DE ZIERIKZEESCHE COURANT Machinefabriek Smit Bolnes N.V.: zie pagina 2 Tweede Kamer kon bewogen debat over Nieuw-Guinea nog niet voltooien Door bombardementen op Duitsland kwamen 593.000 mensen om Studie over belangrijkste doodsoorzaken in industrielanden Verenigde Staten dienen schets in voor algemene ontwapening Oranjerivier wordt beteugeld Sinteloven komt naar Nederland Jamaica Slachtoffers in onafhankelijk Algerië De Stichting van de Arbeid en de loonsituatie Jongen pleegde doodslag Rust in Syrië weergekeerd ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 5 APRIL 1962 108e jaargang No. 19154 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIË EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. 01110-2255; na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, Zierikzee, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15; per week 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. Regering wil rekening honden met wensen Papoea's De eerste Zierikzeese motor Dit nummer bestaat uit 12 pagina's DEN HAAG, 4-4. De Tweede Ka mer heeft zich gisteren zeer inten sief bezig gehouden met de kwestie- Nieuw Guinea. Tot een afronding van het debat evenwel is het niet gekomen, zulks op verzoek van de a.r.-woordvoerder dr. Bruins Slot, die zich na toespraken van de mi nister-president, minister Luns en de staatssecretaris, intern wilde be raden over de verder te volgen poli tieke gedragslijn. Zulks vond zijn oorzaak in het feit, dat van de zijde der regeringstafel geluiden werden vernomen, die kennelijk niet vol doende overtuigend klonken, om er zonder meer het fiat aan te geven. Minister Luns zei: Nederland wil de preconditie „eerst bestuursover- dracht" niet aanvaarden omdat on derhandelen anders een dode letter zou worden. Uit de woorden van de socialistische, communistische en p.s.p.-woordvoerders had spr. opge merkt, dat de oppositie thans een onvoorwaardelijke overdracht van Nieuw Guinea wenst, ongeacht het lot van de Papoea-bevolking. Hoe men daarna nog wil onderhandelen is de minister van buitenlandse za ken volkomen onduidelijk. Het aarv- vaarden van de preconditie van overdracht zou in strijd zijn met onze 'beloften aan de Papoea-bevol king. Nederland blijft bereid tot een open gesprek, ook over het onder werp „bestuursoverdracht". Door ervaring wjjs geworden moet de regering uiterst voorzichtig zyn met toezeggingen. De situatie is deze: de regering is niet bereid te verklaren of te beloven, dat Ned'. Nieuw Guinea zonder zeggenschap of wensen van de bevolking aan In donesië over te dragen. Wel is de regering bereid over de Indonesische wensen tot „bestuurs overdracht te eniger tijd" te praten, echter niet zonder wil en wens van de autochtone bevolking. Meer begrip Er wordt met ernst gestreefd, zo voegde staatssecretaris mr. Bot hier aan toe, begrip aan te 'kweken bij de bevolking van Nieuw Guinea voor een oplossing van het geschil met Indonesië, met name op langere ter mijn gezien. De autochtone aspecten mag men hierbij niet onderschatten, aldus mr. Bot. Het advies van de Nieuw Guinea - raad is daarbij voor de regering cen traal. Dit geeft duidelijk de opinie weer van 'het overgrote deel van de onder bestuur staande bevolking. Als wie dan ook ter wereld, zo be sloot mr. Bot, negeert dat het begrip zelfbeschikkingsrecht is uitgegroeid tot een Nieuw Guinees nationalisme, beladen met zekere anti-Indonesi sche sentimenten, dan zullen onge lukken niet uitblijven. Heden (donderdag)-middag wordt het debat voortgezet. Luchtoorlog in cijfers WIESBADEN, 4-4. Het Westduits bureau voor de statistiek heeft woensdag een rapport gepubliceerd waarin wordt meegedeeld, dat de geallieerde luchtaanvallen op Duits land in de tweede wereldoorlog het leven hebben gekost aan ongeveer 593.000 mensen. Het aantal Duitse burgers dat bij de aanvallen omkwam, is volgens het rapport 537.000, van wie vijftien procent jonger was dan veertien jaar. De andere 56.000 doden waren buitenlandse burgers, krijgsgevan genen en Duits militair en politie personeel. 403.000 woningen Volgens het rapport zijn ongeveer 403.000 woningen verwoest, waar van bijna de helft in de'laatste ze ven maanden van de oorlog. Van oktober 1940 tot februari 1942 vielen 2.000 woningen aan luchtaanvallen ten offer. Van de zomer van 1944 tot het einde van de oorlog in mei 1945 gingen 175.000 woningen ver loren. Naar schatting 'hebben meer dan een miljoen mensen de luchtaanval len overleefd, doordat zij zich tij dens de bombardementen in schuil kelders bevonden. GENEVE, 4-4. Uit een woensdag te Genève door de Wereldgezond heidsorganisatie gepubliceerde sta tistische studie blijkt, dat in de ja ren tussen 1954 en 1959 hartgebre- ken, kanker en beroerte in volgorde van belangrijkheid de drie hoofd oorzaken tvaren van de sterfgeval len in de voornaamste geïndustriali seerde landen ter wereld. Voor het samenstellen van deze studie werden onder meer onderzoe kingen gedaan in West-Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Neder land, Zwitserland, Denemarken, Zweden, Finland, de Verenigde Sta ten, Canada en Australië. In de meeste onderzochte landen vormden auto- en andere ongeluk ken de in belangrijkheid vierde doodsoorzaak. In Zweden, Engeland, Wales en Noord-Ierland was het aantal aan griep en longontsteking overledenen wat 'hoger dan het ge tal der slachtoffers van het verkeer. In alle in de studie betrokken lan- Nieuiv-Guinea-debat en demonstraties Roekeloze voetganger BOLSWARD, 3-4. Op de vrij drukke verkeersweg door het dorpje Hichtum bij Bolsward passeert elke dag enkele ma len een voetganger, die deze weg met levensgevaar dwars oversteekt. Het is een egel wiens moeder vorig jaar in het verkeer om 't leven is ge komen. Het dier, dat op het kerkhof heeft overwinterd, is enkele dagen geleden uit zijn winterslaap ontwaakt. Net als zijn moeder gaat deze egel op vaste tijden aan de overkant van de verkeersweg zijn natje en droogje halen bij de kos terfamilie. Is hij verzadigd, dan keert hij via zijn levens gevaarlijke weg terug naar het kerkhof. Het dier heeft alle schuwheid voor de mensen afgelegd. den waren verkeersongevallen de voornaamste oorzaak van sterfge vallen onder kinderen beneden de veertien. In Denemarken, Zweden en Zwit serland werd zelfmoord als de zesde doodsoorzaak geregistreerd. In Duitsland en Fin'land nam zelfmoord de zevende en in Frankrijk de acht ste plaats in. In Nederland komt het echter niet onder de tien voor naamste doodsoorzaken voor. DEN HAAG, 4-4. Na de strubbe lingen, welke zich in de Stichting van de Arbeid met betrekking tot de uitleg der loon-clausule in het akkoord van Oud-Wassenaar heb ben voorgedaan, hebben de vakbon den, in de stichting vertegenwoor digd, in de afgelopen dagen onder ling beraad gehbuden. Hierover is officiëel niets meege deeld,- doch aangenomen wordt, dat zij het eens zijn geworden over een formule, welke 'het midden houdt tussen 'het aanvankelijk standpunt van het N.V.V. en dat van de rege ring. Om dit nieuwe punt te bespreken De Geneefse conferentie GROOTS PROJECT IN AFRIKA JOHANNESBURG, 4-4. - Nog dit jaar zal de eerste spade in de grond worden gestoken voor de uitvoering van een groot irrigatie-project aan de Oranjerivier in Zuid-Afrika. Met de aanleg van drie reusachtige kunstmatige meren, talrijke stuw dammen, twintig hydro-elektrische krachtcentrales, talrijke watertun nels, waarvan de grootste een lengte van 80 kilomeier zal hebben en een deel van het water van de Oranje rivier naar de visrivier moet afvoe ren, zal naar raming drie miljard gulden zijn gemoeid. Dit betekent dat het hele project tweemaal zo groot zal worden als het Karibadam- project, tot dusverre het grootste be- vloeiïngsproject in Afrika. GENÈVE, 4-4. By monde van Ar thur Dean hebben de V.S. woensdag op de ontwapeningsconferentie in Genève het eerste deel ingediend van „een schets van de bepalingen van een verdrag over algemene en alge hele ontwapening in een vreedzame wereld". Dit deel gaat over de doelstellingen en grondslagen der ontwapening on der doeltreffend internationaal toe zicht. Hiermee hebben de V.S. een begin gemaakt met de uitwerking van een ontwapeningsprogram, zoals op de conferentie uiteengezet door de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk. De Amerikanen hebben al een ontwerp voor de inlei ding tot een ontwapeningsverdrag in gediend. De Russen hebben reeds een vol ledig ontwerpverdrag ingediend, dat voorziet in algemene en algehele ont wapening in drie fasen binnen een periode van vier jaar. Besparing van brandstof DEN HAAG, 4-4. Wanneer de plan nen van twee Haagse firma's door gang vinden, zal binen niet al te lange tyd ook in Nederland een sin teloven kunnen worden geïntrodu ceerd, die volgens uitvinder en ex ploitanten circa tachtig procent be spaart op de stookkosten. Daarin kunnen bijvoorbeeld gema len cokessintels - afvalprodukt van gasfabrieken - onder voortdurende bevochtiging tot broeiing gebracht en onder toevoeging van lucht ver brand worden. In de eerste plaats Foto boven: prof. dr. J. E. de Quay (rechts) en mr. J. M. A. H. Luns volgen de debatten in de Tweede Kamer. - Foto midden: Ambonezen, die op het Binnenhof demonstreerden tegen de overdracht van Nieuw-Guinea. - Foto onder: pacifisten, die op het Binnenhof demonstreerden tegen de regerings- politiek inzake Nieuw-Guinea. ALGIERS, 5-4. Woensdag zijn in Algerië vijftien personen gedood en 37 gewond bij diverse 'gewelddaden. Dertien doden en 36 gewonden zijn Mohammedanen. LONDEN, 4-4. Het Buckingham Palace te Londen heeft woensdag bekend gemaakt dat prinses Marga ret in de zomer naar Jamaica zal gaan om koningin Elizabeth te ver tegenwoordigen bij de onafhanke lijkheidsfeesten op 6 augustus. De prinses zal worden vergezeld door haar echtgenoot, lord Snowdon. Een korte afwezigheid kan de liefde versterken. Vaklieden leggen de laatste hand aan de eerste „Zierikzeese motor'', een scheepsmotor van het bekende V-model, die werd. gemaakt in de nieuwe fabriek van Smit Bolnes N.V. op het .industrieterrein te Zierikze. is het bestuur van de stichting in 'het gebouw van de Sociaal Economi sche Raad bijeen geweest. Na onge veer anderhalf uur vergaderen heb ben de werkgeversorganisaties on derling beraad gehouden. Daarna 'hielden ook de werknemersorganisa ties onderling beraad. Na afloop van de besprekingen werd het volgende meegedeeld: de principiële standpun ten, welke in het bestuur van de Stichting van de Arbeid bestaan, zijn gehandhaafd. Het stichtingsbe stuur zal er echter naar streven in voorkomende gevallen verdeelde ad viezen aan 'het col'lege van rijksbe middelaars te vermijden door prak tische oplossingen te zoeken. wordt hier gedacht aan ovens voor industrieruimten, die een permanen te verwarming nodig hebben, tuin- derskassen etc., hoewel ook ovens kunnen worden gebouwd voor aan sluiting op een centrale verwarming. De 42-jarige na de Hongaarse op stand uit zijn vaderland uitgeweken Hongaarse technicus en chemicus Zoltan Koppany, thans woonachtig te Bern. heeft de uitvinding op zijn naam staan. LYON, 4-4. De negentienjarige elektricien André Egea in Lyon heeft bekend degene geweest te zijn die vorige week donderdag de gymna siast Jean-Claude Ravel met een fles dusdanig had geslagen dat laatstgenoemde, na dagenlange be wusteloosheid is overleden. De gym nasiast had zich teweer gesteld te gen een troep nozems die zijn vijf tienjarige zusje kennelijk met oneer bare bedoelingen naar een steegje hadden meegetrokken. Enkele buien Verwachting tot vrijdagavond: Over het algemeen veel bewolking met enkele buien. Matige tot krach tige noordwestelijke wind. 6 april: Zon op 6.06, onder 19.21. Maan op 7.21, onder 21.37, Eerste kwartier: 11 april te 20.51. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 6 april 4.16 v.m. 16.51 n.m. BROUWERSHAVEN 6 april 3.53 v.m. 16.14 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 514. Het K.N.M.I. deelt mede: Het centrum van een actieve depressie, die zich gisteren ten zui den van IJsland bevond, is in zuid oostelijke richting getrokken en van ochtend op de Noordzee ter hoogte van Den Helder aangekomen. De de pressie veroorzaakte zware stormen in de omgeving van Ierlanü, het Ka naal en het aangrenzende oceaan- gebied. Nabij het centrum waren de windkrachten evenwel aanzienlijk minder. De storing wordt nu weer minder diep en zal morgen boven Duitsland aankomen. Aan de achter zijde ervan houdt de aanvoer van koude lucht met noordwestelijke winden aan. In deze lucht komen buien voor. Kind viel door ruit HEERLEN, 4-4. De tienjarige Henk Lobbe is tijdens spelen door een ruit van een trappenhuis van een galerij flat aan de Gooselingstraat te Heer len gevallen en zes meter lager op het trottoir terechtgekomen. Korte tijd later overleed de knaap aan de opgelopen verwondingen. Hij was de enige zoon van de familie Lobbe. DAMASCUS, 4-4. In een woens dagochtend door radio-Damascus omgeroepen bekendmaking van de Syrische legerleiding wordt medege deeld dat de „kunstmatige crisis is bezworen en een einde is gemaakt aan kuiperijen en opstand". „In ge heel Syrië heerst weer orde en rust" aldus de bekendmaking. Er wordt verder in verklaard: „Het gehele leger heeft zijn trouw betuigd aan de leiding. De legerleiding zal de noodzakelijke maatregelen tref fen ter verwerkelijking van het Sy rische streven om tot een op gezon de basis berustende unie van vrije Arabische landen te komen, waarbij de in het verleden gemaakte fouten moeten worden voorkomen". Vergissing van loketiste (bijna) fataal ARNHEM, 4-4. Een vergissing van een leerling-lokettiste is de P.T.T. i7i Arnhem bijna duur te staan ge komen. Een aangeboden cheque ten bedrage van 88,56 werd door haar gisteren gehonoreerd met de uitbe taling van een bedrag van f 8.856. Al gauw bemerkte men b# de P.T.T. de vergissing, toen de lijst met uit betaalde bedragen werd gecontro leerd. Naam en adres van degene die het geld had geïncasseerd waren uiteraard bekend en meteen trok een ambtenaar er op uit. Deze trof de man thuis. Desgevraagd zei deze. dat hij bijziende was en het bedrag te goeder trouw had geaccepteerd. Het geldk reeg de P.T.T.-ambtenaar mee, zodat binnen een half uur het te veel betaalde bedrag op het post kantoor terug was. De Amerikaanse ambassadeur in Djakarta, Howard Jones, heeft gedu rende een half uur met president Soekarno de kwestie Nieuw-Guinea besproken. Na de bijeenkomst op het paleis zei de ambassadeur tegen de journalisten dat hij optimistisch is dat het geschil op vreedzame wijze zou worden opgelost.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1