Vergadering Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer „Burgh-Haamstede" Kennedy gispt staalconcerns Ontwapenings conferentie vlot niet In mei 1862 kwam koning Willem III naar Schouwen-Duiveland ZIEKIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG IS APRIL 1962 118e jnrsus no. 19159 SPORT Korp.swedstrUden Zierikzeesche Kegelbond Ter afsluiting van het kegelsei zoen 1961-'62 zullen vandaag en morgen (zaterdag) de korpswed- strijden van de Zierikzeesche Kegel bond plaats vinden in hotel „Con cordia" te Zierikzee. Aan deze wed strijden nemen vijftallen en drietal len van „T.O.G.", „Herovema", „Alle Negen", „Sans Souci" en „St. Jan" deel. De bekers moeten dit keer ver dedigd worden doop St. Jan I en St. Jan II. „Herovema", dat in een vo rige wedstrijd na een beslissings barrage in St. Jan haar meerdere moest erkennen, zal zeer zeker alles in het werk stellen om dit keer de overwinning uit het vuur te slepen. De hoogste serie wordt, zowel bij de dames als bij de heren, gehono reerd met een gouden kegeltje. Deze avonden kunnen mooie en spannen de wedstrijden verwacht worden. VOETBAL Zierikzee I-Oud-Gastel I Zondag a.s. ontmoet Zierikzee I op het sportpark Oud-Gastel, met welk elftal de rood-zwarten in pun- tenaantal gelijk op de ranglijst staan. Na een goede beurt tegen .Cluzona' mogen wij ook deze wedstrijd met vertrouwen tegemoet zien. Een klei ne overwinning van de thuisclub ligt in de lijn der verwachtingen, mits de zaken geestdriftig worden aangepakt. „Dilettuntentijri nu voorbij' BURGH, 11-4. Een 50-tal leden had aan de vergader-oproep voor dins dagavond in hotel Bom van de Ver. voor Vreemdelingen Verkeer „Burgh -Haamstede" voldaan. De waarnemend voorzitter, de heer N. Lysen, sprak een bijzonder wel kom tot de burgemeester, jhr. Röell, de beide wethouders, de heren v. d. Klooster en Vis, de provinciaal di recteur van V.V.V., de heer G. W. Oskamp en de attracticcommissie van de V.V.V. uit Renesse. Ook een der steunpilaren van vroeger, de heer C. A. Hartog, kreeg een apart welkomstwoord. De voorzitter zei dat momenteel een 214 personen op ons eiland een zomerhuisje 'heeft neergezet. Al deze mensen, die bijna allen van buiten het eiland komen, zal via een sten cil, iet9 van de Westhoekse V.V.V. verteld worden. Dit alles en de nog groter wordende toekomstige drukte van zomergasten, maakt dat de di lettantentij d van V.V.V. voorbij is en „we nu prof gaan worden". Daar toe zal zeer snel een eigen bureau met personeel moeten verschijnen. „Alle9 wat we nodig hebben", aldus de voorzitter, „om de gasten te ont vangen, is aanwezig: een schone zee, een (nog) minder schoon strand, een vliegveld en een haven". Voor de evenementenlijst-samenstelling is veel hulp ondervonden door middel van suggesties, eng. Enige malen zal in de gemeenteschuur te Burgh gedanst worden. De aandacht werd verder nog gevraagd voor de actie: „Opgeruimd staat netjes". Vervolgens deelde de 'heer Lysen mede, dat, dank zij aller medewer king, de contributie geregeld is, zo dat een basisbedrag bereikt wordt van in totaal f 4000,-. De rekening laat in inkomsten en uitgaven een bedrag zien, groot f 15406,84, met een flink batig saldo. Namens de kascommissie adviseerde de heer A. v. d. Weel tot goedkeuring. Uit de volgende candidaten, de heren J. F. J. v. d. Berge, C. Blom, W. J. Goudzwaard en C. v. d. Kloos ter werd de heer Blom in het be- Ingezonden mededeling ...want AKKERTJES zijn instant cachets* met 4-voudig wer kend micropoeder Akkertjes bevatten de ideale combinatie van 2 pijnstillers zenuwkal- merend bromisovalum opwekkend coffeï- num. Microscopisch fijn poeder, dus directe op name in het organisme, dus directe werking zon der kans op maagklach ten. Ontdek óók de wel daad van Akkertjes! Instant direct werkend 6 stuks f 0.50 12 stuks f1.- stuur gekozen, zodat dit weer volle dig is. Het a.s. congres Een kort overzicht van het a.s. congres-programma van lo mei a.s. gaf vervolgens de heer Oskamp. Zo als reeds bekend is, staat dit con gres volledig in het teken van de Grevelingen. De heer Oskamp was van mening dat met het Grevelin- genplan nu al begonnen moet wor den om hierover in recreatieve krin gen te spreken. Over het Veerse- meer werd reeds in 1955 op het Domburgse congres begonnen. De bevaarbare oppervlakte van het toe komstige Grevelingen-meer zal zo groot zijn als de Loosdrechtse-, de Kager- en de Reeuwijkse plassen tesamen. De provincie Zuid-Holland is bijzonder attent op de Grevelin gen, evenals de stad Rotterdam, die beiden een soort claim op dit water- sportgebied willen leggen. Op het congres, dat in 'hotel „Het wapen van Burgh" gehouden zal worden, zullen drie sprekers hierover hun mening naar voren brengen. Het zijn de P.P.D.-directeur, ir. M. de Vink, drs. M. C. Verburg, van het E.T.I. en ir. de Lange, adj. dir. van de Zuid-Hollandse P.P.D. De laatste komt met enorme kaarten, met toe komstige verbindingen voor het ver keer. Zo zullen de routes te zien zijn van de Scandinavische landen, Frankrijk, Roergebied, Engeland naar Zeeland. Centrale plaats Ook de weg Rotterdam, over de dammen naar Walcheren door een Westerscheldetunnel naar Engeland via tunnel onder het kanaal komt in bespreking. De provincie Zeeland neemt een bijzonder centrale plaats in bij al deze snelverkeerswegen. In de Grevelingen komen twee eilanden met een opname-capaciteit gelijk aan één der Wadden-eilanden Dit kan een der belangrijkste toe ristencentra van Europa worden en daar moet ook Schouwen-Duiveland voordelen van zien te plukken. In de Grevelingen blijft een bassin voor de oesterteelt, wat het wintertoeris- me weer bevoordeelt. Ook Zeeuws Vlaanderen profiteert hiervan. De heer Oskamp stelde de vraag of er zo veel vreemdelingen zullen ko men. In 1959 waren er in Zeeland anderhalf miljoen overnachtingen, in 1961 2 miljoen. Vermindering van werktijden brengt ook steeds meer vrije tijd, zoals de vijfdaagse werk week, winkelsluiting, toekomstige hotelsluiting, enz. Bovendien kun nen we er op rekenen dat we in 1980 met 14 miljoen mensen in ons land leven. Daarvoor moet ruimte gevonden woi-den. „Ik zie dan ook meer mogelijkheden in de uitbrei ding van de recreatie, dan in de uit breiding van de industrialisatie", aldus de heer Oskamp. We moeten niet de speeltuin van Nederland worden. De financiële opbrengst van de Zeeuwse recreatie in 1961 bedroeg 50 miljoen gulden, dat is 10 procent van de bruto opbrengst van de Zeeuwse agrarische producten. In ieder geval zitten er in de Grevelin gen enorme mogelijkheden. De heer Lysen was ervan over tuigd dat nog steeds velen de char mes van ons eiland opzoeken. We moeten dus traohten te houden wat we hebben. Plaatsing van borden Naast 'de bestuurstafel stonden twee zeer grote houten borden op gesteld, waarop duidelijk de West hoek met tevens Haamstede en Burgh tot in onderdelen getekend. De werkstukken waren gemaakt door de heren J. F. J. v. d. Berge en M. O. Dijkman. Tijdens het sei zoen krijgen ze achter glas beiden een plaats in Haamstede, één bij het tankstation Dijkman en de andere tegenover hotel Bom. De gasten kunnen zich hierop duidelijk oriën teren. Het is niet uitgesloten dat volgend jaar dezelfde borden met een electrisch: „U drukt op de knop, ik wijs U de weg"-systeem uitge voerd worden. In het donker kan de gast door op een der vele knop pen te drukken, de gevraagde route op het bord zien oplichten. Ook zullen gedurende het seizoen enige aanwijsborden geplaatst wor den. De heer Lysen noemde als voorbeeld; „Welkom in ons vacan- tieland, stop rommel onder het zand". In de stijl van het succes volle bord van vorig jaar met als tekst: „Dit zijn sporen van bos varkens", moeten ook deze borden aan hun verwachtingen voldoen. V.V.V. houdt in dit seizoen een maal per week zitting (spreekuur) in hotel Vliegveld. In'het verschiet zit nog een geza menlijke lampionoptocht met Re- nesse wat een „mooie fik" moet le veren, aldus de voorzitter. Naast de dansavonden zullen in de gemeenteschuur enkele tentoon stellingen ingericht worden. Bij het 50-jarig bestaan van V.V.V. op 10 mei a.s. zal de opluistering van een gezelschap gevraagd wor den. Bij de administrateur, de heer v. Nieuwenhuize vroegen in dit jaar reeds 363 personen persoonlijk om inlichtingen. Er werden verder 1052 aanvragen behandeld, verder wer den 1245 gidsen in Nederland ver zonden en 275 naar diverse V.V.V.'s. Naar Duitsland gingen 494 gidsen, naar Frankrijk en België 16. De rondvraag Bij de rondvraag vroeg de heer C. v. d. Klooster naar het geringe aantal bouwvergunningen. In Zie rikzee krijgt de industrie een groot aantal huizen, waar niet eens ge bruik van wordt gemaakt. Dit zal in het bestuur besproken worden. Een der aanwezigen had te veel contributie betaald, een ander te weinig. Ook dit wordt onderzocht. De heer K. Manni miste het be schermende woord over dit gebied als vacantie-oord. De voorzitter zei hierop dat er tegen vernielingen enz. streng opgetreden zal worden. Over de Rijksgoedkeuringen, die momenteel boven de f 10.000,- niet verstrekt worden en over de dure aanleg van waterleiding en electra voor de recreatiegebieden ir\ de recreatiegebieden in de Westhoek sprak burgemeester Röell een kort woord. Na de pauze vertoonde de heer J. F. J. v. d. Berge een serie dia positieven met geluid over het va- cantieoord Mallorca, hetgeen zeer in de smaak viel. Tot slot sprak de heer Lysen een dankwoord. Stichting Nederlandse schoolradio De Stichting Nederlandse School radio vervolgt na de Paasvakantie haar wekelijkse uitzendingen met de programma's voor het derde trimes ter. Dinsdag 1 mei (14.40-15.00 uur) wordt begonnen met de eerste uit zending van de serie „Driemaal een dier". In acht uitzendingen zal tel kenmale een dier of een groep die ren zich manifesteren in een stukje proza of poëzie, in een muzikale im pressie en in een korte biologische behandeling. Het is de bedoeling de kinderen op deze wijze nader te brengen tot de betreffende dieren, hun gedrag, hun verzorging, hun ge luiden en hun leefwijze. Woensdag 2 mei (10.00-10.20 uur) zal met een schoolklas, onder leiding van de heer Cris Rabé, de eerste uitzending plaats vinden van de se rie, getiteld: „Liedje van de week". Acht nieuwe liedjes, bestemd voor vierde, vijfde en zesde klas, zullen worden ingestudeerd. Tenslotte woz'dt op 4 mei in de vrijdagmorgenuitzending (9.40-10.00 uur) gestart met de eerste uitzen ding van een serie van acht radio programma's onder de titel: „Olie uit de woestijn". In klankbeeldvorm met verbindende tekst worden aller lei problemen ter sprake gebracht, die samenhangen met het zoeken en vinden van olie, het transporteren ervan en de verwerking tot allerlei produkten. Deze serie is voornamelijk bedoeld voor de hoogste leerjaren. Bij een ontploffing in een kolen mijn in Aberdare in zuid-Wales zijn donderdag zeven mensen om het le ven gekomen en vijf zwaar gewond. WASHINGTON, 11-4. President Kennedy heeft op een persconferen tie .gezegd dat de prijsverhoging waartoe de Amerikaanse staalindus trie besloten heeft, ongerechtvaar digd is en een onverantwoordelijke miskenning van het openbaar be lang. Letterlijk zei hij: „In dit ernstige uur van onze geschiedenis, nu wij staan voor ernstige crises in Berlijn en zuidoost-Azië, nu wij onze ener gie wijden aan economisch herstel en stabiliteit, nu wij reservisten vra gen hun haardsteden en gezinnen voor maanden te verlaten en solda ten hun leven wagen - vier zijn er dezer dagen in Vietnam gesneuveld - nu offers worden gevraagd van an dere burgers, zal het Amerikaanse volk, evenals ik zelf, het moeilijk vinden te aanvaarden dat een hand jevol directies van staalbedrijven uit zucht naar persoonlijke macht en persoonlijk voordeelzulk een verachting aan de dag legt voor de belangen van 185 miljoen Amerika nen". Als de rest van de industrie ook de prijzen gaat verhogen, aldus de president, zal dat een ernstige be lemmering zijn van het streven een inflatiespiraal te voorkomen. De mi nister van defensie had hem meege deeld dat de maatregel van de staal- ondernem'mgen de defensiekosten met een miljard dollar verhoogt. GENEVE, 12-4. De Russische vice- minister van buitenlandse zaken, Valerian Zorin, heeft donderdag op de ontwapeningsconferentie te Ge- nève gereageerd op het beroep van Kennedy en MacMillan op Chroesjt- sjef om een verdrag te tekenen, waarbij kernproeven worden verbo den. De Rus noemde deze gemeenschap pelijke verklaring een „schetterige" manoeuvre van het westen om "de verantwoordelijkheid voor zijn da den af te schuiven op de Sowjet- Unie. Deze verklaring zou een nieu we fase in de kernbewapeningswed loop tengevolge kunnen hebben. De V.S. en Engeland hadden een nieuw ultimatum gesteld: teken het verdrag dat wij willen of anders gaan we weer proeven nemen. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft een verklaring aan de pers afgegeven, waarin het Russische voorstel om gezamenlijk voor de duur van de ontwapeningsconferentie in Genève een verbod voor kernproeven af te kondigen, van de hand wordt gewe- De commissie van onderzoek naar de dpod van Dag Hammarskjoeld, de vroegere secretaris-generaal van de Verenigde Naties, die vorig jaar de cember cm het leven kwam bij een vliegtuigongeluk in Kongo heeft geen bewijzen gevonden voor een theorie, dat Hammarskjoelds vliegtuig zou zijn neergeschoten. Twee mohammedanen in Sidi Bel Abbes in Algerië zijn het slachtoffer geworden van moordaanslagen. Eén van hen werd doodgeschoten in een ziekenhuisbed. De ander verloor het leven door een steek met een dolk. In de Russische staatscourant is een besluit van het presidium van de Opperste Sowjet gepubliceerd, dat intrekking behelst van de onder scheidingen, die op 8 maart 1944 aan ongeveer 700 functionarissen van het ministerie van binnenlandse zaken en van het „comité voor de veilig heid van de staat" werden verleend. Hoog bezoek een eeuw geleden 0$ H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard zullen in ver band met hun zilveren huwe lijksfeest 'n bezoekbrengen aan verschillende hoofdsteden van Nederland. In 'bijgaand artikel •is de 'herinnering neergelegd aan een hoog bezoek aan het eiland, straks 100 jaar gele den, hetgeen ook, gelet op het bezoek van Prins Bern hard deze week aan Shouwen- Duiveland, voor de lezers in teressant zal zijn. Het voorgenomen koninklijk be zoek aan de provinciale hoofdsteden van ons land, brengt een andere eveneens koninklijke reis in herin nering, die we vonden opgetekend in de toenmaals verschijnende „Zie rikzeesche Courant", later, in 1887 opgegaan in ons blad. En wel het bezoek van koning Willem III aan Schouwen-Duiveland op 29 en 30 mei 1862. Z.M. arriveerde met het jacht „De Leeuw" aan de Nieuwe Haven, waar de stedelijke autoriteiten, de burge meester B. C. Cau, de secretaris J. P. N. Ermerins, leden van de raad, commandant der Schutterij, e.a., de vorst verwelkomden, waarna een rijtuig werd bestegen, waarin naast de koning, de commissaris van ons gewest van Lynden en de burge meester plaats namen. Naast het rij tuig reed de commandant der ere wacht, mr. W. C. de Crane, vooraf gegaan door een peloton der schut terij en ,,'t korps muzijkanten" voorts twee afdelingen der erewacht, on der commando van jhr. mr. J. Schuurbeque Boeye en jhr. mr. J. H. P. van Doorn. Na een korte rit door een deel dei- stad werd via de Noord-Havenpoort, de reis voortgezet naar de diverse Schouwse dorpen. Noordgouwe en Schuddebcurs Noordgouwe en Schuddebeurs werden het eerst bezocht. Bij de nu verdwenen Tol te Schuddebeurs werd Z.M. opgewacht door de toen malige burgemeester van Noordgou we, de heer F. Hocke. Hier stond o.m. ook een erewacht opgesteld, gevormd uit de gemeenten Dreischor Zonnemaire, Bommenede en Noord gouwe, ter sterkte van 30 ruiters met 4 vaandels der respectieve gemeen ten. Dit ere-escorte stond onder be vel van de heer K. Hocke-Hoogen- •boom te Zonnemaire. Ondercom mandanten waren de heren J. J. Hocke van Noordgouwe en P. Goc- mans Johz. van Dreischor. Voor het buitenverblijf van jhr, W. D. de Jonge te Schuddebeurs werd halt gehouden en onderhield Z.M. zich enige ogenblikken met jhr. de Jonge, een geslacht dat 'hoog bij het Huis van Oranje staat aangel sohreven. Het volgende bezoek gold Drei schor. Bij de afrit van de dijk naar de Boogcrdweg raakten de paarden van een der volgrütuigen los van het zwing en gingen de dieren op hol. Aan de kordaatheid van twee leden der erewacht en twee inwo ners der gemeente, die de paarden wisten te grijpen, werd onheil voor komen. De adjudant van de koning, baron Rengers, bezeerde een zijner benen, maar de overige drie inzittenden kwamen met de schrik vrij. Genees kundige hulp voor de gekwetsten werd ingeroepen en verleend dooi de geneesheer A. de Wilde. Bij 'het binnenrijden van het dorp werd Z.M. begroet door de burge meester J. Moolenburgh, wonend op „Weelzicht") en o.a. de predikant ds. B. Kam en de rijksontvanger A. Zonnevylle. Zonnemaire- kreeg na Dreischor een beurt. Na het gebruikelijke ontvangst-ceremonieel bracht Z.M. een bezoek aan de woning van mevr. de wed. H. Moolenburgh. In Brouwershavens stadhuis In het stadhuis van Brouwersha ven werd Z.M. o.m. begroet door 17 dames, waarvan 12 in Schouwse dracht, die bloemen aanboden. Bij het binnenrijden van de ge meente werd de koninklijke stoet aangekondigd door saluutschoten van de op de rede liggende schepen. Tot een blijvend aandenken aan Z. M.'s bezoek plaatste de koning zijn handtekening in het aan de gemeen te geschonken boek van de bekende dichter-staatsman Jacob Cats. Aan de hoge zeedijk te Scharendijke werd de vorst opgewacht om door de centrale directie van Burgh, Schouwen en Westland, Nadat de koning met gevolg de rijtuigen had verlaten, beklom Z.M. de zeedijk, die „als de hoogst gelegene van het gansche Rijk kan aangemerkt wor den". Te Renesse In Renesse werd de koninklijke stoet voorafgegaan door een ere wacht onder commando van de heer J. J. Hoogenboom. In de woning van de burgemeester werd door diens 10-jarig dochtertje de koning bloe men aangeboden. Diner stadhuis Zierikzee Na terugkeer in Zierikzee tegen de avond werd in het stadhuis Z.M. een diner aangeboden. Voor de aan vang daarvan bezocht de koning met gevolg de Nieuwe Kerk. Het diner telde 45 couverts. De oud-burgemeester, de heer M. C. de Crane en de heer S. H. Ane- mael, lid der Tweede Kamer voor 'het kiesdistrict Zierikzee, zaten me de aan. Te 9 uur verliet de koning het stadhuis voor een wandelrit door de stad om de illuminatie te •bezichtigen. Zoals gebruikelijk stond op de di verse gemeenten de schooljeugd aangetreden om in hoog verheven taal de vorst toe te zingen. Zo ook in Zierikzee, waar op het Kraan plein de leerlingen der zangschool stonden opgesteld onder leiding van de onderwijzers L. Karreman en J. Rensen. Erepoorten en guirlandes prijkten overal terwijl vooraan staande burgers hun huisgevels fraai versierd hadden, dikwijls, zo als voor de woning van de stichter van de Nieuwsbode, de 'heer P. de Looze, van pakkende onderschriften voorzien. „De vrije drukkunst, die beschermd wordt door de wetten En hier geen grieven voelt van waarheid swerend wee" De volgende dag verliet het stoom jacht de haven met bestemming Burghsluis, dat te half negen werd bereikt. De lage waterstand was oorzaak dat men met een roeiboot de wal moest bereiken. Burgemeester C. M. Bolle begroette hier zijn vorst. Langs Crayesteijn ging de tocht naar het versierde Haamstede, waar de koning onder geleide van mr. C. van der Lek de Clercq, lid der Eerste Kamer, 'het kasteel bezocht. 's Middags ving de tocht door Dui- veland aan, waar op K£pelle de burgemeesters van Ouwerkerk en Nieuwerkerk de vorst namens hun gemeenten hulde brachten. Bruinisse hekkensluiter Bruinisse was de laatste plaats die de koning bezocht, want het stoom jacht lag aan het Zijpe gereed voor de terugtocht. Drie erepoorten hadden de Brui- nissenaren opgericht. Eén bestaande uit oester-, mossel- en andere schel pen, opgebouwd door de schippers. Na ontvangst en begroeting scheepte het 'hoge gezelschap zich in om de reis naar de Residentie te aanvaar den. Lang heeft ons voorgeslacht over dit koninklijk bezoek gesproken en oververteld aan de volgende genera tie, waarvan velen zich nog de na men zullen herinneren, die in dit summier overzicht werden genoemd van vooraanstaande personen die op de diverse gemeenten grote bekend heid genoten. K. Ingezonden mededeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 9