DE ZIERIKZEESCHE COURANT Feestprogramma Zierikzeesche Oranjevereniging: zie pagina 2 Minister Luns beantwoordde schriftelijke vragen over Nieuw-Guinea Niets bekend van plan van Tanganyika voor Nieuw-Guinea V.S. lanceren kunstmaan Veiligheidsraad veroordeelt Israël Slachtoffers Algerië in Voorlichtingsmiddag in Statenzaal te Middelburg De ontwapenings conferentie Ontvluchting per kalkauto „Oscars" uitgereikt Na liet referendum in Frankrijk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 10 APRIL 1962 118e jaargang no. 19157 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. .Indonesië streeft niet naar vreedzame oplossing' DEN HAAG, 9-4. De regering heeft steeds een vreedzame oplossing van het Nederlands-Indonesische geschil inzake Nederlands Nieuw-Guinea nagestreefd. De meest recente ont wikkelingen tonen, naar het minis ter Luns wil voorkomen, dit eens te meer duidelijk aan. „Een voorwaarde voor het slagen van pogingen om tot een vreedzame oplossing te geraken evenwel is, dat beide partijen daarnaar streven. De Indonesische dreigementen en ge welddadige acties schijnen er niet op te wijzen, dat dit reeds het geval is" Dit heeft de minister van buiten landse zaken, mr. J. M. A. H. Luns meegedeeld in antwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede Kamer lid de heer Goedhart (P.v.d.A.). De minister verklaarde in dit antwoord eveneens dat er geen concreet bewijs voorhanden is van een actieve deelneming door de Chinese volksrepubliek aan oorlogsvoorbereidingen tegen ons land. De leverantie van militair materi eel door de Chinese volksrepubliek en de propagandistische steun, hoe ernstig op zichzelf dan ook, vormen op zich zelf nog geen aanleiding, de betrekkingen met Peking te verbre ken. Minister Luns beschikt niet over gegevens, die de juistheid kunnen bevestigen van persberichten, dat Mysterie ran de Hoek onopgelost ROTTERDAM, 9-4. De geheimzin nige zzoervers in de duinen hij Hoek van Holland die de politie in dat badplaatsje de laatste weken zoveel werk gegeven hebben, zijn verdwe nen zonder dat hun identiteit is ko men vast te staan. In de afgelopen week heeft de politie met speurhon den intensief de omgeving afgezocht, maar niets kunnen vinden. Ook zijn er de laatste dagen geen klachten meer ontvangen. Daarom neemt men in Hoek van Holland aan, dat de twee of drie Duitsers, die zich op het kampeerterrein schuil hebben ge houden naar elders zijn vertrokken. Dat het jonge Duitsers zijn en geen Britse deserteurs staat wel vast, maar wat de reden is voor het duis ter gedrag is niet bekend, omdat er ondanks herhaalde telexboodschap- pen naar Duitsland van de politie autoriteiten daar geen nadere inlich tingen zijn ontvangen. Hoek van Holland is in ieder ge val van een plaag verlost. Dergelij ke ongewenste gasten heeft men er niet graag. Vorig jaar speurde de politie tien weken naar soortgelijke ongewenste elementen. reeds geruime tijd in het zuiden van communistisch China „vrijwilligers" worden aangeworven voor een mili taire onderneming tegen Nederlands Nieuw-Guinea en dat er in een ha venplaats nabij Kanton voor het zelfde doel oorlogsmateriaal en mu nitie voor verscheping naar Indone sië gereed ligt. Wel hebben hem be richten bereikt omtrent radio-uit zendingen uit de Chinese volksrepu bliek, waarin gewag wordt gemaakt van de steun van Chinese zijde, waarop Indonesië zou kunnen reke nen in de „strijd tot bevrijding van West-Irian". De minister deelt mede dat hij het niet eens is met de opvatting van de heer Goedhart dat de door de heer Goedhart genoemde Chinese voorbe reidingen de noodzaak vergroten om tot een snelle en vreedzame oplos sing te komen. Chinese vrijwilligers Omtrent aanmelding van Chinese vrijwilligers voor de verovering van Nederlands Nieuw-Guinea bij de In donesische ambassade te Peking en een dankbetuiging van de Indonesi sche president naar aanleiding daar van hebben de minister geen be trouwbare berichten bereikt. Laatstgenoemde berichten zijn wellicht terug te voeren, aldus mi nister Luns, op een boodschap, die op 10 januari jl. aan president Soe- karno is gezonden door de heer Lioe Sjau-Tsji, president van de Chinese volksrepubliek, en premier Tsjou En-Lai. Daarin werd beweerd, dat de aanslag op het leven van de In donesische president had bewezen, dat „imperialisten van de meest ver achtelijke middelen gebruik maak ten en dat het Indonesische volk in zijn strijd om „West-Irian" te bevrij den kon rekenen op de Chinese re- gering en het Chinese volk, voor zo ver hulp en steun noodzakelijk wa ren en binnen de mogelijkheden la gen". Op 11 januari 1962 betuigde pre sident Soekarno zijn dank voor de blijken van medeleven, die hij naar aanleiding van de aanslag op zijn leven had ontvangen, in welk ver band de boodschap van president Lioe Sjau-Tsji en premier Tsjou En- Lai werd vermeld. VER. NATIES, New York, 9-4. In kringen van de V.N.-delegatie van Tanganjika werd gezegd, dat geen instructie uit Dares-Salaam was ontvangen in verband met stap pen die de regering van Tanganjika zou doen om bemiddeling in de kwestie-Nieuw Guinea aan te bieden Dit weekeinde was gemeld dat de regering van Tanganjika de dele gatie een plan zou doen toekomen teneinde dit aan de secretaris-gene raal van de V.N., Thant, aan te bie den. POINT ARGUELLO, 9-4. De Ame rikaanse luchtmacht heeft maandag een kunstmaan in een baan om de aarde gebracht. De satelliet werd met behulp van een Atlas-Agena-B raketcombinatie van de basis Point Arguello in Californië afgeschoten. De luchtmacht maakte bekend, dat de lancering met militaire oogmer ken was geschied. De kunstmaan be vat instrumenten voor proefnemin gen waarvan enkele geheim zijn. Er zal geen naam aan de satelliet wor den. gegeven. In delegatiekringen werd gezegd, dat men niets afwist van een derge lijk plan. Van de zijde van de Ver enigde Naties werd ook gezegd dat men -van niets wist. NEW YORK, 9-4. De veiligheids raad heeft maandag Israël berispt naar aanleiding van de aanval op Syrische posities aan het meer van Galilea op 16 maart jl. De elf leden van de raad aanvaardden een door de V.S. en Engeland ingediende ont- werp-resolutie, waarin de aanval een „flagrante schending" van de instructies van de raad werd ge noemd en op Israël een beroep werd gedaan, „zich in de toekomst nauw gezet van dergelijke acties te ont houden". Alle leden stemden voor de resolutie, behalve Frankrijk die zich onthield. Door de zware regens in west-Europa krijgen de rivieren veel water te ver werken. Ook in Nederland wordt hoog water gemeld, waardoor de rivieren gemakkelijk buiten de oevers treden. - Foto: de situatie in het lage land langs de Rijn tussen Arnhem en Oosterbeek. ALGIERS, 10-4. Negentien mo hammedanen en één Europeaan zijn maandag bij aanslagen in Algiers en Oran omgekomen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De ijdelheid der dwazen rechtvaardigt de trots der ver- standigen. V/AT tEQT DE BIL T Op uitnodiging van de Nederlandse regering zijn twee V.N.-vertegenwoor digers van de Brazzaville-landen in Nieuw Guinea aangekomen voor een oriëntatiebezoekHel zijn de permanente vertegenwoordiger bij de V.N. van Opper-Volta, ambassadeur Guirma, en de plv. vertegenwoordiger bij de V.N. van Dahomey, ambassadeur 2!bllner. - Boven: de vertegenwoor digers met gouverneur Platteel na aankomst in Hollandia. Op de achter grond een groep mensen met Papoeavlaggen. - Onder: Papoea's tijdens een demonstratie op het vliegveld Sentani bij Hollandia. De nieuwe Sloehaven MIDDELBURG, 9-4. In de staten zaal te Middelburg zijn maandag middag de leden van de Provinciale Staten van Zeeland voorgelicht over de nieuwe Sloehaven, die ruim 600 ha groot wordt. De hoofdingenieur directeur van de Rijkswaterstaat in Zeeland, ir. J. H. van den Burght, deelde mede, dat de haven een wa teroppervlak krijgt van 115 ha. Aan weerszijden komen terreinen resp. van 200 en 275 ha. De haven wordt gevormd door langs de oever van de Westerschelde de twee ha- vendammen te bouwen en zal aan de noordzijde worden begrensd door een dijk waarop een weg wordt aan gelegd en waar ook ruimte is voor de aanleg van een spoorlijn. In 1963 kan een deel van de ha ven in gebruik worden genomen. De nieuwe Sloehaven is via een vaarweg van ongeveer 40 km vanuit zee bereikbaar, via de Wielingen voor schepen tot maximaal 35000 ton of via het Oostgat voor schepen tot maximaal 30.000 ton. Binnenvaartschepen kunnen van uit de Sloehaven over de Wester schelde. hun weg kiezen naar Bel gië en Noord-1 Frankrijk via Antwer pen en het Kanaal Gent-Terneuzen of naar Rotterdam via kanalen door Walcheren en Zuid-Beveland. De havenmond (breedte 350 meter) GENEVE, 9-4. De Sowjet-Russi- sche afgevaardigde Tsarapkin, heeft maandagavond, na de vergadering van de subcommissie voor kernbe wapening van de ontwapeningscon ferentie in Gcnève verklaard, dat de bijeenkomst in een „volslagen im passe" is geraakt. Volgens conferentiiekringen zou Tsarapkin in de bijeenkomst gezegd hebben, dat er niet de geringste hoop bestaat dat de Verenigde Sta ten hun voornemen tot het houden van kernproeven in de atmosfeer zullen laten varen. De Britse afge vaardigde, minister Godber, had ernstige kritiek geoefend op de hou ding van de Sowjet-Unie en daar bij gezegd, dat de meeste neutrale leden ter conferentie de noodzaak voor internationale inspectie erken den, doch dat de Sowjet-Unie hun standpunten opzij had geschoven. en het havenbekken zijn zodanig ontworpen dat zeeschepen zonder bezwaar kunnen binnenkomen. De diepte van de haven is gesteld op 12 meter min N.A.P. Minder koud Vannacht plaatselijk enige regen, morgen overdag wisselende bewol king met enkele verspreid voorko mende buien; over het algemeen iets hogere temperaturen; overwegend matige wind tussen zuidwest en west. 11 april Zon op 5.54, onder 19.29. Maan op 10.43, onder 2.06. 12 april Zon op 5.52, onder 19.31. Maan op 11.40, onder 2.52. Eerste kwartier: 11 april te 20.51. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 11 april 7.47 v.m. 19.58 n.m. 12 april 8.43 v.m. 21.01 n.m. BROUWERSHAVEN 11 april 7.26 v.m. 19.56 n.m. 12 april 8.27 v.m. 21.02 n.m. Verwachting "tot woensdagavond: HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Bij de Golf van Biscaje be vindt zich een hogedrukgebied, dat weinig van plaats verandert, maar dat wel in omvang afneemt. Aan zijn flank stroomt zachte lucht in de richting van Frankrijk en Het Kanaal. De zachte lucht wordt van koude polaire lucht gescheiden door een frontale zone, waarin op korte afstand van Europa storingen tot ontwikkeling komen. Dinsdagoch tend bevond er zich een voor de Ier se kust en de drukdalingen, die aan de storing voorafgaan, zijn nog al aanzienlijk. Het laat zich aanzien, dat de storing ten zuiden van ons land blijft of juist over de zuidelijke provincies trekt wat tijdelijk met regen gepaard gaat. Dat we in de zachte lucht komen is niet waar schijnlijk, maar buiten de sector met warme lucht zijn de temperaturen toch ook iets hoger dan in de thans over Nederland stromende lucht. Kind uit raam gevallen n Geen leest in Zoelen AMSTERDAM, 9-4. Maandagavond is het 2%-jarig jongetje Ph. H. P. Otto uit een raam gevallen op de tweede etage van een huis aan de Bloemgracht te Amsterdam. Hij kwam op een binnenplaats terecht. Het kind speelde met zijn 4-jarig zusje in een ledikant, dat voor het slaapkamerraam stond. Vermoede lijk heeft een van beiden het raam geopend. Met ernstige verwondingen werd het jongetje naar het Wilhel- mina-gasthuis vervoerd, waar het later is overleden. BERLIJN, 9-4. Twee Oost-Berlijnse jongemannen zijn maandagmorgen met een met kalk geladen vracht wagen door de Oost-Berlijnse muur gereden en naar het westelijk stads deel ontkomen. De botsing tussen vrachtauto en muur veroorzaakte een gat in de muur van ruim twee meter, waarin de vrachtauto bleef steken. De twee jongemannen sprongen uit de wagen en bereikten via het gat in de muur de vrijheid, ongedeerd door de ko gels die de Oost-Berlijnse grens wachters op hen afvuurden. SANTA MONICA (Californië), 10-4. Bij de 34ste jaarlijkse prijsuitreiking aan de beste films en acteurs van het jaar, maandagavond in de Cali- fornische plaats Santa Monica ge houden, is de filmversie van de mu sical „West Side Storyde grote overwinnaar gebleken. De film ont ving niet alleen een „Oscar" als de beste film, maar behaalde in het ge heel elf Oscars, waaronder die voor de beste plaatsvervangend acteur en actrice, George Chakiris en Rita Morena, en die voor de beste regis seurs, Jerome Robbins en Robert Wise. DEN HAAG, 10-4. In antwoord op vragen heeft men het A.N.P. van ge meentewege meegedeeld, dat de ge meenteraad van Zoelen heeft beslo ten, dat er in Zoelen, Kapel-Ave- zaath, Kerk-Avezaath en Wadden- oijen geen festiviteiten zullen zijn bij het zilveren huwelijksfeest van' ko ningin en prins. Weliswaar kende de raad het comité, dat de feestelijk heden zou organiseren, f 2.000,toe, maar hij wilde een beslissing over de datum waarop de festiviteiten wor den gehouden, aan zich houden. Men redeneert aldus: Het geeft geen pas feest te vieren, nu de toestand om Nieuw-Guinea zo gespannen is en Nederlandse mili tairen, wellicht ook uit Zoelen, kans lopen daar te sneuvelen. De raad bestaat uit zes vertegen woordigers van de Partij van de Ar beid, en vijf van de rechtse partijen, daaronder begrepen de V.V.D. Al deze partijen komen altijd met één lijst uit. Ook in deze kwestie hebben de raadsleden één lijn getrokken. De festiviteiten lijken daarmee van de baan te zijn tot in de kwestie Nieuw- Guinea ontspanning zal zijn ingetre den. PARIJS, 9-4. De Franse minister president, Michel Debré, heeft maan dagmiddag een bezoek gebracht aan president de Gaulle „om de uitkom sten van het referendum van zon dag te bestuderen", aldus verklaarde maandagavond een woordvoerder van de minister-president. Hij noem de een bericht, dat de premier zijn ontslag zou hebben ingediend, „ont bloot van elke grond". Algemeen wordt verwacht, dat president de Gaulle binnen enkele dagen zal beslissen of hij spoedig al gemene verkiezingen zal laten hou den, De leiders van de Gaullistische U.N.R., Unie voor de nieuwe repu bliek. zijn niet onverdeeld van oor deel, dat spoedige verkiezingen gun stig voor de U.N.R. zouden zijn,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1