DE ZIERIKZEESCHE COURANT Groene Kruis-vergadering Zierikzee: zie pagina 2 Nederlands communicatievaartuig werd aangevallen door Indonesische militaire vliegtuigen De wet vervreemding landbouwgronden Een werkschema voor Genève Onderzoeker prof. A. Piccard overleden Hervormingen in Argentinië ^,r^.Bra^ •:VB Piraterij op de Kaspische Zee De pokken in West-Duitsland Geen vooruitgang in Washington Bab EL Oued - O.A.S.-wijk van Algiers - volledig afgesloten van de buitenwereld Noorse koning naar Nederland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 26 MAART 1962 118e jaargang No. 19148 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, iel. 01110-2255; na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, Zierikzee, iel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 4,15; per week 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. Drie bemanningsleden werden gewond VEEL OP HET SPEL VOOR BOERENSTAND Dit nummer bestaat uit 4 pagina's HOLLANDIA, 25-3 - De commandant der strijdkrachten op Nieuw-Guinea, schout-bjj-nacht L. E. H. Reeser, heeft zondag meegedeeld dat „Indonesische militaire vliegtuigen een Nederlands communicatievaartuig, liggende in een baai van het eiland Gag, behorende tot het grondgebied van Nederlands- Nieuw-Guinea, zonder enige reden* onverhoeds hebben aangevallen waardoor enkele bemanningsleden z(jn gewond". Gag behoort tot de Radja Ampat- groep in het uiterste westen, gren zend aan de Indonesische wateren. Gag had reeds in 1952 van Indonesi sche infiltraties te lijden. DEN HAAG, 25-3. Uit een nader bericht uit Nederlands Nieuw-Gui- nea blijkt, dat het kleine marine landingsvaartuig, dat in een baai van het Nederlandse eiland Gag lag, on verhoeds en zonder enige reden door het Indonesische vliegtuig werd aan gevallen. Drie gewonden De marine voorlichtingsdienst te Hollandia meldt nader dat aan boord van het aangevallen bootje drie ge wonden zijn. Het bootje is gebom bardeerd door waarschijnlijk één vliegtuig en de drie bemanningsleden 2ijn vermoedelijk gewond door de scherfwerking ten gevolge van een bijna-treffer. Het scheepje vaart nog en heeft de gewonden nog aan boord. De aard der verwondingen is onbe kend. Het landingsvaartuig is van een type dat zes koppen aan boord heeft en bewapend is met 2.50 mitrailleurs tegen gronddoelen. Het is uitgerust met radio. Mariniers komen herhaal delijk op Gag waar een kleine kam pong staat. Het scheepje was op een routinevaart. Van marinezijde wordt benadrukt dat het vaartuig zich ver binnen de Nederlandse territoriale wateren be vond. De aanval werd in de namid dag van zondag uitgevoerd. De topconferentie GENÈVE, 23-3. Ruslands vice-mi nister van Buitenlandse Zaken Zorin heeft op een persconferentie in Ge nève verklaard, dat de conferentie van de zeventien landen vrijdag een werkschema heeft aanvaard bestaan de uit drie punten: 1. De conferentie zal het Russische ontwapeningsplan van 15 maart en het Amerikaanse van 25 sep tember bestuderen. Zij zal ook andere voorstellen in overweging nemen. Deze moeten echter in overeenstemming zijn met grond slagen voor ontwapening, die in september van het vorig jaar door de Sowjet-Unie en de V.S. zijn aanvaard. 2. Een commissie uit de voltallige conferentie zal maatregelen over wegen om te komen tot interna tionale ontspanning, versterking van het vertrouwen tussen de landen en algehele en algemene ontwapening. 3. De informele besprekingen van de commissie, bestaande uit de voornaamste afgevaardigden en hun adviseurs, zullen voortgezet worden. Kortere wachttijd in postkantoren ALMELO, 23-3. In het nieuwe postkantoor in Almelo heeft een on derzoek van P.T.T.-arbeidsanalisten aangetoond dat het wachten van het publiek voor de loketten aanmerke lijk kan worden bekort, mits men de werksnelheid van de gemiddelde ambtenaar opvoert. Dit is mogelijk door de handelingen, die hij aan het loket moet uitvoeren, te vereenvou digen. De resultaten van het in het Al melose postkantoor verrichtte onder zoek zullen ten goede komen aan al le Nederlandse postkantoren, want overal immers kampt men met het probleem van de wachttijden. LAUSANNE, 25-3. De Zwitserse geleerde prof. Auguste Piccard, pio nier op het gebied van het diepzee- en stratosfeeronderzoek, is zaterdag avond op 78-jarige ieeftjjd in Lau sanne als gevolg van een hartaanval overleden. Professor Auguste Piccard was de eerste mehs die doordrong tot de ge heimen van de stratosfeer. Met zijn zoon Jacques is hij één van de pio niers geweest van 't diepzee-onder zoek. In mei 1931 steeg hij in een ballon met een luchtdichte cabine van eigen ontwerp tot een hoogte van 15.281 meter. In augustus 1932 bereikte hij een hoogte van 16.201 meter. Na de oorlog legde hij zich toe op het diep zee-onderzoek. In 1948 ontwierp hij een bathyscaaf voor dit onderzoek. Vijf jaar later daalde hij op het diep ste punt van de Middellandse Zee tot 1.732 vadem. Later ontwierp hij een bathyscaaf van 75 ton, waarmee zijn zoon en de Amerikaanse duik bootofficier Don Walsh in januari 1960 bij Guam, het zuidelijkste eiland van de Marianen in de Stille oceaan een diepte bereikten van rond 11.500 meter. Desgevraagd zei Zorin dat de hui dige ontwapeningsconferentie meer kans op succes heeft dan de vorige, omdat de V.S. en Rusland het eens zijn geworden over een reeks grond slagen en omdat er dit keer acht neutrale landen aan de conferentie deelnemen. BUENOS AIRES, 263. Generaal Pedro Aramburu, die door president Frondizi als bemiddelaar is aange zocht in de constitutionele crisis die na de verkiezingen in Argentinië is ontstaan, heeft in een radiobood schap verklaard, dat hij een plan zal indienen voor 'hervorming van de politieke instellingen in bet land. Voor maandagavond zal hij het re sultaat meedelen van zijn pogingen om een oplossing voor de crisis te vinden. De moeilijkheden ontstonden toen de leiders van de strijdkrachten president Frondizi trachtten 'te be wegen de eronistisohe verkiezings overwinningen in 10 van de 16 pro vincies ongeldig te verklaren. Auto aan de rol DEN HAAG, 24-3. Toen mi nister Luns voor de lunch de ministerraad in de Treveszaal verliet, zag hij zijn limousine op het Binnenhof onbemand op de loop gaan. De neus van de wagen was al benauwend dicht bij een zuil van een der poortjes opzij van de Ridder zaal. Zien en ingrijpen was voor zijne excellentie een kwestie van seconden. Met een paar grote stappen van zijn lange benen was hij bij de rollende wagen, rukte het linker voor por tier open en had juist op tijd de handrem beet. Zo werden deuken voorko men. Triomfantelijk lachte hij naar zijn onthutste chauffeur, die achter de wagen aan kwam hollen. Suriname bauxietland Het belangrijkste product van Suriname is ongetwijfeld bauxiet, het erts, dat de grondstof vormt voor de aluminiumfabricage. De winning van deze delfstof heeft een dusdanige vlucht genomen, dat men zonder overdrijving kan zeggen, dat het bauxiet in de laatste tientallen van jaren een omwenteling in de volkshuishou ding heeft teweeggebracht. In 1959 kwam 83 pet. van de totale uitvoerwaarde van 76 miljoen Surinaamse gulden (1 Surinaam se gidden is 2 Nederlandse gul dens is 28 Belgische frank) voor rekening van het bauxiet. De uit voer bedroeg dit jaar ruim 3,4 miljoen ton (in 1930 slechts 250 duizend ton). Suriname is hier mede de belangrijkste bauxietle- verancier van de wereld na Ja maicaHet nadeel van deze ont wikkeling is, dat de volkshuishou ding te sterk afhankelijk is ge worden van één product. Men tracht dan ook de economische basis te verbreden. De hoop is vooral gevestigd op een vermeer dering van de uitvoer van rijst en tropische houtsoorten, terwijl tevens aan industrialisering van de kuststreek wordt gedacht. m In Groot-Brittannië is in de nacht van zaterdag op zondag de zomer tijd ingegaan, zodat het thans dezelf de tijd heeft als Nederland. -Schuttevaer' Amsterdam AMSTERDAM, 24-3. De verschil- lende afdelingen van de koninklijke schippers vereniging „Schuftevaer" heben niet minder dan 212 voorstel len ingediend voor de algemene ver gadering die op 11 en 12 april in con gresgebouw Marcanti in Amsterdam wordt gehouden. Grint in prijs omlaag DEN HAAG, 23-3. Als gevolg van een wijziging van de concessievoor waarden tot het ontgrinden van ter reinen in Limburg heeft het nieuwe grint verkoopkantoor, waarin de ge zamenlijke Nederlandse bageraren zijn verenigd, dezer dagen besloten de grintprijs met 50 cent (circa vijf tien procent) per ton af baggermolen te verlagen. Deze prijsverlaging is van belang voor de gehele bouwnijverheid, aan gezien grint de voornaamste bouw stof voor beton is, zo deelt het ver koopkantoor mee. MOSKOU, 25-3. Het Russische blad „Het Plattelandsleven" heeft geschreven dat 's nachts gewapende vissers uit Azerbeidsjan de Kaspi sche Zee beheersen. Indien controlerende ambtenaren deze „piraten' die allerlei wetten schenden, willen naderen, worden zij beschoten, Eén van de vissers schoot een inspecteur neer die hem op heterdaad had 'betrapt. Volgens „Het Plattelandsleven" zal het echter niet gemakkelijk val len een einde aan deze praktijken te maken, daar de plaatselijke autori teiten een oogje dicht schijnen te doen. Bovendien schijnt niemand te gen deze vissers en jagers te willen getuigen. DODELIJKE ONGELUKKEN LEEK. Op de provinciale weg in Lettelbert (gemeente Leek) is een verkeersongeval gebeurd, dat aan twee personen het leven heeft ge kost. De 34-jarige Egbert Hoven uit Niebert (gemeente Marum), die op een bromfiets uit de richting Oostwold kwam, werd door een per sonenauto komende uit de richting Groningen aangereden en meege sleurd. Hij is ter plaatse overleden. Een inzittende van de auto, een lif ter, de 23-jarige leerling-vlieger Hans Lipplaa uit Amsterdam, kwam eveneens om het leven. STADSKANAAL. In Stadskanaal is het achtjarig jongetje L. Zwiers om het leven gekomen toen het bij het plotseling oversteken van de straat door een auto werd gegrepen. ALKMAAR. Te Alkmaar is het éénjarig dochtertje van de familie Veenstra verdronken. STEENBERGEN. Bij een frontale botsing op de rondweg te Halsteren is de 55-jarige architect D. van Agt- maal uit Steenbergen om het leven gekomen. De heer van Agtmaal wil de een bestelwagen passeren en kwam daarbij in botsing met een uit de tegenovergestelde richting komende militaire leswagen van de legerplaats Ossendrecht. Het slacht offer was gehuwd. LEEUWARDEN, 25-3. Het bestuur van de Friese C.B.T.B. heeft naar van de Wet Vervreemding Land bouwgronden, een communiqué uit gegeven waarin gezegd wordt, dat het bestuur zich ervan bewust is, dat hiermede voor de gehele boe renstand veel op het spel staat. Daarom is het bestuur van de Friese C.B.T.C. uitdrukkelijk van mening, dat de beschermingstermijn van art. 43 van de Pachtwet van vier jaar op minstens acht jaar moet worden gesteld. Het bestuur heeft er geen behoefte aan, zo wordt ge zegd, om, hetzij in samenwerking met de andere standsorganisaties, hetzij afzonderlijk, een demonstra tieve boerenvergadering voor de verlenging van de Wet Vervreem ding Landbouwgronden te beleggen. Veeleer is het bestuur van mening, dat voor de verwezenlijking van zijn SIMMER ATH (west-Duitsland), 25-3. Negen contactpersonen en acht personeelsleden van het ziekenhuis in Simmerath (west-Duitsland), die zich in verband met het pokkenge- vaar in afzondering bevinden, zijn zondag in hongerstaking gegaan. Zij willen hiermee protesteren tegen de verlenging van hun quarantainepe riode, die zondag zou aflopen, doch na ontdekking van een nieuwe be smetting in het gebouw met twee weken is verlengd. Stijgend verbruik van gebrande koffie DEN HAAG, 23-3. Het verbruik van gebrande koffie in Nederland is in het afgelopen jaar met'ongeveer tien procent toegenomen; het be droeg volgens de gegevens van de „Stichting Koffiepropaganda Neder land" ruim 44 miljoen kg tegen ruim 40 miljoen kg in 1960. Deze cijfers hebben uitsluitend betrekking op ge brande koffie; het,verbruik van poe derkoffie, waarvan de gegevens nog niet bekend zijn, is er niet inbegre pen. Per hoofd van de bevolking be droeg het verbruik in het afgelopen jaar vier kg. Nederland staat hier mee op de vierde plaats in de rij van de Westeuropese consumptielanden. Zweden heeft met 8 kg per hoofd van de bevolking veruit het grootste verbruik van gebrande koffie. Koningin en prinsessen bij kunstrijdemonstratie AMSTERDAM, 25-3, H.M. de Ko- ningin en de prinsessen Beatrix, Irene en Marijke hebben zondag middag de eerste demonstratie van de top van de kunstrij wereld op de Jaap Edenbaan in Amsterdam bij gewoond. Tijdens dit programma werd de werldkampioene Sjoukje Dijkstra onder groot enthousiasme van de volgepakte tribunes uitbun dig gehuldigd. Uit 'handen van de voorzitter van de Nederlandse Sport federatie, jhr. mr. A. Feith, kreeg zij het gouden ereteken van de N. S.F., dat ook al in het bezit i9 van onder meer Henk van der Grift en Anton Geesink. standpunt in deze gebruik dient te worden gemaakt van de daartoe ge- eigende kanalen. De „Karei Doorman" in de Ned. Antillen DEN HAAG, 24-3. Van de zijde van de marinevoorlichtingsdienst is meegedeeld dat het bezoek van de „Karei Doorman" aan Sint Eustatius en Sint Maarten heeft plaats gehad op 22 en 23 maart. Tevens werd een eerder bericht, dat de „Karei Door man" omstreeks 18 april in Neder land terug verwacht wordt nog eens bevestigd. Zoals bekend zal de „Karei Door man" van 28 maart tot 31 maart een informeel bezoek brengen aan de havenstad Norfolk in de V.S. DJAKARTA, 24-3. De Indonesi sche minister van buitenlandse za ken dr, Soebandrio, heeft zaterdag avond gezegd, dat de geheime be sprekingen in Washington met Ne derland over de toekomst van Nieuw Guinea geen vooruitgang hebben opgeleverd. Soebandrio zei dit tegen verslaggevers in Bogor nadat hij een twee uur durend onderhoud met Soekarno had gehad. Wanneer wij de ouderdom begroeten als een vriend be handelt hij otis zachter dan wanneer wij hem bevechten als een vijand. Veranderlijke bewolking Verwachting tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking en vooral aanvankelijk enkele buien; matige tot krachtige wind in hoofdzaak tus sen zuidwest en noordwest; vannacht geen vorst; morgen dezelfde tempe raturen als vandaag of iets hogere. 27 maart: Zon op 6.28, onder 19.04. Maan op 0.33, onder 9.38. Laatste kwartier: 29 maart te 5.11. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 27 maart 6.54 v.m. 19.22 n.m. BROUWERSHAVEN 27 maart 6.20 v.m. 18.42 n.m. Een Schot die niet HET WEEKOVERZICHT zuinig was. BARNEVELD, 23-3. Een vierjarig meisje van de wie de ouders afkom stig zijn uit Barneveld en dat in Nieuw-Zeeland woont, Jasmin Win ters, heeft tijdens een vakantietocht met haar moeder naar Nederland in dit najaar van een onbekende oude heer uit Schotland 5000 gulden ca deau gekregen zonder dat zijzelf en haar ouders daar iets van hébben gemerkt. Toen haar vader de heer Richard Winters, één van onze Poolse bevrijders die na de oorlog in Barneveld is gaan wonen, dezer dagen de vakantiesouveniers van zijn vrouw en dochter eens goed ging bekijken vond hij een cheque van 500 pond sterling. De Schotse meneer had het kind tijdens de reis op haar verjaardag een met linten versierde kaart ge geven. Mevrouw Winters had daar bij ook de cheque wel opgemerkt, maar zij dacht dat het „maar een grapje" was. De plaatselijke bank in de woon plaats van de familie Winters, Pal- merstoneheeft de cheque in beta ling aangenomen: een onderzoek wees namelijk snel uit dat deze echt was. De vierjarige Jasmin zal als zij 21 jaar is over een bedrag en de rente die er dan bijgekomen is, kunnen beschikken. Dank zij de Schotse heer, die zijn „nationale" eigenschap overdreven zuinigheid blijkbaar even ontrouw was geworden. De familie Winters heeft het adres van deze weldoener opgespoord en hem een uitbundige bedankbrief ge schreven. DE BILT, 26-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Tijdens het weekeinde zijn er belangrijke veranderingen in de drukverdeling boven Europa en de oceaan gekomen. Het hogedrukge- bied, dat zich de vorige week enkele dagen nabij IJsland ophield, heeft plaats gemaakt voor een depressie, deze bereikte zondagavond Schot land en trok vandaag in zuidooste lijke richting de Noordzee op. Het oorspronkelijke hogedrukgebied heeft zich verplaatst naar het deel van de oceaan tussen de Azoren en Portugal. Door deze ontwikkeling gaan in Ne derland winden uit westelijke rich tingen overheersen, maar aanvoer van warme lucht, afkomstig uit sub tropische gebieden vindt nog niet plaats. De temperatuur gaat wel iets omhoog - vooral de kans op vorst in de nachtelijke uren wordt kleiner - maar blijft nog beneden normaal. Prima koe ZIERIKZEE, 26-3. In de afge lopen nacht bracht een koe van de heer J. v. d. Weele, Kooiweg, Zierikzee, een twee tal kalveren ter wereld. Het was voor de vierde maal dat deze prima koe voor een twee ling zorgde. In april a.s. wordt het dier vijf jaar en heeft dan dus in die tijd, niet minder dan acht puike kalveren ter wereld gebracht. Onnodig te zeggen dat de eigenaar best te spre ken is over zijn koe. Leger arresteert reeds achthonderd personen ALGIERS, 25-3. Bab El Oued, een wijk van Algiers en bolwerk van de geheime legcrorganisatie O.A.S., was zondagavond volledig van de buiten wereld afgesloten. Alle uitgangen van het stadsdeel waren bezet door tanks en pantserwagens van gendarmerie en leger. Gendarmes maakten een einde aan 'n menselijke keten van 'n kilometer lengte, waarlangs voedsel werd door gegeven voor de bevolking van on geveer 10.000 personen van Bab El Oued, die sinds vrijdagavond, toen militairen begonnen de huizen in de ze wijk systematisch te onderzoeken op wapens en O.A.S.-Ieden, geen verbinding met de rest van Algiers meer had. Zondagavond werd bekend ge maakt, dat sedert vrijdagavond acht honderd personen in Bab El Oued zijn gearresteerd. Militaire autoritei ten zeiden dat men niet zou rusten voordat elk huis in dit gebied was uitgekamd. Dit kan weken duren, zo zeiden zij. Een algeheel uitgaansverbod voor Bab El Oued zal van maandag af slechts voor twee uur per dag wor den opgeheven en dan nog alleen voor vrouwen, die in staat worden gesteld om levensmiddelen en far- macuetica in te slaan. De politie kreeg zondag opdracht om er op toe te zien, dat er geen geld of voedsel in andere wijken van Al giers wordt ingezameld voor de be volking van Bab El Oued. Men geloofde dat ondanks de scherpe bewaking vele O.A.S.-leden er in geslaagd zijn door de ring van militairen, tanks en pantserwagens te glippen. Men hield later militairen uitgerust met oliepakken en gasmas kers gereed om O.A.S.-mannen te achtervolgen, die zouden proberen via rioolgangen te ontsnappen. Strijd in Oran Intussen waren in Oran zwaar ge wapende militairen en gendarmerie in een onafgebroken strijd gewikkeld met de O.A.S. in een poging het zui delijke gedeelte van de stad tot rust te brengen. Nadat men meende hier in geslaagd te zijn werden de strijd krachten teruggetrokken. De hevig ste strijd woedde op de hoek van de Rue Mostaganem en de boulevard Clemenceau, een belangrijk winkel centrum. Het leger maakte hierbij gebruik van pantserwagens. Een vliegtuig cirkelde boven het strijd toneel en vuurde enkele malen. Om streeks acht uur in de avond, plaat selijke tijd, scheen de rust te zijn in getreden, doch korte tijd later hoor de men in verscheidene gedeelten van Oran weer schieten. Verscheidene berichten maakten er melding van dat de actie van het leger en de gen darmerie de arrestatie van een lei der van de O.A.S., de vroegere gene raal Edmond Jouhaud, ten doel had. Men zocht voorts naar een geheime zender van de O.A.S. OSLO, 23-3. In Oslo is officieel be kend gemaakt, dat koning Olaf van Noorwegen van 1 tot 3 mei naar Ne derland gaat ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van koningin Juliana en prins Bernhard.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1