rl cfeM Coöperatieve Boerenleenbank „Eikerzee" vierde vijftig-jarig bestaan Ingezonden mededeling Zoekt ii naar echt, v olledig en vertrouwd rookgenot? Steek dan nu gerust een Peter Stuyvesant op. Het Wonderfilter en de King Size lengte maken dat u volledig kunt genieten van de uitgelezen tabakken van Peter Stuyvesant. Al deze bijzondere eigenschappen maken Peter Stuyvesant het internationale paspoort tot waarlijk rookgenot. Koop vandaag nog Peter StuyvesantU geniet zoveel meer Peter Stuyvesant - New York, Parijs, Londen, Montreal, Brussel, Sydney Muyvesant HET INTERNATIONALE PASPOORT TOT ROOKGENOT Jubilerende voorzitter C. Padmos onderscheiden met zilveren plaquette N.C.V.B.-AFDELING ZIERIKZEE Causerieën over: „Verantwoorde gezinsvorming' SCHARENDUKE, 13-4. Donderdag j.I. was een m^Ipaal in het bestaan van de Coöp. Boerenleenbank „Ei kerzee", daar het 50 jaar geleden was, dat tot haar oprichting werd besloten. Tijdens de receptie, welke het bestuur hield in café „Nooit Ge dacht" (v. d. Horst) alhier, dankte de voorzitter, de heer C. Padmos, de verschillende genodigden voor hun komst. Spreker gaf in vogel vlucht een overzicht van de oprich ting en de groei der bank. Vooral onder de heer L. Matthijs- se als kassier is de groei der bank sterk toegenomen. De heer Matthijs- se, die wegens ziekte ontslag heeft moeten nemen, werd dank gebracht voor de 15 jaren nauwgezette arbeid in het belang van de boerenleenbank. Het speet de voorzitter dat in het le- denregister van de bank momenteel niet de naam van een burgemeester was ingeschreven. Hij hoopte, dat burgemeester S. Francke, welke met de gemeentesecretaris de heer L. F. van Wijck mede tegenwoordig was, een besluit zal nemen voor toetre ding als lid. De voorzitter van de Raad van Toezicht der bank, de heer C. Dale bout vestigde er in het bijzonder de aandacht op, dat de heer C. Padmos vanaf de oprichting deel uitmaakt van het bestuur en reeds 44 jaar als voorzitter optreedt. De heer Padmos, aldus spreker, heeft zich steeds in gezet voor de belangen van de bank. Hij hoopte, dat de voorzitter, welke thans zeer binnenkort zal aftreden in verband met zijn gevorderde leef tijd, nog vele jaren in gezondheid mag doorbrengen. Ook de heer I. W. Padmos, secretaris van het be stuur gedurende 28 jaar, werd dank gebracht voor de vele werkzaamhe den in het belang van de bank. Het woord werd vervolgens ge voerd door de heer G. van Sluis, oud-bestuurslid der bank en thans wonende te Marknesse. Ook deze prees de voorzitter de heer C. Pad mos voor zijn vele verdiensten voor de bank. Toespraak burgemeester Burgemeester S. Francke van Mid- dcnschouwen haakte in op de woor den van de voorzitter en verzocht zijn naam te willen inschrijven in het ledenregister van de bank. Spre ker waagde zich niet aan een be schouwing over de interne zaken dor bank, daar dit voor hem onbekend terrein is. Geconstateerd kan worden dat de bank in de loop dor jaren aan ontwikkeling van de streek heeft meegeholpen. Spreker hoopte dat de bank in de komende jaren mar. bloeien, daar dit tevens een maalsi.it is voor het economisch welzijn van de landbouw en van het gehele eiland. De heer P. L. Krepei herinnerde aan de prettige band met de ring van boerenleenbanken op het eiland. Na mens de gezamenlijke boerenleen banken overhandigde hij het bestuur een gekleurde kaart van het eiland met de oude gemeentenamen. De onderdirecteur van de Centrale Raiffeisenbank te Utrecht, de heer te Konsté wees op de sterke groei der boerenleenbanken in ons land. Een bijzonder woord van dank werd gericht tot de scheidende voorzitter de heer C. Padmos. Aan het bestuur der bank mocht spreker de bekende enveloppe met inhoud oveï'handigen. Aan de heer I. W. Padmos, 28 jaar secretaris van het bestuur, overhan digde spreker als blijk van waarde ring een prachtig boek over Neder land in zijn verschillende aspecten, rijk versierd met mooie foto's. (Nog) geen fusie De heer Deïst, voorzitter van de Coöp. Boerenleenbank te Zonnemai- re, welke met de overige leden van zijn bestuur aanwezig was, herinner de aan de pogingen van de weder zijdse besturen om te komen tot een fusie der banken, welk plan helaas niet is doorgegaan. Thans is toch nog een band tussen beide banken aan wezig, daar zij dezelfde kassier heb ben in de persoon van de heer L. A. Bakker. Vermeld zij nog, dat onder de aanwezigen ook waren de notarissen M. C. van den Bout en J. J. van den Ende en de rayon-inspecteur de heer Oudkerk. In de „Graahbours" te Zierikzee werd de leden en spaarders ter af sluiting van deze dag een feestavond aangeboden, verzorgd door het caba retgezelschap Wim de Graaf uit Middelburg. Voorafgaande aan dit ontspan ningsprogramma kwam er een ver rassing uit de bus voor de jubile rende voorzitter, de heer C. Padmos Voor zijn 50-jarige werkzaamheden ten dienste van het landbouwcre- dietwezen kreeg de heer Padmos namelijk een bijzondere onderschei ding uitgereikt uit handen van de onderdirecteur van de Centrale Bank te Utrecht, de heer Konsté. Deze onderscheiding, de zilveren plaquette, welke de heer Padmos in ontvangst mocht nemen, wordt slechts zeer zelden verleend. Namens de leden en spaarders kreeg de heer Padmos voorts een fraai radiotoestel aangeboden door de heer C. Dale bout, voorzitter van de raad van toezicht. EEN GESLAAGDE OPENBARE LES Nieuwe lanrlbouwhuishoudschool te Haamstede komt in plan Zuid HAAMSTEDE, 13-4. Od de gisteren (donderdag) gehouden openbare les van de Prot. Chr. Landbouw Huis houdschool, heeft de voorzitter van het schoolbestuur, ds. L. Boer, eni ge nog niet eerder gepubliceerde bijzonderheden verteld van de nieuw te bouwen school. Ds. Boer maakte een en ander duidelijk met behulp van een aan het schoolbord gehechte tekening. Het gebouw komt te staan in het uitbreidingsplan Zuid van de kern Haamstede op een plaats ongeveer achter de woning van de heer S. de Haas aan de Burghscweg. De hoofd ingang komt aan de nieuwe weg welke is geprojecteerd parallel aan de Burghseweg, uitkomend achter de R.T.M.-garage. De bouw kan aanbesteed worden zodra de Rijks goedkeuring zal zijn verleend. Ty perend voor het nieuwe gebouw zal zijn de lange gang (pl.m. 80 meter) clit- als ovorblijfruimU» /.al worden gebruikt. Vertier komt er bijv. een groot combinatielokaal voor o.a. wassen en koken, een theorielokaal en twee naailokalen. De nieuwe school zal zeker een enorme verbe tering zijn ten opzichte van de hui dige school. Architect is N.V. Bouw kundig Ingenieursbureau P. D. Stuurman te Waddinxveen. Ds. Boer die de vele aanwezigen welkom heette, had de vergadering op de gebruikelijke wijze geopend. Voor de toekomstige huisvrouw achtte de voorzitter behalve theoretische kennis bovenal de geestelijke ver antwoording van belang. Opleidingsmogelijkheden De directrice, mej. M. G, J. Nieu- hoff, vertelde de aanwezigen iets over de mogelijkheden die de school biedt. Zo is er b.v. de twee-jarige primaire opleiding, met aansluitend de assistenten-opleiding. Hierna kunnen de meisjes zich bijv. verder bekwamen met de INAS-cursus te Zierik/oo on bijv. vorder gaan voor kleuteropleiding. Moeders en belangstellenden trok- ZIERIKZEE, 12-4. Op de donder dagavond in het Nederlands Her vormd Verenigingsgebouw gehouden streekvergadering van de Zierikzee- se N.C.V.B.-afdeling, waarbij ook de afdelingen Haamstede, Kerkwerve en Bruinisse tegenwoordig waren, is het woord gevoerd door ds. H. A. van Herwaarden en dokter C. F. Frume- au te Middelburg, over het onder werp: Verantwoorde gezinsvorming'. De leiding van de bijeenkomst was in handen van de presidente, mevr. A. van Vloten-Rijswijk, die - na ope ning op de gebruikelijke wijze - me diteerde over ps. 121 onberijmd. Zij sprak een welkomstwoord tot de sprekers en deelde mede hoe het on derwerp gespreksthema is geweest van het hoofdbestuur der N.C.V.B. te Utrecht, waarna het in behande ling komt in de verschillende afde lingen. In zijn causerie legde ds. Van Her waarden hgt accent op de beide woorden van het onderwerp, te we ten verantwoord''en .gezinsvorming'. Een christen moet leven naar de eisen van zijn geloof, hij heeft Wet en Evangelie en ook op het terrein van de gezinsvorming heeft hij ver antwoordelijkheid. Het is geen zaak van nuchter, verstandelijk overleg alleen. In het leven gaat het vaak anders, dan wij hadden bepaald. Er is ook hierbij leiding Gods op te merken. Zowel op de menselijke ver antwoordelijkheid als op de Godde lijke leiding moet evenveel accent vallen. Spreken we op christelijke wijze over gezinsvorming, dan spreken we meteen over huwelijk, aldus ds. Van Herwaarden. Pas dan is men echt vader en moeder, wanneer men de verantwoordelijkheid op zich neemt ten opzichte van het kind. Bij zijn verdere betoog ging spreker uit van de bijbelse mensbeschouwing, waar van hij de voornaamste punten naar voren bracht. Het huwclyk Hierna keerde ds. Van Herwaar den terug tot het eigenlijke onder werp. God heeft het huwelijk ge wild, de mens moet zowel geestelijk als lichamelijk in het huwelijk staan. ken hierna het 'gebouw door Om te zien wat de meisjes hadden ge presteerd. Vooral de keuken had weer volop belangstelling. Hier kon geproefd worden van slaatjes, soep, koekjes en truffels, alles keurig door de leerlingen klaar gemaakt. In een 'hoek was een speciale paas- tafel opgesteld om te laten zien hoe een paastafel er wei-voorzien, maar toch eenvoudig uit kan zien. De maaksters van dit alles waren Maya van Splunder, Addi v. d. Zande en Anneke Dalebout, die ook de eieren in frisse kleuren hadden -geschilderd Grote belangstelling genoot ook nu weer do nnaiklnsse, waar tal van fraaie en moderne werkstukken de aandacht hadden. Voor situaties, waarin zwangerschap moet worden voorkomen, werd een viertal manieren behandeld. Spreker stelde het zo, dat de mens op het terrein van gezinsvorming een be paalde verantwoordelijkheid heeft te dragen tegenover God, de partner, zichzelf en zijn gezin. Wanneer de medicus adviseert om te beperken, meet dit met goedvinden van beide huwelijkspartners geschieden. Bid dend en gelovend zal men een beslis sing moeten nemen. Dokter Frumeau gaf hierna een voortzetting van het onderwerp, van uit zijn gezichtshoek bekeken. Als motieven van het hoofdbestuur der N.C.V.B. om dit onderwerp behan deld te willen zien, noemde spreker: 1): dat er bepaalde levensgewoonten ontstaan zijn, waarbij de mensen niet weten of zij 't goed doen en 2): dat er bepaalde propaganda is ontstaan, waarbij al te makkelijk er toe wordt overgegaan, om jonge mensen arti kelen te verschaffen om het kinder tal te beperken. Dit laatste is men senwerk, waarmee men vastloopt. Geen vaste getalsnorm Met weglating van alle randgeval len, behandelde spreker de gezins vorming in een normaal gezin. Men moet zijn kinderen opvoeden licha melijk en geestelijk „in de voorzegde leer". Dat kost tijd, inspanning, over gave. Van geval tot geval zal het zeer verschillend zijn, men kan geen bepaald aantal kinderen per gezin noemen als norm. Er zijn bepaalde gezinnen, waarvan de vrouwen het aantal kinderen dat zij hebben, niet aankunnen. Dan ligt het op de weg van dokter en predikant om erover te spreken. Kinderzegen moet kin derzegen blijven en geen kindervloek worden. Vóór het huwelijk is spre ken met een vertrouwenspersoon zeer gewenst. Men moet ieder kind opnieuw als een geschenk zien. Ook dokter Frumeau sprak over manie ren, waarop gezinsuitbreiding tijde lijk of voorgoed voorkomen kan wor den. Bij advies geven ten deze, be trekt men de mensen in een gewe tensconflict. Persoonlijk is men ver antwoordelijk tegenover God. Men moet niet redeneren als volgt: er worden teveel kinderen geboren, dus beperken. Verantwoorde gezinsvor ming is niet alleen remmen, maar ook opbouwen. Na de pauze werd een groot aan tal vragen beantwoord. Scheepvaartberichten Esso Amsterdam (t.), 12-4 van Marsa El Brcga naar Rotterdam. Korcnia (t.), 11-4 te New York. Koratia (t.), 11-4 van Curagao naar Perth Amboy. Pendfocht, 13-1 tv Sete verwacht. Philippia (t.), 11-4 te Pernis. Uitslagen en standen tafeltenniscompetitie Lyceum Hoofdgroep: I. A. van Vloten-W. Keuning 1-2; K. v. d. Heuvel-R. Tangeman 2-0; W. de Vos-R. Tangeman 2-1; W. de Vos-K. v. d. Heuvel 0-2. Gesp. pnt. E. Franke 8 14 A. van Vloten 6 10 W. Keuning 6 8 W. de Vos 8 6 J. v. d. Heuvel 8 6 R. Tangeman 8 0 II. H. Heringa-R. Huneman 1-2; P. v. d. Hulle- R. Huneman 2-0; H. Hage-H. Heringa 2-0; H. Heringa- J. Goedegebuure 1-2; P. v. d. Hulle- H. Heringa 2-1. Gesp. pnt. H. Hage 10 20 J. Goedegebuure 10 16 P. v. d. Hulle 10 10 J. Rosink 9 8 H. Heringa 9 2 R. Huneman 10 2 III. W. Doornenbal-J. Elzerman 0-2. Gesp. pnt. H. Verschuur 8 14 R. de Rijke 7 10 H. Meier 7 10 C. Hogerheijde 8 6 J. Elzerman 7 4 W. Doornenbal 7 0 Bijgroep: A. P. v. d. Hulle-H. v. d. Zande 1-2; C. Dogger-H. v. d. Zande 0-2; M. Berman-M. Schilp 0-2; M. Ber- man-P. v. d. Hulle 0-2; H. Simons- P. v. d. Hulle 2-1. Gesp. pnt. H. v. d. Zande 8 16 P. v. d. Hulle 9 12 M. Schilp 8 10 H. Simons 7 6 M. Berman 7 2 C. Dogger 9 2 B. T. Visser-F. Vis 2-0; W. v. He- mert-C. Heijboer 0-2. Gesp. pnt. T. Visser 9 16 C. Heijboer 9 14 F. Vis 8 10 A. Franke 7 6 W. van Hemert 9 4 K. Jansen 10 2 De vet gedrukte namen van spe lers zijn reeds zeker van een plaats in de finale. Ingezonden mededeling S EIKE DAG3 maanden langheeft iedereen die een nieuwe flets koopt, tie kans die flets cadeau te krijgen Vraag «r meer oyer aan uw fietsen- handelaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 3