,I. school te Sirjans- land, L. Th. Fennema, hoofd van de Chr. Nat. school te Zierikzee en de heer Van der Sneppen, hoofd van de R. K. sohool, eveneens te Zie rikzee. Ingezonden mededeling Verdien 24 Ondanks de enorme korting op elk pak is Ideaal-Persil toch voorzien van de kostbare spaaremmertjes. Waardevol voor U persoonlijk! Vraag een spaarkaart bij Uw winkelier of vereniging! groot pak verzorgt Uw was ideaal! Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote Kerk: 10 uur ds. Bezemer (bed. H. Doop). Gasthuis- kerk: 10 uur ds. Assendorp, 7 uur ds. Bezemer. Kerkwerve: 2.30 uur vic. Keiling. Serooskerke: 9.30 uur ds. van Liere. Burgh: 10 uur dhr. Malipaard. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Boer. Renesse: 7 uur ds. van Liere. Noordwelle: 11 uur ds. van Liere. Eikerzee (Scharendijke): 10 uur ds. v. d. Ban. Brouwershaven: 10 uur ds. Oort. Zonnemaire: 10 uur ds. Duvekot. Noordgouwe: 10 uur vic. Keiling. Dreischor: 10 uur ds. Duijvendak (H.D.); Ouwerkerk: 11 uur ds. Groenewegen. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof. Oosterland: 9.30 uur ds. Groenewegen, 6 uur vic. Kelling. Sirjansland: 10 en 6.30 ds. van Vliet. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. v. d. Sar. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur ds. G. J. den Her der, doopsgez. pred. te Den Haag. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Tiemers- ma. Haamstede: 10 en 5 uur drs. J. H. Meijer, Oud-Beijerland. Brou wershaven: 10 en 2.30 uur ds. Went- sel. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Goslinga, Valkenswaard. Nieuwer kerk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oos terland: 10 en 3 uur ds. G. O. Donner Scheveningen. Bruinisse: 9 en 3 uur ds. den Heeten. Gereformeerde Kerken (vrygem.) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Keizer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. v. d. Klis. Kerkwerve: 10 en 6 uur leesdienst. Haamstede: 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. v. d. Klis. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 2.30 uur dhr. Verhoef, Capelle a. d. IJssel. OOS TERLAND; 10 en 2.30 uur leesdienst 6 uur dhr. Verhoef. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen op zondag te 7.15 en 10 uur. In de week Eucharistievieringen te 7.15 en 8 uur. Haamstede: Eucharistievieringen op zondag te 9 uur. Telefoonnet straks geheel geautomatiseerd DEN HAAG, 3-5. In Warffum, het Groningse terpdorp, zal minister Korthals op 22 mei de automatische telefooncentrale in dienst stellen. Door deze handeling zal - na 33 jaar - de volledige automatisering van het landelijke telefoonnet een feit zijn. Het bereiken van deze mijl paal in de toepassing van Bell's uit vinding in Nederland zal feestelijk worden gevierd. Het resultaat van de indienststel- ling zal zijn dat per 22 mei 1.200.000 Nederlanders automatisch zullen kunnen telefoneren. Na Zwitserland is Nederland hiermee het tweede land in de wereld dat een geheel ge automatiseerd telefoonnet bezit. DODENHERDENKING „Vergeet niet een van Zjjn weldaden". Psalm 103 2 b Jaarlijks houdt het Nederlandse volk op 4 mei zijn dodenherdenking, gedachtig aan de vele offers, die ge bracht zijn in de strijd voor de vrij heid van ons vaderland. Het gebeurt dit jaar voor de 17de maal. Het opgroeiend geslacht herdenkt alleen nog de gevallenen op hetgeen ze horen vertellen van de ouderen, die de tweede (en vaak ook de eerste) wereldoorlog hebben meegemaakt. Zelf weten ze er niets van. De jon geren zelf kunnen' de vrijheid ook niet zo waarderen als degenen, die uit ervaring kunnen vertellen van krijgsgevangenschap, concentratie kamp en bezetting. We mogen hen dat ook niet kwalijk nemen, omdat ze het opgroeiende geslacht zijn, dat in vrijheid geboren is en daarom het leven in vrijheid gewoon vindt. Daarom is het goed, dat de ouderen hen er steeds weer op wijzen, welk een hoog goed 'het is, te mogen leven als vrije mensen in een vrij land. En dat die vrijheid soms helaas gro te offers kost. Dat moeten wij trouwens allen zonder onderscheid bedenken. Onze vrijheid is betaald met het offer van vele anderen, die huh leven hebben ingezet in de strijd voor de vrijheid en in vele gevallen het le ven er ook voor gelaten hebben. En het is daarom onze plicht hen in dankbare eerbied te gedenken. Daarom houden wij als volk van Nederland ook nu nog - zeventien jaar na de bevrijding van ons va derland - dodenherdenking. Dat moeten we wel goed zien. De vierde mei is de dag'van de doden herdenking. Niet de dag van de hel denverering. Die kennen we niet. Men zou zich kunnen afvragen, of daar dan geen reden toe is? Zijn er niet de vele mannen en vrouwen geweest tijdens de oorlogsjaren, die zich als ware helden gedragen heb ben? Die tot daden gekomen zijn, die ze geen tweede keer zouden heb ben willen herhalen of zelfs durven herhalen, maar gehandeld hebben, omdat ze voor zichzelf overtuigd waren, dat het niet anders kon en mocht? Ze zijn er ongetwijfeld bij tiental len, misschien wel bij honderdtallen geweest. En ondanks dat toch geen heldenverering. Daar zouden allerlei redenen voor genoemd kunnen worden. Bedenken we wel: de grootste helden behoe ven nog niet degenen te zijn, die hun leven verloren hebben. Er is ook veel heldhaftigheid betoond in stilte en in het verborgen. Boven dien is ons volk wellicht te nuchter voor het houden van een heldenver ering. Maar voor alles zullen we moeten erkennen, dat de vrijheid van ons volk een weldaad is, die we van God ontvangen hebben. De psalmdichter zegt: „vergeet niet een van 'Zijn weldaden". Weldaden Gods zijn er vele in allerlei opzicht. Maar deze ene zullen we in elk geval niet mogen vergeten: dat we als volk van Nederland in vrijheid mogen leven. De grootste eer voor onze vrijheid komt niet toe aan de.helden, maar aan God, die ons volk genadig ge weest is. Daarom geen heldenver ering. Maar wel dodenherdenking. Om te denken aan allen, die het of fer van hun leven gaven, omdat de vrijheid van hun volk en hun va derland hun lief was. Onze vrijheid is een weldaad Gods die we niet mogen vergeten. Een heel grote weldaad zelfs, maar noch tans niet de allergrootste. Want de allergrootste weldaad Gods is een andere vrijheid, die ons alleen in Christus ten deel valt. De vrijheid van zonde en dood. „Indien de Zoon u vrijgemaakt heeft, zo zult ge waarlijk vrij zijn". Wat hebben we toch veel reden om God te danken! Maar onze do den zullen we daarbij niet mogen vergeten. Zierikzee. C. BEZEMER Ingezonden mededeling BINNENVERINGBED Jmc best» bed ooft gemaakt SCHUIHRUBBERBED1 met mtterkte midden sector fJiakct fabriekt* Zovtnborfta j De Gaulle ontving parlementariërs In vier minuten was het klaar PARIJS, 3-5. President de Gaulle heeft donderdag een, naar wat ge noemd werd, ietwat kille ontvangst bereid aan de voorzitter van de na tionale vergadering, Chaban Delmas en de nieuwgekozen vice-voorzitters, secretarissen en andere functiona rissen van de kamer, allen lid van het parlement. Het is traditie, dat de voorzitter van de antionale vergadering, die zelf de gehele duur varf de parle mentaire zittingsperiode is gekozen, de nieuwe functionarissen aan de president voorstelt. Deze plechtig heid vond donderdagochtend in het paleis van het Elysee plaats. Enkele parlementsleden, die de ontvangst bijwoonden, waren van gevoelen, dat de president het parle ment weinig eer bewees, omdat de ontvangst slechts drie tot vier mi nuten duurde. Tijdelijke bijstandregeling voor mindervaliden DEN HAAG, 3-5. De minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, heeft een tijdelijke regeling getroffen, welk voorziet in uitkeringen voor levensonderhoud en uitkeringen voor bijzondere doel einden ten behoeve van gehandicap ten voor wie op grond van de be staande regelingen zeer weinig kan worden gedaan. In een circulaire aan de gemeentebesturen omschrijft de minister deze categorie als volgt: jmeerderjarige, ongehuwde, in ge zinsverband van onderhoudsplichti gen wonende gehandicapten, die jonger zijn dan 65 jaar en tengevol ge van hun handicap geen regelma tige arbeid kunnen verrichten. On der regelmatige arbeid wordt ver staan arbeid, waarvoor een netto loon van f 30 of meer per week wordt ontvangen. ZIERIKZEE (adv.). Naar Amerika met de dubbelschroefschepen vau de Russische vrijwillige vloot. Verschil lende afvaarten. Passageprijs derde klas: f 87,50, eerste klas: f 150. NOORDWELLE. De gemeenteraad heeft - onder nadere goedkeuring - het tractement van burgemeester en secretaris verhoogd en gesteld op f 275. ZIERIKZEE. In het openbaar werd verkocht de smidse der oude am bachtsschool aan het Kerkplein, die f 325 opbracht. ZIJPE. Zaterdag loerden per stoomboot Minister Lely" ongeveer 550 personen vervoerd, een aantal dat nog nimmer tevoren was voor gekomen. ZIERIKZEE. In de haven deed zijn intrede de „Sphinx", de nieuwe boot voor het toezicht op de visserij op de Zeeuwse stromen. OUWERKERK. Een door 106 inge zetenen getekend adres ts aan de raad overhandigd, waarin vervat het verzoek aan de gemeente een legaat van f 1500 niet aan te nemen, maar te doen verdelen aan de in armoede levende verwanten van de erflater. NIEUWERKERK. Tijdens een al hier gehouden vergadering is beslo ten tot het jaarlijks organiseren van een volksfeest. HAAMSTEDE. De bestrating van de Kloosterweg is over een lengte van 1680 nieter tot aan de lage duin- gronden, aangebracht. HAAMSTEDE. Heden werd alhier verkocht de meestoof „De Koe" aan de straatweg van Haamstede naar Burgh. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 1 mei Wilhelmina Paulina, d. van Leendert Berrevoets en Pieternella Cornelia van Schou wen; 1 mei Clement Anthonie, z. van Kornelis Anthonie Rijnberg en Jacomina Johanna Deui'loo, won. te Westerschouwen; 3 mei Maria Am- melberga Lucia, d. van Johannes Ja cobus Andries van Velthoven en Petronella Mathilda Johanna Tuin der. Gehuwd. 27 apr. Krijn Arie van den Hoven, oud 23 jr. wonende te Terneuzen en Maria Jacoba Helena Steendam, oud 22 jaar; 27 apr. An thony Berrevoets, oud 24 jaar, wo nende te Zierikzee en Kornelia Pie ternella de Vlieger, oud 18 jaar, wo nende te Brouwershaven; 27 apr. Marinus Ringelberg, oud 23 jaar, wonende te Brouwershaven en Mar- garetha Johanna Koster, oud 22 jaar, wonende te Zierikzee. Overleden. 25 apr. Mary Fran ces Lyons, oud 74 jr., geh. geweest met Abraham Jacobus Frederik Fokker; 26 apr. Wilhelmina de Vlie ger, oud 86 jr., geh. geweest met Hendrik van der Wekken, won. te Westerschouwen; 26 apr. Marinus Okkerse, oud 80 jr., geh. geweest met Neeltje Schraver, won. te Brui nisse; 27 apr. Maartje den Boer, oud 61 jr., e.v. Pieter van Burgh; 1 mei Jan Padmos, oud 65 jr., ongehuwd, wonende te Bruinisse. VENRAY. Donderdagmiddag om streeks half zes is de 5-jarige Henk Bexkens in de Prins Bernhardstraat te Venray tegen een bestelauto op gelopen. De jongen is overgebracht naar het ziekenhuis te Venray en is daar een uur later aan de bekomen verwondingen overleden. De recente feestdagen zijn kenne lijk niet bevorderlijk geweest voor de puzzelzin der lezers, want de sta pel inzendingen bleek kleiner dan gewoonlijk. De eerste prijs gaat deze week naar: Mevr. G. PRIEMUS-GEUZE Elkerzeeseweg 8, Scharendyke De tweede prijs is bestemd voor: Mej. E. v. d. WOESTIJNE, Manhuisstraat 29, Zierikzee De oplossing van de puzzel luidt als volgt. Horizontaal: 1. de, 3. rem, 5. vod, 7. ui, 9. ala, 11. ada, 12. zus, 13. spa tel, 15. noemer, 17. spaniel, 18. vers, 19. er, 2-0. li, 21. adel, 24. iel, 26. ame- rika, 30. effenen, 34. asperge, 38. klamboe, 42. lor, 43. kilo, 44. oe, 45. or, 47. snit, 48. begonia, 50. sahara, 51. iedere, 53. nor, 54. nee, 55. dik, 57. a.p., 58. tot, 59. kan, 60. s.a. Verticaal: 1. da, 2. els, 3. rots, 4. malaria, 5. vanille, 6. deel, 7. uur, 8. is, 10. aparte, 12. zelden, 14. epe, 16. oei, 18. via, 22. lijn, 23. pi, 25. af, 27. mos, 28. ree, 29. keg, 31. fel, 32. eem, 33. ego, 34. alk, 35. pilaar, 36. r.k., 37. elegant, 38. kroniek, 39. al, 40. benard, 41. ent, 44. oer, 46. rie, 48. bast, 49. aden, 50. sop, 52. eis, 53. na, 56. ka. DE NIEUWE PUZZEL LAND- EN TUINBOUW Een nieuwe vinding Iedereen wil graag een liguster- of meidoornhaag die er de gehele zomer goed geknipt uitziet. Tot nu toe was regelmatig snoei en, - op zijn zachtst gezegd een zeer vervelend karweitje - toch nog het enige middel om een mooie haag te verkrijgen. Het probleem van vele malen li guster- en meidoornhagen snoeien is thans opgelost; dank zij een nieu we vinding kan dit werk tot een minimum van één tot tweemaal knippen worden beperkt. Orga-Rem is een uniek middel en houdt de opwaarts en naar buiten gerichte groei van liguster- en mei doornhagen tegen. Men bespuit de hagen in het vroege voorjaar dus omstreeks voordat de scheutgroei gaat optreden, of later in het sei zoen, binnen 14 dagen na het snoeien Ook is Orga-Rem een grasgroei- remmiddel, vooral geschikt voor grasbermen, spuit in april, vóór de aarontwikkeling begint. Eventueel in juli herhalen; dan loepassen na het maaien zodra vol doende hergroei optreedt. Uitsluitend bermen behandelen waar een goede grasontwikkeling verwacht mag worden. Hier is- een uitvinding waardoor belangrijke besparing van arbeid, tijd en geld kan worden verkregen. Premier Nehroe van India heeft in het parlement gezegd dat India niet zal toegeven aan de Chinese eis, dat de Indische troepen twee controleposten ontruimen in het om streden grensgebied. De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. leerling (fr.), 5. vorm van bespotten, 9. de dato (afk.) 11. haasten, 13. kleur, 15. zijrivier v. d. Donau, 17. kostbare stof, 19. titel (afk.), 20. fr. pers. vnw., 21. planeet, 23. borrel, 25. eerste persoon (afk.), 26. teil, 28. jongensnaam, 29. kleur, 32. namelijk (afk.), 33. chin, maat, 35. al, 36. getij, 38. 'uitstalkast, 41. pers. vnw., 42. eng. voorzetsel, 44. bevel, 46. reeks, 47. verstand, 49. ruim, 50. jongensnaam, 53. spil, 55. vorm van tronen, 57. hinder, 58. water in Brabant, 60. fr. voegwoord, 61. speelgoed, 63. verharde huid, 65. grondsoort, 67. zonder gezelschap, 70. heilige (afk.), 71. rangtelwoord, 72. zeevogels. Verticaal: 1. keurtroep, 2. tij'd- perk, 3. mits, 4. eerste persoon (afk.), 5. dierengeluid, 6. lidwoord, 7. lid v. e. volksstam, 8. subsidie, 9. lidwoord 10. spoedig, 12. afbeelding, 14. mil. opleidingsschool (afk.), 16. aanvul lend gedeelte, 22. dus (eng.), 24. oor spronkelijke taal, 27. waardeloze last, 30. water in Utrecht, 31. de le zer heil (lat. afk.), 34. dierengeluid, 35. zangnoot, 37. bieding, 38. land bouwwerktuig, 39. naamloze ven nootschap (duits), 40. zeediertje, 42. slede, 43. handelswaar, 45. deel v. e. kasteel, 48. roofdier, 51. netto (afk) 52. geogr. aanduiding (afk.), 54. soort stof, 56. herkauwer, 59. grote bijl, 62. lang dun stuk hout, 64. gemeen schappelijk stuk grond, 66. rang in 't leger (afk.), 68. fr. lidwoord, 69. en anderen (afk.). 36. Met Agua als tolk zijn de misverstan den spoedig uit de weg geruimd. Terwijl Aram snel naar zijn rustbed wordt terug gedragen, ontspint zich een levendig ge sprek tussen de blanken en de Osagen. „Maar waarom heeft deze kerel Webster gedood?" vraagt Cabot op zeker moment cn hij wijst op Nittum. Dan vertelt Nittum, dat hij het niet is geweest die Aram, Agua en Tim Tyler met pijlen verwondde en dat hij, juist toen hij erin geslaagd was, zich van zijn boeien te bevrijden, gezien had hoe Webster met een mes in de vuist Aram's blokhut bin nendrong. „Maar waarom zou Webster Ai*am heb ben willen doden?" vraagt Cabot ongelo vig. „Dat zou ik u wel kunnen vertellen, schipper, maar gaat u dat maar eens aan matroos Black vragen", zegt Agua grijn zend. „Aan Black?" vraagt de kapitein ver baasd. Dan loopt hij schouderophalend naar de blokhut van Black en werpt de deur open.En hij kijkt recht in de loop van het pistool, dat Black in zijn nerveus trillende hand klemt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 5