DE ZIERIKZEESCHE COURANT De Amerikaanse kernproeven Aanwezigheid van westelijke troepen in kan geen punt van diskussie zijn de stad Raad van Zierikzee verleent V.V.V. subsidie en renteloos voorschot ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 27 APRIL 1962 No. 19166 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 ^EDAKTIE EN ADMINISTRATE- Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Tierikzee. Redakteur; M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave- N.V. Drukkerij v'h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's deur Dobrinin en verder regelmatig contact te hebben met de Westduitse regering. Het aanvankelijke „onbe hagen" tussen Bonn en Washington was veroorzaakt door bijzondere om standigheden, die niet noodzakelij kerwijs verband hielden met het overleg van de Amerikaanse met de Westduitse regering. Muzikale vissen Een vooraanstaande Britse jr 1hengelaar, West te Godalming 1ten zuiden van Londen, heeft gezegd door middel van mu- f ziek uit een draagbaar radio- f toestel viswedstrijden te heb- f ben gewonnen. West zal ech- f ter niet van de gevoeligheid van de vissen voor muziek f kunnen profiteren daar de vis- f 1vereniging van Surrey deel- r 1nemers aan wedstrijden heeft f verboden voortaan de vissen f met muziek te lokken. f Wie weten toil wat rust is, lere eerst de arbeid kennen. Maandag 30 april a.s. (Koninginnedag) zal de ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE niet worden uitgegeven. DE DIRECTEUR. WASHINGTON, 26-4. Tijdens een donderdag gehouden persconferentie heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, ver klaard dat de Verenigde Staten on danks de her vatting van de kern proeven in de dampkring bereid blijven de onderhandelingen over een verdrag tot het verbieden van kernproeven voort te zetten. De mi nister wilde geen mededelingen doen over de vermoedelijke duur der proeven en het aantal te beproeven wapens, doch zei dat de nu begon nen, geselecteerde proeven veel min der krachtig zullen zijn dan die welke de Sowjet-Unie vorig jaar heeft ondernomen. De Sowjet-Unie heeft een nieu we kunstmaan in een baan om de aarde gebracht. De baan van deze Spoetnik, de „Kosmos IV", wijkt niet veel af van de baan die tevoren was vastgesteld. heer Docleman of reeds een regeling is getroffen inzake de eerder door hem voorgestelde 25 vrijwillige ver gunningen voor hotel- en restau ranthouders, inzonderheid met het oog op 30 april. De voorzitter deelde mede dat deze zaak in studie is. De heer van den Doel gevoelde ook wel voor een regeling, als bedoeld door de heer Doeleman. Hij deelde mede dat het Z.O.V.-bestuur - na het vuurwerk op een Oranjefeest - eens uit een restaurant is gezet, omdat het sluitingsuur was aangebroken. De heer van der Schee pleitte voor een „Oranjepakket", te verstrekken aan de stedelijke bejaarden bij ge legenheid van 30 april. Spr. had reeds de verschillende diakonieën benaderd en dacht aan een regeling, waarbij de gemeente de buitenker kelijken voor zijn rekening zou kun nen nemen, zoals reeds eerder is geschied. Het plan vond wel waardering, maar de voorzitter - daarin bij gevallen dooi' verschillende le den en wethouder Verheijen - wees op de absolute onmogelijk heid, deze zaak nog te organise ren voor maandag. De heer Doeleman wilde het plan over wogen zien voor de verjaardag van prins Bomhard, een voor stel dat in studie zal worden genomen. DE BERLIJNSE KWESTIE Washington erkent Oost-Duits regime niet WASHINGTON, 26-4. De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft donderdag tijdens een persconferentie verklaard dat de aanwezigheid van westelijke troepen in West-Berlijn geen punt van onderhandeling met de Sowjet- Unie kan uitmaken. Minister Rusk verwees naar de rede, die de Sowjet-minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko, dezer dagen voor het presidium van da Opperste Sowjet heeft gehouden en waarin hij onder meer sprak over „obstakels" die het bereiken van overeenstemming in de weg stonden en over de aanwezigheid van weste lijke troepen in West-Berlijn. „Dit is een groot obstakel, omdat wij de ze kwestie niet behandelen en ook niet zullen behandelen als een punt, waarover gesproken kan worden", aldus Rusk. Rusk wilde niet in het bijzonder ingaan op Gromiko's verklaring, dat de Verenigde Staten geen bezwaar hadden de vrije toegang tot West- Berlijn te koppelen aan „de eis om eerbiediging van de soevereiniteit van de Duitse democratische repu bliek". Gromiko had dit een stao voorwaarts genoemd. Minister Rusk merkte op „geen onverenigbaarheid te kunnen zien tussen de vrije toe gang tot West-Berlijn en het feit dat er enige autoriteiten zijn, die verantwoordelijk zijn voor wat er in Oost-Berlijn gebeurt". Geen erkenning Dit betekent echter geenszins er kenning, welke dan ook, van het c jr dnit*?e regime of het loslaten van de gedachte aan een hereniging van Duitsland. Het is duidelijk, dal de Oostduit sers in hoge mate bij de toegang tot Berlijn zijn betrokken, aldus Rusk. De minister deelde voorts nog me de deze week nog een onderhoud te zullen hebben met Sowjet-ambassa- PREMIER MACMILLAN: Vrede wordt gewaarborgd door wederzijdse vrees NEW YORK, 27-4. De Britse pre mier, Harold Macmillan, heeft tjj- dens het jaarlükse banket in New York van de vereniging van Ameri kaanse dagbladuitgevers gezegd, dat het de plicht van het Westen is om standvastig docht geduldig te zjjn in zjjn politiek ten opzichte van de Sowjet-Unie. Volgens de premier wordt een soort vrede door wederzijdse vrees gewaarborgd. ,Dit kan voor de waar digheid van de beschaafde mens op de lange duur niet aanvaardbaar zijn", aldus MacMillan. Over de kernproeven zei de Britse Verklaring van V,S. op ontwapeningsconferentie GENEVE, 26-4. In een schriftelij ke verklaring, die de Amerikaanse gedelegeerde bij de ontwapenings conferentie, Arthur Dean, donder dagmorgen bij opening der vergade ring onder de delegaties heeft ver spreid, zei hij dat een zo spoedig mogelijke beëindiging van alle proe ven met kernwapens een fundamen tele doelstelling van de Amerikaan se politiek blijft. Hij herinnerde er aan, dat de Verenigde Staten de hervatting van hun proeven na het abrupt schenden van het moratori um door de Sowjet-Unie maanden lang hadden uitgesteld, in de hoop dat een verdrag zou kunnen gorden gesloten, en dat zij zich bereid had den verklaard van hun eigen proe ven af te zien, ondanks de militaire voordelen die de Sowjet-Unie met haar proeven had verkregen. premier, dat niemand zal kunnen ontkennen, dat de Verenigde Staten en Groot-Brittannië al wat mogelijk was hebben gedaan om hervatting van de prqeven te vermijden. De wereld moet inzien, dat de verant woordelijkheid 'hiervoor niet bij pre sident Kennedy, doch bij premier Chroesjtsjef ligt. Niettemin, aldus Macmillan, moeten wij onze pogin gen, om te zoeken naar een of an dere overeenkomst tussen Oost en West. niet laten varen. Brand geblust op Liberiaans tankschip IJMUIDEN, 26-4. - De brand aan boord van het Liberiaanse tankschip „Olympic Thunder", die donderdag morgen op 85 mjjl noord noord-west van IJmuiden uitbrak, na een aan varing met het Griekse tankschip „Kissavos", werd omstreeks zeven uur in de avond nagenoeg geblust. De gehele midscheeps, de brug en de opbouw van de 17.791 ton grote tanker, zijn uitgebrand. De brand is bestreden met de waterkanonnen en brandslangen van zes Nederlandse sleepboten: de „Titan", „Simson", „Nestor" en „Friesland" uit IJmui den en de „Holland" en „Doggers- bank" van Terschelling. Ook de Westduitse zeesleepboot „Wotan" was in de nabijheid, maar deze is niet in actie gekomen, daar de ber ging op basis Lloyds open form van morgen werd opgedragen aan de zes sleepboten van Wijsmuller en Doek- sen. Het blussen heeft de gehele middag gevergd. Prins Bernhnrd in Brussel Z.K.H. Prins Bernhard heeft woensdag in zijn kwaliteit van voorzitter het congres van de „Fondation Europeënne de la Culture" in Brussel bijge woond. Ook H.K.H. Prinses Beatrix was op dit congres aanwezig. - Op de bijgaande foto, welke woensdagavond in hotel Metropole in Brussel werd gemaakt, zien we de prins in gesprek met enkele van de congressisten. Koud weer Verwachting tot zaterdagavond. Over het algemeen veel bewolking maar droog weer. Matige wind tus sen noord en noordwest. Aanhou dend koud weer. 28 april. Zon op 5.18. onder 19.58. Maan op 2.56, onder 12.23. 29 april. Zon op 5.16, onder 20.00. Maan op 3.30, onder 13.41. 30 apirl. Zon op 5.14, onder 20.02. Maan op 3.59, onder 15.02. 1 mei. Zon op 5.12, onder 20.03. Maan op 4.26, onder 16.24. Laatste kwartier: 27 april te 14.00. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 28 april 9.10 v.m. 21.32 n.m. 29 april 10.36 v.m. 23.03 n.m. 30 april 12.04 n.m. n.m. 1 mei 0.22 v.m. 13.14 n.m. BROUWERSHAVEN: 28 april 8.44 v.m. 21.27 n.m. 29 april 10.08 v.m. 22.57 n.m. 30 april 11.34 v.m. n.m. 1 mei 0.13 v.m. 12.41 n.m. Doodtij: 29 april. SCHIPHOL. De president van Ro tary International, de Amerikaan J. A. Abey, is per lijnvliegtuig van de Finnair uit Helsinki op Schiphol aan gekomen. Het is de eerste maal sinds 1954, dat een Rotary-president ons land bezoekt. Geen „Oranjepakket" voor bejaarden op Koninginnedag .Sen. recente opname van H.M, Koningin Julianadie oji 30 april a.s. Iiq.ar 53ste verjaardag hoopt te vieren. (Foto Max Koot). ZIERIKZEE, 26-4. - Naar binnen geleid te zijn door een commissie bestaande uit mevr. Van der Werve. Schouls en de nestor van de raad, de heer G. van Duin, heeft het nieuw benoemde raadslid voer de Protes tants Christelijke fraktie, de heer A. Jonker, op de donderdagavond ge houden vergadering van de gemeen teraad de vereiste eden afgelegd in handen van de voorzitter, mr. F. Th. Djjckmeester. Na de beëdiging riep de voorzitter het nieuwe raadslid een hartelyk welkom toe. Zijnerzijds sprak het raadslid de hoop uit een bescheiden bijdrage in de raad te kunnen leve ren, zij het dat dit ook maar heel kort kan zijn. Hjj wilde de A.R.- en S.G.P.-kiesverenigingen danken voor het feit dat ze de vrijkomende zetel voor de C.H.U. hebben gereserveerd. Onder de ingekomen stukken be vond zich een schrijven van het col lege van b. 'en w. aan de raad, waar in werd medegedeeld, dat na infor matie is gebleken, dat een uurdienst van de R.T.M. en de B.B.A. naar oordeel van het college niet tot de mogelijkheden behoort. Derhalve zullen op dit punt geen nadere stap pen worden genomen. Men zal zich herinneren dat op één der vorige raadsvergaderingen deze kwestie werd aangesneden door de heer Van Duin. Tevens vroeg deze destijds naar de verwarming van de auto bussen die de dienst Anna Jacoba- pclder-Rotterdam onderhouden. De R.T.M. stuurde bericht dat met dit verzoek rekening zal worden gehou den. Wet Vervreemding Landbouwgronden Het bekende verzoek van de ge meente te Aardenburg adhesie te willen betuigen aan de door de raad dier gemeente aangenomen motie in zake verlenging van de werkings duur van de wet Vervreemding Landbouwgronden werd voor ken nisgeving aangenomen zulks in over eenstemming met 'het voorstel van b. en w. Mr. Keuning herinnerde er aan dat de P.v.d.A. bijzondere be langstelling heeft voor dit onder werp, maar men acht het voorstel waarin het is vervat toch niet ge schikt om in de raad te worden be handeld. Temeer niet daar de ver schillende landbouworganisaties niet gelijkelijk over dit onderwerp den ken. De heer Van den Doel achtte de raad ook niet competent over de ze zaak te oordelen. Ook hij wees er op dat er geen overeenstemming in landbouwkringen bestaat over dit onderwerp, zodat de raad moeilijk een beslissing kan nemen. Tot lid van de woonruimte-commissie, tot vertegenwoordiger in de vergadering van aandeelhouders der Waterlei ding Maatschappij, tot vertegenwoor diger voor de commissie voor geor ganiseerd overleg, tot lid van de commissie van advies voor Maat schappelijke Zorg werd gekozen de heer A. Jonker, ter voorziening in de vakature D. Goudriaan. Besloten werd ten behoeve van het bouwplan Malta een stuk grond pl.m. 90 ca te kopen van de r.k. parochie H. Willi- brordus. Ten behoeve van het sane ringsplan werden gekocht de perce len Molenstraat no. 24 en 26. Van de Ohr. Geref. Kerk werd gekocht het perceel Lange Groendal no. 16. Aan de N.V. Provinciale Zeeuwse Elek- triciteits Maatschappij zal een op pervlakte gemeentegrond van 12 aren, deel uitmakende van de uit breiding van het industrieterrein, worden verkocht ten behoeve van een schakelstation dat op de hoek van de Steenovenseweg zal verrij zen. Aan de firma Vrachtbedrijf Van der Wekken zal een strook grond, gelegen langs de Pieterseliestraat, in erfpacht worden uitgegeven. De ver goeding voor het vakonderwijs 1961 werd vastgesteld. Idem de vijfjaar lijkse vergoeding voor het bijzonder onderwijs in de periode 1953-1957. Aan de zwemvereniging „De Zee paardjes" zal een eenmalige subsi die worden verleend tot een bedrag van f 450,De voorzitter sprak de hoop uit dat de vereniging veel suc ces zal hebben met haar pogen. Subsidie aan V.V.V. De Vereniging voor Vreemdelin gen Verkeer vroeg een subsidie van f 2.900,voor het jaar 1962. Het college van b. en w. stelde voor een subsidie van f 1.600,te verlenen. De heer Van den Doel wilde V.V.V. een goed succes voor de toekomst toewensen maai- wees er op dat be doelde vereniging geen eigen kapi- taalsdienst heeft. De zaken die op stapel staan moeten worden betaald. Derhalve stelde hjj voor het be drag van f 1.600,als subsidie te verlenen en het verschil tussen de gevraagde f 2.900,en de f 1.600, zijnde f 1.300,als een renteloze geldlening aan V.V.V. te verschaf fen. Het eerste jaar kan vijftig pro cent van deze renteloze geldlening worden afgelost en het volgend jaar de resterende vijftig procent. De heer Simmers sloot zich aan bij het voorstel van de heer Van den Doel. „Het gaat er thans om", volgens spreker, „V.V.V. nieuw leven in te blazen". De héren Doeleman en mr. Keuning verklaarden zich eveneens voor het voorstel van de heer Van den Doel. Mr. Keuning vond het spijtig dat V.V.V. nog altijd niet tot de organisatie van zomeravondfees ten is toegekomen. De heer Van den Doel onderschreef dit. Hij hoopte dat vanuit de gemeenteraad nog een sti mulans zal uitgaan om het zover te brengen. Mocht dit geen succes heb ben dan zal in de toekomst een be roep moeten worden gedaan op het comité Zierikzee Ontvangt Vreem delingen. Wethouder Verheijen merkte op dat juist deze zomer avondfeesten grote bekendheid kre gen. Overigens was wethouder Ver heijen er bang voor dat na aflossing van het renteloos voorschot men weer voor een zelfde financieel feit zou komen te staan en er dan een nieuwe renteloze lening zal moeten verstrekt. De heer Doeleman wees er nog op dat V.V.V. steeds belang rijker wordt. Het voorstel Van den Doel werd daarop aangenomen. De voorzitter attendeerde nog op de noodzaak dat V.V.V. voortaan vroe ger met plannen voor de zomer te voorschijn komt. Inzonderheid voU gend jaar moeten deze 20 tijdig be kend zijn dat deze in de begroting kunnen worden ingepast. De heer Jonker informeerde of er van de raad soms suggesties kunnen uit gaan met betrekking tot V.V.V.-ak- tiviteiten. De voorzitter merkte op dat zulks niet op het terrein van de raad ligt. De verschillende stede lijke belasting-verordeningen wer den rechtskracht verleend voor het aan Zierikzee overgegane gebied, binnen het kader van de sanering van gemeenten op Schouwen en Dui- veland. Bij de rondvraag informeerde de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 11