DE LIEFDE VAN RODE BLOEM Japans-Amerikaanse raket gelanceerd WALLOPS ISLAND, 26-4. Van het eiland Wallops in de Amerikaanse staat Virginia is donderdag een Amerikaanse raket gelanceerd met een apparaat van Japanse makelij aan boord. Onderzoek van de iono- sfeer was het doel van de proef, die goed is verlopen. De raket bereikte een hoogte van 120 km. Het Japanse apparaat bestond uit een kleine ver gulde bol, die bevestigd was aan een 50 cm. lange staaf. De Amerikanen zullen in samen werking met de Japanners nog twee ruimte-proeven doen. De pachtprijzen van het jaclitrecht DEN HAAG, 26-4. „Zijn de pacht- prijzen niet zeer bezwaarlijk voor weinig bemiddelde jagers en is het periodiek verpachten aan de hoog ste bieder niet zeer ongunstig voor een redelijke continuïteit van het jachtrecht en mede ongunstig voor een verantwoord faunabeheer?" Dit heeft de heer C. Egas, lid van de Tweede Kamer (P.v.d.A.) schriftelijk gevraagd aan de ministers van land bouw en visserij en van financiën. De heer Egas heeft de bewinds lieden gevraagd of zij niet van oor deel zijn, dat er in Nederland' een fundamentele wanverhouding be staat tussen de vraag naar- en het aanbod van jachtgronden, waardoor z.i. niet alleen een redelijke pacht prijs vorming belemmerd wordt doch tevens een evenwichtige beharti ging van de belangen van land- en tuinbouw, van het natuurschoon en van de jacht in het gedrang komt. Ingezonden mededeling DRINK joy SI NAS gezond en/jJekker De 48-urige werktijd voor de boer Afhankelijk van rationalisatie ARNHEM, 26-4. Over de 48-urige werkweek voor de boer heeft op een in Arnhem gehouden samenkomst van landbouwjongeren (B.O.G. - bond van oud-leerlingen van het land- en tuinbouwonderwijs - en B.O.L.H. - bond van oud-leerlingen van het landbouwhuishoudonder- wijs) gesproken de heer J. Hemink uit Varsseveld. De boerderij van de heer Hemink is één van de achttien proefbedrij ven in ons land, waar oqder een drie-jarenplan studie wordt gemaakt van de werktijdverkorting voor de boer. De conclusie van de heer He mink was, dat het voor de agrariërs niet mogelijk is elke week binnen de 48 uur met het werk gereed te ko men. Maar gemiddeld per jaar kan dit, zijns inziens, echter toch wel. Alles hangt echter af van de ratio nalisatie van de werkzaamheden, al dus de heer Hemink, die ook op merkte, dat door de proef op zijn bedrijf geen produktievermindering is opgetreden of verliezen zijn ge leden. Onregelmatigheden P.T.T.-kantoorhonder met pensioen Per 1 mei gaat de heer J. J. Kosten te Haamstede, kantoorhouder der P.T.Tde dienst met pensioen verlaten. Hij blijft, na zijn pensionering, in de gemeente woonachtig. De heer Kosten - een gezien en populaire figuur in de Westhoek - heeft een leven achter de rug, dat geheel het stempel van de P.T.T. draagt. In 1919 ging de scheidende funktionaris van start bij de Technische Dienst en was achtereenvolgens kantoor houder te Dreischor en te Nieuwerkerk, alvorens op 19 december 1934 te Haamstede te worden benoemd. Op de interessante loopbaan van de heer Kosten komen wij nog nader terug. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Weekeinde ARTSENDIENSTEN ZIERIKZEE:: dokter W. Bontkes, telefoon 01110- 2280. MIDDENSCHOU WEN dokter H. Backer, Noordgouwe, te lefoon 01112-480. DIERENARTSEN dokter W. A. M. Kalkman, Renesse, telefoon 01116-310. STAD EN PROVINCIE SIRJANSLAND Het koningirinefeest Om misverstand te voorkomen wüst men ons er op, dat het koninginne- feest, hier ter plaatse, wordt gevierd op zaterdag 28 april. ZONNEMAIRE Koninklijke onderscheiding De heer J. den Boer alhier, paar denknecht op het landbouwbedrijf van de heer D. Deist, is onderschei den met de ere-medaille in brons behorend bij de Orde van Oranje Nassau. BURGH Uitreiking verkeersdiploma's Op een bijeenkomst in hotel „Het wapen van Burgh", onder voorzitter schap van de heer Z. Rooseboom, is aan een 50-tal geslaagde cursisten van de verkeerscursus, uitgaande van de afdeling van het Verbond voor Veilig Verkeer, het diploma uitgereikt. BURGH-H AAMSTEDE SIMAVI-collekte De Simavi-collekte, gehouden in Burgh-Haamstede, bracht in totaal f 164,92 op. Een hartelijk dankwoord aan de collektanten is stellig op zijn plaats. SPORT VOETBAL Mevo I-Smerdiek I Zaterdagmiddag a.s. ontvangt ME VO I het eerste elftal van Smer- diek, waarvan in de uitwedstrijd werd gewonnen. Ongetwijfeld zullen de gasten revanche willen nemen, zodat MEVO op zware tegenstand zal kunnen rekenen. Als de verjong de MEVO-ploeg dezelfde vorm zal kunnen bereiken als vorige week te gen Dinteloord, dan hebben zij zeker kans de puntjes binnen te halen. Bij gunstig weer mag een aardige, span nende wedstrijd worden verwacht. Slijpsteen vloog uit elkaar Jongen gedood SITTARD, 26-4. Terwijl hij bezig was met het bijslijpen van een boor is de vijftienjarige K. Zonneveld uit Sittard getroffen door rondvliegen de brokstukken van de slijpsteen. Door nog onbekende oorzaak, is tij dens deze werkzaamheden, de steen uit elkaar gesprongen. Het bijslijpen geschiedde in een schuurtje achter de ouderlijke woning. De jongeman was op slag dood. Veel blinden in Nigerië IBADAN, 27-4. Ongeveer één op de honderd mensen in Nigeria is blind. Dit is vijf maal zoveel als in west-Europa en Noord-Amerika. Dit heeft dr. Kodilinye, lector in de oogheelkunde aan de universiteit van Ibadan, meegedeeld in een le zing over „De wereld der duisternis" ter gelegenheid van de wereldge- zondheidsdag. Er zijn ongeveer 350.000 blinden in Nigeria, van wie ongeveer 30.000 kinderen. 33. Aram, die al enkele uren in een lichte sluimer op zijn ziekbed ligt, slaat plotseling de ogen op. Vlak onder zijn raam davert een luide knal en verderop in de nederzet ting klinken bij korte tussenpozen even eens knallen. „Musketschotenmom pelt Aram versuft. Hij tracht moeizaam overeind te komen, maar de wond in zijn rug veroorzaakt nog zoveel pijn, dat hij kreunend in de kussens terugzakt. Dan, met een droge tik, boort zich een pijl trillend in de raampost van de blok hut. Verwezen staart Aram naar de pijl, naar de zwarte schacht met de roodge verfde veertjes op het uiteinde. „Dat dat is een Osage-pijl", denkt hij plotseling gespannen. „De Osagen vallen het dorp aan!" Met. uiterste krachtsinspanning slaagt hij erin zijn bed uit te komen. „Ik moet tus senbeide komen en een bloedbad verhin derenhet moet!" hamert het in zijn hoofd. Duizelend van zwakte wankelt hij naar buiten en loopt met gespreide armen de nederzetting uit, naar de bosrand, waar Wanata's krijgers verscholen zitten. LANDDAG STICHTING U.V.V. Miljoenen ondervoeden vragen aandacht DEN HAAG. 26-4. De stichting landelijke unie van vrouwelijke vrij willigers heeft in het Kurhaus in Scheveningen haar tiende landdag gehouden. Vele medewerksters van de unie, afkomstig uit alle delen van het land, waren naar Scheveningen gekomen. Het Tweede Kamer-lid, mevrouw mr. J. M. Stoffels-van Haaften, sprak over het onderwerp „De vrouw en het internationale werk". Van een totale wereldbevolking van 3000 mil joen zielen heeft zeker 2000 miljoen gebrek aan doelmatige voeding, zo stelde zij. "Door de steeds sneller wordende verbindingen en commu nicatiemiddelen is iedereen tegen woordig direkt betrokken bij het geen er elders gebeurt. Dit brengt echter met zich mede, dat wij ook verantwoordelijk zijn voor de toe standen elders, aldus het Kamer-lid. Wij moeten beseffen hoe ontstellend groot de armoede, zelfs in Europa, is, alvorens wij echter daadwerke lijk kunnen helpen, moeten wij be grip opbrengen voor een leef- en denkwijze, die aanzienlijk verschilt van die van ons. Willen wij kunnen helpen, dan zullen wij afstand moe ten doen van eigen denkwijze en denkpatroon. Juist voor vrouwen ligt hier een 'belangrijke taak, zo be sloot zij. Na het huishoudelijke gedeelte werd de middagzitting opgeluisterd door zang en 'het optreden van een dansgroep in de Westfriese kleder dracht. Ingezonden mededeling iOude waterleiding VENLO, 26-4. Bij werkzaam heden aan de Parade te Venlo is men op resten gestoten van een oude waterleiding, date rende uit het begin van de ze ventiende eeuw. De leiding bestond uit doorboorde elzen- r houten stammen, die met lood aan elkaar waren gelast. De stammenresten zijn voorlopig r opgeslagen in de nieuwe wa tertoren. Men heeft advies ge vraagd aan het instituut T.N. i' O., hoe deze vondst het best geconserveerd kan worden. Het ligt in de bedoeling de ge- l' vonden resten t.z.t. in het |i stadsmuseum te plaatsen. Bevelhebber landstrijdkrachten nam afscheid BREDA, 26-4. De bevelhebber der landstrijdkrachten, luitenant-gene raal G. J. Le Fèvre de Montigny heeft donderdag op het terrein van de koninklijke militaire academie te Breda, afscheid genomen van de landmacht. Dat geschiedde voor het front van opleidingsdetachementen, territoria le eenheden en parate strijdkrachten die met vaandels en standaarden waren vertegenwoordigd. Vier en een half jaar heeft generaal Le Fè vre de Montigny de funktie van op perste legerchef uitgeoefend. Per 1 mei is hij benoemd tot voorzitter van het comité verenigde chefs van staven. Hij is door H.M. de koningin benoemd tot haar adjudant in bui tengewone dienst. Dit werd generaal Le Fèvre voor het front van de troe pen medegedeeld door luitenant-ge neraal H. Schaper, chef van het mi litaire huis van H.M. de koningin. l)ij verkiezing Ger. Kerken Beroepen te Rotterdam (vac. Joh. polderbestuur? P. Boer): A. Reen, Alkmaar. DEN HAAG, 26-4. Gedeputeerde Staten hebben in openbare vergade ring de behandeling voortgezet van het beroep, dat de heren G. Oskam en A. van de Graaf te Lekkerkerk hebben ingesteld tegen het besluit van de polder Den Hoek en Schu- wagt, tot toelating van een bestuurs lid en enige gecommitteerde inge landen. Appellanten hadden gesteld dat zich bij de verkiezingen onregel matigheden hadden voorgedaan. Donderdag hoorden Gedeputeerde Staten enige getuigen, die naar de mening van appellanten zouden kun nen bevestigen dat inderdaad onre gelmatigheden bij de stemmingen waren gepleegd. Verscheidene getuigen verklaar den anderen behulpzaam te zijn ge weest bij het invullen van stembil jetten. r Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Zuidhorn: L. W. G. Blokhuis, Zevenbergen. Aangenomen naar Wageningen: H. de Jong, Gees (Dr.); naar Twijzel: kand. K. van de Belt, die bedankte voor Pernis. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Schiedam: G. de Vries te 's-Gravendeel; te De Krim (O.): D. Henstra, Delft. Bedankt voor Broek onder Akker- woude en voor Ede: J. Kampman, Rijnsburg. Ger. Gemeenten Tweetal te Middelburg: A. Hof man, Zeist en A. Vergunst, Rotter dam-Centrum, van wie laatstge- ;mde is beroepen. Met Pasen organiseerde de M.C. „Sparta" een geslaagde eierzoekrit. Deze jeugdige deelnemer vond - gehelmd en wel - de nodige eitjes, maar hij bleef toch maar wat pips kijken? Beduusd door zijn succes? (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ziERiKZEE Dr. J. C. Röliner Ridder in de Orde van Oranje-Nassau KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepbaar: kand. P. Oskamp, te Haarlem. Beroepen te Gouda (vac. P. P. J. Monster): C. Vos, Bennekom. Aangenomen naar Kuinre (toez.): Th. de Haart, laatstelijk predikant te Djakarta, Groningen. Toneelgroep „Centrum" in Concertzaal Onder auspiciën van de Culturele Commissie van de Nederlandse Her vormde Kerk in Zeeland, treedt de toneelgroep .Centrum' op in de Con certzaal op woensdag 2 mei a.s. Gebracht wordt het toneelstuk „Korczak en de kinderen" van de schrijver Erwin Sylvanus. We mo gen reeds thans de volle publieke aandacht vragen voor dit inhouds volle toneelstuk, waarvan „Centrum" reeds talrijke ontroerende voorstel lingen heeft gegeven. „Een Joodse kinderarts die aan het hoofd staat van een weeshuis in het ghetto van Warschau. Polen is door de Duitsers bezet en al spoedig komt een Duitse officier de arts, Korczak, meedelen dat zijn kinderen op transport moeten. Zij zullen wor den vergast. Hem wordt in ruil voor een rustige aftocht de vrijheid ge boden, want dr. Korczak is de enige in wie de kinderen vertrouwen heb ben. Hij zal ze dus een leugen moe ten vertellen, hij, die nooit gelogen heeft. Hij doet het, want hij heeft besloten zijn kinderen in de dood voor te gaan". Dit is de korte sa menvatting van de inhoud die door Sylvanus in een experimentele vorm is gegoten. De regie is in handen van Egbert van Paridon. Binnenbrand te Noordgouwe Strijkijzer aangezet in plaats van de radio NOORDGOUWE, 26-4. In de afge lopen nacht is een binnenbrand ont staan in de woning van de heer N. v. d. Werf aan de Ring alhier. De oorzaak is een heel merkwaardige. In huis werd de radio aangezet, al thans zo dacht men, maar in feite werd een elektrisch strijkijzer onder stroom gezet, dat men later op de avond vergat uit te schakelen. Terwijl het strijkijzer in tempera tuur toenam, ging de familie naar bed en werd omstreeks twee uur ge wekt door een sterke rook, die zich door het huis verspreidde. Het strijk ijzer had zijn vernielend werk ge daan. De strijkplank bleek doorge brand, het vloerzeil, een stel kleren en een theemeubel waren verkoold. Vanzelfsprekend had het slechts luttele minuten meer moeten duren of de woonkamer had in lichter laaie gestaan. Met eigen middelen wist men het brandje te blussen, zo dat het nog goed is afgelopen. De verzekering dekt de schade. De Amsterdamse Monumentendag AMSTERDAM, 25-4. Het aantal huizen in Amsterdam, die we als monumenten kunnen beschouwen, .bedraagt ongeveer 5000. Hiervan zijn er 3000 op de Rijksmonumentenlijst geplaatst. Sinds de oprichting van bet bureau monumentenzorg van de dienst der publieke werken in 1953, heeft de gemeente Amsterdam f 4.875.000 voor de restauraties van deze panden beschikbaar gesteld. Er zijn thans ruim 500 restauraties tot stand gekomen. Dit zijn enkele van de vele gegevens over de huizen van oudheidkundige waarde, die de wet houder voor de monumentenzorg in de hoofdstad, mr. G. van 't Huil tij dens de traditie-wordende „monu mentendag" meedeelde. ZIERIKZEE, 27-4. Op een heden (vrüdag)-morgeu in de Trouwzaal van het stadhuis gehouden bijeen komst, heeft burgemeester mr. F. Th. Dijekmeester mededeling gedaan, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd dr. J. C. Röhner, leraar scheikunde aan het professor Zeeman-lyceum te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Na voorlezing te hebben gedaan van het desbetref fend Koninklijk Besluit, spelde mr. Dijekmeester dr. Röhner de bij de onderscheiding behorenden versier selen op de borst. Uitvoerig stond mr. Dijekmeester stil bij de motiveringen, die tot deze onderscheiding hebben geleid, her innerend aan de komst van dr. Röhner naar Zierikzee in 1929, als leraar aan de toenmalige R.H.B.S., na even tevoren gepromoveerd te zijn tot doctor in de scheikunde. Stellig heeft de thans geridderde leraar in de loop der jaren, wel eens overwogen Zierikzee te verlaten, „maar", aldus de burgemeester, „U heeft het niet gedaan en bent Zie rikzee trouw gebleven". Spr. schet ste de bijzondere plaats, die dr. Röhner aan het lyceum innam en in neemt en herinnerde aan de liefde- wekkende invloed, die er op vele leerlingen van hem uitging, voor het vak scheikunde. Na de oorlogs- en ramp-evakuatie te hebben gememo reerd, stelde spr. dat het Zierikzee een vreugde is geweest dr. Röhner te hebben zien terugkeren en in zijn midden te mogen hebben. Andere aktuallteiten Buiten het leraarschap heeft dr. Röhner zich belast met talrijke ac tiviteiten, die betrekking hadden op de jeugd, op de volksontwikkeling, de sport en - wat men mag noemen - „het gezellig verkeer". Mr. Dijek meester herinnerde aan de regie van talrijke toneelstukken, het voorzit terschap van de „Mr. Bakkergroep" der N.P.V., het voorzitterschap van het Nutsdepartement, het consulaat schap van de A.N.W.B. en het voor zitterschap van de Stichting H.L.O., waardoor talrijke mensen werden den aangezet tot sportieve presta ties. „U zelf trouwens neemt sinds onheugelijke tijden deel aan de Vierdaagse te Nijmegen", zo grapte de burgemeester, die verder nog noemde de betrekking van dr. Röhner met de Kegelclub „Sint Jan" het bestuurslidmaatschap van de Koning Frederik en koningin In- grid van Denemarken hebben zich genoodzaakt gezien hun deelname aan de viering van het zilveren hu welijksfeest van koningin Juliana en prins Bernhard af te zeggen. De ze afzegging, aldus deelde het Deen se hof mede, is een gevolg van de ernstige ziekte van een nicht van koning Frederik. DEN HAAG. De heer A. Borst Pz„ te Wassenaar zal wegens zijn leef tijd aftreden als voorzitter van het Verbond van Protestants-Christelij ke Werkgevers in Nederland. Op de 24 mei a.s. te Scheveningen in het Kurhaus te houden algemene ver gadering van het verbond zal de heer Borst voor de laatste maal zijn jaarrede houden en tevens afscheid nemen. Sociëteit „De Vereniging" en het voorzitterschap van de Sportraad, een moeilijke funktie, die veel or ganisatorisch en coördinerend Kverk vergt. Tenslotte schetste spr. dr. Röhner als een enthousiast beoefe naar van de sport en hij was er ze ker van dat iedereen in Zierikzee zich van harte zal verheugen over de onderscheiding, die hem is ten deel gevallen. Na hem als eerste te hebben gefeliciteerd, gaf dr. Röhner op de voor hem zo eigen typische wijze uiting aan zijn verrassing en zijn dankbaarheid. ZIERIKZEE Ere-medaille in lirons voor C. Tromper Op een heden (vrijdag)-morgen ge houden bijeenkomst in de Trouw zaal van het stadhuis, heeft burge meester mr. Dijekmeester de ere medaille in brons, behorend bij de Orde van Oranje-Nassau uitgereikt aan de heer C. Tromper te Zierikzee, landarbeider op het landbouwbedrijf van de heer J. W. Koopman. Na voorlezing te hebben gedaan van het desbetreffend Koninklijk Besluit, spelde de burgemeester de heer Tromper het ere-metaal op de borst. Mr. Dijekmeester herinnerde er aan dat de heer Tromper in 19616 zijn intrede deed op het bedrijf van de familie Koopman en tot nu drie generaties van de familie heeft ge diend, „op een smetteloze en fout loze wijze, voor zover dat mensen gegeven is te doen", aldus de burge meester, die de wijze waarop de on derscheidene zijn werk in al die ja ren heeft verricht dan ook als uit muntend typeerde. Na uitreiking van de onderscheiding feliciteerde mr. Dijekmeester de heer Tromper als eerste met het ere-brons. In aanwezigheid van prinses Bea trix en prins Albert, de jongere broer van koning Boudewijn, heeft prins Bernhard in Bx-ussel het vijfde jaar congres geopend van de „Fondation Eux'opeènne de la Cultux-e". In de grote Albert I zaal van het congres- senpaleis, waar op het podium de Belgische en Nederlandse vlaggen waren opgesteld, woonden vele Bel gische autoriteiten en vertegenwoor digers uit de achttien bij de stich ting aangesloten landen de openings plechtigheid bij.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 19