eik ts Voor nes „Stad en Lande" acht bebouwde ringsluiting rond Zierikzee bedenkelijke zaak Spoorwegpersoneel krijgt onbeperkt vrij vervoer De Indonesische motortorpedoboten Gevechten in Syrië gemeld Nog terreur in Algiers Kritiek in jaarvergadering op wezen van vereniging „Dat in het streekplan Schouwen- üuiveland als uitbreidingsgebied van Zierikzee in een verdere toe komst wordt gedacht aan Boereweg en Oudeweg, zodat er rond de stad een bebouwde ringsluiting kan ont staan, vinden wü een bedenkelijke zaak". Dit zei vrijdagavond dr. J. J. Wes tendorp Boerma als voorzitter van de vereniging „Stad en Lande van „Schouwen-Duiveland", tijdens de jaarvergadering in de koffiekamer van de Concertzaal. De voorzitter vond de gedachte dat het fraaie en beroemde silhouet mogelijk in de toekomst schuil zal gaan achter „al lemaal plannen Malta", een ver schrikkelijk iets. Het bevreemdde de voorzitter in dit verband dat bij de behandeling van het streekplan vo rige week in de gemeenteraad geen woord van kritiek is gehoord, zodat dr. Westendorp Boerma veronder stelde, dat de raadsleden zich deze zaak nog niet zo goed hebben inge dacht. Dr. Westendorp Boerma vroeg zich af waarom Zierikzee zo aan alle kanten door huizen moet wor den ingesloten, vooral ook omdat in een eerder plan tot stadsuitbreiding (van de heer Argelo) uitdrukkelijk was gesteld de westkant van Zie rikzee vrij te houden van bebou wing. „Er zijn meer dingen die ons met zorg vervullen", aldus dr. Westen dorp Boerma, Een van de grootste zorgen geldt wel 'het komende sane ringsplan. Waar gesaneerd wordt vindt ook maar al te veel vernieti ging plaats van oudheidkundige waarden. Overigens deed het de voorzitter genoegen dat „Stad en Lande" de gelegenheid krijgt het sa neringsplan te bekijken. Voorts deel de de heer Westendorp Boerma mee, dat „Stad en Lande" voornemens is het saneringsplan op een ruimre plan te bespreken en in dit gesprek ook de Bond Heemschut te betrek ken. „Wij hopen op een uitvoerige bespreking", aldus de voorzitter. Dr. Westendorp Boerma wees ver der op enige hoopgevende ontwik kelingen in de stad, zodat hij kon constateren dat „Stad en Lande" niet altijd maar tegen de maan blaft". Met name noemde de voor zitter de uitbreiding van de Corne- liastichting, welk hjj zeer aanvaard baar en aangepast aan de omgeving achtte en het feit dat het effect van het Visslop bewaard is gebleven, omdat de oude muur in dit typische straatje weer met zorg is opgebouwd Bemoedigend noemde dr. Westen dorp Boerma ook de activiteiten van de Jeugdbond voor Natuurstudie en de pas opgerichte Jeugdbond voor studie van. «ie Geschiedenis. Kritiek Bij het punt bespreking van het jaarverslag van de secretaris, de de heer P. van Beveren, werd in deze vergadering nogal scherpe kri tiek geoefend op het karakter en streven van „Stad en Lande". Dit. geschiedde in eerste instantie door de heer C. M. van Hoorn en daarna door de heer H. G. C. Heringa. De heer van Hoorn noemde het opval lend dat de ledenwerfactie geen suc ces heeft gehad en stelde hierbij vast dat de vereniging in hoofdzaak ach teruit kijkt. De heer van Hoorn be twijfelde het of dit wel volgehou den kan worden, omdat de tijd niet stil staat. In dit verband meende de heer van Hoorn ook, dat „Stad en Lande" de practische aspecten van de woonruimte in haar belangstel ling dient te betrekken en open te staan voor de uitingen van de mo derne kunst. De heer van Hoorn zou verder vooral graag willen zien dat de jongere generatie bij het werk van de vereniging wordt betrokken. „We moeten de jongeren zelf aan het woord laten komen", aldus de heer van Hoorn, die met een verrui ming van de werkzaamheden der vereniging verwacht niet alleen meer leden maar ook meer respect en gezag te zullen winnen. In dit verband achtte de heer van Hoorn het ook van belang dat in het be stuur vertegenwoordigers worden opgenomen van overheidsinstanties. De heer Heringa zei van mening te zijn dat „Stad en Lande" teveel negatief staat tegenover alles wat nieuw is en was het niet eens met de geest die spreekt uit 'het jaarver slag. Het verslag ademt te zeer de geest van een recalcitrant gezel schap waarmee toch niet te praten is, aldus de heer Heringa, die er voorts op wees, dat men „Stad en Lande" links zal laten liggen als de vereniging niet meer tot een com promis 'bereid is. Bepaald oneens was de heer He ringa het met de uitlatingen in het jaarverslag inzake de 'vernieuwing van de onderpui van het gotische huis aan de Mol. Vooral gelet op de schaal noemde de heer Heringa dit een voortreffelijke verbouwing. Het compromis Dr. Westendorp Boerma wees er naar aanleiding van de opmerkin gen van de heren van Hoorn en Heringa op dat de praktijk dikwijls aanleiding geeft tot conflicten tussen overwegingen van zakelijke en es- tetische aard, waarbij men dan uit eindelijk toch altijd tot een oplos sing, zij het dan een compromis, komt. De voorzitter zei verder er slechts op gewezen te willen hebben dat wat in Zierikzee aan nieuwbouw tot stand komt „een afdalende reeks is". Dit overwegende meende de heer Westendorp Boerma dat de gelever de kritiek te scherp was gesteld. De heer van Beveren merkte op dat „Stad en Lande" bij Monumcn- nzorg goed staat aangeschreven. De voorzitter achtte het overigens wel gewenst een beter klimaat te scheppen, omdat de verhoudingen inderdaad soms wat stroef liggen. Daarom zal het bestuur de opmer kingen van de heer van Hoorn nader bestuderen. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. Z. Braber te Dreischor her kozen. In de plaats van de heer P. A. Boot werd gekozen de heer A. S. M. Braat te Zierikzee. „De molen, onze vrind" Het „huishoudelijk gedeelte" van deze jaarvergadering was voorafge gaan door een lezing met lichtbeel den door de heer M. van Hoogstraten te Dordrecht, over het onderwerp: „De molen, onze vrind". De heer Van Hoogstraten, schrijver van het over enige weken in druk verschijnend „Zeeuwse Molenboek", begon zijn causerie met een technische uiteen zetting van de molen en belichtte voorts de zeer grote betekenis die de molen voor de economie van ons land heeft gehad. In feite heeft Ne derland zijn bestaan voor het groot ste deel te danken aan de watermo len. Met behulp van een aantal zeer fraaie kleurendia's gaf de heer Van Hoogstraten, na zijn technische in leiding, een boeiend overzicht van verschillende typen Hollandse mo lens, als bijvoorbeeld de toren- en standaardmolen, stellingmolen en in dustriemolens. Na de pauze behandelde de spre ker in het bijzonder de watermolens van Zuid-Holland, waarbij de aan dacht zeer geboeid werd door de vele prachtige opnamen welke door de heer R. ten Kate op het doek werden geprojekteerd. Voorts gaf de heer Van Hoogstraten een geestige schets over de folklore van de polder Al- biasserwaard. Voor „Stad en Lande" was vooral het slot van deze lezing interessant, want hierin behandelde de spreker de molens van Schou wen-Duiveland, als de molen van Oosterland (1752), Brouwershaven, Dreischor, Eikerzee, Haamstede, Mo- riaanshoofd, Nieuwerkerk, Zierikzee en Zonnemaire. Aan het einde van de vergadering bracht de heer Heringa nog onder de aandacht dat Monumentenzorg ook subsidie verleent voor woonhui zen en alles wat zij belangrijk achten (als bijvoorbeeld pakhuizen). In ge val van zoutschade kan deze subsidie zelfs 90 procent bedragen. Voor deze bijdrage wordt niet slechts de gevel in aanmerking genomen maar het gehele pand, dus ook fundering, vloe ren en dak. Afscheid van voorzitter Agrarische Bedrijfsbond Algemene Nederlandse UTRECHT, 31-3. Onder zeer grote belangstelling is tüdens een zater dag in Utrecht gehouden receptie afscheid genomen van de voorzitter van de Algemene Nederlandse agra rische Bedrijfsbond, de heer D. Tig- gelaar. Deze heeft onlangs zijn functie, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, overge dragen aan de heer S. van der Ploeg De nieuwe voorzitter, de heer S. van der Ploeg, bood namens de bond een televisietoestel en een enveloppe met inhoud aan. Namens de be stuurders werd de heer Tiggelaar verrast met een werkbank en even eens een geldbedrag. Het N.V.V. voegde hieraan nog een bedrag toe, dat de scheidende voorzitter werd overhandigd door de heer J. Lager- veen. Voorts werd onder meer nog het woord gevoerd door de directeur- generaal voor de landbouw, ir. J. Wellen. De heer van der Ploeg leid de deze functionaris in met de op merking, dat de heer Tiggelaar vroe ger op gespannen voet leefde. Hij werd van de 'lagere school gestuurd, omdat hij met een mes een onder wijzer bedreigd 'had. Zijn signale- rrfent verscheen in het politieblad, toen hij in Zeeland door- landerijen „Anti-Lou-groep" opgeheven DEN HAAG, 30-3. De initiatiefne mer van de „Anti-Lou-groep", de heer J. Meeuws,.vicaris van de Oud- Baptistengemeente in Den Haag, deelt mede dat hij ondanks het feit dat vele adhaesiebetuigingen uit heel het land werden ontvangen besloten heeft zijn actie te staken. Hij voelt zich naar hij zeide, hiertoe genoopt doordat een publikatie in een dagblad, geschreven naar aan leiding van een persconferentie, de goede en eerlijke bedoelingen van het comité in twijfel heeft getrok ken en in een belachelijk daglicht heeft gesteld. Naar hij verder mee deelde wordt zijn inzicht en besluit gedeeld door zijn mede-comité-leden de heren N. G. de Wit en H. N. Vermeulen. De actie wordt in onge organiseerde vorm dus gestaakt, maar voortgezet in de vorm van ge bed. Benarde rijst-situatie in Indonesië DJAKARTA, 1-4. Zaterdag heeft president Soekarno een bespreking van zes uren gehad met een aantal van zijn voornaamste adviseurs over de rust-situatie in Indonesië. Er heerst een ernstig tekort aan dit voornaamste voedingsmiddel sedert verleden jaar een negen maanden geduurd hebbende droogte een groot deel van de grond op Java deed ver drogen. Minister Soebandrio van buitenlandse zaken deelde na afloop van de bijeenkomst mede, dat de president „nieuwe grondslagen heeft gt'egd voor de bijeenzameling van rijst in het binnenland, de aankoop van rijst uit het buitenland en de binnenlandse distributie". Na val overreden APELDOORN, 1-4. In de nacht van zaterdag op zondag is de 36-ja- rige papiermaker W. van Leeuwen kamp uit Apeldoorn met zijn fiets gevallen op de Christiaan Geurtsweg te Apeldoorn. Hij werd daarna over reden door de 40-jarige scooterrij- .der J. van der H. uit Apeldoorn-. De heer van Leuwenkamp kreeg een ernstige schedelbasisfractuur. Hij is waarschijnlijk op slag dood geweest. Wachtsman verdronken IJMUIDEN, 1-4. In de vissersha ven te IJmuiden is de 72-jarige L. K. in de nacht van zaterdag op zon dag verdronken. De bejaarde man, die werkzaam was als wachtsman op vissersvaartuigen, is vermoedelijk bij het aan boord gaan van een van deze schepen, mis gestapt en is in de haven terechtgekomen. Personeel van de Velsense ongevallendienst heeft het lijk uit de haven opgedregd. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het hoofdbureau van politie te Velsen. liep om landai'beiders voor de A.N. A.B. te winnen. Zijn recente benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau heeft evenwel bewezen, aldus de heer van der Ploeg, dat de heer Tiggelaar thans ook door de overheid wordt gewaardeerd. Ingezonden mededeling (Elke dag... 3 maanden lang! Hoe? Vraag het uw fietsenhandelaar.) Jongetje door vuurbukskogel gedood ELST (Utr.). 30-3. Het vierjarig zoontje van de familie Klom in Eist is gedood door een ricocherende ko gel uit een windbuks van de buur man, de heer W. van D. De buur man schoot met zijn 6 mm windbuks op een ekster, die op epn boven grondse telefoonlijn zat. Het jongetje, dat net op de fiets voorbij kwam, kreeg het kogeltje in zijn hoofd. Het overleed daarop. De heer van D. had geen vuurwapenvergunning voor zijn oude buks. HOLLANDIA. De commandant van de strijdkrachten in Nieuw- Guinea, schout-bij-nacht L. Reeser, heeft in een dagorder aan het perso neel van de strijdkrachten o.m. ge zegd dat een gedeelte van de aan vullende strijdkrachten reeds is aan gekomen. Hij spreekt er voorts zijn waardering over uit dat een gedeel te van het Papoea-vrijwilligerskorps „onder mijn bevel, tezamen met an dere onderdelen van de strijdkrach ten, daadwerkelijk aan onze taak deelneemt". VERGADERING V.V.V. „RKNESSE VOORUIT" Afgesloten duinovergang aan Watergat blijft dicht AUraktiecominissit» heeft programma klaar UTRECHT, 30-3. Naar het A.N.P. verneemt, zal met ingang van 1 april aan het merendeel van het spoor wegpersoneel, namelijk de ruim 25.000 personeelsleden, die onder het verband van het reglement dienstwaarden vallen, onbeperkt vrij vervoer op alle lijnen van de Neder landse Spoorwegen worden ver strekt. Het vervoerbewijs dat tevens voor particuliere reizen kan worden ge bruikt, wordt verstrekt tegen een geringe vergoeding voor de adminic, stratiekosten, namelijk 75 cent per" maand voor de eerste klasse een 50 cent voor de tweede klasse. Ook het gezin van het personeelslid kan in aanmerking komen voor een nieuw identiteitsbewijs waarmee een on beperkt aantal speciale plaatsbe wijzen enkele reis of retour kan worden aangeschaft tegen betaling van 50 cent of een gulden voor dé eerste klas en 30 of 60 cent voor de tweede klas per persoon. Tijdens de verlofperioden wordt de reeds bestaande regeling van vrij vervoer zonder enige bijbetaling ge handhaafd. Voor personeel dat niet onder het reglement dienstvoorwaarden valt is eveneens een nieuwe regeling van -kracht geworden. Naar uit de directe omgeving van de Indiase eerste-minister wordt vernomen, is de 72-jarige Nehroe overwerkt. Drie dagen geleden zou hij een flauwte hebben gehad. UTRECHT. De heer H. Ploeg jr., wethouder voof bedrijven en ge zondheidszorg in Utrecht, heeft een commissie geïnstalleerd, die zich gaat bezig houden met plaatselijke problemen, welke samenhangen met de verontreiniging van water, bodem en lucht. Deze commissie van des kundigen staat onder voorzitterschap van prof. dr. K. C. Winkler, direc teur van het laboratorium voor mi crobiologie van de rijksuniversiteit in Utrecht. Scheepvaartbericliten Acmaea (t.), 31-3 van Punto La Cruz naar Yorktown (Virg.). Ampenan, 2-4 te Callao. Esso Amsterdam (t.), 1-4 te Rotter dam. Willem Ruys, 1-4 te Colombo. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Sint Philipsland: kand. S. J. Seinen, Utrecht; te Zoeterwou- de (toez.): vicaris R. Hengstmangers, Vlaardingen. Ger. Kerken Beroepen te Scharendijke: kand. E. P. Bosma, Amsterdam; te Raams- donk: kand. E. P. Bosma, Amster dam. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Ede: J. Kampman, Rijnsburg. HOLLANDIA, 31-3. Op^een bijeen komst met 'de pers zaterdagmiddag is de chef-staf van de marine, kolo nel Eibers, o.m. ingegaan op vragen over de Indonesische motortorpedo boten. Hij zei dat de mogelijkheid dat zij ontsnapt zijn niet uitgesloten moeten worden geacht, aangezien de Maccluergolf een breedte heeft van 80 mijl. Vier verkennningsvliegtui- gen zouden onafgebroken in de lucht moeten zijn om de toegang „water dicht" af te sluiten. In ieder geval is een poging van de M.T.B.'s om troepen aan land te zetten blijkbaar verijdel, aangezien tot op dit mo ment geen enkele melding van de bevolking of politie 'hierover is bin nengekomen, zo zei 'hij. BEIROET, 1-4. Libanese bladen hebben zondag gemeld, dat zaterdag bij geveohten te Mons in Syrië twee officieren en drie manschappen van 'het Syrische leger zijn omgekomen. Mensen die te Beiroet uit Syrië zijn aangekomen, 'hebben gezegd, dat er te Homs betogingen ten gunste van president Nasser van de Ver enigde Arabische Republiek zijn ge houden. De politie steunde de be togers, aldus deze berichten. ALGIERS, 31-3. In auto's gezeten Europeanen hebben zaterdag in Al giers twee Arabische café's met ge weren beschoten. Vier Algerijnen werden gedood en drie gewond. Zaterdag, bij het vallen van de avond, waren negen personen - drie Europeanen en zes Algerijnen - in Algiers door bomaanslagen om het leven gekomen. Zaterdagavond wer den in Algiers zeven bommen tot ontploffing gebracht. MARKTBERICHTEN Eierpryzen V.E.C.E. In de periode van 26 maart tot 31 maart werd door de Coöp. In- en Verkoopcentrale voor Eieren V.E. C.E. uitbetaald f 1,65 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren werd 2 cent per stuk minder uitbe taald. Veemarkt ROTTERDAH, 2-4. Aanvoer 1401 stuks vee, t.w. 1401 vette 'koeien en ossen. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 3,05-3,35 f 2,75-3,00 f 2,50- 2,75. Vette koeien en ossen: aanvoer ruimer dan vorige week, handel flauw, prijshoudend, enkele prima's boven notering. AMERSFOORT. De rijksrecherche houdt zich op het ogenblik op last van de procureur-generaal in Am sterdam bezig met het onderzoek naar een fraude die mogelijk is ge pleegd door de Amersfoortse hoofd agent van politie C. J. A. Roolvink. Hij zou als penningmeester van de politie sportvereniging in Amers foort gelden uit de kas van deze ver eniging ten eigen bate hebben aan gewend. MARKELO. In Markelo zal van zondag tot woensdag een verbroede ringsfeest worden gehouden tussen 75 afgevaardigden van het Franse plaatsje Sancerre en inwoners van Markelo. De „verbroedering" tussen de twee plaatsen wordt gesteund door de Nederlandse en Franse re gering. De Franse gasten zullen in Markelose gezinnen worden onder gebracht. RENESSE, 30-3. In hotel „Het wapen van Renesse" hield V.V.V. „Renesse Vooruit", onder voorzitter schap van de vice-voorzit ter, de heer M. C. van den Bout, haar al gemene jaarvergadering. In ztfn openingswoord sprak de voorzitter in het bijzonder een woord van wel kom tot wethouder L. v. d. Klooster die als vertegenwoordiger van de Stichting Renesse deze vergadering bijwoonde. Verder wees de heer v. d. Bout op de belangrijke belangen, die de vereniging momenteel in Re- nessen en omstreken behartigt. Naar aanleiding der notulen van de vorige vergadering werd mede gedeeld, dat de banken van de ver eniging door de gemeente Wester- schcuwen zijn overgenomen. Dooi de gemeente zal nog worden bezien om ook een bank bij de duinover gang aan de Laone te plaatsen. Waarschijnlijk bestaat de moge lijkheid op een vastgesteld tijdstip onder leiding' van de heer M. J. de Nooyer gedurende de weekends in de zomermaanden slot „Moermond" te bezichtigen. Een schrijven dien aangaande zal nog worden gericht aan de directeur van de „Outward Bound"-school, de heer Ranft. Op het verzoek om de afgesloten duin overgang aan 'het Watergal open tc stellen werd door Rijkswaterstaat afwijzend beschikt. Bijzonder concert De heer J. P. Berrevoets deelde mede dat op 14 juli des middags aan het eind van de Laone een concert zal worden gegeven door 'het pijper corps van Dubbeldam. In het jaarverslag memoreerde de secretaresse, mevr. Borgmeijer-Ma ter het 50-jarig bestaan van de ver eniging en hel overlijden van de voorzitter, de heer J. Stevense. Voor de verhuurde-re was het een gunstig jaar, daar ook in juni en september nog behoorlijk kon wor den verhuurd. In totaal werden op hel secretari aat 2261 aanvragen afgewerkt. De vereniging telde in 1961 172 leden. De nieuwe contributieregeling le verde weinig moeilijkheden op. Door de attractiecommissie werden in het zomerseizoen weer velerlei evene menten gebracht. Het reclame-vouwblad is momen teel geheel uitverkocht; een nieuwe is in de maak. Met de contactcom missie wordt een vrij geregeld can- tact onder houden. Het dagelijks be stuur van de contactcommissie werd samengesteld uit de heren G. C. Anker, Zierikzee, L. de Ruiter, Re nesse en mej. H. v. d. Stadt te Haamstede. Een reglement werd vastgesteld, terwijl pogingen worden onderno men om een nieuwe gids te laten verschijnen. De samenwerking tus sen de R.T.M. en de contactcom missie is momenteel niet goed. te noemen. Uit 'het verslag van de penning meester, de heer J. P. Berrevoets, bleek, dat er een batig saldo in de kas van f 647,07 aanwezig was op 1 maart j.l. Door de heer W. Lemsom werd namens de kascommissie ge adviseerd tot goedkeuring van de rekening over te gaan, waarna de penningmeester onder dankzegging décharge werd verleend. De begroting werd met enige klei ne wijzigingen door de vergadering goedgekeurd. Inplaats van het af tredende lid, de heer J. de Wit, werd 'de heer L. C. Hoogerhuis tot lid van de kascommissie benbémd, met als reserve de heer N. Dalebout Op voorstel van de vergadering werd besloten de rekeningen van in komsten en uitgaven op de convo caties te publiceren in het vervolg. Programma attractiecommissie Het programma van de attractie commissie wordt onveranderd door de vergadering goedgekeurd. De heer Berrevoets betreurt het dat van de toezegging van de heer van Nieuwenhuize van de V.V.V.- Burgh-Haamstede, om gezamenlijk tot het opstellen van een programma tekomen niets is terecht gekomen. Hoewel het programma van Burgh- Haamstede al lang is gepubliceerd heelt zowel de secretaresse als de heer Berrevoets nog totaal niets ver nomen. De periodiek aftredende bestuurs leden de heren L. de Ruiter en J. P. Berrevoets werden herbenoemd. De rondvraag Bij de rondvnaag wordt de aan dacht van hel bestuur gevraagd om de niet-leden speciaal te bewerken. Op een desbetreffende vraag wordt medegedeeld, dat de contributie ook over de giro of Boerenleenbank kan worden voldaan. De voorzitter zei het in beginsel eens te zijn met het voorstel om in het vervolg tegen kandidaten te stellen bij aftredende bestuursleden. Veel stof deed het z.g. runnen te Renesse in de vergadering opwaaien. In zeer scherpe bewoordingen wer den deze praktijken door een groot aantal sprekers veroordeeld. De ver gadering is de mening toegedaan dat het bestuur bij b. en w. stappen moet ondernemen om een runners verbod in de gemeente in te stel len daar de akliviteiten op dit ge bied momenteel verontrustend zijn. De voorzitter zei eerst nog langs een andere weg te willen proberen voor tot deze stappen over te gaan. Hij zegde toe dat dit punt de volle aan dacht van het bestuur zal hebben. Door de heer L. v. d. Klooster werd geconstateerd, dat hier eigenlijk ge profiteerd wordt van hetgeen waar in de V.V.V. nog tekort schiet. Met de steeds groter wordende ontwik keling zullen de aktiviteiten en dan speciaal van het bestuur, moeten worden opgevoerd. De toekomst ligt niet meer ver af dat zal moeten worden overgegaan tot het aanstel len van een kracht die zich alleen met het V.V.V.-werk bezig houdt. Door de vergadering werd tenslotte nog gevraagd de verhuurlijst in het vervolg per straat samen te stellen. Oud-minister mr. A. M. Joekes overleden DEN HAAG. 1-4. Zondag is in hot ziekenhuis Bronovo in Den Haag mr. A. M. Joekes overleden. Hij bereikte de lceftyd van 76 jaar. Mr. Joekes was korte tijd ziek geweest. In 1925 deed mr. Joekes zijn intre de in de Tweede Kamer waar hij voer de toenmalige Vrij zining Demo cratische Bond zitting nam. Van 1933-1937 was hij fraktievoorzitter van deze partij. Toen mr. Marchant enkele jaren later tot het katholicis me overging, volgde mr. Joekes hem als partijleider op. Talrijk zijn de commissies waarvan hij deel uit maakte. Voorts was hij lid van het hoofdbestuur van de Vrijzinnig De mocratische Bond. van de vereniging van Volkenbond en Vrede en de Vrijzinnig Democratische Jongeren organisatie. In 1939 werd mr. Joekes gekozen tot lid van de Haagse gemeenteraad. Later was hij ook voorzitter van het college van rijksbemiddelaars. In het ministerie-Drees-Van Schaik, dat op 7 augustus 1948 geformeerd was, had mr. Joekes de portefeuille van So ciale Zaken. Na de verkiezingen van 1952 keer de hij in het nieuwe kabinet-Drees niet terug. Hij kreeg weer zitting in de Tweede Kamer en was daar kor te tijd tweede voorzitter. Hij verliet de Staten-Generaal in dat jaar daar hij benoemd werd tot lid van de Raad van State, waarvan hij deel uitmaakte tot 1960. De Waalse socialisten hebben zondag op een congres in Charleroi een resolutie goedgekeurd, waarin eenfederatief stelsel voor België het „enig bereik bare doel" wordt ge noemd, dat „aan de rechtmatige eisen van Wallonië kan voldoen". Ingezonden mededeling m jf Gezins verpakking van 100 tabletten waar Bayer achter staat. SPORT - BILJARTEN L. Kósten kampioen hoofdklasse libre van het district Schouwen-Duiveland HAAMSTEDE, 2-4. Zaterdag en zondag hebben in hotel Bom te Haamstede de door de vereniging „Witte van Haemstede" georgani seerde wedstrijden om 't kampioen schap hoofdklasse libre plaats geij vonden. Na spannende strijd is L. Kosten er in geslaagd beslag te leg gen op de titel. De laatste partij, tussen Kramer en Canters, moest de beslissing brengen, daar Kramer als hij er in was geslaagd deze partij te winnen door zijn beter algemeen ge middelde beslag op de titel te leg gen. Deze partij eindigde evenwel onbeslist waardoor L. Kosten met 1 punt voorsprong in het bezit van het kampioenschap kwam. Zowel Kos ten als Kramer promoveren door hun algemeen gemiddelde naar dc extra klasse libre. De heer J. Kik van de vereniging „Witte. v. Haemstede" L. Kosten, K.OT., Zierikzee W. Kramer, V.O.G., Zierikzee L. Canters, „Concordia", Zierikzee overhandigde na afloop aan de heer Kosten dc districts wisselbeker en aan de heer L. Canters de bondsme- daille. Ook dc nog door het district en de organiserende vereniging be schikbaar gestelde prijzen werden met een toepasselijk doord door de heer Kik aande spelers overhandigd De heer L. Kosten zal door het dis trict worden afgevaardigd naar de gewestelijke kampioenschappen die op 5 en 6 mei a.s. te Roosendaal zullen worden gespeeld. Door hun algemeen gemiddelde zullen Kosten en Kramer nu ook mogen uitkomen in dc 3c klasse kader 38/2. Namens de spelers sprak dc heer L. Canters woorden van dank lot de wedstrijd leider de heer J. de Haan en de ver dere organisatoren. De volledige uit slag is: 8 1234 99 7 1374 99 3 1216 110 93 80 66 25.00 12.46 17.85 13.88 20.83 11.05

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 2