CABALLERO Keurslagerij J. G. L. Simmers en zonen kreeg moderne jas DE LIEFDE VAN RODE BLOEM ZIERIKZEESCHE mEUWSBODE DONDERDAG 12 APRIL 1962 118e Jaargang no. 19138 I1EEL VROEGER HINGEN KOEBEESTEN BUITEN Ingezonden mededeling ZIERIKZEE. 11-4. In de vroege avond van woensdag heeft burge meester mr. F. Th. Dfjckmeester de geheel gemoderniseerde slagerszaak van de firma J. G. L. Simmers en Zonen, aan de Visstraat alhier, met het aanknippen van de royale inte- rieurverlichting, officieel heropend. Na een verbouwing van vier weken is slagerij Simmers geworden tot een hypermoderne zaak, „up to date" dus en voorzien van een keur van arti kelen, die het „neusje van de zalm" mogen worden genoemd, ook al is een „vissig" beeld gevaarlijk in een milieu, waarin het uitsluitend gaat om vleeswaren en vleesprodukten. De verbouwing van de zaak viel sa men met het 75-jarige bestaan van deze bekende slagerij. Om goed te begrijpen welke sprong de zaak vanaf de begintijd tot nu toe heeft gemaakt, is het interes sant een oogje te wagen aan een ingelijste foto uit de „goede oude tijd", een smal winkeltje met een hakblok en een vleeskast en buiten voor de deur fragmenten van ge slachte koebeesten, bungelend aan een haak in de buitenlucht. Daar naast de (huidige eigenaar als aan vallig knaapje van tien jaar, die reeds moedig zijn eerste stappen tussen het vlees had gezet. Een an tiek slagerijtje, omgeven met de ro mantiek van eertijds, die we echter met de moderne efficiëncy van nu niet zouden willen ruilen, omdat we er bar ongelukkig mee zouden zijn. Modern „keurslijf' In een speechje wees burgemees ter mr. Dijckmeester er op, dat de vroegere zaak in een nieuw keurs lijf is gepast; het woord keurslijf echter vergt een moderne interpre tatie, zo goed immers als ook de dames modernere middelen dan een keurslijf gebruiken om hun charme te vergroten. „Het i9 nu een zaak geworden, zoals deze tegen woordig behoort te zijn", zei-de spr., die de eigenaar verzekerde de heropening buitengewoon graag te hebben verricht, mede ook omdat de heer Simmers lid is van de gemeen teraad. Hij hoopte dat de heer Sim mers en zijn familie lange jaren plezier van deze zaak mogen heb ben. De voorzitter van de Midden standscentrale, de heer M. C. Doe- leman, dacht toch ook nog wel eens met een pietsje heimwee terug aan de tijd, toen hij als schooljongen voorbij het intieme slagerijtje van Simmers liep. Thans echter is een bijzonder welverzorgde zaak ver kregen, waarmede spr. de eigenaar - namen9 de centrale - hartelijk fe liciteerde, hem een bord in Delfts blauw toezeggend, dat nog in de maak is. Verder sprak hij de hoop uit, dat het de heer Simmers en diens zonen als keurslagers bijzon der goed mag gaan. „Liefde voor het vak" Tot slot sprak de heer G. de Gruyter te Bruinisse, 'namens de Slagersvereniging Schouwen-Dui- land, die vooral het accent legde op de liefde voor het vak, zoals die zich manifesteert in de produkten, die in „Schuttevaer" wenst leerplicht voor schipperskinderen AMSTERDAM, 11-4. Op de woens dagmiddag begonnen 2-daagse ver gadering, in Marcanti te Amsterdam van de verschillende afdelingen van de koninklijke schippersvereniging „Schuttevaer" heeft de voorzitter, mr. J. C. W. van Dam, er opnieuw de aandacht op gevestigd dat „in ons land in feite nog steeds geen leer plicht voor schipperskinderen be staat, terwijl in onze tijd elk kind toch op zijn minst lager onderwijs moet hebben genoten om mee te kunnen". De heer H. Pors jr., secretaris van de commissie leerplicht voor schip perskinderen, deelde mede dat alle schippersbonden en ook de drie grote bonden van werknemers in het ver voerbedrijf als vertegenwoordigers van de georganiseerde schippers- ouders deze leerplicht wensen. Hij drong er op aan de regering zo spoedig mogelijk tot de invoering van die leerplicht over te halen. De vergadering droeg het bestuur op alle nodige stappen te doen welke tot die spoedige invoering kunnen leiden. deze zaak zijn te vinden, stellend dat de huisvrouw nu heel wat min der werk heeft aan het uit de sla gerij afkomstige produkt als vroeger Na de speeches dankte de heer Simmers voor de goede woorden, dank brengend aan God, die hem kracht gaf en geeft zijn werk te kun nen doen. Inzonderheid dankte hij de vaklieden de heren Kloote, den Dekker, Hagesteijn en Anker, die de verbouwing in ruim vier weken hebben uitgevoerd. Voor tijdelijk onderdak van de winkel stond de heer Bax ruimte af. Opvallend in de nieuwe zaak zijn vooral de grotere winkelruimte, de fraaie betegeling,-een gekoelde kjjk- wjjs-toonbank en een ruime muur- vitrine met a-symetrische bovenaf- sluiting. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Uitreiking diploma's ambachtsschool Op woensdag 18 april a.s. vindt 's avonds in de bestuurskamer van de Technische school de uitreiking plaats van de eindgetuigschriften dag/avondnijverheidsschool van de Vereniging „Ambachtsschool voor Schouwen-Duiveland". Gids van de Hervormde Gemeente Gestoken in een bijzonder stijlvol sober omslag, uitgevoerd naar een ontwerp van de Zierikzeese reclame -ontwerper C. de Vos, verscheen de zer dagen van de persen der N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ocht- man de gids voor de Hervormde gemeente van Zierikzee. Ongetwij feld zal dit keurige (boekje in een grote -behoefte voorzien, want -het biedt een schat van gegevens op het terrein van het kerkelijk leven van Zierikzee, uiteraard in het bij zonder over de Hervormde gemeen te. Zo geeft de nieuwe gids een overzicht van de kerkgebouwen, de kerkdiensten, samen-stelling van de kerkeraad en college van diakenen, rusthuizen, etc. Uitvoerig weergege ven is ook het Rechtzinnig en Vrij zinnig Hervormd gemeentewerk. Verder vinden we in de nieuwe gids algemene gegevens, een schets van de Gasthuiskerk en een overzicht van de Hervormde predikanten van Zierikzee van 1568 tot heden. Ongetwijfeld zal de nieuwe gids aan zijn doel - de weg wijzen naar en in Hervormd Zierikzee - beant woorden en er toe -bijdragen dat vooral de „nieuwkomers" zich spoe dig in hun nieuwe gemeente zullen thuis voel en. Vergadering Chr. Plattelandsvrouwenbond De afdeling Schouwen-Duiveland van de Chr. Plattelandsvrouwen- en Meisjesbond kwam woensdagmiddag in vergadering bijeen onder leiding van de vice-presidente mevrouw C. de Putter-van Bendegem Na ope ning op de gebruikelijke wijze ver welkomde de presidente in het bij zonder mevrouw Lubbe-Bakker en de heer Taling, die aanwezig waren om een demonstratie te houden met rijsttafel-produkten van „Conimex" te Baarn. Mevrouw Lubbe hield een praatje over nassi, kroepoek en bahmi, wel ke gerechten inmiddels door de heer Taling werden bereid en waarvan de dames vervolgens mochten proeven. Al met al was het voor de dames een leerzame middag. Aan het slot deelde de presidente mee dat in mei dia's vertoond zullen worden over Israël. Op 5 juni vindt de reis plaats naar de NCRV-studio in Hilversum, met 's morgens een bezoek aan het Edelambachthuis te Schoonhoven. Na het zingen van Gez. 18 1 en 4 eindigde mevrouw Laurense met dankgebed. Algemene Bond Mercurius Jaarvergadering Dinsdag IQ april hield de Alge mene Bond „Mercurius" haar jaar vergadering in het „Huis van Nas sau" te Zierikzee. In zijn openingswoord verwelkom de de voorzitter, de heer M. de Moor in het bijzonder de districtsbestuur der, de heer P. Diepeveen. Goedge keurd werden het jaarverslag van de secretaris, de heer J. Lukus, waarin naar voren kwam, dat het district Zuid in het afgelopen jaar gestadig in ledental is gegroeid. Di verse problemen werden door de bond in samenwerking met de dis- EEN LAURENS PRODUCT trictsbestuurder en het bureau van arbeidsrecht opgelost, waardoor een lid een achterstallig bedrag van f 400 alsnog kreeg toegewezen, het geen wel bewijst, dat het georgani seerd zijn van een werknemer ook voor dergelijke procedures zijn vruchten afwerpt. Het jaarverslag van de penning meester, de heer J. de Haan, liet een optimistisch geluid horen, daar de kas met een batig saldo sloot. Dé charge werd hem verleend na het uitgebracht rapport der kascontrole commissie bestaande uit de heren J. B. Grootjans en P. Huijser. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende leden, de heren J. L. Lukus en J. Snijders in hun funkties her kozen terwijl de ontstane vacatures in het bestuur werden gevuld door het kiezen van twee nieuwe bestuur ders, de heren J. B. Grootjans en P. Huijser. Vervolgens besprak de districts bestuurder het a.s. bondscongres, hetwelk gehouden wordt op 21 en 22 juni a.s. Als afgevaardigde werd ge kozen de heer M. H. v. d. Maas. Het jongerencongres te Lunteren zal bij gewoond worden door mej. D. v. d. Maas. Na behandeling van diverse gestel de vragen door de districtsbestuur der inzake c.a.o.'s, werkclassificatie e.d. sloot de voorzitter met een pro pagandistisch woord deze geani meerde vergadering. Huishoudschool „Prinses Juliana" Aan de Huishoudschool „Prinses Juliana" zullen vrijdagmorgen de Inas-speldje9 worden uitgereikt aan de leerlingen van de desbetreffende cursus, die deze week ihet tussen- proef-examen hebben afgelegd. BRUINISSE Overleden tijdens het vissen Dinsdagavond kwam te Bruinisse het ontstellende bericht dat de 46- jarige mosselkweker T. van Kooten, tijdens het vissen op de Waddenzee, plotseling was overleden. De ver slagenheid en het meeleven met de getroffen familie is zeer groot. Contaktmiddag Chr. Huishoudschool Dinsdag 10 april werd in de Chr. Huishoudschool te Bruinisse een kontaktmiddag gehouden, waarbij ouders en verdere belangstellenden in de gelegenheid waren het werk van de leerlingen te zien en te proe ven. Terwijl in de keuken allerlei cul- linaire heerlijkheden werden bereid, waarvan de bezoekers mochten proeven, was in de overige lokalen een plaats gegeven aan de andere hoofdvakken. Werd in het ene lokaal gelegen heid gegeven kennis te nemen van de algemene ontwikkeling en de ge wone leervakken, in het andere kon men de praktische huishoudkunde bezichtigen, die de leerlingen op ve lerlei 'gebied wordt bijgebracht, ter wijl in een derde lokaal het naald werk en de naai vakken een plaats hadden gekregen. Zowel 's middags als 's avond9 was er grote belang stelling. HAAMSTEDE 10X10 actie Westerschouwen besloten „Dat is dan tien rode, achttien witte, zeven blauwe en zes oranje, dus 10 x f 1,-, 18 x f 2,50, 7 x 5,- en 6 x f 10,- Zulke rekensommen werden de een na de ander gemaakt in een vergaderingen de raadszaal van de gemeente Westerschouwen op maan dagavond. Een vergadering, voorge zeten door burgemeester Röell en met al9 leden-vertegenwoordigers der jeugd van Westerschouwen. Het leek een soort jeugd-gemeenteraad, met als enig verschil met een raads vergadering, dat de leden niet aller lei partijen vertegenwoordigden, maar samen het actiecomité voor tien maal tien uitmaakten. Er werd danig gerekend, om de totaalop- brengst van deze gemeente op te maken. Dat werd uiteindelijk zestienhonderd en drie gulden en een en negentig cent, zegge f 1609,91. Voorwaar geen klein bedrag, dat de jeugd 'bijeen bracht. Een gespecifi ceerde opgave werd ons ter hand gesteld. Het is een stuk jeugden- thousiasme in cijfers geworden. Door 319 jongelui werd meegedaan aan de bekende zakgeldaktie. Een aantal jongeren, dat in schoolver band meedeed, werd natuurlijk niet meer opnieuw aangesproken op een bijdrage van 10 procent van het zak geld. 65 procent der jongeren In ieder geval deed ongeveer 65 procent der jongeren aan deze aktie mee. Men nam een kaart van 10 maal een dubbeltje (rode kaarten) van 10 maal een kwartje (witte kaarten) van 10 maal twee kwartjes (blauwe kaarten) of van 10 maal een gulden (oranje kaarten). Er Werden 106 rode, 153 witte, 39 blauwe en 21 oranjekaarten geplaatst. Het plaatsen der kaarten was 'het eerste grote werk. Daarna volgde elke week de inning waaraan een veer tiental jongelui veel vrije tijd opof ferden. Op deze wijze werd een be drag van f 883,50 bijeen gebracht. Daarbij werd gevoegd de opbrengst van de talenaktie, waarover reeds uitvoerig werd geschreven in dit blad. Met giften van verschillende zijden, waarbij een -bedrag van f 15,79 van de Jonge Kerk te Haam stede, kwam het totaal aan boven vermeld bedrag. Nadat de kas was opgemaakt dankte de burgemeester alle jongens en meisjes, die actief waren betrok ken bij de actie, terwijl hij ook alle jongeren prees, die tien procent van hun zakgeld afstonden voor de hon ger in de wereld. „Er wordt wel eens over de jeugd geklaagd, maar jullie hebt laten zien, dat de jeugd nog tot grote dingen in staat is", zeide de burgemeester. Na de woorden 25. Opgewonden vertelt Nittum, hoe hij bij de eerste ontmoeting met de blanken in het bos werd neergeslagen en dat hij, toen hij zich in de nederzetting van zijn boeien bevrijd had. maar nauwelijks kon voorkomen, dat een der blanken de be wusteloze Aram neerstak. „Laten wij da delijk vertrekken om onze blanke broeders te bevrijden, o Opperhoofd!!" besluit Nit tum zijn verhaal en Wanata, die met ge spannen aandacht geluisterd heeft, knikt instemmend. Snel laat hij de raad der oud sten van zijn stam bijeen roepen en een stemmig wordt besloten dat een vijftigtal krijgers naar de nederzetting zal gaan om Aram en zijn vrienden te bevrijden. Als Wanata, gewapend met strijdbijl en schild zijn tent verlaat, komt zijn zuster, Rode Bloem, haastig op hem toe. „Wat is er aan de hand, Wanata?" vraagt zij ang stig, „is het werkelijk waar, dat Aram dooi de blanken gevangen is en in levensgevaar verkeert?". van de burgemeester gingen de jon geren huiswaarts met een gevoel van dankbaarheid iets te hebben gege ven aan de leniging der noor in de wereld. Prins van Hannover lunchte in Haamstede Dinsdagmiddag lunchte prins Georg Wilhelm von Hannover in hotel Bom. Reeds maandag hadden enige leden uit het gevolg in hotel Bom een ka mer uitgezocht voor Zijne Hoogheid. Door een wijziging in het program ma bleef de prins de nacht van dins dag op woensdag niet over in hotel Bom, doch vertrok al spoedig, nadat hij als voorzitter van de Duitse Out ward Bound School bij de opening van de school te Renesse was ge weest, naar Rotterdam. Zijn we goed ingelicht dan is de prins van Han nover een broer van de koningin van Griekenland, terwijl hij ook fa milie is van het Engelse konings huis. De prins reed in een Opel Ka- pitan met een Duits nummer. NIEUWERKERK Plattelandsvrouwen bijeen te Ouwerkerk Door de Bond van Plattelands vrouwen, afdeling Duiveland, werd in het Dorpshuis te Ouwerkerk een vergadering gehouden. De presidente mevr. van Eeten, heette de vele aan wezigen hartelijk welkom, in het bij zonder het mede-lid mevr. de Reus- Hannewijk, welke een spreekbeurt zou vervullen met als onderwerp „Het spastische kind". Alvorens hier toe over te gaan werden eerst enige huishoudelijke zaken afgedaan. De leden werd afgevraagd te willen medewerken aan een te houden op tocht op 30 april a.s. Gedacht wordt aan een versierde wagen. Hierna verkreeg mevr. de Reus- Hannewijk het woord. Met bijzon dere aandacht werd geluisterd naar de pakkende rede van de spreekster. Dankbaar moet men zijn voor een goede gezondheid van zijn kinderen, wat evenwel dikwijls niet altijd ge waardeerd wordt. In de pauze werd thee geserveerd. Van de gelegen heid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt. De vra gen werden door de spreekster be antwoord. Van de gelegenheid tot opgave voor het zomerreis je werd door ve len gebruik gemaakt. Tijdens de vergadering werd met een busje gecollecteerd voor de zie ken en voor het spastische kind. De presidente dankte mevr. de Reus-Hannewijk voor haar interes sante lezing en bood haar namens de vereniging een boekenbon aan. De leden werd dank gebracht voor de opkomst, waarna de vergadering werd gesloten. De collecte voor SIMAVI heeft in Nieuwerkerk en Capelle het schit terende bedrag van f 216,64 opge bracht. Hartelijk dank aan alle ge vers en aan de dames die collecteer den. DREISCHOR Brand viel mee Woensdagmorgen precies om half zes werd heel Dreischor opgeschrikt door het doordringende geloei van de brandweersirene. Vooral omdat aan het snerpende geluid van de si rene geen einde soheen te komen, was de bevolking op het ergste voor bereid. Men tastte de regenachtige lucht naar alle kanten af, maar ner gens kon men rookwolken ontdek ken. De bevolking was echter al in grote getale uit de veren gekomen en groepeerde samen en vroeg zich af waar de brand nu wel zou kun nen zijn. De brandweer spoedde zich naar de plaats des onheils, waarna bleek dat de oliekachel van de heer J. W. Doe- leman in het vroege morgenuur op de verkeerde manier vlam had ge vat. Nadat de brandweerlieden de rokende haard buiten de deur had den gezet, konden zij weer inrukken BROUWERSHAVEN Feestavond Algemene Sportvereniging De algemene sportvereniging „Brou wershaven" organiseert op zaterdag a.s. een feestavond voor haar leden en donateurs in hotel Ringelberg ter gelegenheid van het vorig jaar be haalde kampioenschap door het le elftal voetbal. Het programma ver meldt o.a. diverse een- en twee- acters, benevens zang met gitaar begeleiding. ELLEMEET Feestprogramma Koninginnedag Op de dinsdagavond door het Oranjecomité uitgeschreven alge mene vergadering werd het pro gramma vastgesteld voor de feeste lijkheden op 30 april a.s. Om 10 uur wordt het programma geopend met het hijsen van de vlag door burgemeester S. Francke. Dit gebeuren zal door de muziekvereni ging „Kunst na Arbeid" muzikaal worden omlijst. Hierna volgen kin derspelen door de lagere school jeugd. Bij de prijsuitreiking na af loop zullen de kinderen getracteerd worden. Ook zal een blijvend aan denken aan deze dag worden be schikbaar gesteld. Om 1 uur is er een optocht van auto's, versierde fietsen en ruiters. Voor het vertrek zullen ruiters en fietsers door een jury worden beoordeeld. Om 2 uur zijn er verschillende wedstrijden: 1. ringsteken voor ruiters; 2. ring steken voor fietsers; 3. hoepelen met tractorband; 4. wagentje rijden; 5. hindernisrijden met tractor met wa gen (2- of 4-wielig); 6. zaklopen. Het avondprogramma komt er waar schijnlijk als volgt uit te zien: 7 uur gecostumeerd korfballen; 7.45 uur concert in de tent; 8 uur stoelen dans (uitreiking prijzen); 9 uur: lam pionoptocht. Bij voldoende animo - en die is natuurlijk aanwezig - is er dus de hele dag voor iedereen wat te doen of te bekijken. In de vergadering deelde de voor zitter, de heer J. M. Dalebout, dan ook mee, dat alles goed zal slagen. De lijstcollecte had naar hij mede deelde ruim f 350 opgebracht, waar voor hij de ingezetenen dank bi-acht. Uit dit bedrag blijkt wel dat men is voor een gepast feestvieren. Een dubbeltje per inwoner zal be schikbaar gesteld worden als bij drage in het Nationale Geschenk. Pluimveehouderij over dieptepunt heen UTRECHT, 11-4. Januari en febru ari zijn bijzonder slechte maanden geweest voor de Nederlandse pluim veehouderij, maar nu beginnen de prijzen weer een stagende tendens te vertonen. De exportprijs voor de consump tie-eieren lag in de eerste drie maan den van dit jaar op gemiddeld f 9,56 per honderd stuks, tegen f 12,47 in het eerste kwartaal van 1961. De voorzitter van het Produkt- schap voor eieren en pluimvee, de heer H. H. Garrelds, heeft dit ver schijnsel woensdag op de openbare vergadering van het Pi-oduktschap in Uti-echt geweten aan de afzet- moeilijkheden op de Duitse markt en aan de beschermende maatregelen voor Frankrijk, die hij in strijd acht met de E.E.G.-bepalingen. Begin maart kwam er een kente ring en de exportprijs bedraagt mo menteel weer f 11,25 per honderd eieren. De pi-oducenten hebben de tenigslag gevoeld van de slechte ex- poi'tomstandigheden; zij ontvingen in februari slechts f 1,29 per kilogram eieren tegen f 1,86 in februari van het vorig jaar. De prijzen trekken nu weer wat aan. De aftredende Finse minister van buitenlandse zaken, Karjalei- nen, is er niet in geslaagd een rneer- deiTieidsregering samen te stellen, aldus is dinsdag in Helsinki bekend gemaakt. DEN HAAG. Prins Bernhard be zocht woensdag in zijn functie van inspecteur-genei'aal der Koninklijke Landmacht de Nederlandse leger eenheden die thans gelegerd zijn in Duitsland. Ook woont de prins een gedeelte der schietoefeningen bij, welke een afdeling veldartillerie in Duitsland houdt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 5