moeder HET BOEKJE DAT U HELPT SPAREN... ^2^ kim wwr HCT Perón's schaduw aan de horizon 801 T"^ Zsj Paasgebruik in vroeger tijden te Zierikzee Toch redelijke kans op topconferentie Een kleintje TIENTJE Om miljarden.... President Frondizi gevangen genomen FEUILLETON Blik door hel wereldvenster Ingezonden mededeling """'W/Shj rWMti.' —«.aa®iv,:,; Grote schare ingezetenen verzamelde Optimisme van Canadees minister Washington is nog steeds niet be komen van zijn verbazing over de gebeurtenissen in Argentinië. Geen wonder: van Noord-Amerika uit ge zien, is de politieke constellatie in de grote Zuidamerikaanse republiek niet slechts verrassend, maar bijna paradoxaal. In welk ander Latijns Amerikaans land - of waar elders in de wereld - is het leger democra tisch en de massa „reactionair"? Bij de verkiezingen heeft de pe- ronistische partij, zoals bekend een overwinning behaald, die in feite een einde heeft gemaakt aan de de mocratische heerschappij van presi dent Frondizi. Want of Frondizi nu aan de macht blijft, of dat hij ver vangen wordt door een nieuw re giem der militairen, de annulering van de verkiezingsuitslag blijft een volledig ondemocratische maatregel, ook al is zij genomen tegen voor standers van de dictatuur. Om te begrijpen u>at tot de ver kiezingsuitslag heeft geleid, moet men de blik terugwerpen op het pe- ronistische tijdperk. Geforceerd Toen Perön aan het roer kwam, was Argentinië een overwegend ag rarisch land met slechts zeer weinig industrie. Perön schiep niet slechts een industrie, maar daarbij, om zich van een trouwe aanhang te verzeke ren, een georganiseerde vakbewe ging. De geforceerde hervorming van het land leidde tot een rampzalige crisis in de landbouw en daarmede tot de ineenstorting van een eens economisch volkomen gezond land. De industrie-arbeiders werden door Perön verwend en in de hoogte gestoken. Hoewel hun situatie objec tief in het geheel niet zo rooskleurig was, klom hun levensstandaard tot heel wat hoger dan die, welke zij vroeger als half verslaafde arbeiders op de reusachtige bezittingen van de schatrijke landeigenaren bezaten. Vooral echter hadden zij, voor een deel zeker ongegrond, het gevoel, dat president Perön hun speciale belan gen behartigde. Ingezonden mededeling FLITSEN UIT HET BUITENLAND MANZANILLO. Volgens berichten uit Manzanillo in Mexico 2ijn de on derzeeboten „Zeeleeuw" en „Dolfijn" met onbekende bestemming uit deze haven vertrokken. De Mexicaanse autoriteiten gaven geen reden voor het plotselinge vertrek. Het bezoek zou aanvankelijk duren tot vrijdag. AMSTERDAM. De Nederlandse brouwerijen exporteerden in het af gelopen jaar 865.563 hl. inclusief scheepsprovisie. Dit betekent in ver gelijking met 1960 een daling van 5,5 procent. In dat jaar bedroeg de ex port 916,314 hl. De Duitse brouwe rijen hadden in 1961 een grotere bierexport dan de Nederlandse. LIMA. Overstromingen in Peru hebben in de nacht van maandag op dinsdag het leven gekost aan eenen dertig mensen, voor het merendeel vrouwen en kinderen. Honderden huizen zijn in het overstromingsge bied langs de rivier de Ramis ver woest. De overstromingen zijn het gevolg van wolkbreuken. HOLLANDIA. Van betrouwbare zijde is vernomen dat de Oosten rijkse bergbeklimmer Heinrich Har- rer bij een ongeluk in het centrale bergland van Nederlands Nieuw- Guinea door een val ernstig werd gewond. PARIJS. Een grote brand heeft de tien verdiepingen van het magazijn „Galeries Barbes" in Parijs ver woest. De aangrenzende woonhui zen, waarvoor men aanvankelijk vreesde, zijn voor schade gevrij waard gebleven. De bewoners waren uit voorzorg geëvacueerd. JERUZALEM. Openbare aankla ger Gideon Hausner heeft woensdag het hooggerechtshof in Jeruzalem verzocht Eichmanns beroep af te wijzen en het doodvonnis, dat het vorig jaar december tegen Eichmann is uitgesproken voor misdaden tegen de Joden, te bekrachtigen. GENEVE. Adam Rapacki, Polens minister van buitenlandse zaken, heeft woensdag op de ontwapenings conferentie in Genève een memoran dum ingediend, waarin voorstellen worden gedaan voor de instelling van een kernwapenvrije zóne. die Polen, Tsjechoslowakije en de beide Duitslandcn zou moeten omvatten. ORAN. Sterke eenheden van de Franse Middellandse Zeevloot, waar onder het elfduizend ton metende vliegdekschip „La Fayette" en de met luchtdoelartillerie uitgeruste, 8.720 ton grote kruiser „Colbert", zijn dinsdagochtend vroeg in de nabij Oran gelegen grote marinebasis van Mers el Kebir aangekomen. WASHINGTON. Het Amerikaan se ministerie van buitenlandse za ken heeft een overzicht gepubliceerd van de militaire hulp, die het Chi nees-Russische blok aan Cuba heeft verstrekt. Volgens dit overzicht heeft Cuba ter waarde van ongeveer 100 miljoen dollar (360 miljoen gulden) ontvangen, waardoor het in staat ge steld werd zich te ontwikkelen tot „een der formidabelste" militaire machten in Latijns-Amerika. De reactie Na het verdwijnen van Perön werd plotseling duidelijk, dat het wanbe heer en de georganiseerde diefstal len van Perön en zijn vrienden het land aan de rand van de afgrond ge bracht hadden. Frondizi, een man van de gema tigde linkerzijde, trachtte door uiter ste spaarzaamheid, en een aantal in grijpende economische maatregelen, waaronder het aantrekken van bui tenlands kapitaal, dat door Perön was verjaagd, het land te redden. Daarbij moest hij de teugels scherp aantrekken en de industrie-arbeiders die zich tot een bevoorrechte klasse hadden ontwikkeld, voelden de druk het eerst en het sterkst. Zij reageer den daarop met een aantal stakingen - en met een gevoel van verlangen, waarin de onaangename herinnerin gen waren verloren gegaan, naar de dagen van het peronisme. De pero- nistische partij kreeg een steeds grotere aanhang. Die aanhang kwam ook van an dere groepen: de communistische, die door Castro en Cuba was ver sterkt: de fascistische, die in Argen tinië een traditioneel toevluchtsoord voor nazi's en fascisten uit Europa, altijd betrekkelijk machtig is ge weest; en in het algemeen can al de genen, die niet in staat zijn, de si tuatie te begrijpen en zich ontevre den gevoelen. Kennedy in de tang President Kennedy met zijn ont wikkelingsprogramma voor midden- en zuid-Amerika bevindt zich na tuurlijk nu in nood. Moet hij een re gering van Frondizi of van de mili tairen verder helpen en daarmede stilzwijgend hun met democratische principes moeilijk in overeenstem ming te brengen optreden tegen de peronistische overwinnaars goedkeu ren? Of moet hij de schending van de wil van het Argentijnse volk ver oordelen en de hulpverlening sta ken? Het ziet er op het ogenblik naar uit, dat Washington van zins is de financiële steun niet slechts verder te geven, maar deze zelfs nog uit te breiden. ZIERIKZEE, 29-3. Een inwo ner der gemeente raapte deze iveek een „ei", waarvan de producente het ditmaal in het kleine had gezocht, want het dinsigheidje woog slechts 6 gram. Een minimumrecord? Weekeinde ARTSENDIENSTEN ZIERIKZEE: dokter W. Bontkes, tel. (01110)-2280. MIDDENSCHOUWEN jhr. H. Backer, Noordgouwe, tel. (01112)-480. DIERENARTSEN C. J. H. Scheuerman, Zierikzee, tel. (01110)—2180. De vrouw van de winkelier kreeg het in handen, dat tientje, omdat een klant er mee betaalde. Ze wilde niet nee schudden, maar het tientje was verre van gaaf. Er u>as een grote hoek uitgescheurd, zo erg dat men bijna zou gaan twijfelen aan de gel digheid van het biljet. „Ik heb het ook ontvangen", sprak de klante en de mevrouw van de zaak borg hei toen maar op. Toen manlief thuis kwam, viel zij hem ineens met dat tientje om de hals. „Je moet het maar snel zien kwijt te raken", zei ze en dat beloofde de pa vlotweg, want hij moest toch nog enkele betalingen doen ten postkan tore. Diezelfde morgen nog ging hij met zijn girobiljetjes en de centjes, waar onder het tientje, naar de P.T.T. en hij raakte de spullen daar vlug kwijt hoewel er mogelijk een klein fronsje in het postale voorhoofd kan hebben gezeten, toen de man achter het loket het vodje opborg in de trommel, want bij de P.T.T. werkt men met trommels, gelijk bekend. Zoals een goed ambtenaar betaamt heeft de man, bedrukt over de toe komst van het Staatsbedrijf, gedacht het tientje weer maar snel van de hand te doen. In de middaguren komt een klant in de winkel van 's ochtends om een bloesje of shawl te kopen en als het op betalen aankomt komt daar een weinig fraai tientje op de toonbank; een grote hoek was er uitgescheurd, „zo erg dat men bijna zou gaan twij felen aan de geldigheid van het bil jet". Mevrouw knikte, meer tegen zich zelf dan tegen de klante en zei „Juist dat is mijn tientje en U bent op het postkantoor geweest". Een vreemd gezegde, waar de klunte uiteraard geen syllabe van snapte. Later is manlief thtiis gekomen en („ik vrees dat mijn verhaal eentonig wordt") zijn vrouw is hem ineens met het tientje om de hals gevallen. „Je moet het maar snel zien kwijt te raken", zei ze en ook ditmaal wil de pa dat wel beloven, want hij zal nog weer wel betalingen op het post kantoor moeten doen. Betalen im mers moet een mens altijd, is het niet met puntgave tientjes, dan met gescheurde en onogelijke. Als het voor de derde keer bij de textiel koopman terecht komt, hoort U er van. Men kan nooit weten, want er is iets met dat tientje. Overigens moet men de waarschijnlijkheidsleer eens bestuderen ,om te vermoeden hoe groot de kans is, dat zo'n tientje terug komt! EILANDMAN. Boekwerk met namen van Joodse doden SCHIPHOL, 29-3. Donderdagoch tend is de presidente van de Oor logsgravenstichting, mevr. H. G. van Anrooy-de Kempenaer, van Schiphol naar Israël vertrokken. Op uitnodi ging van het Israëlische rijksinsti tuut voor oorlogsdocumentatie Yad Washem gaat zij in Jeruzalem een boekwerk van 30 delen aanbieden waarin ruim 104.000 namen van in de oorlog omgekomen Joden zijn op getekend. „Het zijn namen van Jo den die geen graf hebben", vertelde zij voor haar vertrek. Gedurende de week dat mevr. van Anrooy in Is raël is zal zij de gast zijn van de Nederlandse ambassadeur, W. J. G. baron Gevers. „Na vijf jaar intensieve arbeid van de stichting en welwillende mede werking van vele instanties is het nu mogelijk dat ik de komende week de 30 delen, die ruim 6000 pagina's omvatten, aan het Israëlische volk kan aanbieden. Familieleden kunnen de slachtoffers eren door bloemen te leggen bij het boek waarin de naam van de omgekomene vermeld staat", ging mevr. van Anrooy verder. Onderzoek omtrent k.i. bij de mens DEN HAAG. 29-3. De ministers van justitie en van sociale zaken en volksgezondheid hebben een com missie ingesteld, die tot taak heeft een onderzoek te doen naar de vraag of wettelijke voorzieningen behoren te worden getroffen omtrent de kunstmatige inseminatie bij de mens en zo ja, welke. Vele hoogleraren en artsen zijn benoemd tot lid van de commissie. Voorzitter is mr. B. F. Verveen te Wassenaar. Onwettige kansspelen in Amerika Een door de Amerikaanse senaat ingestelde commissie van onderzoek heeft vastgesteld dat de Amerikaan se onderwereld reusachtige winsten maakt door het organiseren van on wettige kansspelen. De commissie acht het mogelijk dat jaarlijks meer dan vijftig miljard dollar in dit on wettige bedrijf wordt omgezet, het geen bijna evenveel zou zijn als noord-Amerika elk jaar voor zijn landsverdediging uitgeeft. zich op (le ZIERIKZEE, 29-3. De volgende maand - om precies te zijn op 22 en 23 april - wordt het Paasfeest ge vierd en deze hoogtijdag van het kerkelijk jaar, is altijd rijk geweest aan volkse tradities, waarbij men vooral denkt aan het eiereten. Vroe ger was het een goede gewoonte dat de knechten op de boerderij een mandje eieren mee naar huis kre gen en wellicht gebeurt dit nog wel. Zeeland werd vermaard door zijn paasgerecht bij uitnemendheid: „kruukels mit krentebroad". Vreemd intussen dat het uitdelen van eieren in Zeeland ook wel eens verboden is geweest. Zo te Goes b.v. in het jaar 1623, toen de stadsover heid o.m. het uitdelen verbood van „Paeschijeren met Paaschen" op een boete van drie pond. In vroeger tij den - en het is nog niet eens zo lang geleden - was vooral de Zelke te Zierikzee schouwtoneel van onge mengde paasvreugde, Een grote schare ingezetenen trok dan. naar de Zelke, waar men de tijd passeer de met het laten afrollen van ge kleurde hardgekookte eieren en/of sinaasappelen. Het ei en Pasen Mogelijk heeft de grote belang stelling voor het ei met en rond het Paasfeest, wel te maken met de vruchtbaarheidsgedachte en in ieder geval met de opleving in de natuur, na de barre wintermaanden, in het voorjaar door de mensen ook in voor-christelijke tijden reeds ge vierd. Ten onrechte heeft de reformatie gedacht aan „superstitie', afgoderij, profaniteit en goddeloosheid. Ook in onze omgeving kwamen nog wel an dere gebruiken voor. Het op „zijn paasbest" verschijnen was geen loze frase, want velen staken zich met Pasen in het nieuw. Nieuwe japon nen werden aangeschaft, nieuwe hoeden en mutsen aangekocht en de vrouwelijke jeugd - zelfs meisjes boven de twintig deden mee - ver maakte zioh op de pleinen met touwtjespringen. De witte onder rokjes, zo hagelwit en keurig ge streken, mochten zioh even bij het KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zijderveld (toez.): S. J. Seinen, kand. te Utrecht; te Ne- derhemert: R. W. Steur, Doornspijk; beroepen en aangenomen naar Soes- terberg (2e pred.pl.): vie. A. Vroegop te Soesterberg. Bedankt voor Julianadorp-Cal- lantsoog (toez.): vie. H. Kwakkel- stein, Rotterdam-Vreewijk. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Heerenveen: J. M. Visser, Dokkum. Ger. Gemeenten Beroepen te Zaandam: A. Hofman, Zeist. Evang. Luth. Kerk Drietal te Amsterdam: S. G. v. d. Haagen, Schiedam; J. A. Roskam, Beverwijk-Velsen en mej. da. M. E. Monsees, Amersfoort. Zelke opwippen vertonen tijdens het sprin gen. Voor 75 jaar was het te Zie rikzee gewoonte dat Pasen '(tweede -en derde Paasdag) de mannen zich vermaakten met knikkeren. Ook werd wel het „stuken" of „pleien" gespeeld, hetgeen bestond uit het werpen van centen naar een „schreef". Vooral de grijsaards hiel den dit spel in hoge ere. In de dorps herbergen werd wel het kolfspel be oefend. Al deze gebruiken zijn weg gespoeld door de nivellerende stroom van de tijd, die wel wel vaart bracht, maar lang niet altijd een 'daarmede gelijkwaardig levens geluk. Tien kilometer uit de kust van het eiland Lampedusa, in de Middel landse Zee, is een wrak gevonden, vermoedelijk van het Liberiaanse vrachtschip „Heida", dat met een bemanning van negentien Italianen en een Engelsman, sinds enige tijd werd vermist. Hij bleef bij het gascomfoor staan en keek haar af en toe aan. „Alles wat ik verwacht had, maar dat ik in Purmerend nog eens damesbezoek zou krijgen.... dat zeker niet. En ik heb er indertijd zo tegenop ge zien om hierheen te gaan". „Waarom? Vindt u de stad dan niet prettig?" „Ga weg.... o sorryu bent natuurlijk niet anders gewend. Maar wijde laatste jaren hebben we in grote plaatsen gewerkt: De Bilt, Steenwijk en in Amsterdam.... En dan valt Purmerend wel een beetje uit de toon. Jullie hebben daar na tuurlijk geen erg in, maar voor ons is hier niet zoveel te beleven. Daar om ga ik nogal eens een avondje naar Amsterdam." De melk kookte en even later schonk hij ze op de koffie. Met tvyee koppen kwam hij naar het tafeltje en zette ze daar neer. Toen pakte hij een zak en opende die. „Voor deze speciale avond. Houdt u er van?" Ze keek er even in en pakte één van de grote koeken. „Allicht. Wie lust dat nu niet? Dank u wel". „De koffie goed?" „Nou. U kent het, hoor. Ik zou het u niet verbeteren. Hoe hebt u dat zo geleerd?" „O, dat weet ik zelf niet. Ik heb eens een paar keer gekeken, hoe m'n GENEVE, 29-3. „Er bestaat een redelijke kans, dat er een topconfe rentie komt", aldus heeft de Cana dese minister van buitenlandse za ken Howard Green donderdag te Genève tegenover verslaggevers ver klaard. Green zei dit op het vliegveld, vóór zijn terugkeer naar Canada. „Ik meen", aldus Green, „dat er een redelijke kans bestaat, dat er op sommige punten van het ontwape- ningsoverleg overeenstemming be reikt wordt, hetgeen weer een rede- TOESTAND IN ARGENTINIË BUENOS AIRES, 29-3. President Frondizi van Argentinië is donder dagmorgen in een marinevliegtuig naar het eiland Martin Garcia in de monding van de rivier de La Plata, overgebracht. Ingezonden mededeling door Maartje Zeldenrijk moeder het. doet en toen dacht ik: dat moet ik ook kunnen, als ik in de wagen ben. Wel, ik experimen teerde een beetje en na een paar weken had ik al aardig de slag te pakken. Het ging tenslotte steeds beter. En uw lof doet me goed, want u, als vrouw, bent natuurlijk ex pert". „Echt. Ze is overheerlijk. En de koek eveneens". „Dat doet me genoegen. Zo, juf frouw Dinkla en nu gaan we eens gezellig wat plaatjes draaien. Wat prefereert u? Klassiek? Populair? Ik heb ook walsen en marsen, ope ra's, tophits, zang, orgelplaten.... wat u maar wilt". Zo lachte even. „Goeie, verzamelt u platen?" „Och nee, maar eên mens moet wat hebben in z'n eentje. Af en toe koop ik er een paar, als ik een aar dig melodietje hoor door de radio bijvoorbeeld. Zelf houd ik veel van een wals. Maar ik luister ook graag naar klassiek muziek". „Ik vind alles goed. Ik heb er niet zoveel verstand van". Hij zocht een plaat uit en zette die op. Even later klonk een vrolijke mars door de kleine ruimte. Hij keek haar vragend aan. Zc knikte. „Mooi. Ik houd van muziek". „Gaat u wel eens naar concerten?" lijke kans op het houden van een topconferentie zou scheppen". De minister verklaarde „zeer in genomen" te zijn met de tot dusverre op de ontwapeningsconferentie be haalde. resultaten, „De geest, waarin het .overleg ge voerd wordt, is zeer gunstig. Er wordt op opbouwende wijze onder handeld", aldus Green. HOOGEZAND. In tegenwoordig heid van vele genodigden is in Sap- pemeer de gouden eremedaille, ver bonden aan het ereburgerschap van de gemeente Hoogezand-Sappemeer, uitgereikt aan zijne excellentie dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de commissie der E.E.G. te Brussel. MOOK. Op de Maasbrug tussen Mook-Middelaar en Cuijck is de heer G. M. A. Gerrits uit St. Hubert met zijn bromfiets tegen een goe derentrein gereden. Hij werd vrij ernstig gewond. Zijn duopassagiere, mej. M. A. A. Nooijen uit Keidonk, kwam er goed af. De trein kreeg 52 minuten vertraging. „Welneehoe zou ik dat kun nen? En dan daarbijdat kost toch teveel geld?" „Wat doet u eigenlijk voor de kost?" Ze begreep hem niet geheel. „Wat ik doe?" Nou, werken natuurlijk". „Bent u ergens in betrekking?' „O, nu snap ik u. Nee, ik ben thuis Ik verzorg m'n moeder.O ja, ik moet de groeten nog overbrengen". Meteen schoot ze in een lach. Hij keek haar verwonderd aan. „Dank u wel. Dat uw moeder nog aan me dacht. Toen proestte ze het uit. „Neem me niet kwalijk.... maar ze weet niet beier, of ik ben naar Tonnie. Tonnie is een. schoonzuster van me en woont hier in de stad. Ze denkt nu, dat ik daarheen ben en zodoen de zei ze: Doe je de groeten? En ik antwoordde zonder er bij na te den ken: Ik zal het doen. Pas later, toen ik hierheen reed, drong het tot me door, dat ik niet eens gezegd had, dal ik naar u loe was". Hij stak een sigaret op. „Zou uw moeder het anders wel goed gevon den hebben?'' Ze keek verbaasd naar hem op. „Waarom niet?" Hij haalde zijn schouders op. „O, ik weet niet. Per slot van rekening ben ik een vreemde nietwaar?" „Nou, vreemdu bent bij ons thuis geweest, toen, met dat geld. En ik heb al eens thee gedronken hier. En toen, in de stad. Hij lachte. „O ja, dat is waar ook. Ik heb u toen bij die schoenwinkel over het gat getild". (Wordt vervolgd). c n I N G èn ',n pn,Sj rk KIM-EX1RA

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 6