DE ZIERIKZEESCHE COURANT Herinneringen aan een ongerepte Westhoek: zie pagina 3 Geen meningsverschil in regering over het te voeren beleid Russisch voorstel oorlogspropaganda misdadig te verklaren De ruimtevlucht van Glenn Zoon voor prinses Birgitta Reclameverbod voor rookwaren in Italië Televisie-kijkers zagen verwijdering van laatste meters rots o ><C3 De infiltranten in Nieuw-Guinea Slachtoffers in Algerië ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 6 APRIL 19G2 108e jaargang No. 19155 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. Het debat over Nieuw-Guinea DEN HAAG, 5-4. Uit het antwoord, dat de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay en de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns donderdagmiddag in tweede termijn aan de Tweede Kamer in het debat over Nieuw Guinea heb ben gegeven, is nu duidelijk naar voren gekomen, dat er in de rege ring geen verschil van mening be staat over het beleid inzake Neder lands Nieuw Guinea. De voorzitter van de A.R.-fractie, dr. J. A. J. H. S. Bruins Slot, had woensdagavond volkomen onverwacht schorsing van de beraadslagingen gevraagd, omdat hij behoefte gevoelde aan nader overleg in zijn fractie. De a.r.- vvoordvoerder meende uit de woor den van minister Luns te hebben begrepen dat deze een andere me ning had dan prof. de Quay in zijn brief aan de Kamer had gesteld. Minister Luns herhaalde donder dagmiddag enige malen zijn woor den opdat er geen misverstand meer mogelijk zou zijn. Prof. de Quay had even tevoren al gezegd dat het uitermate moeilijk is in een de licate kwestie als deze de juiste for mulering te vinden, die elk misver stand uitsluit. Minister Luns herhaalde daarom met nadruk dat de Nederlandse re gering niet de bestuursoverdracht als preconditie kan aanvaarden. Zjj staat echter niet aprioristisch afwij zend tegenover bestuursoverdracht, aan wie ook. Het belang van de Pa poea's neemt de centrale plaats in en hierin staat het recht van zelf beschikking op de eerste plaats. Alle regeringspartijen hebben dui delijk getoond in het debat van woensdag en onderdag dat zij zich achter het beleid van de regering stellen. Al hadden de woordvoerders natuurlijk vele vragen te stellen en informatie te verzoeken. De oppositiepartijen, de p.v.d.a., de p.s.p. en de c.p.n. keerden zich tegen het regeringsbeleid. Zij achtten de meest aanvaardbare en wenselijke oplossing van het probleem: over dracht van Nieuw Guinea aan In donesië. De regeringspartijen stelden als uitermate belangrijk voorop, de be langen van de Papoea's en hun recht op zelfbeschikking. De oppositiepartijen wensten ook dat de belangen van de Papoea's gewaarborgd zouden blijven. Dat bleek wel uit de twee moties van de p.v.d.a.-spreker, de heer J. de Kadt. De moties, die beide werden verworpen, behelsden dat een vreed zame oplossing van het Nieuw Gui- nea-probleem, welke rekening houdt met de belangen der Papoea's thans slechts kan worden bereikt door on derhandelingen met bereidheid tot overdracht van dit gebied aan In donesië en dat het zenden van mili taire versterkingen niet bevorderlijk was voor het bereiken van een vreedzame oplossing. De regeringspartijen hadden ech ter bezwaren tegen de moties. Vrij wel zonder uitzondering hebben alle sprekers de regering wijsheid en kracht toegewenst om deze uiterma te moeilijke kwestie tot een vreed zame oplossing te voeren, die in de eerste plaats in het belang is van de autochtone bevolking. Tussen Goede Vrijdag en Paasmaandag zal het Engelse comité voor kern ontwapening weer een mars naar het Engelse atoomcentrum van Alder- maston houden. - Foto: in het hoofdkwartier van het comité, het C.N.D., wordt op het ogenblik hard gewerkt aan de voorbereidingen van deze mars. De ontwapeningsconferentie GENÈVE, 5-4. - Op de ontwape ningsconferentie in Genève heeft de Russische afgevaardigde Zorin don derdag voorgesteld oorlogspropagan da misdadig te verklaren. De aan de conferentie deelnemende landen zou den deze propaganda bij de wet moe ten verbieden. De Brit Godber antwoordde hier op. dat ondermijnende activiteit door opruiing even gevaarlijk is als het openlijk dreigen met oorlog. Ook het onderdrukken van nieuws vond hij een gevaar voor de wereldvrede. Al le ondertekenaars van het V.N.- handvest hebben volgens de Britse minister al beloofd af te zien van geweld. Hij acht een verklaring als door Zorin beoogd overbodig. Of schoon Engeland bereid zou zijn enigerlei verklaring in deze zin te overwegen. De Amerikaan Arthur Dean zei, dat het kwaad in de wereld niet door een verklaring kan worden be zworen. Hij vond dat er geen propa ganda moet worden gemaakt uit de discussie over dit onderwerp, zoals de Russische afgevaardigde had ge daan. De Amerikaanse regering kan de vrije meningsuiting van haar bur gers niet breidelen en acht dit ook niet gewenst. Amerika en de Sow- jet-Unie zouden wel kunnen onder zoeken of er correcties kunnen wor den aangebracht in wat als oorlogs propaganda wordt beschouwd, zodra de mogelijkheid van een beter recht streeks contact tussen de twee vol ken geschapen is. De Italiaanse afgevaardigde Carlo Russo zei dat een eventuele verkla ring alle vormen van opruiing en ondermijning moet veroordelen en een vrij verkeer van mensen en denkbeelden uitdrukkelijk moet toe staan, alsmede een vrije meningsui ting. WASHINGTON, 6-4. De N.A.S.A., het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart, heeft een meer dan 200 pagina's tellend rapport over de ruimtevlucht van John Glenn op 20 februari gepubliceerd, ter gelegen heid van een conferentie in Was hington van de voornaamste geleer den die aan het „Mercury"-project meewerken en vertegenwoordigers van meër dan dertig landen. In het rapport wordt onder meer gezegd dat de lichtende deeltjes, die Glenn tijdens zijn vlucht rond de aarde heeft waargenomen, waar schijnlijk afkomstig waren van het ruimtevaartuig zelf. Prof. O'Keefe merkt op dat de geringe relatieve snelheid hierop wijst en dat het waarschijnlijk stukjes verf of email van het ruimteschip geweest zijn. Stille dames Nieuw bemiddelingsvoorstel van Thant? de Amerikaanse regering zou heb ben, zou inhouden, dat het bestuur over Nieuw-Guinea voor de tijd van twee jaar zou worden overgenomen door de Verenigde Naties. Geduren de deze periode zouden de Neder landse troepenmacht en het Neder landse bestuursapparaat geleidelijk worden teruggenomen. De Neder landse troepen en de Nederlandse ambtenaren zouden worden vervan gen door Indonesische troepen en ambtenaren. Na twee jaar beheer door de Verenigde Naties zou een volksstemming onder de Papoea's worden gehouden. AMSTERDAM, 5-4. Op 10 april zal Canadian Pacific Air- lines zes Engelse dames met I klinkende namen onder zijn passagiers mogen rekenen, die echter gedurende de vliegtocht - niets zullen eten of drinken. Het zijn de wassen beelden i van Jane Seymour, Catherine Howard, Anna Boleyn, Cathe- J rine Parr, Anna van Kleef en Catharina van Aragon, de zes vrouwen van Hendrik de acht- ste, die naar het nieuwe was- sen beelden museum in Victo- ria worden getransporteerd. DEN HAAG, 5-4. Naar het A.N.P. in politieke kringen in Den Haag verneemt, zal de ministerraad in het weekeinde bjjeen komen om te be raadslagen over een nieuw bemid delingsvoorstel van de waarnemend secretaris-generaal der Verenigde Naties, de heer Oe Thant. Dit be raad moet tot het weekeinde wach ten, omdat de minister van Econo mische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, pas zondagochtend van zjjn bezoek aan Rome in Den Haag wordt terug- ^erwacht. Het bemiddelingsvoorstel zou re kening houden met het Nederlandse bezwaar tegen rechtstreekse be stuursoverdracht aan Indonesië. Het voorstel, dat de instemming zowel van de Indonesische regering als van De laatste rotswand tussen de Italiaanse- en Zwitserse kant van de Sint Bernardtunnel is donderdagavond doorbroken. Het enorme project werd uitgewerkt door Italiaanse- en Zwitserse ingenieurs; het werkelijke boren begon in 1959. Nu, 40 maanden later zijn duizenden kubieke meters rots grond reeds verwijderd uit het binnenste van de berg; men hoopt de tunnel het volgend jaar in gebruik te kunnen stellen. - Op de foto een interieur van de tunnel in wording. STOCKHOLM, 5-4. Prinses Birgit ta van Zweden heeft donderdag het leven geschonken aan een zoon, zo is door het hof te Stockholm bekend gemaakt. Be geboorte vond plaats in een kliniek te München, waar de prinses met haar echtgenoot, prins Johann-Georg van Hohenzollern- Sigmaringen, sinds mei van het vo rige jaar, woont. Geen alcohol bij de t.v. DEN HAAG, 5-4. „De gewoonte om bij televisie-uitzendingen de optre denden gebruik te laten maken van alcoholica neemt hand over hand toe. Het lijkt soms wel, of sommige regisseurs slechts ongedwongenheid en levendigheid in door hun gere gisseerde uitzendingen kunnen bren gen door een vaak overvloedig ge bruik te laten maken van alcoholica" Dit schrijft de afdeling Utrecht aan het hoofdbestuur van de Ned. ver. tot afschaffing van alcoholhoudende drank enals toelichting op haar ver zoek om te onderzoeken of er maat regelen kunnen worden genomen te gen het veelvuldig en soms demon stratief gebruik van alcoholica bij t.v.-uitzendingen. ROME, 5-4. De Italiaanse volks vertegenwoordiging heeft donderdag een wetsontwerp aanvaard, waarin elke vorm van reclame voor de ver koop van rookwaren wordt verbo den. Het verbod geldt zowel voor in Italië vervaardigde, als voor vanuit het buitenland ingevoerde rookwa ren. Het door drie christen-democrati sche afgevaardigden ingediende ont werp was reeds door de Italiaanse Kamer van Afgevaardigden aan vaard. Donderdagavond werd het goedgekeurd door de commissie voor hygiëne van de Italiaanse Senaat, die gerechtigd was hierin voor de Senaat te beslissen. Het wetsont werp heeft hiermede alle wettelijke stadia doorlopen, waarin het moet zijn aanvaard om tot wet te worden verheven. In het ontwerp wordt bepaald dat degenen die reclame maken voor rookwaren, tot boeten van 120 tot 1.200 gulden kunnen worden ver oordeeld. Zij, die zich bij herhaling hieraan schuldig zouden maken, kun nen tot een boete van twaalfduizend gulden worden veroordeeld. De tunnel onder de Sint Bernard SAINT RHEMY, 5-4. Zwitserse en Italiaanse werklieden hebben elkaar donderdagavond hartelijk begroet op 600 meter onder het beroemde kloos ter van Sint Bernard, nadat met be hulp van dynamiet de laatste meters rots in de tunnel onder de grote Sint Bernard waren verwijderd. Dankzij een uitzending van Euro visie waren miljoenen mensen ge tuige van deze belangrijke gebeur tenis voor de verbindingen tussen Italië en de noordelijker gelegen lan den. Verwacht wordt dat de tunnel in de loop van het volgend jaar ge reed zal zijn. Molen ivordt V .V .V .-attractie AMSTERDAM, 5-4. Op initiatief van de V.V.V. Amsterdam en met medewerking van de gemeente wordt de nog bewoonde oude stellingmolen „De Bloem" aan de Haarlemmerweg gereed gemaakt om per 1 mei, voor lopig twee keer per week, voor be zichtiging voor toeristen te worden opengesteld. De molenaar Schuur man zal de bezoekers daadwerkelijk in zijn vak betrekken. De toeristen kunnen namelijk zelf een zakje meel malen. De V.V.V. geeft dan een cer tificaat daarbij met op de achterzij de enkele typische Nederlandse re cepten voor meelprodukten zoals poffertjes, flensjes enz. Op de 2e ver dieping van de, molen wordt een kleine molenexpositie ingericht. Een speciaal daarvoor opgeleide werk student zal de toelichting in de di verse talen tijdens de rondleiding verzorgen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Bijna niets vermoeit zozeer als verveling. W\T ÏEQT DE BILT f 5 v Van officiële zijde in Den Haag kon hierop donderdagavond geen ehkel commentaar worden verkre gen. De boringswerkzaamheden hebben op één maand na vier jaar geduurd. Aan de Italiaanse kant waar de kwa liteit van het gesteente moeilijkhe den opleverde, kwamen drie arbei ders om het leven. De totale kosten van de tunnel- aanleg worden geschat op 18 miljard lire (ongeveer 110 miljoen gulden). Als de tunnel gereed is - naar men hoopt in de helft van 1963 - zullen per uur 500 auto's kunnen passeren. Onder de weg is een pijpleiding aan gelegd, waardoor per jaar twee mil joen ton ruwe olie zal stromen naar de raffinaderij te Aigle-Colombey. HOLLANDIA, 5-4. De commandant der strijdkrachten in Ned. Nieuw Guinea, sohout bij nacht L. E. H. Reeser, heeft enige gegevens bekend gemaakt over de Indonesische infil tranten, die thans in het gebied van Nieuw Guinea opereren. Uit verhoren van gevangen Indo nesische militairen van dc groep, die thans ageert op de eilanden Gag en Waigeo is gebleken, dat zij behoren tot een bataljon van het regiment „Commando Adri" (com mandotroepen van het Indonesische leger). Hun bewapening is goed en bestaat uit mortieren, brens, Ga rand-geweren en pistool-mitrail leurs. De leeftijd der gevangenen is gemiddeld 20 jaar. Naar tevens werd vernomen, be hoorden deze gevangenen reeds tot de groep, die op 15 januari hebben getracht te landen aan de zuidkust door middel van motor-torpedoboten Opklaringen Verwachting tot zaterdagavond: Opklaringen, maar ook hier en daar een bui; matige noordwestelijke wind; iets koudere nacht, morgenmiddag dezelfde of iets hogere temperaturen. 7 april Zon op 6.03, onder 19.22. Maan op 7.51, onder 22.55. 8 april Zon op 6.01, onder 19.24. Maan op 8.26, onder 9 april Zon op 5.59, onder 19.26. Maan op 9.05, onder 0.07. Eerste kwartier: 11 april te 20.51. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 7 april 4.59 v.m. 17.31 n.m. 8 april 5.45 v.m. 18.12 n.m. 9 april 6.29 v.m. 18.45 n.m. BROUWERSHAVEN 7 april 4.34 v.m. 16.55 n.m. 8 april 5.15 v.m. 17.38 n.m. 9 april 5.58 v.m. 18.22 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-4. Het K.N.M.I. deelt mede: De depressie, die op vele plaatsen in west Europa en het aan grenzende oceaangebied storm heeft veroorzaakt is opvullend over Duits land naar het oosten getrokken. Midden op de oceaan bevond zich vanochtend een nieuwe depressie; het ziet er naar uit dat deze een zui delijker baan zal volgen dan zijn voorganger en ten zuidwesten van Nederland zal langstrekken Dit houdt in dat de wind in ons land belang rijk minder wordt, terwijl tevens de buiigheid afneemt. Bovendien is de mogelijkheid aanwezig dat het bij de storing behorende regengebied het weer in ons land ongemoeid zal la ten. De temperatuur blijft aan de lage kant voor de tijd van het jaar. Ongeluk met luchtdrukpistool ROTTERDAM, 5-4. De Rotterdam- se politie heeft een 12-jarig jongetje aangehouden, die dinsdag een buur meisje van 10 jaar met een kogeltje uit een luchtdrukpistool, ernstig heeft verwond. Het meisje werd in het linker oog getroffen en moest in het oogziekenhuis worden opgeno men. De jongen is overgegeven aan de kinderpolitie. Ontploffing op zeiljacht AMSTERDAM, 5-4. De 72-jarige schipper L. van der K. heeft don derdag brandwonden opgelopen tij dens een ontploffing op het zeiljacht „Rob 2". Dit zeiljacht lag in een loods op de werf „Het Fort" in Am sterdam-Noord. Het interieur en de bovenbouw van het zeiljacht wer den totaal vernield door deze ont ploffing, waarvan de oorzaak nog niet kon worden opgespoord. De schade bedraagt enkele duizenden guldens. Uitbreiding mond- en klauwzeer VENLO, 5-4. Het mond- en klauw zeer, dat tot dusverre vooral in Ven- ray en omgeving slachtoffers onder de veestapel maakte, dreigt nu ook naar midden Limburg over te slaan. In de gemeente Kessel is het aantal besmette bedrijven de laatste dagen opgelopen tot 23; in totaal moesten hiervan 1705 varkens worden afge maakt. ALGIERS, 6-4. - In Algerië zijn donderdag 27 aanslagen gepleegd, waarbij 22 doden vielen (19 Moslems en 3 Europeanen) eri 15 mensen werden gewond (11 Mohammeda nen en 4 Europeanen).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1