VELP0 moeder GRIEP! Chefarine ,4 Raad van Westerschouvven wil graag meer weten van „Stichting Renesse" Nederlandse toeristenvoorkeur voor het buitenland Vondst te Nimrod FEUILLETON ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 10 APRIL 1962 118e jaargang no. 19157 Moeten belanghebbenden betalen in kosten uitbreidingsplannen? WESTERSCHOUVVEN, 9-4. Over de vaststelling van de statuten Stichting Renesse deelde de voorzit ter in de vrijdagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad van VVestersehouwen mee, dat hier over juist vorige week een verga dering heeft plaats gevonden. Er zijn nog enige wijzigingen in aange bracht, zodat het beter is dit punt in de volgende vergadering te be handelen. Na behandeling der ingekomen stukken werden de instructies van de gemeente-secretaris en van de gemeente-ontvanger vastgesteld. Een wijziging van de legesveror dening, betrekking hebbende op het afgeven van vergunningen en ont heffingen ingevolge de Loterijwet, de Alg. Politieverordening, het We genverkeersreglement en de wet Autovervoer personen, werd door de raad goedgekeurd. Deze wijzigingen vloeiden voort uit opmerkingen van G.S. Hetzelfde had betrekking op een wijziging van de verordening havengelden. Het besluit tot onbewoonbaarver klaring, besluit der voormalige ge meente Burgh van 16 febr. 1960, van de woning van de heer W. Th. Trou- erbach te Dordrecht, gelegen aan de Dreef B 92 te Burgh werd ingetrok ken. De heer Trouerbach laat deze woning tot vakantiehuis verbouwen. De raad had hiertegen geen be zwaar. Hierna kwam aan de orde de vast stelling van diverse besluiten over vaststelling bedragen ingevolge de L.O.-wet 1920 over 1960 en 1961. Evenmin ontmoette de subsidie aan een kookcursus te Renesse be zwaar. De kookcursus gaat uit van de Prov. Commissie voor Huishou delijke voorlichting ten Plattelande in Zeeland en wordt gehouden in een zaal van café „Schuilhuis". De gemeente geeft de subsidie in de vorm van de helft van de huur, groot f 17,50. De voortuincommissie te Renesse De benoeming van twee bestuurs leden van de Voortuincommissie te Renesse, kwam weer aan de orde. B. en w. stelden voor op verzoek van de Voortuincommissie te benoemen in de plaats van mevr. Tonckens en de heer Braber: de heer J. A. Mat- thijsse en mevr. Moelker-van De venter. De heer Goossens zag in de toekomst graag tegenkandidaten, want op deze manier moet je toch „ja zeggen". De voorzitter merkte op dat dit geen voordracht is maar slechts een aanbeveling. In het ver volg zal hiermede rekening gehou den worden. Na stemming blijken de heer Matthijsse en mevr. Moel ker-van Deventer te zijn gekozen. Een onbekende gever heeft voor de mooiste tuin een wisselbeker ter be schikking gesteld, hetgeen de heer Goossens doet opmerken dat er dan in verschillende categorieën gewerkt moet worden. De één doet alles zelf, terwijl een ander elke week een tuinman krijgt. De voorzitter noem de het ook niet in de haak dat de lste prijswinnaar een volgende maal niet meer voor een lste prijs in aan merking komt. „Mij spreekt de blomme een taele", zei de heer van Oord in Gezelle-trant, „doch in Re nesse spreekt de blomme schijnbaar van ruzie en onverkwikkelijkheden". Met de voorgestelde gang van za ken ging de raad volledig akkoord. Het wachtverbod Weststraat wordt veranderd. In overleg met de rijks politie wordt het wachtverbod be perkt van kruising Ring-Weststraat tot kruising Ankerweg-Weststraat. Vooral voor de zakenlieden in de Weststraat te Haamstede is dit een grote vooruitgang. Het voorstel ont moette geen enkel bezwaar. Een kleine herziening in het uit breidingsplan, onderdeel kom Burgh werd eveneens door de raad goedge keurd. Eerst mocht bij de inham hoek W. G. Bootlaan niet gebouwd worden, doch door deze wijziging wel. Bij de verder voorkomende zaken kwam eerst een brief van de ge meente Aardenburg in behandeling om adhaesie te betuigen aan de Wet vervreemding Landbouwgronden, die op 1 jan. 1963 komt te vervallen. Om volkomen op de hoogte te zijn van het voor en tegen, lijkt het de voor zitter beter om op de volgende ver gadering met een pré-advies te ko men. Tevens werd besloten om aan de vereniging tot bescherming van voetgangers geen subsidie toe te kennen. Sluiting Strandweg De voorzitter deelde verder mede dat de Strandweg wegens vernieuwing tijdelijk gesloten zal zijn van 6 april-20 april en van 24 april tot 7 juni. Met Pasen heeft het verkeer dus geen hin der van de werkzaamheden, ter wijl met Pinksteren het werk klaar zal zijn. Ingezonden mededeling Vier middelen in één labiel werken krachtiger zonder de maag van streek Ie maken I Vier beroemde geneesmiddelen ondersteunen elkaar en werken daardoor bijzonder krachtig. Eén der middelen dient om de maag te beschermen. Chefarine „4" doet werkelijk wonderen I Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige stfipverpakliing 40 tabletten f 1.60 Voazdelig» flacon 100 tabletten f 3.50 De heer de Boer vroeg hoe het moet met de autobezitters die aan de weg wonen. Een en ander zal nader bekeken worden. De voorzitter deelde verder mede dat het verkeer te Renesse, dat in één richting de route J. van Re nesse-, Mooi- en Scholderweg-Loane berijdt, op verzoek van de rijks politie deze route om zal draaien, zodat nu bij de Scholderweg wordt ingereden, terwijl geëindigd wordt op de Jan van RenesSeweg. Het reeds in de vorige vergade ring genomen besluit tot uitdiepen van brandputten in de gemeente, kan nu uitgevoerd worden. De voorzitter memoreerde het overlijden van de heer Besanger, hoofd-ambtenaar bij de gemeente Amsterdam. De heer Besanger heeft vooral vlak na de ramp zeer veel goed werk gedaan voor het eiland en speciaal voor de gemeenten Haamstede en Burgh. Over het dorpsfeest deelde de voorzitter mede, dat in overleg met de N.F.O. en Corso Comité een ge deelte van de dorpsprijs is afgestaan voor de festiviteiten in de vijf ker nen op 30 april a.s., terwijl het res tant gebruikt zal worden voor een zomerfeestje, weer in overleg met de betrokken comité's. De burgemeester wees verder op het a.s. V.V.V.-congres. Over het wachthuisje te Renesse is verheugend nieuws. Er is nl. een overeenkomst getekend tussen nota ris v. d. Bout en de burgemeester. De verpachtingen voor de a.s. ker mis te Renesse brachten f 2000 op. De voorzitter zei verder dat de stembureaus bij de laatste verkie zingen uitstekend hebben gewerkt. Dezelfde instelling zal gebruikt wor den bij de volgende verkiezing. De rondvraag. De heer Hendrikse had een aantal schriftelijke vragen ingediend. Al lereerst of er reeds controle was op de kampeer- en zomerhuisjes-voor schriften. De voorzitter zeide dat dit nog in studie is. Op de vraag of er meer politie-assistentie komt in de zomermaanden kon de voorzitter antwoorden, dat hier niet opgere kend kon worden. Dit na een onder houd dat onlangs plaats had met de districts-commandant. Op de vraag of er een herziening komt in de ver huur van had- en strandtenten langs het gehele strand, antwoordde de voorzitter bevestigend. In de toe komst zelfs over het gehele strand. Renesse's V.V.V. huurt n.l. het strand van de Domeinen en ver huurt weer door aan een partikulier. Dit contract loopt in 1963 af. Het eigenaardige in Renesse was, dat de duinovergangen door de gemeente gemaakt en bijgewerkt werden, ter wijl de baten van het strand voor de verhuurder was. Wethouder v. d. Klooster zei, dat de huur bij de vuurtoren en te Wes- tensohouwen zeer goed verloopt. Iedereen 'die aanvraagt kan een huisje plaatsen. Over een vraag van de heer Hendrikse over mogelijk contact met de Zeeuwse Sportraad over het te bouwen gymnastieklo kaal zeide de voorzitter, dat aller eerst ii\ van 't Hooft plannen maakt over een gebouw dat veel weg heeft van dat van Wissekerke. Verder ant woordde de voorzitter op de laatste vraag van de heer Hendrikse, dat de gemeente geen enkel belang had hij de kinderkoor-uitvoering voor de bejaardensociëteiten. Dit alles lag in de partikuliere sfeer, zodat de ge meente niet voor vervoer hoefde te zorgen. Het zal wel op prijs gesteld worden dat de hejaardensociëteiten in de toekomst een subsidie krijgen. De heer de Boer vroeg naar wat grind op het kerk(hof?)pad te Se- rooskerke, wat toegestaan werd. Hij wijst verder op de vreselijke toe stand van de Koosterweg te Haam stede. De voorzitter antwoordt hier op, dat de Provincie geen geld heeft. Wel is er echter weer gemeten. Komuitbreiding Renesse. De heer Padmos vroeg naar de komuitbreiding te Renesse. De voor zitter zegt dat binnenkort verzetting komt. Ook komt waterleiding on danks de hoge kosten, naar de Ho- genboomlaan. Verder komt de heer Padmos terug op het gezegde van wethouder Vis op de ouderavond te Renesse. De klachten van het hoofd der school had webh. Vis 'betiteld als een 'blaam op het huidige col lege. De heer Padmos noemde dit een hlaam op de voormalige ge meente Renesse, omdat wethouder Vis het een erfenis van deze voor malige gemeente noemde. „Ik wil het woord erfenis niet meer horen. We zitten hier in goede harmonie", aldus de heer Padmos. Wethouder Vis zeide dat hij nog veel te weinig had gezegd, en dat alles ontzettend opgeblazen is. De school is al lang oud en bovendien is een uitnodiging voor een ouder avond geen klachtenbureau. Weth. v. d. Klooster zei dat de verkrijging van grond voor de nieu we woning van het schoolhoofd veel moeite heeft gekost. Hierover is niet gerept. De burgemeester kwam hierna met een aantal onkosten die in de 'laatste 12 jaren aan de school zijn verricht. Dit loopt in de tien duizenden guldens. Nieuwe vloeren, nieuwe verlichting, nieuw meubilair enz. De voorzitter zei, dat er zeer veel aan de school is gedaan. Het ware beter geweest dat het hoofd zich tot b. en w. had gewend, in- plaats van de ouderavond tot klach tenbureau te maken. De heer Goossens wilde aan het Achterpad een bord laten plaatsen omdat aldaar te zwaar verkeer door komt. Ambtsketen burgemeester De heer van Oord feliciteerde de burgemeester met de nieuwe ambts keten, die de eerste burger voor de eerste maal na de herindeling draagt. „U was eerst een volledige burgemeester, doch nu is U een vol maakt vooi-zitter", aldus de heer v. Oord. De heer van Oord zag gaarne de verlengde J. J. Boeijerweg ver lengd tot aan het strand, doch om dat d^ P.P.D. hier geen grote men senmassa's op het strand wil, werd dit niet toegestaan. Op een verdere vraag van de heer van Oord of het nieuw te bouwen gemeentehuis on der de bouwstop valt, moest de voorzitter met „ja" antwoorden. De voorzitter nam echter aan, dat men overtuigd is van de urgentie van dit gebouw. Een bord T-kruising wilde de heer Steur bij de kruising Ingridstraat- Oude Stoofweg te Noordwelle. De politie zal hierin' betrokken worden. Dezelfde vragensteller bracht de reinigingsdienst nog eens te berde. De voorzitter zei hierop dat (daar Brouwershaven niet meedoet), het geheel in behandeling is bij G.S. De heer van Oord zei graag meer te willen weten over het doel van de stichting. De voorzitter beloofde een volledig rapport over de werkwijze in de komende vergadering. De heer den Boer merkte op dat hij van ge dachte was dat de stichting meer in het zomerwoningengenre werkte, maar hem is gebleken dat kampeer terreinen wel de hoofdmoot vormen. De voorzitter zei dat er reeds con tact bestaat met de stichting over het geven van zwemonderricht in het zwembassin te Renesse. Het is niet de bedoeling het bassin te ver anderen in een watervlakte met knetterende motorboten en pedaal vaartuigen. Bij slecht strandweer moet hier echter gezwommen kunnen worden. De heer Hendrikse zei het accent te willen leggen op het zwemonderricht en minder op het openbaar baden. Bij openstelling kan het bad in één dag voor 14 da gen vervuild worden. De heer den Boer meende dat het waterniveau zeer varieert. Weth. v. d. Klooster merkte op dat de afgelopen natte ja ren het niveau op peil hebben ge houden en dat de stichting naar zijn mening in de loop van de jaren zal oplossen en in het gemeentelijk vlak zal komen te liggen. De wethouder noemde de stichting „een bescher ming voor particulieren die iets wil den beginnen". De voorzitter deelde mee dat in de nieuwe statuten het werkingsgebied wordt uitgebx-eid tot de gehele gemeente. De oude statu ten beperkten dit tot alleen de voor malige gemeente Renesse. Betalen voor uitbreidingsplannen Bij het punt „verder voorkomende zaken" kwam een geheel nieuw licht te schijnen over de uitbreidingsplan nen van de gemeente. De voorzitter deelde mee dat van hogerhand geen gelden meer beschikbaar worden gesteld voor uitbreidingsplannen. Om hierin te voorzien hadden h. en w. een voorstel opgemaakt dat voorziet in het laten betalen op vrij willige basis door de belanghebben den die met hun bezittingen in een uitbreiding gesitueerd zijn en later van de plannen profijt trekken. De gemeente zelf zal 50 procent bijdragen, de andere helft moet ko men van de belanghebbenden. De voorzitter noemde dit een moeilijke materie. De heer van Nieuwenhuijze zei dat dit systeem in de gemeente Wassenaar gebruikelijk is. De ge meente-secretaris, de heer J. W. de Jonge, meende dat dit hier niet mo gelijk is. Volgens de heer van Oord is hier grote billijkheid op z'n plaats. De waarde van de grond wordt be paald door vi-aag en aanbod. De uit breidingsplannen moeten geen ran cune zijn voor sommigen om hun grond duur te verkopen. „Men moet voortaan meebetalen in de uitbrei dingsplannen", aldus de heer van Oord. De voorzitter meende dat het vol gens de gemeentewet niet mogelijk is deze gelden te heffen. Vrijwillige basis blijft de enige mogelijkheid. Nader bekeken zal moeten worden hoe dit om te slaan is op de mensen die baat hebben bij de uitbreidings plannen". „Ik wist niet dat belasting heffen zo moeilijk was", aldus de heer van Oord. Wethouder v. d. Klooster meende dat dit in een. wet te vinden moet zijn. Geen vrijwilligheid zei de heer Steur, die meende dat grote willekeur en processen hieruit voort zullen komen. De heer de Boer meende dat er x-eeds een instelling is geweest die haar aandeel in de plannen heeft betaald. Hij meende vooi'ts dat alle uitbx-eidingsplannen in het streekplan niet te betalen zijn. De Stichting Vakantieverblijven van het N.V.V. betaalde zelf het aan deel in het plan, deelde de vooi'zitter mee, die zich afvroeg hoe het moet gaan als Ged. Staten dit vrijwillige basisvooi'stel afkeurt. B. en w. zullen zich hierover nogmaals beraden en een principiële uitspraak van G.S. afwachten. Burgh houdt zijn „Ring" Zoals gemeld had de raad op een eerder gehouden vergadering de Ring van Burgh herdoopt in Brink. Ds. Don. Ned. hervormd predikant te Burgh, had zich hiertegen ver- klaard omdat hij meende dat de overbrenging van dit Drentse woord naar Zeeland niet op z'n plaats is. De raad was het hiermee eens en besloot de naam van Ring voor Burgh te handhaven. Op 26 april a.s. wordt in de raads zaal een vergadering belegd waai'op b. en w. met vertegenwooi'digers van G.S. en de P.P.D. de gemaakte op merkingen inzake het sti'eekplan in behandeling zullen nemen. Medege deeld werd dat er te Haamstede nieuwe woningen komen voor de le den van de rijkspolitie en dat er te vens een groepsbureau zal worden gebouwd. Ter gelegenheid van het koninklijk bezoek aan Middelburg zullen elf schoolkinderen deelnemen aan de bijzondexe manifestatie. Op een schriftelijke vraag van de heer Hendrikse over een mogelijk in te stellen parkeerverbod aan de rij wielpadzijde van de provinciale weg tegenover de R.K. kerk deelde de voorzitter mee dat dit niet mogelijk is. Een dergelijk verbod kan alleen van hogerhand worden toegestaan. Momenteel wordt gewerkt aan par keerruimte, die voor normaal ge bruik groot genoeg is. In het topsei- zoen zal echter nog van de bermen van de prov. weg gebruik moeten worden gemaakt. Voorts deelde de voorzitter mee dat in verder verband gedacht wordt aan de oprichting van een R.K. ka pel te Renesse .om de seizoendrukte in de kerk te Haamstede beter aan te kunnen. MARKTBERICHTEN AARDAPPELBEURS ROTTEDAM ROTTERDAM, 9-4. Klei-aardap- pelen 35 mm opwaarts voor het bin nenland: Bintje f 27,50-30,00; Beve lander f 25,00-29,00. Kleiaardappelen 38 mm opwaarts: Furore f 24.00-29,00. Voer-aardappelen f 4,00-6,00. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastge steld voor de verkoop van consump tie-aardappelen op wagon, schip of auto. GRAANBEURS ROTTERDAM ROTTERDAM, 9-4. Officieuze no teringen per 100 kg: tarwe - door sneekwaliteit op basis 17 pet. vocht tot f 33,25, per schip, franco fabriek Rotterdam. Voedergranen - vast bij gering aanbod: maalgerst - volgens mon ster f 26,00-28,25; kippegerst - vol gens monster f 27,50-29,00; haver - volgens monster f 25,00-27,75. Peulvruchten - franco Rotterdam: gi'oene erwten - op monster f 30,00- 39,00; schokkers - op monster f 30,00 -40,00; bruine bonen - 'boerenschoon - volgens monster f 35,00-55,00. LAND- EN TUINBOUW Ondergrondse vijanden Een groot aantal insekten verricht zijn vernielend werk ondergronds, voornamelijk door vraat aan onder aardse plantendelen. De schade wel ke hierdoor aan de gewassen wordt verooi'zaakt kan zéér groot zijn, zo dat maatregelen ter bestrijding in vele gevallen noodzakelijk blijken. De bestrijding van bodeminsekten geschiedt door de bovenste laag van de grond te voorzien van een be paalde dosis 'insekticide, hetzij door bespuiting of bestuiving over de ge hele oppervlakte, hetzij door plaat selijke behandeling van de grond gelijktijdig met het zaaien, hetzij door gecQmbineerde toediening van kunstmest en insekticide. Aan het te gebruiken insekticide worden hoge eisen gesteld. Het moet allei'eerst in economisch verantwoorde dosering de schadelij ke insekten afdoende besti'ijden. Het gewas mag hiervan geen schade on dervinden. Bovendien mag het bodeminsekti- cide niet dodelijk zijn voor nuttige bodemoi'ganismen (aardwoi'men, bo dembacteriën e.d.). Het bekende D.D.T. werd als eer ste insekticide voor bodembehande ling toegepast, doch bleef zonder re sultaat. Thans beschikt men over Hepta- chlooi- voor bodembehandeling, hier mede kunnen alle bodeminsekten worden bestreden, zodat men zijn gewassen kan vrijwaren tegen vre- terij. Vorig jaar is Heptachloor 2Vz pet. stuifmiddel ook in een voor de klei ne moestuinbezitter zeer handige verpakking op de markt verschenen nl. in een pi'aktisch plastic stuifko- kertje. Deze zijn bij zaadhandelaren e.a. te krijgen. Wanneer men denkt aan de grote schade welke wordt veroorzaakt door wortelvlieg, koolvlieg, preivlieg, engei'lingen en ritnaalden, dan is ieder jaar opnieuw bestrijding nood zakelijk, dit wordt maar al te vaak vergeten tot grote schade van het bedrijf. De Zierikzeese Zuidhavenpoort is - met andere stedelijke monumenten - nog altijd object van een grondige restauratie. Maar de restaura teurs zijn al veel verder dan vorig jaar, toen de poort constructief kon worden veilig gesteld. Men is nu alweer geruime tijd bezig met het dak, dat zijn oorspronkelijke vorm gaat terugkrijgen. Gelijk bekend komt in de Zuidhavenpoort het oorspronkelijke stadhuiscarillon, dat sinds de uitneming in het begin der dertiger jaren, in het gemeente museum wordt bewaard. OP REIS Nederland heeft te weinig toeris tische mogelijkheden of de Neder landers houden niet voldoende van hun eigen land. Waarschijnlijk bei de faktoren en het wisselvallige kli maat zijn er verantwoordelijk voor, dat jaarlijks duizenden Nederlan ders over de landsgrenzen trekken om elders hun vakantie door te brengen. Van de Nederlanders trekt 14 pet. ten minste eenmaal per Jaar naar het buitenland. Bij de Duitsers is dit 12 pet., bij de Engelsen 8 pet. en bij de Fransen 7 pet. Opvallend is, dat de Amsterdammers het langst met vakantie in het buitenland ver toeven, gemiddeld 12,3 dag. Zullen zij van mening zijn, dat Nederland buiten hun woonstad verder toch geen aantrekkelijke toeristische mo gelijkheden heeftDe Drenten denken daar bepaald anders over. Zij vertoeven het kortst in het bui tenland, namelijk 8,4 dag. Wat het komende reisseizoen be- „WEINIG VERHEFFEND" Benaming landarbeider uit de tijd OUD-BEIJERLAND, 9-4. De af- deling Hoekse Waard' van de Hol- landsohe Maatschappij voor Land bouw is van oordeel, dat de bena ming landarbeider in deze tijd van mechanisatie op landbouwgebied „weinig verheffend" is. Zij wil met dat woord breken en heeft in een 'brief aan 'het hoofdbe stuur voorgesteld de naam landar beider te vervangen door landma- ohinist en landmechaniciën eerste, tweede en derde 'klas. Voorts staat de afdeling op het standpunt dat de landarbeiders, die zioh voor landmaehinist of -mecha- nicien willen uitgeven in het bezit moeten zijn van diploma's waaxnxit hun kennis van landbouwwerktui gen blijkt. Werknemers, die dergelijke diplo ma's kunnen tonen hebben recht op een 'hogere beloning dan thans 'het geval is, zo meent de afdeling. treft - Italië staat weer aan de top. Het aantal aanvragen steeg volgens de N.R.V. met liefst 12 pet. Het reizen per vliegtuig is enorm toegenomen. Sinds 1958 is het ver- twintigvoudigd. Ook een tocht op de Rijn geeft een sterk toegenomen be langstelling te zien. De vijfdaagse werkweek zal in de toekomst het budget van de grote vakanties steeds meer gaan beïnvloeden. Velen trek ken er vrijdags op uil voor korte weekendreisjes. Dit „kleintoerisme" zal vermoedelijk de behoefte aan een langere (zomer) vakantie enigszins drukken. Een doelmatige vakantiespreiding blijft in ons land een voorshands on vervulbare wens. Zowel de industrie als het onderwijs houden het been stijf. Naar schatting zal 86 pet. van de Nederlandse vakantiegangers dit jaar hun vakantie in juli en augus tus opnemen. Deze vakantiepiek vindt zijn hoogste punt in de eerste week van de maand augustus. Ingezonden mededeling Knutselaars lijmen met van Ceta-Bever 'X Britse oudheidkundigen heb- X. ben op de plaats van het vroe- X gere paleis van de Assyrische heerser Salmanassar III (859- 824 voor Christus) te Nimrod X in het noorden van Irak het marmeren onderstuk van een troon gevonden. In het mar- mer zijn inscripties aange- bracht van gebeurtenissen uit het jaar 846 voor Christus. De ♦j* leider van de groep oudheid- X kundigen is prof. David Oates. „Maar denk maar eens aan wat ik je nu ga zeggen: ik ben vijf en twin tig jaar, ik heb een goeie baan en te zijner tijd zal ik een nog betere baan hebben. Ik verdien ruim vol doende om jou een onbezorgd be staan te geven. Ik zal je een eigen autootje kunnen geven en een eigen huisje. We zullen een paar keer in het jaar met vakantie kunnen gaan. Naar het buitenland desnoodt, als je dat wilt. Want ik wil het je nu zeg gen, meisje: ik houd van je. En nu hoef je helemaal niet bang te zijn, want Arie Schilders is, als het er op aankomt, een heer, versta je? Ik zal je zelfs niet aanraken, zonder jouw wil. Maar je moogt best weten, dat ik gek op je ben. En als ze bij je thuis trammelant maken, dan zeg je maar, dat Arie Schilders met je wil trouwen. En als ze weten willen, wie Arie Schilders is, dan moeten ze maar eens gaan informeren bij meneer Huurdeman in Woerden, de baas van dit rioleringswerk. Daar kunnen ze alle gewenste inlichtin gen omtrent mijn persoontje krij gen. Zo, liefje, nu weet jij wat je aan me hebt. En duik nu maar niet zo ver weg, want ik ben werkelijk een net mens, een heel net mens zelfs, al sta ik eigenlijk verstomd van mn' zelfbeheersing". Hij zuchtte en startte de motor. „En nu zal ik je netjes op tijd in de stad afleve- ren". Toen ze verder reden en hel meis je nog steeds niets gezegd had, vroeg hij: „Ben je nu boos op me, Aaltje?" Ze schudde haar hoofd en bevoch tigde haar lippen. „Nee. Arie, dat is het niet. Ik.... ik kan het niet alle- door Maartje Zeldenrijk maal zo vlug verwei'ken. Dit.dit ik ben helemaal in de war. O hoe kan dat nou?" Hij lachte en boog zich even naar haar toe. „Dan zal ik het je zeggen, liefde", antwoordde hij zacht. „Dat komt, omdat jij ook een beetje van mij houdt, maar je beseft het op dit ogenblik nog niet. Dat hindert niets, hoor! Ik heb wel geduld. Ik ga je niet overrompelen. Maar vergeet één ding niet, als ze je verwijten gaan maken. Je bent meerderjarig en als het puntje bij het paaltje komt, kun je doen en laten wat je zelf verkiest, zonder er rekenschap van af te moe ten leggen". Toen hij haar bij de salonwagen haar fiets gaf, pakte ze zijn hand en drukte die. Ze glimlachte verlegen. „Dank je wel, Arie, voor de prettige avond. Ik kom morgenavond weer. Je kunt op me rekenen". „Fijn, meisje. En denk maar eens rustig na over wat ik gezegd heb". Hoofdstuk 8. Die vrijdag deed Aaltje met een nors gezicht haar werk. Wat Arie vooi'zien had, was gebeurd. Toen ze haar moeder had verteld van het autoritje, waren er nieuwe bezwa ren gekomen en toen het meisje zei, dat ze deze avond weer zou gaan, antwoordde mevrouw Dinkla, dat ze het niet wilde hebben. Aaltje was kalm gebleven, maar er brandden twee i'ode plekken op haar wangen en ze had op rustige toon gezegd: „Het spijt me, moe, dat we hier her rie over krijgen, maar u beseft mis schien nog niet, dat ik nu meerder jarig ben en dat ik kan doen en laten, wat ik wil. Ik doe mijn werk en ik verzorg u zo goed als het maar mogelijk is. Maar twee uurtjes des avonds kunt u me niet verbieden. Dan ga ik doen, wat ik wil. En ik ga vanavond weer. met Arie Schil ders mee". Die moi'gen kwam Dirk even kof fie drinken en natuurlijk klaagde moeder Dinkla haar leed aan de oudste zoon. Aaltje bracht hem kof fie en ging zelf ook aan tafel zitten. De jongeman keek haar met ge- fi-onste wenkbrauwen aan en begon: „Wat hoor ik nou van je, Aal? Heb jij aangepapt met een vent van de riolering? Dat kan niet, hoor! Ik wou je wijzer hebben". Aaltje keek hem laatdunkend aan. „Bemoei jij je met je eigen zaken, wil je? En het is geen vent van de riolering, zoals jij dat belieft te noe men. Hij heet Arie Schildex-s en is opzichter. Een vrijgezel van vijf en twintig jaaj-, die nog bij zijn ouders thuis woont in Woerden. En hij is een keux-ige man, waar niet dat op aan te merken is". Ze knipte met. haar vingei's en keek haar bx-oer nij dig aan. „Allemaal goed en wel, maar het geeft geen pas", begon Dirk opnieutv. „Dat heb ik ook al gezegd", meen de de oude vrouw te moeten opmer ken. Aaltje zuchtte. „Hoewel ik hele maal niet verplicht ben om tekst en uitleg te geven, wil ik jullie wel ver- tellen, dat er geen enkele grond is, om te zeggen of het al dan niet pas geeft. Wat weten jullie van hem? Hij is één keer hier in huis geweest, toen hij die beloning bi-acht en moe zei toen zelf, dat ze hem een aax'dige man vond. En nu ik een avondje in zijn salonwagen ben geweest en gis teravond met hem naar Amsterdam geileden ben in zijn auto. nu geeft het ineens geen pas? Waarom niet?" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 5