moeder mm China geeft ons raadsels op Koningin bracht „werkbezoek" aan onderdelen rijkspolitie U kunt TOGAL onverwacht nodig hebben „Nederland niet van zins te capituleren" Ford maakt dit jaar in de V.S. geen kleine auto schilder zelf met Premier Debré zal aftreden FEUILLETON ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 12 APRIL 1962 118e jaargang no. 19158 KOTTERDAM, 10-4. Voor de eer ste maal heeft Koningin Juliana voor een van haar talrijke z.g. werkbezoeken" de politie als on derwerp gekozen. Dinsdag heeft de vorstin een korps van een der gro te steden, belangrijke onderdelen en posten van de Rijkspolitie in kleine gemeenten en een korps van een middelgrote stad in actie gezien. Op deze wijze kreeg H.M. dus in een „notedop" een beeld van de diverse politie-instanties in geheel Neder land. Het eerste bezoek was in Rotter dam, nl. het bureau Boezemsingel, waar ,o.m. de burgemeester van Rot terdam en de Commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland ter begroe ting aanwezig waren. De agente van gemeentepolitie, mej. F. de Kleine, bood daar ook namens het korps de koningin bloemen aan. Bij het bu reau hadden zich honderden kin deren verzameld, die de vorstin uit bundig met vlaggetjes toewuifden. Na het bezoek aan het bureau Boezemsingel begaf de koningin zich naar het hoofdbureau waar hoofdcommissaris Wolters haar een uiteenzetting gaf over de organisatie van het Rotterdamse korps, dat 1800 politie-officieren en manschappen telt. De bijzondere belangstelling van de koningin had vooral de meld kamer, het centrum van het zenuw stelsel van een grootsteeds politie korps, evenals de werkzaamheden van de verkeerspolitie en de propa ganda welke onder de jeugd g^/oerd wordt. Wat deze propaganda betreft vertelde de inspecteur van de kin- der- en zedenpolitie K. Huiskamp uitvoerig over de zg. strafklas, waar baldadige jeugd op zaterdagmiddag verzameld wordt en o.a. een opstel SPORT SCHAKEN Zierikzecsc Schaakvereniging De uitslagen van de wedstrijden van de Zierikzeese Schaakvereniging zijn als volgt: Groep I: M. J. Enzlin-A. J. Hen- drikse 0-1. Groep II: A. J. Seheele-C. Nolet 1-0; R. P. Hogerheijde-M. M. de Raat .°"L Groep III: F. Nauta-Chr. E. Jan sen 0-1; J. Bevelander-J. den Boer 0-1; J. Huijsman-E. Statema 0-1; J. M. Bevelander-J. V. Huijsman 1-0; J. den Boer-E. Statema 0-1. Scheepvaartberichten Alchiba, 10-4 te Marseille. Alphacca, 10-4 te Port Said. Attis, 10-4 te Barreiro. Esso Amsterdam (t.), 10-4 t.a. te Marsa El Brega. Lelykerk, 9-4 van Rotterdam, plm. 10 te Antwerpen. over de politie moet schrijven. Op een gegeven ogenblik was deze strafklas dank zij de gymnastiekles zo populair dat er kinderen voor in de rij kwamen te staan zonder ooit van oom agent een standje te heb ben gekregen. Na ook de Rotterdamse havenpo litie te hebben bezocht en in het hoofdbureau de lunch te hebben ge bruikt, vertrok de koningin uit Rot terdam voor een bezoek aan de Rijkspolitie te Doorn. In Bilthoven had de koningin een ongedwongen gesprek met enkele instructeurs van de verkeersschool. Met bijzondere belangstelling woonde de landsvrou we een demonstratie bij van radio grafisch bediende mobiele verkeers lichten. De bereden groepen van de Rijkspolitie in Bilthoven en Apel doorn toonden de hoge bezoekster wel de meest klassieke „uitrusting" van alle onderdelen van het korps, nl. het paard. Het werkbezoek aan de verschil lende politie-onderdelen gebracht werd 's avonds afgesloten met een inspectie van het gemeentelijk po litiekorps in Naarden. Ingezonden mededeling BELGRADO. Een van de vier vi- ce-presidenten van Zuid-Slavië, To- dorovic, heeft het parlement in een rapport meegedeeld, dat het land meer verbruikt dan voortbrengt. In dien dit voortduurt, zal er een einde komen aan de verbetering van de levensstandaard en zal de economi sche ontwikkeling van het land in gevaar worden gebracht. De econo mie van het land heeft te kampen met ernstige moeilijkheden, aldus het rapport. OSS. Maandagmiddag omstreeks twaalf uur is aan de Berghemseweg in Oss het driejarig zoontje van de familie W. Strik door een personen auto aangereden. Het kind was op slag dood. De jongen was op weg naar zijn grootouders, die aan de zelfde weg wonen. Daarbij moest hij de weg oversteken. DEN HAAG. De generale synode der Nederlandse Hervormde Kerk is van mening,- dat de laatste tijd kan worden gesproken van een ver rassende wending, ook aan Rooms- katholieke zijde, voor wat betreft het contact tussen beide kerken. Ingezonden mededeling Voor migraine, verkoudheid, griep, reumatiek, spit en andere pijnen hebt U nooit vlug genoeg iets in huis. Iets dat snel én afdoend helpt: Togal. Met Togal hebt U altijd zin in 't leven. Bij apoth. en drog. TOGAL 0,95; 2,40; 8,88. Blik door hel wereldvenster Sinds 27 maart is in Peking hel Nationale Volkscongres in zitting bijeen. Aanvankelijk was de vijfde maart als openingsdatum aangewe zen, maar zonder opgave van rede nen veranderden de Chinese com munisten die in 20 maart en nog wat later in 27 maart. Naar de oorzaken van dit uitstel is door westerse deskundigen in Chinese aangelegenheden naarstig geraden. Sommigen hebben er een poging in gezien, om Moskou in een positie te manoeuvreren, waarin het gedwongen werd het initiatief in de Russisch-Chinese tegenstelling te nemen. Chroesjtsjef riep, zoals bekend, te gen 5 maart plotseling het centrale comité van de Russische communis tische partij bijeen. Vijf dagen later begon in Genève de ontwapenings conferentie; Hadden de Chinezen voor hun congres aan de eerste vastgestelde datum van 5 maart vastgehouden, dan zou minister Gromyko naar Genève zijn gegaan met kennis van de bedoelingen van niet slechts de Russische, maar ook van de Chinese communistische lei ders. „BEWIJS VAN VERRAAD". Dat nu hebben de Chinezen ver hinderd. Gromyko heeft met zijn ambtgenoten uit het westen moeten onderhandelen in volkomen onwe tendheid van hetgeen men in Peking dacht. En - ook al op 27 maart - legde hij, voor zijn terugkeer naar Moskou, sajnen met de ministers van buitenlandse zaken van de Ver enigde Staten en Groot-Brittannië een verklaring af over Berlijn, waarin werd gezegd, dat „de bespre kingen nuttig en openhartig waren geweest en dat men vooruitgang had geboekt bij het vaststellen van de punten, waarover men het eens en die, waarover men het nog oneens was". Dat geschieddenadat de Chi nese bladen juist weken achtereen en dag aan dag felle aanvallen op de Amerikanen hadden gedaan en dezen hadden afgeschilderd als de onverzoenlijke en bloeddorstige vij anden van de communisten overal ter wereld. Natuurlijk is die in Genève ge boekte winst in de kwestie van de ontwapening en van Berlijn vrijwel Het levens verzekeringsbedrijf UTRECHT, 10-4. In 1961 is in ons land ruim f 996 min. aan premies en koopsommen voor levensverzeke ringen betaald, f 65 min. meer dan in 1960, zo deelt de voorlichtings commissie uit het levensverzeke- ringbedrijf mede. De toenemende be langstelling van het publiek voor ri sicodekking en oudedagsverzorging door middel van levensverzekering is ook tot uitdrukking gekomen in een gestegen bedrag aan nieuwe ver zekeringen. In 1961 werd voor f 6.6 miljard aan hieuwe levensverzeke ringen gesloten. Het totale bedrag waarvoor het Nederlandse publiek aan het eind van 1961 verzekerd was, kan globaal op f 42 miljard ge steld worden. Faas veetentoonstelling Rotterdam ROTTERDAM, 10-4. Rotterdam beleefde dinsdag Nederlands groot ste slachtveetentoonstelling, georga niseerd door de Hollandse Maat schappij van Landbouw, afdeling Rotterdam, Schiedam en omstreken. Meer dan 1000 stuks vee was aan gevoerd, waaronder 300 vette koeien Het kampioenschap, zowel bij het roodbonte als bij het zwartbonte werd weggesleept door C. Oudijk uit Terbregge De mooiste stier was Stienser Ade- ma, een Fries van huis uit, maar verblijvende in het k.i.-station „De Horizon" in Zoetermeer, Ook waren er veel mooie merries en rij-paarden. Kampioene werd Ula, een drachtige kroonmerrie, eigendom van A. de Jong uit Ber- kenwoude en C. Hoogendoorn uit Utrecht. Als bijzondere attractie gaf de ponnyclub „De gouden Ruiters" uit Waddinxveen staaltjes te zien van wat kleine kinderen met ponny's kunnen doen. Uiteraard ontbraken ook de landbouwmachines niet. Wethouder J. U. Schilthuis had 's morgens de tentoonstelling geo pend en gewezen op het groeiend belang van de export van Neder lands vee. De gezamenlijke dieren vertegenwoordigden een waarde van ver boven de één miljoen gulden. De groente- en aardappelprijzen Minister Luns tot Eerste Kamer: nihil. Dal is beslist ook niet aan de aandacht van Peking ontsnapt. Maar als de Chinezen het wensen, zal dit hen er niet van terughouden, de Russisch-Amerikaans-Britse verkla ring te gebruiken als een „bewijs", dat Moskou het communisme aan het westen verraadt. WEL OF GEEN EIGEN WEG? Het behoeft overigens zo niet te gaan. Er zijn ook andere lezingen, bijvoorbeeld die van de Moskouse correspondent van Het'Parool, die achter het uitstel van het Chinese congres een overstag gaan van Pe king zoekt. Hij vindt steun voor zijn mening in een tweetal door de Prawda en de Izwestia overgenomen artikelen uil de Chinese pers. Daar uit zou moeten blijken, dat China zijn „ketterij" wil afzweren, dat wil zeggen bij de opbouw van de com munistische ma'atschappij niet lan ger eigen wegen wil gaan. maar zich zal houden aan de voorbeelden van de U.S.S.R. Er is voor deze theorie veel te zeggen. Pekivgs bovenmatig gefor ceerd economisch ontwikkelingspro gramma, gevoegd bij enkele natuur catastrofen, hebben het uitgestrekte rij'; i r-t de rand van hongersnood ge bracht. In deze situatie wordt .de -. .chc hulp in goederen en ad viseurs, die werd gestaakt toen de oihigsverseh.llen hoger begonnen te lopen, dubbel gemist. De Chinezen h boen er daarom belang bij, de be- ■■■Uhingen met de Sowjet-Unie te 'vbetcren. U'leraard kunnen slechts de Chi nezen zelf antwoord geven op de vraag, wal er nu precies aan de hand is. Het land is nog veel afge- slotencr dan de Sowjet-Unie en gro te delen van het met de gebruike lijke tam-lam aangekondigde con gres werden achter gesloten deuren gehouden. Analyses van de Russisch -Chinese betrekkingen worden bo vendien gecompliceerd door het feit, dat de Chinezen binnen korte tijd de atoombom zullen bezitten. Maar hel westen doet er in ieder geval goed aan, de ontwikkelingen in de com munistische wereld zo goed moge lijk te volgen. De konsekwenties van bijvoorbeeld een wat liberaler communistisch regiem in Peking moeten tenslotte in Berlijn worden gevoeld. DEN HAAG, 10-4. „De Nederlandse regering is niet van zins voor mili taire bedreigingen te capituleren", zo merkte minister Luns op in het aan de kwestie Nieuw Guinea ge wijde gedeelte van zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer n.a.v. de begroting 1962. De rege ring ziet het doel van de bespre kingen met Indonesië in het zoeken naar de oplossing van het probleem. Ingaand op opmerkingen in het voorlopig verslag over eventueel contact met Indonesië alvorens de zaak Nieuw Guinea voor de Ver enigde Naties te brengen, merkt de heer Luns op, dat de Indonesische regering eenzijdig alle diplomatieke kontakten met Nederland had ver broken en sindsdien ook kontakten via derde landen heeft geweigerd. Overigens zou officieus kontakt wei nig zin hebben gehad, aldus de mi nister, zoals hem is gebleken tijdens zijn aanwezigheid in New York in verband met de behandeling door de V.N. van de kwestie Nieuw Guinea. Over de bezwaren in het voorlopig verslag, tegen de uitspraak, dat in Nieuw Guinea geen Nederlands be lang op het spel staat, zegt de mi nister, dat hij deze gedachlengang wel kan volgen en zelf kan onder schrijven. Maar in internationale politieke kwesties wordt nu een maal meer in termen van materiële dan van morele belangen gedacht. Daarom wordt de omstreden uit spraak steeds impliciet begrepen: betrekking te hebben op materiële belangen. In het voorlopig verslag is opge merkt, dat Indonesië het geschil op de spits drijft door het in het leven roepen van prototypen van verte genwoordigende lichamen en het toelaten en bevorderen van een Pa- poea-nationalisme. Deze stelling ver wart oorzaak en gevolg, zo zegt de minister. Het Papoea-nationalisme is goeddeels ontwaakt als gevolg van de Indonesische eisen en be dreigingen. DEN HAAG, 10-4. Het Tweede Kamerlid mevrouw de Roos-Oude geest (P.v.d.A.) wil graag weten waarom van overheidswege geen maatregelen worden genomen tegen het oplopen van de prijzen van aardappels, groente en fruit, zoals dat de afgelopen weken zich heeft gemanifesteerd. Mevrouw de Roos heeft hierover schriftelijke vragen gesteld aan de minister van econo mische zaken en van landbouw en visserij. Zij vraagt de bewindslieden er aandaoht aan te schenken in hpe- verre speculatieve manipulaties bij deze prijsverhogingen een rol heb ben gespeeld en of het juist is, dat de producenten maar ten dele van de huidige exorbitante prijzen mee profiteren. Mevrouw de Roos wil ook weten of de export naar de E.E.G.-landen zodanig is, dat de prijzen zo oplopen en of het waar is, dat de uitvoer naar de E.E.G.- landen niet kan worden stopgezet, waarbij zij nog aantekent, dat in één van die landen maximum consu mentenprijzen voor aardappels zijn vastgesteld. Mevrouw de Roos in- formeert ook naar maatregelen, die de import van vroege aardappelen uit andere E.E.G.-landen en derde landen belemmeren. FINANCIËN EN ECONOMIE Het sparen bij de boerenleenbanken UTRECHT, 10-4. Maart heeft voor de banken, aangesloten bij de Coö peratieve Centrale Raiffeisenbank te Utrecht en de Coöperatieve Cen trale Boerenleenbank te Eindhoven, een gunstig spaarresultaat opgele verd. Ingelegd werd aan spaargelden f 199.7 miljoen en terugbetaald f 172.9 miljoen, zodat het spaarover schot f 26.8 miljoen bedroeg. Even- al» in januari en februari is het spaaroverschot in maart hoger dan in de overeenkomstige maand van 1961, waarin de spaargelden toena men met f 22.4 miljoen. In het eerste kwartaal van 1962 bedroeg het spaaroverschot f 137.9 miljoen tegen f 136.4 miljoen in 1962 en f 96.7 miljoen in I960. Het gezamenlijke inleggerstegoed bij het georganiseerde 'landbouwkre dietwezen bedroeg per 31 maart 1962 f 4.958 miljoen. Kalveren vliegen naar Italië UTRECHT, 11-4. Voor 900 levende Nederlandse kalveren is passage ge boekt in vliegtuigen naar Italië. Het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees heeft hiermee woens dag op zijn openbare vergadering in Utrecht zijn instemming betuigd. De uitvoer van vette kalveren is dringend noodzakelijk, omdat de dieren op de binnenlandse markt mo menteel zo goed als onverkoopbaar zijn en de markt verstoren. Italië, dat in 1958, 1959 en 1960 ongeveer de helft van onze vette kalveren-export afnam, heeft op 1 april jongstleden zijn grenzen weer opengesteld voor 1000 bevroren, 625 ton geslachte en 11.000 levende kalveren uit de E.E. G.-landen. Het contingent geslachte kalveren was al in drie dagen uitge put en de enige mogelijkheid was toen de export van levende dieren. Een moeilijkheid was echter, dat transport door België en ook door Zwitserland verboden is vanwege de mond- en klauwzeerepidemie in Ne derland. Het vervoer per vliegtuig kost ruim tweemaal zoveel als dat per trein, namelijk 80 cent per ki logram levend gewicht. Het pro duktschap heeft daarom besloten, op deze export een toeslag te verstrek ken van 35 cent per kilo. DETROIT," 11-4. By verrassing heeft de Ford Aiotor Company dins dag medegedeeld, dat zy dit jaar in de Verenigde Staten geen kleine personenauto zal vervaardigen. Er bestonden plannen voor de pro- duktie van een automobiel met een wielbasis van 2 meter 44, die reeds de naam Cardinal had gekregen, om de concurrentie aan te binden met de Volkswagen en dergelijke auto's, KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. De 22-jarige monteur B. J. Achterberg, zoon van de wach ter van het fort Hoofddijk te De Bilt is zeer ernstig gewond doordat een handgranaat, die hij aan het de monteren was, ontplofte. De jonge man had op zijn zolderkamertje wa pens, munitie en granaten, waar mee hij aan 'het experimenteren was Zijn hand werd verbrijzeld en hij kreeg een buikwond. Zijn toestand is ernstig. EPE. In Epe is het IVfc-jarig zoon tje van de heer J. Dul in de onmid dellijke omgeving van de ouderlijke woning door een vrachtauto overre den. Het kind was op slag dood. KERKRADE. Een bus, die iedere dag vanuit Kerkrade Nederlandse grensarbeiders naar de Vereinigte GlSnzstöff Fabrieken bij Geilehkir- chen brengt, is op anderhalve kilo meter van Geilenkirchen geslipt en over de kop geslagen. De bus kwam op een weiland langs de weg terecht Van de twintig inzittenden, voorna melijk afkomstig uit Kerkrade, zijn er zeven zwaar maar niet levensge vaarlijk gewond. Zij zijn allen naar Nederland overgebracht en opgeno men in ziekenhuizen in Kerkrade en in Heerlen. DELFT. Mr. B. W. Biesheuvel, Tweede Kamerlid van de Anti-Re volutionaire Partij en vice-voorzit- ter van de Christen-Democratische fractie van :het Europese parlement, heeft in Delft gepleit voor een ge meenschappelijk verkiezingspro gramma van de drie Nederlandse christen-democratische partijen, K. V.P., A.R., C.H.U., bij de Tweede Kamerverkiezingen van volgend jaar. AMSTERDAM. De 26-jarige mevr. L. C. N. Bos-van de Wiel uit Am sterdam is op de Berlagebrug in de hoofdstad met haar fiets onder een trailer geraakt en omgekomen. BERUM. Het 12-jarige meisje IJtje Westra uit Buitenpost is om het leven gekomen doordat zij bij het oversteken van de straat voor de ouderlijke woning gegrepen werd door een bestelauto. die kleiner zijn dan de z.g.n. „Com pact Cars". De president-commissaris dei- maatschappij, Henry Ford II, deel de mede, dat het besluit de Cardinal niet in de V.S. te vervaardigen was genomen na lange en ernstige be raadslagingen en dat het moet wor den gezien in 't licht van de markt verhoudingen en andere factoren. Het besluit betekent niet dat de plannen voor de produktie van de Cardinal in Groot-Brittannië en West-Duitsland op enigerlei wijze worden beïnvloed. Uit kringen, die in nauwe betrek king met de automobielindustrie staan, wordt vernomen, dat de be slissing kennelijk is genomen in ver band met de 'bestaande slapte in de verkopen van kleine buitenlandse automobielen in de Verenigde Sta ten. Alleen de Volkswagen vormt een uitzondering; hiervan werden er n.l. verleden jaar in de Verenigde Staten 200.000 van verkocht. Ingezonden mededeling DE VERF VOOR HET SCHILDER FEEST EEN PR00UKT VAN DE SIKKENS-8R0EP SPORT VOETBAL De sporttoto DEN HAAG, 11-4. Voor de eerste prijs van de sporttoto van zondag jl. die f 137.380,10 groot is, hebben zich 43 toto-enthousiasten met 0 fouten gemeld. Zij krijgen elk een netto bedrag van f 2.715,75 uitgekeerd. De tweede prijs, te weten f 74.934,60 zal onder 885 deelnemers - waarvan 15 met 2 en 1 met 3 goede kolom men - worden verdeeld. Per kolom komt dat neer op f 84. 367 meldingen zijn binnengeko men voor de extra-prijs van de vijf gelijke spelen. Daarbij bevonden zich 2 deelnemers met 2 en 2 met 3 goed ingevulde vijftallen. Van deze extra prijs, bestaande uit f 35.929,50 van de vorige toto en f 37.467,30 van deze week, totaal f 73.396,80, zal per serie een bedrag van f 198 worden uitbetaald. PARIJS, 11-4. De Franse minis ter-president, Michel Debré, heeft woensdagmorgen tijdens een bijeen komst van de politieke commissie van de Gaullistisch partij gezegd dat er dit jaar geen algemene verkiezin gen gehouden zullen worden. Tevens liet hij duidelijk blijken dat hij zal aftreden. Als zijn opvolger wordt genoemd Georges Pompidou, 'direc teur van de Rothschild-Bank, een weinig bekende figuur. Zegslieden uit de omgeving van de premier zeiden dat het nieuws zaterdag officieel zal worden bekend gemaakt, wanneer Debré zijn ont slag by generaal de Gaulle zal in dienen. FLITSEN UIT HET BUITENLAND Dinsdagmiddag is in de nog smeu lende ruïne van de maandag ont plofte kruitfabriek in Saint Just d'Ardeche het lijk van een vrouw gevonden, waardoor het aantal do den als gevolg van de ramp tot acht tien is gestegen. Er worden thans nog vijf mensen vermist. De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft te Londen geen speciale stappen gedaan om met de Britse re gering te spreken over het vraag stuk Nieuw-Guinea, aldus is in di plomatieke kringen te Londen ver nomen. Afspraken voor een bezoek aan het ministerie van buitenlandse zaken te Londen zijn niet gemaakt. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft meege deeld dat de V.S. pogen Nederland en Indonesië weer samen te brengen voor het hervatten van hun overleg over het geschil inzake westelijk Nieuw-Guinea. Beroemde fresco's van Ghirlan- daio, de Lippi en Orcagna in de ba siliek van Florence worden met al gehele vernietiging bedreigd door een schimmel die zich snel uitbreidt. De herstelwerkzaamheden zijn reeds begonnen en zullen waarschijnlijk zes of zeven jaar duren. GEMEENTE WESTERSCHOUWEN Burgerlijke stand en loop der bevolking over maart 1962. Geboren: 3. Pieter Joost, z. van C. W. Jonker en J. Jonker (Haam stede); 26. Adriaan Leendert, z. van J. L. Boot en P. van der Linde (Burgh). Gehuwd: 16. Jan Remmers, 23 j. en Jacomijntje Grietje van Damme, 21 j. (Burgh); 16. Pieter "Cornelis Hart, 25 j. en Johanna Corrie Stoel, 21 j. (Haamstede). Overleden: 13. Willem Cornelis Jonker, 56 j., echtgenoot van Jacoba Slaager (Haamstede); 14. Mijntje van der Kolff, 43 j., echtgenote van Cornelis Adriaan Overbeeke (Haam stede). Ingekomen: 1. M. C. Jonker uit Rotterdam (Haamstede); 5. F. D. Hillebrand en gezin uit Rilland Bath (Renesse); 5. M, G. Verberk uit Rilland Bath (Renesse); 6. J. J. Landman uit Krimpen aan de IJssel (Burgh); 7. A. Jansen uit Baren- drecht (Noordwelle); 15. J. J. Ge- leijnse uit Breda (Renesse); 22. J. M. Hogerheide uit Oud-Beijerland (Serooskerke). Vertrokken: 1. J. de Visser en echtgenote naar Duiveland (Seroos kerke); 1. A. A. van der Leer (Haamstede) naar Middelburg; 5. L. A. Benningshof en gezin (Noordwel le) naar Yerseke; 6. P. A. Bevelan der en gezin (Renesse) naar Rilland Bath; 7. W. A. Sies (Haamstede) naar Axel; 16. P. C. Hart en echt genote (Haamstede) naar Oud-Beij erland; 16. A. Kooman (Renesse) naar Delft; 18. M. P. Viergever (Renesse) naar Haarlemmermeer; 22. M. G. Wentel en gezin (Haamstede) naar Zevenbergen; 30. H. Fierens (Haam stede) naar Vlaardingen. door Maarije Zeldenrijk vrageh aan een eigenwijze brder, die denkt dat hij nog steeds toeziend voogd is. Als er iemand wat op Arie Schilders aan te merken heeft, laat hij dan maar eens met bewijzen ko men. Ik zeg, dat hij een heer is, en dat kan niet van iedere man gezegd worden. Zo, Dirk Dinkla, nu jij weer". Mevr. Dinkla schudde mistroostig haar hoofd. „Wat dat kind ineens bezielt „We zullen wel eens informeren naar dieeh.... meneer Schil ders. Dat heerschap heeft natuur lijk jouw hoofd op hol gebracht. Lui, die vandaag hier en morgen daar zitten, hebben er slag van om een voudige meisjes als jij te overdon deren. Dat is zo hun stijl. Nu zal hij aardig en lief tegen je doen, maal ais te zijner tijd het werk in de stad afgelopen is en hij ergens anders graven gaat, dan is hij Aaltje Dinkla vergeten en zit jij hier tranen piet tuiten te huilen. We waarschuwen je voor je eigen bestwil, zus". „Dank je voor je goede bedoelin gen, broer", spotte ze. „Ik zal er re kening mee houden. Maar zolang ik zelf geen bezwaren tegen hem heb, zal ik met hem uitgaan. En voor de restik ben best in staat om op mezelf te passen". Dirk haalde zijn schouders op. „Vrouwen.... geen eigenwijzer we zens op de hele wereld dan vrou wen". „Dat is wel prettig voor moe om te horen", sneerde ze. „Mag ik alsjeblieft ook eens wat aan m'n leven hebben? Jullie hebben al tijd chicanes gemaakt, als één van ons een jongen of een meisje bleek te hebben. Het begon al met Bep. Het begon nog eerder, toen jij en Catrien met elkaar gingen. Je was toen nog maar een snotneus van achttien jaar, of ben je dat soms vergeten? Maar jij hebt ook je zin doorgezet en als Catrien niet zo flink was geweest, zou jij misschien op het laatste ogenblik toch nog ge zwicht zijn voor.alle bezwaren, die er opgesomd werden. Ik was welis waar een peuter van een jaar of vijf, maar ik herinner het me nog best. En later, met Bep, begon de voorstelling opnieuw. Bep ging ook toeren met Gerard en broer Dirk vond, dat het geen pas gaf. Maar Bep heeft zich gelukkig niet op haar kop laten zitten en heeft haar Ge rard gekregen". ,,'t Is nog al een mooi nummer", schamperde Dirk. „Dat is onze zaak niet. Bep is met hem getrouwd en niet wij. Latei- met Piet en Ploon had jij ook be zwaren. En toen Corrie na haar Tiel- se reis met Henk op de proppen kwam. zei jij ook: Gut, wat onze Cor toch in die knul zietwat is nu een conducteur. Jij hebt altijd je be zwaren gehad. Maar ik heb maling aan je, als je dat maar weet, broer. Ik ben meerderjarig - misschien ben je dat onderhand vergeten - en als ik met een aardige jongen uit wil, dan doe ik dat, zonder het eerst te „Ik bedoel vanzelf de jongere vrouwen van tegenwoordig", mop perde hij. „Je begrijpt best, waar ik heen wil. Fatsoensgrenzen bestaan er eenvoudig niet meer. Wit noemt men zwart en zwart wit. Het schreit ten hemel Ze stond op en keek hem laatdun kend aan. „Als ik gisteravond met hem naar een kroeg was gegaan en we zouden flink wat gedronken hebben en middernacht thuisgeko men zijn, dan zou je recht van spre ken hebben. Wat wij deden, kan het daglicht velen, broer. Ik was pre cies om half tien thuis. En wat we geconsumeerd hebben was koffie en gebak. En hij heeft me nog nooit met één vinger aangeraakt. Als jij dat zwart-wit noemt en als jij vindt, dat ik daarmede de fatsoensgrenzen heb overschreden, dan had ik beter in een klooster kunnen gaan". Hij dronk zijn koffie en kwam overeind. „Je moet het zelf weten, zus. Ik heb je gewaarschuwd. Zulk volk, als daar bij die riolering werkt is onbetrouwbaar en ruw. En of dat nou knecht of baas is, maakt geen verschil. Tja, als jij je ongeluk tege moet wilt lopen.later zul je nooit kunnen zeggen, dat ik je niet ge waarschuwd heb". „Vlieg op met je praatjes. Jij moet nodig dc zedemeester uithangen, zeg? Of dacht je soms. dat ik achter lijk ben? Hoe lang waren jullie ge trouwd, toen Fien geboren werd? En dat heeft het over fatsoensgrenzen. Kijk jij eerst maar eens naar jezelf". „Aaltje!" Mevrouw Dinkla keek haar dochter ontzet aan. „Ik ken jou dc laatste dagen niet meer. Over zulke dingen praat je toch zeker niet? Schaam je je niet?" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 7