DE ZIERIKZEESCHE COURANT Maandag 16 april hervatten V.S. en Rusland het Berlijn-gesprek Nieuwe besprekingen met de Russen over Berlijn Engelsen gooien miljoen liter melk in verlaten mijn Op liet onderivatermassage)-matje Aanvallen van rode opstandelingen op regeringstroepen WAr 1EQT DE bilt Brief van Salan Fascistenleider in proces-Jouhaud 'gearresteerd Provinciale Staten van Zeeland joegen Seheldebrug-kogel door de kerk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 13 APRIL 1962 118e jaargang no. 19159 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, lel. 01110-2255 Na 18.00 uur: lel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman 6> Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, O dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 I OtOrCDOrtaïe llCllCSSC! Z16 0321119 Z cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. 1 O 1 O Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Geheime nota over storing in lucht-corridors WASHINGTON, 12-4. Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie hun verkennende besprekingen over de situatie in Berlijn, a.s. maandag, 16 april, in Washington zullen her vatten. De besprekingen zullen worden ge voerd tussen de minister van Buiten landse Zaken Dean Rusk en de Sow- jet-ambassadeur Dobrynin. De woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken, die de hervatting van het overleg bekend maakte, zei dat zulks geschiedt op initiatief der Verenigde Staten. De luchtcorridors De woordvoerder, Lincoln White, onthulde nog, dat de Verenigde Sta ten, Engeland en Frankrijk op 24 maart een tot nu toe geheim geble ven nota naar Moskou hebben ge zonden over het hinderlijke Russi sche optreden in de Berlijnse lucht corridors. White, die zei geen bijzon derheden over de nota te kunnen geven en ook niet te weten of de Sowjet-Unie er al op heeft geant woord, wees er nog op, dat op het zelfde tijdstip de Amerikaanse en Britse ministers van Buitenlandse Zaken in Genève krachtig bij Gro- miko over dezelfde kwestie hebben geprotesteerd. Ambtenaren van het ministerie van Buitenlandse Zaken merkten nog op, dat de nota van 24 maart het Westen een nieuwe gelegenheid had geboden hun bezorgdheid ten aanzien van Berlijn te herhalen en Frankrijk, dat niet aan de ontwapeningsbesprekin gen in Genève deelneemt, in staat had gesteld zich bij de protesten bij Moskou aan te sluiten. Ondanks protesten LONDEN, 12-4. Ondanks protes ten van mensen die zich bezig hou den met het verlichten van hongers nood zal meer dan een miljoen liter Engelse melk die anders misschien naar behoeftige mensen in het bui tenland zou zijn gezonden, in een verlaten kolenmijn worden gestort, zo is door een regeringswoordvoer der, de melkafzetraad en het hulp comité te Oxford bekend gemaakt. Tien dagen geleden is in verband hiermede een geschil ontstaan toen de raad had verklaard dat geduren de de twee weken met de grootste melkproduktie dit jaar een overschot aan taptemelk zou moeten worden vernietigd. Hierop volgden protesten in het Twee jongens verdronken APPINGEDAM, 12-4. Donderdag- avond omstreeks half zeven zijn te Wirdumerdraai in de gemeente Lop- persum twee jongens te water ge raakt en verdronken. De jongens, een 15- en een 17-jarige zoon van de familie A. van der Berg in Wirdu merdraai waren met hun roeibootje op het Damsterdiep gaan varen. Op tot dusver onverklaarbare wijze zijn ze daarbij te water geraakt. Na on geveer een half uur dreggen wist men de stoffelijke overschotten op het droge te brengen. Lagerhuis, maar de Britse premier Harold MacMillan, verklaarde dat Engeland 180 miljoen pond sterling per jaar uitgeeft voor hulp aan on derontwikkelde landen en dat de uitgave van 500.000 pond van dit be drag voor het bouwen van een fa briek voor het verwerken van de taptemelk tot melkpoeder voor twee weken per jaar geldverspilling zou zijn. Het Oxford comité vond toen een onderneming in noord-Ierland beried de melk te verwerken tegen kostprijs. Maar donderdag zijn de regering, het comité en de raad over eengekomen ook deze mogelijkheid te verwerpen omdat de hoge trans portkosten naar noord-Ierland niet gerechtvaardigd zouden zijn. Nieuw-Guinea- demonstratie te Amsterdam AMSTERDAM, 12-4. Na een de- monstratie, die de Partij van de Ar beid zaterdag 14 april in Amsterdam organiseert in verband met de Nieuw Guinea-kwestie worden op een bij eenkomst in het oude R.A.I.-gebouw korte toespraken gehouden door: prof. dr. H. Kraemer, (Driebergen), prof. dr. H. R. Wijngaarden, hoogle raar aan de vrije universiteit te Am sterdam, dr. J. G. H. Tans, (Maas tricht), dr. W. T. Kroese, fabrikant te Almelo, drs. D. Roemers, voorzit ter van het N.V.V. en J. G. Suurhoff, voorzitter van de Partij van de Ar beid. BONN, 12-4. Bondskanselier Ade nauer heeft de fractieleiders op de hoogte gebracht van het Amerikaan se voornemen tot een nieuwe reeks besprekingen met de Russen over Berlijn. Van de kant van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn wordt gezegd dat het Amerikaanse standpunt ten aanzien van de status van West-Berlijn en de aanwezigheid van Amerikaanse troepen daar niet veranderd is. Volgens waarnemers blijft dan slechts over de toegang tot Berlijn, waarvoor de Sowjet-Unie onlangs een vorm van internationale arbitra ge voorstelde. Het Westen zou een volledige internationalisatie van de toegang hebben voorgesteld. Het genot van te vergeven is groter dan het genot van wraak. De strijd in Zuid-Vietnam Dit is George Pompidou, directeur van de Rothschildbank in Parijs, die genoemd wordt als opvolger van de Franse minister-president Michel Debré. Algemeen wordt aangenomen dat Debré zaterdag a.s. zijn ontslag bij president de Gaulle zal indienen. SAIGON, 12-4. Het Zuidvietname- se leger heeft bekendgemaakt dat er zondag en maandag? j.I. twee grote aanvallen van communistische op standelingen op regeringsstellingen zijn afgeslagen. Ongeveer driehonderd opstandelin gen vielen zondag de burgerwacht en de militie in het gebied van Giao Due in de provincie Dinh Tuong aan. Veertig aanvallers verloren daarbij het leven. De strijdkrachten van de regering verloren negen man aan do den. Eén man wordt vermist. De volgende dag ondernamen on geveer honderd opstandelingen met machinegeweren en mortieren een PARIJS, 12-4. De leider van het geheime leger, ex-generaal Salan, heeft in een donderdag tijdens het proces-Jouhaud voorgelezen brief de tweede man van de O.A.S. verdedigd Hij schrijft dat Jouhaud, voormalig chef van de Franse luchtmacht, de organisatie van het geheime leger wegens zijn „vurig patriottisme" had gesteund. De beklaagde „gehoor zaamde altijd mijn instructies Hij nam deel aan een verzetsbewe ging omdat hij Frankrijk trouw wil de blijven. De generaal was zijn missie getrouwWie begrijpt be ter de ziel van zijn Algerië waar hij werd geboren? Aldus de brief die uit Algiers was verzonden. WENEN, 12-4. De Weense politie heeft donderdag meegedeeld dat zij een 51-jarige tot Oostenrijker gena turaliseerde Belg heeft gearresteerd, die beschuldigd wordt van oorlogs misdaden die hij in de tweede we reldoorlog in België zou hebben ge pleegd. De man, Robert Jan Verhe len, was tijdens de Duitse bezetting plaatsvervanger van de Belgische fascistische leider Leon Degrelle en hoofd van de fascistische veilig heidsdienst. Verbelen, die sinds 1945 in Oostenrijk woonde, verkreeg in 1959 de Oostenrijkse nationaliteit. Hij werd door de Belgische justitie tweemaal bij verstek ter dood ver oordeeld. aanval ten oosten van Cao Lanh, de hoofdstad van de provincie Kien Tu ong. Het leger beschoot 4e aanval lers met artillerie, waarop dezen hun aktie staakten. Hun verliezen zijn niet bekend. Ook maakte, het leger nog melding van drie zuiveringsoperaties in de provincies Dinh Tuong en Kien Hoa, waarbij achttien opstandelingen wer den gedood en bijna tweehonderd verdachte personen gevangen wer den genomen. De nationale schuld in 1961 DEN HAAG, 12-4. De totale natio- nale schuld is in 1961 met f 376 mil joen tot f 19.439 miljoen gestegen, zo blijkt uit het verslag van de staatsschuld op 31 december 1961. Het ministerie van Financiën heeft medegedeeld dat de toeneming van de binnenlandse gevestigde schuld met f 225 miljoen het resultaat is enerzijds van de uitgifte van nieuwe staatsleningen tot een bedrag van f 650 miljoen, anderzijds van inkoop en periodieke aflossing e.d. van oude staatsleningen tot een bedrag van f 425 miljoen. De toeneming van de binnenlandse vlottende schuld met f 705 miljoen is het gevolg van de stijging van het uitstaande schatkistpapier met f 350 miljoen en van de overige binnen landse schuld (inclusief oorlogsscha de en watersnoodschade) met f 355 miljoen. Historisch besluit voor Zeeland Droog weer Verwachting tot zaterdagavond: Droog weer met zonnige perioden; overwegend matige noordelijke wind; weinig verandering in temperatuur, met vannacht in het binnenland op nieuw temperatuur om het vriespunt. 14 april Zon op 5.47, onder 1934. Maan op 13.43, onder 4.02. 15 april Zon op 5.45, onder 19.36. Maan op 14.46, onder 4.28. 16 april Zon op 5.43, onder 19.38. Maan op 15.§0, onder 4.52. Volle maan: 20 april te 1.34. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 14 april 11.32 v.m. 15 april 0.07 v.m. 16 april 1.15 v.m. BROUWERSHAVEN 14 april 11.07 v.m. 15 april 12.22 v.m, 16 april 0.56 v.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied afkom stig van Groenland is via IJsland naar Schotland getrokken. Tegelij kertijd verwijderde een lagedrukge bied zich via Scandinavië naar het noordoosten. Een randstoring ervan bewoog evenwel nog over Denemarken naar het zuidoosten en veroorzaakte van daag ook in ons land tijdelijk veel bewolking. Voordat de bewolking ons land be reikte, was de temperatuur in de nacht in het binnenland plaatselijk tot even beneden het vriespunt ge daald. Het genoemde hogedrukge bied beweegt naar het noordelijke deel van de Noordzee en zal morgen invloed uitoefenen op het weer in ons land. De regenkansen zijn daar om klein, terwijl er zonnige perioden zullen voorkomen. De wind blijft echter in de noordhoek, zodat er in de temperatuur maar weinig veran dering zal komen. De komende nacht zijn in het binnenland weer tempe raturen om het vriespunt mogelijk. n.m. 12.57 n.m. 13.59 n.m. 23.55 n.m. n.m. 13.15 n.m. MIDDELBURG, 12-4. - Zonder hoofdelyke stemming hebben de Provin ciale Staten van Zeeland, tijdens een donderdag in Middelburg gehouden zitting, besloten tot de bouw van een brug over de Oosterschelde. De kosten van de ruim vijf kilometer lange brug met toevoerwegen worden geraamd op 70 miljoen gulden. De brug zal eind 1965 gereed dienen te zijn. Eind 1965 moet de brug gereed zijn Jubileummaaltijd worden naar de ^tdfcltjs dsk jV Dit barre voorjaar laat de dames weinig kans om zonder gevaar voor een ernstige ziekte, hun nieuwe badpak in het openbaar te tonen. Op de huis houdbeurs in het nieuwe R.A.I.-gebouw in Amsterdam kan dat echter wel. Daar kan men, als men dat zou willen, in een badkuip stappen om een de monstratie met een onderwatermassagemat pffffte ondergaan. Er was woensdagmiddag een lieve juffrouw, die het ondanksf?) de grote belang stelling deed ook (foto). Na afloop van de Statenvergade ring hebben Gedeputeerde Staten het besluit der Staten onmiddellijk door gezonden ter verkrijging van de ko ninklijke goedkeuring. De brug zal worden gebouwd door de combinatie Van Hattum en Blan kevoort N.V. te Beverwijk en de N.V. Amsterdamse Ballastmaatschappij te Amsterdam. Ter dekking van de kosten zal op de brug tol worden geheven. Voor 1966 raamt men een tolopbrengst van ruim 4l/z miljoen. In de daarop vol gende jaren zal deze opbrengst naar men verwacht regelmatig stijgen, zo dat in 1975 een verdubbeling kan worden bereikt. Zeeuwsch-Vlaanderen De Statenleden en de leden van Gedeputeerde Staten spraken van een voor Zeeland historische dag. Statenleden en vooral zij die woon achtig' zijn in Zeeuwsch-Vlaanderen bepleitte ook een vaste verbinding over of onder de Westerschelde. Una niem brachten de leden dank aan de Gedeputeerde mr, A. J. van der Weel die een groot aandeel heeft gehad in de voorbereidingen en het overleg met de regering. Dank brachten zij ook aan ir. J. G. Snip, hoofdingeni- eur-direkteur van de Provinciale Waterstaat, die, zoals de waarne mend commissaris de heer Phylipse het uitdrukte, aan het begin van zijn loopbaan met dit grootse projekt is gekomen. Industrialisatie De V.V.D.-fraktie, bij monde van de heer Hesseling, bepleitte meer aandacht van Gedeputeerde Staten voor de industrialisatie van Zeeland, omdat anders het gevaar zou kunnen ontstaan, dat de nieuwe brug „een pendelbrug" Randstad. Een telegram, waarin melding ge maakt werd van het Statenbesluit is verzonden aan de commissaris der koningin, die in het buitenland her* stel van zijn gezondheid hoopt te vinden. Het antwoord van de com missaris bracht dank en woorden van afscheid aan veertien Statenle den, waaronder vier leden van Ge deputeerde Staten die in de nieuwe samenstelling van de Staten niet zul len terugkeren. Tot hen behoort ook Gedeputeerde Van der Weel. MET DE NEUS OP HET DELTAPLAN Lyceïsten uit Bloemendaal logeren in Dorpshuis te Dreischor DREISCHOR, 12-4. Donderdag heeft het Dorpshuis in Dreischor haar poorten weer geopend door de komst van een groep jongelui uit Bloemen daal. Het zijn allen leerlingen van het Jac. P. Thijsse-lyceum en hun gemiddelde leeftijd is 17 jaar. De groep staat onder leiding van de he ren R. E. Padt en N. A. van den Heuvel. Het grootste gedeelte van de jongelui heeft de reis van Bloemen daal naar Dreischor per brommer ondernomen, terwijl een ander ge deelte per trein naar Goes is geko men en vandaar per fiets naar Drei schor is gereden. De bedoeling is dat zij van dicht bij kennis maken met het Deltaplan en hun persoonlijke visie elk afzon derlijk in een rapport samenvatten. Zo'n rapport van eigen aanschou wing houdt dan de stof van zes da gen in want de Bloemendalers blij ven tot en met dinsdag in Dreischor logeren. Ter oriëntering werden reeds donderdagavond enige film strips in het Dorpshuis vertoond waarna vandaag (vrijdag) o.a. een bezoek aan Zierikzee zal worden ge bracht waar drs. A. C. Bakker van het K.N.M.I. een uiteenzetting zal geven over de belangrijkheid van het meteorologisch instituut in ver-* band met de op grote schaal in uit voering zijnde Deltawerken in zuid west Nederland. Naar de Westhoek Vrijdagmiddag wordt een bezoek gebracht aan het natuurreservaat in DEVENTER, 12-4. In navolging van Engeland, waar men gedurende de oorlog begon met het verstrek ken van maaltijden tegen kostprijs aan zelfstandig wonende bejaarden, die niet meer zelf kunnen koken, is de Unie van Vrouwelijke Vrijwilli gers in ons land in 1954 gestart met een dergelijke activiteit onder de naam „Tafeltje dek je". De 64-jarige J. Breedenbeek uit Deventer was donderdag de 250.000ste, die een der gelijke maaltijd genoot. Op zijn pud ding stond met slagroom het getal 250.000 vermeld. Het hoofdbestuur van de U.V.V. heeft aan deze mijl paal een feestelijk tintje gegeven. de westhoek van Schouwen waarbij de heer N. H. Lysen voor de nodige voorlichting zal zorgen. Zaterdag zal de heer ir. W. J. J. van Lent uit Schuddebaurs de lyce- isten een uiteenzetting geven van de herverkaveling op Schouwen-Duive- land. Voor zondag staat een bezoek aan het Drie-eilandenplan op het programma, doch de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat hierin nog ver andering komt. Maandag 16 april zijn de Noord- Hollanders de gast van de Delta dienst van de Rijkswaterstaat en wordt naar Hellevoetsluis vertrok ken om de hier in uitvoering zijnde werken van dichtbij gade te slaan. Dinsdag - de laatste dag van hun verblijf op Schouwen - blijven de gasten in de buurt van Dreischor. Dan gaan zij nl. naar Bruinisse waar o.a. een rondvaart op het programma staat. Woensdagmorgen wordt de terugreis naar Bloemendaal aan vaard.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1