DE ZIERIKZEESCHE COURANT Schouwen's toekomst (slot) - Zie pagina 3 Fel treffen te Oran tussen Franse gendarmes en 0.A.S.-leden Syrisch afweergeschut schoot op Israëlische toestellen Rumoer in de Britse pers over het koningshuis Minister Cals moest veel kritiek aanhoren over wetsontwerp Moeizaam gesprek te Genève Moeilijkheden in E.E.G.-verband De strijd om de ruimte LAATSTE NIEUWS De toestand in Argentinië Franse Senaat over liet bestand Sjoukje Dijkstra op triomfale wijze ingehaald ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 22 MAART 1962 118e jaargang No. 19146 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken tl, Zierikzee, Postbus 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, Zierikzee, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15; per week 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. Geen vrede verdient de naam van vrede wanneer daarin de kiem van een nieuwe oorlog verborgen ligt. GEEN RUST IN ALGIERS Sjoukje heeft Fries bloed Dit nummer beslaat uit 12 pagina's Schoten en ontploffingen in Algierse wijken ALGIERS, 21-3. - In Algiers kostten woensdag vijftien aanslagen aan negen Mohammedanen en één Europeaan het leven, terwyl tien Mohamme danen en twee Europeanen verwondingen opliepen. In de omgeving van Algiers werden vier aanslagen gepleegd, waardoor zeven Mohammedanen en twee Europeanen werden gedood en 26 Mohammedanen werden gewond. In Oran kwam het voor het eerst sinds de totstandkoming van het bestand tot een grootscheeps treffen tussen Franse gendarmes en leden van de on dergrondse O.A.S. Volgens onofficiële gegevens kwamen één gendarme en één burger om, terw\jl vijf gendarmes en vijftien burgers werden gewond. Het aantal doden en gewonden zou echter in werkelijkheid veel hoger zijn. Te Mostaganem, in de omgeving van Oran, sneuvelden negen leden van de Algerijnse verzetsbeweging, die het vuur hadden geopend op Europeanen die bezig waren met een verhuizing. De vier mortiergranaten die dins dag op de Place du Gouvernement in Algiers werden afgeschoten, blij ken aan 24 mensen het leven te heb ben gekost. 59 personen werden ge wond. Woensdagavond laat klonk in vrij wel elke wijk van Algiers het geluid van schoten en ontploffende kneed- bommen en granaten. Naar de stra tegische punten, vooral naar het hoofdpostkantoor werden met spoed versterkingen voor de veiligheids troepen gezonden. Op straat zag men vrijwel alleen vrachtauto's met mili tairen. Aanval op O.A.S. Plet gevecht in Oran was de eerste aanval op grote schaal op de O.A.S. sinds het bestand. De leden van de O.A.S. zouden hun zender uit el kaar gehaald hebben en tijdens de verwarring van het gevecht hebben weggesmokkeld. De gendarmerie werd door vijandige burgers de weg versperd met auto's en vrachtauto's die dwars op straat gezet werden, waarop de gendarmerie met pant serwagens en legervoertuigen zich een weg baande. In Algiers werden bij verspreide incidenten acht Mohammedanen en een Europeaan gedood. In de wijk TEL AVIV. 21-3. Syrisch afweer geschut heeft woensdag geschoten op Israëlische vliegtuigen, die boven het meer van Tiberias vlogen, aldus Israëlische journalisten die zich in dit gebied bevonden. Zij voegden hieraan toe, dat de Syriërs voort gaan met de aanvoer van aanzien lijke militaire versterkingen, waar onder tanks en zware artillerie. Een Israëlische legerwoordvoer- der verklaarde, dat Israëlische vlieg tuigen woensdag Syrische toestellen die zich boven joods grondgebied bevonden, hebben verjaagd. Israël heeft hierover een klacht ingediend bij de wapenstilstandscommissie. AMMAN. Jordaanse dagbladen meldden woensdag, dat koning Hoes sein van Jordanië en koning Saoed van Saoedi-Arabië spoedig een ont moeting zullen hebben om de „voortdurende aanvallen van Israël op Syrische grenzen" te bespreken en gezamenlijke Arabische maatre gelen tegen de Israëlische „agressie" op te stellen. LONDEN, 22-3. Drie Britse bladen hebben artikelen geschreven naar aanleiding van de controverse over de kritiek van de bladen van lord Beaverbrook op leden van het Brit sekoningshuis. Dc links-onafhankelijke Daily Mirror schreef dat de hertog van Edinburgh onlangs op een persbij eenkomst te Rio de Janeiro de Daily Express, een der gewraakte bladen, een „bloody awful newspaper" heeft genoemd, dat „vol leugens en schan dalen staat". De Daily Mirror was van oordeel dat de hertog in deze kwestie geheel in zijn „bloody" recht was en het wenste hem geluk. De rechts-onafhankelijke Daily Ex press betoogde daarentegen, dat zij en de Sunday Express nooit konin gin Elizabeth in hun kritiek op het vorstenhuis hadden betrokken. Een motie van de conservatief sir Mar tin Lindsay, waarin het optreden van de bladen van lord Beaverbrook wordt veroordeeld, noemde de Daily Express dan ook een „dwaze aan val". Volgens het blad was de kri tiek uitsluitend gericht op verkwis ting van staatsgelden, waaraan prins Philip en prinses Margareth en haar echtgenoot zich schuldig zouden hebben gemaakt. Zo was een bedrag van ongeveer 650.000 gulden besteed aan een nieuwe woning voor prinses Margareth en haar gezin, hoewel de oude residentie, volgens de Daily Express, heel geschikt was en schitterend gelegen. „De Express bladen behouden zich het recht voor hun waakzaamheid te handhaven ten aanzien van de besteding van alle overheidsgelden, waar deze ook worden uitgegeven", aldus het blad. Bondsdag gereformeerde jeugdverenigingen HILVERSUM, 21-3. De bondsdag van de Bond van Gereformeerde Jeugdverenigingen zal dit jaar op 31 mei (hemelvaartsdag) in Hilversum worden gehouden. Er zal een spel van ds. W. Gispen te Schagen wor den opgevoerd dat het werk op de nieuwe zendingsterreinen - Paki stan, Roeanda-Ooeroendi, Brazilië en Argentinië - uitbeeldt. De leider van de voorlopige Algerijnse regering Ben Joessef Ben Khedda, is in Rabat aangekomen. - Op de foto links Ben Khedda, en rechts koning Hassan II van Marokko, die hem op hel vliegveld verwelkomde. Op de achtergrond een officier van het leger van Marokko. DE „MAMMOETWET" Pleidooien voor behoud van het gymnasium DEN HAAG, 21-3. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, mr. J. M. L. Th. Cals en staats secretaris drs. G. C. Stubenrouch, hebben vanmiddag veel kritiek moe ten aanhoren op het wetsontwerp ter regeling van het voortgezet onder wijs. De twee spreeksters, mevrouw G. V. van Someren-Downer (V.V.D.) en mejuffrouw A. A. Nolte (K.V.P.) en de twee sprekers dr. L. A. H. Albe- ring (K.V.P.) en dr. H. W. Tilanus (C.H.U.) koesterden alle bedenkingen tegen de zogenaamde brugklasse. Me vrouw Van Someren zeide dat het verplicht stellen van de berucht ge worden brugklasse bedenkelijk ge acht moet worden. Dr. Tilanus wilde de brugklasse helemaal uit het ont werp genomen zien. Over het algemeen pleitte men voor het behoud van het gymnasium in zijn huidige vorm. Er werden o.m. op cultuurhistorische en praktische gronden bezwaren tegen een Grieks- loze afdeling beta van het gymnasi um aangevoerd. Men sprak uitvoerig over het verschil tussen openbaar en bij zonder onderwijs. De V.V.D.-af- gevaardigde stelde de kwestie van de positie van het openbaar onderwijs als fundamenteel voor haar en haar politieke vrienden. Maatschappelijke organen Ook het probleem van de inscha keling van de maatschappelijke or ganen kreeg veel aandacht. Zo was het dr. Tilanus bijvoorbeeld niet duidelijk welke deze organen nu ei genlijk zijn. Dr. Albering achtte een goed functioneren ervan een condi tie sine qua non. Dr. Tilanus ontwikkelde principiële bezwaren tegen de bij reeds inge diend amendement te scheppen mo gelijkheid van het geven van huma nistisch vormingsonderwijs. Hij keer de zich daartegen. Hij achtte overi gens de constructie van het gehele wetsontwerp geen gelukkige greep en beval aan een teruggrijpen op vroeger ondernomen pogingen, geba seerd op de grondwettelijke bepalin gen. Overigens vielen de minister en de staatssecretaris bij deze eerste alge mene beschouwingen over het wets ontwerp uiteraard ook woorden van lof ten deel. De K.V.P.-spreker, dr. Albering vond dat dit meest omvat tende wetsontwerp van na de laatste oorlog van grote visie getuigt, waar hij en zijn politieke vrienden zich positief tegenover stellen. GENÊVE, 22-3. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Lord Home heeft woensdagavond in Genève een gedachtenwisseling gehad met zijn Russische ambtgenoot Gromiko. Vol gens welingelichte kringen leverde het gesprek in de residentie van de Sowjet-delegatie, waar Gromiko zijn Britie collega een diner aanbood, geen nieuwe gezichtspunten op. Er werd hoofdzakelijk over ontwape ning gesproken, maar ook de kwes- tie-Berlijn werd aangeroerd. Eerder op de dag had een bijeen komst van vertegenwoordigers van de V.S., de Sowjet-Unie en Engeland over een verbod van kernproeven ook geen resultaat opgeleverd. Het was de eerste samenkomst sinds het overleg over deze kwestie die bijna twe maanden geleden was vastge lopen. Meer bewolking Verwachting tot vrijdagavond: Tijdelijk veel bewolking met plaat selijk wat neerslag; minder koude nacht, overdag dezelfde temperatu ren als vandaag of iets lagere; zwak ke tot matige wind aanvankelijk zuidwestelijk, later tussen noord en noordoost. 23 maart: Zon op 6.38, onder 18.57. Maan op 21.14, onder 7.48. Laatste kwartier: 29 maart te 5.11." Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 23 maart 4.50 v.m. 17.23 n.m. BROUWERSHAVEN 23 maart 4.19 v.m. 16.31 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Een storing, die in de zwakke noordelijke stroming boven de Noordzee naar het zuiden wordt ge voerd bevond zich donderdagochtend bij Jutland. De storing is weinig ac tief. Het front van de storing zal het komende etmaal ons land zonder veel neerslag passeren. De bewolking tempert de uitstraling zodat de ko mende nacht van vorst bijna geen sprake zal zijn. Na de frontpassage komt de wind weer in de noord- hoek. In de algemene luchtdrukverdeling zijn geen tekenen, die wijzen op een drastische verandering van het weer in west Europa. Tot op lage breedte heerst nog het winterse weer. Zo begon de lente in de Balkan met een dik pak sneeuw er. in zuid Frankrijk met 5 graden vorst. BRUSSEL, 21-3. De ministerraad van de Europese Economische Ge meenschap heeft woensdag in Brus sel een lange vergadering gewijd aan de bespreking van de moeilijkheden, die zijn gerezen bij de vaststelling van de reglementen voor het op 14 januari jongstleden vastgestelde ge meenschappelijke landbouwbeleid. Tot een oplossing van alle proble men, deels veroorzaakt door ondui delijke of onvolledige formuleringen in de landbouwbesluiten, kwam het echter niet. Een verdere bespreking zal volgen op 4 april op een nieuwe speciale landbouwvergadering. Moskou wil samenwerking met de Amerikanen NEW YORK, 21-3. „Tass" meldt, dat de Sowjet-Russische premier in zijn antwoord op een zeven dezer verzonden boodschap van president Kennedy heeft verklaard, dat de Russische vertegenwoordigers in de commissie voor de ruimtevaart dei- Verenigde Naties opdracht zullen krijgen met hun Amerikaanse ambt genoten over de praktische vraag stukken van samenwerking bij het onderzoek en het voor vreedzame doeleinden gebruiken van de ruimte. Zaak-Eicliiiiaim in hoger beroep begonnen JERUZALEM, 22-3. Het hoogge rechtshof in Jeruzalem is donder dagochtend begonnen met de behan deling van het beroep van Adolf Eichmann tegen zijn terdoodveroor deling wegens misdaden tegen het Joodse volk. De vroegere kolonel van de Ge stapo werd vorig jaar december door een rechtbank in Jeruzalem veroor deeld tot de doodstraf. De 56-jarige Eichmann nam vanmorgen weder om plaats in de met kogelvrij glas beschermde beklaagdenbank, waar hij tijdons zijn proces van vorig jaar reeds 410 uur heeft doorgebracht. Bab el Oued werden vlugschriften verspreid met de tekst: „Vanaf vrij dag middernacht zal iedere Franse soldaat in Bab-el-Oued als lid van een vijandelijk leger worden be schouwd en doodgeschoten worden" De politie heeft een spertijd vanaf acht uur 's avonds ingesteld en de straten van de wijk met prikkel draad afgezet. Een perronkaartje De spoorwegautoriteiten van een plaats in Wales hebben op verzoek van soevenirjagers een perronkaartje uitgegeven, waarop de volledige naam van het spoorwegstation vermeld staat, namelijk: Llanfairpwll- gwyngyllgogerychwyrndrob- wllllantysiliogogogoch, het geen betekent „De kerk van Maria in de kom bij een witte hazelaar, dichtbp een snelle maalstroom en bij de kerk van Tysilio, en nabij een rode grot". Het kaartje meet 15 bij 5 cm. BUENOS AIRES, 21-3. Alle Ar gentijnse ministers, ook die van de drie onderdelen van de strijdkrach ten, hebben hun ontslag ingediend. President Frondizi begint met raadplegingen over een coalitiere gering, terwijl de Peronistisch ge zinde vakbonden een oproep hebben doen uitgaan voor een algemene staking van 24 uur op vrijdag. Er is geen schot gelost maar vol gens waarnemers is het land een kruitvat geworden. In een communiqué van het paleis van de president wordt gezegd, dat de nieuwe regering de traditionele economische politiek van „nationaal herstel" zal blijven volgen. PARIJS, 21-3. De behandeling van het bestand in Algerië heeft woensdagmiddag in de Franse se naat een kalmer verloop gehad dan in de nationale vergadering. Ex- president Edgar Faure sprak zioh voor de overeenkomst van Evian uit. De rol van de regering moet echter niet verdedigend maar op bouwend zijn. Voor de Europeanen in Algerië acht hij nog niet alles verloren. Ifpvvas groot feest dinsdagavond in Amstelveen waar Sjoukje Dijkstra als wereldkampioene werd ingehaald en gehuldigd. - De foto toont Sjoukje guitig lachend aan het dansen met leden van de Friese volksdansgroep „Snitser Skotsploeg" uit Sneek, die aan de Friese afkomst van de kampioene kwamen herinneren. Een» stroom van geschenken SCHIPHOL, 20-3. Met armen vol bloemen telkens een traantje weg pinkend, dat van trots en blijdschap over zo'n triomfale ontvangst over haar wangen rolde, is Sjoukje Dijk stra, Neerland's 20-jarige wereld kampioene kunstryden, dinsdag avond door een juichend Schiphol binnengehaald. Na een uitbundige huldiging op Schiphol heeft schaatslievend Ne derland Sjoukje in haar woonplaats Amstelveen een nog overweldigen der welkom 'bezorgd.. Toen de stoet de buitenwijken van Amstelveen binnenreed stonden daar duizenden langs de weg, die onze wereldkam pioene hartstochtelijk toejuichten. Later kreeg Sjoukje, bij de huldi ging in de feestzaal „De Boschrand" de verrassing van haar leven. „Fan tastisch" was het enige, dat de we reldkampioene kon uitbrengen, toen haar door de DAF-fabriek een splin ternieuwe Daffodil met open dak werd aangeboden. Het was niet bij dit geschenk gebleven. Van een Friese rijwielfabriek kreeg zij een splinternieuwe damesfiets. Verder een cassette met zilver eetgerei, een platina ring met 5 briljanten, een zilveren miniatuur-ar, een en veloppe met inhoud, een zilveren ketting met breidoppen, fruitman den, een sortering kaassoorten en nog tal van kleinere geschenkjes. Op de eerste dag van een nieuwe lente heeft Sjoukja Dijkstra tijdens een bezoek aan de tentoonstelling „Hiswa-Goed Kamp", in de nieuwe R.A.I. te Amsterdam bovendien een zeilboot van de nieuwe „Spanker- klasse"r ten geschenke gekregen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1