Chefarine 4 Zierikzees' burgemeester schonk prins Bernhard koffiepot en kreeft Drieduizend Brabanders door Antwerpen in folkloristische optocht Nederlandse vrouw betrokken bij roofoverval in Duitsland? „Toeslag aan ambtelijke gepensioneerden een dringende eis" Griep? Chefarine „4" doet wonderen! Ongedwongen ontvangst ten stadhuize „Brabantse Week" Toepasselijk museumstuk van halve eeuw oud Men aarzelt bij het noemen van hoogtepunten op de dag van 's prin sen bezoek, maar vast staat wel dat de ontvangst ten stadhuize van Zie- rikzee een bijzonder charmant ge beuren was, tintelend van een pret tige feestelijkheid en passend in de sfeer van het eeuwenoude raadhuis, centrum van het Zierikzeese ge meentelijke leven. Hier in de trouw zaal was burgemeester mr. F. Th. Dtfckmeester gastheer van Prins Bernhard, die zich hier bijzonder joviaal bewoog temidden van een select gezelschap genodigden. De trouwzaal pronkte in nieuwe luister, daar de herstelwerkzaamheden vrij wel zijn uitgevoerd. Het eikenhout der banken en het baldakijn, in de Napoleontische tijd zo fantasieloos onder de verf gestopt,, pronkte in een warme kleur. De lucht was ge kruid met de geur van een goed glas en dito sigaren en deze feeste lijke mélange dreef onzichtbaar in de ruimten en gangen. Precies op tijd - wat liep het dinsdag alles op rolletjes - arriveer de Zijne Koninklijke Hoogheid per auto in de Meelstraat voor het his torisch stadhuis. Onderweg had hij kunnen zien, hoe welkom hij was te Zierikzee, want vooral het centrum was fleurig geverfd met de nationale kleuren, 't Verkeer moest in afwach ting van zijn komst, 'n klein veertje laten, want de zijstraatjes naar de hoofdstraten (hoe gemakkelijk schiet men er in), waren afgezet met ijze ren hekken, die ook werden ge bruikt in de Meelstraat, om het pu bliek iets op een afstand van de ingang te houden. Vooral de school jeugd - de scholen 'hadden vrijaf - betoonde zich enthousiast toen de prins de auto (op zijn tocht werd hij gereden door de chauffeur van Zee- land's commissaris) verliet. De prins beloonde het hoera-geroep onmid dellijk met een vrolijke lach en een opgestoken hand. Toen begaf hij zich in gezelschap van de beide Gedeputeerden en de burgemeester naar de trouwzaal, waar velen reeds de priqs stonden op te wachten. Onder de aanwezigen bevonden zich de leden van de gemeenteraad, de bestuursleden van de Zierikzeese Oranje Vereniging en de dragers van de ere-medailles der stad Zierikzee. Terwijl verversingen werden aan geboden, onderhield de prins zich met talrijke aanwezigen. Langdurig sprak hij met de heren dr. J. J. Westendorp Boerma, P. van Beveren G. H. Breetveldt en de heer B. W. Schot, voorzitter van de Vissers ver eniging „Helpt Elkander". De prins herkende de heer van Beveren nog van verleden jaar, toen eerstge noemde uit zijn handen de zilveren anjer in ontvangst mocht nemen. Originele geschenken Burgemeester mr. Dijckmeester bood gedurende deze ontvangst de prins twee originele geschenken aan. Het eerste was een koffiepot met twee bijbehorende kopjes en scho teltjes. Het was intussen „niet zo maar" een koffiepot, maar een mu seumstuk van vyftig jaar oud, toe vallig de voor het Vorstelijk Paar toepasselijke spreuk dragend: „Voor Uwe 25-jarige echtverecniging". Een halve eeuw geleden voor een ander bestemd, komt deze historische pot dus met een omweg op Socstdyk te recht. De prins nam de koffiepot in ont-w vangst en lachte: „ik ben nog niet in het bezit van een koffiepot", een scherts die de sfeer in de trouw zaal zeer ongedwongen maakte. Een ander geschenk herinnerde aan de betekenis van Zierikzee als vissersstad. Het was een opgezette kreeft, fraai bevestigd aan een eiken plankje, met het opschrift: „Kreeft, opgezet 10 april 1962'. In zijn gesprekjes vertelde de prins nog over een jachtpartij in Mexico, die hij maakte met de president van dat land. De lunch Inmiddels was het tijd geworden voor de lunch, die in de burgemees- (Cliché: „Zeeuws Dagblad"). PRIMEUR VOOR SCHOUVVEN-DUIVELAND Oosterland krijgt weegbrug niet capaciteit van vijftig ton OOSTERLAND, 11-4. De leden van de weegbrugvereniging „Even Buiten" hebben blijk gegeven hun tijd te verstaan en wel op de bij zondere vergadering, welke gehou den werd in het café van de heer A. Mol alhier, onder voorzitterschap van de heer M. J. Zeijler. Met 26 stemmen vóór en twee tegen werd besloten een nieuwe weegbrug te bouwen met een capaciteit van niet minder dan 50 ton. Na een wel komstwoord tot de goed bezette ver gadering, wees de voorzitter in zijn openingswoord op de betekenis van deze vergadering, die als enig agendapunt op het programma had: „Bespreking aanschaf nieuwe weeg brug". Zoals bekend, aldus spr„ is de hui dige weegbrug, die een capaciteit be zit van 20 ton en in 1936 werd ge bouwd ter vervanging van de eer ste kleine brug, door het steeds gro ter en zwaarder wordende vervoer te klein geworden. Bovendien heeft het ijzerwerk, o.m. door twee op- éénvolgende inundaties, zwaar gele den. Verder zal, volgens een schrij- veb van de IJkkring s Hertogen bosch, binnenkort de brug een dure beurt moeten ondergaan, indien zij door de vereniging in gebruik blijft op langen termijn. Resumerende heeft het bestuur gemeend beter te kunnen overgaan tot stichting van een grotere brug, welke zich beter zal aanpassen bij het huidige en to- komstige vrachtvervoer, mede met het oog op de komende verbinding over de Deltadammen. Lag het aan vankelijk, aldus de voorzitter, in de bedoeling een brug te bouwen van 40 ton, bij nader inzien leek ook 'dit al aan de lage kant, omdat er mo menteel al vrachten worden gewo gen van tegen de 40.000 kg. En om dat het prijsverschil voor 10 ton niet meer zo heel veel meer wordt, komt nu het voorstel voor 50 ton weeg vermogen. Het huidige weeghuisje zou kunnen blijven*staan, alleen zou het weegtoestel met kelder aan de andere zijde worden gebracht. Aan de hand van een gemaakte tekening voor dit plan werd de leden getoond hoe het worden gaat. Drie bij vijftien meter De afmeting van de nieuwe brug is 3 x 15 meter en zal worden ge maakt van een speciaal soort hout die minder aan slijtage onderhevig is en geen ijzeren platen behoeft. De kelder wordt geplaatst met muren van 33 cm dikte op een gewapend betonnen plaat van 25 cm dik. Het weegtoestel wordt geleverd door de „GECO" te Amsterdam, een gere- nomeerde firma, die de vorige bas cules eveneens leverde. De andere werken zullen door de plaatselijke ambachtslieden, bij aanbesteding, worden uitgevoerd. Na de stemming welke hierna ge houden werd met het bekende re sultaat, deelde de voorzitter nog mede, dat de nieuwe kelder nog komt op grond behorende voor een gedeelte aan de Rijkswaterstaat, zo dat hiervoor nog een vergunning moet worden aangevraagd. Dit, en •het feit dat ook de levertijd van één en ander ongeveer een half jaar in beslag neemt, heeft het bestuur ge noopt vaart achter deze plannen te zetten. Tenslotte dankte -de voorzit ter de leden voor het vertrouwen in het bestuur gesteld en beloofde alles in het werk te stellen één en an der zo voordelig mogelijk te doen geschieden. Een weegbrug als deze is op het gehele eiland nog niet te vinden. Het' ligt in de bedoeling bij de weging een afdruksysteem met kaartjes toe te passen. Koekoek op Schouwen-Duiveland WESTHOEK, 11-4. De lente mag ons tot dusver dan al een beetje teleurgesteld hebben, *t* toch werken in de natuur de X geheimzinnige voorjaarskrach- y ten en met name in de vogel- X wereld gaan de zaken door •j» naar 't traditioneel patroon. Zo werd woensdagmiddag voor hel eerst in de Westhoek de roep van de koekoek gehoord, X een teken dat deze typische •J» lentebode is gearriveerd. Heel X slim riep de eerste koekoek in de buurt van de voorzitter van X de Vogelwacht „Schouiven- X Duiveland" de heer J. P. C. Boot, zodat het nieuws snel wereldkundig worden kon. vy Menukaarten Ij. De kaarten voor het menu van de lunch, die Prins Bernhard X nuttigde ten stadhuize, wei- Ij! den - gelijk reeds gemeld - y X cp uitnodiging van burge- Ij. meester mr. Dijckmeester - «a» vervaardigd door de lyceum- X leerling Co Stuyck te Zierik- X zee. De artistieke kleurenuit- voering van de kaart bleef X ook bij de prins niet onopge- merkt. Inmiddels kreeg de Ij! jeugdige maker bericht van X de waarnemend Commissaris Ij! der Koningin, mr. dr. A. J. J. Ij! M. Mes, dat hij een stoffelijk blijk van waardering tege- Ij! moet mag zien, voor zijn ar- tistieke bijdrage aan het wel- Ij! slagen van 's prinsen bezoek. Ij! v v v v v v vv v v v terskamer werd genuttigd en ver zorgd werd door restaurant „Mon- dragon". Op het menu prijkte o.m. kreeft, rijst en spinazie. Na afloop van de lunch begaf de prins zich naar de tot kombuis gebombardeer de bodekamer, gaf de kok van „Mondragon", de heer J. Verhoeven, een klopje op de schouder en zei: „prima verzorgd, heerlijk, vriende lijk dank". Het vertrek Om kwart over twee verliet Prins Bernhard Zierikzee op weg naar Renesse. De tocht per auto door de bevlagde stad was het laatste wat Zierikzee van hem kreeg te zien. Op „strategische punten" stonden de leerlingen der kleuterscholen opge steld bij de landingsplaats op 't sport park „Bannink'. Hevig werd er ge juicht en met vlaggetjes gezwaaid, toen de twee stalen insecten zich in de lucht verhieven op weg naar de Westhoek. Het was het einde van hoog historisch bezoek BREDA, 11-4. Het openingspro gramma voor de van 8 tot 16 sep tember in Antwerpen te houden Noord-Brabant-week zal 3000 Bra banders naar de sinjoren-stad voe ren om daar deel te nemen aan een culturele en folkloristische optocht van 3 km. lengte. 9 Brabantse sport verenigingen vertegenwoordigen de 9 grote Brabantse gemeenten. 400 meisjes representeren d eagrarische jeugd. Carnavalsverenigingen uit Breda, Bergen op Zoom, 's-Herto- genbosch en Eindhoven, bedrijfshar- monieën, 500 vaandeldragers en vendeliers zijn tevens voor het fes tijn uitgenodigd. In de namiddag van 8 september worden een industriële tentoonstel ling en een expositie van beeldende kunsten geopend. Zoals bekend is de Noord-Brabant- week bedoeld als een manifestatie van het gehele Brabantse leven. Vooral van industriële zijde is er ruime belangstelling voor dit eve nement. De kosten van de manifes tatie worden begroot op 250.000 gul den. AKEN, 11-4. De machinepistolen, die gebruikt zijn bij een roofoverval op de spaarbank in Rötgen (Duits land) zijn in Roermond gekocht. Dit heeft de politie in Duitsland ver klaard. De wapens zouden door een 22-jarige vrouw uit Roermond, die als serveerster in een hotel in Röt gen werkte, van een Belg gekocht en in handen van de bankrovers gespeeld zijn. Met de machinepistolen in de vuist eisten twee bankrovers op 4 april van bet bankpersoneel de in houd van de kas. Met een buit van 20.000 mark sprongen zij in een ge reedstaande auto en verdwenen. Eind vorige week werden zij ech ter door de politie gearresteerd. Ook werden drie 22-jarige vrouwen helpsters, aangehouden. De 20.000 mark zijn nog niet achterhaald. De Nederlandse vrouw zou ook betrokken zijn bij de diefstal in Keulen van de bij de overval ge bruikte wagen. Samen met een an dere vrouw zou zij de vermomming die de rovers gebruikten, gekocht hebben. Naamsverandering voor afdeling Renesse e.o. Bond Veilig Verkeer In de bovenzaal van het Dorpshuis hield de afdeling Renesse e.o. van het Verbond voor Veilig Verkeer onder voorzitterschap van haar vi- cevoorzitter, de heer H. de Roo haar algemene jaarvergadering. De heer de Roo richtte zich in zijn wel komstwoord in het bijzonder tot de leden van buiten Renesse. Uit het jaarverslag van de secre taris, de heer Z. Roseboom bleek, dat de afd. Renesse e.o. zich in het afgelopen jaar weer aktief heeft in gezet ter bevordering van de ver keersveiligheid. Uit het jaarverslag van de penningmeesteresse, mevr. Borgmeijer-Mater blijkt, dat in de ka9 een batig saldo van f 197,28 aan wezig is. Namens de kascommissie bacht de heer J. M. de Nooijer ver slag uit, waarbij hij adviseerde tot goedkeuring van de boeken over te gaan. Onder dankzegging werd de penningmeesteresse door de voor zitter 'décharge verleend. In plaats van het aftredende lid van de kas commissie, de heer J. de Wit werd de heer Koster te Burgh benoemd. In de vacature ontstaan door het vertrek van de voorzitter, de heer mr. G. F. Lunsingh Tonckens werd als voorzitter benoemd de heer Z. Roozeboom. Het periodiek aftreden de bestuurslid, de heer J. Lindhout werd herbenoemd. Daar de afd. Re nesse momenteel een groot gebied van Schouwen bestrijkt, werd over gegaan tot uitbreiding van het be stuur. Tot nieuwe leden van het be stuur werden benoemd de heren J. de Feiter te Burgh, J. de Muijnck te Haamstede en W. Verjaal te Scharendijke, Hierna ging de voor zitter over tot het artikelsgewijs voorlezen van het nieuwe ontwerp huishoudelijk reglement. Na enige discussie werd de naams verandering van afd. Renesse e.o. in afd. Schouwen door de vergade ring goedgekeurd. Belangrijke wij zigingen kwamen hierna niet meer voor; na algehele afwikkeling werd het nieuwe reglement goedgekeurd en aangenomen. De. heer J. Lind hout gaf vervolgens een uiteenzet ting over de activiteiten in 1962. De traditionele verkeersrit zal op 18 juli worden gehouden. Te Burgh zullen de diploma's der geslaagden van de verkeerscursus uitgereikt worden op een te houden propagan- da-avond. Verder ligt het in de be doeling volgend jaar aan de ver- keersexamens der schooljeugd een extra stimulans te geven, door de beste klas uit de afdeling een wis selbeker te geven. Na 'bij de rond vraag nog enige vragen te hebben beantwoord, sloot de voorzitter de vergadering. Demonstratieve vergadering DEN HAAG, 12-4. „Het is een ge biedende eis, dat, in afwachting van de tot standkoming der waardevast heid, aan de ambtelijke gepensio neerden een toeslag wordt verleend. Het is noodzakelijk, dat het ontwerp van een nieuwe pensioenwet zeer binnenkort aan de Tweede Kamer wordt aangeboden". Aldus de resolutie, die woensdag middag tijdens een in Den Haag ge houden demonstratieve vergadering van de gezamenlijke pensioenorgani saties is aanvaard. Deze bijeenkomst was georganiseerd door de „Algeme ne Nederlandse Bond van Gepensio neerden", de „Bond van Gepensio neerden van spoor-, tram- en ander vervoerspersoneel" en de „Centrale Raad voor behartiging van pensioen- belangen". In deze centrale raad zijn vertegenwoordigd de Algemene mili taire Pensioenbond, de Indische pen- sioenbond „Madjoe", de „Nibeg", „Voorwaarts" en de Bond van gepas- porteerd marinepersoneel. In deze resolutie wordt er bij de 1961, JAAR VAN STIJGENDE OMZET Algemene ledenvergadering Coöperatieve Boerenleenbank Noord wel le voets, besloot zijn verslag met de hoop uit te spreken op een gunstig 1962, zowel voor de bank als de le den. Bestuursverkiezing Bij de bestuursverkiezing werd de heer W. P. K. Moelker (periodiek af tredend) herkozen. Herkozen als lid van de Raad van Toezicht wei'd de heer J. M. Dalebout. Bij de bestemming winst werd be sloten f 4000 toe te voegen aan de reserve voor nieuwbouw. Bij de rondvraag richtte de heer Fasol zich met een felicitatie tot de heer Moelker, die weer hersteld en herkozen is. De heer Moelker is reeds 30 jaar lid en vele jaren be stuurslid van de bank. Een applaus je onderstreepte de woorden van de heer Fasol. Tot slot van deze vergadering ver toonde de heer P. M. v. d. Berge oen serie kleurendia's over zijn bezoek aan Israël. De fraaie dia's werden door de heer v. d. Berge op vaak ko mische wijze toegelicht. Aan het slot bracht de voorzitter dank aan de heer Berrevoets voor het vele werk als kassier voor de bank verricht en aan de heer v. d. Berge voor zijn aandeel aan deze avond. NOORDWELLE, 11-4. In de zaal Lokker-v. d. Zande alhier vond de algemene ledenvergadering plaats van de Coöperatieve Boerenleenbank „Noordwelle". De vergadering stond onder leiding van de voorzitter, de heer P. G. Boot, die er in zyn ope ningswoord van deze goed bezochte vergadering op wees dat de bank zeer nauw betrokken is b\j de resul taten in de land- en tuinbouw. Voor 1962 hangt dan ook veel af van E.E.G.-factoren, vooral van de afzetmogelijkheden, waarbij ook de eigen markt van belang is. Uit het verslag van de kassier over 1961 (het 46ste boekjaarverslag) bleek een toe name van haast alle posten en een stijgend gix*overkeer. De totale om zet was bijna \Vz miljoen hoger dan vorig jaar. De spaargelden toonden een vooruitgang van f 92.000. Eind 1961 waren er 802 gewone spaarders en 36' jeugdspaarders. De 148 reke ninghouders krijgen thans allen dag afschriften. De omzet vreemd geld steeg ook deze zomer weer, en haal de ruim f 78.000. In verband met het toenemende werk werd een kracht aangesteld voor enige dagen in de week. De kassier, de heer W. Berre- SPORT BILJARTEN Districtsdag „De Drie Schapen" Zaterdag 14 april a.s. wordt door het district Schouwen-Duiveland der K.N.B.B. in hotel „De drie schapen" te Dreischor haar districts- dag georganiseerd. Op deze dag zul len de vier kampioenen van de vier tallen-competitie gaan uitmaken wie er kampioen van het district gaat worden. Entre Nous neemt hieraan met de volgende spelers deel: A. Lokker 93, Joh. Snijders 84, Jan Snijders 75 en J. Hagestein 66. V.O.G. komt met J. L. de Hooge 210, M. L. Jonker 93, A. Meerdink 75 en C. Verkaart 75. O.K.K. II neemt deel met W. Kestcloo 84. M. Quist 75, J. C. v. Felius 57 en J. Thiery 48. B.V.O. II verschijnt met H. Capelle 84, J. de Jonge 57, L. v. d. Maas 48 en A. Geertse 48. Drie teams zullen worden uitgezonden naar de gewestelijke landdag van de K.N.B.B. Op deze districtsadg zul len verder alle kampioenen en ge promoveerde spelers in het afgelo pen seizoen een prijs in ontvangst kunnen nemen. VOETBAL K.N.V.B. Juniorcntoernooi te Vlissingcn De jeugdcommissie van de afde ling Zeeland van de K.N.V.B. orga niseert weer een massaal junioren- toernooi. dat zal worden gehouden op Hemelvaartsdag, 31 mei a.s. te Vlissingcn. Er zal op circa 11 velden worden gespeeld waardoor het toer nooi op één dag kan worden afge werkt. De deelnemende elftallen zullen worden ingedeeld in poules van drie uit zoveel mogelijk verschil lende rayons, zodat de jongens ook eens met andere tegenstanders te doen krijgen. Het ligt voorts in de bedoeling om de lagere B-elftallen in een aparte afdeling samen te brengen, waarvoor - buiten de ge wone prijzèn - ook een wisselbeker beschikbaar wordt gesteld. Hiermee wordt bereikt, dat ook de „kleintjes" de gelegenheid krijgen om tot de fi nale door te dringen. VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland Wijzigingen in het programma van zaterdag 14 april. Groep A V: Kloetinge A I-Zierik- zee A I (2.15 uur). Ingelast: B VII: Zierikzee B I-Dreischor B I (2 uur, scheidsr. Th. Simmers). B VIII: Zierikzee B II-Zierikzee B III (1.30 uur, zelf voor scheidsr. zorgen). KORFBAL Zeemceuwen-Burgh De Westhoekse derby tussen de beide top-korfbaltwaalftallen uit Haamstede en Burgh zal zaterdag avond op het nieuwe terrein van de s.v. Zeemeeuwen aan de Jonge Jan Boeyesweg plaats hebben. Over de uitslag valt in een plaatselijke wed strijd zeer weinig te voorspellen. Bij mooi weer mag op veel belangstel ling gerekend worden. UTRECHT. De spoorwegen delen mede, dat de treinen op Koninginne dag - 30 april - zullen rijden als op zondagen. Dit geldt niet voor het'in ternationale verkeer. regering o.m. op aangedrongen dat, in afwachting van de tot standko ming van een ziektekostenregeling voor gepensioneerden, de interim regeling ziektekosten-ambtenaren ook op de gepensioneerden van toe passing wordt verklaard. Voorts wordt gepleit voor de afschaffing van de korting op ambtelijke pen sioenen bij een samenloop met bo dempensioen. Op korte termijn zal moeten worden overgegaan tot de waardevastheid van de overheids- pensioenen, aldus de resolutie. In deze demonstratieve vergade ring werd over een aantal facetten, de ambtelijke pensioenen betreffen de, gesproken door de heren J. Ph. H. Castricum, voorzitter van de „Bond van Gepensioneerden van spoor-, tram- en ander vervoersper soneel"; R. J. A. Adriaansz, voorzit ter van de „Centrale Raad tot be hartiging van pensioenbelangen" en ir. D. Bloemsma, voorzitter van de afdeling Apeldoorn van de „Algeme ne Bond van Gepensioneerden". Asivenou As-we-nou-es samen gingen Met de groep A. van de P., Trokken we het gros der kiezers Met die combinatie mee; Zo wordt overal gerekend, Geen politicuszit stil, Want de lijst moet ingediend zijn Dinsdag zeventien april. As-we-nou de P.G.S.-ers Tellen bij de U.H.C., En we krijgen tachtig stemmen Zeg maar van de D.V.V., As-we dan niet meer verliezen Uit het kamp der P.R.A., Krijgen wij net de restzetel In de plaats van P.V.K. As-we-nou-es even schatten Wat de V.P.G. dan doet, Die niet met een eigen lijst komt, Dan zit het met ons wel goed; Als de groep van Burgerwereld Dan van armoe blanco stemt, Met die dertig S.P.S.-ers, Staan we echt niet in ons hemd. As-we-dan ook Pluim weer nemen Als de trekker van de lijst, Hij is populair gebleven En in onze Raad vergrijsd Ja, ja, met dat „As-we-nou-es" Wordt gerekend en vergist, Wal helpt al dat neuzen tellen? 't Is de kiezer die beslist! JAAP MIJDERWIJK. Ingezonden mededeling Vier middelen in één tablet werken krachtiger zonder de maag van streek te maken I De vier middelen verenigd in Che farine „4", ieder afzonderlijk al beroemd, werken te zamen nog beter en helpen ook vaak dan wan neer andere middelen falen. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen Chefarine „4" gebruiken, want één bestanddeel dient om de maag te beschermen. iiu. Glazen buisje 20 tablelten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tablelten f 1.60 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.60

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 2