Neêrlands hoofdstad beleefde grootste receptie aller tijden DE ZIERIKZEESCHE COURANT OVERWELDIGENDE HULDE VOOR VORSTENPAAR Drie kernontploffingen bij eiland in Stille Oceaan Engeland bedreigt met stakingen De regering en de verklaring van Soekarno Storm in de V.S. Sowjet-kunstmaan geland Geen Oranjefeest te Barneveld Onvergetelijk feest der verrassingen in het Concertgebouw ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 1 Mei 1962 118e jaargang No. 19167 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannev/ekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v h. Lakenman 6t Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. t5 mm) f I,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 Triomftocht van zilveren paar (loor jubelende stad AMSTERDAM, 30-4. Nog nooit zullen zoveel mensen een receptie hebben bezocht als die, welke het Nederlandse vorstenpaar maandagmiddag ter gelegenheid van x\jn 25-jarig huwelijksfeest in Amsterdam heeft gegeven. Het zou eenvoudigweg onmogelijk geweest zijn als de honderdduizenden, die Koningin en Prins met hun zilveren huwelijksfeest wilden gelukwensen, in een gebouw bijeen hadden moeten komen. Niettemin konden allen die hieraan behoefte gevoelden blijk geven van hun vreugde om dit koninklijke feest: Koningin en Prins bezochten zelf hun gasten tijdens een receptie, die zij deels per rijtuig, deels per boot hielden. Liefst twaalf kilometer lang was de route die hiervoor was uitgestippeld. Twaalf kilometer, en overal hetzelfde beeld van juichende mensen, kinderen die met vlaggetjes zwaai den, feestelijk versierde straten en vrolijke muziek, ten gehore gebracht door tientallen langs de xveg opgestelde drumbands, tamboerkorpsen en harmonieën. Natuurlijk was het bijzonder mooi weer. Een stralende zon begeleidde het koninklijk gezin tijdens de ge hele tocht. Het was precies drie uur toen Amsterdam's burgemeester, mr. G. van Hall, en de hoofdcommissaris van politie, H. J. van der Molen, de paleistrappen betraden om hun op wachting te gaan maken bij het ko ninklijk gezin. De vele duizenden, die reeds urenlang op de Dam had den staen wachten, begrepen dat hun geduld niet lang meer op de proef zou worden gesteld. Inderdaad: nau welijks had het paleiscarillon aan gekondigd dat' het drie uur was, of Koningin Juliana, Prins Bernhard en de vier prinsessen traden naar bui ten, luide toegejuicht door de me nigte. Trappelend van ongeduld wacht ten de zes paarden die voor de crè me calèche gespannen waren op het moment, waarop het koninklijk paar in het rijtuig plaatsnam. Kort daarop stapten, vlot en charmant, de vier prinsessen in de met vier In juni of juli: WASHINGTON, 30-4. De Ameri kaanse commissie voor kernenergie heeft maandag bekendgemaakt, dat in juni of juli, in de omgeving van het eiland Johnston in de Stille Oce aan, op grote hoogte drie kernont ploffingen teweeg gebracht zullen worden. Eén der explosies zal - naar men verwacht - op 800 km hoogte gescheiden. De flits van deze proef zal wellicht op duizenden kilometers afstand tc zien zyn. In wetenschappelijke kringen in Washington is men van oordeel, dat de ontploffing op 800 km hoogte misschien een tijdelijke storing in het magnetisch veld rondom de aarde teweeg zal brengen, waardoor deeltjes van het binnenste deel van de Van Allen slralingsgordcl in de dampkring terecht zullen komen. (De Amerikaanse geleerde Van Al len ontdekte indertijd dat er om de aarde een gordel van dodelijke stra lingen ligt). Het doel van deze explosie zou zijn, een grote wolk elektronen te doen ontstaan, waardoor in militair opzicht nuttige radioverbindingen met hoge frequentie over een groot gebied worden verstoord. Dit zal één van de proeven zijn, die volgens pre sident Kennedy worden genomen om vast te stellen, welke gevolgen een aanval met kernwapens zal hebben op het vermogen van de V.S. om stand te houden en terug te slaan. Op 3 augustus zal in Japan een nieuwe postzegel worden uitgegeven ter herdenking van de jamboree, die op die dag aan de voet van de berg Foedzji geopend zal worden. paarden bespannen rode calèche en kon de grootste receptie aller tijden beginnen. Naar R.A.I. Voor het vertrek hadden de leden van het koninklijk huis een hand leiding ontvangen, waarin zij kon den lezen welke groepen zich langs de route hadden opgesteld. Allereerst stonden daar voor het Nationaal mo nument de militairen: de officieren, onderofficieren en manschappen van de drie delen der krijgsmacht en dra gers van de Militaire Willemsorde, allen stram in de houding. Op het Leidseplein, vlak voor de Stadsschouwburg, hield de stoet even stil. Daar kreeg het operakoor onder leiding van Henk van Wie link de gelegenheid het zilveren bruidspaar toe te zingen. Luid schalden de klanken van het bruidskoor uit de opera „Lohengrin" over het propvolle plein, terwijl koningin en prins in stille aandacht luisterden. Met een hartelijk applaus uitten zij hun dank aan de zangers cn zangeressen van het operakoor. En voort ging de stoet weer, op weg naar het R.A.I.-gebouw. Toen de stoet het prachtig ver sierde gebouw binnenreed zongen de 15.000 aanwezigen, wethouders en raadsleden van Amsterdam, leden van' <jé rechterlijke macht én de ad vocatuur, hoogleraren van de Vrije Universiteit, directeuren van ge meentelijke bedrijven met hun per soneel, bejaarden, verpleegstersen vele, vele anderen, een speciaal voor deze gelegenheid geschreven „Wij leven vrij, wij leven blij" als wel komstlied, daarbij begeleid door éen groot aantal koren en de Amster damse politiemuziekkapel. Vanuit de rijtuigen had de koninklijke fa milie een prachtig gezicht op de aanwezigen. Koningin en prins kre gen tulpen uit Amsterdam, die, zo als de duizenden in de R.A.I. ook zongen op de wijze van het bekende liedje „wel het meest passen bij het zilveren feest". Het laatste stuk vóór het varende gedeelte ging over de Vrijheidslaan, waar 4000 padvinders en padvind- sters een erehaag voor de stoet vormden. Nabij de Berlagebrug ver liet men de calèches. Onder kunstige erebogen door liepen koningin, de prins en de prinsessen naar de in de Amstel gereedliggende koningssloep, om hun tocht over het water voort te zetten. Een sprookjesbeeld Toen de sloep met de al maar lachende en wuivende leden van het koninklijk gezin statig het kabbe lende water van de Amstel opvoer liet de zon even verstek gaan. Maar het enthousiasme van de duizenden langs de boorden van de rivier leed daaronder absoluut niet. Wat zij te zien kregen was dan ook een waar sprookjesbeeld: de schitterende gou den sloep, de nationale vlag op de achtersteven en de koninklijke stan daard od de voorplecht, en dan, ge zeten in het met rode gordijnen om hangen paviljoen, het stralende bruidspaar met de zo mogelijk nog stralender prinsessen. In het Amstelhotel De 136 jaar oude koningssloep werd geroeid door twintig adelbor sten, onder leiding van luitenant ter zee 2e klasse O. A. Gijzerman. die het vorstelijk paar naar het Amstel hotel roeide, waar koningin en prins het corps diplomatique ontmoetten. Door de tuin van het Amstelhotel begaf de koninklijke familie zich weer naar de calèches, waarmee het laatste deel van de receptie-tocht werd afgelegd. De studentenorganisaties hadden zich in de Sarpathiestraat verza- LONDEN, 28-4. Als de werkgevers niet voor 13 mei overstag gaan, zul len 70.000 Britse havenarbeiders met ingang van die datum in staking gaan. De vakbonden hebben tot sta king besloten, omdat de werkgevers hun eisen niet willen inwilligen. De vakbonden van havenarbeiders eisen sinds de herfst van het vorig jaar een flinke loonsverhoging en verkor ting van de werkweek van 44 tot 40 uur. Als de staking mocht uitbreken, zal het werk in alle grote Britse ha vens stil komen te liggen. meld. De kleurrijke uniformen van de leden van de Koninklijke Studen ten Schietvereniging en van het fan farekorps der genie verhoogden hier het decorum. Op het Rembrandts- plein, vóór de plaats waar eens het Rembrandttheater stond, stonden enige honderden modinettes, in fleu rige oranje, rode, witte en blauwe jurken. Zij vormden de laatste bij zondere groep tijdens de tocht. Over de Munt en het Rokin, waar het zo druk was dat velen slechts een glimp van de stoet konden op vangen, bereikte men de Dam weer. Daar kwam een definitief einde aan de grootse hulde die de honderd duizenden het koninklijk bruidspaar gedurende twee uren hadden door gebracht. DEN HAAG, 28-4. Via de Rijks voorlichtingsdienst is het volgende communiqué verspreid: „De Nederlandse regering heeft kennis genomen van de verklaring van de president van Indonesië te Medan op 26 april j.l. dat Indonesië het overleg met Nederland slechts zal hervatten indien Nederland geen versterkingen meer naar Nederlands Nieuw Guinea zal zenden. De rege ring stelt er prijs op harerzijds de verzekering te geven, dat zij geheel bereid is mede te werken tot het be reiken van een accoord, waaronder van beide zijden de militaire situatie zou worden gestabiliseerd. Daarbij zuilen uiteraard onpartijdige derde waarnemers, bij voorkeur zijdens de V.N., evenals zulks op andere plaat sen ter wereld geschiedt, tegen schending der overeenkomst moeten waken. De regering zal terzake stap pen ondernemen bij de waarnemend secretaris-generaal van de V.N. Zodra zulk een accoord is bereikt, zullen door Nederland geen verster kingen meer worden gezonden". RANTOUL, 30-4. Een wervelstorm heeft in de Amerikaanse staat Illi nois slachtoffers geëist en veel ma teriële schade aangericht. In Rantoul stortte het dak van een „supermarkt" in, waardoor volgens de politie twee mensen om het leven kwamen. Op de nabijgelegen lucht basis Chanute wérd zware schade aangericht. De bevolking van Chicago werd gewaarschuwd voor „zwaar weer". Alle schoolkinderen kregen opdracht binnen te blijven. Een half uur latei- werd de alarmtoestand opgeheven, omdat het gevaar geweken was. MOSKOU, 29-4. De dezer dagen gelanceerde Russische kunstmaan Kosmos 4 is in een tevoren aange wezen gebied in het westen van de Sowjet-Unie met succes geland, zo heeft het Sowj et-persbureau zondag middag bekend gemaakt. President Kennedy vraagt om samenwerking WASHINGTON, 30-4. In een toe spraak op de vijftigste jaarvergade ring van de Amerikaanse Kamer van Koophandel heeft president Ken nedy maandag opgeroepen tot sa menwerking tussen het bedrijfsleven, de vakbonden en de regering. Hij wenst een stabiele economie, die het niet nodig maakt dat de regering in grijpt in het proces van vaststelling der prijzen. Naar hij zei zou een sta biele economie ook de dollar be schermen en de buitenlandse handel vergroten. Generaal Paul R. Freeman jr. heeft maandag de leiding overge nomen van het in Heidelberg (West- Duitsland) gevestigde hoofdkwartier van het Amerikaanse leger in Eu ropa. Wanordelijkheden na muzikale rondgang op maandagavond BARNEVELD, 1-5. Het is maan dagavond in Barneveld voor de derde maal tol ongeregeldheden gekomen, die hebben geleid tot krachtig op treden van de politie. Zoals bekend, zijn de Oranjefees ten in Barneveld afgelast, nadat b. en w. de Oranjevereniging geen toe stemming heeft willen geven voor een kermis en bovendien een ge meentelijk gebouw niet ter beschik king heeft willen stellen voor een bal. Na een rondgang van een plaatse lijk muziekkorps begonnen de wan ordelijkheden. Op sensatie beluste jongelui begonnen weer straten op te bi-eken en bekogelden later een dienstauto van de politie met stenen. De politie gelastte de menigte om streeks half negen de straat te ont ruimen. Volgens ooggetuigen kwa men onmiddellijk daarna talrijke agenten die de straat door middel van de knuppel schoonveegden, waarbij niet alleen de onrustige ele menten klappen zouden hebben op gelopen. Op lost van de burgemeester liet de politie omstreeks half tien alle café's ontruimen. Deze maatregel werd genomen omdat zich in de café's deelnemers aan de wanorde lijkheden bevonden, aldus de politie. Volgens ooggetuigen moest de ont ruiming zo snel gebeuren, dat velen niet in de gelegenheid waren af te rekenen. De politie deelde echter mee dat de bezoekers ruimschoots de gelegenheid hebben gekregen hun vertering te betalen en heen te gaan. SCHIPHOL. De zweefvlieger Rob Vulling heeft een nieuw Nederlands record gevestigd. Hij steeg van het vliegveld Teuge in zijn Skylight II zweefvliegtuig en landde" véle uTen later op een plek die 120 kilometer ten zuiden van Oi-leans in het cen trum van Frankrijk ligt. In totaal had hij toen een afstand van 680 ki lometer afgelegd. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Geduld is bitter, maar zijn vruchten zijn zoet. Aanhoudend koud Verwachting tot woensdagavond: Veel bewolking maar later ook en kele verspreide opklaringen; slechts hier en daar een bui; overwegend matige noordwestelijke tot noorde lijke wind; minder koude nacht; morgen overdag ongeveer dezelfde temperatiu-en als vandaag. 2 mei. Zon op 5.10, onder 20.05. Maan op 4.52, onder 17.46. 3 mei. Zon op 5.08, onder 20.06. Maan op 5.19, onder 19.08. Nieuwe maan: 4 mei te 5.25. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 2 mei 1.29 v.m. 3 mei 2.25 v.m. BROUWERSHAVEN: 2 mei 1.12 v.m. 3 mei 2.02 v.m. Springtij: 6 mei. 14.12. n.m. 15.05 n.m. 13.35 n.m. 14.26 n.m. Koninklijk Paar in Amsterdam Kostbare serviezen ais geschenk des volks AMSTERDAM, 30-4. De eersten van de ongeveer 800 genodigden op het „feest der verrassingen voor het koninklqk gezin", met als hoogte punt de aanbieding van het natio naal huldeblijk, waren maandag avond reeds een uur voor de offici ële aanvangstijd van tien uur naar het Concertgebouw in Amsterdam gekomen. Het avondfeest, aangebo den dóór het gemeentebestuur van Amsterdam, betekende vooral voor de koninklijke familie een waarlijk feest der verrassingen, omdat tevo ren niets was medegedeeld over het gevarieerde programma. De 184 autoriteiten, die kort tevo ren. met de koninklijke familie had den aangezeten aan het gala-diner in het paleis op de dam, waren ook in het Concei-tgebouw aanwezig. Voor deze unieke gelegenheid was de „nationale muziektempel" omge toverd tot een paleis van kleur en licht, bloemen en ornamenten. Het gehele gebouw was verlicht met met 1500 kaarsen, die het geheel een sprookjesachtige sfeer gaven. Direct nadat de Fi-anse zanger Gilbert Bé- caud zondagavond zijn optreden in het Concei-tgebouw had besloten, was men koortsachtig gaan werken aan deze „metamoi-fose op korte tei-mijn". In de gangen van het ge bouw waren twee rijen heesters, bloemen en planten geplaatst, zodat men direct de indruk kreeg een „Keukenhof" in het klein binnen te wandelen. Bloemen en versieringen Een groot aantal stoelen was weg gehaald, zodat overal in de gi-ote zaal tafels geplaatst konden worden. De 200 tafelversieringen waren aan gebracht op halve stammetjes met drie witte kaarsen tussen gemengde fx-esia's. Aan de wanten wai-en ruim dertig bloemstukken met tulpen, violieren en forsythia's, op een ach tergrond van biezen aangebracht. Hiertussen hingen langwerpige ver sieringen van voox-jaax-sbloemen. Het meest spectaculaire was het geheel met zilverbanen (staniol) afgezette plafond. Tegen dit als een enorme spiegel fungerende plafond had men 18 bloemwerken op ronde biezen- matten aangebracht, die alle een speciale belichting hadden. Het koude buffet (verzorgd door het Carlton Hotel) in de spiegelzaal en een der foyers, bood een feeë rieke aanblik. Om een beter effect te bereiken wax-en vele van de 450 schotels op geslepen spiegels go- plaatst inplaats van op zilveren bla den. Nadat het koninklijk gezin op de eex-ste rij had plaats genomen en nieuwsgierig had kennis genomen van het' verrassingsprogramma, nam bux-gemeester van Hall het woord, om als voorzitter van het nationaal comité voor het zilveren huwelijks feest van koningin en prins het na tionaal 'huldeblijk aan te bieden. Burgemeester van Hall zei, dat Amsterdam blij is het zilveren hu welijksfeest tezamen met het ko ninklijk gezin en vertegenwoordi gers uit het hele land te mogen vie ren. „Het is geen plechtig feest, want dat zult ge in Amsterdam ook niet verwachten", zei mr. van Hall, die daaraan toevoegde dat het volk de feestvreugde in het koninklijk gezin intens meebeleeft. Hij deelde mee, dat er voor het nationaal ge schenk een grote som geld is binnen gekomen, maar dat het comité het vei'standig heeft geoordeeld de cheque nog niet te overhandigen omdat er nog dagelijks tienduizen den -briefkaarten binnen komen met toezeggingen voor gelden. Hij stelde daarom voor het resultaat pas be kend te maken als de acties zijn be ëindigd. Wel maakte burgemeester van Hall van de gelegenheid gebruik alle gevers te danken. Huldeblijk van het volk Als huldeblijk van het gehele Ne derlandse volk bood hij vei-volgens een aanvulling aan van het servies dat al enige jax*en door de konink lijke familie wordt gebruikt. Konin gin Wilhelmina kreeg dit bijzondere servies destijds ten geschenke van de Franse president, maar door het breken van allerlei onder-delen was aanvulling noodzakelijk gewox-den. Mr. van Hall noemde dit een typisch gezinsgeschenk van de gehele Ne- dex'landse „familie". Als luxe geschenk bood burge meester van Hall vervolgens een zeldzaam kostbaar, klassick-Nedcr- lands servies aan, dat drie jaar ge leden op een zolder werd gevonden. Ilct had daar 100 jaar gelegen en het is ongeveer 180 jaar geleden in Den Haag gemaakt. Mr. van Hall over handigde het vorstenpaar symbo lisch twee van de zeldzame borden van dit servies met een afbeelding van hel paleis Het Loo. De borden waren geplaatst in een met blauw satjjn gevoerd foudraal. Het com plete servies zal van morgen af in het Rijksmuseum worden geëxpo seerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1