DE ZIERIKZEESCHE COURANT EVIAN-OVEREENKOMSTEN ZULLEN „TEN ALLE KOSTE" WORDEN UITGEVOERD Amerikaanse atoomwapens „Waterman" met 850 militairen naar Nieuw-Guinea vertrokken Belgische vrees voor nieuw „Kongolees drama" Spoorwegongeluk bij Tokio: 142 doden WAT TEQT PE &ILT Stikker tegen non-agressiepact ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 4 MEI 1962 118e Jaargang No. 191G9 WAARIN OPGENOMEN 1797.1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v'h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, CV. 11 1 1 Cl dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 schouwse bunkers verdwijnen: zie pagina L cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. J 1 O De Gaulle over Algerië Nieuwe terreurdaden van de O.A.S. ALGIERS, 3-5. Volgens oïïiciële zegslieden in Oran zijn donderdag op een boerderij nabij Sidi Bel Abbes, ten zuiden van Oran, negen Marokkanen - onder wie vier kinderen en twee vrouwen - door leden van het Algerijnse opstandelingenleger gedood, omdat zjj geweigerd hadden gevolg te geven aan een evacuatiebevel van het Algerijnse bevrijdingsfront. In Sidi Bel Abbes zelf kwamen vier Algerijnen om het leven, nadat hun huis in brand was gestoken. In Saida, ten zuidoosten van Oran, werden één Algerijn gedood en zeven gewond tijdens een vechtpartij met leden van het Vreemdelingenlegioen. Zes legionairs werden gewond, van wie één ernstig. In Blida, in het oosten van het land, werden donderdag vier Alge rijnen gedood en eveneens vier ge wond door een beschieting door een O.A.S.-commando. Na deze schiet partij werd één Europeaan door woedende Algerijnen afgeranseld. In Oran werden donderdag de kan toorlokalen van de nieuwe hoofd prefect van Oran, René Thomas, die twee dagen geleden in Oran arri veerde om zijn post te aanvaarden, door drie hevige ontploffingen ver nield. Na de tweede ontploffing werd geweervuur gehoord waardoor één politieman werd gewond. De kanto ren waren gelegen op de veertiende verdieping van het nieuwe prefek- tuurgebouw, waarin de laatste we ken tien kneedbomaanslagen hebben plaats gehad. In Algiers zijn donderdag tot laat in de middag zes Algerijnen door aanslagen om het leven gekomen en zeven gewond. Ordemaatregelen De Franse hoge commissaris in Algerië. Fouehet. en de opperbevel hebber. generaal Fourquet, hebben in een bijeenkomst met de leiding der politie van Algiers nieuwe richt lijnen aangegeven voor het handha ven van de orde in de Algerijnse hoofdstad. Na de ontploffing op woensdag van een met explosieven geladen auto voor het wervingsbureau voor ha venarbeiders in Algiers, waarbij een groot aantal doden en gewonden viel te betreuren, hebben zich donderdag geen Algerijnse havenarbeiders op het werk gemeld. Op zeven schepen ligt het werk stil. Het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen in Brussel heeft zijn diepe verontwaardiging uitgesproken over de koelbloedige slachting onder de Algerijnse haven arbeiders van woensdag. In een com muniqué werd op president De Gaulle een beroep gedaan om krachtige maatregelen te nemen om de terreur van de O.A.S. te breken. President De Gaulle heeft donder dagmorgen met premier Pompidou en de minister voor Algerijnse za ken, Joxe, de situatie in Algerië be sproken. Later verklaarde de Franse presi dent tegenover enige leden van de Nationale Vergadering, dat de over eenkomsten van Evian „ten alle koste" zullen worden uitgevoerd, daar de natie zelve deze heeft vast gesteld en goedgekeurd. WASHINGTON, 4-5., In kringen die nauwe betrekkingen onderhou den met het Amerikaanse ministerie van Defensie, is vernomen dat pre sident Kennedy heeft gelast de or ders voor lichte-atoomwapens te be perken. In Washington wees men erop dat in 1958 alleen de strategische lucht macht en de marine over atoomwa pens beschikten, maar thans beschik ken ook bataljons van het leger over deze soort wapens. Galabal aan boord van de „Oranje". Keizerin Farah danst aan boord van de „Oranje" met Jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, burgemeester van Utrecht. Tweefle troepentransport ROEANDA EN BOEROEND1 BRUSSEL, 3-5. De eis van de re geringen der twee Belgische voog- dügebieden in Afrika, Roeanda en Boeroendi, dat de Belgische troepen zullen worden teruggetrokken, voor dat zjj op 1 juli a.s. onafhankelijk zullen worden, heeft in België ge leid tot de vrees, dat een nieuw „Kongolees drama" zal ontstaan. Bij de debatten, die begin van dit jaar in de algemene vergadering van de Verenigde Naties in New York werden gevoerd, wist de Belgische minister van buitenlandse zaken, Spaak, te bereiken, dat de over dracht van de souvereiniteit aan Roeanda en Boeroendi niet automa tisch onmiddelliik het vertrek zou betekenen van de slechts uit onge veer 1.000 man bestaande Belgische troepenmacht in de twee voogdij ge bieden. Met het voorbeeld van Kongo voor ogen is het vrijwel zeker, dat zon der de aanwezigheid van Belgische militairen de blanke technici de ge bieden vóór de dag van onafhanke lijkheid zouden verlaten en nieuwe bloedige gevechten zouden ontstaan tussen de Bahoentoe- en Batoetsi- stammen. Nadat aanvankelijk afgevaardig den van beide gebieden de handha ving van Belgische troepen als over gangsmaatregel hadden aanvaard, blijken zij van mening te zijn ver anderd na besprekingen, die de af gelopen dagen in Addis Abeba zijn Woensdag bezoekt Vorstenpaar Den Haag DEN HAAG, 3-5. Het programma voor het bezoek van H.M. de Konin gin en Z.K.H. Prins Bernhard aan Den Haag op woensdagmiddag 9 mei is thans bekend gemaakt. Het koninklijk paar zal om 15 uur uit Haarlem naar Den Haag vertrekken en omstreeks 15.30 uur aankomen op „Huis ten Bosch". Van 14.45 tot 15.15 uur zullen zich dan inmiddels in de Ridderzaal op het Binnenhof verscheidene autoriteiten verzameld hebben. Om 15.50 uur vertrekt het koninklijk paar van .Huis ten Bosch' naar de Ridderzaal. De aankomst bij de Ridderzaal is vastgesteld op 16 uur. Een uur lang zal het koninklijk paar temidden van de genodigden in de Ridderzaal vertoeven en om 17 uur zal hun door burgemeester en wethouders van Den Haag in de Ko- ninginnekamer het geschenk van de gemeente worden aangeboden. Om 17.15 uur begint een rijtoer, die om 17.45 uur zal eindigen. gevoerd. Daar zijn door bemiddeling van de V.N.-commissie voor de voogdijgebieden regeringsafgevaar digden bijeengekomen om overleg te plegen over de mogelijkheden ook na de overdracht van de souvereini teit door België de economische, financiële en politieke banden tus sen de twee gebieden voort te zet ten. Een accoord over de economi sche en financiële samenwerking kon worden bereikt, doch niet over de handhaving van de politieke een heid. ROTTERDAM, 4-5. Het vroegere regeringsschip „Waterman" - nu op nieuw gecharterd - is heden-donderdagmorgen met ruim 850 militairen aan boord uit Hoek van Holland vertrokken met bestemming Nieuw-Guinea. Om even over zes trokken de sleepboten „Schouwenbank" en „Azië" het schip los van de betonsteiger, naast de aanlegplaats voor de bootdiensten op Harwich, waar tientallen familieleden hun zonen, mannen of verloofden een laatste groet toezwaaiden. Dat gebeurde onder de tonen van het „Wil helmus", gespeeld door het trompettercorps van de cavelerie, dat daarvoor reeds in het schemerdonker het vertrek met pittige marsmuziek een beetje had opgefleurd. De tocht van de „Waterman" is het tweede troepentransport per schip sinds de regering besloten heeft de Nederlandse strijdkrachten in het omstreden gebiedsdeel te versterken. De reis duurt 38 dagen en gaat via Curagao, het Panamakanaal en Ho- noloeloe. Evenals vijftien dagen geleden bij het vertrek van de „Zuiderkruis", die nu juist het Panamakanaal is gepasseerd, heerste er ook vannacht Het galafeest aan boord van de „Oranje". Het zilveren bruidspaar op de dansvloer. in het anders zo rustige Hoek van Holland een grote bedrijvigheid. Er was minder politie op de been - de afzetting bleef nochtans zeer effec tief - maar er waren ditmaal meer „wegzwaaiers" naar de kustplaats gekomen. Zij werden om even voor half zes tot de kade toegelaten, kort nadat de staatssecretaris van defensie, lui tenant-generaal b.d. M. R. H. Cal- meyer, het schip had verlaten in ge zelschap van de nieuw benoemde chef van de generale staf, luitenant- generaal J. P. F. Agasie, die deze functie ook, pas drie dagen vervult. Minder fortuinlijk was een groepje van 70 a 80 betogers, merendeels jeugdige Amsterdamse leden van een zeer linkse organisatie, dat al in de vooravond naar Hoek van Hol land was gereisd om te demonstre ren tegen het vertrek. Zij hadden o.a. pamfletten bij zich, die zij aan de militairen probeerden te over handigen. Maar nog voor de aan komst van de troepen werden zij op gevangen door het cordon van poli tiemannen en leden van de Konink lijke Marechaussee. Enkele mannen en jongens brachten een paar uur door op het politiebureau- De an- derèri hadden daarna geen andere keus meer dan de snel langs hen rijdende colonnes een groet toe te zwaaien. Slechts een enkele keer klonk de kreet „Geen troepen naar Nieuw Guinea", of „Troepen terug". Maar direct contact met de militai ren kregen zij niet, want de kade bleef voor hen afgesloten. De eerste troepen kwamen om streeks half drie in militaire wagens in het dorpje aan. De mannen had den allen een lange reis achter de rug, want de colonnes kwamen uit de legerplaatsen Appingedam, Stroe, Ermelo en Oirschot. De militairen uit Appingedam hadden al woens dagavond afscheid genomen van hun familie, de anderen donderdagavond Zij hadden alleen hun wapens en/of een koffertje bij zich. De plunjezak- ken waren al eerder aan boord ge bracht. Het detachement is, evenals de groep die met de „Zuiderkruis" reis de, samengesteld uit een afdeling lichte luchtdoelartillerie en een ba taljon infanterie (stoottroepen), aan gevuld met personeel van speciale dienstvakken. Beide onderdelen zul len op Nieuw-Guinea als zelfstan dige eenheden intact blijven, zo ver telde luitenant-kolonel der huzaren C. A. Heshusius, de troepencomman dant op deze reis. Er is voor gezorgd dat de mannen op de teis in ruime mate ontspan ning krijgen. Zij zullen in ieder ge val op Curagao mogen passagieren. Waarschijnlijk ook in Honoloeloe. TOKIO, 4-5. Het drievoudig spoor wegongeluk by Tokio heeft volgens de laatste berichten 142 mensenle vens geëist. Het aantal gewonden bedraagt 385. van 190 van hen is de toestand ernstig. Het ongeluk gebeurde doordat een goederentrein door een onjuiste uit leg van een sein door de machinist ontspoorde. De machinist van een naderende personentrein zag de ont spoorde locomotief te laat op zijn spoor liggen en kon een botsing niet meer vermijden. Een van de rij tuigen van de personentrein liep uit de rails. De conducteur liet de reizi gers uitstappen en in het nachtelijk Planeetje „Fabiola" BRUSSEL, 3-5. Het 1576ste planeetje van de groep van de Asteroïden dat in 1948 door de Belgen Arend en Roland werd ontdekt, is Fabiola genoemd naar de koningin der Belgen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Waarom onze mening te uiten? Morgen hebben we een andere! Verwachting tot zaterdagavond: Iets zachter Verandei'lijke bewolking, maar geen regen van betekenis; weinig wind en iets zachter. 5 mei. Zon op 5.04, onder 20.10. Maan op 6.19, onder 21.45. 6 mei. Zon op 5.02, onder 20.12. Maan op 6.56, onder 22.55. 7 mei. Zon op 5.01, onder 20.13. Maan op 7.40, onder 23.56. Nieuwe maan: 4 mei te 5.25. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 5 mei 6 mei 7 mei 3.59 v.m. 4.44 v.m. 5.28 v.m. BROUWERSHAVEN 5 mei 6 mei 7 mei 3.31 v.m. 4.14 v.m. 4.55 v.m. 16.30 n.m. 17.08 n.m. 17.45 n.m. 15.57 n.m. 16.39 n.m. 17.22 n.m. duister te voet terug gaan naar een station van Tokio. Op dat ogenblik kwam een tweede personentrein aanrijden, die op de mensen op de spoorbaan inreed en tegen de an dere wagons botste. Deze trein ont spoorde en geraakte in brand. En kele wagons gleden langs een hel ling naar beneden en ramden huizen ATHENE, 3-5. De secretaris-gene raal van de Navo, de Nederlander mr. D. U. Stikker, heeft donderdag in Athene op een persconferentie gezegd een non-agressiepact tussen de Navo en het Warschaupact „on nodig" te achten. De Engelse dele gatie op de conferentie van de Navo, die in Athene gehouden wordt, heeft zich verbaasd getoond over deze stellingname van mr. Stikker. Zij heeft doen weten dat diens verkla ringen slechts een persoonlijke me ning inhouden en niet het standpunt van de Navo zijn. In december zou de secretaris-generaal tegenover een Russische correspondent het tegen deel gezegd hebben. Toen deze hem hieraan herinnerde, lachte Stikker en bood hem een dronk aan. Springtij: 6 mei. HET WEEKOVERZICHT De instroming van koude polaire lucht van de Noordzee is tot stil stand gekomen en de veranderingen in de luchtdrukverdeling zijn zo danig, dat we de komende dagen geleidelijk wat zachter weer kun nen verwachten. Op de oceaan ligt namelijk een omvangrijke depressie, aan de zuidwestflank waarvan sub tropische lucht in de richting van Frankrijk en Zuid-Engeland wordt gestuwd. De begrenzing van deze lucht bevond zich vrijdagochtend boven België. Het ziet er naar uit dat deze lucht het komende etmaal ook over ons land uitvloeit. Daarbij zal door de grote vochtigheid over het algemeen veel bewolking wor den meegevoerd, terwijl de regen- kansen toenemen. Weekeinde ARTSENDIENSTEN ZIERIKZEE: dokter C. M. v. Hoorn, telefoon (01110)-2080. MIDDENSCHOUWEN: dokter J. L. Brabcr, Dreischor, tel. (01112)-280. DIERENARTSEN dokter C. J. H. Scheuerman, Zierik zee. telefoon (011101-2180

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1