VESPAI Landbouw en Veeteelt Gemeenteraadsvergadering Brouwershaven TAFELKLEDEN TUINMAN Zn. SCOOTERS ANKER, Zierikzee STAD EN PROVINCIE Prins Bernharcl te Renesse Z.K.H. Prins Bernhard opende deze week de Outward Boundschool te Renesse. Men ziet de prins bij het betreden van het terrein van slot „Moermond". Rechts van hem de voorzitter van de Raad van Toezicht der Stichting „Outward-Bound"-scholen in Nederland, dr. J. Ph. Backx, links van hem de directeur der school de heer J. H. Ranft. Tijdens de aanwezigheid van de prins gaven de leerlingen der school demonstraties, die niet alleen de aandacht van de prins vroegen, maar ook vaak zijn lachlust opwekten. Op deze foto ziet men de jeugd aan het oefenen. Een kletsnat gespoten Outward Bounder, die zichzelf met een touw uit de „brandende" toren van „Moermond" heeft gered, wordt door kameraden weggedragen. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). Bejaarden te Brouwershaven vierden het Paasfeest De bejaarden te Brouwershaven hebben in het jeugdgebouw hun Paasfeest gevierd, waarvoor veel belangstelling bestond. Een wel komstwoord ufcrd gesproken door de presidente, mevrouw Vermeulen, waarna de middag verder werd ge vuld met diverse spelen, het houden van een verloting en traktaties. Aan het einde der bijeenkomst vereerden burgemeester A. H. Ver meulen en wethouder L. M. Moer mond de bejaarden met een bezoek, wat bijzonder op prijs werd gesteld. Er werd besloten om in mei een uit stapje te maken naar de westhoek van Schouwen. De jaarlijkse reis overwater, waarvan de organisatie thans in handen is bij het bestuur van de Bond Ouden van Dagen zal deze zomer gaan naar de „Efteling" te Kaatsheuvel, waarvoor tevens het college van burgemeester en wethou»- *- ders werd uitgenodigd, welke reds toezegden bijzonder gaarne deze tocht te willen meemaken. Naast de gebruikelijke huis-aan- huis-collcktc met medewerking van de muziekvereniging „Apollo", zal ook nog een oliebollendag worden gehouden, teneinde de benodigde financiën bij elkaar te krijgen. Praten over 1 mammoetwet i DEN HAAG, 12-4. De voorzit- <j ter van de Tweede Kamer, mr. *1 L. G. Kortenhorst, heeft don- derdagmiddag in de openbare *j vergadering van de Kamer o. m. medegedeeld dat minister *j Cals in totaal zes uur en vijf- lig minuten over dc mam- moetwet aan het woord is ge- iveest. Deze mededeling, mis- schien gegrond op de uitkomst van een rekenmachine, stemt echter niet overeen met dc menselijke berekening die voor 'X de, over vier dagen verdeelde, redevoering van minister Cals in totaal op acht uur en negen minuten uitkomt. y Bestrijding van kopziekte Het intensieve wetenschappelijke onderzoek naar de achtergronden van de kopziekte dat verricht wordt door instituten in Wageningen, be gint geleidelijk praktische resultaten af te werpen. Kopziekte blijkt hoofd zakelijk een gevolg te zijn van een tekort aan magnesium bij de koe. Daarom moet de nodige aandacht aan de magnesium bij de bemesting en rundveevoeding worden geschon ken, terwijl verder de invloed vap kali en stikstof (ruw eiwit) ook niet uit het oog mag worden verloren. Is de veehouder ondanks de ge nomen voorzorgen in bepaalde ge vallen toch nog bevreesd voor het optreden van kopziekte in een be paald perceel, dan kan snel-minera- lenonderzoek uitkomst geven. Het onderzoek wordt verricht door het Bedrijf slaboratorium voor Grond en Gewasonderzoek te Oosterbeek en de veehouder heeft binnen vier dagen de uitslag terug. De onder- zoekkosten a f 17,60 spelen een ge ringe rol als men bedenkt dat een goede melkkoe altijd meer dan 1000 gulden kost. Humus en kunstmest De bio-dynamici propageren een uitsluitend gebruik van organische meststoffen. Kunstmest zou schade lijk zijn voor de gezondheid van mens en dier; het gehalte aan vita minen van de groenten zou te laag liggen e.d. Dit soort beweringen be rust echter op geen enkele serieuze proef. Studies van <ie landbouw school te Grignon schijnen daaren tegen juist het omgekeerde te bewij zen. In elk geval staat wel vast, dat de door de oogst aan de grond ont trokken voedingsstoffen weer moe ten worden teruggegeven in welke vorm dan ook. Anders loopt de vruchtbaarheid van de grond zeker terug. Het is echter evenzer npdig het gehalte aan organische stof van de grond op peil te houden. Organi sche en minerale stoffen zijn dus beide nodig. Ze werken elkaar niet tegen, integendeel, bij gebruik van beide komt ieders werking beter tot zijn recht. LAND- EN TUINBOUW Het Landbouwschap over Omzetbelasting DEN HAAG, 12-4. Het Landbouw schap heeft de Tweede Kamer in een brief gevraagd te bevorderen, dat room, koffiemelk, melkpoeder, vla en chocolademelk worden vrij gesteld van omzetbelasting. De staatssecretaris van financiën wil, naar uit de Memorie van toelichting bij het wetsontwerp tot wijziging van de omzetbelasting en uit een voordien door hem aan de Kamer geschreven brief blijkt, die vrijstel ling niet. Hij vindt dat de verdere valorisatie van de melk noch de si tuatie in de zuivelindustrie zo'n vrij stelling wettigen en bovendien dat de genoemde produkten niet tot de noodzakelijke levensbehoeften wor den gerekend. Het Landbouwschap is ihet daar volstrekt niet mee eens. Vrijstellen van omzetbelasting van deze pro dukten kan leiden tot een beter tot waarde brengen van de melk, vindt het en het niet benutten van deze mogelijkheid lijkt moeilijk verenig baar met het valorisatiestreven van de minister van landbouw en vis serij. Administratieve vereenvoudiging De vrijstelling zou een administra tieve vereenvoudiging betekenen, want nu wordt met de hand van de fiscus iets genomen, wat door de tussenkomst van de minister van landbouw en visserij weer als pro- ducentensteun aan de ondernemers in de landbouw wordt teruggegeven. En de aard van de in het geding zijnde produkten verzet zioh volgens het landbouwschap ook niet tegen de vrijstelling. Pap en yoghurt zijn al vrijgesteld, waarom 'dan geen vla? vraagt het zich af. De sterk toene mende omzet van koffiemelk wijst uit, dat ook dit produkt allerminst meer een luxe karakter draagt. Wild is vrijgesteld en in het wetsontwerp wordt voorgesteld die vrijstelling uit te breiden tot wild in verduurzaam de vorm. Voor het Landbouwschap reden om zich af te vragen waarom melk in verduurzaamre vorm niet vrijgesteld zou worden, nu gewone melk al vrijgesteld is. Ingezonden mededeling Aan het slot van deze middag werd een dankwoord gesproken door mej. S. Grootjans, waarna alle aanwezi gen voldaan en beladen met krente- bollen, belegde broodjes en gekleur de paaseieren huiswaarts keerden. Prachtige zuiver wollen kamgaren en bijpassende kleedjes in vele dessins en kleuren van KUNSTWEVERIJ Alléén bij: Woninginrichters Mol 19 Zierikzee Donderdagavond is in Bridgend opnieuw een pokkenpatiënt overle den, dc zevende in zeven dagen. Het zijn allen verpleegden van een zie kenhuis voor geestelijk gestoorden. Negen andere patiënten, van wie er drié ernstig ziek zijn, verblijven nog in puarantaine. op dinsdag 17 april Op dinsdag 17 april a.s. komt de raad der gemeente Brouwershaven in openbare vergadering bijeen in het Plaatsenhuis te Dreischor, des avonds 7 uur. De agenda vermeldt o.m. verlenging ontruimingstermijn woning te Zonnemaire; wijziging Algemeen Ambtenarenreglement en Uitkeringsverordening; verlenging eervol ontslag aan de heer A. van Oeveren als onderwijzer aan de openbare lagere school te Dreischor; verlening eervol ontslag aan mej. E. W. v. d. Meer als onderwijzeres aan de openbare lagere school te Noordgouw; wijziging der verorde ning rioolbelasting; iedem op de besmettelijke ziektengelden; idem op de vermakelijkheidsbelasting; idem op de hondenbelasting en id. op de begrafenisrechten; wijzi ging der leges verordening; vaststel ling verordening- op de badhuis rechten; adhesiebetuiging motie ge meenteraad van Aardenburg; vast stelling 11e wijziging der begroting 1961; vaststelling 2e wijziging dei- begroting 1962. Inzake realisering bouwvolume 1962 delen b. en w. de raad mede, dat aan de gemeente Brouwersha ven twee Woningwetwoningen zijn toegewezen. Bouwen te Zonnemaire Gezien de woningtoestand in de vier kernen verdient het volgens het college de aanbeveling, dat dit bouwvolume gerealiseerd dient te worden in Zonnemaire, aangezien daar de meeste krotwoningen zijn. B. en w. hebben zich voorgesteld, dat op de plaats waar thans nog de schuur staat van de erven de Rijke inplaats van twee Woningwetwonin gen een drietal bejaardenwoningen zouden moeten verrijzen. Ingezonden mededeling SPORT WANDELSPORT De 25 km wandeltocht op Schouwen-Duiveland Door verschillende omstandighe den is de datum voor de 25 km wan deltocht op Sohouwen-Duiveland een week vervroegd moeten worden, zodat deze tocht niet op zaterdag 26 mei, doch op zaterdag 19 mei a.s. gehouden zal worden. Nu dan eindelijk het weer een Iente-achtig karakter gaat krijgen, hebben de deelnemers en deelneem sters een goed'e gelegenheid met de training te beginnen( waardoor zij dus nog 5 weken tijd hebben) om op bovengenoemde datum fit aan de start te kunnen verschijnen. Gaarne wekken we alle wandel- sportliefheb(st}bers nog eens op 19 mei voor dit jaarlijkse sportevene ment vrij te houden, opdat dit weel een groot succes mag worden. VOETBAL M.E.V.O. I-Terneuzense Boys I De, wegens terreinafkeuring j.l. zaterdag niet doorgegane thuiswed strijd voor MEVO tegen Terneuzen- se Boys, wordt nu morgen (zater- dag)middag op het sportpark „Ban- nink" gespeeld. De Boys, die thans de 2e plaats op de ranglijst innemen slaan in de 4e klasse een goed fi guur. Zij beschikken over een tech nisch 'goede, snelle en getrainde ploeg, zodat MEVO, dat weer niet volledig kan uitkomen, een zware wedstrijd te wachten staat. Veel zal ervan afhangen of de verdediging der thuisclub, die tegen Smerdiek zo'n goed figuur maakte, bestand zal zijn tegen de produktieve voorhoede der gasten, waarbij vooral veel van dc reserve-doelman zal afhangen. Bij gunstig weer zullen de voet balliefhebbers kunnen genieten van een goede wedstrijd waaraan oen bezoek zeker is aan te bevelen. Tevens zal de raad zich dienen te beraden over een verzoek inzake aankoop grond door de firma sme derij Kesteloo te Nieuwerkerk, gem. Duiveland, welke voornemens is in de kern Brouwershaven een be drijfje te stichten, waar jachten ge bouwd kunnen worden. Deze firma heeft het oog laten vallen op grond langs de Havenhool'ddijk (het pla teau). Er zal dan een loods bene vens hijsmast worden geplaatst. B. en w. zijn van mening, dat het aan beveling verdient de stichting van dit bedrijfje te bevorderen, temeer daar de stichters tevens huisvesting zullen vragen in Brouwershaven. Als laatste belangrijke punt voor de nieuwe gemeente Brouwershaven zal de reorganisatie der brandweer worden besproken. Ingezonden mededeling snel sterk Het meest verkocht diverse modellen voorradig bij Weekeinde ARTSENDIENSTEN ZIERIKZEE: dokter C. M. v. Hoorn, telefoon (01110)-2080. MIDDENSCHOUWEN: dokter If. Backer, Noordgouwe, tel. (01112)-480. DIERENARTSEN C. J. H. Scheuerman, Zierikzee, tel. (01110)-2180. Door een mijngasontploffing op 350 meter diepte in een steenkolen mijn bij Aberdare in zuid-Wales zijn donderdag negen arbeiders om het leven gekomen en negen gewond. De aardappelsituatie DEN HAAG, 12-4. Naar het A.N.P. verneemt heeft de minister van landbouw en visserij vanmiddag met vertegenwoordigers van het pro- duktschap voor aardappelen verga derd ter bespreking van de aardap pelsituatie. Daarbij zijn zowel de exportpositie, de binnenlandse voor ziening als de prijsontwikkeling van de laatste tijd onder ogen gezien. Verwacht wordt dat de minister spoedig zal bepalen, of enig ingrij pen van de overheid met nuttig ef fect en zonder ontwrichting van de aardappelmarkt mogelijk is. HAAMSTEDE Het sociaal toerisme Uitgaande van de Prov. V.V.V. zal op woensdag 9 mei a.s. alhier een bespreking worden gehouden over het sociaal toerisme, onder het mot to: „Waarom moet er geordend wor den?" Aanwezig zullen zijn verte genwoordigers van de V.V.V.de A.N.W.B. en eventueel de Ned. Kam- peerraad, die als sprekers zullen op treden. Het is echter de bedoeling, dat in een uitgebreide discussie „de zaal" zich uitspreekt over de onder- werpelijke problematiek. Voor het bloemisten-examen, gehouden aan de Vakschool voor bloemisterij te Aalsmeer, slaagde o.a. onze dorpsgenoot Kees Beije Jz. Eindles verkeerscursus Maandagavond a.s. heeft in een lokaal der Tuinbouwschool de eind les plaats van de tweede verkeers cursus. KERKWERVE Feestviering op 5 mei De Oranjevereniging te Kerkwerve hield voor het bespreken van het feestprogramma voor de viering van Koninginnedag een vergadering. Van 'iedere vereniging waren voor deze bespreking twee bestuursleden uit genodigd. Gezamenlijk werd het volgende plan uitgestippeld. De feestdag zal gehouden worden op zaterdag 5 mei a.s. Programma: 9.00 uur: Gezamen lijke kerkdienst en medewerking zangvereniging; 10 uur: kinderspe len op bet sportveld; 14 uur; op tocht met medewerking van de mu ziekvereniging „Con Amore" te Noordgouwe. Deelgenomen wordt met versierde wagens, fietsen, enz.; 16 uur: volksspelen; 19.00 uur: ge- costumeerde korfbalwedstrijd; 19.50 uur: veteranen-voetbalwedstrijd; 20.45 uur: lampionoptocht; 21.45 uur concert door „Con Amore". BRUINISSE Kandidatenlijst A.R. kiesvereniging Door de A.R. kiesvereniging te Bruinisse is voor de a.s. gemeente raadsverkiezing de volgende kandi datenlijst opgesteld: 1. L. J. Hooger- heijde; 2. Jst. Haak; 3. L. bij de Vaate; 4. L. S. Abrahamse; 5. D. van den Berg Wz.; 6. P. J. Hanse; 7. J. G. de Waal; 8. S. Beekman. De heer Henk Schikker Sz„ te Harlingen, voorheen te Bruinisse, slaagde dezer dagen in Den Haag voor het diploma 2e stuurman grote handelsvaart. Hij studeerde aan de hogere gemeentelijke zeevaartschool te Den Helder. Hij was voor zijn studie in Den Helder leerling van de Chr. Mulo-school te Zierikzee. Te koud voor corso LISSE, 12-4. Het bloembollencorso dat „Het Centrale Comité Bloem- bollencörso" in Lisse op 28 april zou houden, is uitgesteld tot een nog te bepalen datum. Het uitstel is beslo ten omdat er door het aanhoudend koude voorjaar niet voldoende hya- cinthen zijn. Ingezonden mededeling DRINK jog SI NAS gezond entSZfHej lekker OVERDENKING PALMZONDAG en Hij telde f of hem: Volg Mij". Matth. 9 9. A.s. zondag is het weer Palmzon dag, Palmarum, de dag van Jezus' intocht in Jeruzalem. De dag ook. waarop in de kerken weer vele nieuwe lidmaten zullen toetreden. Zij zullen een stap wagen en het „ja" laten horen, waarin zij belij den, dat de zin van hun leven bo ven alles gaat; leven, niet in dienst van zichzelf en hun eigenbelang, maar trouw aan Gods roep. Dal hebben velen, de eeuwen door gedaan: geantwoord op hel roepen van God. Velen bleven ook achter: zij hadden andere motieven. Hun hoofdmotief was: ik beloof iets, waaraan ik niet trouw kan blijven de kerk bestaat maar uit heel ge wone mensen, die beweren trouw te willen zijn aan God en zijn eer, maar het niet kunnen. Ik zal dat ook niet kunnen, ik kan voor mijzelf niet instaan, maar daarom wil ik dan ook niet in een kerk. Het is er maar een knoeierig gedoe; als het anders was, zou ook de wereld wel beter zijn. Ja, misschien. Wie zou er niet naar verlangen? Maar in Mattheüs 9 staat toch iets anders. Daar wordt beschreven, dat Jezus iemand bij het tolhuis zag zitten: een zekere Mattheüs. Hij zeide tot hem: Volg Mij. En hij stond op en volgde Hem. Kan het eenvoudiger? Mattheüs was een tollenaar: een collaborateur. Maar Jezus zag hem zitten en zei: Volg Mij. Toen stond Mattheüs op en ging mee. Deze tollenaar, een man die op gezag van de Romeinse bezetter de belastingen van zijn landgenoten in de en daardoor veracht was; die, zo als de schilder Hendrick Terbrug- ghen hem uitbeeldde (zie Openbaar Kunstbezit, 2e jaargang no. 28), met veel aandacht zijn geld telde, en daarin verdiept was, wordt aange sproken om te verstaan, dat de be tekenis van het leven ergens anders ligt. Dat hij leeft om te luisteren naar wat anders, dan het rinkelen van het geld. Jezus zeide tot hem: Volg Mij. En hij stond op en volgde Hem. Zij, die op Palmzondag zie open lijk bereid verklaren naar deze op roep te luisteren, zien hun leven eenvoudiger worden, niet omdat zij nu foutloos zullen zijn, maar omdat zij gaan luisteren naar een andere stem, dan de stem van het eigen belang, Z durven Laat niemand achterblijven Zierikzee. J. B. ASSENDORP DE DELTAWERKEN Verbinding tussen open water en schutsluis Donderdag werd te Bruinisse, na dat een dragline daaraan enige we ken had gewerkt, door een bagger molen, in samenwerking met een dragline de verbinding tot stand gebracht tussen het open water van de Grevelingen en de schutsluis in de Grevelingendam. Door het weggraven van een dun ne aarden wand, kwam het zeewa ter in de sluis. De schutsluis kan nog niet worden gebruikt, omdat de deuren nog niet gereed zijn. BRUG Het hoeft niet, maar niets kan zo permanent zijn in Nederland dan het semi-permanente, een dwaas woord voor tijdelijk. Zo bijvoorbeeld de tij- .delijke Bailly-kippebrug bij Oud- Gastel, waar ook heel wat Schou- wen-Duivelandse auto's over heen snorren, op weg naar streken waai de chauffeurs het al of niet commer ciële geluk menen te kunnen vinden. Zo ook deze week, toen een Zierik- zees' zakenman de neus van zijn auto behoedzaam (want zo is hij wel) binnen de leuningen van de brug slak. Juist voorzichtig genoeg om boven gekomen te ontdekken, dat er van de andere zijde ook een auto de brug was opgereden. Passeren is op dat kippegeval niet mogelijk en in beide auto's was er een korte aarze ling, die de Zierikzeese chauffeur doorbrak met het - alweer behoed zaam - achteruit rijden, om zijn te genligger gelegenheid te geven door te komenBeneden op de weg werd even gewacht, maar er kwam geen auto. „O, hij wil mij laten voorgaan", dacht onze stadschauffeur en weer reed hij de brug op. Toen hij op het vlakke gedeelte was gekomen, zag hij echter juist de neus van de an dere auto weer boven komen. Het was dus geheid een geval van „l'lüs- torie se repète", een zich herhalende geschiedenis, die zich tot in het on eindige zou hebben kunnen uitstrek ken. We vinden dit een vermeldens waardig geval omdat men ziet hoe het peilen van de bedoelingen van de „tegenstander" een riskant spel is, met een grote kans op vergissin gen. Toch is er ivel enig systeem in te brengen, net tls bij het schaak spel of het kinderlijk spelletje: „wel ke hand heb je liever, de rechter of de linker?" Wie zich begraaft in de gedachtengang van degene, die de handen achter de rug heeft, kan het zeker tol vijfmaal goed raden bren gen. Maar daarna wordt het hoogst onzeker. Overigens ahoeer teveel psycholo gie waarschijnlijk, want de Zierik zeese automan is nog een keer net jes achteruit gereden, niet echter voordat hij door het raam een schichtige handbeweging naar zijn tegenligger had gemaakt en duide lijk had gemompeld: „man, kom toch deu". De man kwam deuHet bleek een humorist te zijn, die het komische van het geval snapte en stralend lachend voorbijreed. Een leukerd dus, waar toe zuinig op moeten zijn, want wat begint men in vredesnaam met een humorloze zuurpruim op zo'n moment cn in zo'n situatie. Niets dachten tee EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 2