KlH W «f S*. t Engelse vlieger liet bij vergissing bommen vallen op Zierikzee Twee kunstmanen kwamen in aardbaan en drie raketten werden gelanceerd STAD EN PROVINCIE TIJDELIJK Vijf en veertig jaar geleden Gezin kwam 0111 Materiële schutle enorm ZIERIKZEE, april. - In de nacht van zondag op maandag aanstaande zal het 45 jaar geleden zijn, dat Zie rikzee werd getroffen door een aan tal bommen, afgeworpen door En gelse vliegers, die meenden een Bel gische stad onder zich te hebben. In deze droeve nacht betaalde Zierikzee zijn tol aan de eerste wereldoorlog met een drietal doden als gevolg van het explosief geweld en grote mate riële schade, met name in de Sint Domusstraat. Een huis in de Sint Domusstraat werd door het geweld van de bom getroffen, en de inwoners, bestaande uit man, vrouw en een pleegkind, kwamen om het leven. Bij deze ene bom echter bleef het niet. In totaal kwamen zes bommen omlaag, die in de stad onzer inwoning een enorme schrik en ontsteltenis teweeg brach ten. De herinnering aan dit oude leed, is alweer lang weggevaagd door andere verschrikkingen, vooral in de tweede wereldoorlog, maar in de dagen van toen vormde het on bedoelde bombardement een ver schrikking van de eerste orde. In de Molenstraat werd een tweetal pak huizen door een bom getroffen en een hevige brand brak uit, die ech ter door de brandweer kon worden geblust. Grote materiële schade lie pen ook verschillende huizen aan de Oude Haven op. Enkele huizen, res- pektievelijk bewoond door een ad- vokaat en een notaris werden hier praktisch herschapen in ruïnes. In eerstgenoemd huis kwam een bom terecht in de slaapkamer. Een vrouw en een kind, die zich hierin bevon den, werden als door een wonder gespaard. Het tweede huis liep scha de op aan de achterzijde, als gevolg van een bomontploffing in de tuin. Aan vrijwel alle huizen aan de zuid kant van de Oude Haven, hebben de bommen grote schade aangericht. Daken en plafonds kwamen hier en daar naar beneden en aan de noordzijde van de Oude Haven sneuvelden do ruiten der hui zen. Alles bij elkaar opgeteld, verliezen en een schade, die de stad in rouw en droefheid dom pelden. Iloge belangstelling Onmiddellijk na het vernemen van de ramp arriveerde Zeeland'5 com missaris en de militaire commandant van Zeeland, om zich persoonlijk te overtuigen van het leed, dat Zierik zee trof. Zij moesten constateren dat niet minder dan veertig woningen totaal waren vernield of zeer ern stig beschadigd. Het aantal min of Historische foto van de verwoesting in de St. Domusstraat. meer beschadigde huizen bedroeg 300. De uiterst nerveus geworden bevolking - onder wie talrijke Bel gische vluchtelingen - vreesde een herhaling van de ramp in de vol gende nacht, zodat velen niet naar bed durfden. Op de Nieuwe Haven stond een menigte dicht opeengepakt naar het nachtelijk luchtruim te tu ren. Boven de Vlaamse kust waren luchtgevechten aan de gang. Het bleef echter verder rustig in Zierik zee, dat echter voortaan de herinne ring meedroeg aan een nacht vol verschrikking, veroorzaakt door vier bomvoltreffers. Twee andere bom men kwamen terecht in Malta en in het water van de Nieuwe Haven. Telegram van H.M. de Koningin H.M. de Koningin zond een tele gram van medeleven aan de toen malige burgemeester mr. Fokker. Bekend werd even later dat van op zet geen sprake was geweest bij het bombardement, maar dat de piloot van een Engels vliegtuig Zierikzee voor Zeebrugge had aangezien. De stoffelijke resten van de slachtoffers van het bombardement werden op woensdag 2 mei bijgezet, respektie- velijk op de R.K. en de Algemene begraafplaats te Zierikzee. De gra ven werden gedekt met verschillen de kransen, onder wie van H.M. de Koningin. DRUKKE RUIMTEDAG Ingezonden mededeling Stramheid ea Pijnen vallen van at met de kleine dagelijkse dosis Krnschen. Ja - met Kruschen drijft u die on dragelijke pijnen uit Uw ledematen. Dat doet de aansporende werking op de bloedzuiverende organen van Kruschen's zes minerale zouten. On zuiverheden uit het bloed worden losgemaakt en langs natuurlijke weg afgevoerd. Neem óók Kruschen, van vandaag op morgen en iedere dag weer. Allengs voelt ge Uzelf weer de oude worden, vief en fit en vrij van pijn. CAPE CANAVERAL, 27-4. Don derdag is een drukke ruimtedag ge weest. Er kwamen twee kunstmanen in een baan om de aarde en er wer den drie raketten gelanceerd. De Amerikanen meldden bovendien dat het ruimtevaartuig „Ranger IV" met een klap op de maan terecht was gekomen zonder dat deze proefne ming de beoogde doelen had bereikt. VanCape Canaveral werd een Brits-Amerikaanse kunstmaan ge lanceerd die in een baan om de aar de kwam en bestemd is voor het verzamelen van gegevens over de ionosfeer en de kosmische straling. Engeland ontwierp de satelliet, door premier Macmillan „Ariel" genoemd en leverde de wetenschappelijke in strumenten. Britse geleerden zullen de verkregen gegevens bestuderen. De V.S. zorgden voor de Thor-Delta raket. Dit was de eerste gemeen schappelijke Brits-Amerikaanse lan cering van een kunstmaan. Russische „Kosmos IV" De Sowjet-Unie deelde mee dat de „Kosmos IV" in een baan om de aar de was gebracht. Hierin bevinden zich instrumenten voor onderzoek van de ruimte, die normaal blijken te werken. Een andere gemeenschappelijke prestatie was het afschieten van een Amerikaanse raket met een appa raat van Japanse makelij aan boord voor onderzoek van de ionosfeer. De raket bereikte een hoogte van 120 kilometer. De proef was geslaagd. De Amerikanen zullen in samenwer king met de Japanners nog twee ruimteproeven doen. De lancering geschiedde van het eiland Wallops in de Amerikaanse staat Virginia. De Amerikanen schoten tenslotte nog twee kunstmanen af van Point Arguello in Californië, de ene van de soort die wordt gebruikt voor on derzoek op grote hoogte en de an dere van het type dat wordt gebruikt voor de projekten Samos en Midas („spionage" en waarschuwing tegen raketten). Over het doel en het suc ces hiervan werd echter een strikt stilzwijgen bewaard. Voor 60 jaar. ZONNEMA1RE. Een fokker uit Zierikzee heeft in deze gemeente het hoenderpark „Morgenstond" inge richt, waarin een zeshonderdtal hoenders verblijven. SEROOSKERKE. Na tijdens de Paasdagen te hebben stilgelegen, zijn de werkzaamheden aan de haven alhier hervat. ZIERIKZEE. Alhier is een bro chure verschenen, onder de titel „Pensioenfondsen voor werklieden", geschreven door mr. J. P. Cau. ZIERIKZEE. De gemengde zang vereniging „Excelsior" hield een uit voering, die f 77,75 opbracht, welk bedrag is bestemd voor ds. van Belkum, die in een concentratiekamp vertoeft. Ds. van Belkum was eer der predikant alhier, maar vertrok naar Zuid-Afrika. BROUWERSHAVEN. In de nacht ontstond brand in de stalling van „Café Schraver", als gevolg waar van deze stalling, alsmede de logeer kamers en de koffie- en biljardzaal uitbrandden. SCHARENDIJKE. Een grote rij van 14 bruiloftswagens maakte een plezierritje door de gemeente. Er werden rijkelijk bruidssuikers ge strooid, die door de jeugd werden geraapt. Om een kleine mis te rij den, raakte één der rijtuigen te wa ter. WESTELIJK SCHOUWEN. Met succes werden voor het eerst in deze streek bloembollen geveild. BRUINISSE. Op de dijk alhier is met succes een Nortonpomp gesla gen, die uitstekend water levert. NOORDGOUWE. Op plechtige wijze werd alhier de eerste steen ge legd voor het nieuw te boxiwen zie kenhuis. Schouwen-Duivelaiidse Sportspiegel Brouwershaven komt in het veld tegen Zierikzee Strijd voor be zetting van laatste plaats tussen Wclfaartsdijk en Veere Belang rijk treffen: Stormvogels-DOSKO VOETBAL KNVB. In de 4e klas G komt Brouwershaven zondagmid dag in eigen huis in het veld tegen Zierikzee. Hoewel Brouwershaven zeker zijn uiterste best zal doen om in dit eilandelijk treffen een zo goed mogelijk figuur te slaan, geven wij de rood-zwarten toch. de beste kan sen. De Schutters kunnen, met het terreinvoordeelwellicht de helft van de inzet bemachtigen tegen NSV. S.C. Gastel, dat dit seizoen niet veel potten heeft gebroken, maakt thuis wel een kansje op de inzet tegen Kruisland. ZATERDAGCOMPETITIE. In de 4e klas A wordt hetzelfde program ma zaterdagmiddag afgewerkt als vorige week in de sportspiegel werd gepubliceerd. Op het sportpark Ban- nink komt MEVO in het veld tegen Smerdiek waarvan in de uitwed strijd enige weken geleden met 2-1 werd gewonnen. AFDELING ZEELAND. In de le klas B van de zondagcompetitie gaat Renesse met de beste winstkansen op bezoek bij SVOWK te Ouwer- kerk. Te Zierikzee komen de reser ves van Zierikzee en Burgh tegen elkaar in het veld. Bij dit treffen slaan wij de kansen van de bezoe kers iets hoger aan dan die van de rood-zwarten. In de 2e klas C heeft Renesse II in de duinstreek de beste troeven in handen tegen Brouwers haven II. Te Ouwerkerk zien wij Dreischor II de competitie beëindi gen met een zege op SVOWK II. ZATERDAGCOMPETITIE. In de le klas staat de belangrijke ivedstrijd voor de bezetting van de laatste plaats tussen Woljaartsdijk en Veere op het programma. Veere zal deze ontmoeting in een overwinning om moeten zetten om de dans nog te ontspringen. Middelburg V heeft te Axel de beste troeven in handen tegen AZVV II, terwijl Kapelle er wel in zal slagen baas in eigen huis te blijven tegen VCK. In de 2e klas C wordt de competitie afgesloten met de ontmoeting tussen Burgh III en Duiveland II. De kans dat Burgh III de competitie af gaat sluiten met een zege is zeker aanwezig. JUNIOREN. In groep A 1 gaat Zierikzee A I het met een goede kans op de winst opnemen tegen Wolf aartsdijk A I. In groep B VII krijgt Renesse B I bij het bezoek aan Burgh B I een lastige klip te omzeilen. De bezoekers zullen deze wedstrijd in winst moeten omzetten om. hun aanspraken op de titel te behouden, wat lang geen gemakke lijke opgaaf zal zijn. Zierikzee B I zal weinig moeite hebben om Brou wershaven B I in eigen huis de puntjes afhandig te maken. In groep B VIII kan Zwaluwen '61 B I zich de meerdere tonen over Bruse Boys B II, terwijl Zierikzee B II de punt jes kan bemachtigen op het bezoe kende Burgh B II. KORFBAL. In de le klas van de SDKB zal Unitas wel geen kans zien om Burgh in eigen huis van de over winning af te houden. Brouwersha ven is op eigen grond lang niet kans loos tegen Zeemeeuwen. In de 2e klas A staat het belangrijke treffen tussen Stormvogels en DOSKO te Ellemeet op het programma. Moge lijk geeft het terreinvoordeel hier de doorslag. Burgh II zien wij in eigen huis de puntjes bemachtigen tegen Velocitas. In de 2e klas B komt WIK II te Kerkwerve in het veld tegen Zwaluwen '61. De WIK-reserves die een goede start hebben gehad, zijn in dit treffen zeker niet geheel kans loos. Ingezonden mededeling ZIERIKZEE Oranje-concert in de Grote Kerk Zoals gemeld zal op 30 april een Oranje-concert worden gegeven in de Grote Kerk, waaraan medewer king wordt verleend door de orga nist Simon C. Jansen en diens echt genote de celliste Corry Jansen- Reder. Het onderstaande program ma zal worden uitgevoerd. Het con cert is voor ieder gratis toeganke lijk en vangt aan om vijf uur n.m. 1. J. S. Bach: a. Allein Gott in der Höh' sei Ehr b. Toccata en fuga in d.kl.t. 2. G. F. Handel: grave - Sonate in g.kl.t. allegro sarabande allegro (cello en orgel) 3. a. J. B. Loeilet (aria) b. Théod. Dubois (toccata) 4. Cor Kee: Variaties op „Merck toch hoe sterck" 5. F. Mendelssohn-Bartholdy: Lied ohne Worte (cello - orgel) 6. Jan Zwart: a. Wilt heden nu treden b. O Heer, die daar c. Gelukkig is het land d. Fantasie alia Marcia over het Wilhelmus (aan het slot van deze fantasie twee coupletten door de aanwezigen te zingen) Collekte Gezamenlijke Militaire Fondsen Traditiegetrouw wordt in de week van 30 april-6 mei de huis-aan-huis- collekte gehouden voor de Gezamen lijke Militaire (Steun)-Fondsen. De ze traditie is al bijna 140 jaar oud, want in 1820 gaf koning Willem I een vergunning aan het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Neder landen, jaarlijks een collekte langs de huizen „van alle ingezetenen des Rijks" te houden. De G.M.F. bestaan uit: 1. Fonds 1815 voor oud-Militairen en Nagela ten Betrekkingen; 2. Kon. Nationale Ver. tot Steun aan Miliciens „Sta- mil"; 3. Vereniging „Eereschuld en Dankbaarheid"; 4. Karei Doorman Fonds; 5. Prins Bernhard Stichting; 6. Stichting „Het van Weerden Poel man Fonds". Een vriendelijk beroep op de bur gerij wordt gedaan, de collekte mild te gedenken. Het Oranjefeest op 30 april Programma dienst in de Grote kerk Hieronder volgt de orde van dienst van de bijeenkomst te houden in de Grote Kerk op 30 april aanstaande. 1. Introïtus. 2. Samenzang: Psalm 100 1, 2, 3, 4. 3. Gebed. 4. Kinderen van de vijfde en zesde klas der la gere scholen zingen; „Wilt heden nu treden". 5. Toespraak van de burge meester mr. F. Th. Dijckmeester. 6. Orgelfantasie op de melodie van „O Heer Die daer des hemels tente spreydt" door de heer J. Baas. 7. Kinderen zingeri: „O Heer Die daer des hemels tente spreydt". 8. Toe spraak van ds. Y. J. Tiemersma. 9. Kinderen zingen: „Geluckig is het landt". 10. Voorbede voor het vor stenhuis. 11. Samenzang „Grote God wij loven U". 12. Uit de brief van de apostel Petrus. 13. Samenzang: „Dankt, dankt nu allen God". 14. Onder begeleiding van „Kunst en Eer" wordt gezongen het eerste en het zesde couplet van het Wilhel mus. Het kinderkoor staat onder leiding van de heer L. Th. Fennema. Gecol lecteerd zal worden voor het Konin gin Juliana- en Prins Bernhardfonds BRUINISSE Voorjaars-bouwaktiviteiten Nu het voorjaar zijn intrede heeft gedaan, begint ook de bouwaktiviteit weer flink toe te nemen. De aanne mer S. Capelle laat in plan West een aantal huizen als paddestoelen uit de grond schieten, de firma Deux-loo is bezig een aantal andere huizen af te werken, terwijl het aannemersbe drijf M. van de Velde en Zonen, in genoemd plan West een aantal nieu we stx-aten creëert. Ook de Dorpsweg, de toegangsweg tot Bruinisse, kon vorige week, zij het dan vier maanden later dan de bedoeling was, worden opgeleverd. Dit is nu.een fraaie toegangsweg tot het dorp geworden, met een wegdek van koud asfalt, dat ten opzichte van het oude wegdek aanmerkelijk is verbreed, terwijl de sloten er langs zijn gedempt. Bij de Deltawerken binnendijks is men begonnen aan de bouw van het viaduct dat in de weg naar Rijksweg 18, zal worden gebouwd om de Cor- nelis Hageweg te overbruggen. Ingeleverde geldige kandidatenlijsten raadsverkiezing Nieuwe zaak te Bruinisse aanwist voor de gemeente Eigenaar benutte uitbreidingskans BRUINISSE, 26-4. De heer A. Bol le, te Bruinisse, eigenaar van een groenten- en fruithandel, kreeg vo rig jaar de kans het naast zijn zaak belendend woonhuis te kopen. Hij liet deze kans niet onbenut omdat hij nu in de gelegenheid was zijn zaak te vergroten en te verfraaien. Maar hierbij liet hij het niet, hij breidde ook de zaken uit, door be halve de handel in groenten en fruit in semi-zelfbediening, ook de krui deniersbranche ter hand te nemen. Zo ontstond een zeer mooi geheel, dat woensdagavond door burgemees ter C. H. van de Linde officieel werd geopend. Deze herinnerde aan de vele zaken die als gevolg van de oorlog, moesten worden herbouwd en die successie velijk werden geopend. Maar de ver bouwing van de heer Bolle, aldus spreker, is een zaak van eigen ini tiatief. Een andere mentaliteit ten opzichte van het houden van een volkstuin is op Bruinisse te consta teren door de vele tuingrond die als bouwgrond in gebruik is genomen, is de animo om een tuin te houden sterk gedaald, dit komt ten goede aan de groenteboer. Burgemeester Van de Linde wenste het echtpaar Bolle-Deurloo veel succes met de nieuwe zaak. Dit laatste deed ook de heer A. de Koning, als voorzitter van de afdeling Bruinisse van de Kon. Néderl. Middenstandsbond, waarvan de bestuursleden aanwezig waren. Hij schetste het echtpaar Bolle als zeer energiek, waarvan in zonderheid de opening van deze zaak getuigenis aflegt. Vele middenstands zaken zullen in de komende jaren verdwijnen, de regering spreekt van 30.000, aldus spreker. Alleen mensen met initiatief en durf zullen de har de strijd om het zijn of niet zijn kun nen winnen. Namens de ambachtslieden sprak en feliciteerde tenslotte de heer J. Huibers, die de verliohting en ver dere elektriciteit verzorgde. Metse laar was de firma S. Capelle, tim merman de heer A. Schilperoort, schilder de heer Jac. Deurloo Hz., Oosterland en de winkelinventaris is van de firma Meijer uit Rotter dam. Een vertegenwoordiger van de firma Bakhuis Olst, van een vlees- warenfabriek, overhandigde namens zijn firma een klein en nuttig ge schenk in de vorm van een vlees snijmes. Vele anderen hadden bloe men gezonden. De heer Bolle is aangesloten bij de Sperwer-organisatie, in zijn zeer fraaie winkel ligt nu alles zeer over zichtelijk op kopers te wachten. Naast de reeds bestaande groenten- schoonmaakmachine en de moderne diepvrieskast, kreeg de nieuwe zaak een moderne vleessnijmachine, ter wijl in een koelmeubel of kijkwijs- kast de vleeswaren zeer de aandacht trekken. Ook de manier waarop nu de aardappelen de winkel komen binnen rollen zonder stof of aarde achter te laten zagen wij nog ner gens anders. De nieuwe zaak mag met recht een aanwinst voor de ge meente worden genoemd. HOND Nummeringszitting centraal stembureau 1. Van de voorzitter van het hoofdstembureau is mededeling ont vangen welke geldige kandidaten lijsten voor de verkiezing van de leden van de raad der gemeente zijn ingeleverd. Van 27 april tot en met 3 mei 1962 kunnen bij het centraal stembureau door zitting hebbende raadsleden verklaringen worden ingeleverd, waarbij een kandidatenlijst voor een voorkeurnummer wordt aanbe volen. Formulieren voor deze verklarin gen zijn ter gemeentesecretarie ver krijgbaar. 2. De voor de kiezers toeganke lijke zitting van het centraal stem bureau voor de nummering van de kandidatenlijsten zal worden gehou den op 4 mei a.s., des namiddags om 5 uur in de raadzaal van het stad huis. Zierikzee, 27 april 1962. De voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van de raad der gemeente Zierikzee, M. C. VERHEIJEN. De heer H. Klomp te Zonnemaire, schaapherder iii dienst van de heer D. Deist, is onderscheiden met de ere-medaille in brons, behorend bij de Orde van Oranje Nassau. Omdat een deel der kinderen wat ouder was geworden en omdat de latent smeulende liefde voor het dier, weer eens een keer akuut was geworden, deed de hond zijn intrede in de familie, een jong, levenslustig poedelachtig dier met een stamboom en veel energie. Nadat de hond zich omvangrijk had laten bewonderen, vooral door de jeugd, begon hij aan zijn eerste krabbelende en snuffe lende verkenningstochten en de dag daarop zoog mevrouw per stofzuiger de eerste balletjes haar van het kar pet. Vooral de oudste kinderen von den het een machtig dier, waarmede zij zich tijdens de weekends thuis uitnemend dachten te kunnen amu seren. Het complete opvoedingspro ces kwam echter bij mama te rus ten, want de heer des huizes had eveneens zijn 'bezigheden buitens huis. Het jonge, jolige dier spotte met begrippen van orde en netheid en ontzag niet veel meer in de huis kamer dan de poten van de tafel en de lamp aan het plafond, het laatste dan nog omdat hij er niet bij kon. Men ivil dus wel aannemen dat er een probleem het huis was binnen gedragen. Problemen van geijkte orde was het huisgezin al lang te boven, maar nu was daar het dier dat dartelend door het leven ging, met alle gevolgen van dien. Om een lang verhaal kort te maken, me vrouw heeft er tranen bij geschreid en zag haar verzorgd interieur be dreigd door krachten, die zij niet vermocht te temmen. Omdat een droge bete met rust erbij, nog beter is dan een huis vol geslachte bees ten met twist, heeft pa, aanhorende de jammerklachten van zijn geliefde echtgenote, besloten het dier terug te brengen naar de plaats van her komst, in casu de verkoper van de hond, die niet weinig verbaasd was over het trieste feit dat het edele dier niet in de smaak was gevallen. InUissen naderde het weekeinde en weldra viel de jeugd in huis, na een vluchtige begroeting, onmiddel lijk vragend naar de hond, die er was, maar er niet meer was. Het ene geruixnde conflict begon zich daarop te ontwikkelen tot een nieuw, zo goed als een onweersbui soms de kiemen in zich draagt van een tweede, die niet minder hevig behoeft te zijn. Pa en ma werden onmiddellijk on der een psychische druk gezet en de volgende maandagochtend is de ver tederde pa - ook hij hield absurd veel van het beest - weer naar de hondenhandelaar gereisd, om. te zeg gen, dat Fikje toch maar weer terug moest komen. Maar ma had. inmiddels haar eisen gesteld. Er moest een soort kennel achtig bouwsel in de kamer komen, waarin de hond zich normaliter zou kunnen ophouden. Dit vreemde bouwwerk is inderdaad tot stand ge komen en daar zit de hond nu in, uiteraard onwetend van de onrust, die hij in een xneedzaam gezix\ heeft teweeg gebracht. Wie in zijn on schuldige ogen kijkt, kan over dit laatste niet txvijfelen, ook al is een hond soms net een mens! EILANDMAN. desinfecterend zelfwerkend bruisend actief Ingezonden mededeling W.G.-REINIGER slechts t ^19

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 12