zierekzeesche nieuwsbode VRIJDAG 20 APRIL 1902 ll»e jaargang na. 1910*3 Olympische Spelen op 11 oktober 1964 diverse berichten STAD EN PROVINCIE Voorbereidingen te Tokio draaien op volle toeren TOKIO, 19 -4. De organisatie van de Olympische Spelen 1964 in Tokio is op gang en zal op steeds hogere toeren gaan draaien, naarmate de dag van de opening (11 oktober) na dert. Het aantal vraagstukken, dat om een oplossing vraagt, is legio - van het vinden van driehonderd dokto ren en verpleegsters, alsmede drie duizend muzikanten, tot het ophef fen van ihet te verwachten tekort van tienduizend bedden voor buiten landse bezoekers - en ofschoon ze alle de volle aandacht hebben - zal het toch nog geruime tijd duren, eer ze als afgewerkt in de archieven kunnen worden bijgezet. De kosten van de hele organisatie zijn begroot op 11.300 miljoen yen (40 miljoen gulden). Nog meer cijfers: er wordt gerekend op achtduizend deelnemers, Scholieren contra Mammoetwet ROTTERDAM, 19-4. Twintig leer lingen van de 6e klassen van het Charlois lyceum te Rotterdam zijn het helemaal niet eens met minister Cals' veelbesproken mammoetwet. In het Rotterdamse stadhuis arri veerden deze twintig eind-examen kandidaten, verkleed als echte ver tegenwoordigers van een ver verle den (inclusief Hector en Agamem non). In de stoet werd meegevoerd een pseudo-minister Cals, die in de hal van het stadhuis een pseudo- standbeeld onthulde van de wijsgeer Democratos. Een moeilijke opdracht overigens voor de minister, immers Democratos wordt beschouwd als degene die als eerste het begrip atoom definieerde, waarmee de gym nasiasten te kennen wilden geven, dat het begrip atoom en meer tech nische begrippen niet de boventoon moeten gaan voeren op de gymnhsia. Nederlander leidt wereld voedselprogramma NEW YORK, 19-4. De Nederlandse landbouwexpert A. H. Boerma is be noemd tot direkteur van het onlangs ontworpen honderd miljoen dollar grote wereldvoedselprogramma van de Verenigde Naties. De heer Boer ma, die direkteur van de economi sche afdeling van de F.A.O. is, (de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties), zal dit werk over ongeveer zes weken aanvaar den. Zijn benoeming werd donderdag bekend gemaakt door de secretaris generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, en door B. R. Sen, de In diase direkteur-generaal van de F.A.O. Het Artis-jubileum in '63 AMSTERDAM, 19-4. Op 1 mei 1963 bestaat Artis 125 jaar. Een Neder landse bioloog in Zuid-Afrika heeft, met het oog op dit jubileum, reeds thans een verlanglijstje aan de Am sterdamse dierentuin gevraagd, „want bij een dergelijke gelegenheid pleegt men geschenken aan te bie den", aldus de briefschrijver. Deze vriend van Artis heeft zelfs plannen in Zuid-Afrika een comité te vor men om geld voor een geschenk bij een te garen. Uiteraard wordt deze buitengewoon aardige geste bijzon der op prijs gesteld. Op het lijstje zal een grote verscheidenheid aan dieren worden opgenomen. Het is thans 110 jaar geleden dat Artis het predikaat koninklijk werd verleend. SprookjesJuiivelijk bij bidsprinkhanen is uit De heer D. Piet, entomoloog van het Zoölogisch Museum in Amster dam, die tevens het insectarium van Artis onder zijn hoede heeft, maakte eind vorig jaar een dienstreis naar Egypte. Het was een geslaagde tocht en hij keerde met een groot aantal insecten voor museum en Artis te rug. Daarbij bevonden zich enkele soorten bidsprinkhanen en hij kon niet bevroeden, dat deze dieren in korte tijd nogal wat sensatie zouden teweeg brengen. Eerst door de ove rigens nooit opgehelderde diefstal van drie mannetjes en drie larven, van de grote bidsprinkhaan - een van de overgebleven wijfjes heeft thans, uiteraard onbevruchte, eieren afgezet - uit het insectarium en daarna door de geboorte van een ontelbaar aantal Pharao-bidsprink- hanen. Over deze laatste soort, die naar alle waarschijnlijkheid voor het eerst in de Artis-collectie ver toeft, heeft men zich nogal verbaasd. In het algemeen is het namelijk bij bidsprinkhanen zo, dat de dames „de heren des huizes" direct na het hu welijk kennelijk met veel smaak verorberen, maar dit stel heeft op deze regel tot voor kort een uitzon dering gemaakt. Blijkbaar waren de dieren zeer aan elkaar verknocht, want mijnheer heeft het vele maan den bij zijn vrouw uitgehouden. Vo rige week. is hij echter aan de gul zigheid van mevrouw ten offer ge vallen. De Pharao-bidsprinkhanen zijn overigens ,als al hun familieleden, echte rovers, die zich voornamelijk tussen bepaalde gewassen ophouden, klaar om een argeloos naderende vlieg of iets dergelijks met de krach tige grijppoten te overmeesteren. Door hun stroachtige kleur zijn de dieren prachtig gecamoufleerd. De baby's, die iiit de ei-pakketten te voorschijn zijn gekomen, 'variëren van drie tot vijf millimeter. Zij leg gen kennelijk een nog grotere roof zucht aan de dag dan de ouders. Ge zien althans het feit, dat er nogal eens een in de kaken van een broer tje of zusje sneuvelt dertigduizend buitenlandse toeristen, de officiële vertegenwoordigers van 97 landen, 1.50o verslaggevers (pers, radio, televisie, film, foto), een klein legertje juryleden, scheidsrechters, e.a., alsmede achtduizend man poli tie en brandweer. Een van de grootste problemen, waarmee de organisatoren zijn ge confronteerd, is het verkeer. A.R.-partijeonvent vergadert te Utrecht DEN HAAG, 19-4. Het partij con vent van het centraal comité van Anti-Revolutionaire kiesverenigin gen zal zaterdag 28 april in „Espla nade" te Utrecht plaats vinden. Het programma vermeldt onder meer de openingsrede van de voor zitter van het centraal comité, dr. W. P. Berghuis, en een rede van de voorzitter van de A.R. Tweede Ka merfractie, dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot. 92-jarige werknemer recipieerde DELFT, 19-4. De heer A. van Leeuwen, die met zijn 92 jaar een van de oudste werknemers van ons land is, heeft donderdagmiddag in Delft een receptie gehouden in ver band met zijn gouden jubileum in dienst van de olie- en vernishandel firma L. Vliegenthart in Delft. Op deze receptie deelde de loco-burge meester van Delft, de heer J. M. H. Baars, de jubilaris mee, dat de ko ningin hem had onderscheiden met de eremedaille in zilver, behorende bij de Orde van Oranje-Nassau. Uitgifte herileiikingspos tzegel DEN HAAG, 19-4. Ter gelegenheid van de voltooiing van de automatise ring van het Nederlandse telefoon net zal de P.T.T. op 22 mei een her denkingspostzegel (zonder bijslag) uitgeven in de waarden van 4, 12 en 30 cent. De zegels zijn gemaakt naar ont werpen van de kunstenaar Otto Treumann, te Amsterdam. Zij ver tonen voor de zegel van 4 cent een kiesschijf, voor de zegel van 12 cent een overzicht van het landelijke te lefoonnet en voor de zegel van 30 cent een boog met gedeelte van een kiesschijf. De boog, geaccentueerd door de kiesschijf, symboliseert het afronden van het grote werk van de telefoonautomatisering. Behalve de aanduiding „Neder land" en het waardecijfer is het jaartal „1962" vermeld, alsmede op de zegels van 4 en 12 cent de aan duiding „Automatisering telefoonnet voltooid". De zegels zullen van 22 mei tot en met 25 augustus verkrijgbaar zijn. Na Pasen nog geen daling van de groenteprijzen HAAG, 19-4. Het zou te op timistisch zün, dierkt na de Pasen al een daling van de groenteprijzen te verwachten. Het kan nog wel weken duren voor het zover is. Dit werd verteld op een perscon ferentie, gegeven door de voorzitters van het bedrijfschap en de drie lan delijke privaatrechtelijke organisa ties voor de kleinhandel in aardap pelen, groente en fruit. De aanvoer van onder glas geteel de groente gaat aflopen, de volle grond geeft nog vrijwel niets en daardoor kan nog niet direkt op een royalere voorziening worden gere kend. Alleen bij spinazie is een gro tere aanvoer en dus prijsdaling bin nen enkele dagen mogelijk, meende men, maar men vestigde er daarbij de aandacht op dat dit produkt nog zeer kort geleden voor een onaange name verrassing heeft gezorgd, door tegen de verwachtingen in sterk in prijs te stijgen. EERSTE KAMER Ontwerp Bestrijdingsmiddelenwet DEN HAAG, 17-4. Blijkens het voorlopige verslag van de commis sie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp bestrij dingsmiddelenwet, kunnen vele le den zich verenigen met de strekking van het voorstel. Zij waren met de regering van oordeel dat de be staande regelingen met betrekking tot de handel in en het gebruik van bestrijdingsmiddelen onvoldoende waarborgen bieden voor de deugde lijkheid van in de handel gebrachte bestrijdingsmiddelen en voor de be scherming van de volksgezondheid tegen de gevaren die deze middelen kunnen opleveren. Sommige leden hadden waarde ring voor het ontwerp zoals het thans luidt. Ook zij konden zich der halve met de opzet en de inhoud daarvan verenigen. Het ontwerp zal, als het wet is geworden, naar hun mening als kaderwet ruimte bieden voor verdere ontwikkelingen in dit opzicht. Enige leden beschouwden het ont werp als een regeling ter zake van een beperkt onderdeel van een uit gebreide materie. Zij zouden zich niet tegen aanneming van het ont werp verzetten. De totstandkoming van een regeling als nu voorgesteld zal slechts een schrede zijn op de weg naar herstel van het natuurlijke evenwicht, voor zover die( ideale) toestand in een door mensen inten sief bewoond land mogelijk is. De vele leden die in het begin van het verslag aan het woord waren hoopten dat de uitvoeringsbepalin gen niet zo lang op zich zullen laten wachten als met die ingevolge de wet op de geneesmiddelenvoorzie ning het geval is. i Stem van de reus y Door luidsprekers die kilome- ters ver te horen waren heeft 1 een politieman uit een vlieg tuig, dat op 300 meter hoogte boven Kiel vloog, woensdag een politie-eenheid laten aan treden. De politie van Slees- wijk-Holstein wil dergelijke vliegtuigen gebruiken voor verkeersregeling op autowe gen, bij catastrofen of onge lukken, waardoor veel mensen tegelijk de stem van een poli tieman kunnen horen. Financiën en Economie Philips vooruit in eerste kwartaal 1962 EINDHOVEN, 19-4. Het omzetver- loop van Philips ligt het eerste kwartaal van dit jaar twaalf pro cent boven de overeenkomstige pe riode in 1961. De ontwikkeling van de voorraden is overeenkomstig de verwachtingen. Het is nog te vroeg om iets mee te delen over de resul taten van dit eerste kwartaal. Dit deelde ir. F. J. Philips, president van de N.V. Philips' Gloeilampenfabrie ken te Eindhoven, mede tijdens de buitengewone aandeelhoudersverga dering van de N.V. Gemeenschappe lijk bezit van aandelen Philips' Gloeilampenfabrieken. Prins Bernhard naar Y.S. NEW YORK, 19-4. Prins Bernhard en de hertog van Edinburgh zullen op 7 juni aan een diner te New York het woord voeren en daarmee een campagne openen tot inzameling van gelden voor de bescherming van wilde dieren die gevaar lopen uit te sterven. Prins Bernhard is voorzitter van het World Wildlife Fund te Zürich. LAND- EN TUINBOUW Werktuigendag in Liempde 's-HERTOGENBOSCH, 19-4. Op 9 en 10 mei wordt voor de vijftiende maal „De Werktuigendag" te Liemp de gehouden, een tentoonstelling van landbouwwerktuigen. Voor het eerste zal dit evenement twee dagen duren. Men hoopt daar door de enorme toeloop (vorig jaar meer dan 45.000 mensen) beter op te vangen. Deze spreiding geeft de leer lingen van landbouwscholen, meer dan vroeger, de gelegenheid de ex positie groepsgewijs te bezoeken. Het aantal standhouders neemt nog ieder jaar toe. Dit jaar is door een stijging met 66 een aantal van 250 bereikt. 80 firma's moesten wor den afgewezen. Er komen demonstraties op 25 ha. van het landgoed Valder in Liempde vijf ha. zal als tentoonstellingsruim te worden gebruikt. Bijzondere aandacht zal dit jaar worden besteed aan de tuinbouw on der glas. Onder het motto „Kas en glas" zal een show te zien zijn met een oppervlakte van 1500 m«. Nieuw op deze werktuigendag zijn voorts een bedrijfsschuur, een ma quette van een tuinderbedrijf, een inzending van de cultuur technische dienst en inzendingen over erfver- harding en isolatiemateriaal. „Gouden hoestbui" AMSTERDAM, 19-4. In een lawine van krantensnippers, X toegejuicht door honderden, vooral jeugdige, Amsterdam- X mers heeft Tom (Dorus) Man- ders donderdagmiddag uit handen van televisiemede- X werkster Mies Bouman een „gouden hoestbui op vier wie- X len" gekregen ter gelegenheid ♦J* van het feit dat er een half miljoen platen van hem ver- kocht zijn. De „plechtigheid" gebeurde voor de Cinema X Royal op de Nieuwendijk te ingezonden mededeling Amsterdam, waar Dorus in X zijn oude wagentje, voorafge- X gaan door het Amsterdams X metaalbewerkersharmonie - X X orkest „Kunst en Strijd", kwam voorrijden. Scheepvaartberichten Ampenan, 17-4 van Havana, plm. 20-4 te Houston verwacht. Esso Amsterdam (t.), 19-4 te Rotter dam verwacht. Esso Nederland (t.), pass. 18-4 Ques- sant naar Aruba. Korenia (t.), pass. 18-4 Mona Passage naar Curacao. SPORT Sportprogramma Zaterdagavond korfbalt Burgh I tegen de vertegenwoordigende ploeg uit Kerkwerve, WIK genaamd. Het zijn voor Burgh altijd moeilijke wedstrijden tegen de groen-witten, daarom mag op veel spanning gere kend worden. Op tweede Paasdag (maandag), voetbalt Burgh thuis tegen Cluzona, vorige week nog kanshebber voor de top doch nu practisch uitgeschakeld. Vorig jaar, toen Cluzona eveneens de hoogste top nabij was, werd ze eveneens door Burgh uitgeschakeld met 5-3, waardoor Grenswachters kampioen werd. Er mag op een mooie partij voetbal gerekend wor den. MOTORSPORT M.A.C. „St. Philipsiand" Maandag 30 april organiseert de motor en automobielclub „M.A.C. St. Philipsiand" haar eerste oriënte- ringsrit van dit seizoen. De rit is 45 km .lang en wordt verreden onder het Nieuwe K.N.M.V. Reglement 1962 Start bij hotel „De Druiventros". VOETBAL Wijziging in het programma voor zaterdag 21 april aanstaande: ingelast: derde klas D: W.I.K. II- Nieuwerkerk, 14.30 uur, scheidsrech ter N. Speelman. Renesse-SVOWK 6-2 In een matig gespeelde wedstrijd is Renesse er op gemakkelijke wijze in geslaagd beslag te leggen op de overwinning. Voor rust namen de duinbewoners een 1-0 voorsprong door een in de twintigste minuut gescoord doelpunt van W. Verseput. Door P. Jonker, A. Jonker en J. Ver boom liepen zij na de hervatting uit tot 4-0, waarna J. Dalebout in eigen doel kopte, 4-1. W. Verseput maakte er_hierna 5-1 van, waarna C. v. d. Sande voor SVOWK scoorde, 5-2. Tenslotte bracht W. Verseput de eindstand op 6-2. Renesse BI-Bruse Boys BI 2-1 Hoewel de thuisclub in de eerste helft het voordeel had van de wind, waardoor het een veldmeerderheid verkreeg, slaagde men er geen en kele maal in het doel van de Boys ernstig te verontrusten. De rust brak aan met blanke stand. Met een door D. Lemsom gescoord doelpunt na men de Boys na vijf minuten spelen in de tweede helft de leiding. Na een kwartier is de balans weer in even wicht als de doorgebroken Moer- mond onhoudbaar inschiet, 1-1. In de slotfase gaat geheel Renesse in de aanval, waarbij het twee minu ten voor tijd C. Kooman gelukt de overwinning voor zijn club uit het vuur te slepen, 2-1. KORFBAL Velocitas-Dosko 1-4 Met de wind in de rug domineer den de bezoekers volledig gedurende de eerste helft. Met een fraai schot gaf D. Hart na tien minuten Dosko de leiding. Na een kwartier spelen wist dezelfde speler wederom de korf te doorboren, 0-2. Met treffers in de dertigste en vijfendertigste mi nuut uit doorloopballen bracht A. Jonker de ruststand op 0-4. Na de hervatting had de thuisclub een veldoverwicht, maar het aanvalsspel van de rood-witten was zo povertjes dat zij het niet verder dan een door mej. C. Berrevoets gescoord doel punt wisten te brengen, 1-4. MOTOREN EN SCOOTERS K.N.M.V. richt zich tot de Kamers DEN HAAG, 20-4, De Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging (K.N.M.V.) heeft er schriftelijk bij de leden van de Eerste en Tweede Kamer op aangedrongen de wat zij noemt fiscale discriminatie weg te nemen die ten nadele van de gebrui kers van motorrijwielen en scooters door de toepassing van het 18-pro- cent tarief van de omzetbelasting nog steeds bestaat. Ook heeft zij gepleit voor de op heffing van het weeldetarief op ban den van motorrijwielen en scooters. Het bestuur van de K.N.M.V. is van mening, dat in het raam van de vrijetijdsbesteding het toerisme en de sportbeoefening per motorrijwiel en per scooter door de overheid die nen te worden gestimuleerd. Voorts wordt gezegd, dat het aan te nemen is, dat uitbreiding van het motorrij wiel- en scooterpark de overbevol king en parkeermogelijkheden in sterke mate ten goede zal komen. ALKMAAR. Donderdagmiddag is de 68-jarige H. J. P. uit Alkmaar, toen hij met zijn fiets de Bergerweg te Bergen overstak, gegrepen door een auto, estuurd door de 43-jarige H. C. uit Bergen. De heer P. was op slag dood. Op London Airport dreigt een staking van 2.000 employé's van de genationaliseerde luchtvaartmaat schappij British European Airways (B.E.A.). De waarnemend secretaris-gene raal van de V.N. Oe Thant zal einde augustus of begin september a.s. op uitnodiging van de Sowjetrussische regering een bezoek aan de Sowjet- Unie brengen. Drie jonge Oostduitse grenswach ten zijn woensdagochtend vroeg bij de Beierse plaats Königshofen naar west-Duitsland uitgeweken, waar zij politiek asiel hebben gevraagd. Zij zeiden straf te vrezen, omdat zij si garetten van Westduitse collega's hadden aangenomen. Na een officieel onderzoek is in Londen donderdag bekend gemaakt dat de ramp met de Engelse lijnboot „Dara" in de Perzische Golf in april 1961 veroorzaakt moet zijn door een met opzet geplaatste bom. Het is „bijna zeker" dat deze bom, van het soort dat in anti-tank mijnen wordt gebruikt, door onbekenden geplaatst is, maar het is niet uitgemaakt wie dat gedaan heeft, zo werd bekend gemaakt. De Amerikaanse gedelegeerde bij de ontwapeningsconferentie in Ge- nève, Arthur Dean, heeft woensdag een ontwerp ingediend voor een nieuw ontwapeningsplan, uit te voe ren in drie fasen. De speciale, door de Verenigde Naties ingestelde commissie voor de door België beheerde gebieden van Roeanda Oeroendi heeft donderdag in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba bekend gemaakt dat deze streken op één juli a.s. zelfstandige staten zullen worden. In oost-Duitsland is woensdag ter hoogte van Kassei een bus door een houten brug in de rivier de Werra gezakt. Er zouden veel gewonden en ook doden bij gevallen zijn. Het hoofdbureau van politie te Buenos Aires heeft meegedeeld dat 156 inwoners van de Argentijnse hoofdstad zijn gearresteerd. De ar restanten stonden bekend als strijd bare communisten. Er zijn wapens en propagandageschriften in hun wo ningen aangetroffen. De staatssecretaris van Defensie, de heer P. de Jong, is in Hollandia aangekomen. In België zijn uitgebreide voor zorgsmaatregelen getroffen om de enorme verkeersstroom, die met de Paasdagen wordt verwacht, in goede banen te leiden. De uittocht uit Brus sel naar de kust en de Ardennen begon trouwens al donderdagavond, waar op de grote boulevards op stoppingen ontstonden door de dui zenden automobilisten, die zich na de sluiting van kantoren en bedrij ven op weg begaven naar hun va kantiebestemming. Paus Joannes .heeft op Witte Donderdag zijn eerder aangekondigd besluit om alle kardinalen bisschop te doen zijn, ten uitvoer gelegd door in de aartsbasiliek van Sint Jan van Lateranen, zijn eigen bisschoppelijke kerk, twaalf kardinalen-diakens tot bisschop te wijden. Het Amerikaanse blad .Washing ton Post' meldt dat de Russische ruimtevaarder Titov en de Ameri kaanse ruimtevaarder Glenn zullen deelnemen aan een internationale ruimtevaartconferentie -die op 30 april te Washington begint. ZIERIKZEE Auto contra brommer Donderdagavond, omstreeks half zeven, kwam een auto, bestuurd door D. J. in botsing met een brommer, bestuurd door de jeugdige G., op de hoek Raamstraat-Regenboogstraat. G. liep een snij wond op aan één der benen. Van de beide voertuigen liep de auto schade op aan één der kop lampen. ZWOLLE. Te Raarhoek (gemeente Raalte) is het 3-jarig zoontje van de landbouwer G. B. Westenenk bij het spelen, in het water bij het ouderlijk huis gevallen en verdronken. WONDER Toch nog voor Pasen is de zuiden wind gekomen en de zon heeft de aarde gekust, eindelijk. In alle ge heimzinnigheid voltrekt zich het wonder en de zonnestralen over de wereld zijn als het geurige blonde haar van de lente; we gooien de jassen er bij uit en kinderen spelen al met blote benen op straat. Nog wat van de milde overvloed uit de warmtescliatkamer van de zon en de knoppen zullen bersten tot bloe sems, die een fleurig kader vormen voor de torens, kerken en molens van dit land. De zon schampt langs de gevels van Hollands huis en de ramen gaan open, want de lente wil naar binnen, met de zon die winter koude - en verdriet doet vergeten. Geurend groen, jong leven en te midden daarvan de mens met zijn bange, naar geluk en veiligheid hun kerend hart. Vreemd gerucht in de stille nacht, overstraald met het zilvergefilterde licht van de volle maan een hoog en schel „kwiet, kwiet", dat een ex tatisch accelerando krijgt van de roerende kieviten, die rusteloos in de weer zijn. Want de lente zwijgt niet, maar is vol roering en beweging, vanaf de schemerige morgen tot de sterbe- vonkte avond en zelfs in de luwe nachten, waarin een mens iets ver moeden gaat van de gaven der eeuwigheid, aan symbolen waarvan de lente zo rijk is, al waren het slechts de leeuwerikken, die zich jubelend omhoog wervelen naar hun Schepper en vreugdedronken zich laten vallen naar de diepte van de groenende aarde. Het is lente, het wordt Pasen. Over de wijde, zonnige wereld drij ven de klanken van de paasklokken. Overal is het bewegen en geritsel van het ontwaken. Een zachte wind doet de knoppen wiegelen, strijkt over het verse groen en. de eenzame wandelaar, die de mildheid van het nieuwe getij in zich vóelt stromen, denkt aan het oude liedje „O frisciicr Duft, o neuer KIang, Nun, armes Herze, sei nicht bang Nun muss sich alles wenden". EILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 5