DE ZIERIKZEESCHE COURANT EERSTE AMERIKAANSE KERNONTPLOFFING VAN NIEUWE REEKS PROEVEN IN DE DAMPKRING Nederlandse expeditie naar Himalaya Vijfvoudige moord in de Ver. Staten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 26 APRIL 1962 118 jaargang No. 19165 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jdnnewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. Gemeenteraadsverslag Brouwershaven: pagina 2 WASHINGTON, 25-4. De Verenig de Staten hebbeti woensdag de eer ste kernontploffing in de aangekon digde reeks proeven in bet gebied van de Stille Oceaan teweeggebracht. Volgens een bekendmaking van de Amerikaanse commissie voor atoom, energie werd de bom in de omge ving van het Britse eiland Christ mas door een vliegtuig losgelaten. De kracht werd als middelbaar om schreven, dat wil zeggen dat de ex plosieve kracht tussen die van twin tigduizend tot één miljoen ton t.n.t. lag. Amerikaanse ambtenaren hebben meegedeeld dat de proef een succes is geweest. De commissie deelde in haar be kendmaking mee dat de bom des middags om kwart voor vijf Neder landse tijd is ontploft. In een afzon derlijke bekendmaking heeft de com missie woensdag nog meegedeeld dat de hoeveelheid radio-aktief stof die bij de proeven in de huidige reeks ontstaat, tot een minimum zal wor den beperkt. De hoeveelheid zal veel geringer zijn dan die welke bij de Russische proeven in de herfst van vorig jaar is ontstaan. De woordvoerder van 'het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, White, heeft woensdag op een persconferentie meegedeeld dat de Amerikaanse regering met tegen zin heeft besloten tot hervatting van de proeven over te gaan. Zij betreurt de hervatting evenals vele andere regeringen en volken dat doen. Deze regeringen en volken mogen echter nooit uit het oog verliezen dat de Amerikaanse regering herhaaldelijk heeft aangeboden geen proeven te doen als de Sowjet-Unie maar wilde instemmen met het sluiten van een doelmatig verdrag waarbij dergelij ke proeven worden verboden. De Verenigde Staten zullen echter te Genève met alle kracht blijven stre ven naar overeenstemming over een doelmatig verdrag waarbij proeven met kernwapens worden verboden, aldu9 White. Reacties GENÈVE, 25-4. De Indische verte genwoordiger op de zeventien-lan- denconferentie over ontwapening in Genève, Lall, heeft woensdagavond gezegd het nieuws over de eerste Amerikaanse kernontploffing van de nieuwe reeks zeer te betreuren. Hij wees erop, dat de Indische premier, Nehroe, dinsdag nog had aangedron gen op afgelasting van de proeven. De Zweedse sociaal-democratische minister-president, Erlander, heeft woensdagavond gezegd dat men de hervatting van de proeven alleen maar kan betreuren. Radio-Moskou heeft woensdag- Belasting betalende katten CHICAGO, 25-4. Na een on derzoek van bijna twee jaar heeft de Amerikaanse belas tingdienst bepaald dat vijf katten belasting moeten beta len van een erfenis van bijna 14.000 dollar. Vier van de kat ten, die ouder zijn dan twaalf jaar, moeten 15 dollar en 10 dollarcent betalen en de vijfde, een negenjarige kat, moet 181 dollar en 83 cent betalen. Me vrouw Margaret Montgomery had in 1960 haar landgoed ter waarde van 13.804 dollar aan haar lievelingen nagelaten. Als de katten sterven zal hun oppasser, een 72-jarige buur man, 60 procent van het over geschoten kapitaal ontvangen. V-:. 'X"X' W-W Processen oud-S.S.-offieieren avond melding gemaakt van de Ame rikaanse kernproef zonder er com mentaar op te geven. De Noorse minister van Buiten landse Zaken, Lange, heeft gezegd dat men in brede kring in Noorwe gen de Amerikaanse proeven zal be treuren. Tot het laatst toe bestond de hoop dat de onderhandelingen over een permanent verbod van de atoombomproeven zou slagen. Het Russische „neen" op alle voorstellen voor internationaal toezicht heeft geleid tot deze nieuwe Amerikaanse proeven, aldus de Noorse minister. In Westduitse regeringskringen zei men woensdagavond dat de hervat ting van de Amerikaanse kernproe ven in de dampkring noodzakelijk is geworden doordat de Sowjet-Unie een tijd geleden de afspraak geen proeven meer te houden, heeft ge schonden. Oproep van Stevenson NEW YORK, 25-4. De permanen te Amerikaanse afgevaardigde bij de Verenigde Naties, Adlai Stevenson, heeft in een woensdagavond door hem afgelegde verklaring een be- 1-oep gedaan op alle leden der Vol kerenorganisatie om te pogen de Sowjet-Unie te overreden tot het, tezamen met de Verenigde Staten, sluiten van een „doelmatig werken de overeenkomst" betreffende een beëindiging der proefnemingen met kernwapens. „De Verenigde Staten hebben hun kernproeven in de dampkring moe ten hervatten. Dit is het droevige gevolg van het feit, dat de Sowjet- Unie niet wil aflaten van de kern bewapeningswedloop. De vooruit zichten van een dergelijke wedloop zijn duidelijk en onheilspellend. De feiten tonen echter aan dat het de Russen zijn, die de kernbewape ningsrace zijn begonnen en het is ook de Sowjet-Unie die haar besten digt door het niet willen aangaan van door waarborgen omgeven ak koorden, die voorzien in een beëin diging van deze grimmige wedloop", aldus Stevenson. AMSTERDAM, 25-4. In augustus zal een Nederlandse expeditie onder leiding van de hoogleraar in de al gemene geologie aan de universiteit van Amsterdam, prof. dr. K. G. Ege- ler, naar de Himalaya van Nepal vertrekken voor het verrichten van een geologisch-alpinistische explora tie. De andere deelnemers aan deze tocht zijn dr. T. de Booy, dr. J. W. A. Boden Hausen, drs. H. J. Nijhuis en drs. G. Schaar, allen geologen, dc chirurg van het Haagse Bronovo- ziekenhuis dr. A. Tammes, en waar schijnlijk de arts P. van Lookeren Campagne, voorts zullen als alpinis ten meegaan de beroemde Franse berggids Lionel Terray en de stu denten H. C. en P. F. J. van Looke ren Campagne. De Himalaya-expeditie heeft een tweeledig doel. In de eerste plaats zal een geologisoh onderzoek van zuiver wetenschappelijke aard wor den verricht, waaraan verbonden een medisch onderzoek. Het weten schappelijke team zal de ingewik kelde struktuur en stratigrafie van een deel van de Himalaya, gelegen in westelijk centraal Nepal, bestude ren en verder aandacht besteden aan de ouderdom der granitische licha men en de graad van de metamor fose der verschillende gesteenten waaruit de strukturele eenheden zijn opgebouwd. Het onderzoek beoogt een bijdrage te leveren tot de ken nis van de geologische bouw van de grootste alpineketen der wereld. De beide artsen zullen vooral onder zoekingen op fysiologisch gebied verrichten. De bergbeklimmers van het team zullen nog onbestegen toppen van de Nilgiri-groep beklimmen, hun voornaamste doel is de ruim 7.000 meter hoge Noordtop. GROOTSE T.V.-OPERATIE Reportage rijdende receptie Koninklijk Paar op 30 april tegen HANNOVER, 25-4. In Verden in Neder-Saksen is woensdag een pro ces begonnen tegen de 57-jarige voormalige S.S.-obersturmführer Heinrich Wessel, die zich volgens de tenlastelegging aan talrijke misdrij ven in het concentratiekamp Sach- senhausen heeft schuldig gemaakt. De beklaagde verklaarde niet-schul- dig te zijn. Het proces zal ongeveer zes weken duren. In west-Berlijn komen op 14 mei zes voormalige SS- en politie-offi- cieren voor hun rechters. Zij worden er van beschuldigd tussen juli en oktober 1941 duizenden .Joodse vrou wen, kinderen en bejaarden in het toenmalige bezette gebied in de Sow jet-Unie te hebben laten vermoor den. Dit proces zal zeker vijf weken duren. HILVERSUM, 25-4. - De grootste operatie, die de Nederlandse Televi sie Stichting ooit heeft ondernomen, zal worden uitgevoerd op maandag 30 april. Dan wordt een reportage gegeven van de rijdende receptie door Amsterdam van het zijn zilve ren huwelijksfeest vierende konin klijk paar. Vier reportage-eenheden worden in de hoofdstad opgesteld: op de Dam, het Leidseplein, in het R.A.I.- gebouw en bij de Amstel. Het vijfde reportagepunt (het Museumplein) wordt verzorgd via een geïmprovi seerde installatie, die uit een camera met controle-apparatuur bestaat. In totaal zullen naar schatting een hon derdtal N.T.S.-technici, cameralie- den en beambten van de P.T.T. bij deze grote reportage betrokken zijn. Volgens de voorlopige plannen zal een dag tevoren des middags met de installatiewerkzaamheden in Am sterdam worden begonnen. Dat houdt onder meer in, dat 2.800 meter ca merakabel van twee centimeter dik over het druk bereden wegennet van Amsterdam gedistribueerd moeten worden. Dat is een van de vele pro blemen, die zich bij deze operatie voordoen. Op 1 mei wordt des avonds van kwart over zeven tot ongeveer kwart voor acht een uitzending door de N.T.S. verzorgd uit het Amstelhotel MIAMI (Florida V.S.), 25-4. „Kapi tein Julian A. Harvey heeft zijn vrouw, Arthur Duperrault en zijn echtgenote, en twee kinderen van dit echtpaar om het leven gebracht, waarna hij het jacht „Bluebelle" tot zinken heeft gebracht". Dit is de conclusie van het onderzoek, dat dc Amerikaans kustwacht heeft inge steld naar het drama, dat zich me dio november 1961 in de Caraïbische zee heeft afgespeeld. Harvey heeft 16 november zelf moord gepleegd, nadat hij had ver nomen dat het derde kind van het door hem vermoorde echtpaar, dc elfjarige Terry Jo Duperrault, was gered, na bijna vier dagen op een vlot in de Caraïbische zee te hebben rondgedreven. van de gasten, die zich zullen bege ven naar het statiediner ter gelegen heid van de zilveren bruiloft van koningin en prins. Koninklijk bezoek aan Drenthe ASSEN, 25-4. Het bezoek, dat de koninklijke familie op 7 mei in ver band met de viering van het zilve ren huwelijksfeest aan Drenthe zal brengen, duurt precies drie uur en zeven minuten. Het zal het besluit zijn van een zeer drukke dag voor het koninklijk gezin, daar in de voor middag een bezoek aan Friesland op het programma staat en de 'vorste lijke personen de middag in Gronin gen zullen doorbrengen. In alle Drentse gemeenten zijn plaatselijke comité's gevormd, waarin - overeen komstig de wens van het koninklijk paar - de jeugdorganisaties sterk zijn vertegenwoordigd. Het doel van deze comité's is medewerking te ver lenen aan de actie tot aanbieding van het nationaal geschenk. Kleuter omgekomen bij botsing ZWOLLE, 25-4. Op de Kamper weg te Zwolle is woensdag om ruim vier uur een personenauto tegen een stil staande auto gebotst, waarbij een vijftien maanden oud meisje zo ern stig werd gewond, dat het kort na aankomst in het R.K. ziekenhuis overleed. De auto werd bestuurd door de 38-jarige mevrouw A. J. K.- B. uit Mastenbroek (gem. Zwoller kerspel), die met haar vier kinderen op weg was van Zwolle naar huis. Doordat zij door de kinderen een ogenblik werd afgeleid, reed zij van de weg een parkeerstrook op, waar de vrachtauto stond. Door de botsing sloeg de kleuter tegen het dashboard waarbij zij levensgevaarlijk werd gewond. Mevrouw K. werd gewond aan hoofd en borst en kreeg een shock. Haar tienjarige zoon, die zijn vijftien maanden oude zusje op schoot had, liep hoofdwonden en een hersenschudding op. Twee zoontjes (respectievelijk acht en vijf jaar), die achterin zaten, werden licht ge wond. Passerende automobilisten brach ten de inzittenden van de auto naar het ziekenhuis. De auto werd van voren geheel vernield. De jaarlijkse aktie „Een heitje voor een karweitje", die dit jaar op 26 en 27 april in geheel Nederland zal worden gehouden, is woensdagochtend in Am sterdam officieel gestart met een omvangrijk „Oranje-karwei". Jongens en meisjes van de padvindersorganisaties, ressorterende onder de Nationale Padvindersraad, kwamen woensdagochtend bijeen bij de Stoomvaart-Maat schappij „Nederland", waar zij hun karweitjes bijdroegen aan de voorbe reidingen voor de vaartocht, welke hel Nederlands koninklijk paar met zijn vele gasten op 2 mei met de „Oranje" gaat maken. - De foto toont twee padvindsters bezig met het strijken van matrozenkielen, die op de grote dag op de „Oranje" zullen worden gedragen. Geen uitvoer van Nederlandse aardappelen naar landen buiten E.E.G. BRUSSEL, 25-4. Nederland moet de uitvoer van aardappelen naar de landen buiten de Europese Econo mische Gemeenschap stop zetten, voordat maatregelen worden getrof fen tegen de export naar E.E.G.- partnerlanden. Dit heeft - naar in bevoegde kringen in Brussel wordt vernomen - de Europese Commissie in een brief aan de Nederlandse re gering medegedeeld. De Nederlandse regering had de Europese Commissie laten weten dat de uitvoer van aardappelen naar an dere lid-staten van de E.E.G. stag natie veroorzaakt in de voorziening in Nederland zelf en dat op korte termijn maatregelen moesten wor den genomen. Het stopzetten van de uitvoer van aardappelen naar lan den buiten de gemeenschap achtte Nederland uitgesloten, gezien de mo gelijkheden van doorvoer via E.E.G.- partners naar derde landen. In de mededeling aan de Europese Com missie verklaarde de Nederlandse regering aan de vraag van de lid staten van de gemeenschap niet te kunnen voldoen. Terwijl de voorraad in Nederland wordt geschat op 90.000 ton wordt de behoefte tot begin juni geraamd op een hoeveelheid van 75.000 tot Nederlandse militair 90.000 ton, afhankelijk van de in voer uit andere landen en de ver mindering van de consumptie als gevolg van de gestegen aardappel prijzen. De Nederlandse uitvoer steeg de vorige week van 10.000 tot 15.000 ton, waarvan het grootste deel naar twee landen buiten de gemeenschap Engeland en Zweden - gaat. Zoals bekend besloot Nederland per 16 april de uitvoer van aardappelen te contingeren op 15.00 Oton. gedeserteerd? BERLIJN, 25-4. Duitse persbureaus maakten woensdagavond melding van het feit, dat een Nederlandse militair in oost-Duitsland om poli tiek asiel zou hebben verzocht. Het zou een soldaat betreffen van het 42ste infanteriebataljon uit Ermelo, dat als onderdeel van de Navo- strijdkrachten in west-Duitsland is gelegerd. De militair, Jan Stoops, zou tegen over Oostduitse autoriteiten hebben verklaard, dat zijn onderdeel in ge val van oorlog in west-Duitsland wordt ingezet en dat hij geen zin had om voor „de belangen van West duitse nazi's" te vechten. Bovendien, zo zou hij voorts gezegd hebben, be staat de mogelijkheid, dat het batal jon naar Nieuw-Guinea wordt ge zonden.. Aan deze „huurlingendienst" had hij" zich door zijn vlucht naar oost-Duitsland onttrokken. Het is niet bekend wanneer de militair naar oost-Duitsland zou zijn gede serteerd. Mariniersmoiiumeiit in Rotterdam ROTTERDAM, 25-4. In mei 1963 zal Rotterdam het lang verbeide ma riniersmonument krijgen. In febru ari van dit jaar heeft de Stichting Monument Korps Mariniers rechts persoonlijkheid gekregen en in april heeft de gemeente Rotterdam zich bereid verklaard het monument te aanvaarden. Hierdoor heeft de actie Rotterdam in de gelegenheid te stel len „zijn" mariniers een huldeblijk te geven, grond onder de voeten ge kregen. Er is inmiddels door de beeldhou wer Titus Leeser fn. Ommen, die ook het monument voor de Engelse ma riniers in Vlissingen maakte, een ontwerp ingediend dat is aanvaard. Het stelt een marinier in gevechts tenue voor en zal 3.20 meter hoog worden. Het beeld komt op een sok kel en zal aan dc rugzijde afgesloten worden door een anderhalve meter hoge gebogen muur, waarop de twaalf wapenfeiten van het korps, die ook in het vaandel worden ge noemd, staan vermeld. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De rechtvaardigen boeten vaak voor de zondaren. Maandag 30 april a.s. (Koninginnedag) zal de ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE niet worden uitgegeven. Advertentiën voor het nummer* van dinsdag 1 mei dienen uiterlijk vrijdagmiddag 27 april te 13.00 uur in ons bezit te zijn.- DE DIRECTEUR. Echtpaar dood aangetroffen COEVORDEN, 25-4. Woensdag middag is het echtpaar J. Siebelt (79) en A. Siebelt-Scheerhoorn (73) in hun woning aan de Melkkade te Coevorden dood aangetroffen. Sectie heeft uitgewezen dat het echtpaar door kolendampvergiftiging om het leven is gekomen». Men vermoedt dat zij einde van de vorige week zijn omgekomen. Men vond de oude men sen, zittende voor het televisie-toe stel. Woensdagmiddag bemerkten om wonenden, dat het televisietoestel nog aanstond, terwijl de gordijnen waren gesloten. Tweede studio-complex N.T.S. HILVERSUM, 25-4. De N.T.S. en de N.R.U. zijn achter op het tienja renplan inzake de studiobouw, zo heeft de voorzitter van de N.T.S., de heer E. Schüttenhelm woensdagmid dag op een persconferentie in Hil versum meegedeeld. In mei zal de aanvraag voor de bouw van het tweede studiocomplex van de N.T.S. worden ingediend. De heer Schüttenhelm sprak de hoop uit, dat de regering jaarlijks bouw volume voor de studioprojecten zal verstrekken, want dan kan er met de planning worden doorgewerkt. Vijf en dertig jaar C.H.-jongerengroepen DEN HAAG, 25-4. Dc federatie van Christelijk Historische Jonge ren Groepen zal 7 mei haar 35-jarig bestaan vieren. Ter gelegenheid hiervan houdt de federatie op zater dag 28 april in Zwolle een jubileum vergadering, waar de minister van justitie, mr. A. C. W. Beerman, en de voorzitter van de C.H.U., mr. H. K. J. Beernink, het woord zullen voeren. Voorts zal 28 en 29 april in „Het Trefpunt" in Ermelo een lus trumconferentie worden igehouden, waarop onder meer drie jongeren zullen spreken over „Wat moet in de komende jaren het geluid van de C. H.U. zijn?" Gewelddaden in Algerië ALGIERS, 25-4. Woensdag zijn in geheel Algerië achttien personen tengevolge van aanslagen om het le ven gekomen, terwijl er veertig ge wond werden. Dertien der doden en dertig der gewonden waren Algerij nen. In Algiers deden zich kneedbom- ontploffingen voor in een auto, die op het regeringsplein, in het centrum van de Algerijnse hoofdstad, was ge parkeerd. Winkels en een café wer den door het geweld der ontploffin gen beschadigd. Twee Algerijnen vonden de dood. Voorts werden drie Algerijnen en twee Europese politic mannen gewond. Kouder Verwachting tot vrijdagavond: Wolkenvelden met vanavond of van nacht, in hoofdzaak in het noorden van het land, plaatselijk wat mot regen; matige, aan de kust nu en dan vrij krachtige, naar noord draaiende wind; kouder overdag, vooral in het binnenland. 27 april. Zon op 5.20, onder 19.56. Maan op 2.15, onder 11.10. Laatste kwartier: 27 april te 14.00. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 27 april 8.05 v.m. 20.19 n.m. BROUWERSHAVEN 27 april 7.37 v.m. 20.10 n.m. Doodtij: 29 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 26-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Een oceaandepressie, die aan vankelijk naar het noordoosten trok, •heeft nabij Schotland zijn koers naar het zuidoosten verlegd. Achter deze depressie kwam een nieuw en krach tig hogedrukgebied tot ontwikkeling. Samenhangend daarmee bewoog een bij de genoemde storing behorend koufront in versneld tempo over de Noordzee naar het zuidoosten. Dit front zal Nederland vanavond en vannacht voorbijtrekken, hetgeen in hoofdzaak in het noorden van het land aanleiding kan geven tot wat motregen. Na de frontpassage wordt de wind weer noordwest tot noord en stroomt tamelijk koude lucht van de Noordzee het land binnen. Hierin komen wolkenvelden voor. Voorzichtig met speelgoedballonnen DEN HAAG, 25-4. In verband met de feestelijkheden, die in de komen de dagen in het land zullen plaats hebben en waarbij in vele gemeen ten het oplaten van met gas gevulde speelgoedballonnen op het program ma niet zal ontbreken, heeft de hoofdinspectie voor het brandweer wezen de aandacht gevestigd op de gevaren die daaraan verbonden kun nen zijn. In de afgelopen jaren hebben zich nl. bij ballonwedstrijden enkele on gevallen voorgedaan waaruit duide lijk is gebleken dat een dergelijke ogenschijnlijk weinig gevaarlijke at tractie een niet te onderschatten ge vaar met zich kan meebrengen. Dit gevaar is een gevolg van het feit dat in ons land de voor een der gelijke wedstrijd bestemde ballon nen in het algemeen worden gevuld met een brandbaar gas, soms zelfs in het openbaar. Indien zo'n met gas gevulde ballon in aanraking komt met openvuur, een brandende sigaar of sigaret, kan, zoals reeds herhaal de malen is gebleken, een vrij hevige ontploffing, gepaard gaande met een steekvlam, het gevolg zijn. De toestand in Argentinië BUENOS AIRES, 25-4. De presi dent van Argentinië, José Maria Guido, heeft woensdag bij decreet de resultaten van de op 18 maart jl. ge houden verkiezingen voor het Con gres nietig verklaard, zo is officieel in Buenos Aires bekend gemaakt. Bij deze verkiezingen hadden Pe- ronistisch gezinde kandidaten 47 ze tels gewonnen. Dinsdag had de pre sident reeds de provinciale en ge meentelijke verkiezingen ongeldig verklaard en de provincies onder federaal bestuur geplaatst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1