DE ZIERIKZEESCHE COURANT De storm en de Grevelingencaissons: zie pagina 3 President De Gaulle kreeg het „ja" van zijn volk op akkoord van Evian -zy In Libanon begint proces tegen aanstichters staatsgreep Het massa-proces in Cuba De kwestie Nieuw-Guinea Adenauer-F anf ani confereerden Lawine bij Mont Blanc-tunnel Weer pokkengevallen in Wales Zwaar verkeersongeval te Gieten (Drenthe) Cairo liet onverwachts beklaagden in „spionage-proces" vrij Vliegtuig Concertgebouworkest per vliegtuig naar Japan vertrokken verongelukt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 9 APRIL 1962 118e jaargang no. 19156 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/'h. Lakenman 6Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 4,55, per week 35 cenl. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. Referendum in Frankrijk Nederlander exposeert in Rome Dit nummer bestaat uit 8 pagina's PARIJS, 8-4. In Frankrijk heeft de volksstemming plaats gevonden, die ten doei had te onderzoeken, of en in hoeverre het Franse volk staat achter het Algerijnse akkoord, dat te Evian werd gesloten. Tegelijker tijd wilde de Gaulle antwoord op de vraag of zijn volk hem het vertrou wen schenkt. De kiezers konden stemmen met „ja" of „neen". De opkomst van de kiezers was goed. In slechts 14 provincies was de opkomst iets minder dan bij het referendum van 15 maanden geleden. Toen stemden ruim 15 miljoen kie zers in het Franse moederland voor het verlenen van zelfbeschikkings recht aan Algerije. Nog voor de uitslag officieel vast gesteld kon zijn, schatte het Franse ministerie van binnenlandse zaken dat in het referendum van gisteren 27 miljoen stemrqen zijn uitgebracht Men meende aanwijzingen te hebben dat het percentage ja-stemmen (pro de Gaulle) ongeveer 85 was. Er is gestemd in Frankrijk zelf en de overzeese departementen Guade loupe, Martinique, Reunion en Frans Guinea, doch niet in Algerije. Reeds voordat de stemlokalen zondagochtend opengingen, bestond de algemene indruk dat de overgrote meerderheid van de Fransen met „ja" zou antwoorden. Voordat de stemlokalen sloten, waren er al te kenen die deze indruk bevestigden. Doorgaans „ja" In de eerste plaats wees de telling van de stemmen in enkele kleine dorpjes in die richting. De telling be gon daar nadat alle kiesgerechtigden hun stem hadden uitgebracht. Ver der zagen degenen die zondag kort voor de sluiting van de lokalen hun stem wilden uitbrengen, de vloer van de stemhokjes vol biljetten met „neen" liggen. De stemmers kozen namelijk uit twee biljetten, met ja en neen en deden het antwoord van hun keuze in een envelop om het zo in de stembus te laten glijden. Een vluggertje President de Gaulle heeft in Co- lombey-les-Deux-Eglises gestemd. In het Zuidfranse dorpje Saint Mar tin des Combes is het stembureau maar een kwartier open geweest. Toen hadden alle acht stemgerech tigden hun envelop in de bus ge daan. De uitslag was: achtmaal ja. Zoals bekend, heeft slechts een kleine groep politici er op aange drongen „neen" te stemmen. Zelfs de communisten hebben hun aan hang aanbevolen „ja" te stemmen, Tot nu toe zijn 400 arrestaties verricht BEIROET, 7-4. Uit welingelichte bron is in Beiroet vernomen, dat de acte van beschuldigingen tegen de aanstichters van de mislukte staats greep, die op 30 december vorig jaar in Lissabon werd gepleegd, op 15 april openbaar gemaakt zal worden. Het proces zal in mei in Beiroet be ginnen. Volgens een verklaring van de Li banese minister van justitie, Foead Boetros, zijn er tot nu toe 400 ar restaties verricht. Hij zei, dat de Jordaanse regering om uitlevering van de leiders van de Syrische volkspartij, die na de KEY WEST (Florida). Radio Ha vanna meldde zondagmorgen, dat alle gevangen deelnemers aan de mislukte invasiepoging van april vo rig jaar, die de afgelopen dagen in Havanna hebben terechtgestaan, zijn veroordeeld tot dertig jaar dwangar beid, of net zo lang tot zijn schade vergoeding kunnen bijeenbrengen tot een bedrag van 62 miljoen dollar (bijna 225 miljoen gulden). mislukte staatsgreep naar dit land waren gevlucht, is gevraagd. De minister van voorlichting van Libanon verstrekte vrijdag aan de pers bijzonderheden van hetgeen Abdallah Saade, leider van de Sy rische volkspartij, over de bedoelin gen van de staatsgreep heeft ont huld. Deze hielden onder meer in van Libanon uit een federatie te stichten, die Irak, Syrië, Jordanië, Libanon en Koeweit zou omvatten. De hoofdstad van deze federatie zou Damascus zijn. Militairen verongelukt op Nieuw-Guinea DEN HAAG, 7-4. Bij wapenonder- houd is op Fak-Fak een wapen plotseling afgegaan, waardoor een korporaal dodelijk en een soldaat le vensgevaarlijk werd gewond. De slachtoffers zijn de 21-jarige dienstplichtig korporaal G. G. A. van de Laar uit Arnhem, die een schotwond in het hoofd kreeg, waar aan hij overleed en de 20-jarige dienstplichtig soldaat C. A. Goed uit Vleuten. Soldaat Goed is opgenomen in het hospitaal te Biak. Geduld te vaak getergd wordt razernij. Aantal ,,ja"-steiiimers geschat op 85 procent Aan nieuwe stoffen dit voorjaar geen gebrek. Men ziet op de foto enkele mantels, gemaakt van Jersey Pren, uitgevoerd in lichte besmettelijke kleuren, dat gemak kelijk wasbaar is. Het gewicht van een dergelijke jas is slechts 700 gram. De warmtecapaciteit is gelijk aan die van traditionele mantelstoffen. ook al zouden zij op de Gaulles tweede vraag liever een ander ant woord hebben gegeven. Van inciden ten is geen melding gemaakt. Met de schrik vrij UTRECHT, 7-4. Even over ze- ven zaterdagmorgen passeerde *t* de 28-jarige Ludwig Kout- X hoofd uit Sevenum de niet be- veiligde overweg in de Heide- 'X weg te Blerick. Hij hoorde plotseling een enorme klap, *j* voelde zich opgenomen en zag zijn bromfiets door de lucht y suizen. Een aanstormende trein joeg voorbij. De bromfietser kwam met de schrik vrij. Van de bromfiets bleef niet veel .j. over. Indonesië akkoord met bemiddelingsvoorstel DJAKARTA, 7-4. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio. heeft zaterdag ver klaard, dat Indonesië in beginsel akkoord kan gaan met het nieuwe voorstel, dat afkomstig zou zijn van de waarnemend secretaris-generaal der Verenigde Naties, Oe Thant, voor een regeling van de kwestie Nieuw Guinea. Het voorstel zou een V.N.-beheer iver Westelijk Nieuw-Guinea gedu rende enkele jaren inhouden, waar in de Nederlandse autoriteiten zou den worden vervangen noor Indone siërs. Later zou een volksstemming worden gehouden. ROME, 7-4. De Italiaanse premier Fanfani en de Westduitse bondskan selier dr. Adenauer zijn zaterdag middag in Cadenabbia, waar Aden auer met vakantie is, bijeengeko men voor een als „particulier" aan geduid gesprek over de politieke vereniging van Europa. Volgens oor spronkelijk plan zouden ook hoge ambtenaren van beide ministeries van buitenlandse zaken alsmede de Westduitse ambassadeur in Rome, Klaiber, bij het onderhoud aanwezig zijn geweest. AOSTA, 6-4. Een lawine, neerstor tend van de Mont Blanc, heeft don derdagnacht drie Italiaanse arbei ders gedood. De lawine trof een kamp van arbeiders, die bezig zijn met de aanleg van een tunnel door de Mont Blanc. 14 Italiaanse arbei ders werden gewond of liepen een shock op. Nauwelijks «vier uur voor het ongeluk hadden juichende Itali aanse en Zwitserse arbeiders elkaar omhelsd in het midden van de weg- tunnel van de Grote Sint Bernhard, waar de laatste rotsen bezweken na een krachtige ontploffing. Op de eerste lawine volgde een tweede. Hierbij deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. 9 LONDEN, 8-4. In het weekeind zijn twee van de pokkenlijdsters uit een ziekenhuis voor geesteszieken bij Bridgend in Wales overleden. De eerste overleed zaterdag, kort nadat zij met andere verpleegden was ge ïsoleerd en de tweede bezweek zon dag. Aangenomen wordt dat een vrouw die verscheidene dagen gele den is overleden, eveneens pokken heeft gehad. In de inrichting werden oudere vrouwen verpleegd. Van zeven van hen staat het vast dat zij pokken hadden. Van drie anderen wordt het gevreesd. De in 1927 in Djokjakarta geboren Nederlandse schilder Willem Halewijn, die nu al enige jaren in Rome woont en werkt, zal de eerste schilder zijn wiens werken in de komende maanden worden tentoongesteld in het ten toonstelling spaleis van Rome, dat gewoonlijk wordt voorbehouden aan de allergrootste moderne artiesten. Halewijn maakt doeken van zeer grote af metingen, hetgeen wel eens moeilijkheden oplevert bij het naar binnen of naar buiten brengen van de lijsten (foto). GIETEN, 6-4. Een verkeersongeval op rijksweg 33 nabij Gieten (Dr.) heeft het leven gekost aan drie per sonen; drie andere personen werden ^'.vaar en een vierde werd licht ge- wondi Bij dit ongeval kwam eén personenauto Trontaal in botsing met een 'bestelauto. De beide adto'si werden 'tótaal'vernield. Om het leven kwamen mevrouw J. van Woerden-Schakel (44) uit Veendam, de heer J. Batting (67 jaar) Drie personen gedood eveneens uit Veendam en de 64-ja- rige vishandelaar H. Meskendorp uit 'Groningen. In het stads- en aca demisch ziekenhuis in Groningen werden opgenomen de heer P. van Woerden, directeur van de dienst gemeentewerken uit Veendam, zijn veertienjarige zoon H. C. van Woer- den en mevrouw G. Meskendorp, een schoondochter van de overleden 'heer Meskendorp. Zijn zoon, de heer G. Meskendorp uit Groningen kon, na in het ziekenhuis behandeld te zijn, naar huis terugkeren. Franse diplomaten op vrije voeten CAIRO, 7-4. De elf beklaagden in het „spionage-proces" in Caïro, on der wie vier Franse diplomaten, zijn zaterdag onverwacht en definitief vrijgelaten nadat het proces op ver zoek van de openbare aanklager voor onbepaalde tijd was verdaagd. De openbare aanklager vroeg ver daging voor onbepaalde duur „uit belangrijke politieke overwegingen die verband houden met het alge meen belang". De verdedigers vroe gen in deze omstandigheden vrijla ting. Na een korte verdaging stemde het oppergerechtshof voor staatsvei ligheid in met de verdaging voor onbepaalde duur en vrijlating der beklaagden. De Franse diplomaten, die deel uitmaakten van een missie die kwesties 'behandelde in verband met de inbeslagneming van Franse eigendommen, zijn: de 51-jarige André Mattei, de 35-jarige Jean Paul Frangois Bellivier, de 44-jarige Henri Pierre Edouard Mouton en de 31-jarige André Miquel. Zij wa ren beschuldigd van activiteit tegen de staat, een poging tot omverwer ping van het regime, pogingen om president Nasser te vermoorden en spionage. De overige beklaagden onder wie slechts één Fransman, werd medeplichtigheid ten laste ge legd. De assistent van de openbare aanklager had aanvankelijk tegen allen levenslange dwangarbeid en een boete van 10.000 Egyptische pon den (ongeveer 60.000 gulden) geëist. Enkele buien Verwachting tot dinsdagavond: Koude nacht met opklaringen en in het binnenland temperaturen om het vriespunt; morgen wisselende be wolking met enkele buien; matige tot vrij krachtige westelijke wind; ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 10 april Zon op 5.56, onder 19.28. Maan op 9.51, onder 1.11. Eerste kwartier: 11 april te 20.51. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 10 april 7.10 v.m. 19.18 n.m. BROUWERSHAVEN 10 april 6.41 v.m. 19.05 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 9-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Het zeer onbestendige weer van het afgelopen weekeinde werd veroorzaakt door een oceaandepres sie die met verscheidene frontale si echt weerzon es over het Noordzee gebied naar Scandihavië trok. Bij stijgende barometer stroomde van daag vrij koude en onstabiele lucht met noordwestelijke winden over ons land. In deze lucht kwamen naast opklaringen enkele regen- en hagelbuien voor. Een krachtig hoge- drukgebied ten westen van de Golf van Biscaje heeft een uitloper naar de Britse eilanden. Deze rug van hogedruk zal komende nacht ons land passeren. Tijdens opklaringen kan de temperatuur dan in het bin nenland tot om het vriespunt dalen. Het front van een bij IJsland gele gen depressie kan morgen ons land bereiken en buien veroorzaken. Het weer blijft- dus wisselvallig, terwijl in de temperatuur niet veel veran dering komt. Begin mei weer terug in Nederland SCHIPHOL, 8-4. Nagewuifd door een menigte kletsnatte familieleden, die de striemende regen trotseerden, is het 107 musici tellende Concert gebouworkest uit Amsterdam in een voor deze vlucht gecharterde DC-8- machinc van de K.L.M. van Schip hol via de Noordpool naar Tokio vertrokken. Beurtelings onder leiding van Bomhard Haitink en van Eugen Jochum, zal het daar 15 concerten geven in 7 steden, n.l. Osaka, Ya- wata, Hiroshima, Nagoya, Shizu- oka, Tokio en Koriyama en wel in het kader van het internationale festival van Osaka. Het eerste con cert staat voor 12 april, het laatste voor 2 mei op het programma. Daags daarna wordt het orkest op Schip hol terug verwacht. De groep die zondagmorgen van de Amsterdamse luchthaven vertrok, bestond in totaal uit 118 personen, t.w. het voltallige orkest van 107 musici, onder wie behalve de twee dirigenten ook de beide concert meesters Stevin Starik en Jan Bres- ser, alsmede een elftal begeleiders. Ook K.L.M.-purseis en hofmeesters moeten afvloeien Amerikaanse kerk 31 doden BOGOTA, 8-4. In het oostelijk deel van het Andesgebergte ongeveer halfweg tussen Bogota en Villavi- cencio, de hoofdstad van 't Colum- biaanse gebied Meta, heeft men za terdag het wrak ontdekt van een Columbiaans militaire vliegtuig. I-Iet toestel had 26 passagiers en vijf bemanningsleden aan boord. De piloten der verkenningsvliegtuigen, die de wrakstukken op 4.000 meter hoogte ontdekten, hebben geen le venstekens gezien. Landingsgestel weigerde k.L.M.-vliegtuig veilig geland op Curasao WILLEMSTAD, 8-4. Het K.L.M.- luestcl uit Europa is zondagochtend veilig geland op het Dr. Albert Ples- inan-vliegveld op Curagao, nadat er verst groot alarm was gemaakt. Vliegend boven Suriname kwam de -(■/.tigvoerder tot de ontdekking dat het kmdingsstel weigerde, waarop hij besloot niet te landen op de Zan derij (bij Paramaribo) of bij Caracas in Venezuela, maar door te vliegen naar Curagao. Intussen zijn de passagiers voor Suriname met een chartervliegtuig van de K.L.M. naar Suriname ver trokken. Den Haag heeft SCHIPHOL, 6-4. De K.L.M. vreest, dat zij niet alleen vliegers zal moe ten afstoten, doch ook circa 50 van haar ruim 600 leden tellende korps pursers en hofmeesters. Onlangs is door de directie van de K.L.M. in samenwerking met het bestuur van de vereniging van K.L.M.-vliegers voor eventueel ontslag der piloten een financiële regeling getroffen. Naar thans blijkt heeft de directie tevens overleg gepleegd met het be stuur van de vereniging van K.L.M.- pursers en hofmeesters. Mqn meent de beoogde personeelsvermindering op de minst onaangename wijze te kunnen bereiken „door de mogelijk heid open te stellen van vrijwillig ontslag op zeer redelijke financiële voorwaarden", zo heeft onderdirec teur S. O. Kuneman alle pursers en hofmeesters schriftelijk laten weten. DEN HAAG. De staatssecretaris van defensie, P. J. S. de Jong, is naar Ned. Nieuw Guinea vertrokken voor een kort werkbezoek. DEN HAAG, 8-4. Aan de Esther tic Boer van Rijklaan 20 in Den Hn.ig heeft de Amerikaanse protes- i.mtse kerk van Den Haag zondag plechtig haar nieuwe godshuis inge wijd. Het moderne gebouw, waarvan de kosten worden geschat op f 830 duizend en met de bouw waarvan 14 mei werd begonnen, bezit een cir kelvormige ruimte met 350 zitplaat sen voor het houden van de gods dienstoefeningen en voorts ruimten voor zondagsschoolwerk, bijeenkom sten en andere activiteiten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1