DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vroeger Zierikzees Paasgebruik: zie pagina 4 BOUW 00STERSCHELDEÜRUG EN WEGENAANLEG ZAL BEDRAG VERGEN Gesprek tussen Bunker en Thant wat ÏÏQT DE bilt VAN 71 MILJOEN GULDEN Generaal Jani: „Indonesische militairen schieten onmiddelijk" Argentinië heeft voorlopige president De toestand in Syrië ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 30 MAART 1002 118c jaargang No. 10151 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken It, Zierikzee, Postbus I, tel. 01110-2255; na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, Zierikzee, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15; per week 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. Tolheffing als officiële eis NÏEUW-GUINEA Dit nummer bestaal uit 10 pagina's Iedereen te vertrouwen is evengoed fout als niemand te vertrouwen. Opklaringen Verwachting tot zaterdagavond: Vanavond en vannacht plaatselijk enige regen, morgen overdag enkele opklaringen maar ook hier en daar een bui; lagere temperaturen dan vandaag; zwakke tot matige wind tussen zuidwest en noordwest. 31 maart: Zon op 6.19, onder 19.10. Maan op 4.16, onder 13.24. 1 april: Zon op 6.17, onder 19.12. Maan op 4.56, onder 14.42. 2 april: Zon op 6.15, onder 19.14. Maan op 5.29, onder 16.04. Nieuwe maan: 4 april te 20.45. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 31 maart 10.54 v.m. 23.29 n.m. 1 april 12.28 v.m. n.m. 2 april 0.48 v.m. 13.40 n.m. BROUWERSHAVEN 31 maart 10.29 v.m. 23.25 n.m. 1 april 11.59 v.m. n.m. 2 april 0.42 v.m. 13.04 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 30-3. Het K.N.M.I. deelt mede: De oceaandepressie die giste ren Ierland bereikte, boog naar het noordoosten af en lag vanmorgen bij de noordpunt van Schotland. De luchtdruk in de kern daalde tot be neden 970 mb. Achter het fronten systeem van de depressie bleven zuidwestelijke winden zachte en vochtige lucht naar onze omgeving aanvoeren. Sommige plaatsen in ons land hadden vannacht een mini mumtemperatuur van 9 graden. Bij de ingang van Het Kanaal arriveer de vanmorgen een storing, die de luchtdruk in Westeuropa doet dalen en bovendien in een groot gebied regen brengt. Deze storing zal dicht langs ons land naar Duitsland trek ken. Na het passeren ervan zal de wind naar westelijke richting draai en en zal koude lucht, die vanmor gen al tot midden-Engeland was doorgedrongen, ons land gaan bin nenstromen. De koude lucht is on stabiel, zodat er enkele buien in zul len voorkomen. Het weer blijft dus onbestendig. Tragische dood van mannequin PARIJS, 29-3In Parijs heeft een mannequin, in de modewereld be kend als „de grote Anna", een einde aan haar leven gemaaktomdat haar ware leeftijd aan hel licht was ge komen. Vorige week zaterdag was de man nequintoie men nauwelijks de der tig jaren aanzag die zij voorgaf oud te zijn, met een aantal collega's op weg naar München, waar een mode show zou worden gehouden. Bij het passeren van de grens be merkte de controlerende ambtenaar, dat in haar paspoort de leeftijd met een sigaret, was weggebrand. Hij verzocht haar daarop haar Franse identiteitsbewijs te tonen, doch ook daarop was haar geboortedatum on leesbaar gemaakt. Onder tranen bekende de jeugdig uitziende mannequin hierop in wer kelijkheid veertig jaar oud te zijn en op 30 januari 1922 in Zweden tc zijn geboren. Zij iverd hierop naar de Franse hoofdstad teruggezonden. Nadat zij maandag niet op haar werk was verschenen, werd haar lijk in haar hotelkamer gevonden. Het politic-onderzoek wees uit, dat z\i de hand aan zichzelf had gesla gen door hel bekend worden van haar werkelijke leeftijd. De V.S. hebben donderdag hun medeleden van de 28 landen tellen de V.N.-commissie voor een vreed zaam gebruik van de ruimte uitge nodigd. volgende maand een bezoek aan de raketbasis te Cape Canave ral tc brengen. De Sowjet-Unie maakt deel uit van de commissie, die tot augustus of september op reces is gegaan. In kader van project komt beweegbare brug VLISSINGEN, 29-3. - Gedeputeerde Staten van Zeeland stellen aan de Provinciale Staten voor thans definitief te besluiten om een brug te doen bouwen over de Oostersehclde met daarbijbehorende toeleidende wegen. Met de bouw en de aanleg van de wegen zal een bedrag gemoeid zijn van 71 miljoen gulden. Wanneer nog tijdig tot aanbesteding kan worden overgegaan zal de brug omstreeks 1965 gereed kunnen zijn. In een uitvoerige toelichting schrijven G.S., dat zjj langdurige besprekin gen hebben gehad met de ministers van Verkeer en Waterstaat, Financiën, Binnenlandse Zaken en Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. tolheffing in minderir bracht worden; een verkeersprognosc autoverkeer, sameng last van de minister keer en Waterstaat, d: berekening van de tc ten grondslag te ligg- de bouwkosten, inbe leningskosten, de bou\ dienen in de jaren I Tijdens deze besprekingen is ge bleken, dat, na een grondig onder zoek door enige instanties van de Rijkswaterstaatdienst, de minister van Verkeer en Waterstaat zich met de plannen kon verenigen. Tevens werd aan G.S. medegedeeld, dat de in landelijk verband samenwerkende vervoersorganisaties zich tot de mi nister hadden gewend om de bouw van de brug te bepleiten. Een tolhef fing van tijdelijke duur, afgestemd op het tot stand komen van de af- sluitdam van de Oosterschelde werd door deze organisatie aanvaardbaar geacht. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid bleek geen be zwaar te hebben tegen de bouw uit hoofde van de arbeidsmarkt, zodat G.S. thans overtuigd zijn, dat de be nodigde rijksgoedkeuring krachtens de wederopbouwwet geen moeilijk heden zal opleveren. Over de finan ciële opzet is overeenstemming met de minister van Financiën bereikt. Wat de technische zijde van de bouw van deze brug betreft, die mid den-Zeeland met noord-Zeeland zal verbinden en straks, na gereedkomen van de dam en de brug door het Ha ringvliet en de Grevelingen een vrij wel rechtstreekse verbinding met de Randstad zal geven, delen G.S. mee, dat de wijze van fundering is geba seerd op de toepassing van holle pa len met een diameter van 4,25 me ter. De bovenbouw is ontworpen in voorgespannen beton. De grootste hoogte van de onderrand van de vaste bruggen bedraagt vijftien me ter boven N.A.P. Praktisch alle sche pen, die de Oosterschelde bevaren, zullen onder deze vaste overspannin gen kunnen doorvaren. Beweegbare brug Er zal tevens een beweegbare brug worden aangebracht. De doorvaart- vvijdte daarvan zal tenminste dertig en maximaal veertig meter bedra gen. In verband met de te verwach ten vaart ten behoeve van de afslui ting van de Oosterschelde worden nog besprekingen gevoerd omtrent de door de Rijkswaterstaatdienst ge wenste doorvaartwijdte. De rijweg krijgt voorlopig een breedte van 7,60 meter. Daarnaast is een rijbaan voor het langzame verkeer ontworpen met een voorlopige breedte tussen de schamppalen van 2,75 meter. De to tale lengte van de brug zal vijf kilo meter zijn. Bouwijjd van drie jaar De bouwtijd kan gesteld worden op drie jaar. De voorbereidingstijd op één jaar. Bij de thans in schema opgezette werkmethode kan de brug eind 1965 gereed zijn, mits de bouw- overeenkomst spoedig wordt geslo ten. De mogelijkheid om door het toekennen van een premie voor een spoedige oplevering een snellere in gebruikneming van de brug te ver krijgen, hebben G.S. in studie geno men. Pas wanneer de besluiten van de Provinciale Staten zijn goedge keurd. kunnen zij de onderhandelin gen met de aannemers afsluiten. Als werkhaven voor de bouw van de brug, wordt de veerhaven in Kats gebruikt. Wat de financiële zijde van de bouw en de exploitatie van de brug betreft, delen G.S. mede, dat zij zich hebben bezonnen over het risico, dat met dit plan gepaard gaat. De minis ters van Binnenlandse Zaken en Fi nanciën, Rebben in een vijftal eisen, uiting gegeven aan hun verlangen dit risico op redelijk te achten wijze te begrenzen. Ministeriële eisen Deze eisen zijn: de bouw- en exploitatiekosten dienen te worden gedekt door tolheffing, waarbij een bijdrage van de provincie wegens weg vallende jaarlijkse lasten van de thans bestaande veerdienst op de g mag ge- voor het ;steld op van Ver ent aan de lopbrengst n; 'repen de 'rente enz., )t en met 1978 te worden afgeschreven; het toltarief zal slechts kunnen worden verlaagd als de werke lijke verlceersontwikkeling stijgt boven de prognose; het toltarief zal worden ver hoogd, indien de voor rekening van de provincie komende lasten uitgaan boven de provinciale bij drage, verband houdende met de jaarlijkse lasten van de veer dienst en de risicoreserve, is uit geput. Op te richten N.V. De kosten van de brug, die oor spronkelijk door G.S. waren geraamd op 69 miljoen gulden zijn thans ge raamd op 71 miljoen gulden. Daarbij inbegrepen zijn de wegenaanleg en de lasten van het provinciaal wegen fonds ter grootte van vijf miljoen gulden. De investering van deze 71 miljoen gulden denken G.S. te finan cieren door geldleningen op lange termijn (62 miljoen). Voor de onder houdstermijn voor de bouw te vol doen een jaar na de oplevering, Waarmee een miljoen is gemoeid, de middelen van de risicoreserve ultimo 1965 ter grootte van twee en een half miljoen en een aandelenkapitaal van de op te richten N.V. Provinciale Zeeuwse Brug Maatschappij groot een miljoen zal men geldleningen op korte termijn sluiten. Als bijdrage van de provincie in verband met het wegvallen van de lasten van het veer Zierikzee-Kats is in overeenstemming met de regering 750.000 gulden per jaar uitgetrokken. Wat de beheersvorm betreft, achten G.S., evenals voor de Haringvliet brug een N.V. het meest aangewezen. VER. NATIES (New York). 29-3. Elsworth Bunker, de Amerikaan se diplomaat die aanwezig was bij de recente Nederlands-Indonesische besprekingen over Nieuw Guinea, heeft donderdag een gesprek gehad met Oe Thant, de waarnemende se cretaris-generaal van de V.N. Deze verklaarde dinsdag dat Bunker een beroep op Soekarno had gedaan om zijn vertegenwoordiger Adam Malik naar de conferentietafel terug te zenden. Het is niet bekend of het onder houd in verband staat met dat be roep. Madurodam,, gaat weer open Bruid voor prins gezocht TOKIO, 29-3. Functionarissen van de raad van de Japanse keizerlijke huishouding zoe ken een „geschikt meisje van goede afkomst" voor een hu welijk met de 26-jarige prins Yosji, jongere zoon van keizer Hirohito. Dit is donderdag door Noboejtosji, Oeryoe, on derdirecteur van genoemde raad, ten overstaan van de be grotingscommissie van het Ho gerhuis meegedeeld. Het hu welijk van de prins zou in ?,niet te verre toekomst" plaats vinden. In een naargeestige mist worden de laatste toebereidselen getroffen voor de heropening van de miniatuurstad „Madurodam" in Den Haag. Minister-pre sident prof. dr. J. E. de Quay zal volgende week woensdag de officiële ope ning verrichten. Hedendaagse stedenbouwers hebben vele problemen en één van die zorgen is, in de te bouwen straten verlichting te plaatsen, welke estetisch is aan gepast aan de omgeving. Een fabriek van straatlantaarns in München heeft een open oog voor deze zorgen en heeft daarom een collectie straatlantaarns van de meest gangbare types op het fabrieksterrein opgesteld en aange sloten, zodat mm zich ter plaatse op de hoogte kan stellen, hoe ren bepaalde lantaarn „het doet". Kans op „incidenten" DJAKARTA, 29-3. Nadat generaal majoor Achmad Jani, „chef-staf van het bevrijdingsleger voor West Iri an", een bespreking had gehad over de Nederlandse versterkingen naar Nieuw Guinea, zei hij tegen journa listen, dat er een grote kans bestaat op „incidenten". De Indonesische militairen zullen onmiddellijk schieten als ze ergens een Nederlander ontmoeten, vertelde •hij. Hij zei verder, „dat de mensen in Oost Indonesië en in Nieuw Gui nea vol geestdrift zijn en weerstand bieden tot in het hart van Nieuw Guinea". De Indonesische marine maakte bekend, dat er een speciaal „verde digingscommando" is ingesteld voor de bescherming van marine-installa ties en om het scheepspersoneel en mariniers gereed te maken voor de strijd. De Indonesische minister van voorlichting, Moh. Yamin heeft op een bijeenkomst van veteranen verklaard, dat Indonesië met Neder land pas zal onderhandelen na de verovering van Nieuw-Guinea. Was Frondizi nog in functie? dat generaal Poggi ook als president zou zijn beëdigd. BUENOS AIRES, 30-3. José Maria Guido, de voorzitter van de Argen tijnse Senaat, heeft donderdagavond tegenover de pers verklaard dat hü zich al als president van de repu bliek beschouwt en dat hjj vrijdag als zodanig zal worden geïnstalleerd. In tegenstelling tot eerdere berichten zei Guido, dat hü geen t\)d heeft ge had voor ccn bezoek aan oud-presi- dent Frondizi. Guido zei dat de ministers monde ling ontslag hebben ingediend, maar dat hij hun heeft gevraagd aan te blijven tot er een nieuwe regering is benoemd. Functionarissen van het departe ment van Defensie hebben ontkend, Tweede man Guido is al lang bevriend met Frondizi en de tweede man in diens intransigente radicale partij. Vrien den van Guido hebben ontkend dat hij slechts als „voorlopige president" zou zijn beëdigd, hetgeen zou hebben betekend dat Frondizi nog in functie was. De militaire leiders schijnen voorlopig tevreden met de gang van zaken. Waarschijnlijk zal Guido maar kort president blijven. Volgens de grondwet moeten er binnen dertig dagen presidentsverkiezingen wor den gehouden. NA DE STAATSGREEP DAMASCUS, 29-3. Ook donderdag was Syrië, na de staatsgreep van woensdag, nog van de buitenwereld afgesloten. De hoofdstad Damascus bood rond het middaguur uiterlijk een normaal beeld. De vervoersmid delen functioneerden als gewoonlijk, de winkels waren open en het on derwijs vond normaal voortgang. Van betrouwbare Syrische zijde werd verklaard dat er geen pogin gen tot ordeverstoring door tegen standers van de nieuwe machtheb bers waren gedaan. Nederlanders minnen het buitenland DEN HAAG, 29-3. De Nederlan ders gaan over het algemeen meer met vakantie naar hel buitenland dan de inwoners van andere Euro pese landen. Van alle Fransen gaan er zeven per honderd eenmaal per jaar met vakantie de grens over; voor Engeland is dit percentage 8 pet., voor Duitsland 12 pet., terwijl Nederland met 14 pet. duidelijk aan de kop ligt. Dit deelde de heer C. van Zwijndrecht reistechnisch direc teur van het centraal bureau van de Nederlandsche Reisvereeniging op een in „Nieuwspoort" gehouden persconferentie mede. Groepen niet-geïdentificeerde bur gers hebben getracht dc Venezolaan se luchtbasis Boca del Rio aan te vallen, zo is in de hoofdstad Caracas vernomen. Boca del Rio ligt in de omgeving van Maracay, op 12(1 km van de Venezolaanse hoofdstad.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1