DE ZIERIKZEESCHE COURANT AMERIKA EN RUSLAND HERVATTEN GESPREK OVER DE KWESTIE-BERLIJN De besprekingen in de Verenigde Staten over Nieuw-Guinea Minister van defensie over uitzending militairen naar Nieuw-Guinea Salan naar Spanje? „Oog hebben voor zelfbeschikkingsrecht" Gromiko brengt bezoek aan Joego-Slavië Varen en praten DEN HAAG, 16-4. De „Nieuw- Amsterdam" van de Holland Amerika Lijn zal van 23 tot 28 juli met confererende en stu derende deskundigen op het gebied van reclame en ver koopbevorderingalsmede on dernemers en ondernemings directeuren een tocht naar, in en langs de Noorse fjorden maken. De „International Ad vertising Organisation" heeft van de gelegenheid, dat het schip in de laatste week van juli geen andere bestemming heeft, gebruik gemaakt om een studiereis op zee te orga niseren, die gewijd zal zijn aan „De problemen van de verbin dingen in een verenigd Euro pa". ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 17 APRIL 1962 118e jaargang no. 19161 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTJE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11Zierikzee, Postbus np. 1, tel. 01110-2255 Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677, 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtma^. cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. «v 1 Washington hoos over Duitse indiscreties Gasontploffing ill Rotterdam Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Zelfs het „zwarte schaap" in een familie is niet overbo dig: het kan dienen als „slecht voorbeeld". WASHINGTON, 16-4. Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft maandag verklaard, dat de V.S, niet van plan zijn een voorstel tot vermindering van het aantal geallieerde militairen in W. Berlijn te doen als onderdeel van een regeling met de Sowjet-Unie. Een woordvoerder noemde een be richt van deze strekking van de correspondent van de Washington Post in Bonn „volkomen onjuist". Volgens dit bericht zou eventueel worden aangeboden, de omvang van de westelijke garnizoenen in West- Berlün van 12.550 tot 9.000 man te verminderen. Amerikaanse functionarissen re geerden fel op dit bericht, dat af komstig zou zijn van „betrouwbare zijde te Bonn". Zij herinnerden er aan, dat twee dagen tevoren uit Bonn berichten waren gekomen over de inhoud van een Amerikaans plan, dat minister van buitenlandse zaken Rusk aan de Russen wil voor leggen. Het feit dat bijzonderheden hier omtrent zijn uitgelekt, is in Was hington zeer hoog opgenomen. De verontwaardiging hierover is door het bericht in de „Washington Post" nog toegenomen. Londen achter F.S. LONDEN. Inmiddels hebben Britse functionarissen te Londen verklaard, dat de Britse regering het eens is met alle punten van het Amerikaan se plan. Zij weigerden commentaar te leveren op het conflict tussen Washington en Bonn over de be weerde indiscreties van Westduitse zijde. Inmiddels zijn maandagmiddag in Washington de verkennende Ameri kaans-Russische besprekingen over de kwestie-Berlijn hervat. Het over leg vond plaats in het ministerie van buitenlandse zaken tussen minister Rusk en de nieuwe Sowjet-ambas- sadeur, Anatoli Dobrynin. De twee mannen spraken elkaar onder vier ogen. Er was zelfs geen tolk bij hun WASHINGTON, 16-4. Een woord voerder van de Indonesische ambas sade te Washington heeft medege deeld, dat de Indonesische regering het voorstel van de Amerikaanse waarnemer, de heer Bunker, heeft aanvaard als grondslag voor gehei me besprekingen over de kwestie Nieuw Guinea. De volgende stap moet nu van Nederlandse kant komen en de In donesische regering stelt er belang in te weten, of mr. van Rooyen met nieuwe instructies naar Amerika is teruggekeerd, zei hij. De woord voerder voegde hieraan toe, dat de twee Indonesische vertegenwoordi gers bij de voorafgaande besprekin gen thans niet in de V.S. zijn. Een woordvoerder van het Ameri kaanse departement van buitenland se zaken kon niets mededelen over de stand van het overleg. De wnd. secretaris-generaal der Verenigde Naties, Oe Thant, had maandag over Nieuw Guinea een onderhoud met de heer Schürmann de permanente Nederlandse gedele geerde bij de V.N. Hierover is niets gepubliceerd. Vlucht in Havanna HAVANA, 16-4. Een buschauffeur is maandagmiddag door het hek van de Braziliaanse ambassade in Hava na gereden en heeft daar politiek asiel gevraagd. Van de passagiers rende een groepje van ongeveer zes personen, onder wie twee vrouwen, het grondgebied van de ambassade op. Zij hebben eveneens asiel ge vraagd. De conducteur riep dat hij „een goede revolutionair" was en met de ontsnapping niets te maken wilde hebben. Volgens ooggetuigen stapte hij trots door het door de bus ge maakte gat, nagejouwd door de on geveer veertig vluchtelingen die zich reeds in de ambassade bevonden. BELGRADO, 16-4. De Russische minister van buitenlandse zaken, Gromyko, die maandagochtend voor een officiëel bezoek van vijf dagen aan Zuid-SIavië in Belgrado is aan gekomen, zal dinsdagochtend zjjn besprekingen met zjjn ambtgenoot Popovic beginnen. In de loop van de middag zal Gro- miko een onderhoud hebben met president Tito. Hij is de eerste Rus sische leider die sinds \Vz jaar Zuid- DEN HAAG, 16-4. Dezer dagen is in Utrecht een aantal leden van de Partij van de Arbeid bijeen geweest, naar zij meedelen, „omdat zij zich niet kunnen verenigen met de hou ding van het partijbestuur inzake Nieuw-Guinea en in het bijzonder de demonstratieve betoging en het pe titionnement daaromtrent betreu ren". In een verklaring welke deze le den hebben opgesteld en. die zij ook naar het partijbestuur hebben ge zonden, zeggen zij: „Op een ogenblik dat de regering onderhandelingen voert en een compromis, waarbij de door onze partij steeds erkende rech ten der Papoea's zouden kunnen worden gewaarborgd, niet onbereik baar schijnt, kan een oppositie, als waarin men zich samen met de P.S.P. en de communisten begeeft, niet an ders dan stijven in haar onhandel- Slavië bezoekt. Bij zijn aankomst wilde de Rus sische minister alleen maar zeggen, dat „het hem zeer verheugde in Zuid-SIavië te zijn". Op het vlieg veld waren, behalve minister Popo vic en een aantal Zuid-Slavische regeringsambtenaren, diplomaten van alle communistische landen, met uitzondering van Albanië, ter begroeting aanwezig. De rest van de dag besteedde de minister aan het nakomen van particuliere afspraken baarheid. Naar hun mening zou een progressieve en democratische partij meer oog moeten hebben (zonder dat zij daarom concessies aan omstan digheden zonder meer willen veroor delen), ten eerste: voor de betekenis van het zelfbeschikkingsrecht, ten tweede: voor de onwenselijkheid uit internationaal oogpunt van een klak keloos wijken voor de dreigementen van een dictatoriaal regiem". NEW YORK, 17-4. Het Amerikaan se tijdschrift „Newsweek" meldt, dat de Spaanse autoriteiten ex-generaal Salan, de leider van de O.A.S. in Al- gerië, asiel hebben aangeboden. Als hij het aanbod zou aanvaarden, zou Salan niet aan Frankrijk uitgeleverd worden. DEN HAAG, 16-4. De minister van defensie heeft met voldoening ken nis genomen van de dank en waar dering voor het snelle en effectieve optreden der Koninklyke Marine btf het doeltreffend afweren in januari van dit jaar van een Indonesische poging tot infiltratie in Nederlands Nieuw Guinea. Zoals is gebleken uit de onlangs genomen beslissing tot een zekere versterking van de strijdkrachten in Nederlands Nieuw Guinea, weegt de regering bjj voortduring af welke maatregelen noodzakelijk zijn. Uit de snelle en effectieve uitvoe ring van de genomen beslissing zal het verder duidelijk zijn dat tevoren plannen waren voorbereid om de strijdkrachten van Nederlands Nieuw Guinea te kunnen versterken zo de ontwikkelingen daartoe noop ten. De thans genomen maatregelen vormen een onderdeel van deze plannen, die zijn afgestemd op ver schillende eventualiteiten. Ook de mogelijkheden van transport hebben hierbij de nodige aandacht gehad. Uitzending op aanwijzing De uitzending van dienstplichtig personeel naar Nederlands Nieuw Guinea gesohiedt niet op basis van vrijwillige aanmelding, maar op aanwijzing door de militaire over heid. Het landsbelang voor ogen hou dende, acht de minister het niet ge wenst te dezer plaatse nadere mede. delingen te doen over de beveili ging van Nederlands Nieuw Guinea. De minister deelt de diepe bezorgd heid van vele leden uit de Eerste Kamer over de gespannen toestand met betrekking tot Nederlands Nieuw Guinea. De aflossing van op Nederlands Nieuw Guinea dienende militairen geschiedde tot nog toe per lijndienst. Slechts als eenmalige maatregel werden onlangs twee extra charter vluchten ingevoegd tussen 'het nor male schema, aangezien in verband met de verloven rond de jaarwisse ling een verstoring was opgetreden in de aan- en afvoer van de aflos singscontingenten van de onderde len in Nederlands Nieuw Guinea. Gezien de beschikbare plaatsruimte kon deze verstoring niet worden opgevangen met de bestaande lijn- vluchten. De V.S. en Zuid-Vietnam SAIGON, 16-4. De Amerikaanse minister voor het leger, Elvis Stahr, heeft meegedeeld, dat de V.S. voor alles zullen zorgen wat het Zuidviet- namese leger nodig heeft, maar dat dit leger zelf moet vechten. De mi nister zei dit tegenover de pers na aankomst in Saigon. Hij voegde er aan toe, dat er geen bepaalde reden was voor zijn bezoek aan Zuid-Viet- nam, dat twee dagen duurt. Groep P.v.d.A.-leden: Hoog boven het gewoel in het Prater in Wenen balanceert Alexander Knitt- ler op de dikke as van het reuzenrad tijdens de jaarlijkse algehele controle voor de aanvang van het nieuwe seizoen. Bout voor bout, kabel voor kabel wordt de attractie nagegaan om een maximum aan veiligheid te waarborgen. Het reuzenrad werd geconstrueerd in de jaren 1896-'97. Hef, draagt vijftien gondels en weegt 245 ton. De aandrijving geschiedt door middel van een electromotor met een vermogen van 70 p.k. gesprek aanwezig. De ambassadeur spreekt vloeiend Engels. Na afloop van het gesprek dat ruim een uur duurde, verklaarde de ambassadeur, dat de gedachtenwis- seling „vruchtbaar" en „zakelijk" was geweest. Men was het er over eens dat het overleg zal worden voortgezet, maar er was nog geen datum vastgesteld. Zelfde temperatuur Verwachting tot woensdagavond: Veel bewolking met tijdelijk enige regen. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk oostelijk, later veran derlijk, Ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. 18 april. Zon op 5.39, onder 19.41. Maan op 17.59, onder 5.33. 19 april. Zon op 5.36, onder 19.43. Maan op 19.05, onder 5.54. Volle maan: 20 april te 1.34. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 18 april 19 april 2.54 v.m. 3.25 v.m. 15.37 n.m. 16.08 n.m. BROUWERSHAVEN: 18 april 19 april «2.22 v.m. 2.51 v.m. 14.37 n.m. 15.07 n.m. Doodtij: 22 april. HET WEEKOVERZICHT Lawines in Oostenrijk SALZBURG, 16-4. Reddingsploe gen en een hefschroefvliegtuig zijn ingeschakeld om drie Westduitsers te zoeken die nabij Krimml in de provincie Salzburg door een lawine zijn getroffen. Een vierde man van het groepje Duitsers wist zichzelf uit te graven. Tachtig toeristen zijn in de Vene- diger bergen in Tyrol door lawines van de buitenwereld afgesloten. Hefschroefvliegtuigen hebben le vensmiddelen naar de toeristen ge bracht die een onderkomen hebben gevonden in een berghut op 2.208 meter 'boven de zeespiegel. Weer pokkenslachtoffers in Engeland BRIDGEND, 16-4. De pokken heeft te Bridgend in het zuiden van Wales het leven geëist van nog twee be jaarde vrouwen uit een inrichting voor geesteszieken waar een tiental dagen geleden voor het eerst pokken werd geconstateerd. In totaal zijn nu elf vrouwelijke patiënten uit de inrichting aan pokken bezweken. Maandagochtend vroeg heeft zich in het perceel Crooswijkseweg 74 in Rot terdam een gasontploffing voorgedaan waardoor zes mensen, onder wie twee politie-agenten, die bezig waren een onderzoek in te stellen naar een ge constateerde gaslucht, werden gewond, en voor enkele honderdduizenden guldens schade werd, aangericht. Rond 150 huizen in tien verschillende straten van de wijk liepen schade op. - Een kijkje in het pand waar de explosie zich voordeed. Er brak ook nog een korte felle brand uit, welke spoedig door de brandweer werd bedwongen. De moeilijkheden bij de A.V.R.O. BILTHOVEN 1,6-4. Van de zjjde van de oppositionele kandidaten voor de gewestelijke besturen van de A.V.R.O. wordt medegedeeld, dat deze kandidaten maandag een klacht ingediend hebben bij de regerings commissaris voor het radiowezen „omdat de A.V.R.O. op het ogenblik propaganda maakt via de radio te gen de kandidaten waarin het be stuur vertrouwen heeft. Vandaag onderhoud niet president Tito Oppositie-kandidaten vragen zendtijd De regeringscommissaris wordt gevraagd de A.V.R.O. te gelasten dat zij zich onthoudt van het maken van propaganda i.v.m. de verkiezingen voor de gewestelijke besturen in de haar beschikbaar gestelde zendtijd via radio en/of t.v. en dat zij alsnog een gelijke tijdsduur aan zendtijd, als zij gebruikte voor de vorenge noemde propaganda, ter beschikking stelt van de kandidaten van het ac tie-comité, op tenminste gelijkwaar dige uren, om deze in de gelegen heid te stellen een wederwoord te laten horen ter compensatie van de eenzijdige voorlichting vanwege het A.V.R.O.-bestuur". DE BILT, 17-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Gisteravond passeerde een storing met flinke regenval ons land. Deze storing beweegt nu over de Noordzee in westelijke richting Na het passeren van de storing volgden flinke opklaringen, tijdens welke de temperatuur vanmorgen na een koude nacht met plaatselijk nachtvorst, flink steeg. Over Spanje trok intussen een volgende storing, waarvan het regengebied zich over Frankrijk uitbreidt en verdere uit breiding in Noordelijke richting is waarschijnlijk in verband met krachtige zuidelijke winden in de hogere luchtlagen. Daarom moet morgen weer enige regen worden verwacht. In de temperatuur komt niet veel verandering. De veroordeling van Jouhoud PARIJS, 16-4. Het Franse mini sterie van justitie heeft maandag meegedeeld, dat de kwestie van gra tieverlening aan de ter dood veroor deelde ex-generaal Edmond Jouhaud maandag 23 april door de hoge raad van de magistratuur onder voorzit terschap van generaal de Gaulle zal worden behandeld. De raad behan delt automatisch het verlenen van gratie, of er al of niet om is ver zocht. De uitspraken zijn adviserend en niet bindend. President de Gaulle heeft volgens de Grondwet de macht gratie te verlenen of te weigeren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1