Z.K.H. Prins Bernhard bracht eerste „Zierikzeese motor" op gang Per helicopter naar Schouwen-Duiveland Hoogtijdag voor nieuwe bedrijf van Smit Bolnes N V. Outward Bound-school officieel geopend met druk op alarmschei ZIERIKZEE, 10-4. Met een gemak en een vlotte elegantie, die zo typisch voor hem zijn, heeft prins Bernhard zich dinsdag onder ons op Schouwen-Duiveland bewogen. Het was een prins, die er perfekt uit zag, gezond en bruingebrand door de Midden-Amerikaanse zon, die hij - wellicht node - een dag tevoren vaarwel heeft moeten zeggen. Zijn lichtgrijs colbertcostuum, met in het knoopsgat van de revers een witte anjer, stak charmant af tegen zijn gezonde gelaatskleur. Precies op tijd - kwart over tien dinsdagmorgen - prikte de prins de marinehelikopter, die hij zelf bestuurde, omlaag en zette hem met tumulteus en werve lend geweld neer op het graslandje, palend aan de nieuwe fabriek van Smit Bolnes N.V., die in een voor deze lente uitzonderlijk stralend zonnetje lag te wachten op de opwekkende gebeurtenissen van de dag. Toen de deur van het hefschroefvliegtuig open zwaaide, bleef de prins nog heel even zitten, een unieke kans voor de fotografen, die Zijne Ko ninklijke Hoogheid dinsdag trouwens fanatiek en aanhoudend hebben belaagd. De prins - in gezelschap van zijn adjudant de majoor-vlieger- waamemer K. van Gessel - stapte uit, overzag kort de omgeving en werd daarna welkom geheten door het lid van G.S. mr. dr. A. J. J. M. Mes - bij ontstentenis van Zeeland's commissaris mr. A. F. C. de Ca- sembroot, die voor herstel van ziekte buitenslands vertoeft, burgemees ter mr. F. Th. Dijckmeester, die niet zonder trots de hoge bezoeker Zierikzees' territoir zag betreden, door de directeur de heer D. L. H. Smit en het commissariaat van Smit-Bolnes N.V. Gezamenlijk liep men daarna, onder gezellige kout, in de richting van de fabriek, tegen over het front waarvan de Kon. Harmonie „Kunst en Eer^ stond opge steld, die vrolijke muziek de klare voorjaarslucht inzond. Velen volgden vanaf de Oosthavendijk de „blijde incomste" van de Prins der Neder landen, die na zijn Mexicaanse trip onmiddellijk beschikbaar was voor Schouwen-Duiveland en met zijn aanwezigheid hier de stelling beves tigde „dat de wereld klein geworden is". De eerste motor Doel van 's prinsen bezoek aan Zierikzee was de inwerkingstelling van de eerste V-dieselmotor in het nieuwe bedrijf van Smit Bolnes N.V. Keurig in de verf en brand schoon gepoetst stond de nieuwe motor te wachten op het grote mo ment. In gezelschap van de direc teur, de heer D. L. H. Smit, begaf de prins zich naar de motor, stapte op de stalen loopbrug rond de motor en bediende de starthandle. De mo tor gehoorzaamde als een kind aan de dwingende hand van de prins en liet vrijwel onmiddellijk zijn mono tone dreun door de fabriekshall ho ren. Twee handelingen moesten na dien nog verricht worden, nl. het in stellen van het eerste inlooptoeren tal en het in werking stellen van de waterrem, want een draaiende mo- tor moet een weerstand ontmoeten als eerste inloopbelasting. De tech nische handelingen waren een kolfje, naar de hand van de prins, die lang bij de motor vertoefde en zich over de technische bijzonderheden met de heer Smit onderhield. Een bijzondere motor, die eerste Zierikzeese diesel van Smit Bol nes door dit feestelijk gebeuren, kort na de geboorte, vastgelegd op een aan de motor bevestigd plaat gevolgen van dien, zo vervolgde hij en veel is dus nodig om werkelijke perspektieven te scheppen. De nieu we machinefabriek te Zierikzee is symptomatisch voor het vernieu wingsproces, dat de samenleving op het eiland doormaakt, op gang ge bracht in het besef dat de betere verbindingen van straks als gevolg van Deltaplan en Oosterscheldebrug, alleen deze streek nog niet aan een beter sociaal-economische struktuur kunnen helpen. Behalve betere verbindingen, moet er nog iets anders gebeuren - aldus mr. Dijckmeester - en dat andere is de industrialisatie, die de zuigkracht van de Randstad Holland kan tegengaan. Spr. toon de zich onuitsprekelijk verheugd dat Smit Bolnes N.V. het heeft aangedurfd hier te beginnen en hij dankte prins Bernhard hartelijk voor zijn bereidheid9,om naar deze nieuwe opbouw te komen kijken. Uiteenzetting De heer D. L. H. Smit gaf hierna een korte uiteenzetting over de be weegredenen van de directie het be drijf te Zierikzee te bouwen. Hij on derstreepte dat de plannen keurig gelukt zijn en de bouw - door het Aannemersbedrijf Dirk Verstoep te 's-Gravenhage - in bijzonder vlot tempo is uitgevoerd, gelet op het feit dat de eerste paal in maart 1961 de grond inging. Met behulp van een tweetal ma quettes gaf de heer Smit de prins hierna een uiteenzetting van de in deling van het bedrijf, wijzend op de mogelijkheid tot uitbreiding in de toekomst, wat betreft de ter plaatse aanwezige ruimte. Ongedwongen gesprekjes Na de inwerkingstelling van de motor maakte de prins een rond gang door de fabriek, waarbij hij zich door de directeur uitvoerig liet inlichten en de gelegenheid te baat nam met verschillende werk nemers een praatje te maken. Zo vroeg hij aan de heer A. Bil te Ouwerkerk: „hoe het ging". Nu het ging best met de heer Bil en hij vertelde de prins „uit de landbouw" te zijn gekomen en eerst te zijn op geleid te Kinderdijk. Zo vroeg de prins ook aan de heer W. Zandijk te Renesse hoe zijn „industrieachter grond" was. Dat bleek de „omscho ling" te Bergen op Zoom te zijn. De jongste werknemer, R. Steur, ver telde de prins de sprong naar Smit Bolnes na de technische school te hebben gemaakt. Na de rondgang door de fabriek begaf de prins zich naar buiten en wandelde naar de loswal, waar de 60-tons kraan staat gemonteerd, on misbare lastentiller voor het bedrijf. Met de kraan werd een frame van een motor uit een schip omhoogge- hesen en - na wat passen en meten - netjes neergezet op een lorry voor transport naar de fabriek. Fraai geschenk Ruime tijd was er - gelet op het schema - toen nog over, voor een gezellig kopje koffie in de kantine van de fabriek. Het was hier dat de president-commissaris de heer L. C. Smit, prins Bernhard een fraaie verrekijker aanbood. De heer Smit bleek sterk in verrekijkers schen ken, want hij deelde de prins mede, dat hij reeds de eer had gehad een verrekijker te mogen aanbieden aan prinses Juliana. Dat was in 1933 bij gelegenheid van de proefvaart van de sleper „Zwarte Zee". Hij had bij gelegenheid van 's prinsen komst aan een analoog geschenk gedacht. Even voor twaalf uur verliet de prins per auto de fabriek van Smit Bolnes, niet dan nadat hij zijn naam had gezet in een speciaal ont worpen gastenboek. Het was dins dag voor het nieuwe Zierikzeese be drijf een onvergetelijke dag. rtHÜP je, met het opschrift: „Z.K.H. Prins Bernhard, Prins der Neder landen, heeft deze motor, als eer ste vervaardigd door motorenfa- briek Smit Bolnes N.V. te Zie rikzee, op 10 april 1962 in bedrijf gesteld". Welkomstwoord mr. Dijckmeester Tevoren was prins Bernhard in de hall van het fabrieksgebouw harte lijk verwelkomd door burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester, die herin nerde aan vorige bezoeken van de prins, tijdens en kort na het ramp- gebeuren van 1953. Mr. Dijckmeester citeerde de veelvuldig gehoorde ver zuchting van toen: „Is het mogelijk hier nog ooit een normale samenle ving te beginnen?" Inderdaad bleek het mogelijk - zo vervolgde hij - en er was grote moed voor nodig, een moed die door de bevolking werd opgebracht en die in belangrijke mate werd gestimuleerd door de le den van het Koninklijk Huis, die door hun durende, warme belang stelling de bevolking een hart onder de riem stak. In het kort de Schou- wen-Duivelandse situatie uiteenzet tend, wees spr. op de vernieuwing van deze streek, waardoor winst ge boekt werd, maar waarbij ook veel verloren is gegaan. Nog altijd is het een „geïsoleerd gebiedje", met alle Door overstromingen in de noor delijke kustgebieden van Nieuw Zuid-Wales, in Australië, zijn dui zenden mensen van de buitenwereld afgesloten. Twee treinen met enkele honderden passagiers, kunnen door het hoge water niet meer verder. Uit welingelichte bron in Algiers is vernomen, dat in het gebied van Duperre, aan de voet van het Ouar- senis-gebergte in Algerië, een ster ke O.A.S.-groep slaags is geraakt met gewapende mohammedanen. Een dertigtal O.A.S.-ers zou gesneuveld zijn. Scheepvaartberichten Acmaea (t.), 10-4 te Cardon. Lemsterkerk, 10-4 van Rotterdam naar Londen. Lelykerk, pass. 10-4 Vlissingen, 10-4 van Antwerpen naar Bremen. SPORT VOETBAL Jeugd-Aktie Polio Het comité Zwaluwen Jeugd-Aktie Polio 'heeft besloten ook in Zeeland dit. jaar weer met haar aktie ten behoeve van het Prinses Beatrix- Poliofonds voort te gaan. Het ligt in de bedoeling, om in verschillende delen van Zeeland wedstrijdreeksen te organiseren. Vorige jaren werd hieraan alleen deelgenomen door z.gn. pupillen, maar aangezien slechts weinig verenigingen de be schikking hebben over pupillenelf- tallen, heeft men besloten om ook de B-junioren aan deze reeksen te laten deelnemen. Voor deze reeksen zullen geen standenlij sten worden samengesteld en 'geen prijzen beschikbaar worden gesteld. Het inschrijfgeld per elftal bedraagt 10 gulden, terwijl voor iedere deelnemer 25 cent betaald moet worden. Het is de bedoeling dat de spelertjes zelf via hun ver eniging dit bedragje betalen en dat zij ervan in kennis worden gesteld dat zij die dag zonder belang van eerste of laatste plaats of prijs spe len voor hun zieke en misdeelde ka meraadjes. De wkedstrijd-reeksen zullen worden gespeeld op zaterdag 30 juni op nog nader aan te wijzen plaatsen. Het provinciaal comité verzoekt de verenigingen voorts om bij één van hun thuiswedstrijden een col lecte te willen houden t.b.v. het Poliofonds of daarvoor b.v. een vriendschappelijke wedstrijd te spe len. Prins Bernhard op slot „Moermond" Belangrijke bijdrage tot opvoeding van de jeugd'' (Van onze redakteur) RENESSE, 10-4. Z.K.H. Prins Bernhard heeft dinsdag - de dag van zijn komst - netjes in tweeën geknipt. De morgenuren waren be stemd voor Zierikzee, de middag was uitgetrokken voor Renesse, waar de prins de, in het vroeg 16e eeuwse ;- geheel gerestaureerde - slot „Moermond" ondergebrachte Outward Boundschool met een korte toespraak en 't drukken op 'n alarm- schel officieel heeft geopend. Ook Renesse ademde de sfeer van een feestelijk gebeuren, met name in de omgeving, die herinneringen heeft aan zoveel triests in een nabij en wat verder verleden. Op deze ge denkwaardige dag echter was de vreugde onvermengd, hetgeen zjjn vertolking vond in het stralend rood-wit en blauw van de vlaggen, die dorp en omgeving markeerden. In de nog wat grijze sfeer van een vroege voorjaarsdag, zij het zo nu en dan doorschoten met wat zon, lag Slot „Moermond" te wachten op de gebeurtenissen van de dag. Op een met witte lappen gemarkeerd terreintje vlak bij het slot daalden de twee helicopters van de Marine rond 2.30 uur; de 'hoge bezoeker en zijn gezelschap als het ware bij de voordeur van „Moermond" neerzet tend. Persmensen en de politie ble ken erin geslaagd het met auto's en motoren toch tegen de hefschroef vliegtuig te hebben kunnen opne men, want zij waren vrijwel gelijk tijdig met de Prins ter plaatse. De slotbrug was aan weerszijden gemar keerd door de leerlingen, die voor deze gelegenheid hun stoerste pakjes hadden aangetrokken. Bij de ingang van het kasteel werd de directeur van de Outward Bound-sohool, de heer J. H. Ranft aan de Prins voor gesteld, waarna men gezamenlijk naar de vergaderzaal wandelde, waar spoedig ieder een plaatsje had gevonden. Na ingeleid te zijn door de voor zitter van de raad van toezicht dei- stichting Outward Bound, dr. J. Ph. Bakx verkreeg Prins Bernhard het woord. Meteen deelde hij het aan wezige publiek mede, niet van lange speeches te houden en met zijn toe spraak - kort en bondig - bewees hij dat 't geen loze frase was. Reeds vo rig jaar is de Outward Bound school te Renesse in het fraai gerestaureer de slot van start gegaan en de Prins herinnerde eraan dat de school in tussen al heel wat leerlingen heeft afgeleverd. „Het is de eerste school in Neder land", zo zeide Prins Bernhard, „ge baseerd op het oeroude principe van het „mens sana in corpore sano" - een gezonde geest in een gezond lichaam - en hij achtte de stichting van de school een belangrijke bij drage tot de opvoeding van de Ne derlandse jeugd. Het essentiële van Outward Bound Tevoren had dr. Backx zijn vreug de erover uitgesproken dat de stich ting over het fraaie gebouw „Moer mond" de beschikking kon krijgen. Hij dankte voor de velerlei steun ondervonden bij de totstandkoming van de eerste school van dit type in Nederland. De president van The Outward Bound Trust, de Engels man Sir Spencer Summer M. P. me moreerde het begin van Outward Bound in zijn land zestien jaar ge leden en wees erop dat het essen tiële van de grondgedachte van Out ward Bound zich moeilijk laat uit drukken en nog minder in beeld brengen. Spr. zeide onder hilariteit dat hij in het „House of Commons" op dit moment feitelijk aanwezig had moeten zijn, maar hij kon zich moeilijk voorstellen dat daar be langrijker zaken aan de orde komen dan hier te Renesse. Hij wees op de problemen van de begintijd om dat het 'hier ging om een nieuwe conceptie. Na bezoeken aan de ver schillende centra van Outward Bound, was spr. overtuigd dat men op de juiste weg is naar het doel van de Outward Bound, het aan kweken van allerlei positieve eigen schappen die de jongemens tot een persoonlijkheid maken. Hij bracht daarna de hartelijke groeten van Outward Bound in Engeland over aan de school te Renesse. Een Duitse stem. Tot slot sprak Georg Wilhelm Prinz von Hannover, leider van een jongensinternaat in Zuid-Duitsland, waar jaarlijks Nederlandse en Duit se jongeren samenkomen en samen werken: De Prins van Hannover had ook samengewerkt met Neder landse jongensgrocpen in Grieken land, toen een deel der Ionische eilanden door een aardbeving was getroffen. Hij prees het uithoudings vermogen en do taaiheid van de jongens die hierbij werden ingezet en. hij zag in het algemeen de sa menwerking tussen jongelui van verschillende landen als een moge lijkheid de tegenstellingen opzij te zetten en te werken in de richting ener Europese opvoeding. „We zit ten immers in hetzelfde schip en de Vrijwillige dienst voor de naaste en de bereidheid om het leven van de naaste te redden gaat voorbij aan vragen als welke landsaard heeft hij of welke politieke of godsdienstige overtuiging?. Hij hoopte dat ook in de toekomst deze geest op de school te Renesse zal worden gevonden. Praktisch zonder de pas in te hou den drukte Prins Bernhard bij het naar bulten lopen op een aiarm- schel, hetgeen het sein was voor een demonstratie brandblussen op het slotplein, een karweitje waarvan een ploeg leerlingen van de school zich uiterst handig en zelfverzekerd kweet. „Dat is vlug gebeurd", zei Prins Bernhard lachend, toen het geluid van de schel op en rond het Direkt daarop kringelde rook uit de toren van het slot en kwamen uit hoeken en gaten de jongelui tevoor schijn, die bijzonder rap zich aan touwen omlaag lieten glijden. Een blusploeg liet zich niet onbetuigd maar nam de vluchtenden hevig „onder water", zodat ze druipend beneden kwamen. Dit alles was een voorproefje van andere oefeningen, in pittige commando-stijl gehouden. De slotgracht werd met behulp van touwen door de jongelui gemakke lijk genomen. Eén van hen plofte in het zwarte water maar zwom snel naar de overzijde. Tijd om zich te verkleden was er niet en dus bleef hij in zijn natte plunje de gehele middag dooroefenen. Palen en klei ne boomstammen bleken uiterst ge schikte attributen om er spiersta- lende gymnastiek mee te beoefenen. Opgesteld langs de borstwering ter afscherming van de gracht toonde prins Bernhard onverholen belang stelling voor het gepresteerde. Naar Schelphoek Om 4 uur ging het gezelschap daarna in snel tempo naar Schelphoek waar een reddings oefening vanuit zee werd gehou den die de prins staande op een over het water gebouwd plan kier, gade sloeg. Tot nu toe had Zijne Koninklijke Hoogheid het in zijn lichtgrijs col bertcostuum gedaan, maar hier aan de zeekant was het toch wat fris en liet hij zijn regenjas uit de auto ha len. Gemoedelijk op zeemans-ma nier stak hij bij het kijken naar de redding, een pijp op. Even buiten gaats lag een zeilboot die door de jongelui met een reddingslijn werd vastgemaakt aan het plankier. Even later gleden de jongens, in een red dingsboei vastgehaakt aan de lijn, naar de veilige wal. Een grapje daar bij was dat de mannen op het plan kier zo nu en dan de lijn lieten vie ren, zodat de te redden opvarenden van het jacht met een plons in het water terecht kwamen. Overigens duurde het verblijf bij Schelphoek slechts kort en terug ging het daar op naar slot „Moermond" waar in middels jongelui in kano's zich han dig door de slotgracht bewogen; een in dit milieu volstrekt onhistorisch gezicht, maar we weten nu eenmaal dat een Outward Boundschool iets anders is dan een ridderslot in vroe ger eeuwen. In het nabij het slot gelegen pa viljoen werd onder leiding van de sportleraar de heer R. L. Boerma een demonstratie judo gegeven, waarbij het mannelijk toeging. Voor al ook bij deze demonstratie moet de prins de overtuiging hebben gekre gen, dat de Outward Boundschool bepaald geen slap praatclubje is, maar wordt bezocht door echte Hol landse doe-jongens. Ongedwongen onderhoud Na al deze avonturen was het prettig te vertoeven in de vergader zaal, waar de prins en de andere aanwezigen zich bij een goed glas en door de kok - de heer J. Zwiers - klaar gemaakte hapjes zich op vrolijke en ongedwongen wijze on derhielden. Vrijwel op de vastgestel de tijd brulden de motoren van de twee helikopters hun stentorstem men over de omgeving van „Moer mond" en stapte de prins, na af scheid genomen te hebben van de autoriteiten en zijn gastheer burge meester Jhr. R. J, H. Q. Röell - die hem ook bij aankomst als eerste had verwelkomd - in het toestel, dat vrij wel onmiddellijk opsteeg en enkele minuten nadien tot een klein stipje in de lucht was verkleind op weg naar Soestdijk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 8