moeder win! Castro's handel in mensen Raad Brouwershaven gaat zich uitspreken over ingrijpende reorganisatie van de brandweer t Verblijf in grotten Gered om te redden' lift IH je mee halve z^are! lf@i@Lfandpa§fa Prima en niet duur*! FEUILLETON Voorstel tot opheffing van korpsen te Zoniiemaire en Noordgouwe Zolang er nog geen nieuwe tandarts is Interim-regeling schooltandverzorging op Schouwen-Duiveland Ingezonden mededeling ZIEIUKZEE, 13-4. Ir» een schrij ven aan de raad delen b. en w. van Brouwershaven mee, dat op de raadsvergadering van 17 april a.s. 't punt reorganisatie van de brand weer aan de orde zal worden ge steld. B. en w. overleggen de raad in hun schrijven een overzicht van het beschikbare brandweermateri- aai in de verschillende kernen, waaruit o.m. blijkt, dat zowel het materiaal van Brouwershaven als dat te Zonnemaire niets meer waard is en dat het daarom hoog tijd is om zich te bezinnen over een algehele reorganisatie van de brandweer, vooral waar bij handhaving van de thans bestaande korpsen een zeer groot bedrag geïnvesteerd zou moe ten worden. Bovendien, aldus b. en w., vormen vier korpsen in 'n gemeente van 3500 zielen een veel te grote belasting. De normale onderhoudskosten en de betalingen aan het personeel druk ken zwaar op de begroting. Daarom is het beslist nodig, aldus b. en w., om tot bezuiniging te komen, temeer daar dit mogelijk is zonder de brandbeveiliging in gevaar te bren gen. De distriktsinspekteur voor het brandweerwezen heeft met betrek king tot het brandrisiko geadviseerd dat z.i. ten behoeve van de beveili ging van het totale gebied twee blus- voertuigen noodzakelij kzijn. De in- spekteur heeft medegedeeld, dat hij er akkoord mee kan gaan dat er in totaal twee lage-drukeenheden ko men, plus twee waterleidingploegen in die kernen, waar genoemde een heden niet geplaatst zouden worden. Bij een bespreking met de kom mandanten en onderkommandan- ten zijn b. en w. uitgegaan van het volgende reorganisatieschema: 1. Combinatie Brouwershaven- Noordgouwe, commandant de heer Van Maanen, ondercommandant de heer Van der Wielen. Materiaal: spuit vap Dreischor na revisie aan hanger trekker-manschappenwagen; 2. Combinatie Dreischor-Zonne- maire. Commandant de heer Moer- mond, ondercommandant de heer Telle. Materiaal: spuit van Noord- gouwe, trekker mansohappenwagen van Dreischor (na revisie); 3. Noordgouwe (waterleidingploeg) 4. Zonnemaire (waterleidingploeg) Opgemerkt wordt nog, dat de standplaatsen der korpsen zouden zijn: Brouwershaven en Dreischor, omdat daar goede brandweergara ges zijn. De garage te Zonnemaire n.l. is te klein voor een gescheiden eenheid. Met uitzondering van de com mandant te Brouwershaven, welke zich volkomen akkoord kon verkla ren met het voorgestelde, waren zo wel de commandanten als de onder commandanten van Noordgouwe en Zonnemaire het er over eens dat het 't allerbeste zou zün om alle be staande korpsen op te heffen en alle oude materialen te verkopen om te komen tot één korps met volkomen geschikt en nieuw materiaal, terwijl dit korps gestationeerd zou moeten worden te Zonnemaire oï Noord gouwe. Op één van deze kernen zou dan een nieuwe garage moeten wor den gebouwd. B. en w. merken echter naar aan leiding hiervan op, dat dit plan fi nancieel niet te verwezenlijken valt omdat dan in totaal pl.m. f 130.000,- nodig zou zijn. Reorganisatie-voorstel Naar de mening van b. en w. ver dient het daarom aanbeveling te komen tot de volgende reorganisa tie: 1. Handhaven van het korps te Brouwershaven; 2. handhaven van het korps te Dreischor en 3. ophef fen van de korpsen Noordgouwe en Zonnemaire en het vormen van een waterleidingploeg in elke kern „die de eerste stoot kan opvangen". Als voornaamste drijfveer voor het stationeren van de korpsen te Brouwershaven en te Dreischor geldt het feit, dat daar goede brand weergarages zijn en de dichtheid van de bebouwing, waardoor het brandrisico daar het grootst is. B. en w. geven voorts een over zicht van de alarmering zoals die bij reorganisatie zal moeten zijn. De totale te investeren kosten zul len naar de mening van b. en w. bedragen f 13.500,-, n.l. revisie spuit welke thans te Dreischor staat f145; Blik door het wereldvenster Het eisen van een losgeld voor de vrijlating van een gevangen geno men tegenstander was in de middel eeuwen een gebruikelijke zaak, waarover niemand zich opwond. Het systeem had dan ook een humani tair voordeel - een dode ridder was geen sou waard en daarom spaarde men, als het even ging, zijn vijan den. Niet-betaling van het losgeld betekende opsluiting in een kerker en dat was in die tijd bepaald geen aangenaam verblijf. Meestal kwa men daarom de duiten op tafel. In latere tijden, toen de oorlog niet meer uitsluitend het handwerk was van min of meer gefortuneerde edelen, kwam dit systeem in verval. Over de vrijlating en uitwisseling van krijgsgevangenen werden inter nationale overeenkomsten gesloten, waaraan principes van menselijk heid gelukkig niet vreemd waren. Nu echter heeft Fidel Castro van Cuba dit middeleeuwse gebruik in ere hersteld. Hij eist voor de vrij lating van de gevangenen die heb ben deelgenomen aan de mislukte invasie van april 1961, een losprijs van rond 300 miljoen gulden. Ran gen en standen erkent Castro, die altijd beweert dat voor hem alle mensen gelijk zijn, in dit geval wel. Een leider moet 200.000 gulden op brengen, een. ondergeschikte .slechts' 100.000 gulden. Het komt bijeen Wie die enorme som moet beta len? Waarschijnlijk rekent Castro op de Verenigde Staten - die zijn rijk genoeg en zij hebben hem met hun economische boycot schade ge noeg berokkend. Maar in Washing ton is men in dit opzicht heel wat moderner dan de zo vooruitstreven de Castro en men wenst er niet gaarne een precendent te scheppen. Onder de gevangenen bevinden zich ook slechts weinig Noord-Ame rikaanse burgers; de meesten zijn naar de Ver. Staten geëmigreerde Cubanen. Ook voor die laatsten draagt Washington wel enige ver antwoordelijkheid - de invasie had op zijn minst de goedkeuring van het Witte Huis. Men mag niet zeggen, dat de Noord-Amerikanen zich daaraan volledig onttrekken. Uit particuliere bronnen is al bijna de 'helft van de door Castro geëiste som gevloeid. Onderhandelaars zijn nu naar Ha vanna gevlogen om een som van ruim 10 miljoen gulden aan de Voe ten van de Cubaanse dictator neer te leggen. Daarmee hopen zij de 1179 gevangenen vrij te kopen, die worden bedreigd met gevangenis straffen tot dertig jaar in kampen, die waarlijk geen sub-tropische lust oorden zijn. Bewijs van armoede Ook buiten die kampen heersen op Cuba geen paradijselijke toestan den. Er is gebrek aan voedsel en allerlei gebruiksvoorwerpen. En zelfs wanneer Castro de gehele som, die hij eist, zou krijgen, zal de be staande nood slechts tijdelijk kun nen worden gelenigd. Het moet voor Castro ook een pijnlijke zaak zijn geweest, zijn ar moede zo duidelijk te demonstreren. Velen in Latijns-Amcrika zullen niet veel bezwaar hebben tegen de chantage, die hij op do „Yankces" pleegt. Maar de oorzaak ervan, zijn aankoop en in orde brengen van een volkswagenbusje f 10.000,-, revisie van trekker-manschappenwagen te Dreischor en het aanbrengen daar op van een opbouw f 1.855.-, in orde brengen alarmsysteem f 1.500,-. Indien de raad zich met deze re organisatie kan verenigingen ligt het in de bedoeling van b. en w. te be noemen tot: brandweercommandant: de heer L. M. Moermond (voor ge hele gemeente), ondercommandant- brandmeester te Brouwershaven: de heer L. J. v. d. Wielen. Ondercommandant-brandmeester te Dreischor: de heer J. J- Schot. Commandant van de waterleiding ploeg te Noordgouwe: de heer D. Viergever, idem te Zonnemaire: de heer J. Stoel. berooidheid, zal hun weinig aan spreken. Zij hebben"belangstellirig vóór zijn politieke en econotnische experimen tenen, indien deze tot meer vrijheid en grotere welvaart leiden. Van ar moede moeten zij niets hebben daarvan bezitten zij al meer dan genoeg. BEEKBERGEN. Zondagmiddag is de heer M. G. Bourgogne uit Loenen met zijn bromfiets tegen een boom gereden en ter plaatse om het leven gekomen. LAND- EN TUINBOUW Bgenmarkt Dordrecht DORDRECHT, 13-4. In Dordrecht is vrijdag voor de 23ste maal de jaar lijkse bijenmarkt gehouden. De aan voer van bijenvolken viel tegen, het geen voornamelijk aan het koude weer werd geweten. De prijzen lagen gemiddeld op f 30,per korf en f 25,voor een kast. Traditiege trouw was aan de voorlichting weer veel gedaan. Schoolkinderen kregen bijvoorbeeld aanschouwelijk onder wijs over het wondere leven der bij en. KERKNIEUWS De ontzetting van prof. Smits COEVORDEN, 13-4. Het dagelijks bestuur van de „Zwingli"-bond (Princ. Vrijz. Chr.) heeft naar aan leiding van de ontzetting van prof. Smits uit de emeritaatsrechten een verklaring gepubliceerd. Daarin wordt diep leedwezen 'Uitgesproken over het feit, dat de generale com missie- voor bezwaren en geschillen in de Ned. Herv. Kerk het bezwaar van prof. Smits tegen zijn ontzet ting door het breed moderamen dei- synode op grond van aantasting van de „belangen en de waardigheid" der kerk, -heeft verworpen. Hulp aan de Algerijnse bevolking UTRECHT, 13-4. Namens de We reldraad van Kerken is de Neder landse Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen be trokken bij activiteiten tot leni ging van de nood onder de Alge rijnse bevolking. Er zal medische hulp worden geboden, plaatselijke kerkgenootschappen moeten op nieuw worden gebouwd en er dient landbouw- en technisch onderwijs en elementair onderricht voor vol wassenen te worden gegeven. Voorts zal er materiële hulp in de vorm van voedsel, kleding, medicijnen, landbouwwerktuigen, etc. noodzake lijk zijn. Voor aankoop, transport en een goede verdeling moet worden zorg gedragen. Voor uitvoering van dc plannen is een bedrag van ruim 5 miljoen gulden nodig. Dc Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen heeft zich reeds tot de kerken gewend, die in en met de stichting samenwerken, om finan ciële bijdragen. Dc Hervormde Kerk en dc Gereformeerde Kerken stel den elk een bedrag van f 100.000,- beschikbaar uit de februari-collec- tcn. TURIJN, 13-4. Zestien ge leerden, twee journalisten, drie televisie-technici, vijf hanen, vijf kippen en vier konijnen zijn vrijdag in Italië in een grot afgedaald, waarin zij on bepaalde tijd zullen verblijven. Het is de Italiaanse geleer den er voornamelijk om te doen het begrip van tijd bij de mens en de aanpassing van het men selijk oog aan het volslagen duister te bestuderen. Zij heb ben zich op een diepte van 400 meter in de grot van Bossea bij Frabosa Scprana (Piemont) onder leiding van professor Maletto van de universiteit van Turijn geïnstalleerd. De groep nam geen enkel horloge of in strument, waar eventueel de tijd mee zou kunnen worden gemeten, mee. Zij staat in te lefonische verbinding met een professor aan de oppervlakte, die van tijd tot tijd zal vragen hoe laat en welke dag het vol gens hen is. Een der geleerden, dr. Ma- sini, die reeds eerder een der gelijk onderzoek heeft meege maakt, verklaarde dat gezicht en handen van de anderen tot op een afstand van anderhalve meter in volslagen duisternis zichtbaar zijn. Hij vermoedt dat de menselijke huid enig licht uitstraalt ofwel dat het menselijk oog onder bijzondere omstandigheden gevoelig is voor infrarode straling. Heilsleger in heden en verleden UTRECHT. Ter gelegenheid van het 75-jarig jubileum van het Le ger des Heils in Nederland, is een boekje verschenen, getiteld: „Gered om te redden, het Leger des Heils in heden en verleden". De schrijvers zijn J. Filius en D. Lissenburg. Envoy Filius is redac teur van „De Strijdkreet" en majoor Lissenburg is sinds 1956 als hoofd redacteur en literair secretaris ver antwoordelijk voor de uitgaven van het Leger des Heils. Prinses Wilhelmina heeft bij „Ge red om te redden" een ten geleide geschreven. Zij zegt hierin, dat zij het boekje, dat een eenvoudig en bezielend beeld geeft van de door geloof en daad zo zegenrijke arbeid van het Leger des Heils, met leven dige belangstelling heeft gelezen. „Moge deze arbeid ook in de toe komst tot heil strekken van ontel baar velen", aldus de prinses. ONDERWIJS Rijks Middelbare Landbouwschool te Goes Het einddiploma werd behaald door de heren: H. van den Hoek te Nieuwerkerk, A. J. Padmos te Re- nesse, F. L. Timmerman en Joh. v. d. Wekken te Zierikzee. Chr. Middelbare Landbouwschool te Middelburg Het diploma werd behaald door de heren: A. Dalebout te Noordgouwe en H. Fasol te Scharendijke. Bevorderd van de eerste naar de tweede klas: F. van Bloois te Brou wershaven en J. M. Dalebout te Noordgouwe. MARKTBERICHTEN Eierpryzen V.E.C.E. In de periode van 9 april tot en met 14 april werd door de Coöp. In- en Verkoop Centrale voor Eieren (V.E.C.E.) uitbetaald f 1,78 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren werd 2 cent per stuk minder uitbe taald. Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 16-4. Aanvoer 1183 stuks vee, t.w. 1183 vette koeien en ossen. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 3,05-3,40 f 2,80-3,00 f 2,50- 2,75. Vette koeien en ossen: aanvoer iets minder, handel willig, prijzen even stijver, enkele prima exempla ren boven notering. Scheepvaartberichtcn Alchiba, 13-4 to Cadiz. Ampenan, 13-4 te Havana. Attis, 12-4 van Barrciro naar Bremen Esso Nederland (t.), 13-4 tc Hamburg Zafra (t.), 14-4 te Mena Al Ahmadi verwacht. ZIERIKZEE. - Ondanks herhaalde pogingen is het het bestuur van de Stichting tot Bevordering van de Schooltandverzorging op Schouwen- Duiveland nog niet mogen gelukken een andere tandarts aan te trekken om het werk, dat voorheen door de heer H. K. Miehaëlis sr. uit Bruinisse werd verricht, voort te zetten. De Stichting blijft echter haar uiterste best doen om de tandheelkundige verzorging van de schooljeugd op Schouwen-Duiveland in zo goed mo gelijke banen te leiden. Zolang er echter nog geen nieuwe schoolt andarts is stelt het bestuur van de Stichting zich voor een ge deelte der aan de Stichting meedoen de kinderen door middel van een speciale oproep in de gelegenheid te stellen zich door hun eigen tandarts te laten behandelen. Voor vervoer van de kinderen zal voor rekening van de Stichting worden gezorgd. Op deze wijze wordt de ouders van de kinderen geld en tijd bespaard voor een reis naar de huistandarts. Voor de niet bij het ziekenfonds vei*- zekerde ouders wordt er op gewezen dat zij voor de behandeling van hun kinderen een rekening van de huis tandarts krijgen toegestuurd. Op een eventueel door deze ouders reeds ge storte bijdrage zal een reductie wor den verstrekt door de Stichting. Alle ouders, al of niet verzekerd, zullen bij de schoolhoofden moeten opgeven of hun kinderen aan deze werkwijze zullen mogen meedoen. Tevens zal hierbij moeten worden meegedeeld, wie hun huistandarts is. De kinderen zullen hiertoe een inge vulde en ondertekende antwoord- strook bij hun schoolhoofd moeten inleveren. Wanneer deze strook on verhoopt niet binnen één week waar op deze is uitgereikt wordt ingele verd, zal zonder meer worden aan genomen dat men niet aan de nieu we regeling wenst mee te doen. Het streven van de Stichting is er op gericht, dat op deze wyze alle kinderen van Schouwen-Duiveland gedurende het lopende jaar behan deld kunnen worden. Zodra een nieu we school-tandarts zal zyn aange trokken, komt deze interim-regeling uiteraard in zgn geheel te vervallen. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE De Inas-opleiding aar» de Huishoudschool Traditiegetrouw werden vrijdag morgen de speldjes uitgereikt aan de leerlingen van de Inas-opleiding, die geslaagd zijn voor het tussenproef- examen. De volgende leerlingen kre gen het speldje uitgereikt: Corrie Bastiahnse, Zierikzee, Lenie Bolier, Anna Jacobapolder, Bertha Goud zwaard, Oosterland, Nel Kuijper, Ouwerkerk, Tineke Nederhand, Brui nisse, Elly de Reus, Nieuwerkerk, Henny Schot, Zierikzee, Krinie Vane, Nieuwerkerk, Marry v. d. Wekken, Brouwershaven, Betsy v. d. Werf, Bruinisse, Ineke van Zuijen, Burgh. MIDDENSCHOUWEN Vergadering gemeenteraad Dinsdagmiddag 17 april wordt in de noodsecretarie te Scharendijke een openbare vergadering gehouden van de raad der gemeente Midden- schouwen. In deze vergadering krijgt de raad de gemeentebegroting voor 1962 aangeboden, alsmede de rekening over I960 der voormalige gemeente Duivendijke. Verder komt in behandeling o.a. eën voorstel tot toekenning van subsidie aan de Oranjeverenigingen ter viering van het 25-jarig huwelijksjubileum van het koninklijk paar ad f 2,- per leerling en een voorstel tot aan schaffing van een elektrische tel- 'rekenmachine. RENESSE Bijeenkomst afdeling Plattelandsvrouwen De afdeling Noordwelle en omstre ken van de Nederlandse'Bond van Plattelandsvrouwen hield een bij eenkomst in hotel „Het Wapen van Zeeland" te Renesse, onder leiding van de presidente mevrouw C. J. Elenbaas-Kik. Op deze vergadering sprak mevr. de Reus-Hannewijk uit Nieuwer kerk over het onderwerp: „De zorg voor ihet spastische kind". „Het meisje dat niet groeien kon" van Paerl S. Buck was een goede aanleiding om iets te vertellen over het leed rondom de spastische kin deren, die zich levenslang anders dan anderen weten. De presidente bracht mevouw de Reus aan het slot dank voor haar mooie lezing en overhandigde haar een klein aan denken aan deze avond. Een 25-tal leden gaf zich reeds op voor de reis op 5 juni a.s. naar Rotterdam en Den Haag. Op de provinciale voorjaarsverga dering te Kruiningeh werd mede gedeeld, dat de dames A. Borgmeijer -Mater en C. J. Elenbaas-Kik een tweede prijs verwierven in de hand- werkwedstrijd BROUWERSHAVEN Geslaagde feestavond sportvereniging Grote vreugde in het vorige jaar m.b.t. het behalen van het kampi oenschap door het eerste voetbal elftal der A.S.V. „Brouwershaven" was voor deze vereniging aanleiding om zaterdagavond j.l. een gezellige feestavond aan te bieden aan haar leden en donateurs. De voorzitter der sportvereniging de heer P. de Moor, kon een geheel gevulde zaal van hotel Ringelberg hartelijk welkom heten, waarbij hij er zijn .vreugde over uitsprak, dat het thans mogelijk is geworden om weer eens een feestavond te or ganiseren met toneelspel door eigen 'krachten. Dank zij de kundige lei ding van de regisseur, de heer H. G. de Vries, werden door diverse leden een één- en tweeacter opgevoerd, welke de lachtspieren danig in be weging brachten. Dit toneelspel werd afgewisseld door zang met gi taarbegeleiding door de dames mevr. C. Bokelaar-Kooman, J. v. d. Wielen en B. Duinhouwer, welk trio een voortreffelijk programma voorscho telde. Ter versteviging van de kas werd een grote verloting gehouden waarvoor de prijzen door de plaat selijke middenstand beschikbaar ge steld waren, waarvoor de -heer de Moor aan het slot der avond zijn erkentelijkheid betuigde. Tevens be trok hij in zijn dankwoord de mede spelenden en de heer de Vries voor het instuderen. Deze feestavond werd besloten met een gezellig bal onder leiding van „De Jantjes". HAAMSTEDE Paasos Evenals voorgaande jaren heeft slager D. de Jonge een duidelijk vet gemeste paasos gekocht. Hij kocht het dier, ook evenals vorig jaar, bij de heer M. O. Hanse M.Oz. Belangrijke voorlichting De christelijke vrouwenvereniging •„Priscilla" te Haamstede, heeft drie avonden voorlichting ontvangen van de actie „Door vrouwen - voor vrou wen", uitgaande van de Stichting Ned. Federatie Vrouwelijke Vrijwil lige Hulpverlening. De voorlichting werd gegeven door mevr. van Wijk- Vijverberg op een duidelijke en leerzame manier. De voorlichting is kosteloos en iedere vrouw, ook zij die geen lid van een organisatie zijn, kan deze voorlichting ontvangen. Opgave en verdere inlichtingen wor den gaarne in ontvangst genomen en gegeven door het bestuur van „Priscilla". BROUWERSHAVEN Diëtiste sprak voor Plattelandsvrouwen Voor de afdeling Brouwershaven van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen werd een interessante avond verzorgd door mej. P. Ter- wisse, diëtiste bij het voorlichtings bureau voor de voeding te Den Haag. Mej. Terwisse besprak het on derwerp „Goed eten en slank blij ven", wat vooral interessant was voor diegenen die de 50 jaar naderen of gepasseerd zijn. Aangetoond werd hoe men met het gebruik van sma kelijke voeding toch kan vermage ren of op gewicht kan blijven. „Hon ger lijden" is bepaald niet nodig, wel veel doorzettingsvermogen. Dik wijls houdt men er een verkeerde eetgewoonte op na of een verkeerde voedselkeuze, met gevolgen voor het hart of andere organen (galsteen). Een vermageringskuur op eigen houtje is niet zonder gevaar. De arts dient hiervoor geraadpleegd te wor den. Een goede gezondheid wordt verkregen door een vijftigtal voe dingsstoffen. Deze worden in drie groepen verdeeld: 1. bouwstoffen (eiwit, kalk en ijzerzouten); 2. be schermende stoffen (vitamines en voedingszouten); 3. brandstoffen (zetmeel, suiker en vetten). De brandstoffen leveren de caloriën. Be ter kan men geen vermageringsmid delen gebruiken maar een dieet vol gen. Het beste hiervoor is een voe ding met weinig brandstoffen en voldoende bouw- en beschermende stoffen. Lichaamsbeweging en sport, mits met overleg toegepast, helpen. Na afloop werd mej. Terwisse door mevrouw Versteeg dank ge bracht voor haar leerzame lezing. In de provinciale handwerkwedstrijd behaalde mevrouw K. v. d. Bijl-de Jonge een tweede prijs (tas), mevr. L. van Beveren-de Bruin een eer volle vermelding (meetlap), mevr. P. de Moor-Provoost een eervolle ver melding (tas). Op 17 mei wordt een demonstra tie-avond gehouden, op 26 juni het reisje naar Delft en Scheveningen. Ingezonden mededeling „Weet ik niet. Maar Dirk doet al tijd zo verschrikkelijk eigenwijs. Hij weet het en hij alleen. Hij bedisselt alles en hij waant zich het hoofd van de familie, omdat hij de oud ste van de broers en zussen is. Hij heeft toch altijd een vinger in de pap willen hebben, als een van ons met een meisje of een jongen op de proppen kwam". „O, het water!" Tonnie sprong verschrikt, overeind. „Kookt natuur lijk als een zee!" Vijf minuten later dronken ze de thee buiten. Mevrouw Dinkla sliep nog. „Het beste is, je er niets van aan te trekken, Aaltje. Als jij een pleziertje wilt hebben, dan kan nie mand je dat verbieden. Zoveel heb je ook niet in je leven". Hoofdstuk 9. Enkele dagen later kwam Dirk met opgestoken zeil 's morgens het huisje binnen. „Nou zus, ik heb la ten informeren naar die mooie vrij er van je: Jc hebt wel iets fraais uitgezocht, dat moet ik zeggen. Me neer Schilders is uitvoerder van de firma Huurdeman uit Woerden en woont zelf daar ook. Maar het is een eerste klas boemelaar, heeft zowat overal in het land gewerkt en overal waar hij was, bracht hij dc jonge vrouwen het hoofd op hol. Komt zo'n paar keer in de week stom dronken thuis en slaapt dan lot laat in de morgen zijn roes uit. Dat hij door Maartje Zeldenrijk met z'n auto nog nooit ernstige on gelukken gemaakt heeft, mag wel een wonder heten. Heeft al eens een bekeuring gehad wegens openbare dronkenschap. Kortom, het is een berucht type, die je maar zo ver mogelijk uit de buurt moet blijven". Aaltje had rustig geluisterd en toen de jongeman uitgesproken was en zijn zuster aankeek met een blik van: Nou, wat zeg je me daar wel van? antwoordde ze; „Dank je wel voor je inlichtingen. Hoeveel onkos ten heb je moeten maken voor je in lichtingen?" Hij wuifde met zijn hand. „O, daar praat ik niet over. Ik achtte het mijn plicht om eens te onderzoeken, wat voor een heerschap 'het was. Dat kost niets. Dat heb ik graag voor mijn jongste zus over, dat weet je. Nou, je zult nu wel zo verstandig zijn om hem voortaan links te laten liggen". Wat ik doen oï laten zal, is uit eindelijk mijn eigen zaak. Nogmaals bedankt". En ze draaide zich om en ging naar de keuken. In de kamer keken moeder en zoon elakar aan. „Ik heb altijd wel docht, zuk vreemd volk...." begon de oude vrouw. Maar Dirk zuchtte en snapte al lang, dat zijn woorden weinig effect hadden gesorteerd. „Nou, ik heb haar gewaarschuwd, moeder. Ze moei het nu zelf maar weten. De verdere verantwoording ligt nu geheel op haar eigen schou ders". Die avond zette ze on\ half acht een kop koffie voor haar moeder neer. „Tot vanavond. Ik ga er nog even een paar uurtjes uit. Tonnie en Wim komen straks nog even •buurten en Tonnie helpt u wel naar bed. Misschien wordt 'het laat. Ik weet het niet". „Waar ga je dén heen, me kind?" „Ik ga ook eens inlichtingen in winnen over Arie. Maar dan op mijn manier. Twee komen meer te weten dan één. En maak je ever mij maar geen zorgen. Mij brengt niemand het hoofd op hol". Tien minuten later zette ze haar fiets achter de salonwagen en be steeg het trapje. De deur was niet op slot, dus was hij thuis. Ze wist onhoorbaar tot de deur van de salon te komen en toen ze die onverwacht opende, zag ze hem zitten lezen in een i boek. Hij keek verbaasd op. maar toen hij het meisje in de deur opening zag slaan, sprong hij ver heugd op. „Hay, Aaltje!" „Hay, Ariel" Ze liepen op elkaar toe en voor het meisje er goed en wel erg in had, voelde ze zijn armen om haar heen en zijn lippen op de hare. Ze sloot even de ogen en duizelde. Ze voelde zijn stevige greep om haar leest en opnieuw zijn lippen. Ze zuchtte diep en duwde hem toen van zich af. „Sorry, Aaltjeik had me nog wel zo goed voorgenomen om niets te doen, wat jc niet prettig zou vin den. Ze liep bij hem vandaan en ging op de divan zitten, bij de pick up. ..En wie zegt jou, meneer de opzich ter, dat ik het niet prettig vond?" Hij stond midden in hel kleine vertrek en keek haar ongelovig aan. „Neem jc mij nu in de boot?" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 2