DE ZIERIKZEESCHE COURANT Aanwinsten Zierikzees' Gemeentemuseum: zie pagina 3 Vele tientallen doden bij nieuwe schietpartij in Algiers Politieke partijen op verkiezings bijeenkomsten over Nieuw-Guinea Dr. Golub wil terug naar Rusland Geen vooruitgang in kwestie-Berlijn Ministerraad beraadslaagde ruim een uur over Nieuw-Guinea LAATSTE NIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 27 MAART 19G2 118e jaargang No. }9149 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. 01110-2255; na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, Zierikzee, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15; per week 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. Toespraak van De Gaulle over komende referendum ALGIERS, 27-3. - In Algerië zjjn maandag 66 doden gevallen, waaronder 40 Europeanen, en 135 gewonden, onder wie 130 Europeanen. De meeste slachtoffers vielen b(j een schietpartij in Algiers, namelijk 40 doden en 130 gewonden. Van officiële zyde is meegedeeld dat er bij de schietpartij op O.A.S.-be- togers in Algiers 27 doden zijn gevallen, maar volgens de ziekenhuizen zijn er 50 mensen gesneuveld en 186 ernstig gewond. Een correspondent van Reuter Tot de slachtoffers behoort een meldt dat 15 20 infanteristen, voor bekende Algerijnse arts, die werd driekwart moslems, eerst in de lucht vuurden en vervolgens de magazij nen van hun automatische wapens leegschoten op de circa 500 Europe anen, die „Algerië Francaise" riepen en met Franse vlaggetjes zwaaiden. Bij de ziekenhuizen, waar familie leden de omgekomenen kwamen identificeren, speelden zich maan dagmiddag de droevigste tonelen af en tal van vrouwen waren een in eenstorting nabij. De verklaringen van de gewonden zijn nog zeer tegenstrijdig en het is nog steeds niet mogelijk een over zicht van de juiste toedracht van het gebeurde in het stadscentrum te krijgen. Velen der slachtoffers zijn in het hoofd of in de rug geschoten. Van de 40 gewonden, die in de chirur gische afdeling van een der zieken huizen zijn opgenomen, zijn 17 vrou wen van verschillende leeftijden. gedood toen hij aan gewonden de eerste hulp verleende. Toespraak van de Gaulle PARIJS, 26-3. President de Gaulle heeft maandagavond voor de Fran se radio en televisie een toespraak tot het Franse volk gericht, die ge wijd was aan het referendum over Algerië, dat op 8 april in Frankrijk zal worden gehouden. Hij riep de Fransen op bevesti gend en massaal te antwoorden „op de vraag, die ik Frankrijk voorleg". De Gaulle deed een beroep op het land het referendum „een duidelijk bewijs van onze eenheid en onze wil" te doen zijn. De misdadigers, die trachtten de wil van de staat te weerstVeven en het land door geweld hun wil op te leggen hebben geen ander vooruit zicht dan hun bestraffing, aldus de president. VERGADERINGEN IN AMSTERDAM EN ROTTERDAM AMSTERDAM, 26-3. Tijdens een maandagavond gehouden vergade ring van de federatie Amsterdam van de Partjj van de Arbeid heeft de voorzitter van de P.v.d.A., de heer J. G. Suurhoff, gezegd, dat de enige mogelijkheid om tot 'n vreed zame oplossing in de kwestie-Nieuw Guinea te komen gelegen is in on derhandelingen met Indonesië, ook over de overdracht van het bestuur over Nieuw Guinea. „Bij het de vorige week gehouden vooroverleg zou de regering de kans gehad hebben blijk te geven van haar bereidheid om over de over dracht te spreken", zo merkte de heer Suurhoff op. Tot zijn spijt moest hij echter constateren dat „geen sterveling" in ons land, zelfs de Tweede Kamer niet, weet of dit inderdaad het geval geweest is". Duidelijk is het volgens de heer Suurhoff dat Nederland in het con flict geheel alleen staat en dat de Papoea's bij een gewapend treffen geen enkel belang zouden hebben. De P.v.d.A. handhaaft daarom als eis, dat de regering thans onderhan delingen opent over de overdracht van Nieuw-Guinea. „De houding van de Partij van de Arbeid is in strijd met het nationaal belang. In de gegeven situatie mag een oppositiepartij niet voortdurend de regering hinderen, bijvoorbeeld door het stellen van vragen in de Tweede Kamer en zodoende troe penverplaatsingen te benadrukken", aldus de voorzitter van de V.V.D., prof. mr. P. J. Oud, die maandag avond op een openbare bijeenkomst in Bellevue te Amsterdam o.a. de kwestie Nieuw Guinea besprak. ROTTERDAM, 26-3. „Ik neig nu tot de gedachte dat het wenselijk zou kunnen zijn de Nederlandse oorlogsschepen, die zich aan de Ame rikaanse westkust bevinden, iets meer in de richting van Nieuw Gui nea te verplaatsen en om Seahawk- toestellen op Sorong te stationeren", zo reageerde maandagavond de on dervoorzitter van de V.V.D. en voor zitter van de liberale Eerste Kamer fractie, mr. H. van Riel, op de be- Hij zei dat hij om het referendum verzocht had omdat de aangelegen heid zo belangrijk is dat hiervoor de instemming van de natie noodzake lijk is. „Ik twijfel er niet aan", aldus de Gaulle, „dat wanneer de laatste illusies eenmaal verdwenen en de laatste terroristische chanteurs geli- kwideerd zijn, de Fransen in Alge rië zich zullen wijden aan Frank- rijks nieuwe taak in Algerië". richten inzake de laatste Indonesi sche aanvallen en infiltratiepogingen rondom Nieuw Guinea. Mr. van Riel sprak op een verkiezingsbijeenkomst van de V.V.D. in Rotterdam. „Behalve een openlijk uitgespro ken Amerikaanse garantie is nu al leen de Nederlandse vloot het enige middel om een oorlog om Nieuw Guinea te voorkomen", aldus mr. van Riel. „De vraag of het prettig en verstandig is dat wij nog op Nieuw Guinea zitten, speelt niet meer. Er is nu een feitelijke oorlogsdreiging en wij hebben te zorgen voor de vei ligheid van de 20.000 Nederlanders op Nieuw Guinea, die in levensge vaar verkeren". W onderschaap BOLSWARD, 26-3. In het dorpje Westhem bij Bolsward heeft zich een biologisch won der voorgedaan, waarover die renartsen en andere deskundi gen hogelijk verbaasd zijn. Een éénjarig schaap, die voor het eerst lammeren kreeg, bracht twee levende lammeren ter wereld. In de regel brengt een één-jarig schaap slechts één lam. Maar na een week werd het schaap, dat de twee lammeren zoogde, ziek. De ontboden dierenarts dacht, dat hier sprake was van een ver stopping. De eigenaar van het schaap, de heer W. Oppedijk, gaf daarop het dier wonder olie. Tot zijn grote verbazing bracht het schaap toen op nieuw twee lammeren ter we reld. De lammetjes waren veel kleiner van stuk en werden kennelijk een paar weken te vroeg geboren. In kringen van dierenartsen vermoedt men, dat hier sprake is van een dubbele bevruchting, ontstaan uit twee dekkingen. Het eerste stel lammeren werd op de normale tijd geboren, de twee andere lammetjes hadden twee weken later geboren moeten worden. Hoewel het schaap eerst vrij ziek was van uit putting, verkeert het, en ook de vier lammetjes, thans in goede welstand. RUSK: GENEVE, 26-3. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft in een interview voor de Britse televisie verklaard, werkelijk niet te kunnen zeggen, dat er bij de besprekingen over de kwestie-Berlijn enige vooruitgang is bereikt. Niettemin achtte de minis ter het houden van deze besprekin gen de moeite waard en het is be langrijk, dat zij worden voortgezet. „Wij moeten in voortdurend en doeltreffend contact met de Sowjet- Unie blijven en wij hebben dat de laatste maanden dan ook gedaan en wij blijven dat hier in Genève doen" aldus de Amerikaanse minister. Trieste oorlogsbalans Het Joodse wereldcongres heeft een studie gepubliceerd van de hand van dr. Jeremiah Robinson, waaruit blijkt dat naar schatting zes miljoen Joden het slachtoffer van de nazi's zijn geworden. De nazi's zouden zich van Joodse eigendommen met een totale waarde van 27 miljard dollar meester hebben gemaakt. Hetgeen daarvan is teruggegeven en de scha deloosstellingen - voor het grootste deel door west-Duitsland betaald - worden tezamen op zes miljard dol lar geraamd. Fototentoonstelling over Leger (les Heils AMSTERDAM, 26-3. Het Leger des Heils heeft ter gelegenheid van zijn 75-jarig bestaan een fototentoonstel ling, getiteld „Dit is uw leger", sa mengesteld, welke in ruim 20 plaat- jen in het land zal worden gehou den. De expositie omvat ëen veertig tal grote foto's, die een beeld geven van de verschillende activiteiten van het jubilerende leger. Er zijn o.m. foto's van Bert Buurman, Emiel van Moerkerken, Adri Verburg, Viktor Meeussen, Joan van der Keuken, Leonard Freed, Egebert Munks en Henk Busman. Donderdagmiddag 5 april wordt de expositie in het Tro penmuseum te Amsterdam geopend. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's DEN HAAG, 26-3. Dr. Golub, de Russische atoomgeleerde, die vorig jaar na een bezoek aan Amsterdam verkoos om in het westen verder te werken, bevindt zich thans in de Sowjet-ambassade in Den Haag. Hy heeft de wens te kennen gegeven, terug te keren naar zyn vaderland. Om deze reden zou hy om zijn pas poort hebben gevraagd. Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken heeft dit maandagavond desgevraagd be vestigd. Hij voegde hieraan toe, dat de re gering thans bezig is te onderzoeken of dit verzoek van de heer Golub in volle vrijheid is gedaan. Zoals be kend is de echtgenote van dr. Go lub. na 'n incident op Schiphol, al leen naar de Sowjet-Unie terugge keerd. Dr. Gclub was werkzaam op het terrein van het onderzoek naar de bestrijding van de schadelijke gevolgen van kernbestraling. DEN HAAG, 26-3. - De ministerraad heeft maandagavond gedurende ruim een uur beraadslaagd over de nieuwe situatie die is ingetreden door de incidenten in Nieuw-Guinea, Na afloop van de bijeenkomst is het vol gende communiqué uitgegeven: vDe minister-president heeft hedenavond de voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal verzocht morgen de gecombineerde commissies veer buitenlandse zaken en defensie by een te roepen om de regering in de gelegenheid te stellen deze in te lichten omtrent de jongste ontwikkeling rondom de kwestie Nieuw-Guinea. Zodra het landsbelang dit toelaat zal de regering nadere mededelingen aan de Tweede Kamer doen". Aan de kabinetsvergadering, die sische besprekingen in de V.S. is ge- een uur en drie kwartier duurde, •hebben alle ministers, alsmede de staatssecretarissen, die te doen heb ben met het vraagstuk Nieuw Gui nea, deelgenomen. Het kabinet heeft tijdens deze vergadering geen advi seurs of leden van de militaire sta ven geraadpleegd. Dr. Lammers, di recteur van de Rijksvoorlichtings dienst, kon «geen nadere inlichtingen verstrekken, ook niet of nog een nader beraad door een deel van het kabinet zal worden gehouden. Dr. Lammers verklaarde voorts, er niet van op de hoogte te zijn of Den Haag bekend is of van Indone sische zijde de geheime besprekin gen zijn verbroken ofwel dat deze zijn opgeschort. De vele aanwezige persvertegenwoordigers tijdens de uitreiking van het regeringscommu niqué in de Nieuwspoort, stelden bij zonder scherpe vragen, doch kregen allen nul op het request, waarop sommigen bijzonder boos reageerden Jaarvergadering van Groene Kruis-afdeling te Scharendijke Contributie verhoogd van acht tot tien gulden per jaar Dit is een communicatievaattuig van de Nederlandse marine van het type Zoals er één door Indonesische militaire vliegtuigen is aangevallen, toen het lag gemeerd in de baai van het eiland Gag bij Nederlands Nieuw Guinea. Bij de aanval werden drie opvarenden gewond. WASHINGTON, 26-3. Van ge woonlijk betrouwbare Amerikaanse zijde zegt men te geloven, dat 'de toestand van de Nederlands-Indone- Pad vinders leiders bijeen ZEIST, 26-3. Ongeveer vijftig pad vindersleiders uit België, Denemar ken, Finland, Frankrijk, Engeland, Duitsland, Australië, Zweden, Zwit serland en Nederland zijn maandag middag in het conferentieoord te Zeist bijeengekomen voor het hou den van de twee-jaarlijkse conferen tie. Het <thema van de conferentie - die tot en met zaterdag duurt - is „plicht tegenover God", een on derdeel van 'de internationale pad vindersbelofte. Na een inleidend woord van de burgemeester van Zeist, mr. A. P. Korthals Altes, die onder meer wees op het vele, dat de padvinderij kan doen ten behoeve van de jeugdvor- ming, werd de conferentie geopend door de bondscommissaris van de Vereniging van Nederlandse Pad vinders, de heer E. J. H. Volkmaars. SCHARENDIJKE, 26-3. Woensdag j.l. 'heeft de afdeling Elkerzee-Elle- meet en Duivendijke haar jaarver gadering gehouden in het Gerefor meerd Jeugdgebouw. De vergade ring werd bezocht door ongeveer 30 leden. De voorzitter, ds. A'lb. van den Ban, opende de vergadering en sprak een woord van welkom. Na lezing van de notulen der vorige ledenvergadering kreeg de penning meester het woord voor ihet finan- ciëel jaarverslag van 1961. Hieruit 'bleek, dat de inkomsten hebben be dragen f 15142,57 en de uitgaven f 16100,54, zodat er een nadelig saldo is van f 957,97. De begroting voor het jaar 1962 raamde 'dé inkom sten op f 11699 en de uitgaven op f 13024,-, zodat ook hier een tekort is van f 1325. Uit de toelichting van de penning meester bleek, dat alle posten scherp en nauwkeurig waren gesteld. Na dat de financiële commissie verslag van haar bevindingen had gedaan en de penningmeester de dank 'had ontvangen voor zijn werk in het af gelopen jaar 1961, ontwikkelde zich een gesprek over de wijze, waarop dit tekort moest worden weggewerkt Na enige bespreking werd het voor stel van het bestuur aanvaard met algemene stemmen om de contribu tie van f 8,- per jaar te verhogen tot f 10,- per jaar, of van 16 cent per week tot 20 cent per week. De contributie voor inwonende gezins leden zal worden verhoogd van f 4,- tot f 5,- per jaar. De aftredenden bestuursleden, de 'heren A. C. de Jonge en A. J. Kloet werden herkozen. De vacature, ont staan door het vertrek van ds. T. Kamper, werd opengehouden voor zijn opvolger. Nadat de wijkzuster haar jaarverslag over de verrichte Moeders zijn vrouwelijke wezens, die van hun zonen verwachten, wat hun echtge noten niet kunnen bereiken. Verkiezingen Prov. Staten Als vanouds mogen wij onze correspondenten verzoeken na het bekend worden der ver kiezingsuitslagen op woensdag 28 maart a.s., ons deze telefo nisch mede te delen onder no. 01110-2 2 5 5. De Redaktie Ex-generaal Edmond Jouhaud, de leider na Salan van de O.A.S. in Algerië, die, volgens berichten uit Parijs, gearresteerd zou zijn. Elfjarige schoot dronken vader dood LENS (nabij Calais), 26-3. Een elf jarige jongen heeft zondagmiddag jl. in het nabij Calais gelegen Lens zijn dronken vader met een revolver schot gedood. De man was beschonken thuis ge komen en hij had, zoals hij reeds vaak eerder had gedaan, de jongen geslagen, omdat hij vond dat deze hem niet vlug genoeg had gehoor zaamd. Daarna had hij zijn vrouw en alle drie de kinderen met de dood bedreigd. De jongen was bang geworden. Hij had zijn twee jongere broertjes de straat opgestuurd, waarna hij in een vertrek een revolver was gaan zoe ken. Hij vond deze en keerde daar op naar de huiskamer terug. Hij schoot op zijn vader, die op dat ogenblik met de rug naar hem toe stond. De man werd dodelijk ge wond. SOEST. In de ouderdom van 78 jaar is te Soest overleden mevrouw A. Knoppers-Valkenier, oud-presi dente en ere-lid van het hoofdbe stuur van de Nederlands Christen Vrouwenbond. Plaatselijk enkele buien Verwachting tot woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enkele buien. Ongeveer dezelf de temperaturen als vandaag. Matige wind uit westelijke richtingen, later mogelijk overwegend krachtiger noordwestelijke wind. 28 maart: Zon op 6.26( onder 19.05. Maan op 1.37, onder 10.20. 29 maart: Zon op 6.24, onder 19.07. Maan op 2.37, onder 11.12. Laatste kwartier: 29 maart te 5.11. Hoogwaterstanden 28 maart 29 maart ZIERIKZEE 7.32 v.m. 8.21 v.m. 19.58 n.m. 20.48 n.m. BROUWERSHAVEN 28 maart 29 maart 7.00 v.m. 7.50 v.m. 19.27 n.m. 20.26 n.m. bleven zoals vorige week donderdag meegedeeld, namelijk dat de confe rentie zou worden hervat na een reces van een paar dagen. Het 'gezamenlijke communiqué zei toen, dat het overleg was gevoerd „in eén sfeer van samenwerking" en verdaagd was opdat de afgevaardig den hun regering konden raadple gen. In een persbericht uit Washington werd maandag evenwel gezegd, dat volgens diplomatieke bron de confe rentie was mislukt. werkzaamheden had gedaan, volgde de rondvraag, die niets opleverde. In de pauze, die hierop volgde, werd een kopje koffie gebruikt. Na de pauze vertoonde de dis trictsverpleegster, zuster C. P. de Vries, een film, getiteld „Het drei gende gevaar". In een inleiding ver telde ze, dat er nog 'heel veel kin deren in huis verongelukken door oorzaken, die door enige aandacht, kunnen worden voorkomen. Na deze film dankte de voorzitter zr. de Vries en de aanwezigen voor hun opkomst, waarna de vergade ring werd gesloten Indonesische boten in wateren bij Nieuw-Guinea HOLLANDIA, 27-3. Een Neder- landse woordvoerder heeft vandaag (dinsdag) meegedeeld, dat drie of vier Inonesische motortorpedoboten zyn opgesloten in riviermondingen en kleine baaien nadat ze werden onderschept door Nederlandse ver kenningsvliegtuig voor de zuidkust van Westelyk Nieuw Guinea. De woordvoerder zei in een offi ciële verklaring, dat de boten op de vlucht sloegen nadat zy in de nacht van zondag op maandagnacht wer den onderschept. Zy vonden ondiep water, waarin zy ontvluchtten. Ze werden achtervolgd door grotere schepen en houden zich nu verbor gen in riviermondingen en smalle baaien vanwaar zy vermoedelijk niet kunnen ontsnappen. Logies-informatiedienst begint 1 april DEN HAAG, 26-3. De logies-infor matiedienst van de A.N.V.V.-V.V. V.'s treedt op 1 april weer in wer king. Het aantal toeristen, dat in het seizoen 1961 door de A.N.V.V. en negentien V.V.V.'s verzorgde logies- informatiedienst aan onderdak werd geholpen, bedraagt 187.500, waar van 22.000 Nedeidanders en 165.500 buitenlanders. Daarbij waren 85.500 Duitsers, 26.000 Amerikanen, 14.650 Fransen, 16.250 Engelse, 5.700 Scandinaviërs, 6.650 Belgen en 10.750 bezoekers van andere nationaliteit. De A.N.V.V. verwacht, dat de L.I.D. met Pasen zeer grote aanloop te verwerken zal krijgen. Het aantal met Pasen-1961 door de L.I.D. aan onderdak geholpen toeristen bedroeg 14.000. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Van woensdag 28 tot en met zaterdag 31 maart 1962 wordt in het Groothandelsgebouw te Rot terdam de vijfde protestantenconfe rentie gehouden. De deelnemers, jonge protestanten met politieke be langstelling, zijn afkomstig uit Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland, Zweden, Noorwegen en Nederland. DEN HAAG. De 12-jarige jongen L. J. van der Heide in Schevenin- 'gen is bij het spelen te water ge raakt in het haventje bij de Sein poststraat in Scheveningen. Hij is later aan de gevolgen overleden. UTRECHT. In Utrecht is de 39- jarige mevrouw P. Wegter-Buizer als gevolg van een verkeersongeval om het leven gekomen. BORGER. Twee koeien zijn omge komen bij een brand die ontstond in een landbouwschuur in Eeserveen (gemeente Borger). De schuur, is ge heel uitgebrand, een voorraad stro en landbouwgereedschappen ging verloren. De oorzaak van de brand is niet bekend. De schuur was te gen brandschade verzekerd. AMSTERDAM. De 77-jarige Am sterdammer E. Marijt is levenloos aangetroffen onder aan de trap in zijn woning in de 1ste Boomdwars straat. De man, die slecht ter been was, is volgens de politie waar schijnlijk van de trap naar de twee de etage gevallen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1