DE ZIERIKZEESCHE COURANT Prins Bernhard bezocht Schouwen-Duiveland: zie pagina 8 Kennedy over Nieuvv-Guinea: Enige van belang is een vreedzame oplossing Minister Luns teruggekeerd uit Londen Pokken in Wales K<- r - i -7V Bijsteun bij verhoging van A.O.W.-uitkeringen Heden (donderdag) bespreken Provinciale Staten bouw brug over de Oosterschelde WAT UGT VI BI LT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 12 APRIL 1962 118e jaargang no. 19158 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 16DAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, lel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. „Rol van bemiddelaar is geen prettige" WASHINGTON, 11-4. Op zijn we kelijkse persconferentie werd presi dent Kennedy commentaar gevraagd op berichten dat Nederland een voor stel van Ellsworth Bunker tot gelei delijke bestuursoverdracht in Nieuw- Guinea aan de Indonesiërs niet eer lijk vond. President Kennedy zei daarop: „Ik denk dat niemand ingenomen is met onze rol. Wij proberen onder leiding van Oe Thant na te gaan of er een regeling kan worden getroffen ten einde een militaire actie té voorko men. Een dergelijke militaire actie zou de belangen schaden van beide landen die wij graag vriendschappe lijk tegenover elkaar zouden zien staan. Ik veronderstel dat men zich moeilijk een vooi-stel kan denken dat beide zijden welkom zou zijn. Als wij van nut kunnen zijn zul len wij dit hoop ik blijven trachten dit te zijn. Als beide partijen menen dat wij niet van nut kunnen zijn, dan kunnen anderen deze rol mis schien aanvaarden of misschien kan men dit bilateraal regelen. Ons enige belang is na te gaan of wij een vreedzame oplossing kunnen vinden die naar onze mening voor de lange duur van belang is voor de vrije wereld en onze bondgenoten. Wij zijn bondgenoten van de Ne derlanders en de Indonesiërs en wij zouden gaarne zien dat zij de vrij heid behouden. De rol van bemidde laar is dus geen prettige en wij heb ben het er voor over dat iedereen kwaacl op ons is als de bemiddeling maar resultaat heeft". President Kennedy noemde Ells worth Bunker een zeer deskundig diplomaat met lange ervaring. SCHIPHOL. 11-4. Om half drie is minister Luns woensdag met een ljjntoestet van de B.E.A. uit Londen op Schiphol teruggekeerd, er de journalisten aan herinnerende, dat hjj vlak voor zijn vertrek in Londen reeds een persconferentie van drie kwartier had gegeven, beperkte hij er zich op Schiphol toe een aantal vragen te beantwoorden. Daarbij, merkte hij. op, dat de voorstellen van de Amerikaanse oud -ambassadeur Bunker zelf zijn over gebracht aan de Nederlandse onder handelaar. dr. van Roijen en niet door de Amerikaanse ambassadeur in Den Haag. „Dat is een rechtzet ting, die ik u hier geef", voegde de minister er aan toe. Op de vraag wanneer dr. van Royen het voorstel •had ontvangen wenste minister Luns na eerst gezegd te hebben „dat is een week geleden geweest", het ant woord schuldig te blijven. „Is het plan Bunker een basis voor U om het probleem Nieuw Guinea op te lossen?" werd hem vervolgens gevraagd. Maar lachend antwoord de de minister: „U stelt puntige vragen. Ik vind het jammer, dat ik die niet even puntig kan beant woorden". Daarna zette hij uiteen het on juist te achten wanneer .hij hier bui ten het kabinet om zijn persoonlijke visie zou bekend maken. „Verschilt die dan zoveel met die van het ka binet?" vroeg een andere verslagge ver snel, waarop mr. Luns slagvaar dig repliceerde: „dan prefereer ik toch nog de eerste vraag". Eerste caisson in zuidelijke Grevelingen-geul Dinsdag 10 april is op de Greve- lingen, in de nog open zijnde zuide lijke geul de eerste caisson geplaatst. Deze caisson is de eerste van een serie van 36, waarmede de opening die nu nog bestaat tussen de wal van Schouwen-Duiveland en de Kram merplaat zal worden afgesloten. Het is de bedoeling dat woensdag en donderdag nog enkele caissons worden bij geplaatst. Daarna gaat men aan de kant van de Krammer plaat een aanzetstuk maken, zoals men dat ook aan de wal van Brui- nisse heeft gedaan. Ook daar zullen dan enkele caissons worden neerge zet. De definitieve afsluiting zal in de tweede helft van mei plaats vin den. CARDIFF, 11-4. In een kliniek voor geesteszieken te Bridgend nabij Cardiff in Wales zijn tot dusver zes tien gevallen van pokken geconsta teerd. Van deze patiënten - allen bejaarde vrouwen - zijn er inmid dels zes overleden. Meisje onder vorkheftruck BERGEN OP ZOOM, 11-4. Woens- dagmiddag kwart voor vijf is in de Lijsterbesstraat te Bergen op Zoom het driejarig dochtertje van de fa milie Wolthof bij het spelen op straat onder een vorkheftruck ge raakt en op slag gedood. Vier-jarig jongetje verdronken AMSTERDAM, 11-4. Do 4-jarige Johan Drost is woensdagmiddag door onbekende oorzaak in het wa ter gevallen van het open haven front bij de Haarlemmersluis te Am sterdam. In de loop van de avond heeft de rijkspolitie te water het lijkje opgedi-egd. Een beui'tschipper meende, reeds voordat de moeder alarm had gesla gen, een lichaam in het woelige wa ter bij de schroef van zijn schip te zien. Hij meldde dit bij de politie, die een onderzoek instelde dat ech ter niets opleverde. Toen de moeder enige tijd latei- de vermissing van haar zoontjé meldde, ondernam de politie op nieuw een speurtocht. Twee doden '>'j verkeersongeval MAARN, 11-4. Op de rijksweg Utrecht-Arnhem, onder de gemeente Maarn, zijn woensdagmiddag twee nog niet geïdentificeerde Duitsers om het leven gekomen. Hun auto, die uit de richting Utrecht kwam, is door niet opgehelderde oorzaak door de middenberm gereden en op de andere rijbaan op een trailer met oplegger uit Uithoorn in botsing ge komen. De twee Duitsers werden levenloos uit de wrakstukken van de auto gehaald. De inzittenden van de trailer, die kantelde èn in een grep pel langs de weg terecht kwam, ble ven ongedeerd. Ongeval op onbewaakte overweg SOEST, 11-4. De 20-jarige heer A. Hilhorst uit Soest is woensdag avond, toen hij met zijn scooter de onbewaakte overweg op de Grote Melmweg in zijn woonplaats wilde oversteken, aangereden door een die- sellocomotief. Hij liep daarbij zulke ernstige wonden op dat hij ter plaat se is overleden. De machinist die met de locomo tief uit de richting Baarn kwam heeft van het ongeluk niets gemerkt en is doorgereden naar Amersfoort. - v ■i I Naar aanleiding van de overvallen door de O.A.S. in bankgebouwen zijn er veiligheidsmaatregelen getroffen. Militairen hebben nu binnen en buiten de banken de wacht betrokken. - Foto: de bewaking bij een bankgebouw i-n Atgiersr- DEN HAAG, 11-4. De minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, heeft zich in een brief gericht tot de Vereniging van Nederlandse Gemeenten over de po sitie van bejaarden die nog aanvul lende steun van de gemeenten nodig hebben naast de uitkeringen op grond van de A.O.W. Zy heeft ver zocht te overwegen in hoeverre er aanleiding bestaat de uitkeringen voor bejaarden aan te passen aan de situatie die zal ontstaan na de voor genomen verhoging van het A.O.W. - pensioen. De minister is er van op de hoogte dat in gemeentelijke kringen beraad plaats vindt over de vraag in welke mate de verhoging van het A.O.W.- pensioen pok tot uitdrukking zal moeten komen in de inkomsten van hen die aanvullende bijstand ont vangen. Handhaving van de aanvullende bijstand op het bedrag dat voor de pensioenverhoging werd toegekend zal slechts mogelijk zijn, aldus de minister, indien het gemeentelijk or gaan het nodig vindt de normbedra gen van de aanvullende bijstand te verhogen met het bedrag waarmede het A.O.W.-pensioen is gestegen. Dit laatste is een beslissing die op grond van de Armenwet aan het gemeen telijk orgaan is gelaten. De minister is er van op de hoogte dat de norm bedragen die in de gemeenten wor den toegepast enige verschillen to nen. Dit heeft de minister meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamer-lid de heer Berger (P.v.d.A.). Koningin bezocht tentoonstelling LAREN, 11-4. Geheel onverwacht heeft H.M. de Koningin woensdag middag, in gezelschap van haar da me du palais, mevrouw W. A. Repe- laer van Driel, een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van etsen, te keningen en aquarellen van H. P. J. baronesse van Till-Tutein Nolthe- nius, die tot 16 april in hotel Ham- dorf te Laren wordt gehouden. Het koninklijk bezoek duurde ongeveer een uur. Het bezoek bleef onopge merkt door het publiek. Fundering op gewapend betonnen putten VLISSINGEN, 11-4. - Heden, donderdag, zullen de Provinciale Staten van Zeeland het bouwen van een provinciale Zeeuwse brug over de Ooster schelde bespreken. Met de bouw zal naar raming 71 miljoen gulden gemoeid zijn. Tic' ligf in de bedoeling dat de brug eind 1965 gereed komt. Zr "Is gebruikelijk hebben de Provinciale Staten dc bouw van deze brug reeds bespreken, in een centrale afdeling van de staten. Gedeputeerde Staten hebben thans het verslag van deze bespreking bekend gemaakt. Daarin ge ven zij een technische uiteenzetting over dc brug. Dit is dokter Demolin uit het Belgische plaatsje Flawinne, met zijn pleeg dochtertje Hennou, dat hij na de ramp in Agadir bij zich in huis nam. Op het ogenblik heerst er grote spanning in het doktershuis, nu gebleken is. dat de moeder van het nu 6 jaar oude meisje de ramp overleefd heeft en haar dochtertje graag weer bij zich zou hebben. Voordat de definitieve be slissing komt - welke beslissing van groot belang is voor de toekomst van liet meisje - .uilen moeder en kind elkaar binnenkort ui Brussel- ontmoeten. Zij delen mede dat nergens in Ne derland tot nu toe diepten zijn over brugd als in de Oosterschelde over brugd moeten worden. Daarin komen diepten van 35 meter voor. Voor de overbrugging volgens dc klassieke methode zouden zeer kostbare en tijdrovende bouwputten nodig zijn. Daarom heeft men gezocht naar een voor Nederland nieuwe methode van overbrugging. De brug wordt gefundeerd op ge wapend betonnen putten. Dc beton nen pul ten, die ieder 500 ton wegen, worden vooraf klaar gemaakt en door kranen op beton ter plaatse-ge bracht, waarna zij door een bok en een cutterzuiger in de grond worden „geboord". Doordat men over peiigegevens se dert 1827 geschikt, is men op de hoogte van het verloop van de bo demdiepte van de Oosterschelde. Met hulp van hel laboratorium voor de grondmechanica in Delft en de geo logische stichting in Haarlem heeft pion bovendien boringen verricht tot in de pleistoceenlaag. Het werkschema is zodanig opge steld. dat de brug eind 1965 gereed kan zjjn. Daarbjj is er een reserve in acht genomen voor ongunstige weersomstandigheden. Dc brug komt zo hoog te liggen dat het scheepvaartverkeer er door gaans onderdoor kan. Voor extreme gevallen is een beweegbaar gedeelte in dc vorm van een brug beschik baar. De doorvaartwijdte van deze brug is aanvankelijk gesteld op 40 meter, doch deze kan wellicht wor den teruggebracht tot 30 a 35 meter. Speciale bok Voor Nederland is de overhrug- Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Geschillen zouden niet lang duren wanneer het ongelijk slechts aan één zijde was. gingsmethode nieuw, doch in het buitenland, bijvoox-beeld in Frankrijk en Duitsland wox-dt deze reeds toe gepast. De methode vereist een mi nimum aan montagesleigers. Het zal echter wel noodzakelijk zijn dat men een speciale bok construeert. Deze zal een hoogte krijgen van niet min der dan 79 meter. Over de financiering delen G.S. mede, dat de situatie niet ongunstig is. De px-ovincie zelf heeft reeds 10 miljoen gulden geleend terwijl van de zijde van het syndicaat dat de brug wenst te bouwen 20 miljoen is toegezegd. De Bank van Nederland se Gemeenten heeft een bedrag van 10 miljoen gulden ter beschikking gesteld. De direkteur van die bank heeft het projekt in studie, zodat van die zijde nog aanbiedingen kun nen worden verwacht. Voor dc naaste toekomst is de fi nanciering verzekerd. In 1962 is nog 17 miljoen en in 1963 nog 23 miljoen gulden nodig. Deze "bedragen zijn reeds beschikbaar. In 19G4 zal 17 miljoen en in 1965 10 miljoen gulden nodig zijn. G.S. achten het niet verstandig thans reeds verplichtingen aan te gaan voor de jaren 1964 en 1965. Met het oog op de hoge bci'cidsstcl- lingsprovisie. Droog weer Verwachting tot vrijdagavond: Droog weer met enkele zonnige pe rioden; koudere nacht, mox-gen ovei-- dag dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere; zwakke tot ma tige, hoofdzakelijk nooi'd westelijke wind. 13 april Zon op 5.50, onder 19.33. Maan op 12.41, onder 3.30. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 13 april 9.58 v.m. 22.33 n.m. BROUWERSHAVEN 13 april 9.40 v.m. 22.28 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 12-4. Het K.N.M.I. deelt mee: Het weer krijgt geleidelijk een rustiger karakter en verbetert dooi-- dat er ten westen van lei-land een rug van hogedruk in omvang toe neemt en in een vrij snel tempo na- dei-bij komt. De depressie die het onbestendige weer vei-oorzaakte is boven zuid-Noorwegen gekomen en vei"wijdert zich in de x-ichting van de Oostzee, hierdoor nemen de lucht- drukvei-schillen af. De boven Ne- deidand aanwezige lucht is van ma ritieme oorsprong zodat de tempera turen nog tot ongeveer dezelfde waarden oplopen als vandaag. Ver der zullen enkele wolkenvelden voor komen die overdag door de instra ling gedeeltelijk oplossen. De regen kansen zijn gering. Het onderwijzerslekort DEN HAAG, 10-4. De heren Kleij- wegt en Tans, lid van de Tweede Kamer, signaleren in schriftelijke vx-agen aan de minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen, dat diens ambtgenoot vandefensie af wijzend heeft beschikt op een ver zoek van de ouderi-aad van Rottex-- dam om uitstel van eei-ste oefening te verlenen aan 18 dienstplichtige onderwijzers. De Kamerleden vragen of het juist is, <lat door het tekort aan leei"- krachten voor het openbaar lager ondex-wijs nu reeds ongeveer 3000 leerpliohtige kindei-en in Rotterdam onvoldoende of zelfs geen onderwijs ontvangen en dat het oproepen van de 18 onderwijzers deze maand dit aantal vei'der zal stijgen tot 3650? Als dit zo is, zo wordt vei-der ge- vx-aagd, welke maatregelen denkt de minister dan te nemen om te be i-eiken, dat het onderwijs in deze stad naar behoren vooi-tgang zal kunnen vinden? Staphorster overleed aan paratyfus UTRECHT, 11-4. Een onderzoek van het rijksinstituut voor de volks gezondheid in Uti-echt heeft uitge wezen, dat de 58-jarige H. van Dijk uit Staphoi-st is ovei'leden ten ge volge van pai'atyfus. De man at vo rige week lever\voi"st van een zelf geslacht varken. Hij en zijn echtge note aten van de worst zonder dat deze gekookt was. Familieleden en kennissen die worst van hetzelfde varken gebruikten, maar deze wel kookten, ondervonden geen nadelige gevolgen. Het varken is zowel voor als na de slacht gekeurd door een ambtenaar van de gemeentelijke keuringsdienst voor vee en vlees te Meppel. Woensdag zijn bij aanslagen in Algerië 18 doden en 37 gewonden gevallen. 17 van de doden en 36 van de gewonden waren Algerijnen. Doordat woensdag het telefoonver keer met Oran en west-Algerije zo goed als onmogelijk was heeft men geen berichten over aanslagen uit dit gedeelte van Algerië ontvangen. AMSTF.RDAM. Gistei'en (woens dag) is de 17-jarige mejuffrouw M. R. M. te Pas in dc Linnaeusstraat te Amsterdam met het hoofd onder de wielen van een aanhangwagen ge komen. 7.ij was op slag dood.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1