DE ZIERIKZEESCHE COURANT Jaarvergadering „Stad en Lande": zie pagina 2 VERKLARING VAN DIPLOMAAT: „MILITAIRE OPERATIE NU ONVERMIJDELIJK" Alarm in noordwest-Duitse kustgebied voor nieuwe overstromingen Doodvonnissen in Frankrijk Nasoetion over Nieuw-Guinea BILT Besprekingen over ruimte-onderzoek Kennedy schrijft brief aan Soekarno inzake Nieuw-Guinea Voor Franse diplomaten in Egypte levenslang gevraagd Eervolle 3-1 nederlaag van Oranje tegen België ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 2 APKIL 1962 108e jaargang No. 19152 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ianneswekken tl, Zierilczee, Postbus t, lel. Oil 10-2255; na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, Zierikzee, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15; per week 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. Geen verder overleg, mei Indonesië? Propaganda-zender meldt „bevrijding van Waigeo" Genève en zuid-oost-Azië l'ARIJS, 31-3. - De Indonesische ambassadeur in Parijs, Tamzil Sultan Narajau, heeft zaterdag in Parijs verklaard, dat de Indonesiërs ervan over tuigd zijn dit een militaire operatic ter „herovering van West-Irian" onver mijdelijk is. In een verklaring zegt de ambassadeur voorts dat zijn land geen mogelijk heid ziet voor hervatting van het overleg tussen Nederland en Indonesië, dat ergens bij Washington is gevoerd. De Indonesische ambassadeur ver volgde: „De Nederlandse openbare mening en de politieke partijen wen sen toenadering tot Indonesië, doch cle ministers, die hiertegen zijn, ge ven in de regering de doorslag". Volgens de ambassadeur had Ne derland „reeds voor het begin van het overleg oorlogsschepen uit de Caraibische zee naar de Grote Oce aan gezonden". Hij zei ook dat Ne derland thans in West-Nieuw-Gui- nea „krachtiger voorbereidingen treft voor het uitroepen van een onaf hankelijke Papoea-staat". Volgens Narajau was de Indone sische afgevaardigde naar het naby Washington gevoerde overleg „her haaldelijk medegedeeld dat Neder land geenszins bereid is het bestuur over West-Nieuvv-Guinea, onder wel ke voorwaarden ook, aan Indonesië ovc te dragen". In de door de Indonesische ambas sade te Parijs uitgegeven verklaring wordt verder gezegd dat, indien de nabij Washington gevoerde bespre kingen werkelijk geheim waren ge houden, het mogelijk zou zijn ge weest ze nog enige tijd langer te la ten duren, omdat dan de aandacht van de Indonesische openbare me ning er niet op gevestigd zou zijn. „Doch nu wordt het voor Indonesië moeilijk het te doen voorkomen als of er bij het vreedzame overleg vor deringen zijn gemaakt, terwijl Ne- derlandi n feite zijn politiek „nim mer overdracht van westelijk Nieuw- Guinea aan Indonesië" voortzet", al dus de zaterdag door de Indonesische ambassade te Parijs uitgegeven ver klaring. „Waigeo bcvryd" DJAKARTA. - Radio-Djakarta heeft zondag gemeld dat het eiland Waigeo ten westen van Nieuw-Gui- nea „bevrijd" is van de Nederlan ders. Radio-Djakarta die zei de bevrij dingsradio op Nieuw-Guinea aan te halen, deelde mee dat Waigeo „ge heel en al onder controle is van de bevolking in haar vaderlandslievend verzet tegen het Nederlandse be wind". Bij de gevechten van de laatste tijd op het eiland zijn de Nederlan ders er niet in geslaagd de gewapen de eenheden van het volk terug te drijven. De Nederlanders hebben zich teruggetrokken en daarbij een aantal verliezen geleden, aldus de zender. HAMBURG, 1-4. De gebieden in noordwest-Duitsland, die in februari onder water kwamen te staan, wor den opnieuw door overstromingen bedreigd. Het radio- en televisieprogram van Hamburg werd zondagavond onder broken om de bevolking te waar schuwen, in het bijzonder de bewo ners van Buesum in Sleeswijk-Hol- stein en het gebied ten zuiden van de Elbe. Volgens het weerkundig insti tuut zouden tegen twee uur in de nacht van zondag op maandag het hoogwaterpeil een tot anderhalve meter boven normaal zijn. Vooral zouden de op de linker oever van de Elbe gelegen plaatsen Cranz, Neuenfelde, Francop, Moor burg met hun achterland tot de spoorlijn Buxtehude-Harburg wor den bedreigd. Voor het Duitse Noordzeekustge- bied en voor het gebied langs de be- DE SPORTTOTO DEN HAAG. 1-4. Zondagavond hadden zich reeds 90 deelnemers ge meld met 13 goede uitslagen in de sporttoto van dit weekeinde. Zij ko men in aanmerking voor de eerste prijs, die f 131.740 bedraagt. Het aantal gegadigden voor de tweede prijs (f 71.860) was zeer groot. De extra-prijs (f 35.930) wordt overgehe veld naar de volgende week, aange zien er geen vijf gelijke spelen wa ren. In totaal werd aan de toto deelge nomen door 577.207 personen, die voor een totale inleg van f 752.852 zorgden. Eén van de kaarten, die ten bate van de U.N.E.S.C.O. worden ver kocht. De kaarten dragen motieven uit verschillende landen. Op de af gebeelde een Ex1:imo~hut. neden-Elbe werd een stormvloed waarschuwing gegeven. Zondagmid dag had de aanhoudenden west-zuid westerstorm bij Cuxhaven wind kracht negen. Zoals gemeld kostten de overstro mingen op 17 februari in noord- Duitsland alleen in Hamburg al aan 312 mensen het leven. Ten zuiden van deze stad braken de dijken door. De meeste dijken zijn nog niet vol ledig hersteld, zodat een waterpeil van één meter boven normaal al tot overstromingen kan leiden. PARIJS. 30-3. Een militaire recht bank in Parijs heeft de vonnissen geveld tegen zes personen, die te recht stonden wegens moord op de hoofdcommissax*is van politie van Algiers, Roger Gavoury in mei vorig jaar. Een 25-jarige Zuidslaviër, die ge deserteerd was uit het Franse vreem delingenlegioen, en een in Algerië geboren Fransman werden ter dood veroordeeld. Twee andere beklaag den. een 26-jarige Zwitser en een 25-jarige Duitser, eveneens deser teurs uit het legioen, kregen levens lange gevangenisstraf. De twee overige, Franse, beklaag den werden veroordeeld tot respek- tievelijk tien en vijf jaar, - in het laatste geval voorwaardelijk. De zaak tegen een zevende beklaagde werd aangehouden. Poging tot vrijheidsberoving in Amsterdam AMSTERDAM, t-4. Twee met va kantie in ons land verblijvende jon ge Duitsers uit Wuppertal, de 18-ja- rige J. K. en de 20-jarige H. A. B. hebben het een Amsterdams meisje zo lastig gemaakt, dat ze beiden zijn gearresteerd. De jonge manngp spra ken twee vijftienjarige meisjes aan met het verzoek, hun Amsterdam „te laten zien". Toen geen van beide meisjes op dat verzoek inging, greep J. K. een van hen vast, trok haar mee naar de Oudezjjdsvoorburgwal en wierp haar in een daar door de Duitsers geparkeerde auto. Voorbij gangers waarschuwden de politie, die J. K. inrekende voor poging tot vrij heidsberoving en diens vriend voor medeplichtigheid daaraan. DEN HAAG. - Een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken in Den Haag heeft zondagoch tend naar aanleiding van dit bericht van radio-Djakarta gezegd dat het geheel past in het kader van de on dermijnende actie die Indonesië thans met alle propaganda-middelen voert. Reeds eerder en wel op 29 maart hadden de Indonesiërs omgeroepen dat op 24 maart de .Pasukan-gerilja' Waigeo had veroverd. Het is duide lijk, zo stelt men in Den Haag, dat als dit inderdaad het geval zou zyn geweest, de Indonesiërs dit feit niet vijf dagen hadden verzwegen. Het betreft dus typisch misleidende pro paganda, aldus de woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Za ken. DJAKARTA, 1-4. De Indonesische minister van Defensie, generaal Na soetion, heeft zondag in een rede aan de universiteit van Bandoeng ver klaard, dat Indonesië zich thans veel beter dan voorheen kan concentreren op de „bevrijding" van westelijk Nieuw-Guinea dankzij de volledige rust die op het ogenblik in het land heerst. Ijlij betoogde voorts, dat zigh,- in dien men zou overgaan tot een op lossing met militaire middelen van de kwestie-Nieuw-Guinea, in weste lijk Nieuw-Guinea „een guerrilla en alle vormen van volksverzet zouden gaan ontwikkelen". Hij verklaarde van mening te zijn, dat de Neder landse „koppigheid" maar weinig ruimte laat voor een oplossing langs politieke weg. Het Indonesische volk moet zich voorbereiden op het bren gen van offers met het oog op de „strijd om de bevrijding van weste lijk Nieuw-Guinea" dit jaar, aldus generaal Nasoetion. Dit nummer bestaat uit 6 pampa's 1 f De oorlog tussen beschaafde f volkeren is hoogverraad aan J de beschaving. WAT 2EQT DE De kwestie Berlijn en de problemen van zuid-oost Azië hebben een rechtstreekse invloed op de ontwapeningsproblemen, heeft president Kennedy verklaard tijdens zijn wekelijkse persconfe rentie. Onze kaart geeft een beeld van de politieke situatie in zuid oost Azië. De Chinese volksrepubliek en haar bondgenoot Noord- Vietnam zijn in donkere tint aangegeven. De neutrale landen zijn wit aangegeven terwijl de landen die met de Verenigde Staten zijn verbonden met zwarte punten zijn aangeduid. Pakistan, Thai land en de Philippijnen zijn met de Verenigde Staten verbonden door de ZOAVO (Seato). Formosa en Zuid-Vietnam hebben mili taire bondgenootschappen met de Amerikanen. Op onze kaart zijn ook aangeduid de Amerikaanse militaire steunpunten op de Rioe- Kioe eilanden (Okinawa), op Formosa en op de Philippijnen even als de Britse basis Singapore. NEW YORK, 30-3. De Amerikaan se geleerde dr. Hugh Dry den en zijn Russische collega dr. Anatoli Blagon- rawof hebben een serie informele voorbesprekingen over mogelijke sa menwerking tussen Amerika en Rus land op het gebied van het ruimte onderzoek beëindigd. Zij besloten in april of mei opnieuw bijeen te ko men voor „onderhandelingen die een overeenkomst beogen". DJAKARTA, 30-3. President Ken nedy heeft een brief over de kwestie Nieuw-Guinea aan president Soekar no gezonden. De inhoud van de brief is niet be kend gemaakt, maar de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, zei na een onderhoud van twee uur met president Soekar no: „Er bestaat een vurige wens van de zijde van de Verenigde Staten voor een hervatting van de geheime besprekingen en een vreedzame re geling van de kxvestie West-Irian. Maar het valt ons moeilijk, ,de heer Adam Malik (de Indonesische am bassadeur in Moskou die bij het vooroverleg met Nederland aanwe zig was) naar de Verenigde Staten terug te sturen als zich geen nieuwe ontwikkelingen voordoen". De brief werd aan president Soe karno overhandigd door de Ameri kaanse ambassadeur in Djakarta. H. Jones. Soekarno ontbood later mi nister Soebandrio naar het presiden tiële paleis voor overleg hierover. Prins Bernhard in Mexico aangekomen MEXICO, 2-4. Prins Bernhard is zondagavond in Mexico aangeko men. Hij werd op het vliegveld ver welkomd door de Mexicaanse ondex*- dii'ecteur van het px*otocol, Joaquin Bei'nal, de Nederlandse ambassadeur dr. R. Flaes, en leden van het per soneel van de ambassade. De prins zei dat hij met president Lopez Mateos woensdag de moge lijkheid van investeringen in de ha venstad Matamoros aan de Gol v-in Mexico zal bespreken. Oorlogsveteranen willen naar Nieuw-Guinea PARAMARIBO, 30-3. Een honderd- tal Surinaamse oox-logsveteranen, ex-Koreagangei-s, heeft de wens te ex-Korea-ganers, heeft de wens te kennen gegeven gaarne als vrijwilli gers naar Nieuw-Guinea te willen gaan. Velen van hen hebben in de oorlog in Nieuw Guinea tegen de Japanner-s gevochten. Het bestuur van de Bond van Su rinaamse Oorlogsveteranen zal de kwestie met de betx*effende autori teiten opnemen. Veel wind Verwachting tot dinsdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen; vrij krachtige tot har de zuidwestelijke wind; over het al gemeen iets hogere tempex*aturen. 3 april: Zon op 6.12, onder 19.16 Maan op 5.59, onder 17.28. Nieuwe maan: 4 april te 20.45. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 3 april 1.53 v.m. 14.40 n.m. BROUWERSHAVEN 3 april 1.37 v.m. 13.59 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Op de oceaan heeft zich gedu- i-ende het weekeinde een westcircu latie ingesteld, waardoor het weer de komende dagen door depressies zal worden bepaald, die met tamelijk gi*ote snelheid de Oceaan oversteken. Zo wordt het komende etmaal een depressie van belang, die maandag ochtend flinke luchtdrukdalingen op de Britse eilanden veroorzaakte en die zich in de lichting van Schot land vei'plaatst. Het frontenstelsel zal enige regen veroorzaken, maar wordt daarna gevolgd door opkla ringen. De temperaturen komen daar bij op een iets hoger niveau, vooral des nachts. De wind neemt toe uit richtingen tussen zuid en west. Baby in wiegje gestikt AMSTERDAM, 1-4. Zondagmiddag om ongeveer kwart over twaalf trof mevi'ouw Brinkman, wonende in de Sumatrasti-aat in Amsterdam. haar zeven maanden oude dochtertje le venloos in haar wiegje aan. Men vermoedt dat het kind door verstik king om het leven is gekomen. DEN HAAG. Prinses Beatiix woont de 17e „defensie-oriënteringsconfe- ï'entie" in hotel „De Bildexber-g" te Oosterbeek bij. De prinses doet dit in aansluiting op de reeds eerder door haar gevolgde lezingen en uit eenzettingen betieffende de defensie. Winst kwam er niet uit CAIRO, 1-4. De assistent van de openbare aanklager in het proces te gen vyf Franse functionarissen in Egypte heeft zondag levenslange dwangarbeid voor de beklaagden ge ëist. Vier maakten deel uit van een Franse missie die belast was met de afwikkeling van zaken voortvloeiend uit het in beslag nemen van de Fran se eigendommen in Egypte. Alle vier - Andre Mattei, Jean-Paul Bellivier, Henri Mouton en Andre Miquel - waren aanwezig in de rechtszaal waar een gespannen sfeer heerste toen de assistent van de openbare aanklager, Nassar, zijn eis uitsprak. De vijfde Fransman - Christian D' Aumale van het ministeiïe van Bui tenlandse Zaken - wordt bij vei'stek berecht. Zij woi-den allen beschul digd van samenzwering tegen de vei ligheid van de staat en pogingen om het regime omver te werpen en pre sident Nasser te vermoorden. De missie dekte volgens Nassar een geheime ox-ganisatie die inlich tingen van vertrouwelijke aard moest verzamelen ten behoeve van Frank rijk. De vijf Fransen maakten deel uit van deze organisatie, aldus Nas- sax*. Hij noemde Bellivier een „arro gante imperialist met een mentali teit die geen respect heeft voor wat hij als onderontwikkelde landen be schouwt". De verklaringen van de Fransen dat zij waren mishandeld en gedwongen wai*cn tot het schrij ven van bekentenissen stempelde hij als leugens. Paasveetentoonstelling Rotterdam ROTTERDAM, 30-3. In een vrij dag gehouden persconferentie over de paasveetentoonstelling, die 10 april in Rotterdam gehouden zal worden, werd gemeld, dat het aantal inschrijvingen van minder vette koeien 300 is, 20 meer dan het afge lopen jaar. Dit jaar zullen er geen varkens te zien zijn in verband met het mond- en klauwzeer onder de varkens. De vi'aag naar werkpaar den is niet groot, daar de voorkeur uitgaat naar zogenaamde halfbloe den, nakomelingen van een warm bloedige Nederlandse merrie en een volbloed Arabische hengst. Op de vraag waarom de tentoon stelling niet twee dagen kan duren antwoordde een der bestuursleden, dat de inzenders hiertegen bezwaar hadden wegens de vex*zorging der dieren. De heer E. de Boer, dix*ec- teur van het abattoir, zeide te ho pen volgend jaar gex*eed te zijn met het nieuwe gebouw, -hetgeen dus be tere expositie mogelijkheden in houdt. Dit jaar is er helaas nog geen sprake van, in verband met de bouwstop en de vorstperioden. De totale waarde van het ingezon den vee wordt geschat op een mil joen gulden. De opening van de Paasveetentoonstelling zal geschie den door wethouder J. U. Sohillhuis. ANTWERPEN, 1-4. De winst, die ongetwijfeld voor het Nederlandse elftal in de wedstrijd tegen België heeft gezeten, is er niet uitgekomen en tenslotte werd het zelfs een ne derlaag. Weliswaar een eervolle - met de voor België iet geflatteerde cijfers 31 - maar dit doet niets af aan het feit, dat de Belgen met de winst, de roem en de eer, al zullen over dit laatste de meningen in liet land onzer zuiderburen zeker ver deeld zijn, gingen strijken. De Belgen wax*en technisch supe rieur, hun combinaties -hadden meer inhoud en toch mochten zij na tweemaal drie -kwartier voetbal hun handen dicht knijpen en de zege als een kleinood koesteren. Want dit Nedex-landse elftal, uit de nood ge- boi*en door het bedanken van de Feijenoorders, had kax-akter. Het trad de tegenstander met open vizier tegemoet en gaf reeds dadelijk zijn visitekaartje af, waarin als een wa termerk stond gesohi*even: „strijd lust". Bezield met de gedachte, dat het vertegen wooi*digende Neder landse voetbal niet alleen bestaat uit Feijenoord, kwam de Oi-anje- ploeg in het veld. Sti*ijdend is zij ten onder gegaan en wanneer dc Belgische doelvei'dediger Jean Ni- colay niet in zo'n grote vorm had ge stoken, zou een overwinning lang niet tot de onmogelijkheden hebben behoord. Nicölay vcibindci'de in het eerste half uui*, dat onze landgenoten de fundamenten legden voor een bas- liqn, waarop de rode duivels tever geefs stox*m zouden lopen: een voor- sprong van één of meer doelpunten. Nu kwam de eex*ste winst aan dc Belgen, die na 27 minuten uit een strafsclxop van Jui-ion op 1-0 kwam. Dit doelpunt zou beslissend blijken: het betekende de spxïngplank naar een voox-sprong van 2-0, die van den Berg op het scorebord bracht. Maar nog was Nedex'land niet vci-slagen. Het kwam voor het verstrijken van de eex*ste 'helft op 2-1 door een vol- tx*effer van Tonny van der Linden en de strijd bood na de rust voor onze landgenoten in velex*lei opzicht perspectieven. Het was wederom Jean Nicolay, die de Nederlandse illusies vei'splintex'de, want weini gen van de overige Belgen hadden een antwoord op de Nedei'landsc agx*essie en penetraties. Hun spel wend zelfs dei'mate ontreddei'd, dat er geen lijn meer in zat. En toch moest Nedex'land nog eenmaal een tegenslag verwerken, toen negen minuten voor het einde de Belgische naar dc i*echterhoek. Lagardes uit rees. Van den Bei*g was de laatste schakel in een combinatie met Ju- rion cn van Himst en laag langs de grond schreef -het schot zijn baan nai*a de i*echterhock. Lagardes uit val kwam te laat. het was 3-1 en naai'mee konden dc Belgen hun tri omfsmars op dc pick-up leggen. Dc bazuinen schalden, maar ze klonken niet iedereen als engelenzang in de oren. De felle Nederlandse tegen stand. die het Belgische ritme ver stoorde, was daarvoor verantwoox*- delijk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1