DE ZIERIKZEESCHE COURANT Saneringsplan Zierikzee: zie pagina 2 Amerikaans minister dringt aan op grotere inspanning van N.A.V.O.-landen Verzoening tussen twee militaire junta's? Overstromingen in Zuid-Slavië Grote verwarring in Syrië Centaur-raket de lucht in Amerika blijft hopen op hervatting van geheim overleg Acht miljoen Nederlanders kunnen niet zwemmen Goedkeuringen voor aantal bouwwerken van het rijk Engeland en de Geen nieuwe infiltraties in Nieuw-Guinea E.E.G. De bevolking van Amerika J ournalistenstaking in Engeland Amerika wil Russische kernproeven „door de vingers zien" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 3 APRIL 1962 108e jaargang No. 19153 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. 01110-2255; na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, Zierikzee, te). 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15; per week 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) t 1,per stuk. Naar oplossing zeggenschap over A-wapens BONN, 2-4. De Amerikaanse on derminister van Buitenlandse Zaken George Ball, die in West-Duitsland op bezoek is, heeft in een rede voor de „Duitse vereniging voor buiten landse politiek" in Bonn aangedron gen op grotere inspanning van de Europese N.A.V.O.-landen op mili tair gebied en dat van de ontwikke lingshulp. Hjj zei verder dat de V.S. wat betreft de zeggenschap over de atoomwapens met de N.A.V.O.-bond- genoten tot een oplossing op multi laterale basis willen proberen te ko men. Ball noemde de volgende stellingen van de Amerikaanse regering voor een Atlantisch partnerschap met Eu ropa: 1. Europa moet zich een grotere mi litaire inspanning getroosten voor al op het gebied van de conven tionele bewapening; 2. het moet meer voor de ontwikke lingslanden doen; 3. een Atlantisch partnerschap van de V.S. is slechts mogelijk met een verenigd Europa, niet met zestien of zeventien naar moder ne maatstaven kleine landen; 4. de V.S. en de gemeenschappelijke markt moeten door onderhande lingen proberen hun markten op een voor beiden voordelige ma nier steeds meer te ontsluiten; 5. de V.S. willen geen tolunie en geen vrijhandelszone met de Eu ropese Economische Gemeenschap maar een grotere liberalisering van het handelsverkeer over en weer; 6. zij verwachten dat de gemeen schappelijke markt zichzelf niet afsluit voor de overige wereld handel. Ball herhaalde het voorstel van Kennedy om met de bondgenoten te onderhandelen over een N.A.V.O.- raketmacht met middelbare reik- De toestand in Syrië TEL AVIV, 2-4. Radio-Aleppo, die uitzendingen verzorgt namens de militairen die in verzet z\jn geko men tegen de legerleiders in Da mascus, heeft maandag meegedeeld, tot nader order uit de lucht te gaan. Volgens diplomatieke waarnemers in Tel Aviv vormt de sluiting van het station een aanwijzing dat er po gingen in het werk worden gesteld om een verzoening tussen de twee Junta's tot stand te brengen. Het radio-station had aangedron gen op hereniging van Syrië met Egypte binnen de Verenigde Arabi sch Republiek. De militaire junta in Damascus gaf maandag uiting aan haar verlangen naar nauwere ban den met Egypte toen zij zich uit sprak voor een unie van Syrië met alle „bevrijde" Arabische landen, in de eerste plaats met Egypte. Volgens de genoemde waarnemers waren er reeds contacten tussen de opstandelingen en de legerleiding, met het doel een einde te maken aan de huidige toestand. De opstand zou zijn begonnen door lage officieren die hun superieuren zouden hebben overgehaald hen te volgen. Israëlische visie In diplomatieke kringen in Tel Aviv gelooft men dat het grootste deel van het Syrische leger de junta in de hoofdstad steunt en dat de „noordelijke" opstandelingen worden geleid door weinig bekende officie ren in Aleppo die nauwelijks ge- - vechtstroepen achter zich hebben.- Volgens de jongste berichten uit Is raëlische bron hebben de Syrische strijdkrachten aan de grens met Is raël zich bij de opstandelingen aan gesloten hetgeen 'n aanzienlijke ver sterking van deze laatsten zou bete kenen omdat de grenstroepen een krachtig bewapende elitestrijdmacht vormen. Niettemin worden in diplomatieke kringen in Tel Aviv de troepen in het gebied van Damascus beschouwd als de sleutel tot de macht. Men ge looft dat de mobiele eenheden en de luchtmacht in dit gebied trouw zijn aan de militaire leiders die donder dag de staatsgreep voltrokken en vastbesloten zijn Syrië's onafhanke lijke status en die van zijn leger te handhaven. BELGRADO, 2-4. In de Zuid-Sla vische republiek Bosnië-Herzego- vina is ongeveer 65.000 iha, voorna melijk bouwland, onder water gelo pen, doordat bergrivieren tengevol ge van het smelten van sneeuw bui ten hun oevers traden. Omstreeks 1.500 huizen moesten worden ont ruimd. Door een grondverschuiving wer den bij Doboj, ten noorden van Se- rajewo, vier huizen verwoest. De massa in beweging gekomen aarde dreigt in de rivier de Bosna te schui ven, waardoor nieuwe overstromin gen worden gevreesd. Een paardentiveeling DORDRECHT, 2-4. Een Bel gisch koudbloedtrek.pa.ard. van de landbouwer P. Dees te Dub beldam heeft het leven ge schonken aan twee veulens, een hengst en een merrie. Een geboorte van een paarden- tweeling is een zeldzaamheid. Moeder, dochter en zoon ma ken het uitstekend. wijdte. Het bezit daarvan en de con trole erop zou „wezenlijk multilate raal" moeten zijn. Ook het aanbod van vijf of meer onderzeeboten met Polaris-raketten was nog van kracht. Ball zei dat het isolationisme in de V.S. voor altijd verdwenen is. In afgelopen het eerste kwartaal van dit jaar hebben zich 5.649 vluch telingen uit oost-Duitsland en oost- Berlijn in west-Berlijn, Giessen (Hessen) en Nelzen (Neder-Saksen) gemeld. Onder hen waren 1.303 al leenstaanden van jonger dan 24 jaar. BEIROET, 2-4. Uit berichten, die in de Libanese hoofdstad Beiroet uit Syrië zijn ontvangen, blijkt dat er in dat land een vrijwel volledige verwarring heefst. Moeilijkheden hebben zich voorgedaan in de voor naamste steden in het noorden, mid den en zuiden des lands. In de steden Damascus, Aleppo, Tartoes, Latakia, Homs en Dier-ez- Zor in noord- en midden-Syrië en in Soeeida, in zuid-Syrië, zijn beto gingen gehouden. Deze betogingen zijn van tweeërlei aard. Er zijn demonstraties gehouden voor de afgezette gematigd-conser vatieve regering, voor ex-president Koedsi en voor de ontbonden volks vertegenwoordiging. Deze betogin gen zijn dus gericht tegen de Syri sche legerleiding, die zich verleden week door een onbloedige staats greep van de macht in Syrië heeft meester gemaakt. Andere betogers hebben zich uit gesproken voor een herstel van de Syrisch-Egyptische Unie. Zij zijn be wonderaars van de Egyptische pre sident Nasser. WASHINGTON, 2-3. De Ameri kaanse dienst voor lucht- en ruim tevaart (N.A.S.A.) zal binnenkort een Centauer-raket lanceren, waar van de tweede trap vloeibare water stof als brandstof zal hebben. Deze nieuwe 'brandstof, die in de 'laatste trap van de „Centaur" zal worden gebruikt, wordt hierbij voor het eerst toegepast. De stuwdru'k die deze trap hierdoor krijgt, is veertig procent hoger dan bij de thans gebruikelij'ke brandstoffen. De „Centaur" zal ongeveer 1.880 'kilometer afleggen en een hoogte van 480 km bereiken. Functionaris sen van de N.A.S.A. zeiden dat men de „Centaur" binnen enkele dagen zal lanceren op de basis bij Cape Canaveral en dat de laatste trap in de Sargasso-zee zal neerkomen. De kwestie Nieuw-Guinea WASHINGTON, 3-4. Functionaris sen van het departement van bui tenlandse zaken gaven maandag uit drukking aan de hoop dat president Soekarno er in toe zou stemmen het vooroverleg met Nederland over de kwestie-Nieuw Guinea te hervatten. Zij gaven commentaar op een persbericht uit Djakarta waarin ge zegd werd, dat de Indonesische pre sident waarschijnlijk wederom ver tegenwoordigers naar 'het voorover leg zou afvaardigen, zulks in ver band met druk van internationale zijde. Er werd de nadruk op gelegd dat het State Department tot dusver geen eigen informaties had ontvan gen waarin het bewuste bericht be vestigd werd. Uit dezelfde bron werd evenwel gezegd, dat de Ver. Staten gaarne zouden zien dat het geheime Nederlands-Indonesische overleg, dat op 22 maart onderbro ken werd, zou worden hervat. Een veelzeggend Cijfer UTRECHT, 2-4. Ons land wiebelt op de top van de hoogconjunctuur, maar als we met z'n allen in het water terecht komen verdrinken er acht miljoen Nederlanders omdat ze niet kunnen zwemmen. Aldus de heer M. Kouwenhoven, rijksconsulent voor de lichamelijke opvoeding, vanmiddag in Utrecht. Hij sprak voor de Nederlandse Bond van Bad- en Zweminrichtingen, die zich aan het begin van zijn twee daags congres beraadde op de vraag of het schoolzwemmen verplaatst moet worden naar een legere klas. De heer Kouwenhoven stelde, dat ter bevordering van de veiligheid van het Nederlandse volk het aan tal overdekte instructiegelegenheden voor zwemmen sterk dient te wor den uitgebreid en goed verdeeld moet worden over het gehele land. Thans is 87 procent van de over dekte zwembaden geconcentreerd in de grote steden, terwijl op het plat teland de meeste mensen verdrinken DEN HAAG, 2-4. De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft aan de voorzitter van de Twee de Kamer een overzicht doen toe komen van het aantal bouwwerken van honderdduizend gulden en meer waarvoor in de periode van 1 juni 1954 tot en met 31 december 1961 rijksgoedkeuring werd verleend. In het overzicht wordt ook nog vermeld het aantal van deze werken waar voor op 1 januari jl. de rijksgoed keuring nog niet was verleend. Uit dit overzicht blijkt o.m. dat in het genoemde tijdvak in totaal voor een bedrag van ruim 5,5 miljard gulden aan bouwwerken van hon derdduizend gulden en meer werd goedgekeurd. Op 1 januari jl., toen er aanvra gen voor bouwwerken van honderd duizend gulden en meer nog niet door het rijk waren goedgekeurd, en wel voor o.m. 575 scholen, voor 304 overige gebouwen, voor 162 over heidsgebouwen en voor 701 in de sector van handel en verkeer, was er in totaal voor een bedrag van ruim 1,6 miljard gulden nog niet goedgekeurd. Het overleg in de zeevaart DEN HAAG, 2-4. De minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft een verzoek om audiëntie af gewezen, dat telegrafisch was ge daan door het bestuur van de ver eniging van Nederlandse koopvaar dij-officieren met het doel zijn grote verontrusting kenbaar te maken over de huidige ontwikkelingen in de be trekkingen tussen werkgevers en werknemers in de zeevaart. De staatssecretaris van sociale za ken en volksgezondheid, de heer B. Roolvink, heeft dit medegedeeld in antwoord op vragen, gesteld door twee leden van de Tweede Kamer fractie van de V.V.D., de heren Oor ver en Geertsema. Het Duitse vrachtschip „Dusseldorf", dat zondag komende uit Bremerhaven, is gemeerd bij de Nederlandse Stoomvaart Maatschappij „Oceaan" aan de Boreokade in Amsterdam, vervoert aan dek twee motor-patrouilleboten, bestemd voor Indonesië, aldus een groot landelijk ochtendblad. Het schip zou in de loop van maandag naar Djakarta vertrekken. - De foto toont één van de boten aan dek van de „Dusseldorf"een schip van de Hamburg- Amerika-Linie, in de Amsterdamse haven. DEN HAAG, 2-4. Naar aanleiding van buitenlandse persberichten, als zou generaal Nasoetion nieuwe lan dingen op de kust van Nederlands Nieuw-Guinea hebben bekend ge maakt, wordt van officiële zyde ver nomen dat van nieuwe infiltraties waarover in de berichten over een verklaring van Nasoetion wordt ge sproken op dit moment niets bekend Een analyse van de in deze be richten vermelde gegevens wekt het vermoeden dat hier gedoeld wordt op reeds eerder gemelde infiltraties. Nasoetion had verklaard dat jonge Indonesiërs op verscheidene punten van westelijk Nieuw-Guinea waren gedebarkeerd: bij Sorong, Fak-Fak Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Om te behagen moet men niet aan zichzelf denken. en Kaimana. Hij voegde hieraan toe dat marine en luchtmacht „oorlogs patrouilles" langs de kusten uitvoer den. Nasoetion zei dit op een perscon ferentie in Bandoeng waar hij be noemd was tot eredoctor in de poli tieke wetenschappen aan de univer siteit van Padjadjaran. De onderzeeboten „Dolfijn" en „Zeeleeuw" SAN FRANCISCO, 2-4. Eell woord- voerder van de Amerikaanse mari nehavencontrole in San Fransisco heeft maandag gezegd dat de Neder landse onderzeeboten Dolfijn en Zeeleeuw in San Diego (Californië) zijn aangekomen. Voordien hebben zij een bezoek gebracht aan een Mexicaanse haven. Wisselend bewolkt Verwachting tot woensdagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk een bui en aanvankelijk in het oos ten van het land nog tijdelijk regen; matige zuidwestelijke wind; iets la gere temperaturen, vooral in de nacht. 4 april: Zon op 6.10, onder 19.17. Maan op 6.26, onder 18.52. 5 april: Zon op 6.08, onder 19.19. Maan op 6.53, onder 20.16. Nieuwe maan: 4 april te 20.45. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 4 april 2.47 v.m. 15.27 n.m. 5 april 3.33 v.m. 16.10 n.m. BROUWERSHAVEN 4 april 2.25 v.m. 14.46 n.m. 5 april '3.10 v.m. 15.30 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Een oceaandepressie is via Schotland naar het noordelijke deel van de Noordzee vertrokken. Tege lijkertijd bewoog het koufront ervan via Engeland naar het oosten. Voor dit front uit stonden boven onze om geving krachtige tot stormachtige zuidwestelijke winden. Achter het front was de wind boven Engeland vandaag belangrijk zwakker. Het front zal Nederland morgen geheel voorbij zijn, zodat het morgen be langrijk minder zal waaien dan van daag. De lucht die ons land dan bin nenstroomt is van polaire oorsprong en enigszins onstabiel, zodat er plaatselijk buien kunnen voorkomen. Daarnaast worden er ook opklarin gen verwacht. De temperatuur wordt weer iets lager, vooral in de nacht. De bevolking van de V.S. is in de jaren 1950-1960 met 28 miljoen men sen toegenomen. Het aantal geboor ten bedroeg 40,9 miljoen, het aantal sterfgevallen 15.6 miljoen en er kwa men bijna 2,7 miljoen meer immi granten naar de V.S. dan er emi granten het land verlieten. Journalisten van Britse persbu reaus 'hebben maandagavond met overweldigende meerderheid het be sluit van het bestuur van de Nati onale Journalistenbond 'gesteund aan te kondigen dat zij over 28 da gen in staking zullen gaan. De bond wil een salarisverhoging van drie pond en tien shilling (ongeveer 38 gulden) per week voor de journalis ten. DEN HAAG, 2-4. De Australische minister van handel en vice-premier de heer John McEwen heeft in be sprekingen met minister van buiten landse zaken mr. J. M. A. H. Luns en minister van economische zaken J. W. de Pous een „positieve en con structieve houding" aangenomen ten oozichte van het lidmaatschap van Groot-Brittannië van de Europese gemeenschappelijke markt, aldus heeft minister Luns gezegd. Minister Luns zei dat er met de Australische minister een zeer open hartige en uitstekende uitwisseling van gezichtspunten had plaats ge had over de positie van Australië ingeval Groot-Brittannië tot de E.E. G. toetreedt en dat gesproken was over eventuele manieren om met Groot-Brittannië in onderhandeling te treden voor het treffen van rege lingen ter overbrugging van moei lijkheden. De Geneefse conferentie GENEVE, 2-4. Bü monde van Ar thur Dean hebben de V.S. maandag op de ontwapeningsconferentie in Genève verklaard, dat zij bereid z\jr» om de reeks kernproeven, die de Russen in de herfst van het vorig jaar hebben genomen „door de vin gers te zien" en hun eigen voorge nomen proeven niet te laten door gaan, „als de veiligheid van de V.S. gewaarborgd wordt". Dean 'legde er de nadruk op dat dit laatste een „conditio sine qua non" is en wees nog in het. bijzonder op de bom van 60 megaton, die de Russen het vorige jaar tot ontplof fing hebben gebracht. De conferentie is maandag begon nen met het debat op grote schaal over de kwestie van het. stopzetten der kernproeven. Zoals bekend is het overleg hierover vastgelopen, daar beide partijen van mening ver schillen over het toezicht op de na leving van een verbod op het doen van kernproeven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1