Lekkere pittige zware shag 1 Het is pertinent onjuist dat autowegen de recreatie een dienst bewijzen TWEE CONFERENTIES aan het meer van Genève ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 22 MAART 1962 118e jaargang No. 19146 SCHOUWEN'S TOEKOMST ln9"°nden mededelin9 Aaneengesloten terrein beter dan versnippering één van de mooiste duinterreinen (Slot) De enige aanpassing, die het duin gebied niet alleen in de verre ,maar m.i. ook reeds in de nabije toekomst behoeft, is een betere parkeergele genheid op die plaatsen ,waar reeds bestaande wegen - bij (het Watergat, do vuurtoren en de uitkijktoren - de duinen binnendringen. Indien dit waterstaatkundig geen bezwaren met zieh medebrengt, zou vanaf het Watergat in oostelijke richting langs de kust een boulevard gedacht kunnen worden om de talrijke va kantiegangers van het eventuele re creatiecentrum Scharendijke-Renes- se de mogelijkheid te bieden een ritje langs de kust te maken. Ook zal binnen afzienbare tijd een be tere parkeergelegenheid bij de Wes- tenschouwense ingang van de Do- maniale Duinen noodzakelijk zijn. Maar bij het tot stand brengen van deze parkeerplaatsen mag het bord, dat de automobilist op een vriende lijke, doch duidelijke manier ken baar maakt, dat ook hij wandelaar moet worden ,wil hij het duingebied ingaan, niet achterwege blijven. De dam, die Schouwen aan Beve land gaat vasthechten (wat zullen de Belgen blij zijn!), zal uiteraard voor het doorgaande verkeer in di- rekte verbinding moeten staan met de dam van het Brouwershavense Gat. Laat men er voor waken, dat deze verbindingsweg nooit, en te nimmer door het duincomplex wórdt gepro jecteerd, maar oostelijk van de be staande weg Renesse-Westenschou- wen. Daardoor kan dez elaatste weg vooral betekenis krijgen als „recre- atieweg" en tevens dienst doen voor het interlokale verkeer. Dan kan het snelverkeer buiten de bebouwde kom blijven, ten eigen gerieve en ook ten behoeve van de rust van de bevolking en de vakantiegangers. Het is wellicht goed even mijn angst voor de aanleg van autowegen in het duingebied nader te verkla ren. Hoewel de flora en dus ook de fauna van het Schouwse duincom plex ernstig heeft geleden van de ontwatering, die voor de drinkwa tervoorziening nu eenmaal noodza kelijk was, behoort dit duingebied door zijn grote aaneengeslotenheid tot een der mooiste duinterreinen van ons land. De aanleg van auto wegen lijkt de recreatie een grote dienst te bewijzen, maar dit is per tinent niet waar! Een gaaf, aaneen gesloten terrein heeft een veel gro tere recreatiecapaciteit dan een ver snipperd gebied, zelfs al heeft dit een grotere oppervlakte. Daarnaast is het gevaar niet denkbeeldig, dat de automobilisten zullen trachten vanaf de autoweg het duingebied in te rijden op die plaatsen, waar dit maar enigszins mogelijk is. Dat dit niet alleen een groot bezwaar voor de in een recreatiegebied noodzake lijke rust oplevert - terwille van deze rust moet een autoweg al on aanvaardbaar worden geacht - maar bovendien grote onderhoudskosten vergt laat zich gemakkelijk begrij pen. Tenslotte wil ik graag nog enkele opmerkingen,, maken. Psychologische factor Dat het bij dit plan noodzakelijk is om het grote recreatiecentrum te concentreren op een psychologisch juiste plaats, is van het allergroot ste belang. Deze psychologie zal, in dien men de toekomstige vakantie ganger en zijn wensen goed wil be grijpen, in de gehele planning een grote rol spelen. Zou het daarom misschien niet zinvol zijn, indien de gemeentebe sturen van Schouwen en dat van Westerschouwen in het bijzonder eens kontakt konden opnemen met de gemeentebesturen van Oost- voorne en Rockanje of met een stichting zoals de Kennemerduinen, die reeds zovele jaren ervaringen hebben kunnen opdoen met de va kantieganger, die Schouwen binnen afzienbare tijd moet welkom heten? Baseert men zijn planning op de huidige vakantieganger, dan zal dit tot een ernstige teleurstelling lei den, daar het verschil in mentaliteit tussen de huidige en de toekomstige vakantieganger, waarop ik in dit ar tikel reeds uitvoerig heb gewezen, (nog) te groot is. Overigens zou ook een commissie - we leven per slot van rekening in Nederland, dus waarom weer niet eens een commis sie? - waarin de verschillende be langengroepen zijn vertegenwoor- digd, zeer deugdelijke adviezen kunnen uitbrengen. De mensen fris en verkwikkend als het voorjaar is de natuurzuivere KING Wekelijkse ivereldschouw Misschien hebben enkele lezers zich geërgerd aan mijn wellicht har de woorden aan het adres van de „geldverdieners". Ik wil hier graag met nadruk vaststellen, dat ik hier mede niemand persoonlijk heb wil len kwetsen om de eenvoudige re den, dat ik op Schouwen deze men sen niet ken. Mijn kennissen op Schouwen - en ik prijs mij gelukkig, dat dit er zo vele zijn - zijn allemaal prettige mensen,, die iets hebben wat ik nog maar in weinig streken van Nederland ben tegengekomen: echte liefde voor de grond, waarop zij leven. Situaties elders hebben mij echter leren inzien, dat de „geld verdieners" bij de ontwikkeling van nieuwe plannen een uiterst kwalijke rol kunnen spelen. En dat deze „geldverdieners" ook op Schouwen voorkomen, heb ik helaas uit de 'krantenartikelen over de winsthan- del in grond moeten begrijpen. Ik spreek de wens uit, dat dit ar tikel moge bijdragen tot een ern stige bezinning over het waarlijk grootse probleem van Schouwens recreatieve toekomst. Het stelt mij - gerust dit probleem in handen te Het heeft geenszins in. mijn be- weten van een bevolking, die zijn Een succes en een mislukking doeling gelegenmet een" gedetail leerd plan voor de dag te komen voor de toekomstige recreatie op Schouwen. Wel heb ik willen aan tonen, dat een dergelijk plan er móét komen, willen alle belangen groepen, die hierbij betrokken zijn, een vredige toekomst tegemoet gaan eiland zo lief heeft, eeri eiland, waar op ik al zo vele jaren heb mogen vrijbuiteren en waarop ik, ook na de voltooiing van de Deltawerken, dat nog minstens even zovele jaren hoop te mogen voortzetten. Drs. J. MENNEMA. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Bruse Boys I-Veere I 3-2 De laatste thuiswedstrijd in deze competitie heeft Bruse Boys op ver diende wijze gewonnen. Na vijf mi nuten spelen nam Veere de leiding door zijn midvoor (0-1). De Bruse achterhoede stond de eerste minu ten te ver naar voren, zodat men spoedig met deze achterstand zat. Vanaf dit moment begonnen de Boys met hun offensief en kwam het doel van Veere onder zware druk te staan. De Boys kregen verschillen de hoekschoppen en uit één hiervan kon linkshalf A. Koster in de 12e minuut de gelijkmaker scoren (1-1). Veere kreeg het nu moeilijk; de Boys waren steeds in de aanval, maar toch duurde het nog tot de 21e minuut dat de Boys de leiding na men door A. Kostense (2-1). Nadat 15 minuten voor rust een doelpunt van H. v. d. Werf trecht werd af gekeurd door de prima leidende scheidsrechter, kwam de rust. Na de rust kwam Veere er beter in, maar in de 12e minuut ver grootten de Boys hun voorsprong door linksbinnen M. Duinhou'wer (3-1). Veere, die nu de wind mee had, kwam nogal eens gevaarlijk voor het Bruse doel. 15 minuten voor het einde kwam uit een hoek schop het tweede doelpunt voor Veere, weer door de midvoor (3-2). Veere zette nu alles op alles om een gelijk spel er uit te halen, maar de Boys bleven de zaak potdicht hou den, zodat door deze overwinning de Boys bij de eerste 5 zullen ein digen op de ranglijst, wat zeker een mooie prestatie mag worden ge noemd in deze le afdeling, waar ze dit seizoen voor het eerst in mee spelen. School voetbal wedstrijden 1962 Zierikzee De schoolvoetbalwedstrijden 1962 zullen worden gehouden op vrijdag 20 en zaterdag 21 april a.s. op het gemeentelijk sportpark te Zierikzee. Voor deze wedstrijden is weer een indeling gemaakt in afdelingen. In poule 1 van afdeling A: OLS Z.zee, OLS Burgh en OLS Brouwershaven. Poule 2: voorbereidende klas te Zierikzee, OLS Nieuwerkerk en OLS Zierikzee II. Poule 3: Beatrixschool Zierikzee, OLS Dreischor, Chr. LS Haamstede. Poule 4: OLS Haamste de, Chr. LS Zierikzee. Afdeling B. Poule 1: LTS 4, Chr. ULO 2 en Lyceum 4. Poule 2: LTS 5, O. ULO 3, Landbouwschool 2. Afdeling C. Poule 1: LTS 1, O. ULO 2, Chr. ULO 1. Poule 2: LTS 2, O. ULO 1, Lyceum 3. Poule 3: LTS 3, Lyceum 2, Landbouwschool 1. Afdeling D: Lyceum 1 speelt op vrijdag 27 april a.s. te Terneuzen te gen de kampioenen van de andere rayons, om het kampioenschap van Zeeland. De duur van de wedstrijden in alle afdelingen is vastgesteld op twee maal twintig minuten. Van de twee conferenties aan het meer van Genève is er nu één, die over de Algerijnse kwestie, met suc ces geëindigd. De andere, die over ontwapening, gaat nog door, hoewel geen mens verwacht, dat zij ook maar het geringste resultaat zal op leveren. Dat behoeft geen reden tot bijzondere wanhoop te zijn. Het slui ten van een vredesovereenkomst over het kleine stukje wereld, dat Algerije heet, is een uiterst moeilij ke en tijdrovende zaak geweest. Hoe zou men dan mogen verwachten, dat het vestigen van vrede op de gehele aarde van een leien dakje kan gaan. Zelfs in Algerije is die vrede nog geen voldongen feit. De oorlog tus sen Fransen en Algerije is ten einde, maar hij dreigt te worden afgelost door een burgeroorlog, die er vooral een van Fransen tegen Fransen zal zijn. De O.A.S. heeft zowel in Alge rije als in het moederland een soort tegenregeringen gevormd. Dat bete kentdat een krachtmeting tussen het Franse leger en de samenzweer ders van de ex-generaal Salan wel- 'haast Onvermijdelijk is geworden. Laatste bedrijf Dat moet dan de laatste fase van het Algerijnse drama worden. De uitslag ervan staat vast. De over grote meerderheid der Fransen steunt de Gaulle in zijn strijd tegen de blanke extremisten in Algerije, omdat zij weet, dat het drijven van deze laatsten, zou het succes hebben, een verschrikkelijke revolutie aan de kant van de F.L.N. moet uitlok ken. En waar het Franse volk geslo ten achter zijn president staat, moet de actie ,van de O. A.S. ten slotte met een fiasco eindigen. Wat nu de Geneefse ontwapenings conferentie betreft: daaraan heeft Chroesjtsjef een dodelijke klap toe gebracht door in een rede in Mos kou, gehouden ter gelegenheid van iets, dat men in dè Sow jet-Unie ver kiezingen gelief t te noemen, het kar dinale punt van internationale con trole op een verbod van kernwapen proeven opnieuw vierkant van de hand te wijzen. Men had het misschien anders ge hoopt, maar zeker niet verwacht. De gehele Sowjet-maatschappij bevindt zich in een periode van omwente ling. Wij zijn geen volk van „lapki" (boerenschoenen) meer, zo riep Chroesjtsjef in de richting van het westen. Maar in vele opzichten schijnen het meer de Russen zelf, dan de buitenlanders te zijn, die Ingezonden mededel: \7Si daaraan nog moeten wennenWant zelfs Chroesjtsjef is nog niet vrij van een „lapki"-mentaliteit, wanneer hij over een nog weer vervaarlijker ra ket opsnijdt als een varkensfokker over zijn bekroonde zeug. Chinese troef Daarnaast verkeert de communis tische wereld in haar geheel in een crisis. De strijd om het daadwerke lijke en ideologische leiderschap gaat onverminderd voort. Mao Tse-Toeng heeft daarin zo juist een nieuwe troef uitgespeeld door zijn vrienden in Albanië te la ten onthullen, dat nu ook hij spoe dig een atoombom zal laten ontplof fen. Dat verandert aan de werkelij ke krachtsverhouding natuurlijk niets, maar Chroesjtsjef, geconfron teerd met moeilijkheden in eigen land, kan 't zich moeilijk veroorlo ven 'n overeenkomst met de westerse „kapitalisten" te sluiten, wanneer Mao zich tegenover de communisti sche internationale manifesteert als onverzoenlijke en strijdbare revolu tionair. Waarom men dan Genève niet verlaat en naar huis terugkeert? Ach men praat er wat met elkaar en men houdt er elkaar in de gaten. Mislukkingen zyri niet nutteloos Chroesjtsjef weet, dat ook Ken nedy weet, dat de situatie in de com munistische wereld op het ogenblik niet bepaald stabiel is. Kan dat voor Amerikanen misschien aanleiding zijn tot een poging, de zaken in de wereld nu maar eens naar hun hand te zetten? In Genève hebben de wan trouwende Russen in ieder geval Dean Rusk bij de hand, die men daaromtrent eens kan polsen. Omgekeerd willen de Amerikanen wel geloven, dat veel van de stoere taal, die Chroesjtsjef gebruikt, door de omstandigheden aan de Russische leider is opgedrongen. Maar kunnen zij daarvan geheel zeker zijn? Wel licht wil een Gromyko, die men in Genève gemakkelijk aan de lunch kan noden, daarover iets loslaten. Waarmee dan alleen maar gezegd wil zijn, dat ook een conferentie, waarvan de mislukking bij voorbaat vast staat, nog niet nutteloos behoeft te zijn. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd tot industriepredikant „Stichting Evangelisatie en Indus trie" te Ede: J. van Drenth, Oolt- gensplaat. Beroepen te Wemeldinge: B. Zood- sma, Nieuwdorp; te Hilversum- Oost: N. de Jong, Katwijk aan Zee; te Sommelsdijk: dr. C. Graafland, Woerden; te Sint Annland (toez.): C. van Bart, Ter Aa. Aangenomen naar Dedemsvaart: W. Straatsma, Saaxum; naar Open de (Gron.) (toez.): J. Haanstra, Nije- haske. Bedankt voor Bergambacht: R. W. Steur, Doornspijk; voor Oldebroek: P. J. Bos, Sprang. Ger. Kerken Benoemd tot evang.pred. te Noord- wolde (Fr.): F. Slomp, a.s. em.pred. te Hoorn, die deze benoeming ook aannam. Beroepen te Nijverdal (vac. G. Hengeveld, Schoonebeek; te IJmui- den (4e pred.pl.): J. M. van den Brink, Nij-Beets; te Deventer (vac. T. J. Hagen): S. de Lange, Den Burg op Texel. Aangenomen naar Hollum op Ameland: kand. G. Kerssies, Zuid laren (Dr.), die bedankte voor Oude- ga (W.) en voor Vrouwenpolder; naar Hilversum (vac. J. Goumare): A. van der Kooij, Woerden, die be dankte voor Amsterdam (vac. G. R. Visser) en voor Zeist (vac. J. Wil schut); naar Grootegast (vac. J. A. van Netten): S. van der Linde, Op perdoes, die bedankte voor Garijp. Bedankt voor Boskoop: A. L. Bos, Rotterdam-Zuid (Katendrecht); voor Schoonhoven-Willige-LangerakR. Vesseur, Rockanje. De volksstemming in Frankrijk over het akkoord inzake Algerië zal op 8 april worden gehouden, zo is door het bureau van de premier meegedeeld. Verkiezing provinciale staten Uitoefening kiesrecht door personen die in dienstbetrekking zijn De burgemeester der gemeente Zierikzee herinnert in verband met de aanstaande verkiezing van de leden van de provinciale staten aan de onderstaande bepalingen der Kieswet. 1. Volgens artikel I 10 der Kieswet is iedere werkgever verplicht te zorgen ,dat iedere werknemer, die bij hem in dienstbetrekking is en bevoegd aan de verkiezin gen deel te nemen, voor zover deze niet buiten de tijd van zijn dienstbetrekking aan de verkie zing kan deelnemen, daartoe de gelegenheid krijgt. Deze ver plichting geldt niet ten aanzien van de werknemers, die uit hoof de van hun dienstbetrekking bin nen de voor de stemming bepaal den tijd niet vertoeven in een ge meente, waar zij aan de stem ming kunnen deelnemen, of in een aangrenzende gemeente, ten zij zij om aan de stemming deel te nemen niet meer dan geduren de twee achtereenvolgende uren verhinderd kunnen zijn, hun ar- - beid* te verrichten. 2. Volgens artikel I 11 der Kieswet is iedere werkgever die door personen van drie en twintig jaar en ouder arbeid doet ver richten in fabrieken of werk plaatsen .verplicht te zorgen, dat in elk arbeidslokaal gedurende ten minste twee werkdagen vóór en op de dag der stemming op zichtbare wijze is opgehangen een door of namens hem onder tekende lijst, waarop ten aanzien van de kiezers, aan wie de onder 1 bedoelde gelegenheid wordt ge geven aan de stemming deel te nemen, de tijd daarvan vermeld staat. 3. Op grond van artikel X 10 der Kieswet wordt de werkgever die de hierboven vermelde, hem op gelegde verplichtingen niet na komt, gestraft met hechtenis van ten hoogste vijf en zeventig gul den. 4. Lijsten om op te hangen in de arbeidslokalen zijn verkrijgbaar ter gemeentesecretarie. Zierikzee, 22 maart 1962. De burgemeester voornoemd, F. TH. DIJCKMEESTER. Stemming provinciale staten De burgemeester van Zierikzee brengt ingevolge artikel I 8 der Kieswet ter openbare kennis, dat op woensdag 28 maart 1962 van des morgens acht tot desavonds zeven uur de stemming ter verkiezing van de leden van de provinciale staten zal plaats hebben. Hij herinnert aan de verplichting, bedoeld in artikel I 9 der Kieswet: Ieder, die volgens het kiezersregis- ter bevoegd is tot de keuze mede te werken, is verplicht zich binnen de voor de stemming bepaalde tijd aan te melden bij het stembureau van het voor hem aangewezen stem- district. Voorts wijst hij op het bepaalde in artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht: Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan een krachtens wettelijk voorschrift uit geschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. Zierikzee, 22 maart 1962. De burgemeester voornoemd, F. TH. DIJCKMEESTER. Inlichtingen uit het kiezersregister De burgemeester van Zierikzee brengt op grond van artikel D 5 der Kieswet ter openbare kennis, dat aan een ieder kosteloos inlichtingen uit het kiezersregister kunnen wor den verstrekt, waaruit deze kan op maken, of hij zelf of een ander daar in al dan niet of niet behoorlijk is opgenomen. Op grond van artikel D 6 der Kieswet is een ieder bevoegd schrif telijk aan burgemeester en wethou ders verbetering van het kiezersre gister te vragen. Zierikzee, 22 maart 1962. De burgemeester voornoemd, F. TH. DIJCKMEESTER.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 9