Voor uil SKODA omdat SKODA U voor standaard-prijs complete luxe biedt D. Heijboer: Dertig jaar „olie voor Duivelands lampen...." UW FIETSENHANDELAAR EEN VEILIGE KEUZE Uniek jubileum te Nieuwerkerk Ingezonden mededeling EEN PROOUKT VAN BE SIUSMS QROEf (Van onze redakteur) NIEUWERKERK. aprü. Vorige week was het 30 jaar geleden, dat de heer D. lieüboer te Nieuwerkerk ,,in de olie ging". Ilij is het al die jaren nadien, tot nu toe, gebleven, maar men mag er niets achter zoe ken, want we geloven nauwelijks dat de heer Heijboer iets anders ge bruikt als een glaasje priklimonade. Het „in de olie zijn" van deze jubi laris betekent, dat hü er 30 jaar lang met de wagen op uit is getrok ken, om olie voor Nieuwerkerk's almpen - en niet alleen lampen - te slijten aan een grote kring van klan ten, die voor hem even vertrouwd zijn als de postbode en de melkboer. Het was een ander Nieuwerkerk in 1932, dan nu, toen de heer Heij boer voor het eerst de olielucht zo diep insnoof, dat hij zeker wist er voorlopig geen afscheid van te zul len nemen, nl. de eerste week zette hij 18 liter om, geen plas om over naar huis te schrijven, maar het be gin was er en nadien heeft de ju bilaris van thans ontelbare vaten aan de man gebracht, vaten vol vloeibaar goud, dat zich zelfs door de elektriciteit niet opzij liet drin gen. De eerste vertegenwoordiging was van „De Automaat", een pe- troleummaatschappij, die destijds in de roos schoot met een eigen krantje dat Heijboer dan ook wekelijks zorg vuldig bij zijn klanten afleverde. Pypje Drop. In het lijfblad van „De Automaat" stond een stripverhaal, met als in spirerende figuur Pijpje Drop, een pikzwart manneke, dat hevige avon turen beleefde, die door de jeugd van Nieuwerkerk en tot diep in de Vierbannenpolder werden verslon den. Men zal zich herinneren dat de emotionele spanning rond Pijpje Drop hevig werd gestimuleerd door de slotregel van elk versje: „Hoe het Pijpje Drop vergaat, staat in de vol gende Automaat". Wij van onze kant zijn altijd hevig ingenomen geweest met het nikzwarte naakte nikkertje Pijpje, dat zoveel vreugde onder blanke kindertjes bracht. Barre winters Regelmatig ging de heer Heijboer er op uit met de oliekar, in het Nieuwerkerk van toen, dat nog een tram over de Rolklootsendijk zag rijden en een Ooststraat had, met wilgen aan weerszijden van de bermsloten, die rytmisch werden oversprongen door gezellige houten bruggetjes, waarover duizend paar klompjes hebben geklepperd. In de bebouwde kom wilde dat nog wel vlot gaan met de olie, maar in de barre polder, vooral des win ters, was en is olieman geen benij- Ingezonden mededeling Da kleine dagelijkse dosis Hruschen kan ook voor D wonderen doen. De beproefde bloedzuiverende kuur van Kruschen brengt Uw bloedzui verende organen weer goed op gang en zo worden de onzuiverheden in Uw bloed, die U nu die snerpende pijn verwekken, vanzelf afgedreven. Duizenden lijders aan Rheumatische Pijnen raakten met Kruschen ver lost van die rampspoed, die hun het leven vergalde en zelfs hun dagelijk se dagtaak in 't honderd stuurde. Weifel niet, Kruschen zal ook U goed doen als U zich aan de kleine dagelijkse dosis houdt - niet meer dan er op een cent gaat DEN HAAG. De commissie van advies inzake uitkeringen ten gun ste van Nederlandse slachtoffers van de nationaal-socialistische vervol ging, ingesteld bij beschikking van de minister-president van 31 janu ari 1961, heeft haar werkzaamheden beëindigd. Het rapport van de com missie zal vandaag door haar voor zitter, de minister van staat dr. W. Drees, aan de minister-president worden overhandigd. Openbare bekendmaking Burgemeester en wethouders van Zierikzee maken bekend dat in ver band met de komende feestdagen het huisvuil in deze gemeente vol gens bekende schema op de volgende dagen zal worden opgehaald: week van 15 t./m. 21 april inplaats van donderdag en vrijdag op woensdag en donderdag; week van 22 t./m. 28 april inplaats van maandag en dinsdag op dinsdag en woensdag; week van 29 april t./m. 5 mei inplaats van maandag en dinsdag op dinsdag en woensdag. Zierikzee, 17 april 1962. Burgemeester en wethouders voornoemd, w.g. F. TH. DIJCKMEESTER, burgemeester, w.g. R. VAN OMMEREN, secretaris. Gemeente Zierikzee Burgemeester en wethouders van Zierikzee maken bekend dat op vrij dag 20 april a.s. alle gemeentelijke bureaus gesloten zullen zijn. i Met betrekking tot de zaken van de burgerlijke stand zal de gemeen te-secretarie geopend zijn op vrijdag 20 april 1962 des voormiddags van 9.00 tot 10.00 uur. Zierikzee, 17 april 1962. Burgemeester cn wethouders voornoemd, w.g. F. TH. DIJCKMEESTER, burgemeester, w.g. R. VAN OMMEREN, secretaris. LAND- EN TUINBOUW Naar landbouw-Efteling' in Wageningen? denswaardig beroep, vooral als het gaat in Heijboer-stijl, want de groot ste olierevenuen komen elders te recht, zodat hij nooit aan een Fordje is toegekomen. Winter in de polderdat be tekende vaak spiegelgladde wegen, regen en storm en meerdere malen zelfs sneeuwhopen, waarin de kar onwillig bleef steken. Maar de vrou wen zaten om olie verlegen en dus moest Heijboer erdoor, hetgeen hy deed omdat hy nooit het gevecht met de natuurkrachten heeft ge schuwd, want naast olieman was de jubilaris ook hulppostbesteller bij de P.T.T. en dat is ook altyd met de neus in de wind. Later is de heer Heyboer in het begrafeniswezen te rechtgekomen, waarmede hy zich thans nog belast. Oorlog en ramp Oorlog en ramp zijn voor de ju bilaris zoals voor zovelen trou- (Foto. Zierikzeesche Nieuwsbode). wens met name te Nieuwerkerk - moeilijk geweest, want beide keren was het nadien opnieuw beginnen, een moeizaam de zaak van de grond tillen, dat na 1953 zelfs eerst het op sporen van de oliebussen betekende, die her en derwaarts waren gedre ven en soms niet eens dreven, maar zomaar verzeild geraakt. Thans ech ter begint de heer Heijboer, die de 65-jarige leeftijd in zicht krijgt, uit te zien naar een opvolger, want er is in de olie nog altijd werk. Zodra vooral in de polders in het voorjaar de kachels worden gedoofd, is men in en rond Nieuwerkerk nog olie- minded genoeg, maar niet zo dol als vroeger in de donkere weken voor Kerstmis, want dan leek ihet of men olie dronk. Dertig jaar in de olie, we hebben er eens over nagedacht. Het is heel wat. De lampen hebben gebrand op de spierkracht en het zweet van de heer Heijboer,- drie maal tien jaren. Het is wel een ge lukwens en „een stukje" waard! Het ligt in de bedoeling te komen tot een nationale manifestatie van alle onderdelen van de landbouw, zo als akkerbouw, veehouderij, tuin bouw, fruitteelt, bosbouw, bloemen teelt, enz. Ook de op de landbouw geënte industrieën zullen deelnemen, terwyl voorts ook het economische, culturele en wetenschappelijke as pect niet vergeten zal worden. Een miljoenenproject? Dit staat nog te bezien, omdat men het geval zoveel mogelijk „self-supporting" wil maken. Dat wil zeggen, dat een be scheiden entreegeld zal worden ge vraagd en dat tegen betalihg allerlei consumpties verkrijgbaar zullen zijn. Ook het educatieve en recreatieve aspect van de zaak zal niet worden vergeten! Dit houdt in, dat na een bescheiden begin een verdere uit bouw mogelijk is. Dynamische opzet „Public relations" in deze vorm bedrijven is een experiment. Stellig is het. object niet als zodanig be doeld, maar doordat niemand van te voren voorspellen kan hoe de resul taten zullen zijn, zal het experimen tele karakter niet te vermijden zijn. Het Wageningse gemeentebestuur ziet de nationale landbouwmanifes- tatie Nederland, die een permanent karakter zal dragen, gaarne binnen haar grenzen gevestigd. Naar ver nomen wordt, stelt het daarvoor een terrein van 24 ha, gelegen ten oosten van de Wageningse Eng, ter beschik king. Intussen staat het nog lang niet vast, dat de manifestatie daar inderdaad ingericht zal worden. Ver scheidene sprekers hadden bezwaar tegen Wageningen en zelfs werd de suggestie geopperd een terrein in te richten in de „groene gordel", die de A.N.W.B. in het oostelijke deel van de Randstad Holland heeft gepland. Diverse organisaties zijn in prin cipe bereid gevonden gelden ter be schikking te stellen, om het plan te verwezenlijken. Intussen zijn alle belanghebben den (landbouw, V.V.V., produkt- schappen en het gemeentebestuur) het nog lang niet eens over het doel en de wijze van aanpak. Daarom is men begonnen eer. coördinatiecom missie in het leven te roepen, die zal trachten de nogal uiteenlopende wensen, inzichten en belangen te kanaliseren in diverse werkgroepen, teneinde samen te komen tot een „Landbouw-Efteling". DE LANDBOUWPOLITIEK IN DE TOEKOMST Landbouwschap zal nota van secretariaat bespreken Interieurverfraaiing Zierikzees' raadhuis Plafcnd in raadszaal dateert van 1778 ZIERIKZEE, 16-4. Gestadig aan wordt er gewerkt aan de verfraai ing van het stadhuisinterieur en met name de trouwzaal is de afge lopen maanden duchtig onderhanden genomen. De resultaten zyn niet uit gebleven, want het fraaie eikenhout dat onder de verflaag vandaan is gekomen, geeft de zaal weer een ge heel eigen, antiek cachet. De restauratie van deze ruimte in het eeuwoude stadhuis, brengt de aandacht op de raadszaal, met name het plafond, dat in 1924 duchtig on derhanden werd genomen. Het pla fond in de raadszaal werd aange bracht in 1778, maar in de daarop volgende anderhalve eeuw, was kalklaag over kalklaag heen ge smeerd en zodoende besloten de vroede vaderen in 1924 juist dit pla fond eens duchtig aan te pakken. In de 18e eeuw heette stucadoors- werk „plakwerk" en met betrekking tot het plafond in de raadszaal zijn nog oude stukken bewaard gebleven, die o.m. vermelden dat zekere Pieter Bossi in genoemd jaar 1778 met de plakkerij van plafond en muren van de raadszaal ruim 156 pond Vlaams verdiende. Voor het „maken der consollen onder de gebinden van voormeld „blaffon" kreeg hij 25 pond Vlaams, plus 8 pond Vlaams voor „biergeld voor hem en zijn knegts". samen ruim 189 pond Vlaams. Reeds het volgend jaar, 1779 dus, moesten er reparaties aan het „blaffon" wor den uitgevoerd, hetgeen de stad op 6 pond Vlaams kwam te staan. In 1780 wordt de zaak opnieuw gewit en worden reparaties uitgevoerd voor een prijs van 6 pond Vlaams. Zelfs weet men nog dat in 1778 voor het plafond 38 zakken „vrieze kalk" werden gebruikt, a 14 stuiver per zak. Toen het tijdperk van de „kinderziekten" van het plafond voorbij was en alles dus goed vast zat, was er totaal f 1347,05 aan ten koste gelegd. Maar - gelijk gezegd - in 1924 vias er van de oorspronkelijke schoon heid niet veel meer over, zodat de metselaar M. van der Werff aan het werk werd gezet, die voor een fraaie restauratie zorg droeg. Later zijn de „tere kleuren" aangebracht, passend bij het roccocokarakter van de raads zaal. Dit alles is intussen alweer lang verleden tijd en in het kader van de interieurvernieuwing van het stad huis, zal stellig ook eenmaal de raadszaal een beurt krijgen. Hier en daar is deze interessante zaal er tuSi hard aan toe. Hoe het dan worden zal? Met 38 zakken „vrieze kalk" al leen zal het allemaal niet in orde zijn te brengen, vrezen wij. DEN HAAG, 17-4. Morgen, woens dag, gaat het bbstuur van het Land bouwschap zeggen hoe het over de op langere termyn te voeren land bouwpolitiek denkt. Een nota over dat onderwerp, opgesteld door het secretariaat van het landbouwschap, is in mei van het vorige jaar klaar gekomen. Het bestuur heeft toen besloten, geen verantwoordelijkheid voor dit geschrift te gaan dragen voor en al eer de gehele georganiseerde land bouw „tot aan de voet" er zijn me ning over had kunnen zeggen. Dat is in het afgelopen winterseizoen ge beurd. In tal van vergaderingen hebben plaatselijke en gewestelijke organisaties van boeren en landar beiders het rapport bestudeerd en besproken en ook buiten de engere kring van de landbouw heeft men er zich over gebogen - want ook dat heeft het bestuur zo gewild. Het resultaat van alle studie en discussie is nu samengebundeld in een dik pak commentaren van de toporganisaties van boeren en land- arbeiders, die met hun zessen het bestuur van het landbouwschap aan wijzen, van enige organisaties van handel en industrie, en van enige anderen. SPORT BILJARTEN Eindstanden biljartver. ,,De Carambole", Dreischor In hotel „De Drie Schapen" werd dezer dagen de onderlinge biljart- 1. K. L. v. d. Werve 2. B. M. de Rijke 3. C. Lodewijk 4. A. H. de Waaij 5. P. van Mierlo 6. Kr. Dorst 7. Joh. Goudzwaard 8. M. H. de Rijke 9. M. A. Fonteine Er werd een dubbele competitie gespeeld. Algemeen kampioen werd K. L. v. d. Werve, welke een fraaie wisselbeker ontving plus nog een competitie afgesloten van de B.V. „De Carambole". De eindstand ziet er als volgt uit: 28 92 742 13 3.21 1.54 22 91 425 6 1.44 0.80 22 87 518 14 1.83 1.00 20 89 974 15 4.06 1.87 20 86 665 11 1.95 1.24 16 87 643 9 1.70 1.11 15 82 458 9 1.30 0.83 14 84 745 10 2.57 1.37 12 90 648 10 1.48 1.10 11 79 248 6 0.74 0.47 beker welke in zijn definitief bezit kwam. Voor het komende voorjaar staan nog enkele vriendschappelijke ontmoetingen op het programma. SPORT Burgh II-NOAD I 3-1 De Burgh-reserves behaalden een verdiende overwinning op de blauw- witten uit Dreischor. Het was geen mooie wedstrijd, daar was de wind te sterk voor. De scheidsrechter hanteerde de fluit in wintercostuum, geen overbodige maatregel. Het werd al spoedig 1-0 door Cor Kooman, waarna Nelly Kenters voor 2-0 zorg de. In de daarop volgende aanval kon de snelle Joh. Kenters zich mooie kansen scheppen, doch succes bleef uit. Na de rust kon NO AD tot 2-1 inlopen door een mooi doelpunt, doch Koos Evertse maakte aan alle onzekerheid een einde door een kwartier voor tijd de stand op 3-1, te brengen. Limonade en kunst HAARLEM, 16-4. Het raadslid de heer van Liemt zal in de woensdag te houden vergadering van de ge meenteraad van Haarlem vragen stellen over een reclame voor limo nade op affiches voor de te houden Frans Halstentoonstelling. Half juni wordt in Haarlem een expositie ge opend van werken van Frans Hals. Langs enkele invalswegen naar Haarlem zijn borden geplaatst met affiches over deze expositie waaron der reclame is aangebracht voor een limonademerk. Hierop is kritiek uit geoefend. De organisatoren van de tentoonstelling stellen reeds pogin gen in het werk om wijziging te brengen in dezè reclame. Dik pak commentaar Het kortste commentaar is van de groep, die misschien wel het zwaarst aan het rapport heeft getild: de deel nemers aan een cursus voor platte landsjongeren, die onlangs op de volkshogeschool te Bakkeveen werd gehouden, zijn bij lezing van het rap port door het schermen met termen als mechanisatie, integratie (zowel Europese als verticale), rationalisatie en valorisatie zodanig in consterna tie gekomen, dat zij besloten bij de secretaris van het landbouwschap hun beklag te doen. Zij vinden dat er door de manier van stellen en de moeilijke woorden „ten onrechte in bredere kring der iandbouw-organi- saties, een selectie zal ontstaan on der de lezers van dit rapport, waar door het effect van dit rapport in sterke mate wordt verminderd". Ingezonden mededeling H HOE? WANNEER? VRAAG HET ONDERWIJS Praktykdiploma machineschrijven Op hét examen te Breda behaal den de volgende personen het Prak tijkdiploma Machineschrijven. Uit Bruinisse: mej. E. v. d. Berge, de heer J. A. Abrahamse. Uit Eikerzee: de heer A. A. den Engelsman. Uit Kerkwerve: mej. M. J. v. d. Hoek. Uit Schuddebeurs: de heer S. L. Bil. Uit Zierikzee de dames: R. C. Deurloo, W. M. de Jonge en L. E. bij de'Vaate; de heren: J. H. v. Vos sen en B. W. Schot. Allen werden opgeleid door de heer K. Koetsdijk. Zwaar jongetje De zoon van een herder in de •j. Sow jet-republiek Oezbekistan die 20 maanden geleden werd 'X geboren, weegt nu 34,5 kg., of *t* v tweemaal zoveel als zijn ze- venjarige broer. Volgens het persbureau Tass dat dit meldt, X is het kind vrolijk en monter. Bij de geboorte woog het 4 kg. X STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Kinderkoor zong in Rode Kruis Ziekenhuis Het kinderkoor „Van knop tot bloem" te Nieuwerkerk heeft zater dagavond, onder leiding van de diri gent de heer J. Schouls, gezongen in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Koor cn dirigent werden begroet door de directrice, terwijl het be stuur van het ziekenhuis van zijn be langstelling blijk gaf. De kinderen hadden een aardig repertoire gere serveerd voor deze bijzondere gele genheid, dat uitstekend werd gezon gen, zeer tot genoegen van de pa tiënten, die bij monde van de direc trice, van hun ingenomenheid blijk gaven. Het kinderkoor werd ver zocht het geslaagde optreden in de toekomst nog eens te herhalen. Gaarne werd daartoe toezegging ge daan. De Emmabloemcollekte De opbrengst van de alhier gehou den Emmabloem-collekte bedroeg dit jaar f 404,09. De organisatoren zijn dankbaar gestemd jegens de burgerij en jegens hen, die zich met de collekte wilden belasten. OOSTERLAND Opbrengsten collektes De SIMAVI-collekte alhier heeft opgebracht de mooie som van f 141,02 Behalve mevr. Stoutjesdijk-Borst die per brommer de buitenwijken heeft „bewerkt", hielpen aan deze collekte Corrie Capelle, Rietje Boogert, Riet je de Later, Jo Bolle. mej. A. Bal, Elly en Rina Stoutjesdijk. Een woord van dank aan de milde gevers(sters) en de collektanten. Onder leiding van mevr. L. van 't Hoff-van der Maas werd door een viertal collektantjes in het eerste kwartaal 1962 ten bate van de stich ting „Kinderzorg" te Middelburg in onze gemeente opgehaald de mooie som van f 85,99. Ook hier een dank woord aan alle medewerkers voor dit nuttige doel. „Oosterlands Fanfare" start met oud-papier-aktie Bij de gehouden vergadering van de muziekvereniging „Oosterlands Fanfare" onder leiding van de secre taris, de heer D. Istha, werd her dacht de onlangs overleden voorzit ter de heer J. G. Boot. Nadat geme moreerd werd al wat de overleden voorzitter gedurende een lange reeks van jaren voor de vereniging heeft gedaan, werd ter zijner nagedachte nis een minuut stilte in acht geno men. Hierna werd in de vakature- Boot als voorzitter<wan „Oosterlands Fanfare" gekozen de heer P. C. van den Berge Mz., terwijl als tweede secretaris werd gestemd de heer J. Dane. Deze laatste zal t.z.t. de heer Istha opvolgen, daar deze, wegens gevorderde leeftijd, met verloop van tijd uit het bestuur zal treden. Ver der werd besloten, in navolging met reeds vele muziekverenigingen op het eiland, in het vervolg een oud papieraktie te beginnen op het dorp. Zulks mede met het oog op de aan schaf van enige nieuwe instrumen ten. Maandelijks zal het oude papier worden opgehaald bij de burgerij. Zeer binnenkort zal worden gestart. Een viertal landbouwers-leden heb ben zich bereid verklaard met de hun ter beschikking staande voer tuigen het oude papier op te .halen. De muziekvereniging doet een be roep op de burgerij, en in het bij zonder op die bedrijven die veel pa pieren zakken gebruiken, maande lijks de ophaaldienst te willen ge denken. De zaterdagen zullen van tevoren worden bekend gemaakt wanneer de ophaling zal plaats vin den, zodat een ieder dan het zijne kan gereed zetten. BRUINISSE De lijst Algemeen Belang Ons wordt verzocht mede te delen dat de lijst Algemeen Belang, samen gesteld uit personen, die vroeger te Bruinisse als liberaal of V.V.D. be kend stonden, geen enkele binding heeft met de partij van prof. Oud en mr. H. van Riel. OUWERKERK Mej. A. J. Dalebout alhier slaagde aan de Vakschool voor Meis jes te Goes voor het eerste gedeelte van de akte N XIX (landbouwhuis- houdlerares). De uitgever William Jovanovich is maandagavond uit Belgrado in New York teruggekeerd en heeft be kend gemaakt, dat de publikctie van Djilas' boek „Gesprekken met Sta lin" doorgang zal vinden. De acht neutrale landen op de ontwapeningsconferentie in Genève hebben maandag een compromis plan ingediend om een einde te ma ken aan de impasse in het overleg over het verbod van kernwapen proeven. Zowel het westen als de Sowjet-Unie beloofde het plan ern stig te zullen bestuderen. Ingezonden mededeling verwarming - rolhoes - binnen- en buitenspiegel - lichtsignaalschakelaar - 2 kleerhaakjes - 3 asbakjes - sponsrubber kussens - slaapbanken etc. behoren tot de standaard uitrusting. f 5250,geheel compleet OCTAVIA COMBI f 6475,— 1202 COMBI f 6975,— .1202 BESTELWAGEN f 5395,— H. ENGLEBERT N.V. - DOBBEWEG - VOORSCHOTEN- TEL. (0t717)-2010* DEALER: Autobedrijf IJ. T. WANDEL, Zuidstraai 10, Nieuwerkerk, tel. 482

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 2