WASHINGTON boos op BONN Bonn ongerust over Washington Toestand bij U.L.O.-onderwijs kortweg Schoutven-Duiveland verliest eiland-status rs1 BLIK DOOR HET WERELDVENSTER KERKNIEUWS I)s. E. P. Borgman 75 jaar (In 1915 te Renesse) Washington is boos op Bonn, om dat dit een nieuw plan van het State Department over Berlijn, dat sinds maandag in bespreking is tussen de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Rusk en de Russische ambassadeur Dobrynin, heeft laten uitlekken. Dat bederft onze onder handelingspositie en vermindert de kansen, dat de Russen het project zullen aanvaardenverklaren de Amerikanen. En dat is natuurlijk juist wat de Duitsers wensen, den ken zij er bij. Nu is men misschien geneigd, als volgt te redeneren. Er is een nieuw Amerikaans plan tot oplossing van het Berlijnse probleem. Dat is goed nieuws. Want waarom moet de we reld zich zeventien jaar na de oorlog nog zorgen maken over die stad? Het waren immers de Duitsers, die een misdadige oorlog begonnen en zij en zij alleen dragen er de schuld van, dat hun land is verdeeld en hun vroegere hoofdstad bezet. De Duit sers zelf hebben de problemen ver oorzaakt, die nog altijd de vrede be dreigen. Op grond van die redenering kan men dan gemakkelijk tot de slotsom komen, dat het de Duitsers niet mag worden toegestaan, haat, verdeeld heid en ruzie te stichten tussen het westen en zijn vroegere bondgenoot Rusland. Het westen moet daarom, over het hoofd van de Duitsers heen met de Russen een akkoord sluiten, dat de vrede in Europa verzekert. TE HOGE PRIJS? Toch doet men, aldus argumente rend, de Duitsers een zeker onrecht. Adenauer bij voorbeeld ziet zeer wel in, dat eens de prijs voor de verlo ren oorlog moet worden voldaan. Het is ook niet zo, dat Bonn over het Amerikaanse plan een soort veto zou hebben uitgesproken. Zeker, het had bepaalde bezwaren en daarom forceerde het een „lek" - een niet ongebruikelijke vorm van protest in de diplomatie. Maar men mag aannemen, dat de Duitse onge rustheid niet onmiddellijk voort vloeit uit het Amerikaanse voorstel aan Rusland. Waar die ongerustheid wel uit voortvloeit, is een vrees, dat Was hington verder zou kunnen gaan en de Russen tenslotte wellicht een prijs zou aanbieden, die niet alleen voor west-Duitsland, maar ook voor de overige Westeuropese landen te hoog zou blijken. Parijs bij voorbeeld is evenmin als Bonn bijzonder ge rust over het Amerikaanse initiatief. CAPITULATIE GEVRAAGD. Wij geloven, dat die vrees onge grond is. Kennedy is er de man niet naar, om zich door Chroesjtsjef te laten overbluffen. Maar wel is het een feit, dat tegenover de Ameri kaanse, door de Britten mede aan vaarde concessies nog steeds geen toenadering van Russische zijde staat. De Sowjets blijven (nog) bij hun eis van een „vrije stad" west-Ber lijn, beroofd van een westelijke be schermende strijdmacht en gesteld onder een „neutrale" bewaking. De toegangswegen zouden onder Oost- duitse controle moeten komen; een internationale autoriteit zou slechts het recht van arbitrage in geval van conflicten bezitten. Dat is heel wat anders dan de Amerikanen hebben aangeboden. In feite komt het er op neer, dat Moskou - in ieder geval tot op het ogenblik - de capitulatie van het westen in Berlijn blijft verlangen. DEN HAAG. De tienduizend vier kante meter grote bloemententoon stelling „De Hofstadbloem" in de Haagse Houtrusthallen is door de voorzitter van de A.N.V.V., prof. dr. ir. H. Ch. J. H. Gelissen geopend. Hij schoof daartoe, geassisteerd door het „My Fair Lady"-bloemenmeisje Do- rien Mijksenaar, een bloemengordijn opzij. Met een vaart, die frappeert groeit Schouwen-Duiveland toe naar het moment, dat het zijn eiland-status verliest, als gevolg van de aanleg der Grevelingendam. Belangrijke vorderingen zijn de laatste dagen gemaakt aan de zuidelijke oever van de Grevelingen bij Bruinisse, waar het machtigste kunstwerk van het projekt - de sluis - is te vinden. Op de foto rechts ziet men het plaat sen van éSn der twee eerst geplaat ste sluisdeuren van 42 ton, die hier in de takels hangt van de drijvende bok „Zeeland" van de Wits Ber gingsbedrijf te Rotterdam. Eerder was al voor het eerst water in de sluis toegelaten, een evenement waarvoor vooral de Bruse jeugd be langstelling had, gezien de gespan nen aandacht, waarmede de opera tie werd gevolgd. Straks zullen zij zich nauwelijks nog herinneren, dat er een tijd ivas, waarin het eiland niet met „een dammetje" vastzat aan de andere aoal. Zie foto onder. Dief bracht geld terug in biechtstoel AMSTERDAM, 19-4. Enige uren nadat een pensionhouder uit Noord- wijkerhout gisteren bij de politie in Amsterdam aangifte had gedaan van een diefstal van ongeveer 12.000 gul den heeft een pastoor uit Amster dam het geld op het hoofdbureau teruggebracht. De dief had hem het bedrag in de biechtstoel overhan digd. Gevraagd naar de identiteit van de dader moest de pastoor het antwoord sohulig blijven. Hij beriep zich daarbij op het biechtgeheim. De pensionhouder, de 45-jarige F. B. O., had woensdagavond in Am sterdam een groot aantal café's be zocht. Toen hij laat in de nacht in beschonken toestand thuis kwam be merkte zijn echtgenote dat er van de 45 briefjes van duizend gulden die hij had meegenomen nog 32 over waren. Onmiddellijk keerde de pen sionhouder met zijn echtgenote naar de hoofdstad terug om de politie in te lichten. Nog voor deze met het onderzoek kon beginnen bracht de pastoor van de parochie „De Liefde" het geld op het hoofdbureau. De pensionhouder is in de nacht van woensdag op donderdag door een kennis naar Noordwijkerhout gebracht. Hij verkeerde dusdanig onder invloed van alcoholische drank dat men hem de auto in moest dra gen. De politie vermoedt dat het geld tijdens deze „bulpverlenings- aktie" gestolen is. RECHTSZAKEN Vogclvergiftiging DORDRECHT, 19-4. De rechtbank te Dordrecht heeft donderdag geen uitspraak gedaan in de zaak tegen de 31-jarige landbouwer C. M. M. uit Nieuw Beijerland, die er van verdacht werd op een van zijn per celen land in het vergif parathion gedrenkte tarwekorrels te hebben gestrooid met het gevolg, dat de vol gende dag zijn land bezaaid was met dode patrijzen, kraaien, postduiven en andere vogels. De rechtbank ver wees de zaak terug naar de rechter commissaris. De officier van justitie had veertien dagen hechtenis ge- eist. „zorgwekkend" Aktenbezit leraren loopt terug VL1SSINGEN, 19-4. De personeels- situatie op de U.L.O.-scholen, die tot voor kort „weinig rooskleurig" werd genoemd, is thans kortweg „zorg wekkend". Vele vakatures kunnen niet meer worden vervuld. In ande re moet worden voorzien door een beroep te doen op gepensioneerden of door benoeming van onderwijzers die voor het U.L.O. nog niet volledig bevoegd zijn. Tijdelijke afwezigheid van perso neelsleden door ziekte of andere om standigheden plaatsen het hoofd dei- school voor bijna onoplosbare pro blemen. Dit zei donderdagmiddag de algemeen voorzitter van de Neder landse Onderwijzersvereniging, de heer P. J. Geelkerken in zijn ope ningsrede tijdens de algemene ver gadering van de vereniging voor M.U.L.O. (landelijke U.L.O.-groep in de N.O.V.), die in Vlissingen wordt gehouden. Spreker memoreerde, dat het aktenbezit van de leerkrachten. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Gemeenteraad Zierikzee Als gevolg van het bedanken van de heer D. Goudriaan als lid van de gemeenteraad, zijn in verschillende commissies vakatures ontstaan, t.w. lid woonruimtecommissie, vertegen woordiger aandeelhouders Waterlei ding Mij., idem voor de commissie voor georganiseerd overleg en lid van de commissie voor de Maat schappelijke Zorg. Voor de eerste drie vakatures stellen b. en w. voor te benoemen de heer A. Jonker. Ter voorziening in de laatste vakature is een voordracht opgemaakt, be staande uit de heren A. Jonker en G. van Duin. Een subsidieverzoek is inmiddels binnengekomen van V.V.V. Zierik zee van f 2900. B. en w. stellen voor de subsidiehoogte aan V.V.V. te handhaven op f 1600. Ledenvergadering P.v.d.A. In het „Huis van Nassau" hield de P.v.d.A.-afdeling deze week een le denvergadering, onder voorzitter schap van de heer J. Pomper, die in zijn openingswoord de resultaten van de Statenverkiezingen, ook te Zierikzee, gunstig achtte voor de P.v.d.A. Hij deed mededelingen over de petitionementsactie ter afkeuring van de regeringspolitiek in Nieuw Guinea. In enkele dagen tijds zijn ongeveer 500 handtekeningen binnen gekomen, waaronder zich ook die van anders-denkenden bevinden. Met deze actie wordt nog doorge gaan tot en met de Paasdagen.. De partij zal op 2 mei a.s. haar traditionele meiviering organiseren in het „Huis van Nassau". De Vrou wenbond en de, jeugdorganisatie „Kentering" uit Middelburg verle nen hieraan hun medewerking, ter wijl ir. S. A. Posthumus, lid van de Tweede Kamer, zal spreken. Na een bespreking over de aan staande gemeenteraadsverkiezingen sloot de voorzitter deze druk be zochte vergadering. Bedrijfsexcursie Vrouwenbond P.v.d.A. Dinsdagmiddag maakte de Vrou wenbond van de Partij van de Ar beid, afdeling Zierikzee, een excur sie naar het confectie-atelier „Super dam". De bedrijfsleider, de heer B. Plevier, heette allen hartelijk wel kom en nodigde de dames uit voor een rondleiding langs de verschillen de afdelingen van het bedrijf. Daar dit atelier zich hoofdzakelijk bezig houdt met het vervaardigen van col berts, kregen de dames het gehele proces van dit produkt te zien. Alle onderdelen werden vakkundig in el kaar gezet en bovendien in razend snel tempo. Het gezegde „iedere dag een draadje, is een hemdsmouw in een jaar", is hier zeker niet op zijn plaats, daar er per dag vijftig col berts kant en klaar worden afgele verd. Ook werden verschillende soor ten machines gedemonstreerd. Door verscheidene dames werden vragen gesteld. Niet alleen naar aanleiding van hetgeen ze te zien ihadden ge kregen, maar ook over de opleiding en sociale voorzieningen van de werkneemsters. Deze werden alle op bevredigende wijze beantwoord. Na afloop werd de dames een kopje thee aangeboden, wat na deze interessan te maar vermoeiende uiteenzetting, best smaakte. Nieuwe onderwijzer Chr. ULO-school Tot onderwijzer aan de Chr. ULO- school te Zierikzee is m.i.v. 1 sep tember a.s. benoemd de heer A. Domburg te Boskoop. RENESSE Herdenking verzetsstrijders Evenals in voorafgaande jaren zullen ook dit jaar te Renesse de verzetsstrijders worden herdacht. Vanwege het gemeentebestuur van Westerschouwen zal hiertoe op vrij dag 4 mei aanstaande des namiddags te 2.30 uur een krans worden ge legd aan de voet van het monument aldaar. HAAMSTEDE Chr. vrouwenvereniging „Priscilla" Het deze week gepubliceerde ar tikeltje over inlichtingen, die bij het bestuur van de Chr. vrouwenver eniging „Priscilla" te Haamstede be hoeft een aanvulling. Mevrouw van Wijk-Vijverberg uit Noordgouwe heeft voor de leden van 'deze vereni ging gesproken over zelfbescher ming. Met deze zelfbescherming wordt bedoeld de mogelijke bescher ming 'die bestaat, ingeval van een atomaire oorlog. Iedereen die be langstelling heeft voor deze gege vens kan dus bij de bestuursleden terecht. dat in 1953 nog gemiddeld 2,42 be droeg, in 1961 is teruggelopen tot 1,71. De mislukking van de noodop- leiding U.L.O.-leerkrachten is in dit opzicht een teken aan de wand, zo zei hij. Wil deze opleiding kunnen slagen, dan zal de minister van' De fensie een ruimer begrip moeten to nen voor de noden van -het onder wijs. Uitstel van militaire dienst en een aantrekkelijke financiële belo ning gedurende de studietijd zijn wellicht voorwaarden om het ge wenst resultaat te bereiken zo meen de hij. BROUWERSHAVEN Praktisch gedeelte verkeersexamens Voor het praktisch gedeelte van het verkeersexamen van de leerlin gen der lagere scholen alhier, slaag den de volgende kinderen: Ina Bee- ke, Corrie v. d. Bijl, Anneke den Boer, Tannie Bos, Leendert Botbijl, Annefrans Catsman, Beppie Duin houwer, Corrie Eikema, Cobie Fon- teine, Cor Hanse, Steef v. 't Hof, Tini Jonker, Jos Kristalijn, Ans van Nieuwenhuijze, Huib v. Rossum, Anke Slager, Jan Slager Jz., Addy Stoel en Kees de Vlieger. Eén leerling werd afgewezen. SEROOSKERKE Feestelijke bijeenkomst bejaardensociëteit Woensdagmiddag kwamen de be jaarden van Serooskerke (Sch.) in het Dorpshuis bijeen om het 1-jarig bestaan van hun sociëteit te vieren. De voorzitster, mevr. van Liere-Sa- man, heette in haar openingswoord de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de echtgenote van de burgemeester van Westerschouwen, mevr. Röell, die de stoot tot de op richting van de sociëteit heeft ge geven. Hierna deed de secretaresse, mevr. de Rijke, verslag over het afgelopen jaar, terwijl mevr. Koppenhol het financiële verslag voor haar reke ning nam. Het afgelopen jaar bleek voor de sociëteit in alle opzichten een gunstig jaar te zijn geweest. Hierna bood mevr. Röell haar ge lukwensen aan de sociëteit aan. Met dankbaarheid memoreerde spreek ster dat de bejaarden, die bij de op richting aanwezig waren nog steeds trouw naar de sociëteit komen. Zij liet haar felicitatie vergezeld gaan met een aanbieden, van een cadeau. Na de thee toonde dhr. Hak uit Renesse zijn prachtige kleurendia's, waarbij hij een boeiende en leerza me uiteenzetting gaf over planten en insecten uit eigen omgeving. Na de koffie sprak dhr. P. Ge- leijnse, namens de bejaarden, een dankwoord tot het bestuur. De leid ster besloot de bijeenkomst met een dankwoord aan alle medewerkers. De extra-collecte voor de ver warming der Ned. Herv. kerk te Se rooskerke heeft in de middagdienst van zondag jl. het bedrag van f 15 opgebracht. Slotbijeenkomst Kerkedagkring Deze week werd in de consisto riekamer der Ned. Herv. Kerk te Serooskerke (Schouwen) de laatste bijeenkomst van de Kerkedagkring van dit seizoen gehouden. Deze avonden werden om beurten ver zorgd door de predikanten uit de Ring. Op de laatste bijeenkomst werd door middel van lichtbeelden een passiespel getoond, waarbij een uiteenzetting werd gegeven door ds. Don uit Burgh. Het ligt in de be doeling om deze avonden, welke steeds goed werden bezocht, de ko mende winter wederom té houden. SCHARENDIJKE Collekte voor bejaardenreisje In de plaatsen Scharendijke, Loo- perskapelle, Eikerzee en Brijdorpe zal volgende week een collekte wor den gehouden, ter verkrijging van gelden voor een te organiseren reis je voor de bejaarden. De burgerij wordt opgewekt deze inzameling mild te gedenken. BURGH Propaganda-filmavond Verbond Veilig Verkeer Op een woensdag 25 april a.s. in hotel „Het wapen van Burgh" te houden propaganda-filmavond van het Verbond voor Veilig Verkeer, zullen de diploma's worden uitge reikt aan de geslaagde kandidaten van de veilig verkeerscursus. Deze avond wordt opgeluisterd door mu zikale medewerking van de Kon. Harmonie „Witte van Haemstede" en is uitsluitend toegankelijk voor vol wassenen. WESTERSCHOUWEN Paas-intocht begonnen In de loop van donderdag is de jaarlijkse Paas-intocht begonnen. Reeds vroeg in de voormiddag reden zo hier en daar bij de kampeercen- tra en zomerhuis-bedrijven vreemde auto's aan. Vreemd dan in zoverre dat de nummers „niet eigen" waren. Zwaar beladen stapten de passagiers uit om met dekens en kledingstuk ken hun Paashome te betreden. Ze troffen het, want het was uitstekend weer. Later op de dag werd de toe loop groter, hoewel het nu ook weer niet overdreven druk was. Misschien dat dit vandaag (vrijdag) nog groter wordt, want er is goed besproken in de hotels en in de pensions. Ook op andere recreatie-bedrijven gaat juist in verband met de be grenzing rond de Paasdagen het jaar lijks terugkerende recreatief eest be ginnen. Zo komen in „De Koebel" op dinsdag na de Pasen de eerste jon gelui het gebouw bevolken. Het zijn de leden van een kath. jeugdgroep uit Brussel. „De Koebel" komt dan niet meer leeg te staan, behalve voor enige schoonmaakdagen. Het gebouw Ds. E. P. Borgman te Bergen in Noord Holland, emeritus predikant van de Ned. Hervormde Kerk, is donderdag 19 april vijfenzeventig jaar geworden. Ds. Borgman werd op 19 april 1887 te Groningen geboren. Hij be zocht eerst het stedelijk, thans Prae- dinius-gymnasium in zijn geboorte stad, waar hij ook aan de rijks uni versiteit theologie studeerde. Nadat de heer Borgman in 1915 door hel provinciaal kerkbestuur van Utrecht was toegelaten tot de evangeliebe diening in de Nederlandse Hervorm de Kerk en hij eerst ongeveer vijf maanden te Renesse op Schouwen werkzaam was geweest als hulppre diker werd hij op 14 mei van het daaropvolgend jaar (1916) door ds. P. van der Wal bevestigd als pre dikant van de hervormde gemeente van Wier in de classis Leeuwarden. Daarna diende de jubilaris verder nog de hervormde gemeenten van Klooster Ter Apel in de classis Win schoten (1920 tot 1926); Franeker (1926 tot 1933) en ruim vier jaar die van Wirdum in de classis Leeuwar den, waar hem in verband met zijn benoeming tot predikant-voorganger van de afdeling Middelburg van de Vereniging van Vrijzinnig Hervorm den met ingang van 1 oktober 1937 eervol ontslag met de bevoegdheid van emeritus werd verleend. In 1942 werd ds. Borgman door de kerke- raad benoemd tot hulpprediker van de hervormde gemeente van Middel burg. In 1944 keerde ds. Borgman weer als dienstdoend predikant in de Nederlandse Hervormde Kerk te rug en werd hij op 24 januari 1944 bevestigd als predikant van de her vormde gemeente van Westzaan. In 1947 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Gorinchem, vanwaar hij op 24 september 1950 naar die van Warga in de classis Leeuwarden vertrok. Deze, zijn acht ste en laatste gemeente diende ds. Borgman tot 1 mei 1952, toen hem op vijfenzestigjarige leeftijd emeri taat werd verleend. Gereformeerde predikanten vergadering te Utrecht UTRECHT, 18-4. Traditiegetrouw wordt in de week na Pasen de jaar lijkse ledenvergadering gehouden van de vereniging van predikanten van de Gereformeerde Kerken in Nederland in het Jaarbeursgebouw te Utrecht. Op woensdag 25 april spreekt prof. dr. F. Roos over ,Kerk en Welvaart'. Na afhandeling van de huishoudelij ke zaken zal die dag voorts 't woord worden gevoerd door ds. J. Thomas, predikant in algemene dienst voor de aanvullende opleiding van aan staande predikanten, over ,de prak tische opleiding'. Op donderdag 26 april refereert dr. A. Th. van Leeuwen, direkleur van ,Kerk en Wereld' te Driebergen, over ,Werelddiaconaat'. Tevens zal de tweede vergaderdag prof. dr. H. N. Ridderbos uit Kampen een refe raat houden over ,Uitvei-kiezing en predestinatie in het nieuwe testa ment'. Gezonken schip geborgen VLISSINGEN, 19-4. Het bergings bedrijf Van den 'Akker uit Vlissin gen is er donderdag in geslaagd het Belgische sleepschip „Harry" te ber gen. De „Harry", een voormalig lan dingsvaartuig, was een dag of tien geleden op de Westerschelde gezon ken. Het schip was met een lading ijzer op weg van Zeebrugge naar Antwerpen. Het kapseisde tengevol ge van het slechte weer. Het zonk ter hoogte van de Schaar van Ever- dingen. Het bergingsbedrijf begon vorige week vrijdag met de voorbe reidende werkzaamheden en donder dag is het scheepje met behulp van de bokken „Walcheren" en „Grutto" en de bergingsvaartuigen „Arie" en „Zeeleeuw" gelicht en veilig in de Oosthaven van Terneuzen gebracht. De lading ijzer is verloren gegaan omdat het scheepje met de kiel naar boven lag. Geen emplooi voor ezel VENRAIJ, 19-4. De Rooms-ka- tholieke middenslandsvereni- ging van Venrajj is eigenares van een ezel, overgebleven uit de inventaris van een grote kerststal. Op de jaarvergade ring der vereniging is nu naar exploitatie-mogelijkheden voor deze „middeyistandsezel" ge zocht, doch zonder resultaat. Het dier heeft nu niets anders te doen dan grazen op de wei de van de psychiatrische in richting in Venraij. krijgt, als laatste groep, toevallig ook weer buitenlanders, een meisjeskoor uit Parijs, „Cum Jubilo" geheten. Dan is het reeds 15 september en zal de drukte al weer afnemen. Wat de natuur betreft, zo gezien zullen de gasten het. wel treffen. Alle symptomen wijzen er op dat het een mooie Pasen wordt. De zwa luwen zijn inmiddels ook gearriveerd en voor de natuurliefhebbers is er al heel wat te genieten. Laat ons hopen dat dit weer zo blijft, dan beloven het uitzonderlijke Paasdagen te wor den. Luchtkartering In de afgelopen week zijn door Rijkswaterstaat weer de bekende witte markeringen aangebracht die vanuit de lucht gezien een zeker te fotograferen object duidelijk afba kenen. De witte schijven zijn aan gebracht langs de duinstrook. Het is ons nog niet bekend wat het doel van deze luchtfotografie kan zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 2