NU BETER DAN OOIT OP elk duhhelgroouak Veel bloed vloeit in Algerije Volksreferendum in Frankrijk Lugubere fraude Schouwen-Duivelandse Sportspiegel I Nieuwe grote binnenhaven en een scheepswerf van Verolme Ideaal-Persil verzorgt Uw was ideaal! DE LIEFDE VAN RODE BLOEM ALGIERS, 20-3. In Algerlë zijn dinsdag in totaal 30 mensen, onder wie 2-i Mohammedanen, om het le ven gekomen en 124, van wie 94 Mohammedanen, gewond tengevolge van gewelddaden, zo hebben Franse militaire functionarissen meegedeeld In Algiers en zijn voorsteden wer den achttien aanslagen gepleegd, die aan dertien Mohammedanen en twee Europeanen het leven kostten. 84 mensen, onder wie slechts één Eu ropeaan, liepen verwondingen op. Tengevolge van de vier mortiergra naten die op de Place du Gouverne ment terecht kwamen .werden 68 mensen gewond. Bij incidenten en aanslagen in Bone werden 16 mensen gewond. In Oran was de balans veertien doden, onder wie drie Europeanen en ze ventien gewonden, onder wie zestien Europeanen. In het gebied van Oran kwam één man om het leven en werden drie mensen gewond. Te Sidi bel Abbes werden bij een tref fen tussen de politie en betogende Mohammedanen drie demonstranten gewond. PARIJS, 21-3. De Franse Staats courant van woensdag bevat een de creet over de volksstemming, welke op 8 april zal worden gehouden in Frankrijk en in de overzeese depar tementen Martinique, Guadeloupe, Frans-Guyana en Reunion. De stem gerechtigden zullen ja of neen kun nen antwoorden op de vraag „Keurt u het wetsvoorstel goed, dat de pre sident van de republiek aan het Franse volk heeft voorgelegd met betrekking tot de ten aanzien van Algerië op basis van de regerings verklaringen van 19 maart 1962 te sluiten akkoorden en te treffen maatregelen?" De New Yorkse politie heeft de 35-jarige Peter Sherry aangehouden, die zich acht jaar geleden door ver valsing van een verklaring van overlijden „dood had verklaard" en sindsdien van de baten van zijn overlijden leefde. Het bleek dat Sherry voor zijn „dood" enige le vensverzekeringen had afgesloten op naam van een zekere heer Bachulis, onder wiens naam hij de uitkerin gen later zelf kwam incasseren. Een andere bron van inkomsten was het pensioen, dat zijn „weduwe" ont ving. In totaal zou het echtpaar ruim 40.000 dollar hebben ontvangen. Perzisch keizerspaar naar V.S. TEHERAN, 21-3. Te Teheran is in een officiële bekendmaking medege deeld dat de sjah, vergezeld door keizerin Farah, in april een officieel bezoek aan de Verenigde Staten zal brengen, zulks op uitnodiging van president Kennedy. Het Perzische keizerlijke paar zal 10 april a.s. uit Teheran naar Washington vertrek ken. Vijf gemaskerde mannen hebben ingebroken bij een transportfirma in Londen. Zij vertrokken met me deneming van een vrachtauto, ge laden met kisten whisky ter waarde van ruim 200.000 gulden. FLITSEN UIT HET BUITENLAND TEL AVIV. In Tel Aviv zijn on geveer honderd personen gewond toen zich bij de viering van het Poerimfeest een onverwachte ont ploffing voordeed en in een ander gedeelte van de stad een provisori sche bouten toren in elkaar zakte. SEMARANG. De Indonesische mi nister van defensie, generaal Nasoe- tion, heeft in Semarang gezegd, dat Indonesië „gedwongen zou zijn West-Irian met militaire macht in bezit te krijgen indien de Nederlan ders zouden proberen tijd te win nen". OTTAWA. Naar het Canadese bureau voor de statistiek heeft be kendgemaakt, bedroeg het aantal werklozen in Canada half februari j.l. 583.000, wat 136.000 minder was dan het na-oorlogse record van half februari 1961. MEXICO. De Mexicaanse actrice Rosita Arenas is dinsdag gescheiden van de broer van koningin Fabiola van België, don Jaime de Mora Y Aragon. Don Jaime werd veroor deeld aan mevrouw Arenas alles wat zij sinds haar huwelijk heeft verdiend terug te betalen. PARIJS. Uit het tweede rapport van de O.E.S.O. over de middelen die ter beschikking werden gesteld van in ontwikkeling zijnde landen, dat werd gepubliceerd .blijkt een ononderbroken toeneming van de omvang der leningen met een loop tijd van meer dan een jaar, ver strekt door overheid en particulieren en van de schenkingen, die geen militair karakter dragen. LONDEN. Het hof van de Lord Chief Justice in Londen heeft het beroep verworpen van de Neder landse zeeman H. W. Rumping, die op 26 oktober in Chester tot levens lange gevangenisstraf is veroordeeld wegens moord op de 21-jarige Mar garet Hughes, die als dienstmeisje werkte bij een arts in het plaatsje Menai Bridge in Wales. PEKING. In Noord-West China zijn de sporen van een oude Chinese stad van bijna 2.000 jaar geleden gevonden. Deze stad, Sienjang, werd gesticht door de eerste keizer van de Sjin-dynastie, Sjin-Sjih-Hoeang, die ook de Chinese muur zou heb ben voltooid. Ingezonden mededeling B KERKNIEUWS Reserve is nu volledig uitgeput Hervormde Kerk te Dreischor schaft hoofdelijke omslag af DREISCHOR, 20-3. In de achter ons liggende jaren heeft de kerk voogdij van de Nederlandse Her vormde gemeente van Dreischor reeds vele malen een beroep gedaan op de gemeenteleden om door gel delijke bijdragen het kerkewerk te steunen. De tekorten welke ondanks de vrijwillige bijdragen nog bleven bestaan, werden uit de nog aanwe zige reserves gedekt. Toch zoekt de kerkvoogdij reeds jaren naar wegen het werk een steviger basis te ge ven .Thans moet echter een beslis sing genomen worden, daar ener zijds de reserve volledig is uitge put, anderzijds bij het vertrek van de predikant, ds. G. H. Duüvendak naar Voorburg, de hogere kerkelijke organen eisen dat de begroting aan gepast wordt aan de op dit ogenblik geldende normen ,daar anders geen beroep op een nieuwe predikant mag worden uitgebracht. Bovendien moet nu reeds rekening worden gehouden met de situatie die ontstaat als straks de kerk weer in gebruik wordt genomen. Bij het be palen van een nieuwe koers gaat het dus om de vraag: wil Dreischor een eigen predikant of niet! Zullen de gemeenteleden bereid gevonden worden om daartoe de nodige offers te brengen? Wat er zo al nodig is begrijpen de meeste ingezetenen niet goed. Opmerkelijk is dat velen nog den ken in getallen van vroeger. In het jaar 1942 kon de kerkvoogdij rond komen met in totaal f 3500,-, in 1952 was dat f 5600,- en nu - tien jaar later - heeft men reeds rekening te houden met een totaalbedrag van f 13.564,80. De prijzen en de uitga ven zijn aanmerkelijk gestegen; het geld verminderde in waarde. Vast staat dat de inkomsten van vrijwel alle gemeenteleden zijn gestegen. Helaas stegen de inkomsen van de kerkvoogdij niet in gelijke mate. Het gestadig teruglopen van het aantal inwoners in Dreischor is hier slechts ten dele schuldig aan. Normaliter kan de 'kerkvoogdij op inkomsten rekenen tot een bedrag van f 3.790,- waarin de vaste bijdragen van het Rijk en de polder zijn inbegrepen. Ontbrekend bedrag bjjna 10 mille De kerkvoogdij ziet zich nu echter voor de vraag gesteld hoe het ont brekende bedrag van f 9.774,80 (f 13.564,80—f 3.790,-) bijeengebracht zal kunnen worden. Tot nu toe volgde de kerkvoogdij het systeem van de hoofdelijke om slag, wat in totaal ruim f 4000,- op bracht. Daarnaast vroeg zij geregeld nog een extra bijdrage, die dikwijls ruim f 1000,*. opbracht. Op deze wijze kwam zij echter de laatste tijd niet meer rond en op die wijze komt zij er nu zeker niet meer. De kerkvoogdij meent dat er thans maar één oplossing is: zij schaft de verplichte hoofdelijke omslag met de aanvullende extra bijdrage af; in plaats daarvan vraagt zij de ge meenteleden voortaan een jaarlijkse vaste bijdrage te willen geven van ongeveer 1 procent van hun gemid delde jaar-inkomen. Slechts op deze wijze zal er een ba sis kunnen ontstaan waarop verder gebouwd kan worden. De vrijwillig heid diene om ieder de gelegenheid te geven zijn of haar redelijk aan- KERKNIEUWS Vierde bijeenkomst Kerkdagkring De vierde bijeenkomst van de Kerkdagkring zal gehouden worden op vrijdag 23 maart a.s. in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Aan de orde van behandeling komt het tweede hoofdstuk van het kerkdag boekje. Als vanouds zijn belangstel lenden hartelijk welkom. Legaat van ruim twee miljoen gulden DEN HAAG, 20-3. De Hervormde diaconie in Den Haag heeft onlangs een legaat van ruim twee miljoen gulden gekregen. Thans is bekend geworden, dat dit bedrag werd na gelaten door wijlen de heer J. van Nieuwkerk te Wassenaar, die in januari op 74-jarige leeftijd is overleden. De heer van Nieuwkerk was exporteur van groenten en fruit De erflater heeft bepaald, dat het vermogen moet worden ingebracht in de stichting „Maria van Nieuw kerk van Nispen", met welke naam de erflater zijn overleden echtgenote wilde eren. De stichting moet een gebouw ex ploiteren voor bejaarde protestantse dames, die hun hele leven of na genoeg hun hele leven in een on dergeschikte betrekking werkzaam zijn geweest en aan enkele met name genoemde personen levens lang een uitkering doen. deel in de op de gemeente rustende verplichtingen naar eer en geweten zelf te bepalen. Uit een tabel - welke de ingezetenen is toegezonden - blijkt hoe de kerkvoogdij van Drei schor deze verdeling 'heeft gedacht. Hervormd Dreischor staat thans voor de belangrijke keuze: als het benodigde bedrag van f 9.774,80 bin nenkomt of wordt toegezegd en er ook voor de komende jaren op ge rekend mag worden, dan kan weer een dominee beroepen worden en is de voortgang van het kerkewerk verzekerd. Als de actie van de kerkvoogdij onverhoopt toch zou mislukken, moet deze kerkvoogdij hieruit de onaangename conclusie trekken dat de gemeente geen prijs meer stelt op haar zelfstandigheid. Zal dan Dreischor straks een mooie kerk en een goede pastorie bezitten maar geen eigen predikant meer in haar midden hebben? Juist nu zal het kerkewerk zich na een reeks van moeilijke jaren weer ten volle kun nen ontplooien! Het zou haast on voorstelbaar zijn, dat de gemeente leden, die zoveel voor andere din gen en ook voor hun kerk kunnen missen, hierin hun verantwoorde- lijkheid niet zouden verstaan. De kervoogdij hoopt in ieder geval dat de gemeenteleden bereid gevonden zullen worden om het benodigde bedrag jaarlijks bijeen te brengen. Winkelsluiting op 30 april aanstaande? AMSTERDAM, 20-3. De samen- werkende organisaties van winkel personeel, te weten de Alg. Bond Mercurius (N.V.V.), de H.K.W. (K.A. B.) en de N.C.B.B. (C.N.V.) hebben aan de centrale werkgeversorgani saties in de detailhandel verzocht, de ondernemers in het winkelbedrijf dringend te adviseren, hun zaken op 30 april a.s. de gehele dag geslo ten te houden. Dit opdat ook het winkelpersoneel de verjaardag van H.M. de Koningin en de herdenking van het zilveren huwelijksfeest van het koninklijk echtpaar kan mee vieren. Het tekort aan verplegend personeel 's-HERTOGENBOSCH, 20-3. „De onregelmatige diensten van het ver plegend personeel zijn absoluut on voldoende in de salarissen verdis conteerd". Dit is de mening van een forum dat - op een in 's-Hertogen- bosch gehouden bijeenkomst - sprak over facetten van het verpleegsters tekort. Deze bijeenkomst was be legd door de „Contactgroep Verple- genden", een onderafdeling van de ARKA. Van hel forum maakten o.a. deel uit mr. G. Boot, algemeen voor zitter van de ARKA en dr. W. Deys- selbloem, directeur van het ARKA- bureau. Met betrekking tot de honorering van de onregelmatige diensten werd aangedrongen op een diepgaand taakonderzoek. en Zonnemaire Middelburg V behaalde kampioenstitel in eerste Mogelijk beslissingswedstrijd om kampioenschap tussen Renesse II klas zaterdagcompetitie Bruse Boys wist zich op te werken tot vijfde plaats van de ranglijst Duiveland eindigde op de eerste plaats in de tweede klasse C. Het nog te spelen kwartier van de indertijd met 3-1 in het voordeel van Zonnemaire gestaakte wedstrijd eindigde in een 5-1 zege voor döy rood-gelen. Het ziet er nu naar uit dat een beslissingswedstrijd noodza kelijk zal zijn om de kampioen aan te wijzen. Renesse II Zonnemaire Br.haven II Dreischor II SVOWK II 14 12 0 2 78-17 24 12 10 0 2 85-15 20 13 5 1 7 32-63 11 12 4 1 7 29-40 9 13 0 0 13 19-S7 0 ZATERDAGCOMPETITIE. In de le klas heeft Bruse Boys nog hard moeten aanpakken om voor eigen publiek met 3-2 van hekkesluiter Veere te winnen. De puntjes konden in ieder geval binnen worden ge haald en de Boys maken nu een goe de kans definitief beslag te leggen op de 5e plaats op de ranglijst, wat voor het eerste seizoen in deze om geving lang niet kwaad te noemen is. Middelburg V werd kampioen door met 5-1 van Wolfaartsdijk te winnen. Yerseke III kreeg een ge voelig pak voor de broek van AZVV II dat met een 6-1 overwinning huis waarts keerde. nomen is Duiveland er in geslaagd beslag te leggen om de kampioens titel in de 2e klasse C, waarmee wij de Oosterlanders van harte felicite ren. De geel-zwarten wisten dit za terdagmiddag te bereiken door Burgh III in de Westhoek met 8-0 te klop pen, waarmee zij tevens de 100 doel punten overschreden. Duiveland zal het nu in de komende promotiewed strijden, om twee plaatsen in de le klas, op moeten nemen tegen Meeu wen en Kats. Brouwershaven 111 wist de puntjes thuis te houden door WIK met 5-2 te verslaan. Duiveland Br.haven III WIK MEVO 11 Duiveland II Burgh III 14 13 0 1 101-21 26 14 11 0 3 12 5 1 6 14 5 1 8 13 3 1 9 13 1 1 11 62-29 22 40-47 11 43-50 11 29-77 7 20-72 3 In de 3e klas D stelde Zwaluwen '61 te Scharendijke zijn aanhang le lijk teleur door met 1-0 van Nieu- werkerk te verliezen. Ernstige ge volgen heeft dit voor Zwaluwen evenwel niet meer daar zij reeds zeker zijn van de tweede plaats op de ranglijst. Goede kans voor Stellendam Middelburg V Kapelle Hoek VCK Bruse Boys Yerseke III AZVV II Wolfaartsdijk SVD Veere 17 12 4 16 11 1 9 3 1 57-26 28 4 60-30 23 4 51-29 21 3 51-40 18 7 36-51 17 8 42-51 13 9 36-44 11 9 42-57 9 4 1 11 40-64 9 15 9 19-43 7 7 4 7 3 5 3 5 1 4 3 Zeemeeuwen Zwaluwen '61 Bruse Boys II Nieuwerkerk WIK II MEVO III 15 13 0 2 95-34 26 14 10 1 3 84-24 21 14 8 2 4 72-31 18 13 4 3 6 33-33 11 12 1 0 11 12-84 2 14 2 0 12 22-112 2 Na in vorige seizoenen tal van vergeefse pogingen te hebben onder- 2 verl.pnt. w.n.o. JUNIOREN. In groep B VII won Burgh B 1 met 5-0 van het bezoe kende Dreischor B I, terwijl in groep B VIII MEVO B I een 13-0 over winning behaalde op Burgh B II. ROTTERDAM, 20-3. Stellendam, aan de voet van de toekomstige dam in het Haringvliet heeft grote plan nen. Burgemeester J. A. Kleijnenberg deed daarvan mededeling in een bij zondere vergadering van de gemeen teraad die o.a. werd bijgewoond door vertegenwoordigers van andere ge- menten op het eiland Goeree-Over- flakkee, functionarissen van de Rijkswaterstaat en leden van de (hoofd)directie en ingenieurs van het Verolme-concern Het project van de Delta-werken bracht aanvankelijk pessimisme on der de 2000 inwoners van het kleine vissersdorpje ,dat door de afsluiting van het Haringvliet het Zuiderdiep ziet verzanden, de oude binnenhaven verliest en de visgronden voor de garnalenvangst moet missen. Voor de schippers was er bovendien nog de handicap dat hun scheepjes te klein zijn voor de echte zeevisserij. Grote binnenhaven Maar de groots opgezette plannen kunnen nu alles ten goede doen ke ren: Stellendam krijgt een grote bin nenhaven, waarvan later ook de vis sers van Ouddorp en Goedereede kunnen profiteren, er komt een gro te vismijn, dichtbij de Zoomweg van de randstad Holland naar België en Frankrijk, er wordt laad- en los- ruimte gecreëerd voor de kustvaar ders ,'die de agrarische produkten van het eiland halen. Stellendam krijgt voorts een buitenhaven ,een nieuw - voor -het rijverkeer afge sloten - winkelcentrum van beschei den formaat en een woningbouw programma voor 128 huizen, dat la ter op een stuk grond van 20 ha aan de binnenhaven met nogmaals 400 huizen kan worden uitgebreid. Het belangrijkste project voor de naaste toekomst wordt echter dat scheepsbouwer C. Verolme binnen kort in het dorpje zijn zevende scheepswerf gaat vestigen, een werk voor de nieuwbouw en reparatie van vissersvaartuigen en kustvaarders, met als bijzonderheid een scheeps- lift, die uniek is voor Europa. „Verolme Scheepsbouw- en repa- ratiewerf Stellendam N.V." zal in de toekomst werk kunnen bieden aan circa 1500 arbeiders. N.O.V.I.B. (loet beroep op regering DEN HAAG, 20-3. Aan het slot van een vergadering in de rolzaal van het Haagse Binnenhof heeft het algemeen bestuur van de Ned. Or ganisatie voor Internationale Bij stand (N.O.V.I.B.), een beroep op re gering en Staten-Generaal gedaan om in 1963 tenminste een percent van het nationale inkomen te be stemmen voor internationale bijstand Dit beroep werd door de deelne mers aan de actie „een percent daadwerkelijke gerechtigheid" warm gesteund. Bij dit beroep werd overwogen, dat de kloof tussen het levenspeil van 'geïndustrialiseerde landen en van onderontwikkelde gebieden steed9 groter wordt. Dit als gevolg van verslechtering van de ruilvoet. Ingezonden mededeling Verdien 24 Ondanks de enorme .korting op elk pak is Ideaal-Persil toch voorzien van de kostbare spaaremmeftjes. Ook waardevol 1 groot pak voor U persoonlijk! Benut dc SwL spaarkaart die U thuis kreeg. %T l* 13. Webster buigt zich over de bewuste loze Indiaan en neemt hem zijn boog af. „Ziezo, Black, nu gaan we een listig spel letje spelen", zegt hij tegen zijn maat. „De ze boog zal ons goed tc pas komen". „W wat bedoel jewat wil je gaan doen?" stottert Black benauwd. „Dat weet jij heel goed dikzak" grijnst Webster. „Er zijn maar drie mannen, die weten dat jij op onze vorige reis matroos Jim Tailor gedood hebt en dat ik jc medeplichtige wasWij dachten, dat dat drietal in dit wilde land allang door dc inboorlingen was afgemaakt maar zojuist hebben wc zc gezien, Aram, Agua en Tim Tyler, die ons aan de galg kunnen brengen Webster zwijgt en raapt de pijlenkoker van Nittum uit het zand. „We moeten die drie zo snel mogelijk het zwijgen opleggen. Black", zegt hij grimmig. „En om niet on der verdenking tc komen zal ik dc pijlen en de boog van deze oude Indiaan daarvoor kunnen gebruiken II"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 10