DE ZIERIKZEESCHE COURANT Schouwen-Duiveland verliest eilandstatus: zie pagina 2 Stroom van duizend toeristen per uur trekt ons land binnen Ex-minister uit huis gezet Opdracht van De Gaulle: einde maken aan terreur van O.A.S. Amerikaans plan De ontwapeningsbesprekingen in Genève Loonsverhoging nodig als subsidie voor woningbouw eindigt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 20 APRIL 1962 118e jaargang no. 19163 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 ^EDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje* (max. 15 mm) f 1,per stuk. Bloei van narcissen en tulpen zet door Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De waarheden, di emen het minst graag hoort zijn vaak juist die, welke men in de al lereerste plaats dient te weten. P.T.T. zondagsdienst op Koninginnedag DEN HAAG, 19-4. Op 30 april (ko ninginnedag) zal de P.T.T. de dien sten uitvoeren als op zondagen. Er zullen die dag geen postbestellingen worden uitgevoerd en in de nacht van 30 april om 1 mei rijden geen nachtposttreinen. Ook voor de telegraaf- en tele foondienst geldt de zondagsdienst. Super-motel in Amsterdam De hoofdstad krijgt er 'binnenkort een opzienbarende primeur bij: het grootste motel van Europa. Het kort voor de Ams tel brug rechts van de invalsweg uit de richting Utrecht verrezen „Euromotel" nadert zijn voltooiing en naar verwacht wordt zal reeds tijdens het komende Paas weekeinde een groot deel van de 84 kamers in gebruik zijn. ACCRA, 19-4. De Gkanese cx-mi- nister van industrie Krobo Edoesei heeft donderdag het nieuwe land huis aan de buitenkant van de hoofd stad Accra, dat hg pas een weck te voren had betrokken, verlaten. Zo als gemeld werd hg woensdag als minister ontslagen, waarbij tevens zgn woning in beslag werd geno men. De Italiaanse aannemer, die het huis heeft gebouwd, moet het land verlaten. De 47-jarige Edoesei kwam in het nieuws, toen bekend werd dat zijn vrouw Mary in Londen een met goud beslagen bed van 30.000 gulden had gekocht. In de felle reacties hier op werd ook kritiek geoefend op het feit, dat de minister een nieuw huis liet bouwen, dat volgens hem zelf bijna 200.000 gulden heeft gekost, maar waarvan de waarde door an deren op 700.000 gulden wordt ge schat. Echtpaar slachtoffer van voedselvergiftiging? WINSCHOTEN, 19-4. Een familie lid, dat zich toegang tot de woning verschafte heeft donderdagavond te Wedde de 73-jarige A. van der V. be wusteloos op bed aangetroffen. Diens echtgenote, de 66-jarige H. van der V.-O., bleek te zijn overleden. De man is met spoed naar het r.k. ziekenhuis te Winschoten overge bracht. Het is nog een raadsel hoe de vrouw om het leven is gekomen en door welke oorzaak de man be wusteloos is geraakt. Vermoedelijk is de vrouw in de loop van de vorige nacht of in de vroege (donderdag morgen gestorven. Moord of zelf moord wordt uitgesloten geacht. Ook lijkt het de rijkspolitie zeer onwaar schijnlijk, dat er sprake is van ko lendampvergiftiging of van gasver- stikking. Wel houdt men onder an dere rekening met de mogelijkheid van voedselvergiftiging. Hangende het onderzoek is het stoffelijk over schot van de vrouw voorlopig nog niet vrij gegeven. Veranderlijke bewolking Verwachting tot zaterdagavond: Veranderlijke bewolking en plaatse lijk enkele buien; zwakke tot matige wind tussen zuid-oost en zuid-west; in het algemeen iets lagere tempe raturen. 21 april. Zon op 5.32, onder 19.46. Maan op 21.19, onder 6.39. 22 april. Zon op 5.30, onder 19.48. Maan op 22.26, onder 7.06. 23 april. Zon op 5.28. onder 19.50. Maan op 23.32, onder 7.38. 24 april. Zon op 5.26, onder 19.51. Maan op onder 8.17. Volle maan: 20 april te 1.34. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 21 april 4.26 v.m. 16.59 n.m. 22 april 4.56 v.m. 17.27 n.m. 23 april 5.25 v.m. 17.57 n.m. 24 april 6.00 v.m. 18.29 n.m. BROUWERSHAVEN 21 april 3.51 v.m. 16.08 n.m. 22 april" 4.23 v.m. 16.40 n.m. 23 april 4.52 v.m. 17.12 n.m. 24 april 5.24 v.m. 17.48 n.m. Doodtij: 22 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Het koufront van een tussen IJsland en Groenland gelegen de pressie heeft zich tamelijk snel over de oceaan naar het oosten verplaatst en bereikte vanochtend Ierland. Aan dit front is in het zeegebied ten noordwesten van Schotland een om vangrijk lagedrukgebied ontstaan, dat ook een groot deel van de Britse eilanden omvat. Om dit lagedruk gebied heen bewegen enkele rand- storingen. Deze zijn oorzaak, dat het weer in onz eomgeving niet geheel standvastig is. Plaatselijk kan een enkele regen- of onweersbui tot ont wikkeling komen. De windrichting blijft het eerstkomende etmaal over wegend zuidelijk. Het tamelijk zach te weer duurt daarom voort. Nieuwe straffe maatregelen in Algerije DEN HAAG, 19-4. - Voornamelijk in het noorden en oosten des lands passeerde er sinds donderdagmorgen een zwellende toeristenstroom. In Nieuweschans passeerden zeer veel noord-Duitsers uit Hamburg en Bre men, maar nog veel meer Denen de grens. In Denekamp-Rammelbeek moest het personeel voor de grens controle reeds verdubbeld worden. Ook hier passeerden veel Denen en Duitsers alsmede Engelse militairen, die een vierdaags weekend in Ne derland gaan doorbrengen. De ge meten drukte in Denekamp was zes tig personenauto's per kwartier, het geen dus een passage van ongeveer duizend toeristen per uur oplevert. De situatie bij de grenspost Elten- Zevenaar was vrij normaal. De door laatpost bij Venlo was donderdag, evenals tijdens de voorgaande dagen druk. Het betrof hier echter vrijwel geen toeristen, maar Duitsers die zich voor de Paasdagen voordelig wilden bevoorraden. Voorts passeer den vrij veel personenauto's en au tobussen, die op weg naar België en Frankrijk waren. Aan de zuidelijke grenzen was het nog vrij rustig, behalve in Wernhout waar grote aantallen Amerikaanse militairen en Franse toeristen Ne derland binnentrokken. De vraag naar onderdak bij de meeste logies-informatie-diensten van de A.N.V.V.-V.V.V.'s was reeds wat groter, dan normaal. In Amster dam was de drukte echter reeds groot. Hotels en pensions in het wes ten des lands alsook in Breda zijn goeddeels besproken. Amsterdam be schikt op het ogenblik nog over par- tikuliere adressen voor het onder brengen van buitenlandse gasten, doch vermoedelijk 'veel të weihïg; De V.V.V. heeft deze adressen dan ook nog zo veel mogelijk gespaard voor toeristen, die des avonds zou den komen. Veel gegadigden werden van Amsterdam uit naar hotels en pensions aan de kust en in de kop van Noord-Holland ondergebracht. Het bezoek aan Keukenhof, Madu. rodam en andere attracties, alsook aan de boulevards van de badplaat sen was reeds vrij aanzienlijk. De bloei van narcissen en vroege tulpen zet dank zij het mooie .weer thans goed door. Ook de priumebo- men in Zuid-Limburg dragen al de bloesem. „Skybolt"-raket beproefd CAPE CANAVERAL, 19-4. Don derdag is een „Skybolt"-raket door de Verenigde Staten en Engeland ge zamenlijk ontwikkeld, uit een B-52 bommenwerper boven de Atlanti sche Oceaan voor de eerste maal ge lanceerd. De „Skybolt" kan met een atoomkop worden uitgerust. Doel van de proef was het beproe ven van de ontsteking van de twee trappen. De raket heeft een reik wijdte van 1.600 kilometer, wordt door vaste brandstof aangedreven en kan een snelheid van 16.000 kilo meter per uur bereiken. Zij is onge veer veertien meter lang en heeft een doorsnede van één meter. Donderdag in alle vroegte is de „Zuiderkruis" met 800 militairen aan hoord van Hoek van Holland naar Nieuw Guinea vertrokken. - Op de foto zien lyfOlTllKO OVPÏ* - we het inschepen in het vroege ochtend-duister. BELGRA"DO, 19-4. De Sowjetrus- sische minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko, heeft tijdens zgn vijfdaagse bezoek aan Zuid-Slavië donderdag in Belgrado gezegd dat zgn eerste indruk van het nieuwe ontwapeningsplan is dat het „geen belangrijke stap voorwaarts is". Tijdens een receptie op de Sowjet- russische ambassade zei hij tegen verslaggevers het plan in de krant gelezen te hebben. GENEVE, 19-4. Na de donderdag in Genève gehouden bijeenkomst van de sub-commissie inzake stop zetting van kernproeven, waarin de Sovvjet-Unie, de Verenigde Staten en Engeland zitting hebben, heeft de Russische afgevaardigde, Tsarapkin, verklaard dat de Verenigde Staten in feite het memorandum van de acht neutrale landen hebben afge wezen:. De vertegenwoordiger van de Verenigde Staten, Arthur Dean, sprak dit tegen. Hij zei dat zijn regering het me morandum als een werkdocument ;had aanvaard maar dat zij zich ver zet tegen de uitleg die de Sowjet- Unie aan de hierin vervatte voor stellen geeft. De sub-commissie be sloot tot een nieuwe voltallige ver gadering van de ontwapeningscon ferentie. Deze zal vrijdagochtend be ginnen. De vergadering van de subcom missie duurde twee, en een half uur. De Russische afgevaardigde had de Westerse vertegenwoordigers om een duidelijke verklaring gevraagd waar in de V.S. en Engeland beloven dat zij gedurende de lopende onderhan delingen geen kernproeven zouden houden, aldus wordt uit Westerse bronnen gemeld. De Amerikaanse gedelegeerde had hierop geantwoord dat de Verenigde Staten geen onbe waakt moratorium zouden accepte ren. „We willen ons niet voor de tweede maal branden", aldus de Amerikaan. EERSTE KAMER Moet hele woningbouwbeleid op de helling? DEN HAAG, 19-4. Vele leden uit de Eerste Kamer zeiden in het voor lopige verslag nopens de begroting voor 1962 van het departement van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid dat het gevolg van het regerings- streven de subsidiëring van de wo ningbouw binnen een aantal jaren te beëindigen zal zijn dat de lonen moe ten worden verhoogd. vraag of het gehele beleid op het stuk van de woningbouw voor de volkshuisvesting op "de helling moet, bevestigend te beantwoorden. Het is de hoogste tijd te overwegen of het wel juist is op de ingeslagen weg nog vele jaren voort te gaan. Het kan zijn dat een radikale wijziging nodig is. In hoeveel jaren denkt de regering die aanpassing van de lonen en van de huren te bewerkstelligen? Met welke percentages zullen de lonen moeten stijgen? De vraag is huns in ziens van belang of de regering, en meer in het bijzonder de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid, het -mogelijk acht loonsverho gingen uitsluitend te doen strekken tot het betalen van de hogere huren. Deze leden vroegen of het naar de mening van de minister van Econo mische Zaken mogelijk is een der gelijk loonpeil tot stand te brengen, zonder daardoor de exportmogelijk heden van ons land in gevaar te brengen. Verhoging bouwkosten De verhoging van de lonen zal lei den tot een verhoging van de bouw kosten. Welke invloed zal die loons verhoging uitoefenen? Is de regering van oordeel dat al deze verhogingen te bewerkstelligen zijn zonder infla tie te veroorzaken? Voorts vroegen deze leden of de minister 'het aan vaardbaar acht voort te gaan met de bouw van woningen - tot een aantal van 66.000 voorzien bij de onderhavige begroting - van de thans gebruikelijke minimale groot te en kwaliteit. Valt niet te ver wachten dat. deze woningen in de toekomst zullen worden beschouwd als niet meer in overeenstemming met de redelijkerwijze te stellen ei- aen? De leden waren geneigd de Siebriena mag Siebriena heten DEN HAAG, 19-4. De zes maanden en vijf dagen oude Siebriena Etje Èlsinga uit Veenhuizen, die vorig jaar in het nieuws kwam doordat de ambtenaar van de burgerlijke stand te Norg weigerde haar onder de naam Siebriena in te schrijven, is alsnog onder die naam ingeschreven. Dit is donderdag in het gemeente huis te Norg, waaronder Veenhuizen ressorteert, gebeurd. De ambtenaar van de burgerlijke stand, de heer R. Lanjou, weigerde destijds Siebriena in te schrijven, omdat de naam hem onbekend voor kwam. Het echtpaar Elsinga-Kui- pers ontving woensdag een brief van het parket te Assen, ondertekend door de officier van justitie, waarin stond dat Siebriena ingeschreven kon worden onder de naam, die het echtpaar had gekozen. AMSTERDAM. Het zogenaamde „Anti-rookhol" waar de 29-jarige ex-glazenwasser Robert J. G. in de Korte Leidse Dwarsstraat te Am sterdam zijn seances tegen het ro ken houdt, is in de vorige nacht vrij wel geheel uitgebrand bij een poging van de sekteleider der „bewuste ni- cotinisten" om een hoop krullen en hout te laten roken. ALGIERS, 19-4. De Franse mi nister voor Algergnse zaken, Louis Joxe, is donderdag besprekingen be gonnen met de nieuwe Franse op perbevelhebber in Algerië, generaal Fourquet. Waarnemers vermoeden dat dit overleg nieuwe straffe maat regelen tegen de O.A.S. inluidt, in het bgzonder in Oran, waar het ge heime leger een toestand van vrg- wel algehele anarchie heeft ge schapen. Bij O.A.S.-aanvallen kwamen in de loop van de dag te Algiers der tien mensen, onder wie twaalf mo hammedanen, om het leven en wer den dertien mohammedanen gewond. Door twee explosies werd een belas tingkantoor verwoest. In Oran werd de Europese wijk „Plateau Saint-Michel" afgesloten en doorzocht door veiligheidstroepen. Van deze wijk uit is herhaaldelijk een aangrenzenden mohammedaanse wijk met mortiervuur en handgra naten bestookt. Het personeel van de benzinepom pen in Oran is voor onbepaalde tijd Z.K.H. Prins Bernhard heeft woensdag tijdens hel werkbezoek aan Dordrecht ondermeer een excursie gemaakt naar een biscuit- en chocoladefabriek. De prins droeg tijdens de rondgang, evenals andere genodigden, een witte jas en een petje. Voor de prinsessen kreeg de prins vier enorme paaseieren ten geschenke, die elk vijftien kg .wegen. - Foto: „Zijn die eieren werkelijk voor mijn dochters?", schijnt de prins hier te zeggen. Na zgn besprekingen met minister Joxe te Rocher Noir bg Algiers, ver trok generaal Fourquet naar Pargs, waar hg in de avond zgn opwach ting maakte bg president De Gaullc. Deze droeg hem op een einde te ma ken aan de invloed van de O.A.S. in Oran en andere Algergnse steden. Uit Parijs vertrokken donderdag drie vliegtuigen met politiemannen in staking gegaan. De betrokkenen eisen bescherming als zij zich naar en van hun werk begeven, omdat zij mohammedaanse wijken moeten pas seren. In Philippeville (oost-Algerië) wer den in de nacht van woensdag op donderdag verscheidene mohamme daanse winkels door handgranaten vernield. Twee bakkers werden ge wond. In Bone hebben Europeanen er bij de politie over geklaagd, dat zij van de zijde van de Algerijnse verzets beweging F.L.N. dreigbrieven heb ben ontvangen om „belasting" te be talen. naar Oran. In de afgelopen drie da gen zijn in totaal zeshonderd leden van de oproerpolitie uit Frankrijk naar deze stad overgebracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1