DE ZIERIKZEESCHE COURANT FEL PROTEST VAN AMERIKA BIJ WEST-DUITSLAND De politieke schijnwerper gericht op het Verre Oosten Grote P.v.d.A.-demonslratie in Amsterdam voor vreedzame oplossing Jouhaud ter dood veroordeeld Ontslag Van der Putten nietig verklaard Hongerslachtoffers in west-Ja va Nieuwe Franse regering Dr. van Roijen na overleg met kabinet terug naar Washington W47 UQT VI &ILT Amerikaanse atoomgeheimen voor Frankrijk? S.G.P.-raadsleden contra feest en nationaal geschenk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 16 APRIL 1962 118e jaargang no. 19160 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekker» 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-22S5 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per weelc 35 cent. Losse nummers 10 dinsdag, donderdag en vrij cent per mm. - Succesjes (ma; runoeiaimg i 4,oo, per weet ijdag. - Advertentieprijs 15 Reorganisatie brandweer Brouwershaven: zie pagina 2 nax. 15 mm) I 1,per stuk. i O Geheim plan voor Berlijn uitgelekt Dit nummer bestaat uit 6 pagina's WASHINGTON, 14-4. Amerika heeft zaterdag btf West-Duitsland ge protesteerd tegen wat het beschouwt als een ernstige schending van ver trouwen, zo wordt van gezaghebbende ztfde in Washington vernomen. Foy Kohier, onder-minister van buitenlandse zaken, heeft zaterdag de Westduitse ambassadeur te Washington, dr. Wilhelm Grewe, op het depar tement van buitenlandse zaken laten komen naar aanleiding van de publi- katie in kranten van de voornaamste punten van een geheim Amerikaans plan voor Berlijn. Het State Department is „erg ongelukkig" over het incident, niet zozeer wegens de publikatie zelf als wel over de schending van vertrouwen. In gezaghebbende ambtelijke kring te Washington wordt verklaard dat de denkbeelden uit het plan vroeger al met de Russen zijn besproken. Als voornaamste punten worden ge noemd: 1. Het sluiten van een nietaan- valsverdrag tussen de N.A.V.O. erf het pact van Warschau met weder zijds garanderen van bestaande grenzen in Europa. Dit zou een be perkte garantie voor Polens grens betekenen zonder deze evenwel offi cieel te erkennen. 2. De kernmogendheden moeten afspreken geen kernwapens te leve ren aan landen die deze nog niet be zitten. Deze bepaling zou de oprich ting van een NAVO-kernstrijdmacht niet verhinderen, evenmin als het stationeren van kernwapens op NAVO-grondgebied onder toezicht van Amerika. 3. Instelling van gemengde Oost- Westduitse commissies, die zich zou den moeten bezig houden met kwes ties betreffende handel, culturele uitwisseling, verbindingen en ver keer. 4. Instelling van een internatio naal gezagsorgaan voor de toegangs wegen tot Berlijn van West-Duits land uit. Hierin zou de Oostduitse regering zijn vertegenwoordigd. Dit voorstel is in Genève al be sproken tussen Dean Rusk en Andrei Gromiko, de minister van buiten landse zaken van Amerika en de Sowjet-Unie. Na geallieerd overleg hierover heeft een werkdocument ge circuleerd in Parijs, Londen en Bonn. Uitgelekt. In Washington is men van me ning, dat Bonn bepaalde bezwaren tegen het plan heeft en het daarom heeft laten uitlekken. Officieel heeft Bonn echter geen misnoegen ken baar gemaakt. De diverse punten zullen ook ter sprake komen als Rusk maandag met de Russische ambassadeur in „Geen oorlog om Nieuw-Guinea" AMSTERDAM. 14-4. De Partjj van de Arbeid heeft zaterdagmiddag in Amsterdam een grote demonstratie gehouden „voor een vreedzame op lossing voor de kwestie-Nieuw-Gui- nea en tegen het zenden van troepen naar dit gebied". In een lange stoet trokken duizen den demonstranten van het Museum plein naar het oude Rijngebouw aan de Ferdinand Bolstraat. Voorop lie pen de voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer J. G. Suurhoff, en andere leidende figuren ran de P.v.d.A. Alle kruispunten langs de route waren door de politie afgezet, zodat de tocht zonder veel oponthoud kon verlopen. Wel ontstonden hier en daar flinke verkeersopstoppingen. De demonstranten droegen enkele spandoeken met zich mee waarop onder meer de volgende leuzen ston den: „Geen oorlog om Nieuw-Gui nea"; „Geen soldaten, maar praten"; „Laat het plan-Bunker slagen". De tocht duurde ruim een uur. Om even over half vijf arriveerde de kop van de kilometers lange stoet bij het oude-Rijngebouw, waar de deelne mers werden toegesproken door en kele leiders van de Partij van de Arbeid. Het duurde ruim een uur voor de gehele stoet het R.A.I.-gebouw bin nengestroomd was. Naar schatting van de P.v.d.A.-voorzitter Suurhoff bedroeg het aantal demonstranten bijna 15.000. Een luid applaus kreeg een groep van ongeveer honderd Ambonezen, getooid met rood-witte sjerpen. Ook de voltallige C.P.N.- fractie uit de Amsterdamse gemeen teraad had zich bij de demonstran ten aangesloten. Twijfel en ongerustheid Toen kort na half zes de kleine zaal van de oude R.A.I. geheel was gevuld, en de demonstranten zich nog voor de ingang verdrongen, deelde de heer Suurhoff mede, dat de demonstratie gezien moest worden als een uiting van de „gevoelens van twijfel, ongerustheid en onwil, die de politiek van de Nederlandse re gering inzake Nieuw-Guinea in brede kringen van ons volk heeft opgeroe pen". De heer Suurhoff legde er de nadruk op, dat de demonstratie niet met partij-politieke oogmerken was georganiseerd, maar slechts de be doeling had aandrang uit te oefenen op de regering opdat deze haar koers inzake Nieuw-Guinea zal wijzigen. P.S.P.-demonstratie in Den Haag DEN HAAG, 14-4. De Pacifistisch Socialistische Partij heeft zaterdag middag in Den Haag een protest demonstratie gehouden tegen het be leid van de regering inzake Neder lands Nieuw-Guinea. Tegen drie uur stelden enkele honderden demon stranten (blijkens meegevoerde bor den leden van afdelingen der partij uit verschillende delen van het land) zich op bij het station Staatsspoor der Nederlandse Spoorwegen. Van daar vertrok de stoet om kwart over drie, voorafgegaan door twee agen ten te paard en met twee agenten te paard aan het einde, naar het Bin nenhof, waar een aantal belangstel lenden haar stond pp te wachten. In de stoet liep mede de heer H. J. Lankhorst, voor de P.S.P. lid van de Tweede Kamer. PARIJS, 13-4. Het hoog militair gerechtshof heeft vrydagavond ex- generaal Jouhaud veroordeeld tot de doodstraf. Jouhaud kan hiertegen geen beroep aantekenen. De veroordeling betrof de hande lingen van de ex-generaal als een van de leiders van de geheime leger- organisatie in Algerië als wel zijn deelneming aan de ,generaalsputsch' van vorig jaar, waarvoor hij reeds bij verstek ter dood was veroordeeld. Men had besloten hem voor dit laatste feit opnieuw te berechten. ARNHEM, 13-4. Het ambtenaren gerecht te Arnhem heeft vrijdag het ontslagbesluit van de minister van Defensie inzake de heer F. H. van der Putten nietig verklaard. Het is namelijk niet duidelijk ko men vast te staan, dat de heer Van der Putten zeker wist dat hij de mi nister namen en feiten moest noe men die officieren betroffen, die thans nog in dienst zijn, aldus het ambtenarengerecht te Arnhem. DJAKARTA, 14-4. Volgens kran- teberichten in Djakarta zijn 60 men sen van honger omgekomen en lij den er 9.000 honger in het gebied van Ndramajoe in west-Uava. Er zijn voedingsmiddelen en medica menten gezonden naar het gebied dat één van de rijkste rijstgebieden in Indonesië was tot het vorig jaar door een langdurige droogte werd getroffen. Intussen is Solo en omgeving (mid- den-Java) getroffen door overstro mingen en muizenplagen. Er is een dode door verdrinking toen de rivier de Solo buiten haar oevers trad. Tijdens vlootparade verdronken URK, 14-4. Zaterdagmiddag is tij dens de vlootparade ter gelegen heid van de visserijdag op Urk de 40-jarige bakschipper W. Schraal, die aan boord was van een tanker, door de deining over boord gevallen en verdronken. Washington, Dobrinin, het overleg over Berlijn hervat. Van ambtelijke zijde in Washington wordt echter de nadruk er op gelegd, dat Rusk geen nieuw „plan" zal indienen en dat elk punt op zijn merites zal worden bekeken en niet als onder deel van een geheel. Ontkenning Een regeringswoordvoerder in Bonn heeft zaterdagavond ver klaard, dat de bondsregering niets •heeft gepubliceerd over beweerde Amerikaanse plannen voor Berlijn en Duitsland. Hij ontkende, dat West-Duitsland wantrouwend zou staan.tegenover de Amerikaanse po litiek inzake Duitsland. De 2).meri- kaans-Westduitse samenwerking is uitstekend, zei hij, en de bondsrepu bliek wordt van alle overleg op de hoogte gehouden. PARIJS, 15-4. De nieuwe Franse premier, Georges Pompidou, heeft zondag de samenstelling van zijn kabinet bekend gemaakt. Alle be langrijke leden van het vorige ka binet - dat onder leiding stond van Michel Debré - hebben zitting in de nieuwe regering. XKK~X~x~X~X~X«X~X~X«XmX~X' Rusthuis voor X bejaarde paarden SOEST, 15-4. De burgemeester A van Soest, mr. S. P. baron y y Bentinck, heeft zaterdag in X X Soest officieel „De Paarden- A y kamp" geopend. De „Paarden- *t* X kamp" is het eerste centrum A ♦J* in Nederland, waar bejaarde y X paardenworden opgenomen. X Na Engeland en Zwitserland y heeft nu ook Nederland een X X rusthuis voor paarden van V hoge leeftijd. De burgemeester y X droeg de eerste gast van het A centrum, de 34-jarige ponnie y y „Corrie" geschonken door het X A echtpaar Klein-Nagelvoort uit y Markelo, aan het stichtingsbe- X X stuur over. Ter gelegenheid A van de opening kreeg het be- X stuur, onder meer van het X hoofdbureau van. de dierenbe- y scherming, vele geschenken X A onder couvert aangeboden. A Japan wil vroegere eilanden terug i^U.SxSx^S^xRxxi? De Amerikaanse toegevingen aan de bevolking van de Rioe-Kioe-ei- landen, die een herstel van de Ja panse soevereiniteit over deze eilan den wenst, de toenemende spanning tussen Formosa en het Chinese vas teland alsmede de Japanse aanspra ken op de eilanden welke tegen woordig door de Sowjet-Unie worden bestuurd, dit alles doet de vraag op rijzen of het Verre Oosten opnieuw een haard van spanning en van strijd wordt. 1. Zuid-Sachalin, de Koerileh, de eilanden Koenasjiri en Iteroep, als mede de eilanden Habonai en Sjiko- tan. Het vredesverdrag met Japan, dat in 1952 t.e San Francisco werd' geslo ten, werd nimmer ondertekend door de Sowjet-Unie. Bij dat verdrag moest Japan afstand doen van de Koerilen en van zuidelijk Sachalin, welke gebieden sinds het einde van de tweede wereldoorlog door de Rus sen bezet werden gehouden. In het vredesverdrag van San Francisco wordt evenwel nergens gezegd, dat Japan van deze gebieden afstand moest doen ten behoeve van de Sow jet-Unie. Deze omstandigheid, als mede het feit dat de Sowjet-Unie het verdrag van San Francisco niet ondertekende, worden door de Ja panse regering thans als argumenten naar voren gebracht. Een beroep op de akkoorden van Jalta en van Pots- SCHIPHOL, 15-4. De Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, dr. J. H. van Roijen, die in de afge lopen week met het kabinet overleg heeft gepleegd over de kwestie- Nieuw-Guinea, is zondagmiddag naar Washington teruggekeerd. Nadat hij er tegenover de verslag gevers op Schiphol voor zijn vertrek zijn spijt over had betuigd, dat hij geen verklaring kon .afleggen, be perkte hij zijn commentaar tot deze ene zin: „Ik geloof trouwens in het algemeen, dat als je het leven niet constructief en met vertrouwen tege moet treedt, je weinig kunt berei ken, ook voor je medemensen". En met de medemensen doelde de am bassadeur - naar hij liet doorsche meren - op de Papoea's. Gevraagd of hij verwachtte bin nen afzienbare tijd weer naar Ne derland te zullen komen, antwoordde dr. van Roijen: „dat zal van de om standigheden afhangen". Op de vraag of, wanneer en waar de onderhande lingen met Indonesië zullen worden voortgezet, bleef hij het antwoord schuldig. DJAKARTA, 15-4. Een Indonesi sche afgevaardigde naar de onlangs gevoerde geheime besprekingen tus sen Indonesië en Nederland, Soed- jarwo Tjondronegoro, heeft zaterdag in Bandoeng gezegd, dat de Neder landers niet uit Nieuw-Guinea zul len vertrekken als zij er niet toe ge dwongen worden. In een lezing voor studenten zei de Indonesische diplomaat verder, dat de Nederlandse politiek in Nw.- Guinea die van een „wreker" was. Zich dom houden brengt de mens vaak verder dan zich slim tonen. NEW YORK, 15-4. Het Ameri kaanse dagblad „New York Times" heeft zondag in een bericht uit Washington gemeld, dat president Kennedy van de zijde van het mi nisterie van Defensie is aangeraden Frankrijk belangrijke inlichtingen en materialen voor kernwapens te ver strekken. Gezaghebbende kringen hadden echter duidelijk gemaakt dat er nog geen aanwijzingen zijn dat president Kennedy van de huidige Amerikaan se politiek zou afwijken en president de Gaulle zou bijstaan in diens stre ven om een onafhankelijke kern macht te verwerven. De aanbeve lingen door het Pentagon zouden zijn gesterkt door een rapport van pre sident Kennedy's militaire vertegen woordiger, generaal Maxwell Taylor, die kortgeleden uit Europa is terug gekeerd. Hij zou hebben voorgesteld, dam wordt door de Japanse regering van de hand gewezen, daar deze ak koorden door Japan uiteraard niet werden ondertekend. Met de eilanden Habomaï en Sji- kotan ligt de zaak nog weer enigszins anders. Deze eilanden, welke even eens door de Russen worden bezet behoren geografisch niet tot de Koe rilen, zodat Japan zelfs bij het ver drag van San Francisco geen afstand van deze eilanden heeft gedaan. 2. Bij het verdrag van San Fran cisco, moest Japan aanvaarden dat de Rioe-Kioe-eilanden onder voogdij van de Verenigde Naties werden ge plaatst. De Verenigde Naties droegen het bestuur van deze eilanden aan de Verenigde Staten over, die. op Okinawa 't grootste militaire steun punt ter wereld hebben opgericht. Kennedy: voorlopig niet De Japanse regering en de over grote meerderheid van de bevolking van de Rioe-Kioe-eilanden verlan gen, dat deze eilanden aan Japan zouden worden teruggegeven. On langs heeft president Kennedy toe gegeven dat de Rioe-Kioe-eilanden deel uitmaken van Japan en dat hij „verlangend uitziet" naar de dag, waarop de veiligheidsbelangen van de vrije wereld zullen toelaten dat de Japanse soevereiniteit over deze eilanden wordt hersteld. Hij heeft er echter aan toegevoegd dat het niet is te verwachten dat dit binnen korte tijd zou kunnen gebeuren. De eerste minister van Japan heeft reeds ver klaard dat Japan onverminderd de terugkeer van de Rioe-Kioe-eilanden zal blijven eisen. 3. Tenslotte Formosa. Japan deed bij het verdrag van San Francisco afstand van al zijn rechten op dit eiland, maar het verdrag liet de vraag open welk het toekomstige statuut van het eiland zou zijn. Formosa blijft onder het bestuur van Tsang Kai Tsjek en de Ameri kaanse zevende vloot, welke tussen Formosa en het Chinese vasteland is gestationeerd, heeft tot taak de ver- overeing van Formosa door de Chi nese volksrepubliek te beletten, maar evenzeer eventuele wanhopige po gingen van de aanhangers van Tsjang Kai Tsjek om het Chinese vasteland te heroveren, te voorkomen. Aangezien generaal Tsjang Kai Tsjek een heroveringsoperatie van het Chinese vasteland zou voorberei den, heeft de Amerikaanse zevende vloot, haar patrouilleaktiviteit ver sterkt. Minder wind Verwachting tot dinsdagavond: Aanvankelijk plaatselijk enige re gen, later enkele opklaringen. Over wegend matige wind tussen oost en zuid. Iets hogere middagtemperatu- ren. 17 april Zon op 5.41, onder 19.40. Maan op 16.55, onder 5.13. Volle maan: 20 april te 1.34. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 17 april 2.09 v.m. 14.55 n.m. BROUWERSHAVEN: 17 april 1.44 v.m. 14.01 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 16-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Tijdens het weekeinde werd het weer in west Europa beheerst door een koude oostelijke luchtstro ming, die aanwezig was tussen een krachtig hogedrukgebied boven Scandinavië enerzijds en een lage drukgebied boven de Middellandse zee anderzijds. Het lagedrukgebied verandert sinds zondag van plaats en beweegt daarbij naar het noord westen van Engeland. Het wordt ge volgd door een in betekenis toene mend hogedrukgebied bij de Alpen. Samenhangend hiermee nemen de oostelijke winden in onze omgeving verder in kracht af en maken ver volgens plaats voor zuidelijke win den. Aanvankelijk kan het lagedruk gebied nog aanleiding geven tot eni ge regen. Later zijn enkele zonnige perioden mogelijk. De temperatuur komt op een iets hoger niveau. Vissersbootje geramd DORDRECHT, 13-4. In een van de doorvaarten van de' spoorbrug over de Oude Maas tussen Dordrecht en Zwijndrecht is het vissersvaartuig „Tholen XI" geramd door het motor tankschip „Istria", uit Rotterdam, dat de verkeerde doorvaart wilde passe ren. Het scheepje werd zwaar be schadigd. De schipper, J. van Dijke, en zijn echtgenote werden licht ge wond. VLISSINGEN. Op de werf van de N.V, Koninklijke Maatschappij „De Schelde" in Vlissingen is zaterdag de 34-jarige L. Kenter uit Vlissingen, vader van drie kinderen, om het le ven gekomen. De man werkte in een lasloods, waar secties voor de scheepsbouw worden voox-gemon- teerd. Een gereedgekomen sectie moest met behulp van een kraan worden gekeerd. Daarbij brak de stalen kabel. De man kwam onder de sectie tei-echt en was op slag dood. dat Frankrijk op het gebied van be wapening ver genoeg is gevorderd om president Kennedy te veroorlo ven Amerikaanse steun aan te bie den. Dr. P. H. Ritter jr. overleden DEN HAAG, 13-4. In zijn woning te Utrecht is vrijdagmorgen overle den de schrijvei*, journalist en lite rair kilticus dr. P. H. Ritter jr. Dr. Ritter was al enige tijd ziek. Hij is 79 jaar oud geworden. Nog kortgeleden ontving de heer Ritter de J. H. Donnerprijs. Zondag middag heeft de heer Teipe voor de AVRO een „in memoriam" uitgespro ken. Dr. Ritter was officier in de Orde van Oranje-Nassau. Hij heeft ongeveer twintig boeken geschreven. ARNEMUIDEN, 13-4. Twee S.G.P.- leden in de raad van Arnemuiden hebben zich verzet tegen het verle nen van een btfdrage van f 200, voor het nationaal geschenk aan het koninklijk paar en van een bijdrage van f 1.000,aan de plaatselijke Oranje-vereniging voor de organisa tie van jeugd-festiviteiten. De beide raadsleden, de heren J. van Belzen en L. J. Joosse, ver klaarden zich om principiële redenen tegen deze voorstellen. Zij vrezen na melijk, dat het nationaal geschenk, dat wordt aangewend voor de in richting van twee jeugdterreinen, waarvan een te Arnemuiden, een ontheiliging van de zondag in de hand zal werken. Met betrekking tot subsidie aan de Oranje-vereniging zeggen de twee raadsleden, niet te begrijpen hoe men in deze dagen feest kan viei'en, terwijl „onze kin deren worden weggeroepen". De vooi'stellen werden overigens met vijf stemmen voor en twee te gen aanvaard. In de gemeente Sint Philipsland is inmiddels afwijzend beschikt op een voorstel tot het verlenen van een bijdrage aan de Oranje-vereniging voor het oirganiseren van feestelijk heden voor de jeugd. Het feest ter plaatse zal desondanks toch door gang vinden. AMSTERDAM. Koningin Juliana en de prinsessen Beatrix en Irene hebben zaterdagavond in de Kleine Komedie te Amsterdam de première bijgewoond van „Kinderen van het laatste kwartier" door de stichting toneelgroep Caribiton. De bezetting van het stuk bestaat uit Surinaamse studenten en een Antilliaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1