Bruiloftsfeest Vorstenpaar vrolijk, ongedwongen en huiselijk DE ZIERIKZEESCHE COURANT Oranjeverslagen zie pagina 2 en 3 Unieke vaart van de „Oranje" Werkend Nederland toonde zich aan vorstelijke gasten Roofmoord te Rotterdam Ministers NAVO-landen in Athene bijeen Amerikaanse kernproef zierikzeesche m nieuwsbode! DONDERDAG S MEI 1962 118e jaargang No. 19168 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken It, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Het vredeswerk is hard, misschien wel het hardste van alle werk. AAN BOORD M.S. „ORANJE", 2 mei. - Het bruiloftsfeest van de konink lijke familie op de „Oranje" is een vrolijk, ongedwongen, recht huiselijk feest geworden, waarbij het protocolair vertoon hoegenaamd niet te be merken was. Het was een feest in twee delen: een voorspel, waaraan slechts de vorstelijke en prinselijke gasten van het bruiloftspaar deel namen en een feestelijk slot, waarin ook de brede kennissenkring van de prinsessen werd betrokken en waarin dc jeugd aan bod kwam, die naar de wens van het zilveren paar ten volle in de feestvreugde moest delen. Het adellijke gezelschap, dat twee dagen lang met het Nederlandse ko ningspaar heeft feest gevierd, is voor dit grandiose sluitstuk van de brui loft in Amsterdam aan boord van de ..Oranje" gegaan. De lange en kleu rige stoet van gasten scheepte zich vrijwel zonder ceremonieel in. Ze kwamen in willekeurige volgorde over de omhuifde loopplank van het trotse schip. Men zag daar prins Philip van Engeland blootshoofds en met de handen op de rug gevouwen binnen wandelen naast koningin Eli sabeth in een wijde gele, zijden man tel. Daarachter de keizer en keizerin van Perzië, vriendelijk wuivend naar het plukje fotografen, dat in een kooi langszij van het schip hing te ope reren. Gevieren kwamen daarna de prinsessen binnen. Beatrix en Irene voorop, de kleine Marijke behoed zaam stappend aan de arm van Mar griet er achter. Als in een film trok de vorstelijke rij verder: koning Olaf van Noor wegen, de charmante Margaretha en de sportieve Bertil uit Zweden; dan koning Boudewijn en koningin Fa- biola in diep paars met een kostbare witte bont omhangen; dan de familie van prins Bernhard; Michaël van Griekenland met prinses Anne van Frankrijk. Ruim 150 vorstelijke gasten cn ho velingen werden in de met veel bloe men versierde „Nassau lounge" van de „Oranje" ontvangen. Het was daar een cocktail vol opgewekte kout en met bijzonder veel belangstelling voor de navigatiekaarten; die daar waren opgesteld. De tocht langs IJ en Noordzeeka naal was een prachtige vaart, waarin Holland zich aan zijn gasten in zijn ware, modei'ne gedaante liét kennen: water, polders, schepen en fabrieken. Film van werkzaam Nederland Toen het diner van de hoge gasten met een schitterend stukje vuurwerk was geëindigd, had de „Oranje" juist de in de avondschemer vervaagde polder verlaten en ontrolde zich voor het oog van de gasten de film van werkzaam Nederland: het hele in dustriecomplex van de IJ-mond in feestkleed gestoken. Alle fabrieken praalden met al het licht, dat ze kon den opbrengen. Het terrein van de hoogovens lag er in al zijn macht en welvaart en de gasten kwamen er nauwelijks op uit gekeken toen ze eenmaal veilig in de sluizen van IJmuiden waren. Hier wachtten de nieuwe gasten: 180 studenten, vrienden en kennissen van de prinsessen werden aan boord genomen om de feestvreugde met jeugdige geestdrift te vullen. Konin gin en prins en prinsessen verwel komden de schare in de „Cinema lounge" van het schip, waar de flar den papier en guirlandes van de zol dering hingen, als ware het carnaval. Italiaanse muziek klonk weldra op en voor de rest van de avond werd de „Oranje" in een vrolijk danspaleis herschapen. Er was echter één tegenvaller, die echter geen domper op de feest vreugde kon zetten. Reeds vroeg in de avond was aan boord van de „Oranje" het bericht door de luid sprekers gegaan, dat besloten was niet de voorgenomen tocht buiten gaats te maken. Het weer was op deze kille en grauwe mei-avond niet mild genoeg om een ongestoorde tocht buiten de pieren te verzekeren. Daarom bleef het schip binnen de sluizen en daar straalde enkele uren lang uit alle patrijspoorten het licht ten teken, dal het sluitstuk van de feestviering nog in volle gang was. Fotografen en cameralieden kregen in beide balzalen ongeveer vijf mi nuten' de gelegenheid opnamen te maken. Daarna moest de pers ver dwijnen. De leden van het konink lijk gezin, omringd door een keizer en een keizerin, koningen en konin ginnen, prinsen en prinsessen, her togen en hertoginnen, graven en gra vinnen, bleven tot na middernacht geanimeerd op de dansvloeren. Het bal werd omstx-eeks half één onder broken voor een souper en daarna voortgezet. Nagewuifd en toegejuichd door enkele honderden Amsterdammers zijn woensdagmiddag om zes minu ten over twaalf de vorstelijke en adellijke gasten van 'het zilveren bruidspaar met drie luxe autobus sen naar de Keukenhof vertrokken. De stoet werd geopend door een po- litie-auto, daarachter volgden de autobussen. Ook een reservebus reed mee. In de voorste bus zaten o.m. ko ningin Juliana en prins Bernhard, de sjah van Perzië en 'keizerin Farah koningin Elisabeth en haar gemaal, koning Olaf, de groothertogin van Luxemburg. Het instappen in de bussen, die op het parkeerterrein voor het hotel aan het Prof. Tulpplein stonden op gesteld, had een bijzonder onge De historische staatsiefoto De staatsiefoto, welke dinsdagavond in hel Amstelhotel in Amsterdam mocht worden gemaakt. - Op de voorste rij v.l.n.r. prins Philip, grootherto gin Charlotte van Luxemburg, koningin Elizabeth van Engeland, de sjah van Perzië, het zilveren bruidspaar, prinses Armgard, prins Jean van Luxemburg, keizerin Farah, prins Felix van Luxemburg en prinses Marina van Kent. Op de tweede rij herkennen we van links: prinses Josephine Charlotte van Luxemburg, prinses Margriet, prins Bertil van Zweden prinses Beatrix, prinses Marijke, koning Olaf van Noorwegen, prins Asch- win en prinses Irene. dwongen karakter, als ging het om een feestelijk dagje uit voor de gro te familiekring. Prins Bernhard was de laatste die in de bus stapte, want hij had zich buiten nog met verscheidene gasten onderhouden. Een legertje persfotografen maak- ten opnamen van het instappen en het vertrek van het grote vorstelij ke gezelschap. In de tweede bus zaten de prin sessen, die een kwartier tevoren met auto's waren gearriveerd. Koningin Juliana en prins Bernhard arriveer den kort voor twaalf uur voor het hotel in de groene Lancia A-A-16 met prins Bernhard zelf achter het stuur. Naar de grote vijver Nadat het koninklijke gezelschap op „Keukenhof" was uitgestegen begeleidde de burgemeester van Lis- se, mr. de Graaf, Hare Majesteit naar het terrein. Langzaam wandel de het in schitterende voorjaarstoi letten géklede gezelschap langs de hoofdingang naar de grote vijver, waar men minutenlang in bewonde ring keek naar o.m. een sierlijk bloemenscheepje, dat tussen de zwa nen op het water dreef. Prins Bern hard was de eerste, die zich naar het restaurant begaf, gevolgd door de vele andere gasten. Aan de ingang van het restaurant werd het gasten boek van „Keukenhof" getekend, waarna men zich aan tafel begaf.. Bij het tekenen van het gasten boek sprak prins Bernhard tegen over de voorzitter van „Keukenhof", mr. de Graaf, zijn waardering en-, bewondering uit voor het park en voor de voortreffelijke organisatie. MAN DOOD GEVONDEN ROTTERDAM, 2-5. De 61-jarige P. Roest, die woensdagmorgen dood in de Spanjaardstraat in Delfshaven (Rotterdam) werd gevonden, blykt gewurgd te z\jn. Dit is tenminste de conclusie waartoe dr. J. Zeldenrust, hoofd van het gerechtelijk genees kundig laboratorium, is gekomen, na dat hy woensdagmiddag sectie op het lijk had verricht. De politie heeft aanwijzingen, die doen vermoeden dat er sprake is van een roofmoord. Het slachtoffer werd gevonden in een houding, die aanvankelijk de in druk wekte dat hij was gevallen en daarbij tegen een auto terecht was gekomen. Het lijk had een ernstige hoofdwond, zodat de allereerste con clusie was dat de man gevallen was en dodelijk verwond. Later meende men dat hij mis schien betrokken was geweest bij een vechtpartij, maar de uiteinde lijke conclusie is, dat de man ge wurgd is en er sprake is van een roofmoord. De omgeving, waarin het slacht offer is gevonden, staat - aldus de politie - niet onverdeeld gunstig be kend. Benfiea (Lissabon) opnieuw winnaar Europese beker AMSTERDAM, 2-5. Portugal kan gerust zijn. De Europese beker blijft in Lissabon. Na tweemaal drie kwartier enerverend voetbal, waarin een 2-0-aohterstand in een glorieuze 5-3-zege werd omgezet, kon Uefa- praeses Wiederkéhr de fel begeerde trofee aan de ploeg uit Lissabon uitreiken, na de woensdagavond te Amsterdam gespeelde wedstrijd. Koningin Elizabeth van Engeland en prinses Beatrix begeven zich door de tuin van het Amstelhotel naar een van de rondvaartboten, waarin de vier prinsessen en de vele hoge gasten van het Nederlandse zilveren bruidspaar dinsdagavond een rondvaart hebben gemaakt door de verlichte grachten van Amsterdam. ATHENE, 2-5. Ministers van vijf tien NAVO-landen zijn in Athene bijeengekomen voor een vier dagen durende bespreking, die donderdag (vandaag) begint. Dan zullen de mi nisters van Defensie bijeenkomen. Vrijdag zullen de ministers van Bui tenlandse Zaken zich bij hen voegen. In diplomatieke kringen wordt verwacht dat een voorstel van de Verenigde Staten tot meer zeggen schap van de Europese bondgenoten in de kernwapen-politiek van de V.S., zal worden behandeld. Ame rika zou hierbij in eerste instantie verantwoordelijk blijven voor de verdediging van Europa met kern wapens. Frankrijk heeft zich niet met dit voorstel willen verenigen. Ook zou op de agenda staan een reeds verleden jaar gedaan Ameri kaans voorstel, om de NAVO de be schikking te geven over een afdeling GEVOLG VAN T.V.-UITZENDING Machinist kreeg geschenk van duizend gulden ARNHEM, 2-5. De gepensioneerde machinist van de N.S., de heer Roe lof van Hasselt, die in de oorlogsja ren de acteur Rob de Vries heeft ge holpen bij de ontvluchting van een joods meisje uit het kamp Wester hork en daarover in het T.V.-pro- gramma „Anders dan anderen" (on derwerp; Rob de Vries) vertelde, heeft van een kijker uit Bussum een bedrag van 1000 gulden gekregen, die hij kan besteden aan een va kantiereis. Deze schenkel*, de heer Caransa, directeur van een vennootschap, heeft dit bedrag beschikbaar gesteld uit respect voor de moed van deze machinist. Deze deed in de oorlog dienst op een voedseltreintje, dat ingeschakeld was bij de bevoorra ding van het concentratiekamp Wes- terbork. Dc heer van Hasselt heeft het ontvluchte meisje en de als ma chinist verklede Rob de Vries met dit treintje uit de gevaarlijke zone gehaald. Polaris-raketten, die uit zee worden gelanceerd. Behalve de gebruikelijke wereld vraagstukken verwacht men dat ge zamenlijk onderzoek en ontwikke ling van nieuwe wapens en militaire uitrusting en economische hulp aan Griekenland en Turkije ter sprake zullen komen. WASHINGTON, 2-5. De Ameri kaanse commissie voor atoomenergie en het ministerie van Defensie in Washington hebben woensdagavond bekendgemaakt dat in het gebied van het eiland Christmas in de Stille Oceaan, opnieuw een kernproef in de dampkring is genomen. De bom was door een vliegtuig uitgeworpen en ontplofte om zeven uur woens dagmiddag. De kracht van de ont ploffing stond gelijk aan die van een miljoen ton t.n.t. Zestigjarig bestaan Kon. Nederlandse Middenstandsbond AMSTERDAM, 2-5. De Koninklij ke Nederlandse Middenstandsbond viert dinsdag 8 mei zijn 60-jarig ju bileum met een congres in het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam. De burgemeester van de hoofdstad, mr. G. van Hall, spreekt een welkomstwoord. Het programma vermeldt verder onder meer een rede door prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst, hoogleraar aan de vrije universiteit te Amsterdam, ge titeld: „1902-1962. Tussen twee we relden". Woensdag 9 mei wordt in hotel „Krasnapolsky" in Amsterdam de algemene ledenvergadering gehou den. Stijging van temperatuur Verwachting tot vrijdagavond: Op de meeste plaatsen droog weer met opklaringen en weinig wind. Vannacht hier en daar mist en plaat selijk nachtvorst. Morgenmiddag hogere temperaturen dan vandaag. 4 mei. Zon op 5.06, onder 20.08. Maan op 5.47, onder 20.28. Nieuwe maan: 4 mei te 5.25. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 4 mei 3.14 v.m. 15.46 n.m. BROUWERSHAVEN 4 mei 2.48 v.m. 15.09 n.m. Springtij: 6 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-5. Het K.N.M.I. deelt mede: In de algemene weerstoestand voltrekken zich langzaam enkele veranderingen. Een rug van hoge- druk boven de Britse eilanden neemt voortdurend verder in betekenis af. Tegelijkertijd breidde zich een an dere rug van hogedruk via Spanje in de richting van oost-Frankrijk uit. Een kleine storing die van Noor wegen naar Denemarken trok, zal in betekenis afnemend naar noordoost Duitsland trekken. Bij dit al blijft de wind bij ons tamelijk zwak, maar de richting van de wind zal veran derlijk worden, zodat de aanvoer van koude lucht ten einde komt. Een oceaanfront dat de ingang van het Engelse Kanaal heeft bereikt, kan morgen tot dicht bij het zuidwesten van het land doordringen. Voor het front komen echter enkele opklarin gen voor. De middagtemperatüren zullen morgen wat hoger worden dan vandaag. De Europoort-oost kreeg verbinding met de zee ROTTERDAM, 2-5. Woensdagmor gen rond 12 uur is de djjk, die de westelijke haven van de Europoort, welke al in gebruik is, scheidde van het oostelijk bekken, doorgestoken en is dus een nieuwe stap gedaan in de richting van de voltooiing van dit grote havencomplex voor diep stekende zeeschepen. Het Europoort-Oostcomplex ligt ten westen van het plaatsje Rozen burg. Aan dit havencomplex, dat nu weldra op diepte zal worden ge bracht en zal worden afgebouwd, waarvoor een crediet van 37 miljoen gulden is uitgetrokken, zullen o.m. de I.C.I. en de Gulf Oil worden ge vestigd. Dat zal het einde betekenen van het dorpje Blankenburg, dat door de nieuwe industrieterreinen wordt opgeslokt. Ongeveer vier jaar geleden is be gonnen met de aanleg van het Euro poortcomplex. Nu varen al iedere week reuzentankers de nieuwe ha venbekkens binnen om er hun olie te lossen, welke via pijpleidingen naar de raffinaderijen in het Botlek- gebied wordt vervoerd. Het vertrek van de vorstelijke gasten AMSTERDAM, 2-5. De meeste gasten van het zilveren bruidspaar die gisteravond het feest op de „Oranje" hebben meegemaakt, gaan in de loop van vahdaag (donderdag) ons land weer verlaten. De eerste koninklijke gast die vertrok was ko ning Olav van Noorwegen, die om streeks 8.20 uur ons land per vlieg tuig van Schiphol verliet. Koningin Elizabeth en haar gemaal vertrok ken omstreeks elf uur van Schiphol. Over het vertrek van de overige vorstelijke gasten is nog niets met zekerheid bekend. DEN HAAG. De Eerste Kamer heeft woensdagmiddag dc begroting van het departement van buiten landse zaken goedgekeurd met 40 stemmen voor en 17 (Partij van dc Arbeid cn Communisten) tegen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1